Ajax weer de smaakmaker I k had alleen voor de gezelligheid weer ingeschreven' Na winst Santana vindtgoud9 in Saoedi-Arabië. op Spurs met AZ'67 naar finale ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 V.d. Kerkhof wijst PSV weg naai de eindstrijd EINDHOVEN (ANP) - PSV en Standard Luik zijn de finalisten van het toernooi, dat dit week einde in Eindhoven ter voorbe reiding op de competitie wordt gespeeld. PSV drong tot de eind strijd door via een zege op Brigh ton (3—0). Pas in de tweede helft brachten de Eindhovenaren de tegenstander op de knieën. Voor elfduizens toeschouwers wees René van de Kerkhof zijn ploeggenoten de weg. Nadat de PSV-spits in de eerste minuut na rust de score had geopend, zorgden treffers van Jurrie Koolhof binnen een kwartier voor een marge van drie goals. De komst van Van de Kerkhof bleek een gouden greep van trai ner Libregts te zijn geweest. Van de Kerkhof kwam niet in de ba sis, maar kwam pas in het veld toen Geels was uitgevallen. Het duel stond op een aanzienlijk hoger niveau dan het treffen tus sen Standard Luik en Ipswich Town (0—0), dat na strafschop pen door de Belgen werd gewon nen. In de wedstrijd om de derde plaats ontmoeten beide Engelse ploegen elkaar. NEC en Vitesse ontmoeten elkaar morgen in het stadion Nieuw- Monnikenhuizen in Arnhem in de eindstrijd om de Gelderland bokaal. De strijd om de derde plaats gaat tussen Wageningen en De Graafschap. Vitesse kwam gisteravond met de hakken over de streep in de fina le. De Arnhemmers zegevierden na strafschoppen over De Graaf schap. Eén minuut voor het ein de van de reguliere speeltijd had Henk Gerdsen gelijkgemaakt. In de laatste minuut van de eerste helft zorgde Loek Bijl van De Graafschap voor de openings treffer. NEC plaatste zich ten koste van Wageningen: 2-0. Frans Janssen (in de zevende minuut) en Albert Heisper (13e) maakten de doel punten. Astrid Suurbeek in tennisfinale SCHEVENINGEN (GPD) - Vijftien jaar nadat ze Nederlands kampioen is geworden gaat Astrid Suurbeek morgen als 35-jarige proberen om dat succes te herhalen. De in de Verenigde Staten wonende Nederlandse, stuurde gisteren opnieuw een jeugdig talent, de 21-jarige Karin Moos, terug naar de tennisschool en treft nu „alleen" nog Marianne van de Torre om te bewijzen dat leeftijd in het nationale damestennis op dit moment onbelangrijk is. Astrid Suurbeek in actie: "Ik wilde me hier alleen komen in spelen en nu ben ik bijna kampioen" Afgezien van het veelbelovende optreden van de 17-jarige Judith Warringa die uiterst eervol van Van de Torre verloor (4-6, 5-7), biedt dit Nederlands kampioen schap bij de dames even weinig perspectieven als bij de heren BELO HORIZONTE Tele Santana, de Braziliaanse bondscoach die er in Spanje niet in slaagde de bes te spelers van het WK voetbal naar de titel te leiden, gaat vanaf januari 1983 in Saoedi-Arabië werken. In het contract dat hij gisteren tekende, werden hem door de Arabieren gouden bergen beloofd: een te- kengeld van 600.000 dollar (1,7 miljoen gulden) voor twee jaar, een maandsalaris van 15.000 dollar (42.000 gulden), een huis, een auto met chauffeur en zes gratis vliegtickets om af en toe zijn familie in Brazilië te bezoeken. Het contract van Santana als Braziliaans bondscoach wordt in december ontbonden. van wie alleen Menno Oosting (evenals Warringa een pupil van het echtpaar Van Hulst) opvalt. Het zegt genoeg over de teleur stellende ontwikkeling van haar zoveel jongere collega's dat Suurbeek met haar overigens uitgekiende ..prikspelletje". nog altijd aan dc top kan meedraaien Zij had helemaal geen hoge aspira ties en was op de eerste plaats naar de Metsbanen in Scheve- ningen gekomen voor de gezel ligheid. „Ik wilde allerlei mensen weer eens zien. Zes jaar heb ik niet meegedaan aan het kam pioenschap. Ik kwam ieder jaar wel naar Nederland, maar alleen voor de clubcompetitie met Leeuwenbergh. Die was altijd in het voorjaar. Nu de competitie is verzet naar augustus leek het mij wel aardig om ook weer eens mee te doen aan de nationale, maar echt niet om grootse din gen te doen". Weüswaar traint Suurbeek in haar huidige woonplaats Delray Beach waar naar zij m 1969 is verhuisd, nog altijd minstens twee uur per dag. maar ze mist de professionele begeleiding waarover de Nederlandse speel sters iedere dag beschikken Dat AMSTERDAM (GPD) - De finale van het Amsterdam 707-toernooi gaat tussen AZ'67 en Ajax. AZ plaatste zich gisteravond zeer verrassend als eerste voor de eindstrijd door het Duitse FC Köln met 1-0 opzij te zetten. Ajax kwalificeerde zich na een zeer aantrekkelijk duel door een 3-2 over winning op de Engelse bekerhouder Tottenham Hotspur. De Amster damse landskampioen staat voor de zevende keer en AZ voor de vierde keer in de finale, die morgenavond in het Olympisch Stadion wordt afge werkt. Jack van Zanten mag dan twijfels hebben over een nieuwe invitatie van AZ'67 en FC Koln, de 40.000 toeschouwers zullen de Amster damse matchmaker uiterst dank baar zijn als hij bij een volgende editie in ieder geval Ajax en Tot tenham Hotspur weer uitnodigt. Het optreden van de Europa- Cuptegenstander van het vorig seizoen was een verademing bij de gedragingen van de Alkmaar- se en de Keulse ploeg in die ope ningswedstrijd. Zolang als de 40.000 hadden moe ten wachten op de treffer van Jan Roelof Tiktak (59ste min.) in die eerste wedstrijd, zo snel wer den zij bediend in de tweede. Niet door Ajax, dat uiteindelijk zonder Johan Cruijff op de mat verscheen, maar door Totten- ham. De eerste hoekschop van de Spurs was raak via het hoofd van Robberts, die Schrijvers Ton Blanker begeerd door AZ '67 en Excelsior ROTTERDAM - De vroegere Ajacied Ton Blanker staat op het verlanglijstje van AZ '67 en Excelsior. De 22-jarige spits verblijft momenteel in Nederland om een test voor een van de kandidaat-werk gevers af te leggen. Gisteren trainde Blanker, die onder contract staat bij het door Leo Beenhakker getrainde Zaragoza, bij Excelsior. Van daag zal Blanker met de nieuwbakken eredivisieclub uit Rotterdam een oefenwed strijd tegen KV Mechelen spelen. Indien de test positief uitvalt, wil Excelsior door de huur van Blanker de selectie com pleteren. Secretaris Libregts: "We hebben niet de middelen om Blanker te kopen. AZ'67 zit ons op de nek." De Alk- maarse eredivisieploeg pro beert zo snel mogelijk het verlies van Kees Kist goed te maken. Blanker speelde na zijn Ajax- tijd achtereenvolgens voor Guimaraes in Portugal, Real Zaragoza en Salamanca. kansloos liet: 0-1. Ajax had er welgeteld 26 minuten voor nodig om die onverwachte tegenstand weg te poetsen. De formatie van Aad de Mos deed dat met agres sief voetbal in een tempo dat driemaal zo hoog lag als in de openingswedstrijd AZ en Koln hadden gevoetbald. Verdediger Keje Molenaar trok in de 26e minuut Ajax naar gelijke hoogte. De door Olsen terugge legde bal - hij moest wel omdat hij met de rug naar het doel stond - werd door de Volendam- se verdediger via een been van een van de Engelse verdedigers achter de kansloze Clemence ge schoten. Schoenaker deed het veertien minuten later dunnetjes over na een hoekschop van Ol sen: 2-1. Dat de formatie van trainer Aad de Mos vijf minuten later toch met een 2-2 score de kleedkamer in stapte lag opnieuw aan een hape ring in de defensie. Piet Schrij vers pareerde in eerste instantie de inzet van Graham Roberts, maar verloor de bal daarbij uit het oog. Roberts niét, waarmee hij de doelman van de Amster dammers voor de tweede maal passeerde. Het toonde andermaal aan hoe kwetsbaar de defensie van de Amsterdamse jeugdbrigade was. Met name Leo van Veen kon zijn draai in het centrum naast Rij kaard maar moeilijk vinden. In de tweede helft liep dat wat beter omdat De Mos Molenaar opoffer de als vaste bewaker van Crooks en Rijkaard zich een meer vrije rol aan de rechterkant kon per mitteren. Die omzettingen waren niet afdoende om het Engelse ge vaar aan banden te leggen. Het was een bewust risico dat De Mos nam om aanvallend meer te doen. De jacht op een derde doelpunt ging zowel voor de Spurs als bij de Ajacieden gepaard met verlies aan precisie. Alleen de hoog standjes van Lerby en Olsen de den de matige minuten van de tweede helft vergeten. Het waren die momenten die het kijkspel verhoogden en de cupsfeer die het duel tussen AZ en FC Koln zo had gemist deed herleven. Zes minuten voor het eindsignaal van scheidsrechrer Corver bracht de voor Rijkaard in de ploeg gekomen Van 't Schip de bal bij de vrijstaande Dick Schoenaker, die zijn tweede en Ajax' derde treffer opeiste. Het was voldoende om de Amster dammers voor de zevende maal de finale van het Amsterdam- toernooi te laten binnenstappen. AZ'67 reikte, gelet op het kwali teitsverlies, veel verder dan me nigeen verwachtte. Zij het dat de manier waarop de eindstrijd in het sfeerloze Olympisch Stadion veilig werd gesteld geenszins overtuigend was. De Alkmaarse formatie was eigenlijk de minst slechte van de twee en mag al leen op basis van die kwalificatie recht doen gelden op de finale, die Roelof Jan Tiktak in de 59ste minuut veilig stelde na veel kan- Trainer Hans Eykenbroek was n afloop van het tweede succes vai zijn team in acht dagen (AZ woi eerder het toernooi van Rimini ii Italië) reëel genoeg om toe te ge ven dat zijn opponent uitermate zwak had gepresteerd. ..Winnen van zo'n grote ploeg is natuurlijk een prima prestatie. Dat geeft Van Veen en Roberts van de Spurs. Galvin (9) wacht op de uitslag veel vertrouwen voor de toe- Köln zonder Klaus Alofs en Klaus komst en kweekt de nodige Fischer, gooide er dan ook met goodwill. Ik moet echter toege- de pet naar. en leek alleen gënte- ven dat Koln me geweldig is te- resseerd in het startgeld van gengevallen". ruim 125.000 gulden. SUZY2 S&UNA ezxyxze OF aüswzs/w) &XYZZ- r zu££T a is/7- 1 juist zij nu de eindstrijd heeft be reikt schrijft de ex-Tsjechoslo- waak Martin Simek. de trainer van Karin Moos (en ook bijvoor beeld van Michiel Schapers die in ééfl jaar op de wereldranglijst is gestegen van de 600e naar de 190e plaats) vooral toe aan het feit dat zij niets behoeft te bewij zen ..Iedereen speelt hier onder druk Zij is de enige die vrijuit speelt. Het maakt haar niet uit wat de bondscoaches en de pers over haar zeggen. Ze heeft een voudig niets te verliezen, alleen maar te winnen" Drie jaar geleden was er in de fina le van het Nederlands kampioen schap ook sprake van een groot leeftijdsverschil. Toen won de jeugd het in de persoon van de 18-jarige Marianne van de Torre, het in twee sets van de routine en werd de zeventien jaar oudere Marijke Schaar met 7-5 en 6-3 verslagen. Eén jaar later prolon geerde Van de Torre dat succes en gold ze nog altyd als een be lofte. Nu ze dat al enige tijd niet meer is en nog altijd niet voor de jaren geleden al voorspelde in ternationale doorbraak heeft we ten te zorgen, is het nog maar de vraag of zij een nieuwe stunt van Suurbeek kan voorkomen ..Ik vind het heel knap wat Astrid Suurbeek doet, daarom moet je ook met kijken naar haar leef tijd". Het leeftijdsverschil, dat nu 15 jaar bedraagt, had in de finale nog groter kunnen zyn als Judith Warringa na Schutte ook Van de Torre had verslagen. Warringa had met een 3-1-voorsprong in de tweede set even uitzicht op een zege, maar was voor het overige gedwongen om (dicht) achter haar tegenstander aan te lopen. Karin Moos had tegen Suurbeek heel wat meer mogelijkheden en dan vooral in de eerste set. toen l i eeral een echterttand van 5-2 wegwerkte en vervolgens in de tiebreak met 3-0 de leiding nam. Onnodige fouten en een omstre den beslissing van de scheids rechter bezorgden haar evenwel alsnog verlies: 6-7 en. na een on derbreking van drie kwartier we gens de regen, met 4-6 in de tweede set Suurbeek: „Ik vind het wel te dol om weer in de fina le te staan. Ik wilde me hier in spelen voor de competitie en nou ben ik byna weer kampioen". Andere uitslagen hcrendubbel. halve finales ThungThco Gorter Koek,Sanders 7-5. 6-1. 6-3 Albert "Van Boockcl-Appel- boom Van Geuns 6-3. 6 4. 6-2 Gemengd dubbelspel, halve finales Mesker Van Boeckel-Jurg Willemsen 6- 1.6-3. Vessies/Thung-ZwaarVSie 6-2. 7-6 /MSS", AiS'T WA6 sazrs SAUNA S£#v/C£ ZQS<r ZAKKENVUU£N0E MISSCHIEM SüZYS SAüNA V&\A&r Protest tegen aanstelling McMillan als teiuiiscoach AMSTERDAM - Het bestuur van de stichting "VN-jaar voor de sancties tegen Zuid- Afnka" heeft protest aange tekend tegen het plan van de Koninklyke Nederlandse Lawntennisbond (KNLTB) een Zuidafnkaanse trainer in dienst te nemen. Al eerder was de Stichting ontstemd over de deelneming van Zuidafnkaanse spelers aan de open- Nederlandse kam pioenschappen op het Melk- huisje in Hilversum. Deze week maakte de KNLTB bekend, dat Frew McMillan als interim-coach zal gaan op treden Dc stichting "VN jaar voor de sancties tegen Zuid Afrika verklaarde dat McMillan zijn land vele ma len vertegenwoordigde by wedstryden in het Davisbe- ker-tocrnooi "Het is een trieste zaak dat een zo uitge sproken vertegenwoordiger van de apartheidspolitiek een officiële functie krijgt aange boden by een Nederlandse sportorganisatie", aldus het communiqué van de stich ting De stichting deed een dringend beroep op de KNLTB om met McMillan geen contract aan te gaan en bovendien geen sportcontacten meer te onderhouden met Zuid-Afri- ka

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9