Het van Calcutta Europa In Napels wordt elke vooruitgang tegengehouden Napels is een stad met twee gezichten. De ruime buitenwijken met hun oude gebouwen en mooie gevels. En dan de bittere armoe in de smalle, donkere straatjes van het oude centrum. De problemen zijn er groot. Vierhonderdduizend werklozen op een totale bevolking van twee miljoen. Vierhonderdduizend mensen die leven van de zwarte handel en de smokkel. Ruim honderd van de duizend kinderen sterven in Napels vóór hun tweede levensjaar. Het hoogste sterftecijfer van Europa. Kinderen leven op straat en werken al op zeer jonge leeftijd om de kost te verdienen. Sommige mensen proberen aan die situatie wat te veranderen, zoals bijvoorbeeld de familie Santi, die op drie fronten de problemen te lijf gaat. Naast het kindertehuis Casa Materna hebben zij een sociaal centrum en een ziekenhuis in Ponticelli, de armste wijk van Napels. Het werk van de Santi's wordt voor een groot deel gefinancierd uit het buitenland. Veel geld komt uit Nederland. Vooral de Zoeterwoudse bevolking is erg nauw betrokken bij Casa Materna. Elk jaar gaan 24 jonge mensen naar dat kindertehuis om daar te werken. Zo probeert men de kosten te drukken. Onmiddellijk na de aardbeving in 1980 kwam er een hulpactie op gang in Zoeterwoude. Via een klusjesdag werd geld ingezameld om twee gezinnen een nieuw bestaan te geven. Een kijkje achter de misleidende mooie gevels van "het Calcutta van Europa" aan de hand van het levenswerk van de Santi's. Door Henny van Egmond Het begon allemaal in juni 1905. Op zijn verjaardag kwam de jonge dominee Ricardo Santi twee jonge kinderen tegen die met de verkoop van lucifers hun brood probeerden te ver dienen. Ricardo nam de kinderen mee, gaf ze te eten en een slaapplaats. Casa Materna was gebo ren. Het sociale werk van de Santi's was begonnen. De historie van het kinderte huis is er een vol problemen. Geldgebrek, de twee wereld oorlogen en aanvankelijk fel le tegenwerking van de ka tholieke kerk tegen dit pro testantse initiatief; het ging allemaal niet aan Casa Mater na voorbij. Toen Ricardo in 1961 overleed werd het werk overgenomen door zijn twee overgebleven zoons, Teofilo en Emanuelle. Zijn derde zoon Fabio was bij een auto ongeluk om het leven geko men. Nu 77 jaar later - is dat werk werk uitgegroeid tot een gro te hulporganisatie. Een hulp organisatie die geleid en gefi nancierd wordt door particu lieren en kerken. De gebroeders Santi hebben naast het kindertehuis in het stadje Portici (het vroegere zomerverblijf van de prins van Monaco dat aan de San ti's werd gegeven door de Amerikaanse Methodisten- kerk) een ziekenhuis en een sociaal centrum in Portici, de armste wijk van Napels. Op straat In Casa Materna wonen op dit moment negentig kinderen. Het zijn niet allemaal wezen meer, zoals vroeger. "Het grootste probleem is nu juist de ineenstorting van gezin nen", zoals Teofilo Santi (71) het uitdrukt. Veel kinderen hebben een moeder die op straat haar geld verdient, een vader die in de gevangenis zit of ouders die in scheiding lig gen. Een echtscheiding duurt in Italië erg lang omdat de ka tholieke kerk die nog steeds verbiedt en de Italiaanse wet ten daar nog grotendeels op zijn afgestemd. Vaak wil in een tweede huwelijk de nieu we vader het kind niet meer hebben. Het gevolg is dat kinderen de hele dag op straat doorbrengen. Ze gaan niet naar school en moeten vaak zelf hun brood verdie nen met allerlei illegale prak tijken. Het verdienen van geld is een dagelijks terugkerend pro bleem voor veel mensen in Napels. Ruim twintig pro cent van de bevolking is werkloos. De gezinnen zijn erg groot (acht tot tien kinde ren is geen uitzondering) en het geld ontbreekt om al die kinderen op te voeden. Casa Materna is dan meestal de enig overgebleven mogelijk heid. "We hebben veel te wei nig ruimte om alle noodge vallen op te kunnen nemen. Maar er is geen geld voor ver dere uitbreiding van Casa Materna", vertelt Teofilo. Vijftig kinderen staan mo menteel op de wachtlijst. Het selectiebeleid is vrij streng. Teofilo: "We nemen alleen kinderen op die echt in ge vaar zijn. De kinderen wor den voor een deel uitgekozen door de gemeente Napels, die dan ook gedeeltelijk de kos ten betaalt". ziekenhuis "Villa Betania" in Ponticelli. Naar Neder landse begrippen is het zie kenhuis erg klein, want er zijn maar 120 bedden. Toch is dat het enige ziekenhuis voor de 300.000 inwoners van Pon ticelli. Er zijn minimaal 140 bedden te weinig Door de omstandigheden waar in de mensen wonen is het aantal ziektegevallen erg hoog Kinderen worden niet ingeënt en er gebeurt niets om de slechte hygiënische toestand in Ponticelli te ver beteren. Het open rióol bij voorbeeld loopt vóór het zie kenhuis langs. De grootste afdeling in het zie kenhuis is de kinderafdeling. Het personeel heeft zijn han den vol aan het grote aantal geboorten wat daar plaats vindt. Elk jaar neemt Villa Betania 2.500 geboorten voor haar rekening, dat is twintig procent van alle bevallingen in de Napolitaanse zieken huizen (twintig fn totaal). De kindersterfte is opvallend laag. Sterft gemiddeld van al le Napolitaanse baby's ge middeld tien procent vóór het tweede levensjaar, in hot ziekenhuis Villa Betania is dat nog geen kwart procent Aan de andere kant proberen de artsen het kindertal te la ten dalen. Door het hoge ge boortecijfer worden de om standigheden waarin men woont steeds slechter "Als je alleen een kamer hebt om in te wonen met vier kinderen, dan is het onmogelijk om goed te leven. Zeker als er geen ventilatie is en als er een open riool voor de deur ligt", vertelt Gigi Capuano, die zelf in het ziekenhuis werkt. Er zyn op dit moment plannen voor de bouw van een polikli niek naast het ziekenhuis. In heel Napels zijn poliklinie ken erg schaars, zodat men sen die een relatief kleine be handeling nodig hebben veelal in een ziekenhuis wor den opgenomen. En dat gaat weer ten koste van het toch al te kleine aantal bedden. Voor de bouw van een polikliniek is echter nog geen geld. Sa men met de "vrienden van het ziekenhuis" en de Metho- distcnkerk wordt op dit mo ment naar financiën gezocht. Geld Ondanks het chronisch geldge brek blijken de inwoners van Ponticelli en het ziekenhuis in staat geld op te brengen voor een klein ontwikke lingsproject in Madagascar Iedere maand gaat daar een zending goederen heen. Er zyn al een couveuse en veel kleding en medicijnen ge schonken. Gigi Capuano ver klaart die vrijgevigheid "Wy hebben in Napels een filoso fie. Als het mogelijk is OU met vier mensen te eten, dan is het ook mogelijk met vijf mensen te eten en zelfs met zes of zeven. Dat zit achter al onze projecten". Bij de vraag of er een oplossing is voor de problemen van Na pels. lacht Gigi Capuano voordat hy antwoord geeft "De corruptie zou aangepakt moeten worden. Die is erg groot. De politici MlIB DM melyk heel goed hoe ze hun eigen zakken moeten vullen. Als er vandaag door de rege ring in Rome 1.7 miljard lire aan Napels wordt gegeven, dan is daar morgen nog maar 0,7 miljard van over. En de dag erna nog maar 0,5 mil jard. Uitcindelyk komt er dan 100 miljoen lire aan op het gemeentehuis" En na een korte pauze "Burge meester Valenzi wil wel wat aan de problemen doen, maar als hy vandaag met zyn vuist op tafel zou slaan om de cor ruptie aan te pakken, dan ligt morgen het hele bestuur van Rapaii piat Da polttialra macht in Napels is in handen van de communisten, maar in werkelijkheid hebben de christen-democraten hel voor het zeggen. En zo wor den echte oplossingen tegen gehouden. Steeds hoor je morgen vinden we de oplos sing wel". De Camorra is ook de organisa tie achter de bloeiende zwar te markt in Napels en omge ving. Overal staan mensen (ook kinderen van acht tien jaar) langs de weg sigaretten te verkopen. Die sigaretten zyn het land ingesmokkeld of worden daar nagemaakt De Camorra heeft een hele huis industrie opgezet waar Mal- boro-sigaretten worden nage- Kinderen Het derde grote project van de De Santi's is het evangelische De rest van het geld komt van vrienden van Casa Materna, protestantse kerken uit de hele wereld en van de lande lijke comités. Het geloof is overigens geen criterium waar op wordt geselecteerd. Geen les De meeste kinderen, die in Ca sa Materna wonen, komen uit Ponticelli, een wijk waar de communisten die het stads bestuur vormen een groot deel van hun stemmen halen. Smalle straten zonder bomen of struiken typeren die wijk. Het is er altijd druk op straat. Kinderen lopen er te spelen en handelaren proberen hun illegale waren te slijten. Ondanks de zon, die er 's zo mers bijna onafgebroken schijnt, is de huid van de mensen niet bruin getint. De straten zijn zo smal dat de zon er niet kan komen. De meeste tijd brengen de men sen door op de kleine donke re pleintjes achter huizen. In Ponticelli wonen dicht op eengepakt 300.000 mensen. Er zijn bijna geen scholen. En zo die er mocht zijn, dan is het vaak een privé-school waar men astronomische be dragen moet betalen om een kind de lessen te laten vol gen. De openbare scholen zijn slecht omdat de gemeen te Napels geen geld heeft goede leerkrachten aan te trekken en fatsoenlijke ge bouwen neer te laten zetten. Het gros van de inwoners van Ponticelli is dan ook analfa- "In Italië is er een wet die ver plicht dat kinderen naar de lagere school gaan en daarna drie jaar voortgezet onder wijs volgen. Maar de mensen hier in Ponticelli hebben daar geen geld voor. Het geld wat ze hebben is nodig voor hun levensonderhoud. Kin deren moeten ook op zeer jonge leeftijd al werken om te helpen in dat levensonder houd te voorzien", vertelt Gi gi Capuano die getrouwd is met Daniele Santi, de doch ter van Teofilo. Gigi Capuano is arts en werkt drie dagen in de week in het evangelische ziekenhuis "Villa Betania" in Ponticelli, dat gesticht is door de San ti's. Daarnaast werkt Gigi Ca puano drie dagen in Casa Ma terna. Het is de bedoeling dat Gigi samen met zijn vrouw Daniele het werk in Casa Ma terna in de toekomst van Teo filo enEmanuelleovernemen. Misdaad Casa Mia is een ander project van de Santi's. Op twee ver diepingen in een straat in Ponticelli is sinds het begin van de jaren vijftig een so ciaal centrum gevestigd waar kinderen tot hun vierde jaar worden opgevangen. Vijftien mensen (waarvan tien vrij willigers) vangen de kinde ren daar op van negen uur 's ochtends tot vier uur 's mid dags. De kleuters krijgen 's middags warm eten, zodat ze in elk geval één maaltijd per dag hebben. Gigi: "Voordat Casa Mia er was leefden veel mensen met hun kinderen de hele dag op straat. We geven ze hier wat we kunnen". Vanuit het opvangcentrum worden door de vijftien werkers ook huisbezoeken afgelegd om te proberen op lossingen te vinden voor de talloze problemen waarvoor een gemiddeld gezin in Pon- zonder erbij te horen. Ieder een die een zaak of winkel heeft moet betalen voor 'be scherming'. Ook het jongetje van dertien die sigaretten verkoopt of het oude vrouw tje dat op straat haar zelfge maakte bloemen probeert te verkopen". De Camorra is ongelooflijk machtig in Napels, vooral in de wijk Ponticelli waar één familie de baas is. Niets ge beurt zonder toestemming van die familie. Ongehoor zaamheid wordt onmiddel lijk met de dood bestraft. Vo rig jaar werden 250 mensen vermoord in Ponticelli. maakt. Die sigaretten worden verkocht in weggegooide harde doosjes die kinderen op straat verzamelen Gigi Capuano "Wy hebben in Napels een eigen markt, een eigen economie Er zyn grote zwarte markten waar je van alles kunt kopen; van sigaret ten tot en met een complete ski-uitrusting. Toen de Napo litaanse burgemeester Valen- zi (communist) de baai van Santa Lucia met stenen wilde dempen om zo de aanvoer van smokkelwaar te voorko men, demonstreerden vier honderdduizend mensen voor het gemeentehuis. Zij zeiden: "Burgemeester, u pakt onze broodwinning af. Moeten wij gaan stelen en ro ven voor ons brood?" Toen Valenzi dat hoorde liet hy zijn plan varen". ticelli staat. Van de vijftien die in Casa Mia werken zijn er vier in vaste dienst. De tien anderen zijn vrijwilligers. Een speciale opleiding heb ben ze niet. "Ze hoeven geen opleiding te hebben. Alle mensen komen zelf uit Ponti celli. Ze kennen de mensen en de problemen. Daar hoe ven ze niets over te leren", vertelt Gigi. De kleuters krijgen in het op vangcentrum een soort voor bereiding op de lagere school, vooral op het gebied van taal en rekenen. Dat duurt echter maar tot en met het vierde levensjaar, daarna gaan ze terug naar hun fami lie. Gigi Capuano: "We heb ben niet de mogelijkheid om de kinderen een verdere op leiding te geven. Wel helpen we ze later als ze een oplei ding volgen met hun huis werk". Een deel van de kinderen kan naar de school in Casa Mater na. Bij het kindertehuis heb ben de Santi's een school waar 55U kinderen les kry- gen. Wat er met de rest gebeurt? Gi gi: "Die blijven analfabeet, verrichten kinderarbeid en in het ergste geval raken ze aan drugs verslaafd en vallen ze meestal in handen van de Ca morra, de Napolitaanse te genhanger van de Mafia". Emilio de Cesare, zelf opge groeid in en nu werkend voor Casa Materna, vult aan: "Die kinderen zijn op vierjarige leeftijd al kleine mannetjes. Ze weten alles over de mis daad". Bescherming De grote, dure auto's vallen di rect op in de straten van Pon ticelli. Ook de fraaie winkel tjes, waarvan er slechts enke len zijn, springen eruit. "Dat is allemaal van de Camorra", vertelt Gigi Capuano. "Wie rijk is in Ponticelli, is direct verbonden of hoort bij de Ca morra. Je kan niet njk zyn jr~.ii-»

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13