c AZ: het jaar van de waarheid 5 T ,PSV terug op het goede pad' D Flight: "Wij zijn geen groentjes meer Kristiansen: bij Haarlem binnenkort weer de oude Hovenkamp: "Wisselwerldng tussen spelers en publiek moet spontaner" Libregts niet meer zo optimistisch en enthousiast De subtop: succesvol in Europa? Sport DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 ALKMAAR (GPD) - Hoewel Hugo Hovenkamp als ge volg van een knie-opera tie fysiek nog ver verwij derd is van de competi tiestart, is de AZ-speler mentaal al weken klaar voor het nieuwe voetbal seizoen. De teleurstellin gen, die hij de afgelopen maanden zowel persoon lijk als bij de club moest incasseren, zijn groten deels verwerkt. De 31-jarige Hovenkamp, die aan zijn achtste seizoen begint bij de Alkmaarse vereniging, heeft zich neergelegd by het feit, dat hij door een zijns inziens oryuiste ta xatie van de medische staf te laat op de operatietafel terecht kwam om de meniscus van zijn rech terknie te laten verwijderen, waardoor hij een groot deel van de voorbereiding miste. Ook heeft de veelvuldige internatio nal zich verzoend met het gege ven, dat AZ vijf prominente spe lers (Peters, Metgod, Kist, Spel- bos en Nygaard) van de hand moest doen om het miljoenen- verlies terug te brengen en de fi nanciële huishouding weer op orde te krijgen. Hugo Hovenkamp wenst zo min mogelijk meer om te kijken. Hij heeft het vizier enkel en alleen nog gericht op de toekomst van zyn club. „De komende drie jaar worden erg belangrijk voor AZ'67", zo meent hij. „In die pe riode zal moeten blijken of het zin heeft om door te gaan. De nieuwe competitie kan wat dat betreft al een indicatie zijn. Voor mij wordt het in elk geval het sei zoen van de waarheid". Vooral met het publiek, dat AZ in het recente (sportief succesvolle) verleden zo nadrukkelijk negeer de, dat geldschieter Klaas Mole naar zijn inbreng fors terug schroefde, zal volgens Hugo Ho venkamp weer een binding tot stand gebracht dienen te wor den. Spectaculair „Trainer Hans Eijkenbroek wil een ander soort voetbal gaan spelen. Spectaculairder, met meer risi co's, waardoor je vaker open wedstrijden krijgt. Daar hebben we nu ook het team voor. We missen weliswaar een spelma ker, maar daar staat tegenover dat de meeste spelers zeer aan vallend zijn ingesteld. Roelof Jan Tiktak bijvoorbeeld (de nieuwe aanwinst van AZ, red.) maakte het afgelopen seizoen negen goals bij Sparta, Jan Peters bij ons slechts zes. Een ander voor deel is dat er sneller gespeeld gaat worden, want jongens als Peters, Nygaard en Metgod, die een bal bij zich konden houden en rust in het spel konden bren gen, hebben we niet meer. Mis schien dat dit voetbal de mensen wel aanspreekt en dat ze toch te rugkomen. Slagen we daar het komende seizoen niet in, dan zie ik het somber in voor AZ". Hoewel Hugo Hovenkamp niet ontkent dat het elftal door het vertrek van Peters (Genua), Met god (Real Madrid), Spelbos (Club Brugge), Kist (Paris AG) en Ny gaard (Nimes) veel aan kwaliteit heeft ingeboet, meent hy dat er desondanks ook positieve kan ten zitten aan het wegvallen van het vijftal. Nieuw bloed „Het kan geen kwaad wanneer er eens nieuw bloed in de groep komt. Dat kan verfrissend werken, zeker bij een ploeg, die al zo lang met elkaar samen speelt. Kwaliteit is er overigens nog genoeg, al zijn we er qua techniek natuurlijk op achteruit gegaan. Er is echter wilskracht voor teruggekomen. Juist om die reden is het jammer dat een man als Ronald Spelbos er niet meer bij is. Zijn vertrek heb ik als het grootste verlies ervaren. Hij was het toonbeeld van karakter en zo'n speler is in feite onmisbaar. Ik blijf het ook nog steeds een van de beste voorstoppers van Nederland vinden. Het is triest, dat hy zo wordt ondergewaar deerd. Juist door hem heeft John Metgod zich zo sterk kunnen ontwikkelen. Hij knapte al het vuile werk op. Bovendien kon den we in de verdediging pro bleemloos 'één-op-één' spelen. Kessler heeft het goed gezien om hem mee te nemen naar Brug ge". Door het vertrek van die persoon lijkheden heeft Hans Eijken broek, die voor het eerst in zijn trainersloopbaan de eindverant woordelijkheid draagt voor het technische beleid, vele mutaties in zijn nieuwe formatie moeten aanbrengen, waarvan het forme ren van een nieuw centraal ver dedigingsduo het belangrijkste was. Als vervanger voor Spelbos trok AZ de Deense international Henrik Eigenbrod aan, terwijl Hugo Hovenkamp als libero zal gaan fungeren. Geen onbekende positie voor de in Callantsoog woonachtige ex-linksachter, want vorig seizoen experimen teerde de naar België uitgewe ken Kessler ook al met Hoven kamp op die positie. Vertrouwen „Vijf keer heb ik op die plaats ge staan", aldus Hugo Hovenkamp, „en tijdens die wedstrijden heb ik voldoende vertrouwen gekre gen om te weten, dat ik die nieu we rol aan kan. Ik vind het ook geen probleem om niet meer als linkervleugelverdediger te kun nen spelen. Het Nederlands elf tal is voor mij toch verleden tijd. Ik heb er vrede mee, zeker nu er zo'n goede vervanger (Peter Boe- ve, red.) is gevonden". AZ staat vooralsnog centraal voor de Noordhollander, die voordat hij in Alkmaar terecht kwam vanaf zijn jeugd by GVAV en later FC Groningen speelde. Voorlopig althans, want na dit sei zoen loopt zijn contract af en is hij transfervrij. „Niettemin", al dus Hugo Hovenkamp, die door Eijkenbroek opnieuw tot aan voerder is benoemd, ,,ga ik vol gend jaar eerst met AZ praten, voordat ik er ook maar over denk om met een andere club te gaan onderhandelen. Daarvoor ben ik te veel bij AZ betrokken geraakt. Bovendien, een broodvoetballer ben ik nooij geweest. In al die a- ren dat ik betaald voetbal speel, heb ik slechts twee clubs gehad. Ik weet echter niet hoe de zaken er straks voorstaan. Misschien moet ik zoveel inleveren, dat het niet interessant meer is om te blijven. Ik hoop van niet, want ik ben min of meer met AZ ver groeid". Pijn „Vandaar dat ik het bijzonder fijn zou vinden, wanneer het publiek terugkomt. Het heeft me pijn ge daan dat de mensen ook toen we zo overtuigend landskampioen, en bekerwinnaar werden en de finale van de UEFA-Cup haal den, wegbleven. We moeten er dit jaar derhalve alles aan doen de wisselwerking tussen de spe lers en de toeschouwers sponta ner te maken", aldus de AZ-cap- tain, die benadrukt dat dat overi gens niet de enige hindernis is. die de ploeg dient te nemen. „Het accepteren van neaeriasen zowel binnen als buiten het-veld zal het grootste probleem zijn, dat we moeten overwinnen". Hugo Hovenkamp heeft eigen lijk weinig reden tot lachen. Na trainer Kessler vertrokken ook Spelbos, Metgod, Peters en pas nog Kist uit de Alkmaarder Hout. Zelf miste hij vanwege een knie-operatie de voorberei ding, maar zal straks AZ'67 als libero door een ongetwijfeld zware jaargang moeten lood sen, "met spectaculair voetbal". EINDHOVEN (GPD) - Precies een jaar geleden heette het dat PSV wel even landskam pioen zou worden. Met de „droomvoorhoede" René van de Kerkhof, Geels en Thoresen zou elke tegenstander vrij simpel op afstand kunnen worden gehouden, zo geloofde men niet alleen in Eindhoven. Twaalf maanden later kan PSV opnieuw diezelfde eerste lijn inzetten, maar tot erg veel optimisme en enthousiaste uitspraken wil trainer Thijs Libregts zich nu toch niet meer laten verleiden. Daarvoor is er in het afgelopen seizoen intern bij de Eindhovense eredivisieclub teveel gebeurd. De teleurstelling over het erg stroe ve begin van PSV (vier punten uit vier wedstrijden) leidde tot interne spanningen, zodanig zelfs dat de positie van Thijs Li bregts even ter discussie werd gesteld. Met de plaatsing voor het UEFA Cup-toernooi wist Li bregts zich uiteindelijk te hand haven, dit in tegenstelling tot Mi chel Valke en Erwin Koeman, die werden uitgeleend om elders tot volwaardige eredivisie-spe lers te rijpen. Onrust „Er zijn twee duidelijke zaken aan te wijzen", aldus Libregts, „die er de oorzaak van waren dat we in het afgelopen seizoen ons doel niet konden bereiken. Allereerst was daar het wegvallen van Willy van der Kuylen. Er is daar in Eindhoven bijzonder sentimen teel over gedaan, maar mijn me ning was dat Van der Kuylen op het middenveld niet langer meer de kar kon trekken. Ik vond dat er iets moest gebeuren. Koeman, Valke. Huh, Van de Kerkhof. Thoresen, wie eigenlijk niet, heb ben van my een kans gekregen zich in de rol van Van der Kuylen te manifesteren, maar de presta ties van al die spelers waren toch te wisselvallig om ermee door te gaan. Vanuit die situatie, hoewel ik die per sé niet bewust heb op geroepen, ontstond een tastbare onrust, die de eenheid bepaald niet ten goede is gekomen". Toch, zo gelooft Thijs Libregts nu nog altyd, zou PSV zich aan het eind van de rit als landskam pioen hebben kunnen doen laten kronen, want: „In elk ander land zou PSV met een score van 51 punten uit 34 wedstrijden royaal kampioen zijn gewordenPSV had evenwel de „pech" dat juist op het moment dat de Eindhove- naren weer enigszins het even wicht hadden gevonden. Ajax de Cruyff-iiyectie toegediend kreeg Libregts: „Bij het ingaan van de winterstop lagen we twee punten voor op Ajax. maar met de komst van Cruijff ontstond er bij Ajax plotseling een andere situatie, waardoor wy duidelijk voorbij werden gestreefd. Het Cruijff-ef- fect heeft wel degelijk invloed gehad op het spel van PSV, dat met name in zyn thuiswedstrij den stroef en niet spectaculair acteerde. De wil was er wel, maar de prestatie bleef daar toch dui delijk bij achter". l'Histoire se re- pète, ben je geneigd bij een der gelijke uitspraak te denken, want het is bepaald nu ook weer niet de eerste keer dat PSV het collectieve falen in de competitie berustend in de voetbalschoenen van de Ajacieden probeert te schuiven. Ondanks de tweede plaats achter Ajax in het afgelopen seizoen was er toch een stroom van kri tiek in het Eindhovense, dat „zyn" PSV minder massaal dan voorheen van tribunesteun wil In tegenstelling tot vo- toen PSV nog zo'n 15.000 seizoenkaarten uit kon rei ken, werden er tot nu toe nog maar 9000 afgezet, nog altyd een respectabel aantal, maar de tijd dat er een wachtlijst moest wor den aangelegd voor belangstel lenden lijkt inmiddels definitief voorbij. „We zullen het komende seizoen opnieuw een voetbalprodukt neer moeten leggen dat aan spreekt", stelt Libregts dan ook. „Vorig seizoen was dat ook ons uitgangspunt, maar door tal van omstandigheden is er dat nooit uitgekomen. Hoewel ik daarvoor geen excuses aan wil dragen, is de realiteit toch zo, dat er, zeg maar, een aantal 'gebeurtenis sen' plaats heeft gevonden, waar door PSV in feite nooit maxi maal heeft kunnen renderen. Naast het zoeken naar een ade quate opvolger voor Van der Kuylen was er het gegeven dat -het elftal te weinig eenheid ver toonde in handelen en denken. Tal van individuele gesprekken leverden nauwelijks enige verbe tering op. De trip naar Korea en het trainingskamp van de afgelo pen weken hebben we derhalve vrijwel volledig besteed om op dat onderdeel enige klaarheid in de zaak te brengen. En voorzover ik dat nu kan bekijken zijn we wat dat betreft duidelijk op het goede pad". Daarnaast was er dan ook nog eens de enorme blessuregolf die PSV vrijwel gedurende het gehele sei zoen teisterde. Libregts: „Van een vast basisteam is nooit spra ke geweest. Alle contractspelers hebben noodgedwongen wel een aantal wedstrijden moeten spe len. We moesten zelfs Rob Landsbergen bij Willem II terug halen om nog een elftal op de been te kunnen brengen. Dat Landsbergen beurtelings als spits en als voorstopper opge steld moest worden toont wel aan hoe krap we op een gegeven moment in onze spelers zaten". Gezond Nu Libregts over een volledig fitte selectie beschikt (alleen Adrie Koster moet van de Hilversumse arts Hermans nog uitsluitsel krij gen of hij met topvoetbal door mag gaan) wil de PSV-oefen- meester van meet af aan met een vast basisteam aan de competitie deelnemen. Met daarnaast, zoals Libregts dat noemt, „een gezon de wisselbank", waarop niet lan ger een plaats is voor de young sters Valke en Koeman, die voor lopig hun plaatsen hebben moe ten afstaan aan de nieuwe aanko pen Koolhof en Lokhoff. Li bregts: „Natuurlijk, Valke en Koeman zijn geen wisselspelers, maar de werkelijke doorbraak hebben ze bij PSV toch ook weer niet kunnen bewerkstelligen. Beide spelers zijn nu voor een jaar naar een andere club ge stuurd om zich daar als vaste ba sisspelers verder te ontwikke len". „Omdat ook bij PSV de bomen niet langer tot de hemel groeien, hebben we Valke, Koeman en ook Van der Meulen, die naar UTRECHT (GPD) - "Hoe reageert het grote publiek op de leegloop?", vraagt Wim Flight zich af. De puur linksbenige voetballer, die aan zijn achtste seizoen bij 't onder surséance van betaling verkerende FC Utrecht begint, heeft het ver trouwen in de continuïteit van de bedrijfstak betaald voetbal nog niet opgegeven, maar hij kan allerminst met een tevre den blik de toekomst tegemoet zien. "Het voetbal in zijn tota liteit zal door de inbreng van Ajax ongetwijfeld gestimuleerd worden, maar van de overige clubs moet je dat afwachten". Verkeert Flight (26) wat de reactie van de kijker betreft nog in het ongewisse, ten aanzien van zijn eigen FC Utrecht weet hij wat hem te wachten staat. "FC Utrecht gaat na het vertrek van de routiniers Van Hanegem, Wildbret en Van Veen door als een ploeg met uitsluitend young sters, waarvan het merendeel rondloopt vanaf het moment dat Han Berger het gebroken roer van Jan Rab overnam. "Dat Han Berger vertrouwen in ons heeft, is al vaker gebleken, maar zo langzamerhand drong het ook op het KNVB-centrum Thijs Libregts over vorig seizoen bleef daar toch duidelijk bij achter' NAC verhuisd, niet zomaar wil len laten gaan. Alle drie kunnen in de toekomst voor PSV nog bij zonder waardevol zijn, reden waarom wij ze op huurbasis voor één jaar hebben uitgeleend. Transfers zullen in het betaalde voetbal altijd wel noodzakelijk zijn, maar ook PSV zal toch meer de nadruk gaan leggen op de ei gen jeugd. Omdat de opleiding van jeugdspelers simpelweg een must is geworden hebben we niet alleen een scoutingsappa- raat op poten gezet, maar boven dien Jacques de Wit als jeugd trainer aangetrokken. Het ligt overigens in de bedoeling dat de jeugd sneller dan voorheen met de A-selectie mee zal trainen, waarbij ik in het kader van de ontwikkeling van de jongeren het uitlenen als een ideale tus senstop zie". HAARLEM Tommy Kristian- sen mag vergeleken bij zijn ploeggenoten van Haarlem op vele voetbalfronten een achterstand hebben, op een punt is de 28-jarige Deen hen voor. De voormalige linker spits van Go Ahead Eagles en Feyenoord kan zich er in te genstelling tot de Haarlem spelers op beroepen al Euro pa Cup-ervaring te hebben opgedaan. „Ik heb", zegt Kristiansen, „in 1974 met mijn toenmalige club Vanlose in de Europa Cup tegen Ben- fica gespeeld. We verloren toen met 4-0 en 4-1. Dus zoveel stelt mijn contact met het Eu ropese topvoetbal nou ook weer niet voor". Kristiansen staat daarom net zo onwennig tegenover de ko mende confrontaties met AA Gent als de andere Haarlem mers, van wie alleen Gerrie Kleton in zijn Ajax-tijd als reserve het internationale voetbal van nabij heeft mo gen meemaken. Voorlopig staat Tommy Kris tiansen nog niet stil bij de UEFA Cup-wedstrijden, die pas over een maand worden afgewerkt. Kristiansen con centreert zich momenteel meer op het op peil brengen van zijn conditie en het terug vinden van zijn oude ritme. Vooral dat laatste is een pro bleem, omdat hij ruim een jaar verstoken is geweest van topvoetbal. „Ik heb in de paar weken, dat ik bij Haarlem train en speel, wel gemerkt, dat ik nog te kort kom. Ik moet het als aanvaller vooral hebben van mijn explosieve kracht en die mis ik juist. Maar ik reken er op, dat ik binnenkort weer de oude word". De in Colmschate woonachtige Deen, die op zoek is naar een huis in Haarlem of omgeving, heeft na de periode Go Ahead Eagles (van 1976 tot en met 1981, onderbroken in 1978 voor een kwartaal Feye noord) een minder plezierige tijd meegemaakt. Omdat de Eagles in financiële nood kwam te verkeren, verruilde Kristiansen de Deventer club aan het einde van het vorige seizoen voor het Canadese Edmonton Drillers, waar hij onder andere met Dwight Lo- deweges. André Oostrom en Peter Nogly (ex-HSV) speel de. „Ik heb daar drie maan den gevoetbald. Ik zelf vond het er best leuk, omdat ik door het reizen in Amerika veel zag, maar mijn vrouw kon er niet i Kristiansen vertrok omwille van de gezinsvrede vorig jaar omstreeks deze tijd naar het Engelse Brighton. Dat werd een desillusie, omdat hij tegen de afspraken in op de bank terecht kwam. „Na drie maanden heb ik de manager gevraagd of ik wegkon, want men had toch niets aan me, zolang ik niet voetbalde". Brighton ging in op het verzoek, waarna Kristiansen terug keerde naar Colmschate. „Ik heb enkele maanden niets ge daan, althans niets in de voetballerij. Ik heb in die tijd wel een studie boekhouden af gemaakt. Mijn conditie hield ik redelijk op peil met duurlo- pen". Omdat de club Herfolge hem een baan als boekhouder kon garanderen, verhuisde Tommy Kristiansen in april van dit jaar naar Denemar ken. „Ik heb tien wedstrijden bij die tweede divisieclub ge speeld. Toen belde Ger Lagen dijk van de VVCS met de me dedeling, dat Haarlem inter- resse in me had. Ik heb snel toegehapt, vooral ook, omdat mijn vrouw het liefst in Ne derland woont". Dooreveld om met Kristian sen aan de linkerkant tot echt vleugelspel te komen. In het afgelopen jaar werd bij ge brek aan een "echte" linker spits steeds een noodoplossing gezocht door Frank van Leen de "diepte" op te laten zoe ken. Van Doomeveld had het plan in zijn hoofd om het ver lies van Gullit Feyenoord) op te vangen met Kristiansen op links en Rene Tol op rechts. De Volendamse spitsspeler mag evenwel niet naar Haar lem komen, omdat de Haar lemse selectie volgens het BBI aan zijn "tax" zit en een aan vulling ixtor een scheve begro ting zou zorgen. Van Doorneveld denkt die te genvaller op te vangen met het inzetten van de 18-jarige Erwin van Hameren. Omdat afgewacht moet worden of de ze talentvolle aanvaller het eredivisieniveau aankan, is de kans ook aanwezig, dat Haarlem op rechts hetzelfde noodverband moet leggen, dat vorig jaar aan de andere kant aangebracht was. Intus sen hoopt Haarlem erop, dat het enkele voetballers elders kan slijten, waardoor alsnog de mogelijkheid ontstaat om Rene Tol aan te trekken. door. Daarom kun je nu niet van onervaren jongeren spreken. Hans van Breukelen staat in het Nederlands elftal, Jan Monster kwam uit in het B-elftal' Jan van de Akker speelde bij de UEFA's en Jan Wouters, Frans Adelaar, Gert Kruys, Willy Carbo en ik_ werden geselecteerd voor Jong Oranje. Ik zeg niet dat het vol doende is om in de UEFA-Cup ver te komen, zoals we pretende ren, maar van groentjes kun je ook niet meer 'spreken. Iedereen heeft een stukje internationale ervaring opgedaan. Eerlijk ge zegd, ook door schade en schan de". "Ik doel dan op het gebeuren tegen de Hamburger Sport Verein. We halen een stunt van de bovenste plank uit door in Hamburg te winnen, maar dat effect is volle dig teniet gedaan door de rand- gebeurtemssen in Arnhem. Daar begon de ellende, nog verhoogd door de ontwikkelingen op be stuurlijk" niveau. We leefden lan ge tijd in grote onzekerheid, stortten ons in acties, die achter af gezien niet allemaal zo best waren gecoördineerd, maar we deden het wel. Omdat FC Utrecht meer is dan een groepje jongens dat toevallig bij elkaar is gebracht om betaald voetbal te spelen. Je kan rustig zeggen dat het een vriendenclub is. Makkers, die allemaal zijn ge selecteerd door Han Berger. Vanaf de jeugd heeft hij ons ge traind, begeleid. Hij kent ons al lemaal als zijn broekzak. Wist daardoor precies wat hij moest doen om ons door die ellendige periode te loodsen. "Desondanks hield Berger de blik gericht op het ene doel dat we ons hadden gesteld: Europees voetbal afdwingen. Het dreigde mis te gaan toen we bij Willem II, NAC en NEC verloren en FC Groningen bleef winnen. Maar juist in die precaire situatie be merkte je dat het een vrienden club was. Iedereen deed exact wat hij op dat moment moest doen ten behoeve van het resul taat. Niemand overschatte zich zelf, allemaal kenden we onze be perkingen en dat samengevoegd bij het karakter, waarop Berger ons eigenlijk allemaal uit de amateurs heeft geplukt, bleven we overeind. Dat gaf een kick. al waren we in het eerste jaar dat we UEFA-Cup-Voetbal bereik ten veel blijer. Nu was het al noodzaak. In het nieuwe stadion zie ik opnieuw een stimulans om bovenin mee te doen. Het mini mum is weer Europees voetbal. Met minder nemen we in Utrecht geen genoegen meer".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10