Lubbers snoert loyalisten mond "Messen PvdA en CDA al op tafel" Windhoos legt Sneekweek plat Huisarts wil geen toezicht fonds C Veel stormschade in Friesland Maasbracht belast 60 gezinnen voor 6 ton CDA-fractieleider eist discipline Terlouw over uitspraken kernraketten: Kamerlid wil bescherming tabakshandel Paard-op-hol brengt paniek Rijke vondst in Limburg Wao-beraad: uitkering niet omlaag "Nee meneer, mYi vader zegt dat'ie er niet is." Laat eens wat van je Justitie sluit twee rijkspolitie-scholen Tweedracht rond machtigingssysteem medicijnen Recherche speurt naar vriendin moordenaar VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 Binnenland SNEEK (ANP) - Een plotseling opstekende storm, volgens sommigen een windhoos, heeft gistermiddag op het Sneekermeer huis gehouden onder de deelnemers van de Snee kweek-zeilwedstrijden. Zeker honderd voor namelijk kleine zeilbootjes sloegen door he vige windlagen om. Boten van de rijkspolitie te water, de provin ciale waterstaat en van particulieren wisten de drenkelingen uit het water te vissen. Een groene speedboot met drie jongens werd enige tijd vermist, maar een vliegtuigje van de rijkspolitie kreeg het drietal gisteravond op de Fluessen in het oog. Op dat moment waren er geen vermisten meer onder de wa tersporters. Volgens het KNMI in De Bilt kwam rond twee uur een "intensieve zware onweersbui" van uit de Noordzee met name Noord-Holland binnen zetten. Die zorgde onder meer boven Amstelveen, Amsterdam, IJmuiden en Den Helder voor hevige regenval. De onweersbui trok vervolgens via het IJsselmeer naar het oosten en bereikte Friesland. Daar moest de onweersbui uitgerekend zijn hoogtepunt bereiken boven het Sneeker meer waar op dat moment zeil westrijden in het kader van de Sneekweek werden gehou den. Maar ook op andere plaatsen leverde het onweer, dat vaak vooraf werd gegaan door een gitzwarte lucht, de nodige proble men op. Op Terschelling werd een motorrijder tijdens het noodweer door de bliksem getroffen en snel overgebracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. In de Friese gemeente Smal- lingerland werden onmiddellijk na het on weer tientallen schadegevallen gemeld. Bo men waren omver gewaaid, wegen raakten versperd en het verkeer ontwricht. In Drachten werden enkele bomen omver ge blazen die vervolgens enige huizen en gepar keerde auto's beschadigden. Persoonlijke ongevallen deden zich daarbij niet voor. al dus de politie, die de schade in oostelijk Friesland op enige tienduizenden gulden schat. MAASBRACHT (ANP) - On geveer zestig gezinnen uit het Midden-Limburgse dorpje Sint Joost (gemeente Maas- bracht) hebben een werk groep gevormd met het doel te protesteren tegen de hoge baatbelasting in Maasbracht. De bedragen die de gezinnen moeten betalen schommelen tussen vierduizend gulden en 83.000 gulden. Gezamenlijk moeten de zestig gezinnen bijna zes ton op brengen. Door middel van deze belasting worden de kosten van de aanleg van plaatselijke voorzieningen gedeeltelijk op de burgers verhaald. Volgens voorzitter A. Ruyten van de werkgroep gaan de te zwaar belaste gezinnen een massaal beroep doen op de belastingkamer in Den Bosch wanneer de gemeente raad van Maasbracht de aan slagen niet terugdraait. Een woordvoerder van de ge meente verklaarde dat daar aan niet te denken valt. "Baatbelasting is een legale zaak voor voorzieningen die ten gunste van de inwoners van Sint Joost door Maas bracht zijn getroffen". De gemeente wil de belasting betalers in zoverre tegemoet komen dat zij de aanslagen niet ineens maar over een aantal jaren kunnen voldoen. Wie van de baatbelasting af wil zijn kan zijn eigendom men aan de gemeente verko pen. De zestig gezinnen voelen zich des te meer gedupeerd omdat hun buren geen baatbelas ting hoeven te betalen. Die vallen onder de gemeente Echt, waar slechts de veel la gere onroerendgoedbelasting wordt geheven. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractieleider Ruud Lubbers wil "geen gezeur" van zogenoem de loyalisten in de Tweede Kamer, als de fractie straks eenmaal heeft gekozen voor een regeringscombinatie. Een fractielid dat niet uit de voeten kan met een eventuele combinatie van WD en CDA, kan zijn plaats in het CDA volgens Lubbers niet langer waarmaken. DEN HAAG (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Wolters (CDA) vindt dat het kabinet zich sterk moet maken voor het beschermen van de ta bakswinkeliers in Nederland, nu de Europese Commissie bezwaar heeft gemaakt tegen afspraken die gemaakt zijn tussen de Nederlandse ta baksfabrikanten onderling en van deze groep met de ta bakswinkeliers. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris Van Zeil wijt Wolters er op dat het beleid van de Nederlandse overheid er in het verleden steeds op gericht is geweest er voor te zorgen dat de speciaalzaken een voldoende handelsmarge krijgen. Wolters wil van Van Zeil weten wat deze voor mogelijkheden ziet voor het handhaven van de handelsmarges voor de detailzaken als de afspraken tusen fabrikanten en detail handels niet in stand kunnen blijven. AALTEN (ANP) - Wat een rustig pleziertochtje per koets had moeten worden, is voor acht kin deren uit het Gelderse Aalten gistermiddag uitgelopen op een angstig avontuur. Het paard dat de koets trok, sloeg op hol en- kwam na een wilde tocht door de drukste winkelstraat van Aalten uiteindelijk in een winkeletalage tot stilstand. De drachtige mer rie, door de sprong dwars door de etalageruit zwaar gewond ge raakt, moest korte tijd later wor den afgemaakt. WEERRAPPORTEN d lüi «j 11 f Amsterdam zwaar bew. 28 12 03 De Bilt regenbui 29 14 1 Deelen 30 14 0 Eelde 29 13 4 Eindhoven 30 0 0 Den Helder half bew. 25 15 4 Rotterdam regenbui 28 14 2 Twente half bew. 29 12 0 Vlissingen geheel bew. 25 15 0 Zuid Limburg licht bew. 29 13 1 Aberdeen licht bew. 18 8 1 Athene onbewolkt 32 23 0 Barcelona onbewolkt 20 30 17 0 Bordeaux 27 16 0 Brussel half bew. 28 13 0 Frankfort half bew. 32 17 0 Genèvè licht bew. 31 17 Innsbruck onbewolkt 32 14 so Klagenfurt onbewolkt 29 15 0 Lissabon onbewolkt 26 17 0 Locarno onbewolkt 29 17 0 Londen 24 14 0 Luxemburg half bew. 29 12 0 Madrid onbewolkt 17 Malaga onbewolkt 19 Mallorca onbewolkt 17 München licht bew. 30 16 0 Nice licht bew. 29 21 0 Parijs 29 14 0 Rome 18 0 Split onbewolkt 31 19 0 Stockholm 25 17 0 Wenen onbewolkt 27 17 0 Zürich licht bew. 30 16 0 Casa Blanca 22 Istanbul onbewolkt 28 29 0 Las Palmas geheel bew. - 22 - Tel-Aviv half bew. - 0 - Dit standpunt, gisteravond voor het NOS-journaal, vormde een felle reactie op uitlatingen van CDA-kamerlid Jan Nico Schol ten, die in de Volkskrant sprak van een groep van tien CDA-ka- merleden die 'nee' zou blijven zeggen tegen regeringssamen werking met de WD en zei dat hij geen herhaling wenste van het loyalisme zoals dat onder het eerste kabinet-Van Agt functio neerde. Scholten zei verder dat Lubbers "heel duidelijk" minister Deet- man (onderwijs als toekomstig fractievoorzitter aan het "promo ten" was. Ruud Lubbers ontkende dat giste ren. Hij zei er van uit te gaan ook na de verkiezingen fractievoor zitter van het CDA te blijven en sprak geruchten tegen als zou hij uit zijn op een ministerspost in het volgende kabinet. Lubbers geeft toe dat in zijn ach terhoofd de vraag speelt wie hem zou kunnen opvolgen. „De vraag of we niet via goede vice-voorzit- ters een opvolger op termijn be- DEN HAAG (ANP) - Twee van de drie rijkspolitie opleidingsscho len in Nederland, die in het mid denlimburgse Horn en in Apel doorn, gaan per 1 oktober 1983 dicht. Dit omdat de "sterkte" van de rijkspolitiekorpsen voldoen de is. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dit gisteren meegedeeld. De derde school, in Harlingen, blijft wel bestaan. Op de twee te sluiten scholen gaat het om de zogenaamde primaire opleiding, als die scholen open blijven ontstaat er volgens de justitiewoordvoerder een overca paciteit. De rijkspolitie heeft aan de leerlingen van de primaire op leiding in Harlingen voldoende. Het is de bedoeling dat in Apel doorn wel de opleiding van ka derpersoneel blijft bestaan. Wat er met het personeel - enkele tientallen op elke school - gaat gebeuren is nog met de vakbon den in bespreking, aldus justitie. Voor zover het niet om functio neel leeftijdsontslag gaat, zou den ze misschien herplaatst kun nen worden. Volgens de zegsman van Justitie is de sluiting niet uit de lucht ko men vallen. Die was al eerder aangekondigd. Het was al be kend dat de rijkspolitiekorpsen op sterkte zijn. Het personeel van de opleidings school in Horn zegt in een pro testtelegram aan minister De schikbaar hebben is een vraag die mij natuurlijk wel bezig houdt. Ik heb ook geen eeuwig heidswaarde", aldus Lubbers, die daaraan toevoegt dat hij hoopt fractievoorzitter te kun nen blijven na de verkiezingen. Lubbers ontkende voor de NCRV- radio verder dat er een georgani seerde groep fractieleden bestaat die na de verkiezingen 'nee' zul len zeggen tegen een regerings samenwerking van het CDA met de WD, zoals Scholten beweer- de.De fractievoorzitter wees er op dat Scholten zó laag op de kandidatenlijst van het CDA staat dat hij niet direct in de Tweede Kamer kan komen. Al leen als CDA-kamerleden naar het kabinet vertrekken kan Scholten in de Kamer komen. Lubbers: „Als hij vindt dat hij een combinatie CDA-WD niet kan steunen, dan gaat hij niet in de Tweede Kamer zitten. Hij kan slechts een eenmansfractie in de Kamer vormen, als hij tegen de meerderheid van de CDA-fractie Ruiter van Justitie zich samen met de politiebonden te beraden over eventueel te voeren acties. Bonden De politiebonden zijn "verwon derd" door de aangekondigde sluiting van twee van de drie rijkspolitie-opleidingsscholen per 1 oktober 1983. Voorzitter H. Teeuwen van de Algemeen Christelijke Politiebond zei don derdag "in hoge mate verwon derd te zijn dat op zo'n korte ter mijn zo'n belangrijke beslissing is genomen zonder overleg met het personeel en de bonden". De ACP wil op korte termijn nadere informatie van minister De Rui ter van Justitie over de beslis sing om de rp-scholen in Horn en Apeldoorn te sluiten. Teeuwen zei wel begrip te hebben voor de vermindering van de op leidingscapaciteit, maar hij vroeg zich af of niet tevoren over leg over de bestemming van de gebouwen had kunnen plaats vinden. De Nederlandse Politiebond (NPB) is vooral verontrust over de gevolgen voor het burgerper soneel van de twee rp-scholen. NPB-bestuurder R. Flanderijn zei wel iets te zien in de voorstel len van de ACP omtrent de be stemming van de gebouwen, maar wil liever eventuele voor stellen van justitie afwachten. MAASBRACHT (ANP) - In Maasbracht zijn restanten ge vonden van een opmerkelij ke Romeinse Villa. De rijks dienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek in Amersfoort heeft dit beves tigd. Volgens H.J.W. Willems pro vinciaal archeoloog is er spra ke van een hoogst opmerke lijke villa die beduidend gro ter is dan de eerder in zuid- Nederland aangetroffen hui zen uit de Romeinse tijd. De muren zijn voorzien van fres co's, die kennelijk door een beroepsschilder zijn gemaakt (foto). Uit beide gegevens leidt hij af dat de bewoner van de Maas- brachtse villa een rijk man moet zijn geweest. Bij soort gelijke vondsten elders be stond het schilderwerk slechts uit wat non-figuratie ve decoraties maar hier zijn tal van figuren, in hoofdzaak helden en goden, aangetrof fen. De fresco's zijn nog vrij gaaf. De gevonden fragmen ten worden in elkaar gepast en na conservering tentoon gesteld in het Bonnefanten- museum voor kunst en oud heden in Maastricht. De vondst werd gedaan op een braakliggend terrein aan de Steenakkerstraat, waar bin nenkort een complex wonin gen zal verrijzen. Omdat in de omgeving al eerder Romeins fragmenten waren gevonden, werd besloten eerst opgra vingen op het terrein te doen. ZEIST (ANP) - De huisartsen voe len er niets voor, hun patiënten met een recept en een machti gingsformulier naar het zieken fonds te sturen, voordat de ge neesmiddelen bij de apotheker kunnen worden opgehaald. Maar volgens de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) is dat de consequentie van de be schikking waarin minister Gar deniers (volksgezondheid) het aantal medicijnen dat voor reke ning van het ziekenfonds mag worden voorgeschreven, be perkt. Huisartsen, specialisten, apothe kers en fondsen hebben gisteren de praktische uitwerking van de ze maatregel - die op 1 septem ber ingaat - besproken. Ze wer den het niet eens: de vertegen woordigers van de Landelijke Huisartsen Vereniging willen de kwestie eerst nog in het LHV-be- stuur brengen. De minister heeft lijsten gepubli ceerd van geneesmiddelen die na 1 september niet meer door de ziekenfondsen mogen worden vergoed. Daarbij gaat het om zo genaamde „drogisterij-artike len" en om dure middelen waar voor goedkopere, vervangende preparaten bestaan. Maar er is DEN HAAG (GPD) - De uitspra ken van premier Van Agt en PvdA-leider Den Uyl over de plaatsing van kernraketten op Nederlandse bodem zijn „onver standig". Ze maken de komende formatie erg moeilijk omdat er nu al „messen op de formatieta fel" liggen. Dit zei Jan Terlouw gisteren voor de KRO-tv. Van Agt heett in een artikel in het CDA-partijblad geschreven dat in 1983 over plaatsing beslist zal moeten worden en dat de rege ringspartijen zich moeten neer leggen bij een beslissing van de Tweede Kamer. Volgens Ter- louw zijn dit nu typisch zaken die bij de formatie geregeld moe ten worden en niet vooraf gedic teerd. Den Uyls weigering het PvdA- standpunt van niet-plaatsen van de raketten bespreekbaar te ma ken is onverstandig, omdat het coalitieonderhandelingen uit sluit, aldus Terlouw. Hij ver wacht overigens zelf dat de Tweede Kamer zal besluiten de raketten niet te plaatsen. Evenals PvdA-leider Den Uyl zei Terlouw het gevoel te hebben dat premier Van Agt van mening is dat de raketten er maar moe ten komen. Volgens Terlouw zal Van Agt er al het mogelijke aan ook een lange lijst met medi cijnen, waarvan de minister meent dat ze uit kwaliteitsover wegingen niet zouden moeten worden voorgeschreven. Als een arts dat toch wil doen, moet het ziekenfonds hem voortaan voor af toestemming geven. Secretaris J. Landheer van de VNZ zei na afloop van het overleg, dat er op de lijst van de minister ge neesmiddelen staan „waar je heel goed buiten kunt als je de patiënt wilt helpen". Landheer: „Wij hebben die ministeriële be schikking niet verzonnen, maar daar staat nu eenmaal in dat de fondsen voor deze middelen vooraf toestemming moeten ge ven". De VNZ is van plan alle artsen machtigingsformulieren toe te sturen, waarop ze in voorkomen de gevallen kort kunnen motive ren waarom een patiënt zo'n middel toch moet hebben. De pa tiënt moet dan met het formulier naar het ziekenfonds, waar de adviserend geneeskundige be kijkt of er sprake is van een „on aanvaardbaar" risico, als hij of iQ het niet krijgt. Dat zal bijna nooit het geval zijn, meent Landheer. doen om zijn eigen partij daarin mee te krijgen. Plan-Schouten Terlouw omhelsde opnieuw het plan van de econoom Schouten, die de prijscompensatie wil ver vangen door belastingverlaging. Hiermee komt er meer ruimte voor winst in het bedrijfsleven, maar gaat het financieringste- AMSTERDAM (GPD) - De Britse politie heeft de uitlevering ge vraagd van Patricia Ford, de vriendin van de Engelse moorde naar Alan Reeve, die vorige week vrijdag in Amsterdam de 27-jan- ge politieagent J. Honingh dood schoot. Men neemt aan dat Pat haar vriend een jaar geleden heeft geholpen bij zijn ontsnap ping uit de beruchte Broadmoor- gevangenis. Patricia Ford is ech ter direct na de schietpartij in Amsterdam spoorloos verdwe- Volgens de Amsterdamse inspec teur Heiko van der Pol, die het onderzoek in deze zaak leidt, is zij gesignaleerd in Amsterdam en in Maastricht. Woensdag is Volgens hem hangt het dan ook af van de mate waarin de huisartsen willen meewerken, of de ministeriële maatregel veel problemen gaat veroorzaken. De LHV is het daar helemaal niet mee eens. Secretaris J van den Blink: „Als praktizerend huis arts kan ik met die lijst nauwe lijks uit de voeten. Het nu voor gestelde systeem is bijzonder omslachtig". Of de patient nu toestemming aan het zieken fonds vraagt of dat de huisarts- ROTTERDAM (ANP) - Het lande lijk wao-beraad is tegen verla ging van de wao-uitkeringen van tachtig naar vijfenzeventig pro cent van het laatstverdiende loon. De organisatie schrijft in een brief aan de minister van so ciale zaken en werkgelegenheid en aan de Tweede Kamer dat zij zich distantieert van de opvat ting van de Nederlandse Federa tie van Arbeidsongeschiktenor ganisaties (NFA) dat een derge lijke verlaging bespreekbaar is. Het landelijk wao-beraad schrijft te verwachten dat de minister en de Kamer er bij de beoordeling van de brief van de NFA over verlaging van de wao-uitkenn- gen rekening mee houden dat „honderden wao-comités en groepen in het land" ook tegen de ideeën van de NFA zijn Een verlaging van de uitkeringen aan arbeidsongeschikten van 80 naar 75 procent van het laatst verdiende loon is ook voor de ge- handicaptenbond Anib onaan vaardbaar. kort omhoog. Om dat laatste te gen te gaan wil Terlouw deze be lastingverlaging beDcrken. Verder moet de overheid meer ei gen loonbeleid gaan voeren, meent Terlouw, zonder dat de band met de lonen in het be drijfsleven worden verbroken. De koppeling tussen minimum loon en minimum sociale uitke ring wil D'66 handhaven. haar signalement in het hele land verspreid, maar het is heel goed mogelijk dat zij zich nu in West Duitsland bevindt. Reeve, die regelmatig naar de bi bliotheek ging, studeerde Neder lands aan de hand van een NTI- cursus. Hij beweert dat hij con tact heeft met bepaalde terroris tische organisaties ergens in Eu ropa. Inspecteur Van der Pol zegt: ,,Hct is best mogelijk dat hij alleen zelf denkt dat hij onder deel is van een dergelijke organi satie, maar je moet alles uitzoe ken". In verband met deze mogelijkheid is de Westduitse politie zeer geïn teresseerd in de verdere verho ren van Reeve. dat - schriftelijk - doet. er kan volgens hem kostbare tijd verlo ren gaan als iemand direct een bepaald middel nodig heeft. De LHV wil een meer praktisch systeem warvan de (MtÜnt 10 min mogelijk last ondervindt. Zo zou alleen al het voorschrijven van een middel waarvoor tcos- tcmming nodig is, bijvoorbeeld moeten kunnen betekenen dat er sprake is van een uitzondering waarvoor het fons een machti- ging verleent Het onlangs als "slecht" omschreven materieel van de Unifiltroepen in Libanon zal dezer dagen op niveau worden gebracht met een kleine twin tigjeeps en trucks. De Nederlandse troepen in Libanon zagen het wagen park in de afgelopen maanden steeds verder uitdunnen als gevolg van de ouderdom van de voertuigen en de slechte toestand van de wegen. Hei nieuwe materieel werd gisteren in de Rotterdamse Waalhaven op trans port gezet. ADVERTENTIE ptt teiec om mur BurtenjeregobHietwinen Nederland m 18 00 uu» en m wteMryj vocx

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7