c "Ziekteverzekering moet op helling" Raadsels onderzocht rond dood Britse in S.-Arabië Robeco heeft hoop op einde recessie VN willen mandaat Unifil verlengen Voedingsbond klaagt over curator Gilda Feyenoord vloert Alphense Boys: 5—0 Zo doe je dat Tuinhek dat vanzelf dicht gaat Rekenmachine praat Compleet over boek isoleren Sowjet-Unie beproeft nieuwe raket DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De rechtbank in het Engelse Leeds is maandag als nog begonnen met het onder zoek naar de raadselachtige, met tal van roddels en speculaties omgeven dood van de Britse ver pleegster Helen Smith, die drie jaar geleden in Saoedi-Arabië om het leven kwam. Helen Smith werd op 20 mei 1979 dood aangetroffen buiten een flatgebouw in Jeddah, Saoedi- Arabië. Enkele meters van haar vandaan lag het lijk van de Ne derlandse zeeman Johannes Ot- ten. Nooit is duidelijk geworden hoe de twee jonge mensen om het leven zijn gekomen. Het eni ge dat vast staat, is dat Helen Smith en Johannes Otten tot aan hun dood aanwezig waren op een feestje bij een Britse dokter, waarbij ook een aantal Saoedi- sche diplomaten aanwezig was. Wat verder ook vast staat, is dat het een nogal wild feest moet zijn ge weest, waarbij de alcohol rijke lijk vloeide, iets wat in Saoedi- Arabië streng verboden is. Een Saoedische patholoog-ana- Varia toom gaf enkele dagen na de vondst van de twee lijken een verklaring uit, waarin stond dat Helen Smith en Johannes Otten om het leven waren gekomen doordat ze van het balkon van de flat waar het feestje werd gehou den, waren gevallen. Voor de Britse ambassade in Saoe di-Arabië was die verklaring vol doende. en dat was dan dat. Dat gold niet voor de vader van de verpleegster, de 55-jange Ronald Smith. Hij geloofde de officiële verklaring, zoals hem die door het Britse ministerie van buiten landse zaken werd gegeven, een voudigweg niet en eiste een on derzoek. De lijkschouwer in het arrondisse ment waar Smith woont. PhiÜD Gill, verklaarde zich evenwel al direct niet bevoegd het onder zoek te doen omdat het lijk van de verpleegster op dat moment nog in Saoedi-Arabië was. De wet schrijft voor dat een lijk schouwer alleen een onderzoek kan doen naar een met twijfels omgeven dood. als het lijk van de betrokkene zich in zijn arrondis sement bevindt. Ronald Smith liet daarop het lijk van zijn doch ter juni 1980 naar Leeds over brengen, waar het zich vanaf dat moment in een lijkenhuis be vindt. Gill bleef echter weigeren het on derzoek te doen. Zijn argument daarvoor was dat het lijk van He len Smith als gevolg van het pa thologisch onderzoek in Saoedi- Arabië niet meer verder te onder zoeken viel. Bovendien wonen alle mensen die als getuige zou den kunnen optreden (de aanwe zigen op het feesfje dus) in het buitenland en. aldus Gill,„ik heb niet de macht om mensen op te dragen te komen getuigen". Ronald Smith liet zich daardoor niet tegenhouden en begon een proces tegen de lijkschouwer dat hij in tweede instantie won. Maandag is dus het proces in Leeds begonnen, en al direct is men op een juridische moeilijk heid gestuit. Ronald Smith wil dat een ander dan Gill als lijkschouwer op treedt, omdat hij hem, na het ju ridische steekspel van de afgelo pen jaren, mei ten onrecnte als bevooroordeeld beschouwt. Smith weigerde maandag bij het proces aanwezig te zijn en liet zijn advocaat om een vervanging van Gill vragen. Daarover moet nu eerst worden be slist Ronald Smith wint daar mee tijd, tijd die hy kan gebrui ken om getuigen te benaderen. De Britse arts die destijds het feestje gaf. de thans in Australië wonende Richard Arnot. heeft al laten weten te willen getuigen Smith heeft verder hoge verwach tingen van de tekst van de ver klaring die na de dood van zijn dochter werd afgegeven door mevrouw Penelope Arnot. de vrouw van de arts. Die verkla ring bevindt zich in de archieven van het ministerie van buiten landse zaken, en is nooit open baar gemaakt. Smith denkt dat deze verklaring en getuigeverklaringen uiteindelijk zijn stelling zullen bewezen dat zijn dochter destijds op het feest je is verkracht en vermoord, in het bijzijn van of misschien wel door de aanwezige Saoedische diplomaten. ROTTERDAM (ANP) - De Voedingsbond FNV heeft besloten om de rechter-commissans die over het faillissement van Gilda gaat te vragen ervoor te zorgen dat de merknamen en de recepten van de Gilda-pro- dukten met by de nieuwe bv van Gillet. Gilda Consulting, terechtko men. "Wij vinden dat die man niet meer by het bedrijf aan de slag mag ko men". zo verklaart een woordvoerder van de bond deze stap. De machi nes en de gebouwen van Gilda zyn al van de failliete Gilda bv naar de nieuw bv van Gillet overgeheveld, maar zonder de merknaam en de recepthuur. die nog met door Gilda Consulting bv zyn gekocht, is een nieuwe start niet mogelijk, aldus de Voedingsbond Gillet heeft er volgens de bond door zyn optreden van de laatste weken blijk van gegeven niet in staat te zijn het bedryf behoorlijk te kunnen leiden. De Voedingsbond is ook ontevreden over de rol die curator de Liagre Bóhl speelt in de nu al weken slepende verwikkelingen rond de failliete dropfabnek. Door zijn optreden wekt Bohl de indruk met Gillet onder één hoedje te spelen in diens pogingen om Gilda middels zijn eigen overlevingsplan (voortzetting van Gilda met 70 van de 180 werknemers in de nieuwe consulting bv) te behouden. Dat is niet de taak van de curator, die voor een onafhankelijke afwikke ling van het faillissement moet zorgen, aldus de bond De Voedings bond vraagt de aandacht van de rechter-commissans hiervoor. UTRECHT (ANP) - De huidige ziektekostenverzekering in Ne derland voldoet niet meer. Er moet een nieuw systeem komen met een landelijk, voor iedereen gelijk "basispakket" met daar naast aanvullende verzekeringen die meer keuzevrijheid bieden en die beter kunnen worden af gestemd op plaatselijke en regio nale voorzieningen en behoeften. De algemeen secretaris van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen, J. de Vries, stelt dit in een binnenkort te verschijnen "verkenning over mogelijkhe den en wenselijkheden tot her structurering van de ziektekos tenverzekeringen". Volgens hem voldoet het bestaan de systeem niet meer, ondermeer doordat de verschillende verze- keringsvormen ook verschillen de manieren van premieheffen kennen: een percentage van het loon, een vast bedrag, een pre mie voor een heel gezin of een premie per gezinslid, enzovoorts. Er is sprake van een overtrokken solidariteit, meent De Vries. Zo betaalt een alleenstaande voor de verplichte (werknemers-)zieken- fondsverzekering evenveel pre mie als een man (die hetzelfde loon verdient) met een vrouw en vier kinderen. Daar komt bij dat alle ziekenfonds verzekerden formeel wel dezelf de rechten hebben, maar dat het "pakket" in feite lang niet overal gelijk is: de aanwezige voorzie ningen kunnen per regio sterk verschillen. Ook de behoeften zijn verschillend. "Door het ver schil in plaatselijk gebruik en de uniforme premieheffing ont staan geldstromen van alleen staanden naar gezinnen, van de ene bedrijfstak naar de andere en van de ene regio naar de andere omdat het verband is losgelaten tussen premie en consumptie", aldus De Vries. Door de econimische ontwikkeling zullen de rijksbijdragen aan de verschillende verzekeringen moeten worden verminderd. Dat zal het verzekeringsstelsel onder zware druk zetten, want het be drijfsleven heeft grote bezwaren tegen "automatische" premie verhoging. Vermindering van de uitgaven is echter ook slechts in beperkte mate mogelijk. Beheersing van de kostenexplosie vanuit een centraal punt, lijkt De Vries onmogelijk. Anderzijds noemt hij ook het overhevelen - in het kader van de wet voorzie ningen gezondheidszorg van bevoegdheden naar de lagere overheden levensgevaarlijk voor de kostenontwikkeling, doordat er geen "prijskaartje" aan plaat selijke verlangens wordt ge hecht. Vandaar dat hij beperkingen in het verstrekkingenpakket onont koombaar acht, waarbij herver zekering mogelijk moet zijn en waarbij meer aan individuele premiebetaling moet worden ge dacht (in plaats van verzekerden en - gratis - "medeverzeker den"). De Vries stelt voor dat huisartsen hulp onder de Algemene Wet Bij zondere Ziektenkosten - een volksverzekering - te brengen. Andere eerstelijns voorzienin gen, zoals het kruiswerk en de ambulante geestelijke gezond heidszorg, vallen daar nu onder. Een goede "basiszorg" kan de druk op duurdere voorzieningen verlichten. De Vries stelt verder dat afschaf fing van de loongrens voor de verplichte verzekering voor de hand ligt. Wel wil hij een premie- grens (een maximum bedrag waarover premie wordt geheven) hanteren. Omdat er anders een "overtrokken solidariteit" zou ontstaan. De ambtenaren, die nu nog allerlei eigen ziekenkosten- regelingen hebben, zullen in dit systeem moeten worden opgeno men. ROTTERDAM (ANP) - Het beleg gingsfonds Robeco heeft hoop op een naderend einde van de recessie. Recente ontwikkelin gen in de Verenigde Staten ge ven hiertoe aanleiding, terwijl de inmiddels bereikte resulta ten bij het terugdringen van de inflatie de weg vrij maakt voor een verzachting van de mone taire politiek in dat land. De hieruit voortvloeiende daling van de rente, volgens Robeco de hoofdschuldige van de recessie, zal internationaal een gunstig effect hebben op de economie en de vaak ondergewaardeerde aandelen opnieuw in de belang stelling van de belegger plaat sen, zo wordt in het halfjaarbe richt van het beleggingsfonds gezegd. Er was in de eerste helft van dit jaar voor de aandelenbelegger op de beurzen weinig plezier te beleven, aldus de directie. De waarde van het aandeel Robeco heeft hiervan de invloed onder gaan met een daling van 225 (eind 1981) tot 204 per 30 juni. Rekening houdend met de divi denduitkering over 1981 van 12,60 betekent dit in feite een waardevermindering van 3,7 pet. Rebeco verkocht dit jaar per sal do in Japan en de V.S. In het laatste land lag het accent bij de verkopen op oliewaarden. De opbrengsten werden gebruikt om de liquiditeit te verhogen van 8 naar 9 pet. In Europa hiel den de aan- en verkopen elkaar ongeveer in evenwicht. AMSTERDAM (ANP) - Na een restauratie van negen jaar maakte de zeewaardige klipper Zeewolfop het IJsselmeer een proefvaart. Het zeil schip uit 1909 heeft nog succesvol meegewerkt aan de invasie in Norman- ROTTERDAM - Feyenoord heefl gisteravond in een vnendschappelyke wedstrijd met 5-0 van de Alphense tweedeklasser Alphense Boys ge wonnen. De Rotterdammers hadden by de rust een 1-0 voorsprong Na dat doelpunt van Duut bouwde Feyenoord de marge verder uit dank zij treffers van Hoekstra. Gullit, Houtman en Jehaskov. Voor Alphense Boys kreeg middenvelder Frank Bakker enkele goede kansen, doch Stafleu en Wijnstekers weerhielden hem van een treffer Aan de andere kant stond Boys-doelman Herman Rombouts door sterk ingrypen ook meerdere Rotterdamse doelpunten in de weg. Op 28 september brengt Feyenoord een tegenbezoek aan Alphense Boys. De andere Rotterdamse eredivisieclub Excelsior is uit zyn keeperspro bleem. De Kralingers hebben met Ajax overeenstemming bereikt over het lenen van de derde doelman van de Amsterdammers, de 21 -jarige Jacques Storm. Excelsior was in de problemen geraakt doordat eerste doelman René Vermunt by een botsing een ernstige knieblessure had opgelopen, waarvan het herstel tenminste zes weken zal vergen. De Rotterdam mers hadden kort daarvoor reserve-doelman Peter Brünings uitge leend aan stadgenoot Feyenoord. Storm keert wanneer Vermunt hersteld is terug naar Amsterdam Ajax heefl wel de voorwaarde gesteld dat Storm onmiddellyk terugkeert naar zijn club wanneer de Amsterdammers zelf keepersproblemen kry- gen. Na het aantrekken op uitleenbasis van spits Ton Blanker (Zaragoza) heefl Excelsior zijn selectie voor de nieuwe competitie rond. CV voorbereiden op stookseizoen Het is nu een mooie gelegen heid het verwarmingssys teem voor te bereiden op het stookseizoen. Water bijvullen Hebt u de handleiding van uw cv inderdaad 'bij de hand'? Zet een tuinslang op een tap kraan (met een wartel, of met een slangklem), breng het an dere uiteinde van de slang naar de vulkraan van de cv- ketel. Zet daar een emmer of plastic teiltje klaar. Laat de slang vol water lopen; dit voorkomt dat u de luchtko- lom uit de slang in het cv-sys- teem perst! Zodra de slang vol is, sluit u de kraan; wat er 'uitmorst', vangt u op in em mer of teiltje. Breng de slang op de vulkraan aan zet de kraan open en laat het water in het systeem vloeien. Let op de waterdruk meter op de ketel. Raadpleeg de handleiding. Zet tijdens deze handeling de ontluchtingsventielen op de radiatoren open. Daardoor ontsnapt de lucht uit het sys teem. Houd ze wel in de ga ten; sluit ze, zodra er water uit komt. Ontluchten Als het systeem weer vol water zit (let op de wijzer op de cv- ketel), sluit u de tapkraan, daarna de vulkraan op de cv- ketel (slang leeg laten lopen) en gaat u met het ventielsleu teltje alle radiatoren waarop een ontluchtingsventiel zit nalopen. Draai het ventiel open, laat de eventueel aan wezige lucht ontsnappen (dat sist) en wanneer er water uit komt draait u het ventiel weer dicht. Andere problemen Kijk eens of de brander van de cv-ketel vervuild is. Ook roet- aanslag op de 'warmtewisse laar' in de ketel geeft verlies. 1. Een tuinhekje dat vanzelf weer dicht gaat is vooral in een gezin met kinderen een gemak. Dit is met een een voudige deurdranger te be reiken, maar het lukt ook met zgn. oploopscharnieren. Stel het hekje op de normale stand en monteer dan de scharnieren. 2. Zo ziet een oploopscharnier eruit. Wanneer het hekje wordt geopend, beweegt het ene blad van het scharnier zich omhoog ten opzichte van het andere en daarmee het hekje uiteraard ook. Door het gewicht van het hek zal de scharnier geneigd zijn zijn normale stand weer aan te nemen, zodat het hek sluit. 3. Bij toepassing van oploop- scharnieren dient het hekje precies loodrecht te worden gesteld. Schrijf dus met een waterpas eerst een zuiver ver ticale lijn op de stijl af en monteer daarlangs de schar nieren. Een voordeel van het oploopscharnier is ook dat de onderkant van het hekje niet over de grond schuift. 4. Wanneer u voor een tuinhek je of -poortje de „ouder wetse" deurhengen mooier vindt, dan kunt u het automa tisch sluiten bewerkstelligen door het hekje onder een enigszins schuine lijn af te hangen. Een paar centimeter verschil is voldoende om het hek in geopende toestand vanzelf terug te laten vallen. Zet zo nodig op de stijl een klosje om te voorkomen dat de handgreep telkens tegen de stijl klapt en daardoor ver vormd zou raken. Het zal van de situatie afhangen of dit no dig is. Wanneer u bijvoor beeld een bestaand hekje op deze wijze afhangt, moet u dit even bekijken. i. Nog een alternatief om een hekje met „hengen" zelfslui- tend te maken: plaats het on derste scharnier op een klos je van enkele centimeters dik. Bevestig dit voldoende stevig. Kies voor een tuin hekje altijd scharnieren en ander beslag dat redelijk te gen roest beveiligd is, bij voorbeeld verkoperd. Aquariumboek Eindelijk is het boek ovor aqua ria verschenen, dat alle ande re overbodig maakt. Uitgeve rij Zomer en Keuning laat dat alle aspecten van het aquarium-houden omvat. En inderdaad, in het prachtig uitgevoerde boek kan de lief hebber antwoorden op vele vragen vinden. Die vragen kunnen betrekking hebben op zowel het ontwerpen van een aquarium als het broed gedrag van de hengelaarsvis en op zowel aquariumtechno logie als de aquariumhandel. Dergelijke vragen worden niet alleen in detail beant woord, maar vaak ook met te keningen en kleurenfoto's geïllustreerd. De schrijver van het boek. Pe ter Hunnam, die kan bogen op een enorme ervaring als conservator van het moderne aquarium te Qatar, beziet het aquarium niet zomaar als een bak water met wat planten en vissen. Nee. zijn uitgangs punt is de natuur. Het Aquariumboek is een handboek waarin theorie en praktyk in elkaar over vloeien. Daarnaast is het een mooi kijk- en leesboek. Het 240 pagina's dikke^oek, dat 500 illustraties bevat, werd vertaald, bewerkt en aange vuld door Wim A. Tomey, die in Nederlandse aquarium- en terrariumkringen geen onbe kende is. Het Aquariumboek is een uit gave van Zomer en Keuning in Ede. Prijs: f 85. Hoe langer hoe meer kleine rekenmachinetjes en wekkers kunnen pra ten. Afhankelijk van de spraak-chip die men erin plaatst is dat Frans. Duits of (meestal) Engels. De functie van dat spreken is niet zo gek als men geneigd is te denken. Allereerst zyn visueel gehandicapte mensen geholpen met een klokje dat duidelijk de tyd, wek- of alarmtijd kan uitspreken. Natuurlijk geldt dat ook voor rekenmachines, die totnogtoe voor blinde mensen geen enke le functie hadden. De nieuwe generatie rekenmachines en klokjes is daarby "batterij vrien delijk". Men voedt zulke zakwekkers en calculators al uit de weinig kostende penlight-batteryen. Bij de Zuidgroep in Best ver scheen enige tyd geleden „Zelf isoleren" van Willem Aalders, met als ondertitel „Alles over warmte- en ge luidsisolatie". En dit laatste is beslist niet overdreven; al les wat je over isolatie dient te weten, is in dit ongeveer 190 pagina's grote boek te vinden. Zonder de overbodi ge wetenschappelijke en technische duisterheden die je in allerlei publicaties over dit onderwerp nogal eens te genkomt. Dit wil niet zeggen dat de theo rie eruit gelaten ist maar de auteur geeft voor die on vermijdelijke begr., a als K-waarde, lambda-waarde enz. een voor de leek begrij pelijke uitleg Hy gaat uitvoerig (en duidelijk) in op de werking van isolatie materialen, behandelt alle isolatietechnieken, geefl hel dere instructies voor het zelf uitvoeren van (zowel warm te- als geluids-)isolatie, besteedt ook aandacht aan energiebe sparende systemen en pro- dukten, wijst op subsidiemo gelijkheden enz. Duidelijke illustraties leveren een extra bydrage aan dit werkelijk voortreffelijke boek. dat zyn prys van 35 gul den alleszin. NEW YORK (Reuter/UPI) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, heeft voorgesteld het mandaat van de V.N.-vredesmacht in Libanon (Unifil) voorlopig te verlengen. De veiligheidsraad had dit man- daat, kort nadat Israël Libanon was binnengevallen, ver lengd tot donderdag 19 augustus. De secretaris-generaal deed zijn voorstel in een rapport dat op vrydag is gedateerd en gisteren werd gepubliceerd. Het rapport zegt dat de uit elf landen gevorm de. 7.000 man sterke Unifil sinds de Israëlische invasie van 6 juni „een belangrijke en matigende invloed in Zuid-Libanon" heeft uitgeoefend, hoewel de vredes macht door de Israëlische strijd krachten in zyn bewegingen wordt beperkt Unifil is voornamelyk betrokken by humanitair werk, met name hulp by de voorziening van Liba nese burgers met voedsel, water en medicijnen. Unifil heefl ook de bevolking van Tyrus humani taire hulp verleend, maar dat werd op 16 juni door de Israëliërs verboden. Sindsdien is Tyrus van hulp verstoken. Een tweede taak van Unifil was het vernieti gen of onschadelijk maken van niet ontplofte mijnen en bom men. Tijdens de eerste dagen na de Is raëlische inval drongen Israëli sche militairen „met geweld door tot Unifil-installaties, ver nielden zij controleposten van Unifil. vuurden zij vlakbij Unifil- stellingen of blokkeerden zij we gen in het gebied waar Unifil op treedt". Daartegen is scherp ge protesteerd by de Israëlische au toriteiten, aldus het rapport. Sinds de Israëlische inval zyn „slecht gedisciplineerde", onge regelde Libanese troepen die be wapend zyn door de Israëliërs en onder hun bevel staan gaan op treden naast de christelijke mili tie van majoor Saad Haddad in Unifil-gebied. De Israëliërs noe men hen „nationale garde" of „burgerwacht". Zy hebben ge probeerd controleposten op te richten en in dorpen te patrouil leren. „In enkele plaatsen leidde hun optreden tot wry ving met de bewoners". De groepen worden niet door de Libanese regering erkend, aldus het rapport. Het zegt ook dat Haddads troepen, door VN.-functionarissen „de facto strijdkrachten" genoemd en door de Israëliërs gebruikt voor optreden tegen guerrilla strijders van de PLO. met Israëli sche steun nog actief zyn in het gebied Unifil is samengesteld uit militairen uit Fuüyi, Frank rijk, Ghana. Ierland. Italië, Ne pal, Nederland. Nigeria. Noorwe gen. Senegal en Zweden WASHINGTON (AFP) - De Sow jet-Unie gaat binnenkort proe ven nemen met een kruisraket die bestemd is voor haar oppcr- vlaktcschepen en Onderzeeërs, zo is vernomen uit kringen bij de Amerikaanse inlichtingendienst. De moderne kruisraket, waarmee de proeven deze herfst zouden moeten beginnen, komt in de plaats van de „SSN-12", die een bereik heefl van 480 km en sinds ongeveer zeven jaar in gebruik is bij de marine van de Sowjet- Unie. Amerikaanse marinedeskundigen denken dat de nieuwe kruisraket bedoeld is voor plaatsing aan boord van grote kruisers van een nieuwe klasse, van vlicgtuigmoe- derschepen van de „Kiev"-klasse en van door kernenergie voortge dreven onderzeeërs van 5 000 ton van het type „Echo 2" De Amerikaanse op^ervlaktesche- pen en onderzeeërs zijn uitgerust met de „harpoon" anti-raket die een bereik heefl van 96 km Het ligt in de bedoeling dat de Ame rikaanse marineschepen worden uitgerust met „Tomahawk" kruisraketten, die een reikwydte hebben van 480 km. Aan de To mahawk wordt al tien jaar ge werkt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13