[Leidse agenda Dienst beschuldigd van amateurisme Weer fundamenten gevonden Nieuw Nijevelt inzet kort geding gemeente VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 VOORSCHOTEN - De zes bestaande kinderspeelzalen in Voorschoten gaan, financieel gezien, geen onbezorgde toekomst tegemoet. Voor 1983 kan de stichting Kinder speelzaal Voorschoten nog rekenen op voldoende subsi die van de gemeente, met die voorwaarde dat ook de stichting gaat bezuinigen. Voor de jaren daarna, zal het allemaal nog bekeken moeten worden. Op dit moment herbergen de speelzalen bijna driehonderd kinderen. De stichting is in april 1969 opge richt en vier maanden later opent de eerste kinderspeelzaal haar deuren. In de kleuterschool "Het Kwetternest" in de Nassauwijk, staat een lokaal leeg en de sti- ching kan daarvan gebruik gaan maken. Ruim een jaar later, de cember 1970, wordt op initiatief van Noord-Hofland bewoners "De Hooiberg" opgericht. De naam is veelzeggend, daar de speelzaal de eerste vier jaar on derdak vindt onder de verbouw de kap van de hooiberg van de familie Begeer. De komst van de speelzalen in de verschillende Voorschotense wijken gaat onvedroten verder. Er blijkt een duidelijke behoefte te bestaan. Augustus 1971; in de Vlietwijk komt speelzaal "Pippe- loentje", die nu twee zalen groot is. Januari 1974 is de geboorte maand van "De Boschfluiters", voor de kindertjes van Bosch geest, en de lange wachtlijst in Noord-Hofland zorgt voor nog een speelzaal in deze wijk. "De Peuterhof'. Al de zes de zalen staan onder de verantwoordelijk heid van de stichting. Een kinderspeelzaal is. zoals de naam min of meer al aangeeft, een ruimte waar kinderen kun nen spelen. Gepraat wordt dan wel over kinderen tussen de 2Vi en vier jaar jong. "Toen we be gonnen, konden kinderen van twee tot vier jaar komen, maar begin jaren zeventig zijn we daarvan afgestapt", zegt Anne- belle Jurkovich, algemeen hoofdleidster in Voorschoten, "het verschil in leeftijd was toch te groot. Ze zitten tenslotte alle maal samen in één lokaal en dat maakt het toch wel moeilijker". Vergrijzen De kinderspeelzaal is een niet zo vrijblijvend iets als een kinder crèche, maar ook geen ouder- taak-overneem-huis als een kin derdagverblijf. "Een speelzaal ontvangt een vast aantal kinde ren op een afgesproken ochtend of middag. Minimaal twee maal per week ontmoet het kind de zelfde leidsters en dezelfde kin deren". Dé definitie, in een infor matieboekje van de stichting. Tijdens die ochtend of middag kunnen de kinderen dan onge dwongen spelen, vaak met mate rialen die thuis niet aanwezig zijn. Watertafel, binnenzandbak, verven en andere speelmogelijk- heden. Voor de begeleiding zijn twee professionele leidsters aan wezig. Dat de behoefte steeds groter wordt, heeft volgens de stichting verschillende oorzaken. De ge zinnen worden kleiner, dus moe ten er meer 'vriendjes' gezocht worden; door het drukke verkeer kan men niet meer buiten spe len; mensen verhuizen vaker, met als gevolg dat het langer duurt voordat kinderen contac ten hebben gelegd; ouders vin den het wel prettig om eens een paar uurtjes zonder kinderen te zijn. Dit zijn argumenten die voor elke plaats opgaan. Voor Voorschoten is nog een extra re den. vele buurten in Voorscho ten vergrijzen, en het kind vindt minder vriendjes in de buurt. In totaal gaan er in Voorschoten zo'n 280 kinderen naar de speel zalen. Per ochtend kunnen maxi maal zeventien kinderen binnen de muren van het zaaltje spelen. "Er is een wachtlijst bij sommige kinderspeelzalen", aldus Jurko vich, "bij de anderen zijn op re delijk korte termijn wel plaat singsmogelijkheden. Maar dat is zeer wisselend. Aan het eind van het schooljaar gaan veel kinde ren naar de kleuterschool en dan is er weer voldoende plaats". Tariefgroepen Leidsters Jurkovich (links) en Ouwerkerk in één vna de kinderspeelzalen i gaan de speelzalen geen onbezorgde toekomst tegemoet. i Voorschoten. Financieel gezien voor de kinderspeelzalen. De za len vallen niet onder het ministe rie van onderwijs, dus zullen ze de benodigde gelden via andere wégen binnen moeten krijgen. "Vanaf het begin heeft de ge meente ons gesubsidieerd op ba sis van huisvesting en organisa tie. In 1977 hebben we het ver zoek gedaan om de speelzalen anders te subsidiëren, daar we het niet meer konden rooien. We krijgen nu vijftig percent subsi die op de personeelskosten en veertig percent op huisvesting. De rest krijgen we binnen via contributies". In de speelzalen zijn altijd twee professionele krachten aanwe zig. "We willen niet met vrijwilli gers werken", zegt Jurkovich, "als je dat doet, wordt de 'vaste' leidster extra zwaar belast. Je krijgt dan steeds andere mensen om mee samen te werken. Ook voor de kinderen is het beter als er vaste krachten zijn. Een vrij williger blijft vrijblijvend, dat kan zeer rommelig zijn. De pro blemen van de kinderen moet je niet over te veel hoofden sprei den. Je moet op een speciale ma nier met ze omgaan. We hebben dan ook maar heel kort met moe ders gewerkt". Financieel gezien zijn twee vaste krachten een zware belasting. De stichting vraagt aan de ouders dan ook een (geringe) bijdrage. "We hebben verschillende tarief groepen", zegt leidster Ouwer kerk, "die te maken hebben met het inkomen. Dit hebben we ge daan om alle mensen een kans te geven. Er is zelfs een mogelijk heid, als iemand het financieel 4 gezien echt niet kan opbrengen, dat het kind toch mag komen". De subsidie die de stichting krtigt van de gemeente Voorschoten, valt in het kader van het 'sociaal- -cultureel-plan'. "Financieel gezien is het allemaal niet erg royaal. Voor 1982 hebben we ne genduizend gulden meer gekre gen. Er is door de gemeente wel een duidelijke financiële grens gesteld. We moeten dan ook wel onderhandelen over het geld". Echte angst voor de toekomst heeft zowel Jurkovich als Ou werkerk niet, maar de komende jaren worden wel bezorgd tege moet gezien. "Tot voor kort hadden we twee speelzalen die ook 's middags open waren. Er was geen volledi ge groep kinderen meer, dus werd het te duur en zijn ze geslo ten. De salarispost is daarmee minder geworden en we konden het fiancieel redden. We mogen ons nog gelukkig prijzen dat de gemeente ons zo goed gezind is. Als er in Leiderdorp een leidster weggaat, dan moet daar een vrij williger voor in de plaats ko men", aldus Jurkovich. Voor de komende jaren wil zij echter geen uitspraken doen, want dat zou koffiedik kijken zijn. "Voor 1983 hebben we het redelijk rond gebreid, met de toezegging van onze kant dat ook wij zouden be zuinigen. Hoe het daarna gaat, moeten we nog bekijken". Overleg De stichting heeft in Voorschoten een goede verstandhouding met de gezondheidszorg. Regelmatig vindt er een onderling overleg plaats tussen leidsters, wijkver pleegkundigen en maatschappe lijk werkers. Zo kunnen de leid sters 'eigenaardigheden' van een kind doorgeven aan een wijkver pleegkundige, nadat zij uiteraard eerst de ouders op de hoogte hebben gesteld. Maar ook wijk verpleegkundigen kunnen een beroep doen op de leidsters, als bijvoorbeeld een kind met spoed geplaatst moet worden. "Als er problemen in een gezin zijn en het kind moet 'weg', dan probe ren wij het kind zo snel mogelijk te plaatsen", aldus Jurkovich. Maar niet alleen met de gezond heids-sector vindt overleg plaats, maar ook met de ouders. Zo vindt er minstens eenmaal een gesprek plaats tussen de ouders en de leidster. In dat gesprek wordt duidelijk gemaakt wat er in de kinderspeelzaal allemaal speelt en tevens kunnen de ou ders wat meer over het kind ver tellen. Volgens Jurkovich en Ou werkerk stappen de ouders ook regelmatig binnen om koffie te drinken en een praatje te maken. "De onderlinge contacten worden ook beter. Je merkt dan dat veel ouders eenzaam zijn. Voor die ouders heeft zo'n kinderspeel zaal dan ook een functie, want ze leren mensen kennen". Ruim een jaar geleden is Jurkovich be gonnen met speciale 'ouderge- spreksgroepen'. "Daar is veel animo voor. Tijdens acht avond en worden dan allerlei zaken en probemen rond het kind bepraat. Er zijn zelfs een aantal groepen die daarna bij elkaar gebleven zijn. Zowel de kinderen als de ouderen blijken door de stich ting 'vriendjes' te vinden. PAUL VAN DER BURG Trein maakt noodstop LEIDEN - Spelende kinderen op de spoorbaan ter hoogte van de Herenstraat hebben er gister avond rond half zeven voor ge zorgd dat de bestuurder van de trein Leiden-Alphen aan den Ryn een noodstop moest maken Toen de politie ter plekke kwam, hadden de spelende kinderen de benen genomen. Munten In het artikel over de twee munten met de beeltenis van Floris de Vijfde, is gisteren een foutje ge slopen. Abusievelijk zijn de twee afbeeldingen boven het verhaal verwisseld. Voor het onder schrift "De Hazerswoudse Floris V van kunstenaar Vis (1981)" on der de muntafbeelding, moet ge lezen worden "De Voorschoten se Floris V van kunstenaar She- hata (1982)". Leiderdorper beroofd van tien mille LEIDERDORP - Een 39-jarige Leiderdorper is gisteravond be roofd van tienduizend gulden. De man wilde een geldcassette in de nachtkluis van een bank in het winkelcentrum Winkelhof deponeren toen hij werd be dreigd door een nog onbekende man met een vuurwapen of iets wat daar op leek. De man rukte de cassette uit de handen van de Leiderdorper en maakte zich daarna uit de voeten. Automobilist richt flinke schade aan LEIDEN - Een 37-jarige automobi list uit Düsseldorf heeft van nacht flinke schade aangericht op de Rijnsburgerweg De Duitser reed waarschijnlijk met te hoge snelheid in de richting van Oegstgeest toen hij door een op het wegdek liggende trottoir tegel de macht over het stuur verloor. Ter hoogte van Houtlaan ramde de man vervolgens een muurtje en een tuinhek en ploeg de de tuinen van nummer 71 en 73 om. De auto van de Duitser werd totaal vernield. De bestuurder zelf kwam met de schrik vrij. Bij aanschaf materiaal VOORSCHOTEN - Het jeugdvakantieland in Voorschoten is vanmiddag geëindigd met het traditionele kamp vuur. Als aanmaakhout werden de in de loop van de week gebouwde hutten gebruikt. Het aantal kinderen dat elke dag rond de Lindehoeve te vinden was, lag rond de zeventig. In verhouding met de eerder georganiseerde vakantiebezigheden deze zomer in Voorschoten, was dat aantal hoog. De kinderen konden naast het bouwen van hutten, zich ook vermaken met verf, touw, spelletjes en dergelijke. Van oude molen op Morspoortterrein LEIDEN - Op het terrein van de vroegere Morspoortkazerne zijn gisteren de fundamenten gevon den van een achtkantig bolwerk waarop in de vorige eeuw de 'Ko renmolen' heeft gestaan. De houten fundering van het acht kantige bolwerk aan het Galge water werd blootgelegd tijdens graafwerkzaamheden die nodig zijn voor de aanleg van nieuwe walkanten en de bouw van wo ningwetwoningen op het voor malige kazerneterrein. De eerste molen die op deze plek stond dateert van 1615. Deze mo len brandde in 1642 af maar werd later herbouwd en kreeg de naam 'Korenmolen'. In 1815 werd de herbouwde 'Korenmo len' weer afgebroken. De reden waarom de stenen molen des tijds met grond gelijk werd ge maakt is niet bekend. Veel mo- Wassenaar - tegen de twee bewoners in het pand Nieuw Nijevelt in Wasse naar is een kort geding aangespannen. De gemeente Wassenaar wil dat de mensen uit het gebouw vertrekken. Het kort geding vindt plaats op achttien augustus. Het gebouw Nieuw Nijevelt is bestemd voor sociaal culturele doeleinden. Zo is er een jongerencentrum in gevestigd, een sportschool en een toneelvereniging. Op de bovenste verdieping van het voormalige poli tiebureau wonen al geruime tijd twee mensen. De gemeente vindt dit in strijd met de bestemmingsplan voor het gebouw. Begin dit jaar heeft de Stichting Nieuw Nijevelt een bouwplan ingediend om het geheel te verbouwen. Het plan viel in goede aarde bij de gemeente en zij gaat dit nu ook verder uitwerken. lens zijn in vroeger jaren ge sloopt omdat ze feitelijk geen dienst meer deden. Op het Morspoortterrein zal, na het gereedkomen van de nieuw bouw, een parkje worden aange legd. Het historische bolwerk waarvan de restanten zijn gevon den, wordt op bijna dezelfde plek, aan het Galgewater, her bouwd. De gemeente heeft plan nen om op het achtkantige bol werk ook weer een nieuwe len, of een molen die elders moet verdwijnen, te (her)bouwen. VOORSCHOTEN - De dienst openbare werken van de ge meente Voorschoten werd gis teravond beticht van een ama teuristisch aanschafbeleid. De commissie openbare werken concludeerde dat naar aanlei ding van een brief van een Voor schotense winkelier die regelma tig werkmaterialen aan de be- plantingsdienst levert. In de re gel laat 'openbare werken' de winkeliers zelf bepalen welke materialen van welke kwaliteit zij leveren. Een dergelijke gang van zaken gaat te ver, meende de raadscommis sie gisteravond. In het vervolg moet aan winkeliers altijd eerst een prijsopgave worden ge vraagd. De winkelier moet ook precies te horen krijgen welke kwaliteit wordt gewenst. Overi gens gaf wethouder Van Leeu wen (PvdA) gisteravond de ver zekering dat de bestelling van klein gereedschap eerlijk ver deeld wordt over de drie plaatse lijke winkeliers. "En die winke liers weten ook best welk mate riaal verlangd wordt". Een benzinepompinstallatie in de Voorschotense Voorstraat, een beschermd dorpsgezicht, vinden burgemeester en wethouders van Voorschoten een onbegrijpe lijke zaak. De huidige pompin- stallatie mag wat hen betreft blij ven zolang zij tenminste niet van eigenaar verandert. De provincie vindt het echter best wanneer het benzineverkooppunt altijd gehandhaafd blijft. Dat blijkt uit de gedeeltelijke goedkeuring door de provincie van de bestem mingsplannen 'Centrum' en 'Voorstraat', waarbij alle be zwaarschriften ongegrond wer den verklaard. De Leidseweg-Noord in Voor schoten krijgt een andere dek laag. Hier en daar wordt de gehe le huidige deklaag afgenomen en vervangen. Waarschijnlijk bete kenen de werkzaamheden over last voor de bewoners van de Leidseweg en zal ook het verkeer hinder ondervinden. Wethouder Van Leeuwen zegde gisteravond echter toe dat een en ander zo veel mogelijk in overleg met de bewoners zal geschieden. De bewoners van de Papelaan blij ven er fel op tegen dat de super markt van Hoogvliet gaat ver bouwen. Dit ondanks het feit dat Hoogvliet de plannen enigszins aanpaste na een hoorzitting met de bewoners. Volgens de bewo ners hoort een supermarkt een voudig niet thuis in hun woon wijk. De verbouwingsplannen passen echter in het bestem mingsplan zodat de commissie voor openbare werken zal advi seren een bouwvergunning af te geven. De beslissing over de locatie 'Alle- mansgeest' voor een woonwa genkampje is weer zes maanden uitgesteld door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. "Een onbegrijpelijke beslissing", zo meende de commissie gister avond. "Het is juist de provincie die druk uitoefent op de gemeen te om snel voor opvang van woonwagens te zorgen". Tweede Leids' Plein Festijn LEIDEN - Het Leids Plein Festijn wordt morgen voor de tweede maal dit jaar gehouden. Diverse muziekgroepen treden in de open lucht op het Stadhuisplein op. Dit muzikale spektakel duurt van twaalf uur 's middags tot on geveer negen uur 's avonds. VRIJDAG Leiden - Lesbiese Vrouwen Leiden, Caeciliastraat 18, film 'Een vrouw als Eva', 20 uur. LVC - Breestraat 66. optreden de Gro ningse rocktheatergroep Werk in Uit voering, 'Fata Morgana', 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'L'atten- tat' van Yves Boisset, 21.15 en 23.30 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026 ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. jongerencafé. tot 20 jaar. vanaf 22 uur disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Oegstgeest - Lange Voort, finish rol stoelmarathon, 14.15 uur. Voorschoten - Lindehoeve, Chaplin Band, 21 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, 'De Roze Sa Ion', 14-18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West. ma 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Leiderdorp Sjelter, muziekochtend, 10 Sjelter sportmiddag, 13.30 uur. Muzenhof - ruilbeurs, 19 uur. Gemeentehuis - commissie bestuursza ken en ruimtelijke ordening, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boehaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 W(jk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melis- setuin'5, tel. 210797, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133824, spreekuur: 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwyk, Rosmo len 2; zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek, 3, tel. 133834, spreekuur: 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - J. van Beek, J. van der Le den, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelf de adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel 174955. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, A. Meiman, Leid seweg 128a, tel. 2493. dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 aug tot 20 aug door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - A.W. Helder, Hermefijnvlindei 36. tel. 146686. H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23. tel. 144323. Oegstgeest - R.J W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen tel. 313846. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ter zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr vên 13 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqel 1. 2311 BG LEIDEN Posttxis SA. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123l43 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16-30-18 00 uu. Abonnementsgelden b<| vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 I n v Demiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post t 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 S 0.80 Directie G Koopman A. A. van Brussel Aangestoten txj de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen oorreepondenten o e in. Bonn. Brussel. Londen. Parus Wasbinqlort, C^iro Commentator W F J Wirtz lat 071-144941 öt 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2