Wens NCW: laat loonvonning vrij AKZO: meer winst, lagere omzet -C NMB ziet netto-winst met 40 procent dalen K 11 Beurs Amsterdam kort zakelijk morktberichten Bond zet hoop op weigering ontslag in kwestie Mobil 3 "Voorwaarde herstel economie" AEG heeft zeker twee miljard mark nodig C onsumentenbelangen steeds meer in de knel' Veestapel De Nederlandse varkensstapel is, na een aantal jaren van duidelij ke groei, tussen mei 1981 en mei 1982 met 0,9 procent afgenomen tot 10.219.00 dieren. Daartegen over is de rundveestapel iets toe genomen: met een half procent tot 5.218.000 dieren. Dit blijkt, naar het ministerie van landbouw efl visserij meedeelt, uit de voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1982 van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het aantal bedrijven met varkens verminderde met 5,8 procent tot 38.500, het aantal be drijven met melk- en kalfkoeien nam met 3,4 procent af tot 61.700. De kippenstapel nam met twee procent toe tot 86,8 miljoen stuks en er kwamen op geregistreerde landbouwbedrijven ook meer eenden. De aantallen paarden, schapen en kalkoenen op deze bedrijven zijn daarentegen ge daald. Rente VS Na de verlaging van het disconto in de VS hebben de meeste Ameri kaanse banken het prime rate, het rentetarief dat geldt voor le ningen aan de beste cliënten, verlaagd met een half procent tot 14,5 procent. Enkele banken ver laagden het tarief met een heel procent tot veertien procent, het laagste percentage in 21 maan den. Het disconto ging naar 10,5 procent; het was de derde verla ging binnen vier weken. Peking De Chinese Volksrepubliek heeft besloten haar zetel in de interna tionale arbeidsorganisatie (ILO) in te nemen. Een delegatie van Peking neemt deel aan de eerst volgende conferentie in juni 1983. Dit is gisteren in Genève meegedeeld. De autoriteiten in Peking hebben hun besluit mee gedeeld aan directeur Francis Blanchard van de ILO, die een bezoek aan China brengt. Toen China in 1971 werd toegela ten tot de verenigde naties kreeg het automatisch recht op de zetel in de ILO, die van 1949 tot 1971 werd bezet door nationalistisch China. China heeft 37 conventies van de ILO over de bescherming van de rechten van de arbeiders geratificeerd, maar 23 ervan zijn getekend door de regering in Tai- peh. Bij de ILO verwacht men, dat Peking de conventies die Tai wan heeft geratificeerd, zal her overwegen. Chip Toshiba is bezig met de ontwikke ling van een microprocessor met een uitwisbaar geheugen van een miljoen bits. Het Japanse elek tronische concern heeft dezer da gen meegedeeld dat het meer dan 210 miljoen gulden in het project investeert. Er zal voor de ontwikkeling van de "1 mega bit random access memory-chip" een speciale fabriek worden ge bouwd in de buurt van Tokio. LEIDEN - Veemarktberichten Op de markt van deze week werden in totaal 5770 stuks vee aangevoerd waarvan 4300 vandaag. Er waren 100 slachtrunderen. 13 gebruiksvee, 15 graskalveren. 1774 nuchtere kalveren, 6 pony's. 830 varkens, 81 biggen. 1196 schapen of lammeren en 85 geiten. Slachtvee (per kilo geslacht gewicht): Slachtrunderen als gisteren, nuchtere slachtkalveren 1,25-2.00; slachtzeu- gen 3,25-3,35. Gebruiksvee (per stuk): melk- en kalf koeien 2225-3025, varekoeien 1850- 2550; pinken 1150-1650. graskalveren 750-1250; nuchtere kalveren rood 350- 620; zwart 275-500; biggen 130-135; schapen 180 215; lammeren 200-230; geiten 20-100. Toelichtingen (aanvoer, handel, prij zen): slachtrunderen, kalf- en melk koeien. varekoeien, vaarzen en pin ken en graskalveren matig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, redelijk. stabiel; varkens redelijk, ma tig, iets hoger; lopers en biggen, scha pen en lammeren en geiteh redelijk, redelijk, stabiel. AMSTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV is tot de conclusie gekomen dat er onvoldoende aanknopingspunten zijn om juri dische stappen te ondernemen tegen de beslissing van de Mobil- directie de raffinaderij in Am sterdam te sluiten. In een reactie op de gisteren be kend gemaakte sluitingsplannen zei districtsbestuurder Y. Boers- ma dat Mobil de schijn van rede lijkheid mee heeft en dat er in dag geval geen rechter in Neder land is die anders zal beslissen. Boersma ziet nu nog mogelijkhe den in het recht van de onderne mingsraad om met voorstellen te komen en om meer informatie te vragen. Volgens hem ontbreekt er nog essentiële informatie van de kant van de directie. Ook zal de FNV aan de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, die over de ontslagaanvragen moet beslissen, proberen aan te tonen dat de bonden onvoldoende ge raadpleegd zijn, iets dat krach tens de wet op de melding collec tief ontslag verplicht is. Vorige week vrijdag maakte de Mobil-directie bekend het over leg met de bonden en de onder nemingsraad als beëindigd te be schouwen. Dat overleg was naar haar mening gestart op 13 mei en de in de cao vastgelegde overleg- termijn van drie maanden ein digde op 13 augustus. De industriebond FNV en de o.r. waren het hier echter niet mee eens. Zij vonden dat het overleg pas werkelijk op gang was geko men op 28 juli. Toen publiceer- Economie DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 den zij een rapport, waarin ge steld werd dat er voor de raffina derij nog wel degelijk toekomst was. Zo zouden de door de direc tie opgegeven verliescijfers ver oorzaakt zijn door interne verre- kenprijzen van olie binnen het concern. De Amsterdamse raffi naderij had naar de mening van de bonden en o.r. relatief dure olie te verwerken gekregen. Was dat niet gebeurd, dan zou het be drijf volgens hen zelfs 36 miljoen winst gemaakt kunnen hebben. Toekomst voor de raffinaderij za gen zij onder andere in de Noord- zee-olie en in samenwerking met het staatsbedrijf DSM. Dat heeft inmiddels laten weten daar geen belangstelling voor te hebben. Morgen zal de Amsterdamse wet houder van economische zaken, E. Heerma, met minister Ter- louw over de Mobil-zaak praten. Volgens Boersma ondersteunt de FNV dat initiatief van harte. "Er kan politieke druk op Mobil uitgeoefend worden gezien de grote belangen die dat concern in Nederland heeft", aldus de FNV-districtsbestuurder. AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Middenstandsbank heeft de nettowinst in het eerste halfjaar van 1982 met 39 pet zien dalen van 82,3 tot 50,2 min. Het brutoresultaat steeg nog met 6 pet tot 256,1 min maar de toe voeging aan de voorziening voor algemene risico's (var) steeg met 74 pet tot 175 min. De belastin gen namen met 52 pet af tot 25,2 min, zo heeft de bank be kendgemaakt. Voor geheel 1982 wordt gestreeld naar een brutoresultaat dat ten minste gelijk zal zijn aan dat over 1981. Veel hangt hierbij af van de ontwikkeling van de rentemarge. Ook in de tweede helft van het jaar wordt geen verbetering voorzien van de economische si tuatie in Nederland. In verband daarmee moet worden verwacht dat ook aan het eind van het boekjaar omvangrijke dotaties aan de voorzieningen noodzake lijk zullen zijn. Het totaal van de gecombineerde balans nam ten opzichte van 31 december 1981 toe met 5,3 pet tot 58,5 miljard. Debiteuren stegen in dezelfde periode met 4,8 pet tot 33,7 miljard. De toeneming betreft met name de verstrek king van hypotheken en krediet verlening aan het buitenland. Per 30 juni bedroeg het aansprake lijk vermogen 2.264 min tegen 2.163 min ultimo 1981. Het ge plaatste kapitaal werd door ver wisseling van stockdividend uit gebreid tot 305 min. De winst per aandeel van 50 daalde van 14,04 tot 8,22. Het aantal per soneelsleden bleef met 10.909 vrijwel gelijk. DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en werknemers moeten in volledige vrijheid afspraken* kunnen maken over lonen en inkomens. Dat is de kern van de visie waarmee het secretariaat van het NCW (Nederlands Christelijk Werkgeversverbond) gisteren naar buiten kwam. Het NCW keert zich daarmee nadrukkelijk tegen een centrale, door de overheid geleide loonpolitiek. In zijn notitie over het toekomstige loon- en inkomensbeleid noemt het NCW volledige contractvrij heid zelfs de essentiële voor waarde voor economisch herstel. Het vindt dat met het loonbeleid de concurrentiepositie van de Nederlandse bedrijven ten op- KEULEN (AFP/DPA) - AEG-Te- lefunken heeft tijdens de periode waarin de surséance loopt onge veer twee miljard mark aan nieu we financiële middelen nodig. Dit heeft Hans Friderichs, kop man van de Dresdner Bank en voorzitter van de raad van com missarissen van AEG, gisteren gezegd. Het bedrag zal eerder groter dan kleiner dan de twee miljard mark zijn, aldus Friderichs. De Dresd ner Bank is de leider van de groep banken die zich bekom- mer» om de financiële proble men van AEG. Volgens Fride richs hebben de banken nog geen definitief besluit genomen over een krediet van een miljard mark voor AEG. Hij zei verder dat de Westduitse overheid zich voor meer benodigde middelen garant moet stellen. Het Vergleichsverfahren, te verge lijken met een surséance, is noodzakelijk geworden toen bleek dat een van de hoofdpun ten uit de saneringsplannen van AEG, namelijk de deelneming door een partner, niet te verwe zenlijken was. Na langdurige on derhandelingen met de Ameri kaanse United Technologies en de Britse General Electric Com pany, bleek dat beide onderne mingen onder de huidige om standigheden geen trek hadden in samenwerking. zichte van het buitenland moet worden versterkt. Daarom moet de stijging van de loonsommen (dat wat er in een bedrijf in totaal aan lonen wordt uitbetaald) zo laag mogelijk worden gehouden. Bovendien moet de arbeidspro- duktiviteit (dat wat de werkne mer gemiddeld tot stand brengt) worden verhoogd. Beide doel stellingen zijn het best te berei ken als werkgevers en werkne mers per onderneming en-of be drijfstak contracten kunnen af sluiten zonder door de overheid opgelegde beperkende maatre gelen. Het NCW vindt de argumenten die de afgelopen jaren hebben geleid tot een reeks loonmaatregelen niet deugdelijk. Zo wordt aange voerd dat zonder die ingrepen van de overheid de loonontwik keling onvoldoende zou zijn ge matigd. Het NCW vindt dat de praktijk heeft uitgewezen dat werkgevers en werknemers best in staat zijn in onderhandelingen op niet-centraal niveau afspra ken te maken waarbij de stijging van de loonkosten goed in de hand wordt gehouden. Boven dien blijken op dat niveau van onderhandelingen allerlei taboes te kunnen worden doorbroken die besprekingen op centraal ni veau juist zo moeilijk maken. In dit verband wordt in de NCW- notite gewezen op het akkoord dat bij Philips is bereikt. Daarin is het idee dat de verschillen tus sen lonen en inkomens niet ver der moeten worden verkleind, aanvaard, terwijl dat op centraal niveau niet lukt. Het argument dat door een geleide loonpolitiek de koppeling tussen uitkeringen en vrije lonen kan worden gehandhaafd, wijst het NCW eveneens af. Het wijst erop dat het financieringstekort van de overheid naar beneden moet. Daar heeft ook het bedrijfsleven groot belang bij, want dan kan de rente omlaag en een verlaging van de rentelóst is op dit mo ment voor veel bedrijven belang rijker dan een loonstop. Nu kan zo'n daling van het financierings tekort worden bereikt door een sterke loonmatiging, waardooi de daaraan gekoppelde uitkerin gen niet of heel weinig stijgen. Het nadeel daarvan is dat zo'n ster ke loonmatiging (zeg maa ling) meteen ook leidt tot ee ling van de belasting-inkomsten Het gunstige effect op het finan cieringstekort is daarmee wee verdwenen. Het NCW wil daar om dat de overheid dat tekort aanpakt met een zelfstandig be leid, los van de loonpolitiek. Het NCW noemt twee conctrete punten die bij de loononderhan delingen ter discussie moeten zich kunnen aanpassen aan vraag en aanbod. Zaken als een volledige automatische parijs- compensatie en de koppeling Io nen-uitkeringen verhinderen dat. In Rotterdam dreigt ontslag buitenlanders ROTTERDAM (ANP) - De In dustriebond FNV in Rotter dam wil binnen 24 uur een gesprek met het gemeentebe stuur van de Maasstad over het dreigend ontslag voor 81, meest buitenlandse, werkne mers van het schoonmaakbe drijf DRS. Volgens districtsbestuurder Henk Walravens is het ont slag onvermijdelijk als het Rotterdamse vervoerbedrijf RET niet terugkomt op het besluit het contract met DRS voor het schoonmaken van metrostations op te zeggen. DEN HAAG (ANP) - Bij het bedrijfsleven maar ook bij de overheid ontwikkelt zich een verharding tegen de consumentenbelangen. Ze zien consumentenzaken in de huidige economische situatie als een overbodige luxe, waarbij het bedrijfsleven teveel aan regels wordt on derworpen en op kosten wordt gejaagd. Dit constateert Konsumenten Kontakt in haar vandaag gepubliceerde jaarverslag 1981. De organisatie zegt steeds meer weerstand van be drijfsleven en overheid te ondervinden, als gevolg waarvan ze haar actie zal moeten verharden. De organisatie ondervond vooral tegenwerking van het bedrijfsleven door een uit Amerika overgewaaide mode: de de-regulering. Het is dui delijk merkbaar dat het bedrijfsleven geen enkele nieuwe consumen tenwetgeving meer wenst te accepteren, aldus KK, en het blijkt in de Sociaal-Economische Raad ook vrijwel niet meer mogelijk eensluiden de adviezen aan de overheid uit te brengen. Het bedrijfsleven is stee vast tegen ieder voorstel en komt zelfs op eerder gedane uitspraken terug, zo klaagt de organisatie. Maar ook individuele bedrijven blijken volgens Konsumenten Kontakt steeds minder toegankelijk voor de pogingen van consumentenorgani saties te bemiddelen voor consumenten met gerechtvaardigde klach ten over goederen of diensten. ARNHEM (ANP) - Akzo heeft in het twee de kwartaal bij een iets van 3663,4 tot ƒ3591,7 min gedaalde omzet een netto winst behaald van 59,1 min. Dit is niet alleen beter dan de 46,9 min nettowinst in het tweede kwartaal van vorig jaar maar tevens aanzienlijk beter dan de in het eerste kwartaal van dit jaar bereikte nettowinst van 25,9 min. In het eerste halfjaar kwam de nettowinst uit op 85 tegen 76 min, zo blijkt uit het halfjaar bericht. Het bedrijfsresultaat daalde in het tweede kwartaal van 140,6 tot 134,1 min. De betaalde interest daalde van 94,7 tot 72,7 min, zodat het bedrijfsresultaat mi nus interest kon stijgen van 45,9 tot 61,4 min. Over het eerste halfjaar steeg de post van 72,4 tot 105,9 min. De net towinst per gewoon aandeel van 20 steeg in het eerste kwartaal van 1,59 tot 1,99 en in het eerste halfjaar van 2,57 Akzo verwacht niet, dat de winst over het tweede halfjaar van 1981 (162,7 min) in de tweede helft van dit jaar kan worden geë venaard. Over het resultaat over geheel 1982 kon directeur administratie en be- stuursformatie J.H. Katgert bij de presen tatie van de halfjaarcijfers, nog geen uit spraak doen gezien de vele onzekerhe den. De heer Katgert zei wel, dat de winst dit jaar „redelijk" zou zijn ondanks de moei lijke economische situatie. Over de eerste zes maanden was de heer Katgert niet on tevreden gelet op de omstandigheden. Desondanks bleven de resultaten wat achter bij de prognoses. „Maar in kwali teit verbeterde de winst, omdat voorraad- winsten dit keer veel lager waren dan verleden jaar", aldus de Akzo-directeur. Over de eerste helft van 1981 bedroegen Enka Pluspunten in dit eerste halfjaar waren de gang van zaken bij de Europese vezeldivi sie Enka en bij Akzo Pharma. De resulta ten bij Enka zijn dan ook duidelijk verbe-' terd. Zo konden kostenstijgingen in de prijzen worden doorberekend, maar de pijn is nog niet helemaal weg, zo zei de heer Katgert. In september gaat de Enka- vestiging in Breda dicht, terwijl het slui ten van de vestiging in het Duitse Kassei nog problemen geeft, „maar ook Kassei zal onvermijdelijk gesloten worden". De goede gang van zaken bij de farmaceuti sche produkten is voor een goed deel het gevolg van het succes van de nieuwe anti conceptiepil van Akzo. Slecht gaat het bij de Amerikaanse tak van Akzo, Akzona, waarvan akzo de nog res terende 34 pet van de aandelen dit jaar voor ca. 180 min overneemt. De heer Katgert gaat er echter vanuit, dat de ver liezen bij Akzona - voornamelijk Ameri can Enka - in het tweede halfjaar zullen afnemen. Ook bij Akzo Zout Chemie gaat het niet best. De verlaging van de stroomtarieven voor grootgebruikers geeft AZC wat ver lichting in het tweede halfjaar. Op het ge bied van PVC (polyvinylchloride) en VC (vinlylchoride) waar een overcapaciteit heerst, is inmiddels een samenwerking met Shell aangegaan. Bovendien zal er in het aantal personeelsleden worden inge grepen. Het totale aantal personeelsleden zal bij Akzo dit tweede halfjaar nog eens met 500 tot 700 afnemen. „En ook in de toe komst zal de werkgelegenheid bij Akzo in het gunstigste geval niet verder afbrokke len", aldus de heer Katgert. 53.00 53.00 287.00 287.00 23.10 23.10 61.00 60.50 66.50 66.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 255.00 .255.0 13.00 13.00 GOUD EN ZILVER Goud: funmctaal 29980 - 30480 Zilver: fijnmelaal: 525 - 595 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs deed het vandaag rustig aan. De stem ming was verdeeld, waarbij de internationals beginbeurs onder druk stonden. De banken waren echter in herstel. De staatsfond- senmarkt was nagenoeg onver anderd, waarbij de omzetten ge ring waren. De heftige bewegin gen van obligaties in Amerika vinden momenteel in Europa geen navolging, aldus de beurs. De internationals waren lager. Zo moest Akzo de eerste winst van gisteren na de bekendmaking van de halfjaarcijfers weer inle veren. Het fonds noteerde 80 cent lager op 25,20. Koninklijke Olie startte aanvankelijk 80 cent lager op 82,30, maar krabbelde beginbeurs omhoog tot 83,30, een verlies van een dubbeltje. KLM verloor een gulden op 83, mede door de weer gedaalde be ladingsgraad van de vliegtuigen in juli. Bij Unilever en Philips was het verlies maximaal een halve gulden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14