Kort, hevig...en zuinig C £ma Aanslag op partijkassen Verkiezingscampagne spitst zich toe op "tiendaagse veldtocht". ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 PAGINA 15 Langzaam maar zeker komt de campagne voor de Tweede-Kamerverkiezing en op 8 september op gang. Volgende week beginnen de meeste politieke partijen pas echt met hun wervingsactiviteiten, maar hier ën daar zijn propagandisten nu al actief. Daarbij zijn vooral vakantiegangers hun doelwit. Wie argeloos ronddobbert op de Friese wateren of het IJsselmeer kan het piepschuimen boegbeeld van VVD-lijsttrekker Ed Nijpels langszij verwachten. Het siert het tachtig jaar oude stoomschip Gabriëlla, dat door de liberalen is ingezet om watersporters nu alvast met de neus op de komende verkiezingen te drukken. Ook ver weg, in het zand van de een of andere Spaanse Costa-huppeldepup, kan de Nederlandse toerist de Haagse politiek niet echt ontvluchten. Iberische geestverwanten van drs. J. M. den Uyl te Buitenveldert venten er met krantjes, waarin de Spaanse socialistenleider Felipe Gonzales oproept tot electorale steun aan zijn PvdA-collega. Bij de campagnestaven van de andere politieke partijen betwijfelt men het nut van dergelijke activiteiten in toeristenoorden. „Wij laten de kiezers tijdens hun vakantie liever met rust", zeggen CDA en D'66. Maar naast dit principiële argument, is het vooral geldgebrek dat de partijen tot een sobere campagne dwingt. De VVD is er dit jaar vroeg bij. Hoewel de feitelijke campagne pas op 28 augustus van start gaat, worden de kopstukken al enkele weken lang in een "rijdende Tweede Kamer" door het land gestuurd. irou. anti voorlichter Jan Goeijenbier. "We zullen heel zakelijk te werk gaan en proberen er voor te zorgen dat het CDA en de WD samen zo ver mo gelijk onder die tachtig zetels blijven. Ons streven is een kabinet dat bestaat uit verte genwoordigers van het CDA, de PvdA en D'66." Duidelijke taal dus van de de mocraten. Maar hoe zij dit denken te bereiken, daarop blijft Goeijenbier het ant woord schuldig. Vijfjaar ach ter elkaar zat zijn partij in de lift, nu wordt D'66 met een fors verlies geconfronteerd. Jan Terlouw, de huidige mi nister van economische za ken, heeft zich niet één keer als vertegenwoordiger van de democraten echt kunnen ma nifesteren.... "Inderdaad", geeft Goeijenbier toe. "Daar zullen we de ko mende weken wat aan veran deren. Ach, het is niet de eer ste keer dat Terlouw zich voor een slechte prognose ziet geplaatst. Hy is gewend om vanuit zo'n positie terug te vechten." Streven de democraten in hun campagne naar een coalitie van CDA/PvdA/D'66. de christen-democraten hebben daar een heel andere mening over. Smit: "We gaan met ons eigen programma de straat op en zullen met geen woord repper. over welke coalitie dan ook. Een keuze vooraf, daar beginnen we niet aan. Eerst de uitslag van de ver kiezingen maar eens afwach ten. De deur staat voor elke partij open als wij een nieuw kabinet zouden mogen for- Dissidenten "Werken in een situatie zoals we die in 1977 (CDA en WD vormden toen samen het ka binet) willen we niet. Ed Nij- Dels is daar heel duidelijk over geweest. Ieder Kamerlid moet de regering steunen Geen uitzonderingen dus CDA-dissidenten, met wie we toen te maken hadden, willen we niet." De liberale opmerking valt niet zo lekker bij het CDA. "Onge nuanceerd", zegt Smit, "Het CDA is helemaal met ver deeld. Wij hebben geen dissi denten. Natuurlijk, een ka merlid kan het niet eens zijn Het blijkt voor de meeste par tijen een hele opgave te zijn om ruim een jaar na de vori ge campagne weer opnieuw ruim in de buidel te tasten, zeker gezien het feit dat er dit jaar ook al verkiezingen voor Provinciale Staten en de gemeenteraden werden gehouden. Een voordeel voor de meeste partijen is dat de campagne niet zo lang zal duren. Hoe wel het verkiezingscircus dit weekeinde voorzichtig op gang zal komen, bestaat bij de campagneleiders de verwachting dat de nadruk op de laatste tien dagen zal liggen. Dat scheelt weer, want een kortere campagne kost minder geld. Het CDA heeft acht ton be schikbaar, wat een forse ver mindering betekent ten op zichte van de 1,5 miljoen gulden van vorig jaar. Bij de PvdA ligt de begroting iets onder de een miljoen gulden, tegen 1,7 miljoen gulden vo rig jaar. Bezuinigd zal er door CDA en PvdA vooral w orden op het plaatsen van advertenties in dagbladen. De WD komt er relatie! ge sproken goed van af met het bedrag van 750.000 gulden dat voor de campagne is uit getrokken. Dat is slechts 150.000 gulden minder dan vorig jaar. D'66 mag 250.000 gulden uitgeven, drie ton minder dan vorig jaar. Alle grote partijen hebben een beroep op hun leden gedaan om wat bij te dragen voor de campagne en uit de woorden van de verschillende cam pagneleiders valt op te ma ken dat er bij de leden een behoorlijke bereidheid be staat om ten behoeve van de parfQ wat af te dragen. Dezer dagen beginnen D'66 en de PvdA met hun campagne. De democraten houden van daag een grote bijeenkomst in het Kurhaus in Scheve- ningen en de PvdA presen teert zijn prominenten maandag in het Casino in Den Bosch. Voor d. WH komt de officiële start tij dens een manifestatie in Amersfoort op 28 augustus, maar vóór die tijd zijn de li beralen ook al actief met het werven van kiezers. Het CDA tenslotte begint op 21 augustus in Tiel in aanwe zigheid van al haar promi nente politici. <ANP> met een bepaald onderdeel uit het partijprogramma Wat is daar tegen'' Van mij mag dat. Maar ze staan met z'n al len wél achter het totale pro gramma Ik vind het kwalijk dat de WD het<CDA vcrwyt een verdeeld huis te zijn." Het CDA en de PvdA kunnen het niet ontkennen: tussen hen zal harde de strijd om de politieke macht in Nederland worden gevoerd. Tenminste, als we de opiniepeilingen voor waarheid kunnen aan nemen. Welke waarde ken nen de campagneleiders aan zulke voorspellingen toe? Socialist Cees Bode heett er zo zijn eigen gedachte over: "We moeten uitkijken dat die cy fertjes nu al werkelijkheid worden. Je mag beslist geen conclusies uit zo'n peiling trekken. Mij interesseren die cijfers niet zo bar veel. De trend, daar gaat het me om. die is waardevol voor iemand die aan een campagne werkt De peilingen worden pas een weck of twee voor de verkie- zingen betrouwbaar." Min of meer eenzelfde geluid is er te horen bij de WD. De li beralen noemen de getallen betrekkelijk Er is", reageert Boosman. "nog een week of vier te gaan. Bovendien is een deel van Nederland nog met vakantie Mensen die niét zyn ondervraagd naar hun politieke voorkeur Daar Eén ding staat vast: de strijd om de gunst van de kiezers zal kort maar he vig worden. De Partij van de Arbeid bestookt nü al vakantiegangers aan de Spaanse kust met verkie- zingskrantjes. De WD rijdt rond in een vracht wagen waarin de Tweede Kamer is nagebootst en doet met een bootje wat haventjes rond het IJssel meer aan. Maar de échte campagne of zoals de li beralen het uitdrukken: 'de tiendaagse veldtocht' moet nog losbarsten. De campagneleiders hebben het niet gemakkelijk. Stuk voor stuk zitten de politieke partijen in geldnood: de ka merverkiezingen van vorig jaar. de statenverkiezingen en gemeenteraadsverkiezin gen van dit jaar en nu dus op nieuw kamerverkiezingen hebben de schatkist danig aangetast. Allemaal, niet één uitgezonderd, doen ze daar om een beroep op hun leden met acceptgirokaarten. Hün goedgeefsheid bepaalt hoe groots een actie kan worden opgezet. Maar nu is al duide lijk dat de leiders met heel wat minder geld moeten zien rond te komen dan vorig jaar het geval was. Tonnen scheelt het soms. Onpeilbaar Hebben die geldverslindende campagnes eigenlijk wel zin? Onlangs vroegen drie politi cologen uit Amsterdam zich af of die verkiezingsacties over het algemeen wel vruchten afwerpen. Zélf kwa men de deskundigen niet met een duidelijk antwoord. Omdat het gedrag van de kie zer niet is te peilen Voor de politieke partijen zelf is dit overigens geen enkel punt. Campagnevoeren moet. Cees Bode van de Par tij van de Arbeid brengt het zo onder woorden: "Je moti veert de kiezers te stemmen én bij die partij te blijven die ze altijd al hebben gesteund. In zo'n campagne moet je niet gaan kissebissen. Zoiets doet de politiek helemaal geen goed. Debatteren? Geen enkel punt. Maar dan wél over iets wezenlijks. Bijvoor beeld een zaak waar de kie zers ook mee bezig zijn." CDA-campagneleider Smit is er eveneens van overtuigd dat de kiezers wel degelijk in een campagne moeten wor den gewonnen. "Zo kun je duidelijk maken wat er staat te gebeuren. Bovendien is het voor de opkomst van enorm belang. Daarnaast be sluit een deel van die kiezers pas op het allerlaatste mo ment aan welke partij het zijn stem zal geven. Alleen daar om al hebben campagnes wel degelijk zin." Echt fel zal de PvdA in haar strijd om de gunst van de kie zers ditmaal van leer trekken. Althans, er zullen geen ver wijten aan het adres van de andere partijen worden ge maakt. "We gaan ons uitslui tend met die kiezers be moeien", licht Cees Bode toe. "Er is een enorm programma af te werken. In nauwelijks drie weken willen we 250 ge meenten aandoen. Dan is er geen gelegenheid om je over allerlei opmerkingen druk te maken. Alvorens we de straat opgaan, gaan we onze men sen eerst vertellen (in Leeu wenhorst in Noordwijker- hout) hoe er precies campag ne moet worden gevoerd." Geen geld Voor stuntwerk is er geen tijd en....geen geld. De campag nes zijn strak, sober en zon der tierelantijnen. De kamer leden gaan de straat op. ver vullen spreekbeurten en staan vraaggesprekken met kranten, radio en televisie toe. Verder niets. Ze moeten hun zaakjes goed zien te ver kopen, want een andere kans krijgen ze niet. D'66, de partij die in de hoek zit waar de slagen zullen vallen, zo menen de opiniepeilers, denkt het er precies hetzelfde over. Met zichzelf bezig zijn, het eigen programma verko pen in een vrij korte periode. "Gehakketak op elkaar, nee, dat is er niet bij", vertelt hebben die opiniepeilers maar naar geraden. Boven dien, de werkelijke campag nes starten pas over een paar dagen. Ach. er kan van alles gebeuren. De WD neemt die cijfers voor kennisneming Hard CDA-er Smit houdt wel dege lijk rekening met de moge lijkheid dat zijn partij samen met de PvdA in een nek-aan- nek race zal uitmaken wie er 8 september als grootste uit de bus zal komen. "Onze poli tieke top krijgt duidelijke in structies om een verschui ving te bewerkstelligen in on ze richting Ze moeten nóg meer worden gemotiveerd om de handen extra uit de mouwen te steken. Wij zullen de Partij van de Arbeid op een harde, maar wel eerlijke manier gaan bestrijden." De PvdA zet by de toebedachte 44 zetels nog wel enkele vraagtekens Cees Bode ge looft niet dat zijn partij zo ver zal komen. "Ik teken nu al voor dit aantal", zegt hij. "Volgens mij is het CDA op dit moment nog altijd sterker dan wij We kruipen dichter bij. de kloof «wordt kleiner. Een race? Nee. zo zou ik de verkiezing niet willen betite len. Dan lijkt het op een soort wereldkampioenschap hok je-rood-maken Nou. daar wil ik helemaal niet aan mee- Van Agt. Den Uyl en Terlouw: de bekende hoofdrolspelers in het politieke spel van de laatste jaren Debuterend WD-lijsttrekker Ed Nijpels zal zich voor het eerst met hen meten. Zijn gesternte is gunstig, want de liberalen zit ten in alle opiniepeilingen op winst ten opzichte van de laatste verkiezingen. Terwijl de oude drie er geen ge heim van hebben gemaakt ei genlijk helemaal geen zin te hebben in wéér een verkie zingsstrijd, blaakt de jonge Nijpels van energie Voor hem is de campagne al be gonnen Zich spiegelend aan Van Agt heeft hij de wieler ronde van Frankrijk al publi citair weten uit te buiten, evenals een nachtelijke stage bij de hoofdstedelijke politic En nu stoomt hij dan afwisse lend in piepschuim en in le vende lyve door de wateren waarover zijn voorganger Wiegel de provinciale scepter zwaait. Daartussendoor is hy te vinden in „de rydende Tweede Kamer", een soort Farce-Forum waarmee de WD haar politieke kopstuk ken het land rond stuurt om persoonlijk met de kiezers te spreken over prangende vraagstukken Debat Als klap op de vuurpijl wordt in campagnekringen het gro te televisie-debat tussen Van Agt, Den Uyl, Terlouw en Nypels beschouwd, dat de AVRO op de avond vóór de verkiezingen uitzendt Voor een voorstel van de PvdA om het onderling debat te ver vangen door een vragenvuur van journalisten (omdat Den Uyl in een debat minder goed overkomt), voelden de ande ren niets De campagneleiders van de an dere partijen waren juist by zonder goed te spreken over de formule van het grote tv- debat zoals het vorig jaar is gehouden De kijkcyfers wa ren hoog (ruim vyfeneenhalf miljoen kykers) en de waar denng was goed In de loop van het anderhalf uur duren de debat kwamen er zelfs ky kers by. in plaats van dat ze massaal afhaakten, zoals men misschien zou verwachten Dat ene tv-debat kan meer ef fect hebben op het gedrag van de kiezers dan de hele voorafgaande campagne, we ten de campagneleiders die hun politieke voormannen op die publieke krachtme ting moeten voorbereiden. Het onderzoek van genoern de politicologen naar de vori ge verkiezingscampagne be vestigt dat De tv heeft in vloed, traditionele wervmgs acties met folders, spreek beurten en prullaria hebben nauwelyks aantoonbaar ef fect, was de conclusie JAN WESTERLAKEN (GPD)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15