"Dan denk je wel eens: is dit leuk? Ja, dit is leuk" Afwisselend, kleurrijk schouwspel Een gesnote weekje op kamp met de LCKV LEIDEN - "Noem het maar gerust ludiek wat we nu doen", zei ex-voorzitter Govert Knotter van de LCKV eind vorig jaar bij zijn afscheid. De tijden veranderden en ze gingen ook aan de Leidse Christelijke Kampeervereniging niet voorbij. Maar hoe dan ook, de LCKV-kampen bleven. Ook deze zomer zwer men de LCKV-ers weer uit naar tot de verbeelding sprekende namen als Ernst, Diever en Langweer. Ook Terschelling ("Ge varieerder kan het niet", juicht het programmaboekje) wordt aangedaan. Vorige week verbleven 36 deelnemers (15, 16 jaar) en 14 stafle den op dit eiland. Van hun belevenissen hielden zij een dag boek bij, hetgeen - in verkorte vorm hieronder is aan te treffen. Zaterdag 31 juli Vakantie is en blijft iets bijzonders, r- iets vreemds ook. Je verheugt je 7 er op als je je in januari hebt op gegeven voor jouw kamp en je wacht. Een lang wachten dat pas doorbroken wordt als er o zo veel v geregeld moet worden. Pas als il, de bus, tjokvol geladen, wegrijdt uit de Stadhouderslaan is die ze- fl. nuwslopende tijd voorbij. Dan e- weet je dat je vanaf nu geacht wordt te relaxen en dat je vanaf 0 nu dat vakantiegevoel moet heb- j ben. Nou, bij dit LCKV-kamp s- lukt die overschakeling heel goed. Al is de reis lang en warm, e- de sfeer zit er gauw in. Met z'n allen op Terschelling. Waarvoor? f' Om plezier te maken. En voor ,j hoe lang? Voor een week slechts. Vanavond zijn we met die zeven- i. daagse afmattingsslag begonnen 1 en hebben een zogenaamde fo- liotocht gelopen: met je zaklan taarn in een donker bos achter s stukjes foliopapier aanlopen. Twee uur later op het kam peer 's terrein soep en worstjes. Van- nacht dan een begin met het te h weinig slapen en te lang door- kletsen. Zondag 1 augustus Na drie uur nachtrust en thee op e- bed komt iedereen vanmorgen fit uit de slaapzak. Na het ontbijt r' volgt de Hogepreek met aanslui tend een discussie over discrimi natie. Het is schitterend weer en r' daarom zoeken we snel het brede n Terschellingerstrand op. Zwem- n men, luieren en eten. Op het pro gramma vervolgens de kennis- makingsspelen. Wie is wie? Men ,j weet het al vrij snel. Daarna het in dierengeluidenspel. Nou, dat is weer spontaan brullen. De neon s' hoorn blijkt ergens in een kuil 1 verzeild geraakt te zijn, zodat die maar lastig gehoord en gevonden L kan worden. Voordat we weer in ons zakje liggen, is het eigenlijk al weer maandag. Iedereen heeft al snel contact. Tentje 5 (die schrijft vandaag het dagboek) zijn allemaal 'penvriendinnen' en hun tentchef Jetje is gewoon heel erg lief. "Maar voor de rest vinden we de hele staf super, echt waar hoor" Maandag 2 augustus Vanmorgen iets later op dan de dag er voor. Na ontbijt en corvee beginnen we aan het Zweeds loopspel: 25 vragen die in het bos verstopt zijn en beantwoord moeten worden. Na het zweten, rennen en kruipen mogen we weer aan tafel, want er wordt hier ruim gegeten. In de bran dende zon (ruggen insmeren!) het begin van een competitie met hockey, volleybal en voetbal. De hitte kan niet voorkomen dat groep 3 bijna alles wint. Daarna na het meertje en vervolgens naar het kamp, waar de koks ons opwachten met een lekkere pot macaroni. Tent 2 heeft corvee en vat die taak ruim op: ze wassen zelfs kok Fred (prima kok) en kokkin Nanny (zij weegt, zoals wij vanmorgen door de vragen leerden geen 72 maar 62 kilo). Ook vandaag is de kantine het hoogtepunt: iedereen heeft dus weer drop, pinda's, komkom mers en limonade, 's Avonds tij dens het mokkenspel (door een donker bos een volle mok naar de andere kant brengen zonder 'beschenen' te worden) baggeren door het bos. Dan denk je wel eens: is dit leuk? En toch: ja, dit is heel leuk. Ook morgen weer. Dinsdag 3 augustus 's Ochtends met thee en beschuit gewekt. Een mooie dag, Nanny den niet herkend. De rest van de dag verblijven we lekker rustig op het kampeerterrein en spelen een tijdlang Babbeloniè. Als dat afgelopen is, volgt er een disco op het kampeerterrein, toepasse lijk ingeluid met een levende stoelendans. Weer eens lekker swingen, maar slapen doen we als vanouds: te kort. Donderdag 5 augustus Om half tien(!) worden we slaperig wakker geschud door de staf. Na het ontbijt helaas geen fietsen, de fietsen verhuurd er heeft zich niet aan de afspraak gehouden en heeft er te weinig. Geen punt verder, dan een speurtocht naar Midsland. Een hartstikke gezel lig dorp, waar de patatboer niet moeilijk te vinden is. Daarna is er weer onwys swingen in een of andere disco-tent. Op de terug weg langs het meertje van Hee. Na een zwempartij (sportknots Rutger heeft geen zin en wordt dus op hardhandige wijze even over de drempel geholpen) ve- trekken we naar een stukje heide en eten Chili Concarne. In dan cing De Braskoer is het onwijs gezellig en draaien ze beregoede muziek (Da-da-da). Om half een slenteren we terug naar het kamp. Trouwens, wie had het daar over slapen? Vrijdag 6 augustus Vanouds de dag laat begonnen. Om half tien worden we van een ontbijt voorzien. De dames wor den vervolgens aan het Wereld- handelsspel gezet. Ze worden verdeeld over 9 arme en 4 rijke landen en moeten handelen om genoeg vlees, graan, energie en chocolade voor hun denkbeeldi ge bevolking te bemachtigen, 's Middags is het de beurt aan de mannen. De uitkomsten ver schillen nauwelijks: de meeste landen lijden honger en slechts weinig landen houden zich staande in de wereldeconomie. Toch is het voor de spelleiders duidelijk dat een vrouwenmaat- schappu er heel anders uitziet dan een mannenmaatschappij. Tja, en toen was het weer tijd voor het diner en de Bonte Avond. De spits wordt afgebeten met een succesvolle parodie van de staf op Da-da-da (Bla-bla-bla) Wy van tent 6 zyn natuurlijk het leukste. Tydens de disco kan ie dereen op uitgedeelde menu kaarten een boodschap voor de rest van de kampers en de staf schrijven. By bedtijd een af knapper: wie had gedacht dat de jongens en meisjes samen in de tent mochten slapen, komt be drogen uit. Jammer, en jammer dat de laatste dag voorby is. Zaterdag 7 augustus Dag van opruimen, schoonmaken, rondhangen, adressen uitwisse len en voorbereiden op het On- vermydelyke Afscheid 's Mid dags om vijf uur vertrekt de boot van Terschelling en om negen uur zyn we weer op de Stadhou derslaan. Op precies dezelfde plek waar we elkaar een week ge leden onwennig aankeken. Het is me wel een weekje geweest, een 'gesnoten' weekje om maar eens een term van dit kamp 29 te ge bruiken. Nog een keer uit volle borst Bla bla bla en dan is het van 'dag staf, dag horde'. Alleen de herinnering blijft. Een reü nie? Graag. En dan op Terschel ling. Eindeloos uitslapen. De staf duikt na ont bijt voor de verandering weer eens in vergadering. Daarna een spannende volleybalwedstrijd tussen de tentchefs en de rest van de staf. Met een vossejacht vervolgen we ons programma. We moeten verklede stafleden in het dorp West-Terschelling op zoeken. Jaap en Fred als straat zangers snel gevonden. Nanny is verkleed als toeriste, Rutger speelt een middag op een café terras voor Turkse straatveger en Ab loopt als lekker stuk rond. Hy wordt zelfs door sommige stafle laat vandaag 18 lentes achter zich. Een grote hulde volgt. Daarna een zeskamp. Veel water, dus dat eindigt - niet verwon derlijk in een groots waterbal let. Degenen die dit ontlopen door het bos in te vluchten, wor den terecht na het eten gepakt en onder de pomp gezet, 's Middags, na de stafvergadering, naar het dichtbij gelegen zwembad. Een hartstikke leuk zwembad met een lekker hoge duikplank. Een 'tikspel', een imitatiespel en ten slotte 'Britse Bulldog' staan na het eten en corvee op het pro gramma. Bij dat laatste moet je hard naar de overkant stormen zonder van de grond getild te worden. Daarna het engste ge deelte van de dag: het Franken- steiner Spiel. Drie groepjes moe ten in het bos houten lijkjes zoe ken en drie andere groepen hou ten kistjes. Vanaf een ontmoe tingspunt dan zo snel mogelijk terug naar het kamp. Niet zo makkelijk, want het barst van de spoken (stafleden natuurlijk). En daarna? Daarna begon de eerste nacht sinds zaterdag die rustig verliep. Woensdag 4 augustus Vandaag mogen we een half uurtje 2 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 Leiden n Hele weekeinde volksdansen in GroenoordhaUen Leiden- Klanken van vrolij ke muziek en het geluid van dansende voeten be heersen dit weekeinde weer de GroenoordhaUen. Voor de vijftiende keer houdt de Nederlandse Volksdansvereniging (NEVO) het tweejaarlijkse Internationale Volksdans- festival. Een festival dat als ontmoetingsplaats moet dienen voor mensen van velerlei nationalitei ten. Een ontmoeting die' vandaag en morgen ge stalte krijgt in lessen, sa men muziek maken, el- kaars kleding bekijken maar het hootepunt is toch elke dag weer de "show". Het applaus van een dankbaar publiek is voor al deze amateur-dan sers, -danseressen, -muzi kanten en -zangers toch de mooiste beloning voor maanden, jaren hard trai nen. En met dat applaus was het pu bliek bij de eerste voorstelling gisteravond gul. Al waren er wat schoonheidsfoutjes, het enthou siasme bleef. Het dansfeest kris kras over de aardbol begon in Nederland met Rotterdamse groep Radostan, die op oude heel bekende deun tjes hele nieuwe choreografieën danste. En dan zie je weer dat het heus niet altijd dansen van de Balkan hoeven zijn, dat ook Ne derlandse dansen met een beetje fantasie tot eigentijdse volksdan sen gemaakt kunnen worden. Dat jonge meisjes overal ter wereld hetzelfde zijn kwam goed tot uit drukking in de meisjesdans van de Turkse groep Folk-Tur halk oyunlari toplulugu uit Istam- boel. Ze zijn uitdagen vrolijk maar zoals het meer gaat. al gauw komen er ruzietjes maar het loopt allemaal weer goed af. Het liep ook goed af mét de ver vaarlijk met hun kromme zwaar den zwaaiden krijgers, die alleen met het geluid van kletterende wapens, zich in dans bewegin gen oefenden voor de strijd. Voetenwerk Heel anders getint was het optre den van de groep Golfo delgi An- geli uit Sardinië. De dansen van deze groep waren vooral waardig en beheerst. Bij deze dansen was vooral het fijne voetenwerk van belang. Veel verschillende pas sen in een hoog tempo, een op treden dat veel bewondering wekte. Alleraardigst was ook het optreden van de jeugd, die de zelfde passen maar dan in een la ger tempo onder de ernstige blik ken van de ouderen maakten Ze kregen veel applaus maar echt verdienen deden ze het volgens mij niet de groep uit Roemenie het volksdansensemble Resitea- na. Met een heleboel dansers en danseressen op het toneel lijkt het natuurlijk al gauw leuk maar in feite was het danspatroon een tonig. Ook de kleding van de groep zag er wat verkreukelt" uit. Er leek niet de zorg aan be steed die je van Oost-Europese groepen gewend bent geraakt. Wel van klasse vond ik het orkest waarin veel blaasinstrumenten voorkwamen. Na de pauze, waarin je gezellig op de markt kon rondlopen en na tuurlijk de festivalgrammofoon plaat (ƒ15.-) kopen, werden we meegnomen naar een bruilofts feest in het "hoge noorden". De Finnen brachten stijlvolle dan sen, die soms een beetje aan een quadrille deden denken. De nog jonge groep, er waren trouwens veel jonge groepen, bracht een sfeer voor vrolijke hoofdsheid over zonder de uitbundigheid van de zuidelijke landen maar ook niet boertig. Een bijzondere ervaring was de Cambodjaanse groep Cedoreck aan het werk te ziejn Deze in Pa rijs wonende vluchtelingen lie ten het publiek kennismaken met de gewone dansen van de Cambodjaan. In Europa krijgen we doorgaans alleen klassieke en religieuze dansen te zien. De dansen die Cedoreck liet zien waren dan ook een stuk minder voornaam dan die klassieke dan sen. De trommeldans vertelde het verhaal over het kwade en het goede heel boeiend. De be doeling kwam echt over. Dat was ook te danken aan zeker twee van de mannelijke dansers die over een uitstekende mimiek be schikten. In de cocosnotendans kwamen de vrouwen ook aan bod. Vrolijk zonder luidruchtig te zijn. De Israëlische groep Gvanim ver tegenwoordigde een heel andere tijd in de volksdansgeschiedenis. De jonge staat Israel heeft dan sen die de jeugd echt aanspre ken. Ze zijn ook gemaakt voor de jonge mensen van deze tijd; snel Het optreden van de Italiaanse groep (Sardinië) tijdens de openingsavond vrolijk en heel beweeglyk Wat bij deze groep opviel was dat tal van ballet-elementen zo duide- lyk waren te herkennen Vooral bij de wat langezamer dans Je- ruzlem was dat heel goed te zien Voor een prachtig slot met een se rie leuke, orgmele dansen zorgde de tweede Balkandeelnemcr Bulgarye. Naast de goede en ge varieerde dansen was ook de cos- tumering werkelijk prachtig De festivalorganisatie deed er goed aan deze groep voor het slotnum mer te vragen. Ook deze Bulgaar se groep Varna liet een opgewek te meisjesdans zien Daarna kwam er een hele serie dansen door jongens en meisjes en jon gens uit de omgeving van Varna En daarmee was de "kop" van het festival dat werd gepresenteerd door Henny Konings. er weer at Vandaag en morg«n kunt u nog vanaf half tien de de Groenoord haUen terecht om een glimp van dit schitterende schouwspel, waarvan ook dv NOS opnamen komt maken, zelf gaan b«ki)k<-n Het Internationaal Volksdans festival is best een paar uurtjes waard Hennette van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3