Ik zal Kraay: Wilborts verliest van 'hobbyist' Sie Vechtjas Hedeman in kwartfinale Knobel stapt op In de toekomst manager bij Feyenoord 9 9- 7111111 nrPl* ZiU III IclCl Cruijff test zich vandaag VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 Sport PAGINA 9 RIJNSBURG In het toernooi van de Rijnkanters zijn de heren in het enkelspel C gevorderd tot de kwartfinales. Thomas de Mooy heeft tot dusver geen problemen ge kend. Hij behoefde in totaal maar twee spellen af te staan. De no. 2 geplaatste Ton Crepin werd het vuur evenmin na aan de schenen gelegd. Gisteren bereikte hij eveneens de kwartfinale via een simpele zege op De Graaff, 6-1, 6-2. ren, 6-3, 6-2, als eerste voor de halve finale. vertekend beeld "van In Nieuw-Vennep speelde Henny Jaap Kuyt bedwong Wilbert van Gerven, 6-4, 6-2, maar de cijfers geven krachtsverhouding. Kuyt heeft hard moeten werken om zich bij de laatste acht te plaat sen. Freewheelen was er gisteren ook niet bij voor Ed Hedeman, Jan Parlevliet en Pieter Parle vliet. Ed Hedeman won de eerste set ge makkelijk van Louk Verhees, die helemaal geen kijk had op de on berekenbare aanvallen van He deman. Hij liet zich door diens royale winst, 6-2, echter niet ver leiden tot wilde acties. Hedeman, die briljante momenten kan af wisselen met onbegrijpelijke missers, ging fouten maken die tegen een attente Verhees niet meer waren te herstellen, 6-3 voor laatstgenoemde. De vecht jas Hedeman liet er echter in de derde set geen twijfel over be staan wie in deze partij de winst toekwam. Op de kritieke mo menten was de volley, was het sterke velddekken er weer hele maal en daar was Verhees niet te gen opgewassen, 6-3 voor Hede- Jan Parlevliet stuitte tegen Schip horst op verbeten tegenstand 7-6, 6-4 en Pieter Parlevliet diende ook alle zeilen bij te zetten om Dick Heemskerk, goede loper zonder uitgesproken zwakke plekken in zijn spel, eronder te krijgen. Dat lukte met minimale marge, 7-6, 6-4. De andere kwartfinales zien er al dus uit: de Mooy - Jaap Kuyt, Han de Jong - Ed Hedeman, Crepin - Parlevliet. In het DEC plaatste de no. 1 op de lijst van deelneemsters, Winneke den Ot ter zich tegen Esther van Zuu- Koemans een ouderwets sterke partij tegen Marcel van Rijn, goe de kwartfinalist op de Open Leidsche Kampioenschappen, 6- 2, 6-1. Herman van der Capellen had teveel variatie en te grote controle voor Uittenbogaard, 6-2, 6-3. Frans Grimbergen klopte Bob van Overbeeke, maar de tweede set was geen vluggertje, 6-2, 7-5. Bub van der Zee zorgde tegen de Zeeuwse B - kampioen Hans Velius voor spektakel door een stroom schitterende drops hots, die hem verdiend de eerste set opleverden, 7-5. In de volgen de sets had Velius niet alleen goed het oog op die drops maar hij vond ook het goede ant woord, korte cross drives, die voor Bub van der Zee niet meer te belopen waren. 6-0. 6-2. Tennisschool pure noodzaak SCHEVENINGEN (GPD) - Een tennisschool voor zeer getalenteerde jongens en meisjes vanaf 12 jaar en de Zuidafrikaan Frew McMillan, die tijdelijk de nationale top zal gaan begeleiden, moeten het Nederlandse tennis uit het slop halen waarin het internationaal gezien sinds de terugval van Stove en Okker verkeert Eric Wilborts heet een talent te zijn. Toch verloor hij Bisteren t byist' Sie. De tennisschool, waarvoor inmid dels zeven sponsors zijn gevon den, die gezamenlijk gedurende vier jaar bijna een half miljoen gulden per jaar in het laatje zul len brengen, zal op 29 september in Geldrop worden geopend. Daar zullen in eerste instantie twee meisjes en zes jongens, die hun studie zullen volgen aan het Sint Joriscollege in Eindhoven, vier dagen per week worden ge- TILBURG (ANP) - George Knobel wordt geen trainer van Willem II gistermiddag besloten beide partijen uit elkaar te gaan. In de avondu ren gaf Willem li-voorzitter dr. Vioen het volgende communique uit: "Het bestuur van Willem II en de heer Knobel zijn het mede gezien de financiële situatie niet eens geworden over inhoudelijke en functionele aspecten van de concept-overeenkomst. Beide partijen vonden elkaar wel in grote lijnen, maar verschilden in detailkwesties van inzicht, wat voor partijen reden was de relatie niet te continueren". Dr. Vioen wilde niet ingaan op geruchten, dat Knobel gistermiddag ont slagen was. "Met de heer Knobel zijn wij overeengekomen ons aan het communique te houden". Wel gaf de voorzitter toe, dat Knobel en het bestuur verschillend dachten over de toekomst van de Tilburgse eredi visieclub. Willem II verkeert in een benarde positie, niet alleen vanuit financieel oogpunt, maar ook in sportief opzicht. traind door Henk en Janice van Hulst, een echtpaar dat al de no dige ervaring heeft opgedaan met een privé-school. Wanneer McMillan aan de verbete ring van het peil van het Neder landse tennis zal gaan werken is nog onduidelijk. De dubbelspel-/ specialist die vaak samenwerkt met Betty Stove, heeft zich in principe bereid verklaard om in Nederland te komen werken. De momenteel in Bristol wonende McMillan zal binnenkort naar Nederland komen om de plan nen verder uit te werken en het contract te ondertekenen. „We willen dat hij minimaal vier weken achtereen komt. Hopelijk is dat zo snel mogelijk. Als het even kan nog voor het wintercir- cuit en anders voor het toernooi om de Kings Cup in januari van het volgend jaar Het is dan de bedoeling dat hij later in het jaar nog een keer vier weken of lan ger terugkomt", aldus voorzitter Koen Hehenkamp van de tennis- bond. Dat beide initiatieven hard nodig zijn, bleek deze week wel weer tijdens het nationale kampioen schap op de Mets-banen in Sche- veningen. Armoe is ook dit jaar troef en de enigen van wie dan nog iets werd verwacht hebben het zelfs in dit sobere milieu met ROTTERDAM - Vanaf het moment dat hij instortte in het Westduitse Kassei tot gister morgen 12 uur, stond voor Hans Kraay vast dat hij niet meer zou terugkeren bij Feye noord. Na tien dagen „zelfonderzoek" was hij vastbesloten zijn gezondheid te laten prevaleren boven zijn werk als oefenmeester. Een kwartier na het genoemde tijdstip stond hij echter alweer klaar om af te reizen naar het stadion, waar hij 's middags de training van de selectie leidde en 's avonds zat hij in de dug-out bij het oefenduel Barendrecht-Feyenoord. Tussen die twee laatste gebeurte nissen in zei hij: „Ik ben volledig terug. Of nou ja, volledig... Dat is maar gedeeltelijk waar. In over leg met mijn gezin en met Feye noord heb ik mezelf wel een paar restricties opgelegd. Ik wil in elk geval zuiniger op mezelf zijn. Voorlopig zal ik dan ook probe ren weg te blijven van de compe titiewedstrijden, al hoop ik dat die situatie van korte duur zal zijn. Ik ga een verzoek neerleg gen om mijn functie 'om te bou wen. Zo'n managersrol ambieer ik zeker in de toekomst". De precieze rede voor zijn wel erg plotselinge en rigoureuze omme zwaai wilde hij gistermiddag niet prijsgeven. Hij gaf alleen aan waarom hij de draai van 180 gra den had gemaakt. „Dat heeft te maken gehad met een paar laat ste telefoontjes van en over Feye noord. Want zonder sentimenteel te willen doen, moet ik toch zeg gen dat de club me aan het hart gaat. Feyenoord betekent wat in mijn leven. Daarom heb ik op het laatste moment mijn besluit nog gewijzigd. Door allerlei omstan digheden moest ik nu wel terug komen". Houvast Of dat verstandig is? Zelfs de dok toren die hij bezocht konden hem dat de dag ervoor niet ver tellen. Op zijn tocht langs diverse specialisten, kreeg hij geen enkel houvast. Waar de één zei dat hij door kon gaan, sprak de ander een tegenovergestelde mening uit. Niemand die hem ook pre cies kon zeggen waardoor hij nu eigenlijk was ingestort in Kassei. „Het zal ongetwijfeld met span ning te maken hebben gehad, maar niemand weet precies wat het geweest is", aldus Kraay. „Het is hyperventilatie genoemd, maar dat was het niet, al mijn ademhaling wel volkomen ontregeld. Ik denk dat het een complex van zaken is geweest. Hard gewerkt, teveel dingen op me genomen, geen vakantie. Zo heb ik van alles op tafel proberen te leggen wat het acceptabel maken, maar in wezen is dat na tuurlijk alleen het zoeken naar een dekmantel geweest". Hij beserie zelf dat hij „het voetbal maar heel slecht kan missen" en hakte de knoop tenslotte toch door ten gunste van Feyenoord. „Het is de beslissing van iemand van 45 jaar die al het een en an der heeft meegemaakt in zijn le ven. Zo'n iemand moet je het recht geven een beslissing te ne men zelfs al zou die verkeerd zijn. Maar als die verkeerd is ge weest dan heeft Feyenoord, dat in deze situatie graag ja heeft ge zegd, straks ook het recht om nee te zeggen. Daar zou ik alle begrip voor hebben". Zoals iedereen er nu al alle begrip voor zou hebben gehad als Kraay anders zou hebben besloten. „Het gemakkelijkste voor me zou natuurlijk thuisblijven zijn geweest. Dan zou er zijn gezegd: die Kraay is eindelijk verstandig geworden. Maar net zo min als ze Zoetemelk kunnen verwijten dat hij altijd tweede wordt, kunnen ze mij verwijten dat ik tot het ui terste wil doorgaan". Met die uitspraak wilde hij aange ven dat hij zijn carrière in het be taalde voetbal hoe dan ook wil voortzetten. Nog altijd zit hem de „Ajax-affaire" dwars. „Dat was voor het eerst dat ik meemaakte dat ik ergens niet gewenst was. Daar ben ik achteraf verbitterd en zuur over geweest". Het was één van de drijfveren voor hem om door te gaan, ook nadat hij bij FC Den Haag en Sparta af had moeten haken met hartklachten. Hij wilde zich steeds weer bewij- Speciaal bij Feyenoord, waar hij na zijn aanstelling in januari drie maanden lang pro deo ging werken aan „een redelijk her stel". Hij nam teveel hooi op zijn vork. Terwijl hij nog werkte als tv-commentator lichtte hij de Rotterdamse selectie al veelvul dig door, trok sponsors aan en verhuisde in die tijd ook nog eens. Daarna stortte hij zich ge heel op zijn werk in Rotterdam- Zuid. Uiterlijk onbewogen, maar innerlijk vol onzekerheden streefde hij perfectie na. „Maar perfectie bestaat niet. Je moet te vreden zijn met onvolkomenhe den, iets los kunnen laten, over kunnen geven. Dat kon ik abso luut niet. Ik nam het mee naar huis, bleef er ook daar over den ken. En dan raak je weieens ver ward in je eigen gedachten". De rekening werd hem al gepre senteerd op de eerste dag dat zijn nieuwe Feyenoord een prestatie neer moest zetten. Hij knapte af. Tien dagen lang ging hij daarna „voor de spiegel staan". Uit komst van dat zelfonderzoek: „Je haren worden dunner, je krijgt hier en daar jacketkronen, kortom je moet toegeven dat je ouder wordt". Hij heeft het toegegeven en heeft zijn gezin en zichzelf beloofd dat hij zuiniger op zichzelf zal zijn. Hij wil de wedstrijdbegeleiding zoveel mogelijk overlaten aan Ab Fafie, en zelf in de toekomst een managersrol gaan vervullen. „Dat verzoek ga ik neerleggen bij het bestuur, zo'n managersrol ambieer ik zeker. Alleen op dit moment kan dat nog niet. We hebben nog gebrek aan man kracht volgens de eisen van de Vereniging van Oefenmeesters en de KNVB. Als ik er niet ben als trainer, kunnen we niet aan die eisen voldoen. Helaas niet. En dat helaas bedoel ik dan voor Wim Jansen. Ik hoop dat hij bij Feyenoord betrokken blijft, dat we daar een oplossing voor kun nen vinden. Feyenoord kan figu ren als hem en Van Hanegem niet missen". Net zoals Hans Kraay, die al na één middag weer moeilijk af te stop pen is als het over voetbal gaat. Hij besefte het zelf. „Ik ben blij dat ik terug ben. Ik hoop alleen dat ik het op kan brengen uit die dug-out te blijven". PAUL DE TOMBE AMSTERDAM (ANP) - Het achtste Amsterdam-toer nooi lijkt het toernooi van de afwezigen te worden. Een dreiging, die gisteren tij dens de bijeenkomst met de coaches niet kon worden weggenomen. Zelfs niet door Johan Cruijff, die in het kort zijn verhaal deed van zijn herstelperiode. Cruijff moet vandaag voor het eerst sinds bijna twee weken op gras gaan trainen om te zien of hij vanavond zal kunnen meedoen in de wedstrijd te gen Tottenham Hotspur. Geen van de vier topploegen, gecontracteerd voor Am sterdam 707, Ajax misschien uitgezonderd, heeft bij de generale repetitie voor het nieuwe seizoen zijn formatie compleet en topfit. Totten- ham wacht nog op de terug keer volgende week uit Ar gentinië van Ricardo Villa en op genezing van Steve Perryman. Ajax twijfelt over Cruijff en heeft Fanwi Ahmad uit Singapore een contract per 1 september aangeboden. Gewacht wordt op reactie uit Zuid- Oost-Azië. "Het toernooi is belangrijk voor ons", stelde trainer Aad de Mos van Ajax, "wij kunnen zien waar we zijn. In de vorige toernooien speel den wij tegen ongetrainde ploegen. Wanneer Cruijff niet zal kunnen spelen komt de Deen Jan Mólby op zijn plaats in het middenveld". Johan Cruijff tijdens de persconferentie van het 707-toernooi in gesprek met de omstreden doelman van FC Köln, Tony Schuma cher. Cruijff onderwerpt zich vandaag aan een test. FC Köln van Rinus Michels start nog zonder Bonhof en Allofs, maar heeft wel Schu macher, Fischer, Littbarski en de Joegoslavische inter national Edhem Sljivo mee naar Amsterdam gebracht. Michels heeft ook op het ge bied van de taktische plan nen iets te veranderen. In navolging van Brazilië over weegt hij met een centraal verdedigersduo te spelen, waarbij de taak van ausput- zer en voorstopper niet zo sterk omschreven is. De meest geplaagde coach blijft zonder meer Hans Ey- kenbroek van AZ. die tot overmaat van ramp bij de voorstelling op de persbij eenkomst nog over het hoofd gezien werd ook. Eyken- broek, die zich duidelijk niet wil laten kisten, reageerde geprikkeld. "Het gaat niet om namen van spelers, het gaat er om hoe de ploeg voetbalt. Ik heb geen angst voor het presenteren van mijn elftal. Reservedoelman Hans de Koning heb ik al toegezegd dat hij zondag de finale mag spelen". De coach van AZ, die ver wacht pas na het begin van de competitie weer de be schikking te zullen hebben over Hugo Hovenkamp (me niscusoperatie), gaat er van uit dat er versterking zal ko men na het vertrek van Kist. "Mij is toegezegd dat er geld is voor versterking en die zal uit Nederland moeten komen, want met Oberacher en Eigenbrod ben ik aan het maximum van twee buiten landers". kunnen redden. Marcella Mes- ker. de kampioene van 1981, slaagde er woensdag in om te verliezen van de 35-jarige gele genheidsspeelster Astrid Suur- beek, en Eric Wilborts die jaren lang als een groot talent is afge schilderd, liet het donderdag vol ledig afweten tegen Ton Sie, ook al iemand die als een 'hobbyist' bekend staat. Deze 26-jange Zaandammer wordt door vele collega's niet al te serieus geno men en kan niet rekenen op faci liteiten van de bond. Sie moet zichzelf maar zien te redden en doet dat door naast zijn werk als tenmsleraar baantjes te hur«.n en zelf sparring-partners op te zoe ken. „De bond ziet me gewoon niet staan. Toch heb ik al van jongens als Schapers. Albert en nu Wilborts gewonnen. Mis schien moet ik eerst nog tien maal Louk Sanders verslaan voor ik serieus word genomen. Omdat ik ook geen coach heb moet ik teren op de ervaring die ik heb opgedaan in de Verenigde Staten waar ik vijf jaar lang stu die en tennis heb gecombi neerd". Door deze liefhebber werd Wil borts bij vlagen in die mate weg gespeeld (hij verloer de beslis sende vijfde set met 6-2) dat de in Nederland wonende Tsjechoslo- waak Marian Laudin na afloop merkte: „Als je dit vergelijkt met drie jaar geleden dan is het erg triest om te zien wat er is ge beurd met Wilborts. Als 15-jangc speelde hij fris en was hij een grote belofte. Nu is zijn spel hele maal geruïneerd. Een jongen die urenlang met bondscoaches traint wordt hier geklopt door een Sie die het helemaal in zijn eentje moet doen. Als Wilborts nog wat wil bereiken dan zal hij drastisch moeten veranderen en een kundige coach moeten zoe ken. En dan denk ik in Neder land i i Okker en Stove". IP** HALLÖOOOoo, [met suzr&sqona s&evtee. Wilborts, in september 1980 nog fi nalist in het jeugdtocrnooi op Flushing Meadow, heeft de afge lopen anderhalf jaar niets meer gepresteerd en dat terwijl hij door sommigen een betere toe komst was voorspeld dan Tom Okker..Het zit in zijn hoofd. Als je ene dag prima speelt en er de volgende dag vrijwel niets van maakt dan moet er mentaal iets aan de hand zijn", zo verklaarde bondscoach Fred Hemmes de af gang van Wilborts tegen Sie. Ook Wilborts schreef het verlies voor al aan eigen falen toe: „Sie speel de leuk maar normaal gesproken had ik gemakkelijk van hem moeten winnen. Vanmiddag ging het gewoon niet. Iedere keer als ik risico nam. maakte ik een fout". Wilborts. die op de wereldranglijst nu blijft steken op de 300e plaats zal overwegen om het contract met de tenrusbond te verbreken en zijn eigen gang te gaan om op die manier progressie te boeken „Ik weet het nog niet. Ik moet al les eens rustig op een rijtje zet ten". In de komst van McMillan die juist iemand als Wilborts zou moeten begeleiden, ziet de 18 ja rige Tilburger mets: „Als je zo ie mand aantrekt dan moet je hem minstens een jaar laten komen en niet vier weken. Die termijn is veel te kort". Door de voortijdige uitschakeling van Wilborts en het ontbreken van Michiel Schapers die zich wegens ziekte voor het toernooi moest terugtrekken, lijkt niets de negende nationale titel van de internationaal llltf Ullgl arde Louk Sanders in de weg te staan. De Leidenaar had donderdag te gen René Moos alleen wat moei te m de derde set toen hij dne setpunten van zijn tegenstander moest wegslaan en lijkt ook in de halve finale zaterdag weinig pro blemen te ondervinden tegen Sie Meerburg wint LEIDEN - Meerburg 'liep' gisteren in haar oefenwedstrijd over te genstander WSE heen Via een eigen goal werd de ruststand op 1-0 voor de 'Rgndijkers' bepaald, waarna Ger Straathof en Ton Weyers de score uitbouwden tot 3-0 Teylingen kende weinig probic men tegen Warmunda. 2-5 Dankzij Wil Brokx, René van der Krogt en Peter van der Vlugt ver scheen er een 0-3 ruststand op het scorebord. Warmunda kwam via Sjaak Zwetsloot (2x) nog even terug, maar opnieuw René van der Krogt en Peter van Rijn (penalty) zorgden alsnog voor een ruime Teylingen-zege SJZ kwam gisteravond tegen ASC niet verder dan een 1-1 deling. Guus Kortman zorgde voor de Zoeterwoudse treffer

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9