T T >lu\ O C Baarzen hoeven niet dupe te worden van hun gulzigheid VIS V72 5 A54 Dammen Bridge sport ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 Extra Een van de meest gulzige vissen die in ons water rondzwemt is zonder eni ge twijfel de baars. Met felrode vinnen en zwarte strepen over zijn zilver achtig beschubde bast be hoort hij zeker tot de fraai ste vissen die in ons land voorkomen. Zijn schijn baar grenzeloze eetlust wordt het best geaccen tueerd door zijn enorme bek. De kop met de enorme kaken staan in geen verhouding tot de rest van het lichaam. Baars is bij uitstek een vis voor de jeugd. Hij is geneigd snel toe te happen en is zeker niet kieskeurig als het gaat om zijn voedsel. Hij vertoeft graag langs schoeiingen en walkanten en is dus vaak bin nen "handbereik" voor de jonge hengelaars. Dat de vis toch als een echte sportvis wordt gezien, ook door volwassenen, bewijzen de speciale verenigingen van baarsvissers en de specifieke baarswedstrijden die er met name in Noord-Holland zijn. Vraatzucht Dat de baars bij vele hengelaars niet in zo'n goed blaadje staat houdt waarschijnlijk ver band diezelfde vraatzucht. Tot ergernis van de ervaren snoekbaars- en snoekvissers is hij vaak eerder bij het ge presenteerde aasvisje dan de grotere soorten waarop deze hengelaars het gemunt heb ben. Ook de palingvisser ziet ongaarne dat zijn worm of visje door de baars wordt ver slonden. Nu is dat "haantje de voorste" spelen nog tot daar aan toe. Maar zijn meest negatieve image heeft de baars te wij ten aan de wijze waarop het aas wordt genomen. Worm of visje wordt met één hap ver slonden. Gevolg is dan ook dat de haak in acht van de tien gevallen ver achterin de bek van de baars zit en het onthaken een uiterst moeiza me bezigheid is. De jig: een eenvoudig en doeltreffend stukje kunstaas dat vooral beginnende vissers weinig problemen geeft Zelfs zeer weidelijke vissers lukt het vaak niet om de haak weer zo uit de bek van de baars te halen, dat het beest van de vangst geen nadelige gevolgen ondervindt. Niet zelden betekent het vergrij pen van de baars aan een prooi tevens het tekenen van zijn doodvonnis. En daarom vinden vele hengelaars het vangen van een baars maar een onaangename zaak. Plezierig Toch hoeft het dat niet te zijn. Het vangen van een baars kan een uiterst plezierige be zigheid zijn, zonder dat nu na elke vangst een bloederige operatieve ingreep moet wor den verricht om de haak uit de vissebek te wurmen. Dan moet u de wormendoos of het aasketeletje met inhoud ge- Nu is in elke hengelsportwin kel een fors kapitaaltje aan kunstaas aanwezig en het is weinig sportvissers gegeven daarin ook de weg te weten. Alles glimt en blinkt je tege moet. Het ene lepeltje heeft nog fraaiere vormen dan het ander en het ene spinnertje heeft nog opvallender kleu ren dan het ander. En tussen al dat moois liggen ook nog andere vreemdsoortige zaken met namen als wobbler, tur- bler of popper en niet te ver geten een uitgebreide collec tie van drijvende, en zinken de pluggen in een ongekende vorm- en kleurvariëteit. Laat al dat moois nu eens rustig in de vakjes, doosjes of blis- terverpakking zitten tot een volgende keer en bepaal uw aandacht eens tot een even simpel als doeltreffend stuk je kunstaas: de jig. Kenmerk van de jig is het blok je of bolletje lood waarin de haak zit. Meestal zit die haak in het lood vastgegoten, maar er zijn ook uitvoeringen waarvan de haak kan worden verwisseld. Om de haaksteel is een bosje witte haartjes ge drapeerd of zijn wat veertjes gebonden. Op het eerste ge zicht voornamelijk bedoeld als camouflage voor de fors uitgevallen haak. Toch is dat niet hun belangrijkste func tie. Veel belangrijker is het namelijk dat de veertjes of de haartjes in het water uiteen waaieren en een onweer staanbare aantrekkings kracht uitoefenen op de baars. Eetbaar Wat de baars in zo'n bundeltje haartjes of veertjes ziet, daar zullen we waarschijnlijk wel nooit achterkomen. Ziet hij er een prooivisje in? Of een fors uitgevallen insect? Mis schien vermoedt de baars al leen maar dat het om iets eet baars gaat. En hapt hij daar om hongerig toe. Met het idee dat het altijd weer uitge spuwd kan worden als het niet bevalt. Vergelijkbaar met het gedrag van karpers in vijvers van re creatieparken. Ze pakken al les wat de bezoeker in het wa ter gooit. Het korstje brood wordt met smaak verorberd; de sigarettepeuk wordt direct weer naar buiten gewerkt. Het probleem voor de baars is echter dat de jig zich niet meer zo gemakkelijk naar buiten laat werken. Zodra de baars de vergissing van zijn leven bemerkt is hij al ge haakt. Het voordeel voor de hengelaar is dat de jig een zo danige omvang heeft dat de haak vrijwel altijd voorin de bek zit en gemakkelijk kan worden verwijderd. 4M Het vissen met de jig heeft ze ker voor de beginnende vis ser nog een paar andere voor delen. De drie, vijf of acht gram lood waarvan de jigs voor het binnenwater zijn voorzien (zeejigs zijn veel zwaarder) vormen een zoda nig gewicht dat het werpen van dit kunstaas een zeer simpele bezigheid is. Ook met een gebrekkige werp- techniek kunnen flinke af standen worden overbrugd. En omdat de haak naar boven is gericht is de kans om een jig te verspelen kleiner dan bij de meeste andere soorten kunstaas. Voeg daar nog aan toe dat de prijs over het algemeen lager ligt dan een lepeltje of spin ner van dezelfde kwaliteit en dat een jig uw nylon niet of nauwelijks laat "kinken" en het is duidelijk dat de jig een aantrekkelijk stukje kunst aas is. Het binnenvissen van een jig kan op vele verschillende manieren gebeuren en is sterk afhankelijk van de om standigheden. De meest toe gepaste manier is het even boven de bodem te laten "huppelen" van de "geite sik", zoals de jig in de wande ling ook wel wordt genoemd. Maar een experimentje kan soms tot verrassende resulta ten leiden. Horizontaal: 1. niet gekookt/ge braden, 7. gaaf, niet kapot, 11. onderneming, 12. bouwval, 14. getijde, 16. soort onderwijs, 17. maanstand, 18. muzieknoot, 19. bar, 21. balsport, 24. afstand, 25. moed, 27. oorlogsgod, 28. Euro pese hoofdstad, 31. kippeziek- te, 32. motorraces, 33. drieteni- ge luiaard, 34. rivier in Italië, 35. vervoermiddel, 37. achter, 39. tin, 40. vrouw, 42. ontruiming, 43. korrelige sneeuw, 45. lang zaam, traag, 48. veerkracht. 49. werkplaats, 53. sportartikel, 54. maanstand, 55. ten bedrage van, 56. klein kind, 58. reeds, 59. gaarne, 60. rentmeester, 62. warm. 63. insect. Verticaal: 2. gereed, 3. nachtvo gel, 4. bitter gevoel wegens aan gedaan onrecht, 5. goed ge- kookt, 6. voederbak, 7. deel van de voet, 8. bouwland, 9. water in Friesland, 10. smart, 13,. flink, groot, 15. kleur, 18. meis je, 20. gewicht, 22. kwaad, hard nekkig, 23. ontvangst, 24. vrou welijk (afk.), 26. bekoorlijkheid. ■lisftfx pffi v»: .f- K-a[*[ETTIAV[FTSfeTeTAisI T', gemanierdheid, 27. vrucht, 29. sportevenement, 30. deel van de mast, 36. enig, 38. in het lo pende jaar (Lat.), 39. Franse NV, 41. bedevaartplaats, 43. roofdiertje, 44. godsdienst, 46. spil, 47. graanpakhuis, 49. ge woonterecht, 50. derhalve, 51. honingbij, 52. deel van een vrachtschip, 53. vlaktemaat, 57. steen, 59. persoonlijk voor naamwoord, 61. muzieknoot. De prijs van 25,- werd toege kend aan J.H. van Duijn, Scarlattistraat 14, 2324 BD Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan: Redactie Leidsch Dagblad, Witte Sin gel 1. 2311 BG Leiden Het is vrijdagavond in de bouwvakweken en muisstil op straat. In een clubgebouw in de Dorpstraat bruist echter het damleven en soms ver mag een lid een paardedans met een van zijn stukken uit te voeren. De gezelligheid overheerst want ik ben te gast bij Samen Sterk. Deze vereniging bestaat thans 36 jaar en een kleine historie is op zijn plaats. Vlak na de oorlog, in 1946, ont stond Samen Sterk Hazers- woude (SSH) uit de voor de oorlog actieve damclub Stul- tus Ponus (=de domme zet). Mede-oprichter was de pro blemist en wat dies meer zij. Jan Wortman. Door nog on bekende oorzaak viel Hazers- woude uit de clubnaam al zeer vlot weg en op 15 februa ri 1971 werd de naam Samen Sterk koninklijk goedge keurd. U ziet het, nogal wat jaartjes later. Het eerste speellokaal was Café Van der Voort aan de Rijndijk, maar spoedig stelde voorzitter Wortman zijn woonkamer be schikbaar. Althans voor on derlinge wedstrijden. De clubcompetitie speelde 2ich tot 1961 a het Groenendijks parochienuis af. In dat jaar verhuisde Samen Sterk naar door Ronald van Egmond NEDERLAND - Ruim twee maanden hebben verzame laars van bijzondere stempels op hun lauweren kunnen rus ten (de laatste stempel was van Philexfrance, 11-21 juni), maar op 16 augustus is het gedaan met deze rust. Tussen 16 en 22 augustus zullen na melijk drie bijzondere stem pels worden gebruikt. In verband met het 50-jarig ju bileum van het International Youth Hostel Federation zal van 16 tot en met 21 augustus in het Congrescentrum "Leeuwenhorst" te Noord- wijkerhout tijdelijk een brie venbus worden geplaatst. De in die bus geposte correspon dentie wordt gestempeld met een bijzonder poststempel, waarin het IYHF-vignet is opgenomen. Poststukken kunnen ook gezonden wor den aan: Directeur postkan toor Noordwijk ZH, Postbus 99100, 2200 NA Noord wijk ZH. Op de omslag vermel den: "Stempel IYHF" v NATIONAL O* 5 Ter gelegenheid van het feit dat de Filatelistische Dienst PTT zal deelnemen aan de mani festatie "Wochenende an der Jade", die van 18 tot 22 au gustus in Wilhelmshaven zal worden gehouden, zal een bijzonder stempel worden gebruikt. Te stempelen cor respondentie zenden aan: Fi- latelistische dienst PTT, Postbus 30051, 9700 RN Gro ningen. Op de omslag ver melden: "Stempel Woche nende an der Jade". De derde bijzondere stempel uit die periode zal worden gc- "Het Dorp" en kreeg zijn do micilie in het zaaltje van Vreeburg. Dat was het sein voor een geweldige toeloop van jong talent. Hierna be sloot men een eigen "home" te bouwen. In een tijdsbestek van ruim drie maanden kwam het clubhuis in de Dorpstraat klaar, 12 januari 1967 was de dag. Natuurlijk heeft de Hazers- woudse vereniging, net als el ke club. zijn verhalen. Zo hebben de Samen Sterkers eens een heel seizoen meege daan aan een ladder-oplos wedstrijd van de Leidse Cou rant om het benodigde geld voor nieuw materiaal bij el kaar te krijgen. Ook de uit wedstrijden lieten de nodige indruk achter. Om een uur of één 's nachts reden o.a. Gerrit Kerkvliet en Toon Stolwijk met Gerrits Perfect terug naar huis. Plotseling, oude ren weten hoe dat gaat. zat de auto muurvast op de tram baan. Er was geen beweging te krijgen in dat zware ding. Ieder fatsoenlijk mens. die niet damde, was al in diepe Na een voortreffelijk begin, waarin gedurende 13 van de 17 wedstrijden vrijwel steeds de 3e of 4e plaats werd bezet, is het Nederlandse Jeugd- team bij de Europese kam pioenschappen geëindigd op de 8e plaats. Alvorens verder te gaan eerst een probleem uit de wedstrijd tegen Dene marken: A H 9 8 3 B 6 O 10 64 HVB95 O A3 O V 7 4 2 V 10 5 9 7 Zuid opent 1 KI, waarna u als west 4 Ha moet spelen. Noord start met Ha 8 voor heer en aas. Zuid vervolgt met KI A, KI H (noord signa leert een dnekaart) en speelt Ru 8 na. U hebt de keus uit drie mogelijkheden: a) U laat de slag doorlopen naar Ru V en als dat lukt hoeft u alleen nog maar een ruiten van tafel te troeven in de hand: b) U neemt Ru A, speelt drie ronden schoppen, de derde getroefd en speelt troef, ein digende in de hand. Met de schoppen 3-3 en de troeven 3- 2 bent u thuis. Drie ruitens van tafel kunnen weg op de vrije schoppen en KI V. slaap, maar in de verte kon digde zich de laatste tram aan. Totaal verrast realiseer de men zich dat pas op het laatste moment, maar het idee een groot ongeluk te kunnen veroorzaken gaf de dammers bovenmenselijke kracht. Op Ujd werd het vehi kel uit zijn benarde positie bevrijd. Even later, nadat ie der opgelucht was ingestapt, bleek de benzinetank leeg te zun. en natuurlijk geen pomp meer open. Bij het krieken van de dag kwamen de wak kere spelers thuis, waar zij met gemengde gevoelens door hun vrouwen werden ontvangen Bovenstaande is maar een greep uit de verhalenpot; om u een indruk te geven. Samen Sterk heeft vele kampioen schappen gekend: vorig jaar nog van de hoofdklasse LDDB, waardoor zij nu m de Zuidhollandse hoofdklasse uit mag komen. Bovendien was zij eens de op een na grootste vereniging van Zuid-Holland met maar liefst 98 leden! Men speelde des tijds. 1975, met vier tientallen en de onderlinge op verschil lende speelavonden Waar blijft d(i)e tijd"»' Wordt ver volgd. door Ton Schipperheyn c) U neemt Ru A en steekt over naar Ha V om de troefkleur te testen; U speelt Sch B en snijdt op Sch V. Afhankelijk van de stand van zaken moet u vervolgens beslissen hoe u verder de schoppenkleur aanpakt. Welke speelplan kiest u: a, b of Forse nederlagen tegen Fin land en Spanje in de slotfase deden Nederland uiteindelijk 4 plaatsen tuimelen, tot groot verdriet van captain Hans Kreijns, die werkelijk niets heeft nagelaten om 'zijn' jon gens te motiveren. Eindstand: 1. Polen 242; 2. En geland 231; 3. Noorwegen 216; 4. Denemarken 213; 5. Zweden 206; 6. Spanje 204; 7/ 8. Finland en Nederland 202. Aardig is dat bij de EK senio ren in 1981 de eerste twee plaatsen werden bezet door.... Polen en Engeland, met Noorwegen op de 4e plaats. Het bovengenoemde spel lag als volgt (een kwartslag ge draaid): B 6 O HVB95 O V 7 4 2 97 A 10 9 6 H B 8 5 l°A 6 A H B 8 2 643 A H 9 8 3 C> 10 6 4 O A3 V 10 5 1 KI had geopend, kwa- i de Deense NZ in 4 Ha, te spelen door zuid. Na harten start voor het aas. speelde Berry KI A. KI H en Ru 8 na en u ziet het, speelplan a) wint. Maar iedere expert die het spel werd voorgelegd koos voor speelplan b) en dat is precies wat Berry moet hebben gehoopt. Speelplan b) faalt; de schoppen zitten weliswaar 3-3, maar het troefzitsel torpedeert dat speelplan alsnog. De Deense zuid koos overigens voor het weinig kansrijke speelplan c) en Enn Leufkens streek met Sch V de downslag op. Het naspelen van Ru 8 is een voortreffelijke actie omdat het de tegenpartij de kans biedt het verkeerd te doen. Speelt zuid een neutrale kaart na (schoppen) dan kan zuid het nauwelijks verkeerd doen. Met Ru A nog als en tree leidt speelplan b) auto matisch tot winst. bruikt ter gelegenheid van de Benelux-jeugdpostzegelten- toonstelling, die van 20 tot en met 22 augustus in het Ge- menschapshuis De Schakel te Reuver zal worden gehou den. Poststukken ter stempe ling zenden aan: Directeur postkantoor Tegelen, Post bus 5930, 9930 NA Tegelen. Op de omslag vermelden: "Stempel Benelux-tentoor.- stelling". BONDSREPUBLIEK DUITS LAND - Met een dubbelpor tret-zegel van 80 pfennig her dacht de Duitse Bondsrepu bliek op 12 augustus de na tuurkundigen en Nobelprijs winnaars James Franck (ge boren op 26 augustus 1882 in Hamburg en overleden op 21 mei 1964 in óöttingen) en Max Born (geboren op 11 de cember 1882 in Breslau en overleden op 5 januari 1970 in Göttingen). Beide mannen, die samen omvangrijke bij dragen hebben afgeleverd aan de wetenschap (kwan tumtheorie), waren van 1921 tot 1933 verbonden aan de universiteit van Göttingen, maar moesten toen vluchten voor de nazi's. Honderd jaar geleden, op 23 september 1882. overleed in Göttingen op 82-jange leef tijd de chemicus Fnednch Wóhler. ontdekker van enke le chemische elementen en het urinestof (1828), waar door de grens tussen anorga nische en organische chemie overwonnen werd. Op een 50 pf.-zegel (dag van uitgifte: 12 augustus), die Wohler (1800- 1882) herdenkt, de formule en de "moleculen" van uri nestof. Evenals tal van andere landen herdenkt ook de Bondsrepu bliek postaal (60 pr.; 12 au gustus) de 800ste geboorte dag van de heilige Franciscus van Assisi. Deze zegel is te vens gewyd aan de 87ste Duitse Katholiekendag, die van 1 tot 5 september in Dus- scldorf plaats heeft en die in het teken staat van het Fran- ciscus-herdenkingsjaar. Het thema van deze bijeenkomst is "Keer terug en geloof - vernieuw de wereld". Op de zegel wordt Franciscus, die tot de vogels predikt, afge beeld. NEDERLANDSE ANTILLEN/ SURINAME - Zowel de Ne derlandse Antillen als Suri name hebben op 9 juni aan dacht besteed aan de interna tionale postzegeltcntoonstel- ling Philexfrance in Panjs Beide emissies bestaan uit drie zegels en een souvenir- velletje en ook nu kunnen we ons niet aan de indruk ont trekken dat deze uitgiften overbodig zijn Wc blijven dan ook van mening (we heb ben daar al eens eerder op geattendeerd) dat de Antillen en Sunname hard bezig zijn, door zo veel zegels uit te ge ven, zich in Nederland uit de markt te prijzen. Op de Antilliaanse zegels zien we 45 c., embleem Philex france; 85 c.. postzak en 150 c., vlaggen van Antillen en Frankrijk. In het velletje zit ten deze drie zegels ook. De Surinaamse zegels tonen: 50 c., het ontwerpen van zegels; 100 c.. het drukken van zegels en 150 c.. het verzamelen. De ze drie zegels zitten ook in het velletje. MAN - De Europa-zegels van het eiland Man verschenen op 1 juni: 9p, het eerste op het Manx gedrukte bock "The Principles and Duties of Christianaty" (1707) door bis schop T. Wilson (die ook staat afgebeeld) en 19V»p, bezoek van Thomas, 2e graaf van Derby, aan Man (1507): de aankomst in Derbyhaven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25