Ziekenfondsen nemen heft in eigen handen Wordt de fysiotherapeut te duur? ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 Nu de botte bijl der bezuinigingen steeds steviger in de gezondheidszorg begint te hakken, stapelen de daaruitvolgende conflicten zich navenant op. Zo wil het momenteel niet meer boteren tussen de fysiotherapeuten en de ziekenfondsen. Sinds kort heeft de onderlinge relatie een dieptepunt bereikt. Niet alleen bezuinigingsmaatregelen, maar ook de wijze waarop deze tot stand zijn gekomen of gaan komen, en plannen van de ziekenfondsen om de huidige samenwerkingsopzet met de therapeuten te wijzigen liggen daaraan ten grondslag. Hoe heeft het zover kunnen komen? De ziekenfondsen azen al jarenlang op veranderingen. De fysiotherapeuten zouden teveel verdienen, het aantal behandelingen zou te groot en daardoor te duur zijn, terwijl de onafhankelijke en oncontroleerbaare status van de therapeuten eveneens een steen des aanstoots vormde. Anders gezegd: de fysiotherapie kost in deze tijden de ziekenfondsen, die zelf ook dienen te bezuinigen, teveel. Bovendien moet het met het ongrijpbare vrije leventje van de fysiotherapeuten ook maar eens afgelopen zijn, zo vindt men. Om verandering in deze situatie te brengen, lanceerde de Vereniging van Extra Nederlandse Ziekenfondsen niet erg zitten, met als gevolg (VNZ) tal van plannen. De dat de onderhandelingen fysiotherapeuten zagen die tussen beide partijen zich uiterst moeizaam voortsleepten. Minister Gardeniers van Volksgezondheid wenste de resultaten niet af te wachten. Zij willigde alvast enige verzoeken van de ziekenfondsen in. Zo zijn de ziekenfondsen ontheven van de verplichting om met iedere beginnende therapeut een contract te sluiten. Deze ad-hoc maatregel schoot bij de twee verenigingen voor fysiotherapie in het verkeerde keelgat. De onderhandelingen over een nieuw samenwerkingsverband stagneerden, waarna de VNZ een nieuwe troef uitspeelde. Rekening houdende met de wettelijke opzegtermijn, kondigden de ziekenfondsen vorige maand aan hun contract met alle fysiotherapeuten per 1 januari 83 eenzijdig op te zeggen. Dit alles in afwachting van nieuw samen werkingsverband. De fysiotherapeuten weten dat zij machteloos staan. Vechten met de grote beer is allemaal leuk en aardig, maar het betekent wellicht ook het graven van hun eigen graf. Zij zullen tegen wil en dank moeten inbinden en zich naar de wil van de VNZ moeten schikken. Of dat helemaal zonder slag of stoot zal gebeuren, is echter nog de vraag. De tot nu toe onderling verdeelde therapeuten kunnen dan wel niet bogen op de macht van een vakbond, maar door de gelederen te sluiten trachten zij nog te redden wat er te redden valt. Twee verenigingen zijn er. De grootste en oudste is het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapeuten (NGF). Jonger en kleiner is de Nederlandse Vereniging voor Vrijgevestigde Fysiotherapeuten (NWF). De NWF is een suiv«r« belangenvereaigiafé%e in eerste instantie werd opgericht om een eigen, van de ziekenfondsen onafhankelijke, pensioenregeling te bewerkstelligen. Zij heeft zich altijd extremer opgesteld dan het NGF, dat als tegenhanger voor de NWF de LWF oprichtte, maar onder de huidige omstandigheden beginnen beide clubs elkaar te vinden. Mevrouw Penders-Wesseling vertegenwoordigt de NWF in de L«idse regio. Zij verwoordt de gramschap van de fysiotherapie: "Inleveren prima, maar dan wel in redelijke mate. Een nieuw samenwerkingsverband? Ook uitstekend, maar dan wel na democratisch overleg en zonder ons de status van ambtenaar op te leggen". De ziekenfondsen zien de protesten als een storm in een glas water. Hun in/irns /i m deze impopulaire maatregelen onvermijdelijk. Iedereen heeft het tegenwoordig moeilijk, dan kan ook de fysiotherapeut niet in alles zijn zin meer krijgen. Stelt de wereld der fysiotherapie zich alleen maar als een klein kind aan omdat het een paar snoepjes moet missen, of zit zij werkelijk in de hoek waar de klappen vallen? "Eigenlijk zouden we het conflict echt op de spits moeten drijven. Gewoon kijken wat er na 1 januari 1983 gebeurt. Als de patiënten wegens gebrek aan liquide middelen niet meer bij de fysiotherapeut terecht kunnen zullen ook zij in opstand komen. Dan moeten de ziekenfondsen wel inbinden." De Leidse fysiotherapeute me vrouw Penders heeft het idee van harde actie nog niet hele maal van zich afgezet. "Maar ja, dat zal wel een utopie blij ven. Tenslotte moeten de fy siotherapeuten zelf ook hun brood verdienen en zie ik niet iedereen meedoen of voet bij stuk houden. En dat laatste is wel een absolute voorwaarde voor het slagen van zo'n pro testactie." Echt oorlog zal het dus niet gaan worden, maar niettemin heeft NWF-vertegenwoor digster Penders geen goed woord voor de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen over. "Met het Zie kenfonds voor Leiden en Omstreken hebben we een goed contact, dat kan ook niet anders doen dan op drachten van hogerhand uit voeren. Wat daar echter in de top allemaal gebeurt, dat grenst aan het ongelooflijke." Het doet de therapeute zicht baar deugd dat de pers einde lijk aandacht wenst te beste den aan wat de fysiothera peuten bijna beschouwen als een strijd op leven en dood: "Nu de specialisten ook aan gepakt gaan worden, lees je daar alles over in de krant. Maatregelen over ons worden echter geruisloos doorge voerd." Zwartboek Leidraad in haar betoog is een zwartboek dat de NWF in juni heeft uitgegeven. Daarin worden de, in de ogen van de NWF, wandaden van de VNZ en de overheid uit de doeken gedaan. "Salo Muller heeft dat zwartboek onlangs aan minister Gardeniers van Volksgezondheid overhan digd. Wat een werk Muller niet heeft moeten verzetten om het zo ver te doen komen. Dat zwartboek zal overigens ondertussen wel in de onder ste la van de minister beland zijn." Hoofdstuk voor hoofdstuk licht mevrouw. Penders het zwartboek toe. "In de eerste plaats hebben we de wijzi ging in artikel 47.3 van 'de Ziekenfondswet. Het vesti gingsbeleid van fysiothera peuten is daarmee volledig in de handen van de zieken fondsen komen te liggen. Zij bepalen nu of een aanko mend fysiotherapeut zich wel of niet ergens mag vestigen. Van een vrij marktmechanis me is geen sprake meer. Een therapeut kan natuurlijk wel zonder de medewerking van het ziekenfonds een praktijk opzetten, maar op patiënten van dat ziekenfonds hoeft hij in elk geval niet te rekenen, want die krijgen niets ver goed. Kwalijk is bovendien dat wij ook niet meer vrij zijn in het kiezen van een z.g. praktijkmedewerker. Velen van ons stellen hun praktijk ten dele beschikbaar aan een "peut" die (nog) geen werkruimte heeft. Voor bei den is dat in verband met de kosten een aantrekkelijke constructie. De ziekenfond sen mogen nu echter bepalen wie die medewerker wordt. in principe is dat nummer één op de wachtlijst. Van mijn praktijk maakt mijn dochter, die ook fysiothera peute is, als medewerker ge bruik. Had ik haar heden ten dage als medewerker willen nemen, dan gaat dat niet meer, ik heb maar die num mer één van de lijst te kiezen. Dat is nogal wat." Te duur? Vindt mevrouw Penders het dan niet begrijpelijk dat men de tomeloze groei van het aantal fysiotherapeuten wenst in te dammen? Ten slotte kosten al die behande lingen de fondsen een lieve duit. "De overheid wenst het aan tal therapeuten terug te bren gen tot 1 op 3000 inwoners, nadat het streven eerst zelfs 1 op 3500 was. Nu wil het geval dat de verhouding momen teel in Zuid-Holland al 1 op 1322 bedraagt. En nog steeds zijn er therapeuten die er wachtlijsten op na houden. Dat zegt eigenlijk al genoeg. Er is nog vraag zat, dat natte vinger-cijfer van 1 op 3000 slaat nergens op. Ze kunnen dan wel zeggen dat de fysio therapie te duur is, maar wat is duur zeg ik op mijn beurt. Als wij er niet waren, hoeveel mensen zouden er dan niet geopereerd moeten worden, bij de specialist belanden, of onder behandeling van dure medicijnen komen te staan? Wat gaat dat niet allemaal kosten? In wezen zijn wij juist erg goedkoop." C. Landheer, secretaris van de VNZ en volgens NWF-krin- gen de inspirator achter de plannen van de ziekenfond sen, kan zich niet met deze theorie verenigen: "Kijk, de praktijk van de gezondheids zorg leert dat de behoefte evenredig groeit met het aan bod, zij is net zo groot als men zelf wil. Hoe meer zie kenhuizen, des te meer pa tiënten. Hoe meer fysiothera peuten, des te meer vraag naar behandeling. Straks hebben we bij wijze van spre ken een verhouding van één op één, wie gaat dat betalen? Ik vind het cijfer van 1 op 3000 best redelijk." Applicaties Een ander punt dat hevig ter discussie staat is de honore ring van de fysiotherapeuten. Zowel de huidige modelover eenkomst tussen de thera peuten en de ziekenfondsen, als de nieuwe nog te sluiten overeenkomst bevat regelin gen om de inkomsten van de fysiotherapeut tot een be paalde loonschaal terug te voeren. De VNZ wenst uit te gaan van de z.g. loonschaal 89 (deze wordt momenteel ge hanteerd), terwijl de thera peuten op basis van loon schaal 114 wensen te werken. Om zo'n schaal te realiseren proberen beide partijen tot overeenstemming te komen Mevrouw Penders met het zwartbroek van de NWF: "Ik wil het geen chantage noemen, maar het riekt er vel naar". (Foto Hoivasti over de voor een behandeling te hanteren tarieven. In april 1980 werden daartoe, tegen de zin van de NWF, maatre gelen getroffen. Deze leidden ertoe dat de fysiotherapeuten per geval slechts 12 z.g. ap plicaties (een therapie waar bij gebruik wordt gemaakt van apparatuur) vergoed kre gen. Twee maanden later werd die maatregel op aandringen van het parlement versoepeld. Is na de serie van 12 een verdere behandeling dringend ge wenst, dan kan ook deze ver goed worden. Dat hangt van de goedkeuring van het plaatselijke ziekenfonds af. De behandelingstijd voor die applicaties is ondertussen eveneens beperkt. Op grond van de oude modelovereen komst had de VNZ bepaald dat slechts 8 minuten van de behandelingstijd zou worden vergoed. Na een kort geding van de NGF tegen de VNZ bepaalde de rechter die tijd op 11 minuten. Voorstel van het VNZ tijdens de onder handelingen voor een nieuwe modelovereenkomst is het aantal behandelingen van een fysiotherapeut tot maxi maal 21 per dag te beperken. Lopende band Mevrouw Penders ziet dit alle maal niet zo zitten: "Schaal 89 staat in geen verhouding tot onze opleiding. De gemid delde HBO-er zit op schaal 114, daar wensen wij ook in te vallen. Die beperking van het aantal te vergoeden applica ties en behandelingstijd ligt ons evenzeer zwaar op de maag. Ikzelf trek wel een uur voor eeh patient uit en ga daar dus maar 17 minuten ho norarium voor ontvangen. Nu hoef ik er vanwege de in komsten van mijn man, die gepensioneerd gymleraar en oud-fysiotherapeut is, niet speciaal van te leven, maar wat te denken van de gemid delde therapeut, die voor een behandeling toch altijd nog zo'n half uur kwijt is. Het aan- en uitkleden van een ou dere patient kost vaak al zo'n 10 minuten. De mogelijkheid om extra applicaties boven de standaard-twaalf te ver goeden schijnt ook alweer in de ijskast te gaan. Chroni sche patiënten, die er toch ge noeg zijn, kunnen dan dus naar iets anders gaan uitkij ken, voor zover er tenminste alternatieven voor hen zijn Wat gaan al deze regelingen nu teweeg brengen? "Of de fy siotherapie krijgt een lopen de band karakter, met nave nante teruggang in kwaliteit, óf de fysiotherapeut gaat drastisch in inkomen achter uit. of de therapeut moet koopman gaan spelen en de ziekenfondspatiënt flink la ten dokken. Het eerste zal ge schieden als men zich precies aan de maximum-tijd en het aantal behandelingen gaat houden, het tweede als de therapeut dat niet doet en de patiënt niets in rekening brengt, het derde als hij wél de niet door het ziekenfonds te vergoeden kosten van de patiënt wenst te ontvangen. Ieder moet dat voor zich gaan bepalen, bepaald geen pretje." Impasse De NWF mag dan flink kla gen, maar heeft het ook een alternatief? Er zal toch bezui nigd moeten worden. "Ik zie veel heil in een opzet met een eigen risico voor de patiënt over de hele linie van de ge zondheidszorg. zoals dat nu al bij de IZA-verzekerden het geval is. Zoiets lijkt me heel wat redelijker dan op één ding te bezuinigen. Een eigen risico, dat groter wordt naar mate het inkomen hoger is. Dat werkt prima. Over de IZA hoor je nooit klagen, over de ziekenfondsen des te meer." Secretaris Landheer licht de VNZ-plannen als volgt toe: "Momenteel zijn er fysiothe rapeuten die veel meer pro ductie hebben dan in een dagtaak mogelijk is. Die doen en verdienen dus teveel. Om dat aan banden te leggen voe ren we die tarieven in. De tijd en het aantal behandelingen die we vergoeden is ons in ziens reëel, meer is echt niet nodig. Chronische patiënten7 Als er werkelijk mensen zijn die zonder een fysiothera peut niet kunnen leven, dan ben ik best wel bereid daar een oplossing voor te zoeken. Van een eigen risico ben ik niet zo'n voorstander. Dat vind ik enigszins strijdig met de soicale verzekeringsge dachte. Dat neemt niet weg dat bepaalde vormen best zinvol kunnen zijn." Omdat de ziekenfonsen tijdens de onderhandelingen niet veel medewerking van het NGF en de NWF ondervon den, ondernamen zij eind ju ni stappen om de impasse te doorbreken. Zij stuurden alle onder contract staande thera peuten een brief met in vrien delijke bewoordingen de me dedeling dat het contract per 1 januari 1983 alvast is opge zegd. Geschil Landheer ontkent kwader trouw: "Er is totaal geen sprake van pressie, of het in het leven roepen van een con flictsituatie De ziekenfonds wet verplicht ons nu eenmaal een overeenkomst een half jaar van te voren op te zeg gen. We gaan er zonder meer van uit dat de ondcrhand. lm gen over een nieuwe tarief structuur in de tussentijd tot een bevredigend einde ko men." En als dat niet gebeurt, omdat de fysiotherapeuten voet bij stuk houden? "Dan ben ik helaas genoodzaakt de minister te melden dat er geen nieuwe modelovereen komst is gekomen, waarna we alle fysiotherapeuten in dividueel zullen benaderen onder voorlegging van het contract, naar onze ideëen opgesteld." Dat de NWF minder gemak kelijk over de brief denkt, moge duidelijk zyn. Penders "Dit is de nieuwste stunt van de VNZ Ik wil het geen chantage noemen, maar het nekt er toch wel naar. Als wc niet inbinden met onze eisen komen wc op 1 januari voor het blok te staan: wel of geen werk. Op advies van de uin dische specialisten hebben het NGF en de NWF inmid dels besloten het conflict voor te leggen aan een ge schillencommissie We vech ten de rechtsgeldigheid van de contractsopzegging aan Veel fiducie in een goede af loop heb ik echter niet want in die commissie heeft de VNZ de touwtjes voor een groot deel in handen." De koek van het zwartboek is daarmee nog niet op. Zo is de NWF ook hoogst ongeluk kig met de recentelijk door het ministerie van economi sche zaken opgelegde pnjs- beschikkmg voor particulie re tarieven erv met de toe stand op het gebied van de pensioenregeling, waarmee de NWF-ers zich acht- re steld voelen bij de NGF-ie- den. Onderschat Mevrouw Penders heeft wel een idee, waarom de fysiothe rapie zo in de verdrukking zit: "Bij de ziekenfondsen en op het ministerie van volks gezondheid onderschat men de waarde van de fysiothera pie. Men acht het van minder gehalte en belang dan andere onderdelen van de gezond heidszorg. Daarom schroomt men ook niet om juist op de post fysiotherapie stevig te bezuinigen. Wij vinden dat er dan eerst maar eens een we tenschappelijk onderzoek moet komen naar de effecten van onze massage, oefenthe rapie en applicaties. De NWF denkt daarbij aan het inschakelen van het Neder lands Instituut voor Preven tieve Gezondheidszorg in Leiden. Wij zijn niet bang voor de uitkomsten van zo'n onderzoek." De NVZ blijft erg laconiek on der dit alles. Landheer: "Ik kan me voorstellen dat er bij sommige therapeuten die ver van de onderhandelingen af zitten een lichte paniek is uit gebroken. De mensen die er nauw bij betrokken zijn we ten wel beter. In de praktijk loopt het zo'n vaart niet Ik zie m dit alles helemaal geen conflict. Je kunt het vergelij ken met de CAO-onderh.in delingen. Beide partijen heb ben hun eisen, er is veel stampu. maar als puntje bij paaltje komt rolt er vaak als nog een compromis uit de bus. Zo zal het hier ook wel gaan. Alleen over dat zwart boek ben ik niet zo te spre ken Daar stonden allerlei on juistheden in. Toen ik het ge lezen had, heb ik de NWF- delegatie de vraag voorge legd waarom zij nog met mij aan de tafel zaten Ik zou vol gens dat zwartboek immers een soort dictator zijn en daar onderhandel je toch niet mee Nou toen bleek dat zij met achter de inhoud van dat werk stonden. Toen konden we verder praten en dat ge beurt nu ook." Niet onderbouwd "Wij hebben het heus niet zo slecht met de fysiotherapie voor. Wij juichen ook nM uil maatregelen van het ministe rie toe. Maar zyn die er een maal. dan moet je daar ook mee werken." Mevrouw Penders blijft scep tisch "Hu zal wel de delega tie van het NGF bedoelen De NWF-onderhandelaars heb ben dat zwartboek zelf ge schreven. dat kan niet anders betekenen dan dat zu het ook met de inhoud eens zun. En wat 'i.. ti i'.r- b« tr- Landheer kan zich nu wel achter de minister verschui len. maar de plannen komen toch van de VNZ af. Vaak zonder grondig vooroverleg en niet onderbouwd met de nodige cufers."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19