C oüegevormiiig: PvdA en WD praten verder Wie maakt me los Belletje trekken ontaardt in burenruzie Hoogleraren Fracties keuren akkoord goed Schoorsteen Sanders sneuvelt eens te worden, terwijl de bezui nigingen volgende week aan de orde komen. De inspraak op de bezuinigings-voorstellen wordt eerst afgewacht. Aanbod Als de partijen het eens worden over taakverdeling en bezuini gingen gaat de WD niet in op het aanbod van CDA en D'66 om met deze partijen een college te vormen. "De WD is een fatsoen lijke partij", verklaarde fractie leider Kuijers, die eraan toevoeg de dat de combinatie met de PvdA op meer raadszetels steunt. CDA-leider Walenkamp conclu deert dat het erop lijkt dat het aanbod is afgeslagen. Het aan bod functioneert volgens hem nog vooral als een drukmiddel naar de PvdA toe. Het programmatisch akkoord tus sen PvdA en WD gaat uit van een trendmatige verhoging van gemeentelijke tarieven. Er komt een onderzoek naar de mogelijk heden van het invoeren van nieu we belastingen. Het woord riool belasting komt in het program ma niet voor. Wat betreft parkeergarages zijn PvdA en VVD het erover eens dat behalve de Digros-garage er nog één gebouwd moet worden. Het uitgangspunt is dat parkeren kostendekkend is en dat er een functionele grondpolitiek zal worden gevoerd (De grond voor parkeergarages wordt goedkoop uitgegeven). Andere hoofdpunten uit het pro gramma zijn: Het emancipatie werk wordt met anderhalve for matieplaats uitgebreid. De wet houders beijveren zich voor slui ting van de kerncentrales. Het college doet een voorstel om de Vismarkt/Aalmarkt af te sluiten voor het autoverkeer. De toepassing van stadsverwar ming wordt onder voorwaarden uitgebreid. Het bestemmings plan Levendaal-West wordt her zien om de bouw van de binnen- stadsschool op de Garenmarkt mogelijk te maken. Komen er te veel bezwaren (is vertraging) dan wordt de school op de Kaas markt gebouwd. Het uitgangspunt dat de sterkste schouders de zwaarste lasten zul len dragen is uit het programma verdwenen. De passage beperkt zich tot de doelstelling dat de zv/aksten in de samenleving wor den ontzien. Door Jaap Visser LEIDEN - De bellentrekkerg van een klein kind uit het J.P. Coen- hof is gistermiddag wat uit de hand gelopen. De onschuldige kwajongensstreek liep uit op een fikse ruzie tussen twee families. Een zoon van de geplaagde fami lie nam de bellentrekkerg name lijk niet en joeg het kind weg. Dat rende huilend naar zijn moe der die met twee andere kinde ren verhaal ging halen. Ook de moeder met twee kinderen van de andere familie kwam daarop naar buiten. Aan de vechtpartij die volgde kwam zelfs een ket ting te pas. Een zwangere vrouw liep klappen op in de buik en moest met de ziekenwagen naar de afdeling verloskunde van het AZL worden gebracht. Kinderen gooien keien op spoorrails LEIDEN - De politie heeft gister middag "een hartig woordje" ge sproken met enkele kleine kin deren die bij de Herenstraat keien op de spoorrails hadden gelegd. Ook gooiden de kinderen stenen naar de langskomende treinen. De kinderen zijn met na druk op het gevaar van hun acti viteiten gewezen. LEIDEN - Twee mannen uit Gou da zijn gisteren aangehouden op verdenking van heling. De twee hadden een uit Alphen aan den Rijn gestolen speedboot en een boottrailer verhandeld. Overi gens waren deze gestolen door dezelfde mannen die vorige week werden aangehouden na een overval op een benzinesta tion. LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit zijn zeven hoogleraren be noemd. Het zün: dr. J.D. van der Ploeg (klinische en orthopedago giek). dr. L.P. Louwe Koogmans (prehistorie), dr. F.J. Cleton (ge neeskundige oncologie), mevr. dr. B H Flemming fl\irks). dr. J. Rispens (klinische en orthopeda gogiek), mr. J. van Schellen (bur gerlijk recht) en dr. W.A. Wage naar (buitengewoon hoogleraar toegepaste functieleer). Peters (PvdA): kandidaat-wet- Kuijers (VVD): De VVD is i houder. fatsoenlijke partij". Duivensport (7) De Blauwkras hield een wed vlucht uit Corbeil. Uitslag: 1, 5 J. Rozier; 2 P. Gijsman; 3 H. Koome4, 6 A.v.Holst; 7 P. Landensbergen; 8 G.v.d. Blom; 9 Comb, de Wetering; 10 J. Beekman. De Blauwkras vloog ook uit Roosendaal. Uitslag: 1, 9 P. Landesbergen; 2, 4, 6, 7, G v.d Bloem; 3. R. v.d. Geer; 5,10 R. Verhoogt; 8 T. Gijsman. Hengelsport (1) De Sportvrienden viste een wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 C. Schouten sr. 6390 gram- 46 stuks; 2 C. Mooibroek 3630- 25; 3 K. Schouten 2980-32; 4 H. Jansen 2920-24; 5 J. Jansen 2720-27; 6 W. Schouten sr. 1760-27; 7 B. Honsbeek 950-15. Hengelsport (2) H.S.V. Rijnland viste een wed strijd in de Vliet en Vlietlan- den. Uitslag: 1 Th. Kramp 3740 gram-16 stuks; 2 Th. We- stra 2540-15; 3 J. Blikman 2330-25; 4 P. v. Velzen 1720- 27; 5 W. Schild 1005-6; 6 J. v. Oosten 750-5; 7 P. Bragge- raar 530-4; 8 J. Koolhaas 410- 8; 9 C. Teske 370-9; 10 P. Tuynder. Duivensport (1) Postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht uit Corbeil met jonge duiven. Uitslag: 1 W. v.d. Nieuwen dijk; 2 T. van As en zn; 3, 7, B. van Putten; 4 B. Singeling; 5 A. Pracht en zn; 6 W. van As; 8 P. Juffermans; 10 L. v.d. Nieuwendijk. Duivensport (2) LPC hield een wedvlucht uit Corbeil. Uitslag: 1, 10 N. de Groot en zn; 2 H. Pen en zn; 3, 8, 9 J. Koster; 4. 6, 7 F. Gijs man; 5 P. de Haas. Duivensport (3) Columba hield een Roosendaal. Uitslag: 1, 2,3, 4, 5, 7 C. v.d. Nieuwendijk; 6 J. de Jonge; 8, 9 V.d. Meer-Hale- wijn; 10 H. Kettenis. Ook hield Columba een wed vlucht uit Corbeil. Uitslag: 1, 4,5,6.8.9.10 H. Kettenis; 2.3. 7 C. v.d. Nieuwendijk. Duivensport 4) De Vriendenclub vloog met 352 duiven uit Corbeil. Uitslag: 1, 5, 8 J. van Seggelen; 2, 10 J. Brugman; 3 W. v.d. Kooy; 4. 6 P. de Jong; 7 W. Vijlbrxef 9 W. Sier a sr. Duivensport (5) P.v. Leiderdorp hield wed vlucht met jonge en oude dui ven uit Roosendaal. Uitslag: 1 J. Knijnenburg; 2, 7 M. Reij- erse; 3. 4 J. van Laar; 5 P. Sloos; 6 J. van Alphen; 8 G. van Velzen; 9 comb. B en G; 10 H. Bonneur. Tevens was er een vlucht voor jonge duiven uit Corbeil. Uit slag: 1 M. Reijerse; 2, 7. 8 B. van Vliet; 3, 9 comb. B en G; 10 J. Knijnenburg. Duivensport (6) De Reisduif vloog met 125 jonge duiven uit Corbeil. Uitslag: 1 W. Tolboom; 2 S. v.d. Hoven; 3. 5 W Kop4 F Penseel/S. van Iter son6. 7. 10 W. v.d. Hoogt; 8. 9 P. Mooten. In het Volkshuis (Apothekers- dijk 33) zijn deze week activi teiten georganiseerd voor kinderen uit het noordelijk en oostelijk deel van de binnen stad. Het programma voor de komende dagen is als volgt. Woensdag een bezoek aan de kinderboerderij in de Meren- wijk en vervolgens een pan- nekoekenmaaltijd in het Volkshuis, leeftijdsgroep 3-8 jaar, van tien tot één uur. De kinderen van 9 tot 13 jaar maken een fietstocht naar de Zijl, daar worden roeibootjes gehuurd, waarna ergens in een weiland wordt gepick nickt; van tien tot vier uur. Donderdag is er een spel- letjestocht door het Volkshuis van tien tot twaalf voor kin deren van drie tot acht jaar; tussen twaalf en één uur is er voor alle kinderen een maal tijd met brood en soep; voor de groteren is er van één tot drie uur een speurtocht door de stad. Vrijdag staat er voor beide leeftijdsgroepen een be zoek aan de Efteling op het programma. Muziek In café de Scarabee in de Pie- terskerkchoor steeg treedt vanavond op het Leidse duo "Dan Ditmaar". Leiden LEIDEN De fracties van PvdA en WD hebben gisteravond unaniem hun goedkeuring gehecht aan het zaterdag tussen de onderhandelaren van socialisten en liberalen be reikte akkoord. De fracties zijn het ook eens over de zetelverdeling in het nieuwe college. Christ Verplankce. alias De Poorter, weegt een van z'n veertig verschillende soorten Rob Baars, de Leidse Rob de Nijs, tijdens z'n zaterdagse bezigheid De ronde wa/rls roomboterkoekjes af voor een i LEIDEN - De Leidse waren markt: domein van de bood schappende gezelligheids mens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse waren markt: schepper van tiental len arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote sociale functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waard derhalve. Vandaag deel negen over roomboterkoekjes en de Amazing Stroopwafels... i begrip in Lei- ;n verre omgeving wan- het om koek gaat. Vol gens de overlevering was Jo- han Verplancke de eerste zelfstandige broodventer in Leiden. Hij noemde zichzelf "De Poorter" omdat hij bin nen de singels, dus binnen de stadspoorten, ventte en om dat hg een marktkraam had bij de Burchtpoort. Inmiddels is de handelsnaam De Poorter in handen van zoon Christ die een groothan del in brood, banket en voor al koek heeft opgezet. Een ei gen bakkerij in Den Haag, waar vier bakkers in dienst t talloze klanten. van 'De Poorter' bakken, zorgt voor de aanvoer van on der meer veertig verschillen de soorten roomboterkoek jes. De verse banketwaar gaat naar allerlei winkels en marktkramen in de regio. Di recteur Christ Verplancke loopt tussen de bedrijven door nog eens vijf markten af, te weten Leiden, Leider dorp, Voorschoten, Oegst- geest en Pijnacker. Druk Begin 1976 volgden Christ en broer Hans hun vader op. Kort daarop overleed Hans zodat Christ er op z'n 23ste al leen voor kwam te staan. Werkweken van soms tachtig uur waren het gevolg. Maar die inzet werd beloond want de kraam van 'De Poorter' kan gerust één van de druk- stbezochte van de Leidse markt worden genoemd. Zoals bijna alle marktkooplui was ook Christ Verplancke van kinds af aan op de markt te vinden: "Je werd er als kleine jongen als het ware op geschopt: dozen vouwen en de boel aanvegen. Als kind heb ik wat geleden op die markt, maar nu mag ik daar de vruchten van plukken". Toch stevende Christ Ver plancke niet rechtstreeks op het koopmansschap af. Via een aantal omwegen (van ta- i>erkopen beter dan z'n laatste single: "Maria Waarom?" xichauffeur tot nachtpostsor- teerder) belandde hij zelfs op de Haagse kunstacademie. Grafisch ontwerper worden, dat leek hem wel wat. Maar na drie jaar begon de markt, die hij nooit echt had losgela ten, zo aan hem te trekken dat zijn studie overboord ging. "Wanneer je eenmaal van de markt hebt geproefd dan kun je er gewoon niet meer van afblijven", ver klaart 'De Poorter junior'. Op de markt staan, betekent el lenlange dagen maken. Op zaterdagochtend verschijnt Christ Verplancke zo'n beetje te vullen. Om vijf uur staan de eerste klanten al voor z'n kraam. Meestal benevelde Minerva-studenten die juist de sociëteit hebben verlaten. Verplancke: "Die klanten ko men dan meestal om een uienkruier. Die staan ze zo weg te eten terwijl jij met je nuchtere maag nog niet eens de geur kunt verdragen". Rond acht uur breekt de grote drukte bij de kraam van 'De Poorter' los. Christ Verplanc ke en zeven man personeel, voornamelijk parttimers, moeten dan alle zeilen bijzet ten om de klanten vlot te be dienen. "Vooral in november en december is het waanzin nig. Dan hebben we nauwe lijks de tijd om een bakkie te doen". Onlangs heeft Verplancke een elf meter lange, uitschuifbare verkoopwagen gekocht Een flinke investering volgens de koekmagnaat, want voor het zelfde geld schijn je een aar dig huis te kunnen kopen. Verplancke hoopt binnen kort op de Leidse markt te mogen verhuizen, want zijn huidige standplaats, naast de Koornbeursbrug, loopt schuin af en is dus uitermate ongeschikt om er z'n superin vestering op te zetten. Verplancke: "Er gaan allerlei geruchten over een nieuwe verplaatsing van de markt Maar niemand weet er op dit moment het fijne van. Zelfs m'n vader niet en die is nog altijd voorzitter van de cen trale vereniging voor de am bulante handel. Voorlopig moeten we maar afwachten wat de gemeente met ons van plan is. Als de markt wordt verplaatst, hoop ik in elk ge val een geschikt plekkie voor m'n verkoopwagen te krij gen". Stroopwafels Een geschikt plekkie, daar heeft stroop wafel boer Rob Baars tegenover de Hoog landse Kerkgracht niet over te klagen. Rob Baars? Maar dat is toch die zanger die wel eens de Leidse Rob de Nijs wordt genoemd? Inderdaad. Diezelfde Rob Baars staat za terdags op de Leidse markt stroopwafels te verkopen. Niet om op ludieke wgze de succesvolle band de Amazing Stroopwafels te promoten maar om het bedrijf van zgn •gepensioneerde' schoonva der voort te zetten. Rob's schoonvader. Johan Schouten, was in Leiden als stroopwafelbakker net zo be kend als Johan Verplancke als bankets peeïalist. In de na dagen van zgn 'carnère' nam dochter Marianne, die hem elke zaterdag hielp, het bak ken voor haar rekening Zo bleef de kwaliteit van de alom geroemde Schouten wafels gewaarborgd toen dochter en schoonzoon het vorig jaar van de 'oude heer' overnamen. Rob Baars "We hebben 't overgenomen zo van: als het niet meer gaat met die muziek dan hebben we in elk geval nog een leuke zaterdagse bezigheid En per slot van rekening blgft het om ronde dingen gaan hè?" Hoewel Rob Baars al een paar singeltjes heeft mogen uit brengen, ia het nog altijd wachten op de grote door braak Zgn laatste werkje 'Maria waarom?' ("Wel een verhaaltje met dramatische afloop maar nu niet direct la Jacques Herb") ligt nog altgd in de verkoop. "Maar de stroopwafels gaan dus be ter", bekent de Leidse Rob de Nijs De zetelverdeling blijft zoals het nu is: vier PvdA-wethouders en twee WD-wethouders. De PvdA-fractie koos fractieleider Jit Peters tot opvolger van wet houder Van Dam (onderwijs). De taakverdeling in het college is nog onderwerp van bespreking. In grote lijnen blijven de porte feuilles in dezelfde handen. Ver anderingen zijn denkbaar op on derdelen, zoals bijvoorbeeld de portefeuilles van voorlichting en van emancipatie. Welke portefeuilles tot ruilobject kunnen dienen wilden de partij en in dit stadium nog niet zeg gen. Wel staat in het programma dat de taken van de burgemees ter beperkt blijven tot zijn wette lijke (voornamelijk brandweer en politie). Deze week zullen de partijen trach ten om het over de taakverdeling t m LEIDEN - Even sloeg de schrik sloper Van Eijk om het hart toen wethouder Waal gistermiddag de hele schoorsteen van de oude Sanders-fabriek met één klap leek om te slaan. Maar het ging allemaal goed. De wethouder ko gelde de pijp stukje voor stukje om. Het was niet alleen een symboli sche handeling; de wethouder wist van geen ophouden en brak de schoorsteen minstens tot de helft af. Van Eijk: "Misschien kan ik hem nog wel eens een uur-- tje inhuren". De schoorsteen was vrgwel het laatste wat nog overeind stond van de voormalige zeepfabriek aan het Levendaal. Alleen een winkel in visserij-artikelen op de hoek van de Korevaarstraat is nog gespaard. Dit pand zal on middellijk na verplaatsing van de winkel worden gesloopt. Het terrein wordt daarna geschikt ge maakt om er te parkeren. Er wordt voorlopig een centrale parkeerautomaat geplaatst in af wachting van plannen om er een parkeergarage te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3