Scheiden huisvuil wordt bevorderd {Leidse agenda Logopedische dienst vreest bezuinigingen "Energiebedrijf moet duidelijkheid scheppen WD kiest nieuwe fractievoorzitter Twee extra papiercontainers in Voorschoten "Kwaliteit van spraaklessen staat op spel" Huisvesting dansschool definitief Subsidie op papier afg( Wanneer wordt iemand afgesloten? :ewezen Discodans wedstrijden Inbraak in kerk Oegstgeest VOORSCHOTEN - Het gescheiden ophalen van het huisvuil wordt in Voorschoten ver der uitgebreid. Twee extra papiercontainers, op het MOC-terrein en bij het zwembad, moeten er voor zorgen dat het papier niet meer bij het huisvuil wordt gezet. In Voor schoten staan al geruime tijd glascontainers en in de nieuwe wijken staan centrale bakken voor het vuil. Het geld dat de papiercontainers in Voorschoten opbrengen, komt ten goede aan de verschillende sportverenigingen of scholen. Daarnaast geeft de gemeente een subsidie op het oud papier, als de kiloprijs onder de zes cent komt te liggen. Voor de verenigingen is het dan ook een aantrekkelijke zaak om papier te verzamelen. Voor de burgers is het daarente gen minder gemakkelijk om het papier kwijt te raken. Een contai ner op het sportterrein 'Ade- geest' blijkt regelmatig op slot te zitten en tijdens de vakanties kan men geen papier kwijt bij de scholen. Het verzoek van de volleybal-ver eniging 'Gemini-Kangeroes' om op het MOC-terrein een contai ner te plaatsen, is door de ge meente dan ook direct gehono reerd. Op het parkeerterrein naast het gebouw van de dienst openbare werken is er enkele weken geleden één geplaatst. De toevoer van oud-papier naar de bak is nog minimaal, maar dit wordt vooralsnog toegeschreven aan de onbekendheid dat deze daarvoor bedoeld is. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal ook bij het zwembad een mo gelijkheid geschapen worden om papier te dumpen. Naast de papiercontainers, die een vrij grote omvang hebben, staan her en der in Voorschoten glas- containers. "We hebben een goe de oogst wat betreft het glas. Het loopt goed", is de mening van ambtenaar Dijksman. Onlangs is er een aantal glasbakken bijge komen. Onder meer in de wijk Adegeest bleek de drankzucht van een dermate hoog gehalte te zijn, dat één container onvol doende bleek. Een landelijke norm is één op de 2500 inwoners. In Voorschoten wordt die norm ruim overschreden met twaalf bakken op 21.000 i Opstelplaats Tegen de containers worden in Voorschoten nauwelijks bezwa ren geuit door de bevolking. An ders ligt dat bij de zogenaamde opstelplaatsen voor huisvuil. In de wijk Bijdorp en in een gedeel te in Noord-Hofland staan hou ten bakken waarin de burgers hun vuilniszakken moeten zet ten. Op die manier kan de ge meentelijke reinigingsdienst de zakken centraal ophalen. Eén burgeres uit Noord-Hofland heeft al twee maal haar bezwaren kenbaar gemaakt aan de ge meenteraad. "De huidige vuilstortplaats blijft een ergenis voor velen, zowel voor degenen die soms dagen op het vuil van een ander moeten kijken als voor hen die veel te ver met hun vuil moeten sjouwen. Naar mijn mening is iedereen te vreden als het vuil ophalen weer net als vroeger geschiedt. Twee maal per week zou voor sommi ge mensen nog prettiger zijn, maar dat schijnt alleen in andere gemeenten te kunnen gebeu ren", aldus briefschrijfster Bak ker. Ambtenaar Dijksman is niet zo on der de indruk van de bezwaren van Bakker. Volgens hem is zij de enige die er problemen mee heeft. "Het komt wel voor dat er vuilniszakken op een andere dag in de bakken staan dan dat het toegestaan is. Wij gaat uit van de Sociale controle van de buurt, die kan opmerkingen maken als 'niet doen". DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 Eén van de centrale vuilophaalbakken i ophaaldag in de bak geplaatst worden. wijk Bijdorp. De vuilniszakken mogen alleen op de Veiligheid In de wijk 'Het Wedde' worden de bakken het eerst neergezet. Daarna worden in het noordelijk deel van Noord-Hofland de bak ken geïnstalleerd. Zo ook in de nieuwe wijk Bijdorp. De belang rijkste overweging voor de ge meente Voorschoten is die van veiligheid. "Vooral in de woon wijken spelen veel kinderen op straat. Als die bakken er niet staan, dan moet de vuilniswagen veelvuldig achteruit steken. Met die twee spiegels heb je nooit voldoende zicht op wat er achter de wagen gebeurt. Andere rede nen om de bakken te plaatsen zijn het tegengaan van tijdverlies en het spontaan neerzetten van zakken in bijvoorbeeld plantsoe nen", aldus Dijksman. Bij de opkomst van de wijk Bij dorp zijn in het begin wel klach ten geweest dat het vuil niet op de juiste dag geplaatst werd. "De mensen hebben dan vrij veel vuil, omdat ze hun huis inrich ten. Ze mikken dan van alles in de bakken. Maar als ze het daar niet in doen, doen ze het wel er gens anders. Als je de bakken niet maakt, of daar waar ze niet staan in een wijk, zie je vaak con- (Foto Holvast). centraties van vuil bij een achter pad. Door de plaatsing van bak ken wordt niet uitgelokt dat de mensen daar van te voren al hun vuil deponeren. Als iemand zijn vuil kwijt wil, dan doet die dat toch wel". Ambtenaar Dijksman verwacht niet dat het gescheiden ophalen van het huisvuil met de glas- en papiercontainers het laatste op dit gebied is in Voorschoten. "In het land zijn al andere experi menten. Een probleem is echter dat het moeilijk is om de geschei den vuilsoorten af te zetten". PAUL VAN DER BURG WARMOND De leerlingen van lagere scholen en de kleuters op de- kleuterscholen in de duin- en bollenstreek dreigen voor spraaklessen in de toekomst sneller naar particuliere logopedisten te worden doorverwezen. Verder vrezen de logo- podisten van de regionale Logopedische Dienst dat het aantal door hen te verzorgen behandelingen per kind zal verminderen en dat in de toekomst op de lagere scholen met leerlingen in groepjes gelijktijdig moet worden gewerkt. "En het zal duidelijk zijn dat dit de kwaliteit van de logopedische hulp aantast", aldus de spraakleraressen. Op het plein nabij het winkelcentrum Santhorst zal de LEIDERDORP - De dansschool Van der Linden mag in Leider dorp een nieuwe accommodatie bouwen. Aan de Laan van Ou derzorg. op de hoek van de krui sing met de Van Diepingenlaan, zullen de danszaal en een woon huis mogen verrijzen. De commissie voor ruimtelijke or dening en openbare werken ging gisteravond met één stem tegen akkpord met de vestiging. De commissieleden werden min of meer overtuigd na het zien van een maquette. Daaruit bleek dat het gebouw goed past in het ge- bied naast het winkelcentrum 'Santhorst'. Wel werd gisteravond afgespro ken, dat wanneer de bouwplan nen voor een nieuwe bankge- Van der Linden komen. bouw op tafel komen, er goed moet worden bekeken of dit ge bouw bouwkundig gezien wel past in relatie met de dansschool, de bestaande school en de flats die naast het gebied liggen. Het geplande bankgebouw, waarvan een model in de maquette was opgenomen, heeft namelijk een dak dat bestaat uit enkele schui ne kappen. Alle andere gebou wen in dit gebied hebben platte daken. Het bankgebouw komt te staan op de plaats van het houten gebouwtje, waarin vroeger de dienst gemeentewerken was ge vestigd. Dit staat de leerlingen van de lage re scholen en de kleuters van de acht bollenstreekgemeenten, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noord wijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Voorhout en War mond te wachten, zo schrijven de acht aangesloten logopedis ten van de Dienst in een kortge leden verschenen rapport. Zij pleiten daarom voor uitbreiding van het aantal logopedisten met twee medewerkers. Het college van B en W van Voor hout opent echter de waarschijn lijk lange rij van aangesloten ge meenten die als gevolg van de nijpende gemeentelijke finan ciën niet met de gevraagde uit breiding van logopodisten in stemt. Het college van Voorhout stelt deze week de gemeenteraad voor om de bijdrage van byna vier gulden per jaar per i niet met* de gevraagde één gul den voor de voorgestelde uitbrei ding te verhogen. Oók kleuters Zonder personeelsuitbreiding zul len de geschetste veranderingen volgens de logopodisten wel móeten plaatshebben om ook de DINSDAG NVSH, Rapenburg 48: informatie avond, 20-21 uur. Stats jongerencentrum. Haarlemmer straat 73: Nederlandse les voor buiten landse jongeren. 19-20.30 uur; aanslui tend soos. muziek of film. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond 2101 uur. KWJ, beweging van werkende en werk loze jongeren, Koppenhinksteeg 2: klachten- en informatiespreekuur 19-20 uur, tel. 121139. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Sjelter, toneel. 10 uur. Sjelter, film, 13.30 uur. WOENSDAG Kantine VTL, Voorschoterweg: start zo meravondwandeltocht w.s.v. Zuid- West, 18-19 uur. Tomatenstraat 15: gespreksavond over i borstvoeding, 20 uur. The Jam. 2e Binnenvestgracht: optre den groep Munk, 22.30 uur. Jongeren Advies Centrum. Caeclia- straat 67: meisjestelefoon, 16-22 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra- tis advies, 17-18 uur. Stadhuis: raadscommissies onderwijs/ samenlevingsopbouw en financiën, 20 Warmond - filmmiddag in 13.30 en 15.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, financiën, 20 uur. Sjelter, dagje uit, 10 uur. Houtkamp, spelletjes, 13.30 uu Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. DONDERDAG Volkshuis, Apothekersdijk 33: project- groep Maredorp, 14 uur. Stadsbouwhuis, Langegracht 72: pro jectgroep Maredijk, 16 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies 20-21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten: spreekuur voor invali den, 19-20 uur, tel. 01717-3309. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-01 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur comité Gasprijsverhoging.' NEE, 19-20 t""- Leiderdorp - cultuur, 20 u VRIJDAG Morswijk, Topaaslaan 19: gehandicapt APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei- den, wordt waargenomen van vr 13 aug tot 20 aug door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13. tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. I ten noorden van de Rijn: 134604; tel. 1 zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrums v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Automobilist wilde vrouwen 'slechts' laten schrikken OEGSTGEEST - Het Energiebe drijf Rijnland (EBR) moet duide lijk maken in welke gevallen be sloten wordt om een huis of be drijf van energie af te sluiten. Dit wil de commissie voor onderwijs en maatschappelijke aangele genheden in Oegstgeest weten. Een brief van het Leidse comité 'Gasprijsverhoging nee', stond gisteravond centraal tijdens de commissievergadering. In de brief wordt een standpunt van de betreffende gemeenteraden in de regio Rijnland gevraagd over de gasprijsverhoging en het beleid van het EBR. In de brief stelt het comité dat het energiebedrijf zich regelmatig weinig dienst verlenend opstelt ten opzichte van de gebruikers met betalings problemen. Volgens het comité is het de taak van de gemeentera den, die een vertegenwoordiger hebben in de Algemene Raad van het EBR, om het beleid te controleren. De leden van de commissie waren het er over eens dat het EBR meer duidelijkheid moet ver schaffen over zowel het afslui- tingsbeleid als het aansluitings- belcid. Op die manier zou een to taalbeeld kunnen ontstaan. Rijks (WD) wilde de principiële dis cussie liever uitstellen totdat de cijfers op tafel lagen. De overige leden van de commissie sloten zich hierbij aan. Verder vond Rijks deze zaak te fundamenteel om alleen in de commissie voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden te behandelen. CDA-er Kraan zei dat de klem op het energiebedrijf moet worden gezet. "Geen gedol, we moeten duidelijk inzicht krijgen in de he le gang van zaken, voor we ver der kunnen", aldus Kraan. Mr. A.F. Cocheret de la Morinière LEIDERDORP - Op het oud pa pier moet de gemeente geen sub sidie geven als de maximum ki loprijs niet betaald wordt. Dit is het standpunt van de Leider- dorpse commissie voor bestuurs zaken. Daarmee reageert zij ne gatief op het plan van burge meester en wethouders om wel subsidie te geven. B en W stelden voor om erkende verenigingen en instellingen, waaronder ook scholen, de garantie te geven dat zij bij pa pierverkoop de verkoopsprijs van zes cent de kilo zo veel mo gelijk zouden halen. Mocht de papierhandelaar minder per kilo kE^KN„rt Een^20^jange^I^ide- geven, dan zou de gemeente het verschil subsidiëren. Per kilo zou dit maximaal vier cent mo gen bedragen, terwijl ook een jaarlijks maximum in het voor stel van B en W was opgenomen. De Leiderdorpse commissieleden motiveerden gisteravond hun beslissing door te stellen, dat er geen stimulans nodig is voor de verenigingen om papier op te ha len. Er zouden al voldoende goedlopende acties van vereni gingen en scholen zijn. Ook vreesden de leden een 'bureau- cratische rompslomp' om alles te regelen. Het voorstel zal nog wel LEIDEN In de Hortus Botanicus /7ARMOND - Geboren: Viola C.M. dv.S kleuters van enige logopedische B.P.F. Wajer en J.M.S. Hoefnagels, Ca- hulp te verzekeren. En de miel zv. B.C.J. Velthoven en E. Stutter-B spraakleraressen willen hun aan- £eim, AnIela.R; wH' Rljnsber?en en ..uKroiHon r.rr» M-F- v-d- Beukei, Menno zv. F.W.J. Beu- dacht tot kleuters uitbreiden om ge]sdij^ en H.C.W.M. Jungschlager. I zo vroeg mogelijk vertraagde Ondertrouwd: A. van Laar en C.T.C. van spraak- en taalontwikkeling te Grieken. kunnen aanpakken. Dat is te Getrouwd: A.A. Wolf en W.G.M. Lens, belangrijk omdat kleuters A. Gijsen én M.A.D. Mulder, J.W. Kees- maat en A.E.G. van Hees, R.J.J. Riet broek en E.A. Ronkes, W.A. van Brug- gen en J.P.M. Korver, A. van Laar en C.C.T. van Grieken. Overleden: C.M. Mieog (1940) echtg. van T. Knoester, K. Breedijk (1919) man, C.H. Versluijs (1905) man, A.M. Good (1893), geh. gew. met J.J. Amerongen, J. Bosch (1907) man, J.C. Hendriks (1946) man, M.G.J.H. v.d. Hoek (1899) echtg. van C. v.d. Reijden. heeft zich gisteravond bij de politie gemeld. De jongen beken de de bestuurder te zijn van de auto die het afgelopen weekein de probeerde in te ryden op twee dames die het Stationsplein via een zebra overstaken. De Leide- naar beweerde gisteravond dat het niet zijn bedoeling is geweest de twee vrouwen te raken. Hij had hen slechts willen laten schrikken. zich in een zeer taalgevoelige pe riode bevinden die het beste spe lenderwijs kan worden bevor derd. Bovendien ontstaat er gemakkelijk contact met de kleuterleidster die tevens kan worden ingezet als co-therapeute bij de behande ling van de kleuters. En met het oog op het toekomstige samen gaan van kleuter- en lager onder wijs is ook daarom de behande ling van kleuters een logische stap, zo schrijven de logopedis ten. In volgorde van belangrijkheid zijn met name spraak- en taalontwik keling, taalachterstand en afwij kend mondgedrag de "afwijkin gen" waarvoor kleuters behan deld dienen te worden. Ernstige gevallen die langdurige behan deling vergen, worden ook nu vaak doorverwezen naar particu lier gevestigde logopedisten. Maar in veel gemeenten is die verwijzing onmogelijk omdat er zich geen logopedisten hebben gevestigd. Daarom pleiten de lo gopedisten tevens voor een beter vestigingsklimaat voor logopo disten in de regio, met name op het terrein van de huisvesting. VOORSCHOTEN - De Voorscho-l tense Lindehoeve houdt vrijdag- middag discodanswedstrijden. I De wedstrijden zullen plaatsvin- den onder het oog van een heuse jury die bestaat uit een professio neel discodanspaar. Het duo zal voorafgaand aan de wedstrijden een staaltje van eigen kunnen la ten zien. Degenen die in het voet- spoor van Travolta willen treden dienen jonger dan 16 jaar te zijn en worden verzocht zich vrijdag middag te laten inschrijven. WASSENAAR - De nieuwe ge meenteraadsfractie van de VVD in Wassenaar heeft gisteravond unaniem mr. A.F. Cocheret de la Morinière gekozen als fractie voorzitter. Tevens werden de he ren C. Aproot als vice-fractie- voorzitter en J. Poldervaart als secretaris van de fractie be noemd. De nieuwe WD-frêctie zit in de komende raadsperiode samen met PvdA, en steun van D'66, in het college van burgemeester en wethoudes. Huidig wethouder en VVD-onderhandelaar Bar- ning zei desgevraagd dat het ge sprek tussen het CDA en zijn partij niet is doorgegaan. Burge meester Staab van Wassenaar liet vorige week weten dat op zijn initiatief een gesprek tussen de twee grootste partijen in Was senaar zou plaatsvinden. "Het is bekend dat Staab die actie heeft ondernomen", zei Barning"maar alles is bij het oude gebleven". Vanaf volgende maand heeft Wassenaar dus zijn liberaal-pro gressief college. OEGSTGEEST - Als gevolg van de zware regenval van vanmor gen heeft zich op de Geversstraat in Oegstgeest een aanrijding voorgedaan. Een 28-jarige fiet ser uit Rijnsburg liep daarbij een gebroken been op. De man werd aangereden door een personen auto. Het uitzicht van de be stuurder daarvan werd belem merd door de regenval. de gemeenteraad aan de orde komen. In Voorschoten is al geruime tijd zo'n subsidieregeling ingesteld. Onlangs is deze, door de goede resultaten, wederom met een jaar verlengd. Ook Leiden kent een dergelijk systeem. i Leiden is tot en met 30 sep tember een kleine tentoonstel ling gewijd aan de funkties en vormen van de dierenhuid. De openingsuren zijn: zondags van 13 tot 17 en de overige dagen van 9 tot 17 uur. OEGSTGEEST - Uit de rooms katholieke kerk aan de Rhijngeester- l straatweg in Oegstgeest zijn vannacht een offerblok en een groot maria- beeld gestolen, ook werden enkele offerblokken opengebroken. De in brekers zijn de kerk binnengekomen door de deur open te breken en een glas en lood raam in te slaan. Vorige week was een kerk in Rijns-1 burg ook al het slachtoffer van inbraak. LEIDSCH £i- DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lexlsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smoel t, 2311 BG LEIOEN Poetbus 54. 2300 AB LEIOEN Telefoon 071-144941 Geen kram ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 ui 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden bij vooruitbetaling le voldoer B<| automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur R O Paauw AJg redactiechef Directie G Koopman Voor betaling v Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W F J Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J Ruygrok-Hoogeveen W C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a in. Bonn. Baisse). Londen. Parijs. Washington. Cgirp. Commentator W F J Wirtz I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2