Macht president beknot Diego Garcia en de Britse dubbelmoraal c Britse regering wijkt niet Berlijnse muur 21 jaar Nederlander belandt in cel na valse aangifte Nieuwe grondwet in Portugal Spadolini ziet nog lichtpunt 'Symbol of Sorrow august i3"|A FOR GERMANS HEID CAPTIVE INSIDE BERLIN WALL. immimi mm mmiNG fORAII CAPTIVE WORKERS UNDER Buitenland ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 ROME (GPD) - In Malcesine, een dorpje aan het Gardameer, ge liefd vakantieoord voor duizen den Nederlanders, is de 25-jarige Amsterdammer G.G. gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht valse aangifte te hebben gedaan van een diefstal. Volgens zijn verhaal zijn een tas met Nikon- fototoestel en bijbehorende len zen gestolen, waarde: anderhalf miljoen lire (3000 gulden). Met de vriendin ging de politie een kijk je nemen in de auto van de besto lene, waar de tas, met Nikon en lenzen, werd gevonden. G. G.'s vakantie vond een voortijdig ein de in de gevangenis. Volgens de politie zijn er sinds het begin van het toeristenseizoen tientallen van dergelijke valse aangiften geweest. Het zouden vooral Nederlanders en Duitsers zijn, die deze manier hun verze keringen in het vaderland trach ten op te lichten. „Let wel", zegt de politie, „er wordt wel degelijk gestolen. Maar zo'n dertig procent van de aangiften, misschien wel meer, zijn verzonnen". In Italiè worden de daders vervolgd voor de valse aangifte. De eventuele oplichting van de verzekering wordt in het thuisland gepleegd en kan alleen daar worden vervolgd. Bij het Nederlandse consulaat in Rome, waar men „meestal" op de hoogte wordt gesteld, wan neer een Nederlander in Italië wordt gearresteerd, is het geval van G. G. bekend. Het enige an dere geval dat men zich herin nert, is van vorig jaar. De ver dachte werd toen in een spoed- berechting vrijgesproken, nadat een vriend verklaarde dat hij het verdwenen fototoestel buiten medeweten van de verdachte had geleend en het juist voor de politie-inspectie weer in diens tent had teruggelegd. „Best mo gelijk, dat er enkele gevallen zijn geweest waarvan wij hier niet ge hoord hebben, maar dat het om een speciaal Nederlandse epide mie zou gaan, is toch heel twijfel achtig". De woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars in Den Haag, Van Ronkel, zei desgevraagd dat de laatste jaren een duidelijke stijging waarneembaar is van het aantal frauduleuze claims. LISSABON (GPD) - Het Portugese parlement heeft giste ren de definitieve tekst goedgekeurd van de nieuwe Por tugese grondwet. Deze bevat ingrijpende wijzigingen ten opzichte van de oude constitutie, die dateerde uit 1976 en die een weerslag vormde van de radicaal-progressieve stromingen van vlak na de Anjer-revolutie van 25 april 1974 Een van de dominante organen van de post-revolutionaire fase, de Revolutionaire Raad, bestaan de uit toonaangevende militairen van de intussen ontbonden Be weging van de Strijdkrachten en belast met het toetsen van wet ten aan de grondwet, verdwijnt in de nieuwe constitutie geheel van het toneel. Ook socialistisch getinte paragrafen zijn in libe raal-conservatieve zin omgebo gen. Verder is de macht van de president, die op basis van de grondwet van 1976 ver strekken de bevoegdheden had, aanzien lijk ingeperkt. De Portugese grondwetswijziging werd mogelijk gemaakt omdat de socialisten van Mario Soares hun steun verleenden op essen- tiele punten aan de conservatie ve parlementaire meerderheid van de Democratische Alliantie. Alleen de communisten lever den, tevergeefs, oppositie tegen de veranderingen, die een defini tief afscheid betekenen van de socialistische uitgangspunten na de Anjer-revolutie. Verwarde formatie (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De situatie rond de Ita liaanse regeringscrisis is uiterst verward geworden. Formateur Giovanni Spadolini kreeg eerder deze week van de socialisten te horen, dat ze niet bereid waren mee te werken. Het leek een defi nitief veto, want zonder de socia listen js er geen kamermeerder heid te bereiken. Niettemin ging Spadolini onverstoord verder met zijn formatiebesprekingen, en gisteren kreeg het gevoel in Rome de overhand, dat er mis schien toch nog iets uit zou ko men. Spadolini, die zich al herhaaldelijk een behendig bemiddelaar had getoond, en bovendien bijzonder gehecht is aan de eerste-minis- terszetel, gooide het, na de socia listische afwijzing van de „opge warmde soep" van de afgetreden vijfpartijencoalitie, op de „her vorming van de republikeinse in stituties", het enige aankno pingspunt dat de socialisten hem hadden gegeven. De socialisten zelf. die zich met hun voorkeur voor kamerontbinding en ver vroegde verkiezigcn plotseling volslagen geisoleerd zagen, lie ten weten dat er op deze basis misschien toch met hen te onder handelen viel. Wat zij precies bedoelen met de „hervorming", waar zij al enige tijd op aandringen, is overigens onduidelijk. De veronderstellin gen gaan van een diepgaande herziening van het kiesstelsel naar Frans voorbeeld (waardoor sommigen al spreken van de „Tweede Republiek") tot enkele eenvoudige ingrepen in het ka merreglement, waardoor bijv. geheime stemmingen (als die waarin vorige week een rege ringsbesluit werd verworpen, wat de aanleiding werd voor het aftreden van de socialistische ministers) aan banden worden gelegd. Het aangesneden terrein is dus uit gestrekt en vaag genoeg om er oeverloos over te discussiëren en om op „Ferragosto" (15 augus tus, de algemene vakantiedag, waarop geen Italiaan in de eigen woonplaats wenst te worden ge signaleerd) ook de formateur en de partijleiders vrijaf te geven. Toch wordt dit algemeen gezien als een uitstel van executie en ge looft misschien alleen Spadolini serieus dat zijn formatiepoging een kans van slagen heeft. Italiaan met half miljoen valse dollars COMO - In de auto van een zaken man heeft de politie aan de Ita liaans-Zwitserse grens een half miljoen aan valse dollarbiljetten aangetroffen. De Italiaan Anselmo Grilli (36), is wegens het in bezit hebben van het valse Amerikaanse geld gear resteerd. Grilli had klaarblijkelijk gedacht Zwitserland te kunnen bin nenglippen door de grens over te gaan gedurende het vakantie hoogseizoen, wanneer de douane het vreselijk druk heeft. Het was nog niet bekend waar het valse geld vandaan kwam. Ziekenhuispersoneel heeft gisteren voor de woning van Margaret Thatcher geprotesteerd, geen kennis van. De Engelse premier is met vakantie in Zwitserland. Staking in gezondheidszorg LONDEN - De Britse regering heeft gisteren laten weten dat zij niet zal zwichten voor de maan dag jl. begonnen staking bij de nationale gezondheidszorg. Mi nister van volksgezondheid Nor- man Fowler zei, dat een loons verhoging van maximaal 7,5 pro cent het laatste bod is, gebaseerd op de voor dit jaar beschikbare middelen. Volgens hem zal het kabinet ook niet wijken voor eventuele steunacties van andere bonden. De elf bonden in de gezondheids zorg die samen 1,2 miljoen werk nemers vertegenwoordigen, ei sen een verhoging van 12 pro cent. Het aantal stakers was gisteren ge groeid tot ongeveer 600.000 schoonmakers, keuken- en was serij personeel en ambulancewer kers, waardoor bijna 90 procent van de 2.000 ziekenhuizen van de actie te lijden had. Het zwaarst getroffen waren de inrichtingen in Yorkshire en in Southampton. Intussen wachten de bonden ook het resultaat af van een klacht van dagbladeigenaars in Londen tegen een bond van electriciëns die dinsdag een 24-uursstaking hield uit solidariteit met het per soneel bij de gezondheidszorg. Dergelijke sympathie-acties zijn volgens de onlangs afgekondig de wetten verboden. Sean Geraghty, de leider van de Amerika zet 'raketchef aan de kant WASHINGTON - De Amerikaan se marine heeft gisteren beves tigd dat schout-bij-nacht Walter Locke uit zijn functie van hoofd van het kruisraketten-program ma van het Pentagon is onthe ven. De marine noemde het ontslag een "overgangsmaatregel" en wei gerde te verklaren waarom Loc ke zo plotseling de laan uit was gestuurd. Zijn opvolger, schout-bij nacht Stephen Hostettler, zal naar ver wacht de vrijgekomen post vol gende week gaan bemannen. LOS ANGELES - Het stoffelijk overschot van Henry Fonda is enkele uren na het overlijden van de acteur verast, zo deelde gisteren een woordvoerster van de familie in Los Angeles mee. De vijfde vrouw van Fonda, Shir- lee, zei dat haar man had be schikt dat er geen rouwdienst zou plaatshebben en hij gecre meerd zou worden. "Dat was zijn wens en die moet ik eerbiedi gen". aldus de weduwe. De woordvoerster zei dat binnen kort een besluit zou worden ge nomen over de plaats waar Fon da's as zou rusten. betrokken bond, werd later ver oordeeld tot een boete van 350 pond (ongeveer 1.650). Hij werd schuldig bevonden aan "minach ting voor het hof, maar niet aan een ernstig misdrijf'. Daarom kreeg hij geen gevangenisstraf. De rechter die deze uitspraak deed, had eerder elke staking bij de pers uit solidariteit met de sta kers in de gezondheidszorg ver boden. Tegen dit verbod in had Geraghty toch een werkonder breking van een dag georgani seerd. Door dit milde vonnis is vermoed- leijk een nieuw ernstig arbeids conflict voorkomen. De organi saties van typografen en elektri- ciëns in Fleetstreet hadden laten weten dat zij direct het werk zou den neerleggen, als Geraghty tot gevangenisstraf zou worden ver oordeeld. WEST-BERLIJN - Westberlijners hebben gisteren bloemenkran sen bij 'de muur' gelegd om te herdenken dat communistisch Oost-Duitsland hun stad 21 jaar geleden in twee sectoren ver deelde. De rond de herdenking georgani seerde plechtigheden trokken een aantal plaatselijke politici en een paar honderd burgers, maar veel minder publiciteit in West- Duitsland dan vorig jaar, bij de 20ste 'verjaardag' van 'de muur'. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher maakte van de gele genheid gebruik Oost-Duitsland te herinneren aan de noodzaak de betrekkingen tussen de twee Duitslanden te verbeteren. "De muur is een ondragelijke last voor de mensen in Duitsland en voor de oost-west relaties", aldus Genscher in een vraaggesprek met de in Bremerhaven gevestig de "Nordsee Zeitung". Tijdens het leggen van bloemen kransen voor de 72 mensen die sinds 1981 bij pogingen via de muur naar West-Berlijn te ko men, om het leven kwamen, uit ten Berlijnse politici de hoop dat het hele gevaarte op een dag zou worden neergehaald. De communistische media in Oost- duitsland noemden 'de muur' ondertussen een "bijdrage aan de vrede." De Westduitse grens politie heeft gemeld dat Oost- Duitsland momenteel bezig is met het bouwen van muren langs acht Oostduitse dorpen die direct aan de Westduitse grens liggen. "Buiten dat hebben we onlangs opgemerkt dat blokken beton voor muren naar andere, niet bebouwde plaatsen aan de grens worden gebracht," aldus een politiewoordvoerder. ADVERTENTIE DIPLOMA CAFÉBEDRIJF I [nEHEEHBj Hij benadrukte dat er overigens niets op wees dat de Oostduit sers van plan waren een muur langs de 1375 km lange grens met de bondsrepubliek te bou- Een radiostation in West-Berlijn heeft gisteren op de verjaardag van de bouw van de Berlijnse 'muur', melding gemaakt van een protestbrief tegen de twee deling van Berlijn. De brief zou afkomstig zijn van twee Oost duitse grenssoldaten van het "re- De twee Oostduitsers wijzen op het risico dat ze met de brief lopen. "Toch willen wij erop wijzen dat, ondanks de grootscheepse ideo logische propaganda, niet alle soldaten en officieren staan ach ter alles was de staat zegt te be schermen en te verdedigen. De 'muur' is niet actueel meer. Doet er iets tegen". MAY I ""A TiSWlf 11 UNION CONTRfll Joseph Werner, een Amerikaan, protesteerde gisteren bij de Berlijnse De bevrijding van de Falkland Eilanden heeft de Britten per Falklander bijna 3 miljoen gulden gekost. Ga maar na: de oorlog heeft volgens voor zichtige schattingen 5 miljard gulden gekost, en er wonen maar 1800 mensen op de bar re eilanden voor de kust van Argentinië. De Engelsen hebben wat over gehad voor de bewoners van hun laatste buitenposten. Tot men gaat lezen in het jongste rapport van de Minority Rights Group, een in Londen gevestigde, gezaghebbende onderzoeksgroep op het ge bied van minderheden. „Diego Garcia, een contrast met de Falkland Eilanden", zo heet dat rapport, en dat is een gelukkig gekozen titel. Want zoveel als de Britse re gering er voor over heeft ge had om 1800 Falklandeilan- ders te gerieven, zo weinig heeft men zich aangetrokken van het lot van de eveneens 1800 inwoners van Diego Garcia. Menigeen zal dit eiland niet één-twee-drie op de kaart kunnen aanwijzen, en ook de mededeling dat Diego Garcia deel uitmaakt van de Chagos Archipel zal daaraan weinig veranderen, zo mag worden gevreesd. Maar dat was met de Falkland Eilanden vóór de Argentijnse inval ook zo. De Chagos Archipel ligt in het midden van de inmense plas blauw die de Indische Oce aan heet. Links ervan liggen de Seychellen, de paradijse lijke eilandjes die bekend heid kregen als vakantieoord voor de rijken, en als decor voor een van de Emanuelle- films. Boven Diego Garcia liggen de Maldiven, minstens even schitterende toeristentrek kers als de Seychellen. Op Diego Garcia zelf komen nooit toeristen, hoewel de palmen er even groen, de zee even blauw, het strand er even wit en de zon even stra lend is. Basis Diego Garcia werd in de zeven tiger jaren omgebouwd tot een gigantische Amerikaanse basis. Omdat het eiland zo mooi midden in de Indische Oceaan ligt, is het een ideale uitvalsbasis, mochten de Russen in dit gebied verve lend gaan doen. Het is een van de meest gehei me plekken op de aardbol. Niemand mag er komen, en de mensen die er woonden moesten weg, toen de eerste Amerikanen er zich vestig den. Daar begint het verhaal van de bannelingen van Die go Garcia. De Chagos Archipel maakte tot 1968 administratief deel uit van Mauritius. In dat jaar ga ven de Britten Mauritius de onafhankelijkheid, maar al leen onder voorwaarde dat de Chagos Archipel Brits zou blijven. Daar hadden de toen malige leidende politici in Londen alle reden toe. De Ar chipel was namelijk al be loofd aan de Verenigde Sta ten, die er een basis van wil den maken. Eind 1966 was zelfs die overeenkomst al ge tekend, volgens welke de VS de Archipel en een aantal om ringende eilanden voor vijf tig jaar zouden pachten. Het vervelende was nu, dat er nog 1800 mensen op Diego Garcia woonden, de afstam melingen van Afrikaanse sla ven en Indiase contractarbei ders, die zich bezighielden met het winnen van copra, met visvangst en andere pas torale werkzaamheden. Die moesten dus weg, want de Amerikanen wilden geen pottekijkers in de buurt van hun supergeheime basis heb ben. Aan de Britten de taak om dit probleem op te lossen. Die kozen een weinig subtie le benadering. Geen terugkeer Om te beginnen mochten de Ilois die op Mauritius bood schappen gingen doen (zo nu en dan maakten families de oversteek om op het grotere Mauritius kleding, gereed schappen enzovoorts te ha len) domweg niet terugko- Er werden dan dingen gezegd als: „Er is geen boot beschik baar", of iets dergelijks. En de Ilois die door dat lot ge troffen werden, kwamen uit eindelijk terecht in de slop penwijken van Port Louis, de hoofdstad van Mauritius. Maar dat ging de Britten niet snel genoeg. In 1967 werd het enige bedrijf op de Chagos Eilanden, dat de copra opkocht, door de Britse regering gekocht, en gesloten. Nu was er geen werk meer. Ook voed- seltransporten werden stop gezet. Onder deze druk ver liet ongeveer de helft van de Ilois het eiland, waarop ze ge neraties lang hadden ge woond. Er waren nu nog een Kleine «00 volhouders over. Aan hen werd, toen de eerste Ameri kaanse militairen zich op de eilanden vestigden, botweg verteld dat ze moesten ver dwijnen. In 1973 was dat doel bereikt. De gehele oorspron kelijke bevolking van Diego Garcia was toen overge bracht, of liever gedepor teerd naar Mauritius. Het lot van de Ilois op Mauri tius was weinig hoopgevend. Er was hun een bescheiden schadevergoeding voor het ongemak van de verhuizing beloofd, maar die kwam maar steeds niet los. Op Mau ritius was vrijwel geen werk, en huizen waren er al hele maal niet. Er zijn, in de begin jaren zeventig, Ilois van de honger gestorven. Vele tien tallen anderen konden de ontheemding emotioneel niet verwerken, en pleegden zelf moord. De Britse regering had er alles aan gedaan om de volksver huizing buiten de publiciteit te houden. Vrijwel niemand wist dan ook maar iets van het drama af, tot een journa list van de Washington Post in 1975 op onderzoek ging. Hij schreef een schokkende reportage over de gedepor teerde bevolking van Diego Garcia. Vragen Vanaf dat moment kwam er iets op gang. Er werden lasti ge vragen gesteld in het Ame rikaanse Congres en de Brit se media doken in het schan daal. Bovendien begonnen de Ilois zelf zich te roeren. De mannen en vrouwen, die tot dan toe hun lot zo lijdzaam hadden gedragen, gingen protesteren. Daar schrok de Britse regering van. In 1979 werd een oplos sing geforceerd. Er werd een •advocaat naar Mauritius ge stuurd die de Ilois een aan bod deed. Ze zouden enkele duizenden guldens extra schadevergoeding krijgen, als ze tenminste een formu lier wilden tekenen waarin ze verklaarden nooit meer naar Diego Garcia te willen terug keren. Dat formulier werd grif door duizend Ilois ondertekend. Begrijpelijk, want het ging hier om doodarme paupers bij wie het geldbedrag als de spreekwoordelijke worst voor de neus werd gehangen. De Britten zeiden direct, triomfantelijk: „Zie je wel ze willen niet eens meer terug". Dat was natuurlijk niet waar. Uit een in 1981 gehouden en- quete blijkt, dat vier op de vijf Ilois liever vandaag dan morgen naar het thuiseiland terugkeert. Met het beloofde geld werd het protest dan ook niet ge smoord. Daar waren onder handelingen en veel meer geld voor nodig. Begin vorig jaar gingen de leiders van de Ilois akkoord met een af koopsom van in totaal 20 mil joen gulden, genoeg voor elk van de Ilois-families om een stukje land en een huisje op Mauritius te kopen. De tijd zal moeten leren of de afkoopsom van begin dit jaar groot genoeg was, om het verlangen van de Ilois naar hun vaderland voorgoed te doden. De narigheden voor de Britten zijn in elk geval niet afgelopen, dat staat wel vast. De nieuwe regering van Mauri tius, onder leiding van de linkse premier Jugnauth, heeft namelijk in juni laten weten alles te zullen doen om de Chagos Archipel onder het bestuur van Mauritius te brengen. Juridisch schijnt de regering met dit voornemen sterk te staan. Bovendien wordt de roep in Engeland zelf om een onder zoek naar de gebeurtenissen sterker. Zoals het dagblad The Times onlangs schreef: „Het is schandelijk dat het verwijderen van de bevol king op zo'n gemene en on eerlijke manier is verlopen. Volledige openbaarheid en royale compensatie hadden al direct moeten worden toe gepast". HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8