Zelfdiscipline gevraagd van de 'nieuwe' student "Wij weten echt wel wat we kunnen" Bouw begonnen van nieuw postkantoor Sponsor9 voor El Cid Universiteit ontvangt eerstejaars Leen van den Oever van Katwijkse reddingsbrigade: Minder werklozen in Bollenstreek LEIDEN - Wat heeft de Leidse universiteit te maken met kle- dinggrootvorst C A? Niets natuurlijk, maar hier en daar wordt wel de suggestie van het tegendeel gewekt. Wat bijvoorbeeld te denken van een vrij forse advertentie van het warenhuis op posters van de El Cid-week? Is het niet raar dat een over heidsinstantie zich zo met de commercie inlaat? Nee, vindt de El Cid-commissie. "Al ja ren wordt er op onze affiches geadverteerd". En boven dien: als de universiteit het niet wil, dan moeten ze ons maar meer geld geven. Dat laatste zit er niet in, want ook het bestuur van de universi teit fronst allerminst de wenkbrauwen. El Cid (een door de universiteit benoemd studentenzestal dat zich met de organisatie van de intro ductieweek belast) heeft een eigen begroting, zo zegt men daar. Dus als zij dat adverte ren nodig vinden, dan moe ten ze dat maar doen. PAGINA 12 f LEIDEN - "Een jaarlijks te rugkerend feest", zo beti telde de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. A.A. Kassenaar, het onthalen van ruim twee duizend studenten. Deze ontvangst, die gistermor gen plaatsvond in de Pie terskerk, maakt deel uit van een vijf dagen durend programma dat de Leidse Commissie Introductieda gen (EL CID) voor de aan komende studenten heeft samengesteld. In zijn toespraak bombardeerde Kassenaar de lichting '82 tot pio niers van het universitaire stu dieleven. De nieuwkomers van dit jaar zullen namelijk de eer sten zijn, die volgens de richtlij nen van de tweefasen structuur pogen te studeren. En dit houdt in dat er niet langer dan zes jaar over een studie mag worden ge daan. Met de 'eeuwige student' wordt op deze manier definitief afgerekend. Wijze heren uit den lande hebben na tien jaar studie uitgemaakt, dat het voor een student heel goed mogelijk moet zijn om in vier jaar met een doctoraal-exa- men (eerste fase) op zak weer buiten de universitaire hekken te staan. Na een jaar moet het pro- pedeutisch-examen zijn behaald. Om dit alles met goed gevolg af te leggen dient de student veer tig uur te maken. Kassenaar kon de jongeren niet genoeg op het hart drukken dat zelfdiscipline en zelfstudie hoog in vaandel moeten staan bij dit nieuwe type student. V oor de doorzetters is er na die vier jaar nog de mogelijkheid een ver volgstudie (tweede fase) van twee jaar te doen, waarin men zich kan specialiseren. Hoe dit laatste precies gaat verlopen staat nog niet iedereen duidelijk voor ogen. Kassenaar: "We heb ben nog even de tijd om dit op te zetten. Als alles goed is melden zich pas in september '86 de eer ste studenten voor deze fase aan. We weten ook nog niet op welke wijze we gaan selecteren als er meer aanmeldingen zijn dan plaatsen". Wel benadrukte de rector magnifi cus dat men zich op deze tweede fase niet moet blind staren. "Als je je doctoraal hebt, heb je een volwaardige opleiding achter de rug en kun je gewoon promove ren". Keurslijf Burgemeester Goekoop, die ook aanwezig was om de nieuwe aan was van Leiden te verwelkomen, had medelijden met de jongelin gen, die volgens hem in een keurslijf van strakke studiedisci pline zitten. Een homerisch ge lach stak op en met een olijk ge zicht maakte de burgervader zich er vanaf door te vertellen dat het in zijn tijd 'gelukkig' allemaal heel anders was. Toch was Goekoop zo vry om te veronderstellen dat er misschien nog wel wat uurtjes zouden over blijven om 'de stad' te verken nen. Hy waarschuwde de menig te er wel voor in die stad niet te veel de student uit te hangen. Dit om de haat-liefde verhouding, die de Leidse bevolking in de loop van de eeuwen met de stu denten heeft opgebouwd, niet te verstoren. De El Cid-week is er om kennis te maken met het maatschappelij ke en universitaire leven van Lei den. De voorzitter van de organi serende commissie, Monique Mulder, had het in haar ope ningsspeech over een periode waarin het student-zijn centraal zal staan. "Ten gevolge van de bezuinigingen dreigen studen tenvoorzieningen te verdwijnen: het is mede aan jullie, studenten, om met eigen inzet je student zijn inhoud te geven". De Pieterskerk, gisterochtend. Rector-magnifïcus Kassenaar spreekt de eerstejaarsstudenten toe. LEIDEN - De heer A.H. de Vos, directeur van de PTT te Leiden, heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor een nieuw postkantoor aan de Oegstgeesterweg (Schuttersveld) in Leiden. Het nieuwe stationspostkantoor komt in de plaats van het huidige nood- postkantoor aan de Gerestraat. Dit noodgebouw zal in 1984, na het gereedkomen van de nieuwbouw, worden gesloopt om plaats te maken voor woningbouw. Het nieuwe postkantoor zal plaats bieden aan ongeveer 250 personeelsle den waarvan de meesten zich zullen bezighouden met de voorsortering van de post voor Leiden en de omliggende plaatsen. Een ander deel van het personeel zal de zes loketten voor het publiek en de overige pu- blieks-functies gaan verzorgen. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van het Architektenbureau Bakker en Verhoeff bv uit Rotterdam. Het gebouw wordt neergezet door de IBC-Bouwgroep Nederland bv uit Best. De bouw zal ruim een jaar gaan duren. Naar verwachting zal het nieuwe stationspostkantoor in decern- KATWIJK - Teun Ouwehand heeft er geen moment van wakker gelegen. De Katwijker, lid van de plaatselijke reddingsbrigade (KRB), was zondagavond nog betrok ken bij een spectaculaire reddingsactie op zee; maandag bemande hij alweer de zuidpost van de brigade alsof er niets was gebeurd. "Het was niets bijzonders", reageert Ouwehand dan ook laconiek. Ouwehand was zondagavond sa men met Wim van Dijk in een speciale speedboot van de red dingsbrigade de zee opgegaan, nadat by de KRB-post een mel ding was binnengekomen over een schip in nood. Eenmaal in volle zee begaf de motor het. Po gingen om het vaartuig weer te starten mislukten. Hulp van een andere speedboot van de red dingsbrigade mocht niet baten. De reddingsboten van de KNZHRM van Katwijk (de Cas- paris) en Noordwyk (de Kurt Carlsen) waren echter vanwege het noodsein in de nabijheid, evenals het marineschip Wolf en de redboot uit Zandvoort (de Louwes). Uiteindelijk werden Ouwehand en Van Dijk dobbe rend in de wilde zee door de Kat wijkse reddingsboot aan boord genomen. Daarop werd de actie naar "dat kotterachtige vaartuig" voortge zet. Tot by elven. Toen kwam eerst het bericht binnen dat in de haven van IJmuiden een schip met een gebroken mast was bin nengelopen. Het schip, zo is later vastkomen te staan, dat alle con sternatie had veroorzaakt. Onverantwoord Over de actie, die honderden be langstellenden naar het strand trok, deden aanvankelijk de meest wilde verhalen de ronde. In eerste instantie werd gemeld dat zich twaalf man in het water bevonden. Later werd nog "slechts" gesproken over zes drenkelingen. De Noordwijk po litiewoordvoerder Huijbers meldde gisterochtend dat "al leen" twee leden van de KRB uit het water waren gehaald. De KRB telt ongeveer 100 tot 150 "actieve" leden. De twee red- dingsposten in "de noord" en in "de zuid" zijn in de regel met drie man en soms met vier man bezet. Tijdens drukke dagen wordt dat aantal nog eens ver hoogd. Bovendien zijn leden van de brigade die geen dienst heb ben direct oproepbaar. De kos ten worden voor een belangrijk deel gedekt door de gemeente Katwijk. In de meeste gevallen komt de KRB in actie na eigen waarne mingen. Zo is op de zuidpost een Door Adriaan Brandenburg zeer sterke van de marine afkom stige kijker aanwezig waarmee het reilen en zeilen op de zee voor Katwijk in het oog kan wor den gehouden. Ook wil de KRB nogal eens uitrukken na samen spraak met de politie, de plaatse lijke surfclub of KNZHRM. "Het onderlinge contact is uitste kend", vindt Van den Oever. Normaal gesproken treedt de bri gade op als surfers of zwemmers in moelijkheden geraken, en opereert zodoende in de regel dicht bij de kustlijn. Verder va ren er tijdens drukke zomerda gen constant boten van de KRB op zee uit het oogpunt van pre ventie. Ervaren Van den Oever blijft vrij noncha lant over het dagelijkse werk. "Soms heb je het erg druk. Moet je diverse keren het water in. An dere keren is het weer wat rusti ger. En ach, moet ik nu zeggen dat Ouwehand een held is. Hij deed gewoon zijn werk. Dat doen ze hier allemaal. Ja, zoiets als we gisteren beleefden maak je niet veel mee. Maar iedereen weet wat-ie kan. En vanzelfsprekend stuur je geen jongens het water in die niet ervaren zijn". De Noordwijkse politieman zat er het dichtste bij. Teun Ouwe hand: "Ik heb geen nat pak ge haald. Ja, er lag wat water in het bootje maar dat was alles". De Noordwijkse agent Huijbers weet echter anders. "Die jongens waren er behoorlijk aan toe. On verantwoord trouwens dat ze met dat weer in die bootjes de zee opgingen en dan nog maar Teun Ouwehand: "Reddingsacties gevaarlijk? Welnee!". Leen v tjes in handen heeft, reageert daarop als volgt: "Als Huijbers dat beweert dan mag hij dat doen. Ik weet wat onze mensen kunnen. Ik weet dat er praktisch niets kan gebeuren. Ze zijn alle maal goed opgeleid, hebben goe de apparatuur aan boord en de uitrusting is uitstekend. En dan, gevaarlijk is het nu»werkelijk n op zee reddingen te verrich- n in zwaar weer? Volgens Ou- ehand valt het allemaal best ee: "Gevaarlijk? Welnee", lacht j. En Van den Oever: "Wy we- n wat we kunnen. Als er wat in de hand is krijg je de kriebels ga je de zee op. Maar", stelt hij ïdrukkelijk, "is er gevaar voor gen leven dan doen wij dat et. Daar beginnen wij echt niet Voor het grotere werk moet [smaatschappij in actie In Noordwijkerhout raakte een 17- jarige jongen uit die plaats ge wond bij een eenzijdig ongeluk op de 's-Gravendamseweg. De tas van de jongen kwam tussen de spaken van het wiel waardoor de jongen ten val kwam. Hij raakte gewond aan het hoofd. Hij is ter plaatse behandeld door een arts. BOLLENSTREEK - De werkloosheid in de bollenstreek xs de afgelopen maand gedaald. Stonden eind juni nog 2224 personen als werkloos te boek, eind vorige maand bedroeg dat aantal 2081. Maar volgens direc teur Den Brabander van het arbeidsbureau in Lisse is geen sprake van een structurele daling van het aantal werklozen in de bollenstreek. Een groot aantal ingeschrevenen heeft tijdelijk werkl gevonden in de bloembollenindustrie. Zoals elk jaar heeft deze bedrijfstak in de zomer maanden extra personeel nodig voor het pellen en inpakken van bloembollen. Maar als die werkzaamheden weer zijn beëindigd zijn zij opnieuw werkloos. Vandaar dat slechts sprake is van een tijdelijke daling van de werkloosheid. Het aantal werklozen per gemeente bedroeg: mannen vrouwen totaal Hillegom Lisse Noordwyk Noord wykerhout.. Sassenhexm Voorhout 274 175 449

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12