LEIDSCH DAGBLAD Optimisme overheerst Speurtocht NS naar bommen na dreigbrief Katwijkse redders zee opgevist 1.25 Bommen in hartje Lissabon Vertrek Palestijnen nog deze week verwacht Mobil sluit raffinaderij Amsterdam [31 Tweetal vermist na boottochtje naar de Zegerplas TOMATEN EN VARKENSLEVER STEMADVIES 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36857 OrecieufG Koopman Hooldredacieuf A A M Sdiuufmans AO) -hootdfedadeuf R 0 Paau* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bumu wee Srtj* 1 2311 0G Laden Voor W m w a**r LISSABON (AFP/Reuter) - Bij aanslagen in het centrum van Lissabon hebben de kan toren van twee buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gisteravond aanzienlijk mate riële schade opgelopen. Er vielen geen slachtoffers. De politie liet weten nog in het duister te tasten wie de da ders van de aanslagen zijn. De bommen ontploften kort na elkaar rond half negen. Doel wit waren de kantoren van de Franse en Westduitse lucht vaartmaatschappij Air Fran ce en Lufthansa, gelegen aan de Avenida da Liberdade (laan van de vrijheid). (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Twee leden van de Katwijkse reddingsbrigade zijn gisteravond ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Hun boot, uitgerukt vanwege een onjuist alarm, sloeg om in volle zee na een motorstoring. Reddingsboten van KNZHRM wisten de drenkelingen uiteinde lijk uit het water te halen. De brigade werd omstreeks zeven uur gisteravond gewaarschuwd dat er voor de kust van Katwijk een schip in moeilijkheden zou zijn geraakt. Twee bootjes voe ren uit, evenals de reddingsbo ten van de KNZHRM uit Kat wijk, Noordwijk en Zandvoort. Toen een van bootjes van de red dingsbrigade door motorstoring en het zware weer omsloeg en de twee bemanningsleden te water raakten werd dat gesignaleerd door de bemanning van een van drie reddingsboten. De Katwijk se reddingsboot Casparis nam de twee te water geraakte redders aan boord, evenals de tweekop pig Homanning van het andere bootje van de reddingsbrigade. Ook de vaartuigen werden in vei ligheid gebracht. Kort daarop meldde het door Sche- veningen Radio gelarmeerde ma rinevaartuig Wolf dat het in moeilijkheden verkerende schip zich mogelijk ter hoogte van Zandvoort zou bevinden. Uren lang heeft de Noordwijkse en Zandvoortse reddingmaatschap pij daarna gezocht naar deze boot. Uiteindelijk kwam gister avond laat het bericht binnen dat het schip met een gebroken mast Eerder op de dag waren boten van de Katwijkse politie, reddings brigade en plaatselijke surfclub reeds uitgevaren om een andere drenkeling uit het water te halen. Een Katwijker was varende in een catamaran - ongeveer 300 meter uit de kust overboord ge slagen. Een mede-opvarende wist met zijn boot de kust te be reiken en de politie tijdig te waarschuwen. UTRECHT (GPD) - Perso neel van de Nederlandse Spoorwegen heeft dit weekeinde alle baanvak ken in het land afgezocht naar mogelijke explosie ven. Donderdag werd op het hoofdkan toor van de Spoorwegen in Utrecht een brief afgeleverd waarin een bedrag van twee mil joen gulden werd geëist. De ano nieme afperser liet verder weten dat bij het niet inwilligen van de eis verschillende baanvakken met bommen zouden worden vernield. Het geld zou in een personenauto moeten worden neergelegd. De plaats van de auto zou afgelopen vrijdag telefonisch worden door gegeven, hetgeen niet gebeurde. Wisselvallig In de nacht enkele buien en minimum temperatuur ongeveer 13 graden. Overdag geleidelijk meer ion en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Wisselvallig is het weerbeeld ook in Zuid-Scandinavié en od de Brit» •»- landen bij middajitem- peraturen van omstreeks 20 graden en in Zuid-Duitsland en Midden- Frankrijk bij 23 graden. In Denemar ken en Noord-Duitsland vrijwel overal droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Goed zomerweer in het zuiden van Frankrijk, de Alpenlanden, Spanje en Portugal. Temperaturen in zuid-oost Spanje 35 gra den. Zonnig en zeer warm in Italiè en de Balkanlanden met temperatu ren van 25 tot 35 graden 17 augustus 1982 Zon op: 06.27 uur, zon onder: 21.01 uur. Maan op: 03.47 uur, maan onder: 20.27 De Spoorwegen hebben direct de Utrechtse politie ingeschakeld. In overleg met de plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie, Behling, is toen besloten om in ieder geval alle baanvakken af te zoeken. „We konden geen enkel risico nemen", zegt een woord voerder van de politie. „De Spoorwegen zijn een kwetsbare organisatie". Tot nu toe heeft de politie geen en kele aanwijzing van de mogelijke dader. De politiewoordvoerder: „Het kan een crimineel zijn, maar ook een halve gare". ROTTERDAM (ANP) - De direc tie van Mobil Oil heeft definitief besloten tot beëindiging van de raffinage-activiteiten in Amster dam. De raffinaderij zal zo spoe dig mogelijk worden omge bouwd tot een op- en overslagbe drijf voor de destributie van Mo bil-prod ukten, zo is vandaag meegedeeld. De beslissing komt na drie maan den van volgens de directie vruchteloos overleg met onder nemingsraad en vakbonden. Al op 11 mei werd aangekondigd dat de Amsterdamse raffinaderij per 1 september gesloten zou worden. Als belangrijkste reden daarvoor gaf zij een verlies van 224 miljoen gulden over de afge lopen vijf jaar en de sombere ver wachtingen voor de toekomst. Volgens een woordvoerdster is aan 30 van de 160 met ontslag be dreigde werknemers een nieuwe baan bij Mobil aangeboden. In totaal werken in Amsterdam ruim 200 mensen. In Dublin Moordenaar woont bij procureur- generaal LONDEN (GPD) - Een man, die het afgelopen weekeinde in Dublin is gearresteerd om dat hij twee moorden zou hebben gepleegd, blijkt in hetzelfde huis te wonen als de Ierse procureur-generaal, de hoogste Ierse justitiële au toriteit die als zodanig zitting heeft in het kabinet. Deze onthulling heeft grote op schudding veroorzaakt in de Ierse republiek. Premier Haughey heeft dit weekeinde persoonlijk zijn procureur- generaal, de 55-jarige Patrick Connolly, van diens vakan tieadres in de Verenigde Sta ten naar Ierland teruggeroe pen. Connolly, een persoonlijke vriend van de premier, zal moeten uitleggen hoe het mogelijk is dat de 36-jarige Malcolm MacArthur, die wordt verdacht van de moor den op een verpleegster en een landbouwer, na zijn ar restatie het adres van de pro cureur-generaal als huisadres opgaf. Het schandaal zal, zo wordt ver wacht, op zijn minst moeten leiden tot het ontslag van de procureur-generaal. Maar bo vendien zou de gang van za ken kunnen leiden tot de val van de Ierse regering.die in het parlement toch al van de steun van onafhankelijke parlementsleden afhankelijk Connolly verdedigde Haughey in 1970 toen deze voor de eer ste maal premier was en werd verdacht van wapenleveran ties aan het verboden Ierse Republikeinse leger, de IRA. Haughey werd destijds vrij gesproken. G VERS VOORDEEL Zie ook pagina 8 WASHINGTON/BEIROET/CAIRO (AFP/UPI/DPA) - Pre sident Reagan is er redelijk zeker van dat het bestand in Libanon zal standhouden en de uittocht van Palestij nen uit West-Beiroet nog deze week zal beginnen. Hij zegt dat in een vandaag verschenen interview met The Washington Post. Het optimisme wordt gedeeld door Libanese leiders die vanochtend even eens de verwachting uitspraken dat de evacuatie eind van deze week al op gang zou komen. De Amerikaanse gezant Habib zou vandaag in Libanon terugkeren met de laatste Israëlische concessies. "De slag om Beiroet is geëindigd en de politieke oplossing van de crisis lijkt het definitief te heb ben gewonnen van de "militaire optie". Dit deelde de officiële- zender radio Libanon vandaag mee in een uitzending die in Ni cosia werd opgevangen. Volgens hetzelfde bericht zijn de twee belangrijkste passages tus sen de beide stadsdelen van Bei roet weer geopend en kunnen ook voertuigen van het Rode Kruis het zwaargehavende westelijke stadsdeel weer berei ken. Reagan Reagan zegt in het vraaggesprek met The Washington Post vorige week "flink tekeer" te zijn ge gaan tegen de Israëlische pre mier Begin, toen afgelopen don derdag urenlange bombarde menten op West-Beiroet de mis sie van de Amerikaanse onder handelaar Habib dreigden te on dermijnen. Mocht de zaak deze week alsnog een andere wending krijgen, dan hebben de Verenig de Staten nog wel "enkele moge lijkheden" achter de hand om Is raël onder druk te zeten, aldus Reagan in het artikel. De verstoorde relatie tussen de VS en Israël blijkt volgens een van daag verschenen artikel in het Amerikaanse weekblad News week ook nog eens uit de weige ring van de Amerikaane regering om de Israëlische minister van defensie Sharon te ontvangen. Sharon was in Washington om een persoonlijke toelichting te geven op de gebeurtenissen in West-Beiroet. Volgens een door het blad geciteerde regerings functionaris zou de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz hebben meege deeld dat "Sharon hier niet ge zien is" en dat hij "veel gedaan heeft om Israëls aanzien bij deze regering te schaden". Het vertrek van de Palestijnen uit West-Beiroet is weer een stap dichterbij gekomen nu Israël gis teren akkoord is gegaan met de komst van waarnemers van de Verenigde Naties naar Libanon. Ook maakt de regering Begin nu geen bezwaar meer tegen het uit blijven van een volledige lijst met de namen van de Palestijnen die moeten vertrekken. Wel wil Israël dat een gevangen geno men piloot wordt vrijgelaten en dat de verdwenen lijken van een negental gesneuvelde soldaten worden vrijgegeven. Frankrijk zal zijn eenheden die deel gaan uitmaken van de inter nationale troepenmacht in Bei roet, onmiddellijk terugtrekken wanneer de Palestijnen na statio nering van deze vredesmacht weigeren te vertrekken. Die garantie heeft de Franse presi dent Mitterrand de Israëlische regering gegeven, alsdus een me dedeling van de Israëlische ra dio. 16 PAGINA'S Vredesbeweging bevoogdt kiezers PAGINA 7 Sombere toekomst ontwikkelingslanden AZ'67 wint voetbal toernooi Amsterdam Nederlands goud op wk vierspannen (Van e r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Al phen aan den Rijn worden sinds zaterdag vermist na een boottocht naar de Ze gerplas. Ze zijn waar schijnlijk verdronken, maar ondanks een inten sieve zoekactie zijn de li chamen nog niet gevon den. De 26-jarige F.W. van der Meer en zijn 21 -jarige vriendin H. de Rid der waren zaterdagochtend met een 9-jarig broertje van de man uit het haventje aan de Edel steensingel vertrokken voor een tochtje per speedboot. Het meisje zat op de voorplecht van de boot en peddelde omdat de motor nog niet was gestart. Volgens de politie kreeg zij ver moedelijk een aanval van epilep sie en viel zij overboord. Haar vriend sprong haar achterna hoe wel hg evenals het meisje niet kon zwemmen. Beiden vi ve nen onder water en kwamen niet meer boven. Het jongetje wist na enige tijd de aandacht van een surfer te trek ken, die hem hielp de kant te be reiken. Daar werd onmiddellijk alarm geslagen. Geassisteerd door duikers van de brandweer is zowel zaterdag als gisteren naar het vermiste tweetal ge zocht. Volgens de Alphense politie had het dreggen tot vanochtend nog geen resultaat gehad. Jaruzelski naar Moskou Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. 4?- Tomaten, kilo Varkenslever, 1 QQ 500 g »M«J^5L90 albert heijn Het stemadvies van het IKV en Pax Christi heeft nogal ---- wat beroenng ge wekt Met name van de zijde van het CDA en de WD Ook de Raad van Kerken betreurt de actie, waarbij de twee organi saties oproepen txj de komende verkiezingen op uitsluitend linkse partijen te stemmen om te voor komen dat er kruisraketten op Nederlands grondgebied worden geplaatst Het advies zelf zal niemand ver wonderen. Dat zou wel zijn ge weest wanneer het IKV en Pax Christi hadden geadviseerd op de WD. ot het CDA te stemmen. Er is hier sprake van een duidelij ke verklanng. Niemand hoeft zich meer af te vra gen waar het IKV en Pax Christi staan. Ze hebben bovendien het volste recht dit advies te geven. Het zijn geen officièle kerkelijke organisaties, ook al hebben IKV en Pax Chnsti duidelijk kerkelijke banden Uit het stemadvies blijkt wel hoe hoog het IKV de kiezer aanslaat en dat is niet erg hoog De mede deling dat de PvdA, PPR. PSP. CPN en EVP de plaatsing van kruisraketten afwijzen mag als be kend worden verondersteld Wie tegen plaatsing is moet dan ook op die partijen stemmen, daar heb je geen groep intellectuelen voor nodig om je dat te vertellen. Toch is het wel begrijpelijk. Voor de vredesbewegingen bestaat er maar één ding en dat is het vraagstuk van de kernwapens Dat er ook nog zoiets bestaat als werkloosheid en andere sociaal- economische ellende is voor de ze bewegingen irrelevant en dat mag ook best. De gemiddelde kiezer heeft echter wel met dit soort zaken te maken Het kan best zijn dat een kiezer zich vierkant achter het stand punt van de vredesbewegingen schaart, maar het volstrekt on eens is met de oplossing van de sociaal-economische cnsis, zoals bijvoorbeeld do PvdA die voor staat Het stemadvies heeft ook iets van pure volksvertakkenj In hun blin de fanatisme - het IKV heeft zich als taak gesteld te proberen bij te dragen aan het behoud van deze wereld, aldus Faber van het IKV in een reactie op het stemadvies - stellen de vredesbwegingen de zaken anders voor dan ze zijn. Het is in elk geval onjuist de indruk te geven alsof de met linkse par tijen maar één ding willen en dat is zonder meer zo snel mogelijk te komen tot de opstelling van de 46 nieuwe kruisraketten Natuurlijk, wie actie voert overdrijft. Dat hoort erbij. Maar het is dan wel zaak de groep tot wie je je richt niet al te zeer te onderschat ten. Het IKV en Pax Christi doen dat wel Door zich zo nadrukkelijk in het linkse kamp op te stellen doen ze meer dan hun vredes- standpunt uitdragen Dat aspect alleen al zou ervoor kunnen zor gen dat het stemadvies een ave rechts effect heeft 71 WERELD, 71LA/VD,71 STREEK T WARSCHAU (AP) - De Poolse mi litaire leider generaal Wojciech Jaruzelski is vanmorgen vertrok ken naar de Sowjet-Unie voor een gesprek met de Russische president Leonid Bre^jnev Dat is door het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt Jaruzelski sprak Brezjnev in maart van dit jaar voor het laatst. Zijn huidige bezoek werd niet van te voren aangekondigd. Ex-boekhouder Frisol geeft verzet tegen uitlevering op MAASTRICHT (ANP) - De van verduistering verdachte ex- boekhouder van de oliehandel Frisol. die in een Zwitserse ge vangenis verbluft, heeft zijn ver zet tegen uitlevering aan Neder land opgegeven Dit heeft /.un advocaat, mr M. Moszkowicz uit Maastricht, van daag bevestigd. Moszkowicz heeft vrgdag in Zurich zijn cliënt geadviseerd het verzet tegen uit levering op te geven Hg ver wacht hem binnen dne weken in Nederland. Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee inéén Twee goede redenen voor één abonnement

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1