3 Toekomst ijshal onduidelijk Grote kans op college van PvdA en CDA v* flCHTERGRDHDI Wie maakt me los Gemeente biedt drie miljoen <3V VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 Leiden Ton Menken: "Ik probeer me sterk te maken voor een zo'n goed mogelij ke oplossing". De overdekte ijsbaan aan de Vondellaan. Met aan de achterzij de ongebruikte skateboa rdbanen terwijl het on kruid tiert. De hal zelf is hermetisch gesloten. Een troosteloze aan blik. LEIDEN - De toekomst van de Ton Menken ijshal in Leiden is op dit moment duister. Alle betrokken partijen hebben het op dit moment over "een kwes tie van afwachten". Zowel de Westland Utrecht hy potheekbank, formeel ei genaar van de hal, de stióhting Schaatscentrum Leiden, de exploitatie maatschappij Sporeco en de gemeente Leiden kun nen of willen niet zeggen hoe de zaken er voor staan. De meest serieuze gegadigde om de exploitatie van de hal over te nemen, het in Lisse gevestigde Sporeco, wil uiterlijk eind augus tus van de Westland Utrecht ver nemen of er ijs in de hal komt te liggen. Maar de verantwoordelij ke figuren bij de hypotheekbank zijn begin deze week juist met vakantie gegaan... De gemeente Leiden heeft inmid dels een bod van drie miljoen gulden op de hal uitgebracht. Van dit bedrag gaat naar schat ting een paar ton aan achter stallige erfpacht af. Zoals be kend wil wethouder sportzaken Tesselaar graag een tweede sporthal in Leiden en ziet hij in de Menkenhal een mogelijke op lossing. Volgens deskundigen is de ijshal evenwel ongeschikt voor andere indoorsporten dan overdekt schaatsen. De betonnen vloer en de hoogte van de hal zouden een beletsel zijn. Zij voorspellen dat er voor een vermogen, een be drag van rond de één miljoen gulden, aan de hal moet worden verbouwd om deze geschikt te maken als 'multi-functionele' sporthal. De vraag is natuurlijk of de gemeenteraad met een der gelijke investering akkoord zal gaan. Ton Menken beweert echter dat een "kleine ingreep" voldoende is om de hal voor verscheidene indoorsporten geschikt te ma ken. Menken zegt nog steeds nauw bij de onderhandelingen over de hal betrokken te zijn: "Ik heb me dan wel volledig terugge trokken maar probeer me wel, in het belang van de schaatsers, sterk te maken voor een zo goed mogelijke oplossing". De stichting Schaatscentrum Lei den, een door schaatsverenigin gen uit de regio gevormde stich ting, heeft in een eerder stadium een bod van 2,6 miljoen gulden op de hal uitgebracht. Een bod dat toen door Ton Menken is af gewezen. De stichting heeft inmiddels aan de Westland Utrecht kenbaar ge maakt de exploitatie op zich te willen nemen wanneer Sporeco, om wat voor reden dan ook, mocht afhaken. Wanneer de hal aan de gemeente wordt verkocht dan wil de stichting de hal graag huren om in elk geval het voort bestaan van een kunstijsbaan in de Leidse regio te waarborgen. Ton Menken verwacht dat zijn voormalige hal in de toekomst dienst gaat doen als sporthal: "Maar ik denk wel dat er het in komende seizoen nog wordt ge schaatst. Ik hoop in elk geval dat de stichting Schaatcentrum een eerlijke kans krijgt om zich waar te maken". Goede wil Voorzitter H.M. Zaalberg van Schaatscentrum Leiden meent dat de stichting financieel in staat is om de ijshal te huren en te exploiteren. De aangesloten verenigingen maken jaarlijks voor een huurbedrag van twee ton gebruik van de ijsvloer: "Een bedrag dat voor de exploitatie rechtstreeks is aan te wenden. En dat is toch een aardig begin, dachten wij". Daarnaast is de stichting nog steeds van plan om op 28 augus tus een grote manifestatie in de al wekenlang leegstaande hal te houden: een rommelmarkt, fan cy fair en een loterij. Verder wil de stichting aan het eind van de ze maand allerlei acties organise ren met de bedoeling geld in te zamelen. Hoe groot de kans is dat de Men kenhal inderdaad weer een schaatscentrum wordt, durft voorzitter Zaalberg niet te zeg gen: "De Westland Utrecht eist allerlei garanties van ons die wij onmogelijk kunnen geven. Het enige dat wij kunnen garanderen is onze goede wil". Zaalberg en zijn medebestuurders zijn overigens van plan om leden van de Leidse gemeenteraad uit gebreid over de stand van zaken rond de Menkenhal te informe ren: "We hopen dat er van poli tieke zijde druk kan worden uit geoefend op de wethouder om de ijsbaan niet zomaar te laten ver dwijnen. Want met zoveel flore rende schaatsverenigingen in de regio is het een absurde zaak als er straks geen ijs meer in de hal ligt". Zaalberg twijfelt er aan of het nu nog haalbaar is dat half septem ber wordt begonnen met een nieuw schaatsseizoen: "De tijd dringt. Wil je half september de hal voor schaatsers opengooien dan moetje uiterlijk eind augus* tus met je voorbereidingen be ginnen: scholen aanschrijven, administratie opzetten, voorra den aanleggen, noem maar op. En nu de verantwoordelijke mensen met vakantie zijn, zal het toch moeilijk worden om de zaak op tijd voor elkaar te krijgen. Wij houden de vinger strak aan de pols en meer kunnen we op dit moment echt niet doen. Onze aanbiedingen liggen er. Het wachten is op de beslissing van de Westland Utrecht". Een woordvoerder van de West land Utrecht is ook niet in staat om de overige betrokkenen uit de onzekerheid te halen "Een beslissing rond de Menkenhal is nog niet genomen. In principe gaan wij er van uit dat een ijs baan een ijsbaan moet blijven" Een ander principe is evenwel dat elk project van dc Westland Utrecht te koop is. "Mits er een aannemelijk bod wordt gedaan", aldus de woordvoerder. "Of het bod van de gemeente Leiden aannemelijk is kan ik niet zeg gen. Daar gaan andere mensen over en die zijn nu dus met vakantie. Probeert u het aan het eind van de maand nog maar Meer Leids nieuws op pagina 13 LEIDEN - De Leidse warenmarkt: domein van de boodschappen de gezelligheidsmens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse warenmarkt: schepper van tientallen ar beidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote socia le functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt. Leids als de Hartebrugkerk en 3 oktober en ouder dan de Zijlpoort; een zomerrubriek waard derhalve. Vandaag deel acht: over kramenbaas Verschoor, z'n broer John die betaald voetbal speelt en zwager 'Ati' die op winterdag met een trek ker in de Nieuwe Rijn verdween en met politie-escorte werd thuisgebracht. Natuurlijk ziet hij een praatje voor de krant wel zitten. Ie dereen vindt het toch leuk om een keertje uit de anoni miteit getild te worden? Kra menbaas Tom Verschoor zeer zeker want het is niet al tijd even leuk om in de scha duw te leven van een broer die als voetballer van Telstar, de club waarover de laatste tijd zoveel is te doen, bijna el ke dag de krantekolommen haalt. "Maar niet dat ik het erg vind hoor dat Sjon zoveel aandacht krijgt want toeval lig is m'n broertje alles voor Kramenbaas Tommie loopt al van z'n zesde op de Leidse markt. Het bekende verhaal: hij trad in de voetsporen van z'n vader: letterlijk cn figuur lijk. Jarenlang heeft hij ach ter z'n vader, Tom senior, aangehobbeld. Op z'n der tiende besloot hij bij z'n va der in dienst te treden. "Ik had er net een jaar LTS opzit ten", kan Tom junior zich nog herinneren, "ik was dus nog leerplichtig en dat kwam de schoolmeester bij ons thuis vertellen. Maar m'n va der en ik hebben 'm duidelijk gemaakt dat hij 't maar moest bekijken en de volgende dag stond ik op de markt. Op school hebben ze me nooit meer gezien". Een jaar of tien heeft Tom Ver schoor in dienst van z'n va der, die weer in opdracht van een Haagse firma handelde, de kooplui op de Leidse markt van kramen voorzien. Daarna werd hij de bouw in gejaagd. "M'n vader zag voor mij geen brood meer in de mart. Die firma in de in Den Haag schee er mee uit en toen had m'n ouweheer opeens vier bazen. Vier kooplui, die allemaal hun winst wilde pakken. Ik ben toen de bou werij ingegaan maar daar naast bleef ik de markt doen". Zo'n zeven jaar geleden nam kramenbaas Verschoor af scheid. "Zaten ze opeens zon der. Ze hebben de een na de ander geprobeerd, maar het was allemaal niets. Toen kwamen ze mij polsen. Ik heb om een proeftijd van drie weken gevraagd. Bij m'n baas nam ik drie weken vakantie en in die tijd ben ik gaan proefdraaien als kra menbaas en dat beviel me zo dat ik meteen 'ja' heb ge zegd". Beulstempo Op dit moment is Tom Ver schoor mede-eigenaar van het bedrijf dat de kramen verhuurt aan de kooplui op de Leidse warenmarkt (woensdag en zaterdag), de markt in Leiden Zuid-west en de Rijnsburgse markt. In totaal gaat het elke week om een kleine vierhonderd kra men die tegen een bedrag van veertien-en-een-halve gulden worden verhuurd. Verschoor's compagnon, Wil lem Huisman uit Alphen, zorgt voor de boekhouding terwijl hij zelf als kramen baas met acht part-timers voor het opbouwen en afbre ken van de kramen zorgt. Dat opbouwen en afbreken ge beurt in een beulstempo. "Niet lullen maar beuken", luidt Verschoors parool. Met zijn medewerkers bouwt Tom in een krappe twee uur de hele zaterdagmarkt op. En dat is dan inclusief de aan voer van de kraamonderde- len, die op de Kaasmarkt lig gen opgeslagen. Het afbre ken doet 'het team Ver: schoor' zo mogelijk nog snel ler. "Dat moet ook, want om zeven uur moeten wij van de markt zijn. Dan komen ze im mers van de gemeente om het zaakje schoon te maken. En die jongens kunnen moei lijk op ons gaan wachten. Die willen op zaterdagavond ook Tom Verschoor beulend op de Leidse markt: "Ik doe veel i kramenbaas heb je dat ook nodig". graag een beetje op tijd thuis zijn". Behalve met opbouwen en af breken van markten houdt Tom Verschoor zich ook be zig met het onderhouden en repareren van de kramen. "En daar ben ik elke week een hele tijd mee bezig want er gaat nogal eens wat kapot. Vooral wanneer het winter dag is. Dan slijten de planken onder je handen vandaan. En er wordt natuurlijk een boel gesloopt. Zeker op de zater dagmarkt. Die is ook zo groot. Da's niet meer te over zien. Wanneer je op de Nieu we Rijn bezig bent dan kun je onmogelijk zien wat er op de Kerkgracht gebeurt". Doldwaas Tom Verschoor, juist dertig ge worden, heeft in de meer dan twintig jaar dat hij nadrukke lijk op de Leidse markt aan wezig is de meest doldwaze dingen meegemaakt. Als de dag van gisteren kan hij zich herinneren dat zwager Aad op een zaterdag kwam hel pen. Van de wal in de sloot dus. "Het was hartje winter en er stond een keiharde wind We hadden net een wagen afgela den en Ati zou de trekker even wegrijden. Hij draaide dat ding een halve meter van de walkant en zette 'm daar neer. Ik nep nog dat-ie niet moest vergeten om 'm in z'n achteruit te zetten. Dat ver- gat-ie dus wél. Even later wil de Atie starten, de trekker nam een sprongetje en kie perde zo de Nieuwe Rijn in. Atie eronder. Dat was effe spannend want hij kwam maar niet boven. Net op het moment dat ik het water in wilde springen, kwam hij bo- venzetten. We hebben 'm eerst paar blokjes laten hol len en toen in mijn auto ge zet. Als een waanzinnige ben ik naar z'n huis gescheurd. Onderweg werd ik aangehou den door een motoragent. Ik het hele verhaal verteld. Zet te die vent z'n sirene aan en ging voor ons uitrijden. Achteraf hebben we er vrese lijk om moeten lachen. Ook al heeft dat geintje me 2500 gulden gekost". Wat Tom Verschoor ook nooit zal vergeten is de keer dat z'n halve familie en de politie naar hem op zoek waren ter wijl hy thuis lag te slapen. Zijn vrouw Sylvia was net be vallen en werd een paar da gen eerder dan aanvankelijk de bedoeling was uit het zie kenhuis ontslagen. Thuis kwam zij voor een gesloten deur. In de veronderstelling verkerend dat manlief op de t sport dus ik heb een bere conditie. Als (Foto Holvast) markt was liet zij een groot scheepse zoekactie naar hem houden. Tom, door de span ning van de dagen daarvoor de uitputting nabij, genoot echter thuis van een diepe slaap. Fluitend Anekdotes die Tom Verschoor moeiteloos opdiept en die zijn bestaan als kramenbaas draaglijk maken Wat heet draaglijk. Tom: "Ik ga elkdc dag fluitend naar m'n werk. Vooral op zaterdag. Ik ver heug me altijd op de zater dag. Dan kom ik die leipe Hoffmans weer tegen, Joop van de dameskleding Die heeft elke zaterdagochtend een nieuwe bak. Net als Jan sen van de snoep. En dan heb je nog die Van Noord van de dierenvoeding die 's och tends altijd zo lekker chagry mg is. Prachtige mensen zijn dat. Daar je lig je maar zo in een deuk mee" Hoe lang denkt Tommie Ver schoor het beulswerk vol te houden? "Nog heel lang Ik doe heel veel aan sport en heb dan ook een bere condi tie. Piet Sierat is iemand die al 25 jaar by mij en mijn va-' der werkt en hij heeft nog geen versleten rug. Dus alles by elkaar denk ik dat ik het nog wel een tycfoe volhou" De jaren zeventig is Leiden achtereenvolgens bestuurd door een rechts college, een links college en een PvdA/ WD-college. Afspiegelings colleges (waarin alle grote partijen vertegenwoordigd zijn) hebben we het laatste decennium niet meer ge kend. Dat verschijnsel van gemoede lijke saamhorigheid tussen de politieke partijen in de ge meenteraad is na de jaren zestig jaren verdwenen, mis schien wel voorgoed. Het komt nu aan op heuse onder handelingen over de te voe ren politiek. Plaatselijke 'ka- binets-formaties' dus. In de rijkgeschakeerde kleu renpracht van de diverse col leges heeft tot nu toe de rooms-rode coalitie ontbro ken. Zo'n college te vormen zou kortom het toppunt van progressiviteit betekenen. De kansen op zo'n college lijken nu groter dan ooit tevoren. De college-vorming is op dit moment in een beslissende fase gekomen. De beslissing ligt vooralsnog bij de PvdA- fractie en de keuze luidt: voortzetting van een tot nu toe bevredigend verlopen sa menwerking of een herken baar en duidelijk programma voor het te voeren beleid. In de extra vergadering van de PvdA-fractie, vandaag, moet deze knoop worden doorge hakt. De loyaliteit aan de li berale coalitiepartner is een moeilijk in te schatten factor. Hoewel WD en PvdA zeker geen politieke vrienden zijn, gaat het toch om de brood winning van twee collega's. Hen op wachtgeld te zetten is ook financieel niet aantrek kelijk, zeker niet in een tijd van pijnlijke bezuinigingen Maar dit soort argumenten kunnen en mogen nooit de doorslag geven, wanneer er met een andere partij meer overeenstemming bestaat en betere afspraken te maken zijn over de te voeren poli tiek. De bescheiden opstelling van het CDA, voortkomend uit acht jaar machteloze opposi tie, een verlies bij de verkie zingen en een verjonging van de fractie, staat daar tegen- De constatering van vier jaar geleden van de toenmalige PvdA-onderhandelaar Van Dam. dat de WD in Leiden het CDA links was gepas seerd gaat niet meer op. Inte gendeel, de christen-demo craten hebben een zelfde in haalmanoeuvre uitgevoerd. Gesprekken In de gesprekken van afgelo pen woensdag hebben de partijen elkaar nog eens dui delijk gemaakt welke poli tiek zij de komende jaren wil len voeren. Walenkamp (CDA) verklaarde niet onte vreden te zijn. "De voor ons belangrijke wijzigingen zyn niet slecht overgekomen", zo was zijn indruk. Kuyers (WD) zei dat het ge sprek in genoeglijke atmo sfeer was gevoerd en dat de bedoelingen van de wijzi gingsvoorstellen duidelijk zyn gemaakt. "Echt onder handeld is er dus niet", aldus Kuyers. Hij constateerde dat er "over parkeren, de rioolbe lasting en de plaats van de binnenstadsschool, kortom de bekende punten, nog na der gesproken moet wor den". Hoekema (D'66) zei na afloop dat er geen inhoudelijke breekpunten zyn gebleken. "We hebben gekeken waar nog wat rek in de voorstellen zat. Over parkeren en de drank en horeca zal nog ge sproken moeten worden. Op het punt van de internationa le solidariteit worden we het wel eens", aldus Hoekema. Van Oosten (PPR) vond dat het gesprek weinig had opgele verd. Desalniettemin was er volgens Van Oosten sprake van een toezegging door de socialisten. De PvdA zal stre ven naar een programma waahn duidelijke keuzes worden gemaakt en waarin vage formuleringen worden vermeden. "Dat is een be langrijke toezegging gezien alle door de WD voorgestel de wijzigingen", aldus Van Oosten. Van dc veertig door de PPR in gediende amendementen zyn er by de PvdA acht in goede aarde gevallen. Het betreft uitsluitend toevoegingen op het programma. De PvdA staat onder meer positief te genover het afschaffen van de Leidse toets op de basis scholen, een bewaakte fiet senstalling bij station Lam menschans en ex pen men ten met woningen met een laag energieverbruik. Maar al met al vond Van Oosten het een mager resultaat Behalve de aan Van Oosten ge dane toezegging, zal de door Kuyers gegeven toelichting van belang zyn voor het ad vies dat de PvdA-onderhan- delaars vandaag aan hun fractie voorleggen. Maar omdat er, zoals Kuyers verklaarde, niet echt van on derhandelen sprake was, zal de WD waarschynlyk wei nig gelegenheid hebben ge had om de vele wijzigings voorstellen af te zwakken. En dat lykt voor de WD toch echt noodzakelijk om in de race te bly ven. De samenwer king was immers nooit meer dan een verstandshuwelijk. Overbodig De volgende keuze voor de PvdA-fractie betreft de vraag of de socialisten bereid zyn om in het college plaats in te ruimen voor D'66 Deze vraag laat zich gemakkelijker beantwoorden dan de vorige. In een college, of dat nu ge vormd wordt door PvdA/ WD of door PvdA/CDA is D'66 getalsmatig overbodig. De democraten, by de verkie- zingen gereduceerd tot een party met twee raadszetels, willen evenwel zo graag mee- regeren dat geen van de hen ten dienste staande middelen geschuwd zal worden. Ook niet dc rechtse 'Jan Terlouw- variant' WD/CDA/D'66 De variant heeft echter weinig kans van slagen, ook al om dat D'66 er zelf niet graag aan wil. Maar vooral doordat het CDA niet van plan is om van de ingeslagen weg terug te keren De christen-democraten heb ben hun kaarten op samen werking met de PvdA gezet en hebben volgens Walen kamp slechts weinig te win nen by een rechts college. Het toebedeeld krijgen van een zwaardere portefeuille (ruimtelyke ordening) noemt hy "slechts een licht voor deel". Ironisch genoeg is het eerder het CDA dan D'66 dat in feite de rechtse variant blokkeert. Men kan zich afvragen of het CDA nu ook al D'66 links is gepasseerd Wat de democra ten overblijft is de strategi sche middenpositie die men veelal inneemt als het in de gemeenteraad op belangrijke beslissingen aankomt. Zo zou D'66 wellicht een wet houderszetel kunnen 'kopen' door de PvdA aan een raads- meerderheid te helpen op punten waar men tot nu toe het onderspit delfde, zoals bijvoorbeeld de drank en ho reca. Maar ook dit wapen is beperkt, als de PvdA erin slaagt om in het college-pro gramma goede afspraken met de WD of het CDA te maken Een wethouderszctel voor D'66 zit er dan niet in. De PvdA voelt er niets voor om die ca deau te doen Of zoals Tesse laar het diplomatiek uitdruk te: "De ledenvergadering heeft uitgesproken dat. nu een links college niet moge- lyk is, er een college moet ko men waarin de PvdA zo veel mogelijk herkenbaar is. En dat voer ik uit" LEO MAAT Vakantie In clubhuis Matilo (Zaanstraatt worden volgende u-eek diverse actimteiCen voor de vakantie houdende schooljeugd gehouden. Maandagmiddag om twee uur stempels maken, dinsdag om tivee uur kinderbingo, woensdag om twee uur tekenfilms, donder doq om fu-Ti UUT naar hel Kat wijkse strand en vrijdag om twee uur een fietsconcours Voor meer inlichtingen telefoon 412515

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3