Fong Leng: „We zitten krap, dat is alles" Makkenze slaat aanvallen af Kind met één ouder "achter" op school Cliëntenbond welzijn stapt naar rechter Stars vermoedelijk niet in eredivisie Rraay jr. naar NAC VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 „Ik ben en blijf een leeuwin. Ik sla mijn klauwen uit en werk koninklijk door". Dat zegt Carla Fong Leng, de directrice van het kleine maar lange tijd succesvolle mode-imperium in Amsterdam, dat deze week even op zijn grondvesten heeft staan schudden. Fong Leng, dochter van begaafde Nederlands-Chi- nese ouders uit Rotterdam, heeft een aanvrage voor haar faillissement kunnen weerhouden. De bedrijfsvereniging voor het kledingbedrijf wilde naar de rechtbank gaan in verband met achter stallige premies, maar heeft begrip getoond voor de plotselinge financiële moeilijkheden van Fong Lengs BV. Fred van Oss, sedert september 1981 mede-directeur in deze BV (die een jaaromzet heeft van ruim één miljoen gulden) zegt: „Wij lopen iets achter maar het is geen twee ton, zo als is beweerd. Doe er maar rustig een nul af. We ontken nen niet dat we krap in het geld zitten. Fong Leng zit al tien jaar krap. Weet je wat het verschil is tussen de creaties die Fong Leng maakt en dat wat kunstenaars maken? Die kunstenaar heeft betrekke lijk weinig materiaal nodig, maar Fong Leng heeft een heel apparaat van node. Zij moet deelnemen aan het eco nomisch verkeer". Stagnatie - Zijn er geen moeilijkheden met leveranciers? Fong Leng, in witleren wijd ge sneden broek en blauwleren bloesje uit haar laatste collec tie, verplaatst haar stoel met een boos gezicht. „Welnee, niet tot dit vreselijke bericht over ons in de kranten heeft gestaan. Het is echt waanzin. Niemand staat op het ogen blik te juichen in de mode-in dustrie. Maar we hebben nor maal goederen binnengekre gen". Van Oss voegt er bedachtzaam aan toe: „De produktie is wat gestagneerd. Dat is alles. Dat kwam omdat twee belangrij ke mensen op het atelier langdurig ziek waren". Fong Leng corrigeert: „Ieder een bij ons is belangrijk. Ie dereen heeft een hoogwaardi ge functie". Hoe groot is de BV Fong Leng? Dertien mensen, inclusief de beide directeuren, staan op de loonlijst. Onder wie Fong Leng's kroonprins, de ont werper Barry Brun. De man die aan één woord en aan één blik genoeg heeft om te we ten wat Carla bedoelt. - Achterstand in de salarissen Van Oss zegt: „Eén maand, maar dat zijn we al aan net in lopen. Er is een duidelijk aan wijsbare oorzaak voor die achterstand. Kijk, het bank krediet is gebaseerd op be paalde garanties. Eén van de mensen die garant voor ons stonden, wilde er om overi gens heel acceptabele rede nen van af. Dat had met ziek te te maken, maar dat doet hier niet ter zake. De bank wilde toen het bankkrediet tijdelijk verlagen. En dat was heel wat. We hebben nu nieu we geldschieters en de pro blemen zijn vrijwel opge lost". Inspirerend Carla Fong Leng studeerde aan de kunstacademie in Rotter dam en was later modefoto grafe en stofontwerpster voordat zij in 1971 een mode huis in Amsterdam opende. Haar ontwerpen inspireerden veel kunstenaars. Drie grote japonnen die zij voor Mathil- de Willink ontwierp, zijn aan gekocht door musea. Fong Leng zegt mokkend: „Dat je de kracht hebt om een ei gen zaak op te zetten, daar over hoor je niemand. Dat je tien jaar de moed hebt om in Nederland iets van de grond te krijgen wat er nog nooit is geweest. Dat schrijft ook nie mand. Er is toch verder niets hier?" - Bedoelt ze dat er minder mode wordt gemaakt in Neder land? „Fong Leng zet beide hoogge hakte voeten naast elkaar en zegt vinnig: „Ik zeg niets, ik kijk naar niemand en ieder gaat zijn eigen gang. Je denkt toch niet dat alle modema kers maandelijks bij elkaar komen? Ik werk keihard en dat doen al mijn mensen. Ie dereen geeft zich voor hon derd procent. We doen alles gezamenlijk: inkoop van stof fen, collectie samenstellen, verkoop. Ik ben geen dicta tor". Carla Fong Leng: „Dat Je de kracht hebt om een eigen zaak op te zetten, daarover hoor je niemand". Fong Leng noemt zichzelf een kunstenares die zich door geen enkele mode laat beïn vloeden. - Hoe ontstaan haar collecties? „Je gaat aan het werk met de stoffen en dan krijg je een beeld voor ogen. Zo ontstaat een plan. Ik ga niet ergens zit ten schetsen. Ben je gek. Je begint gewoon te werken, keihard te werken en dan word je door de materialen geïnspireerd". Boek Fred van Oss: „We hebben een grote orderportefeuille. Op 6 september is de volgende confectiecollectie voor het nieuwe seizoen klaar. Zoals gebruikelijk zo'n zestig stuks. We hadden deze maand twee mensen in dienst willen nemen. Een jongen die net is afgestu deerd als meesterkleerma ker in Den Haag en een meis je uit Haarlem dat van de mo de-academie komt. Door alle toestanden hebben we dat plan nog even opgehouden. Je kunt geen mensen bij je problemen betrekken die nog nooit iets met je te ma ken hebben gehad". Ook een plan om vijftien meis jes op te leiden die in Leer dam een coöperatief atelier hebben opgericht toen hun vorige werkgever de confec tiefabriek Eindhoven de zaak sloot, is nog even uitgesteld. Van Oss zegt spijtig: „Het is een leuke samenwerking. Die meisjes zouden in groepjes van twee een paar maanden bij ons komen werken tot ze het vak onder de knie heb ben. Misschien dat we er vol gende maand mee kunnen beginnen". - Hoe staat het met het boek Fong Leng dat dit voorjaar zou verschijnen? Fong Leng lacht. „Het is af. Op 25 augustus is het helemaal klaar. Het wordt op 4 septem ber in het Haags r presenteerd. Heel leuk. Staatssecretaris Dik zal het eerste exemplaar ontvangen en er wordt een hele show omheen gegeven". Die show is een onderdeel van een exportcampagne van Fong Leng. Want er zullen ook veel diplomatieke verte genwoordigers en buiten landse correspondenten uit genodigd worden. Nu al gaat meer dan de helft van de con fectiecollectie van Fong Leng naar het buitenland. Naar En geland, West-Duitsland. Ier land, België en de Scandina- Yjsche landen. Midden-Oosten Fred van Oss: „Niemand kan bestaan van één winkel en één atelier. Onze theorie was al bijna twee jaar geleden al dat we een wijder afzetgebied moesten hebben dan de veer tig verkooppunten in Neder land". een groot accountantskan toor hebben geholpen bij het opstellen van een uitvoe ringsplan dat volgens Fong Leng met bloed, zweet en tra nen wordt uitgevoerd. „Koopkrachtige mensen zit ten niet alleen in Amerika, Canada en Australië", zegt de modeontwerpster. „We den ken dat ook het Midden-Oos ten een goede markt is. Ge woon gemakkelijk bereik baar" - Is de trip naar de Golfstaten in mei j.l. dan geen nood sprong geweest? „Waanzin", roept Fong Leng geërgerd. „We hebben er een jaar voorbereidend werk aan gehad. We hebben gewoon naar nieuwe afnemers ge zocht. In oktober aanstaande gaan we opnieuw naar het Midden-Oosten, naar Dubai, Quatar, Bahrein en waar schijnlijk Jordanië. Er is een speciaal verzoek van het hof van koning Hoessein". Hoe komt het dat die vorige niet zo succesvol i „We zijn er op uitnodiging van het ministerie van informatie m Bahrein naartoe gegaan en wisten dat er enorm veel ver koopmogelijkheden waren. Door een onbenulligheids- fout van de plaatselijke orga nisatie is het ministerie van financiën niet uitgenodigd. Dat heeft toen problemen ge maakt over de hoeveelheid modellen die we mochten verkopen. Maar er is toch ge noeg verkocht om de onkos ten eruit te halen. Bovendien hebben we in de zaak in de P C. Hooftstraat in Amsterdam sindsdien veel kopers uit de Golfstaten gekregen die in mei niet konden kopen". Ook in november is Fong Leng met haar mensen op reis. Dan zal zij shows geven in vijf ca sino's in Oostenrijk. Haar vertegenwoordigster in dat land bereidt nu verkooppun ten voor in de betreffende steden. - Hoe staat het met de andere kosten. Leeft Fong Leng werkelijk op te grote voet? Ze lacht smalend. „Ik leef niet luxueuzer dan anderen. Ik kan heus geen vijf biefstuk ken eten. Ik woon nog steeds in hetzelfde huis dat ik zelf heb ingericht net als deze ate- lierruimte in Slotervaart, vlakbij het confectiecentrum. Kijk om je heen. Ziet het er mooi uit7 Toch is het heel eenvoudig. Een tapijt op de grond en spiegels om de grij ze pilaren. Het effect is goed. Ik hou van kunst, maar ik hoef geen Andy Warhol aan de muur te hebben en die heb ik ook niet. Maar ik wil wel jonge kunstenaars steunen. Ik koop wat me aanstaat. Is dit pand duur? Kom nou. een vertegenwoordiger is duur der en in het confectiecen trum zou ik niet goedkoper een ruimte kunnen huren". Vakantie Fong Leng is eigenlijk het meest bedroefd door de sug gestie die in de kranten heeft gestaan als zou ze zijn ge vlucht met haar vriendin Gertie Bierenbroodspot. „Ja, ik was een paar weken met vakantie. Naar Frankrijk in derdaad. Gewoon net als ie dere andere trut. Dat is alles. Het is niet zo dat ik een ver mogen wil vergaren Zo ben ik niet. Ik wil werken met mijn mensen en die leven er ook weer van. Zo zit dat in el kaar". GRONINGEN (ANP) - Kinderen uit eenoudergezinnen zijn min der goed op school dan kinderen uit gezinnen met twee ouders. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoeksrapport geti teld "eenoudergezin en schoolprestaties" van de Groninger on derwijskundigen Rie Bosman en Wiepke Louwes, die tijdelijk voor dit onderzoek verbonden zijn aan de subfaculteit van socia le en culturele wetenschappen van de rijksuniversiteit in Gro ningen. Een op de elf gezinnen in Nederland, dat is bijna een kwart mil joen gezinnen, is een eenoudergezin. Het grootste deel van die eenoudergezinnen, ongeveer 80 procent, bestaat uit een alleen staande moeder met kinderen. Het Groninger onderzoek wijst uit dat vooral kinderen uit moe dergezinnen het moeilijk hebben: ze halen lagere cijfers, krijgen lagere schooladviezen en bereiken een minder hoog schoolni veau dan vergelijkbare kinderen uit twee oudergezinnen. Volgens de onderzoeksters wordt de achterstand bij kinderen op schoolgebied vooral veroorzaakt door de slechte sociaal-econo mische positie waarin met name alleenstaande moeders gera ken. Die belabberde positie is er volgens de Groninger onder wijskundigen ook de oorzaak van dat vooral kinderen van al leenstaande moeders een wat minder ontwikkeld analytisch denkvermogen dan andere vergelijkbare kinderen hebben. De onderzoeksters vinden dan ook dat eenoudergezinnen finan cieel gesteund moeten worden. UTRECHT (ANP) - De Cliënten bond in de Welzijnszorg heeft be sloten naar de rechter te stappen voor eèn uitspraak over het machligingssysteem in de ambu lante geestelijke gezondheids zorg. De bond vindt dat dit sys teem de privacy van de cliënten aantast. In het kader van een wettelijke re geling die dit jaar van kracht is geworden, moeten de instituten voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg de ziekenfondsen een machtiging vragen voordat zij mensen in behandeling mo gen nemen. Zij moeten daartoe gegevens over de cliënten aan het ziekenfonds verstrekken. Bij de hulpverleners zowel als bij de cliënten bestaan daar bezwaren tegen. Inmiddels heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen de fondsen geadviseerd, bij instel lingen die niet aan het machti gingssysteem itieewerken, forse kortingen toe te passen op de voorschotten die zij krijgen. De Cliëntenbond meent dat de VNZ hiermee op de gang gekomen discussie over het systeem door kruist. Gisteren heeft de bond een ge sprek met de VNZ gehad, maar dat heeft de VNZ niet van de voorgenomen financiële kortin gen kunnen afbrengen. Vandaar dat de Cliëntenbond nu de rech ter gaat inschakelen. Zijn advo caat bekijkt nog op welke manier dat het beste kan gebeuren. Pax Christi laakt houding bisschoppen De katholieke vredesorganisatie Pax Christi is erg teleurgesteld dat de Nederlandse bisschoppen begin deze week hebben beslo ten tot uitstel van hun stand puntbepaling inzake kernwa pens. De vice-voorzitter van Pax Christi, oud-minister Trip, ver wacht, dat de bisschoppen zelfs in het geheel geen standpunt zul len innemen. Hij zei dit voor de IKON-radio. Dat de bisschoppen nog geen standpunt hebben over kernwa pens komt hun gezag en relatie met de "mensen in het land" vol gens Trip zeker niet ten goede. Het is volgens Trip een zoveelste blijk van onvermogen van de bis schoppen. De Waalse gemeenten, die een aparte classis vormen in de Ne derlandse Hervormde Kerk, ver keren in een benarde financiële situatie. Dit is vastgesteld tijdens de Waalse reü*nie, de jaarlijkse vergadering van afgevaardigden van de Waalse Gemeenten. Binnenkort zal met net oog op de financiële problemen een verga dering worden belegd van plaat selijke kerkvoogden en zal de ring van Waalse predikanten pra ten over de predikantstractc- menten. Gedacht wordt verder aan een vermindering van het aantal plaatsen waar kerkdien sten worden gehouden. Het moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk heeft opnieuw bij minister De Boer van erm aangedrongen op een gesprek over diens plannen te bezuinigingen op het vormings werk. Het hervormde instituut Kerk en Wereld te Driebergen dreigt ook het slachtoffer van de ze plannen te worden. Eerder had de minister een dergelijk verzoek afgewezen en het Mode- ramen voorgesteld contact op te nemen met ambtenaren van zijn ministerie. In het weekeinde van 28 en 29 augustus houdt de Miva, de Mis sie Verkeersmiddelen Actie, haar jaarlijkse inzameling voor vervoersmiddelen ten behoeve van missionarissen en eigenland- se priesters en pastorale werk- (st)ers in 46 landen van de derde wereld. Met het streefbedrag van zes miljoen wil de Miva 652 ver voersmiddelen, van vrachtauto tot paard, ter beschikking stel len. Om te controleren of het werk van de Miva in de missielanden nog zin heeft, heeft de organisatie een onderzoek ingesteld bij de betrokkenen zelf. Aan 230 lan deigen en Nederlandse bisschop pen, priesters en zusters heeft de Miva een reeks vragen voorge legd, onder meer of b.v. een auto werkelijk nodig is voor het werk of dat een dergelijk vervoersmid del ook een kwestie van status geworden is. De antwoorden ko men vrijwel hierop neer. dat met de uitbreiding van de kerk in de missielanden gemotoriseerd ver voer onmisbaar is geworden. In de Grote Kerk in Noordwijk Binnen wordt vanavond het laat ste orgelconcert gehouden in de zomeravondserie. Organist is Sander van Marion, de vaste be speler van het orgel van de Sche- veningse Bethelkerk. Op het pro gramma staan onder meer werken van S. Rossi. G.B. Marti ni, C. Seixas en J.S. Bach. Het concert begint om kwart over acht. In de Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn wordt dinsdagavond om acht uur het vierde zomer avondconcert gegeven. Uitvoe renden zijn de bariton Henk Post, de fluitiste Maria Bol en de organist Jan van der Plas. Gereformeerde kerken vrijge maakt: Bedankt voor Blija-Hol- werd; D.F. Ensing te Smildc en Diever. HAARLEM (ANP) - Daar de Haar lemse basketbalvereniging Stars (vorig seizoen Eve and Adam Stars nog geen nieuwe sponsor heeft gevonden, zal het voor de club onmogelijk worden deel te nemen aan de competities in de hoogste klassen van de Neder landse basketball Bond. Het bestuur van de vereniging, met 350 leden, overweegt wanneer het zoeken naar een sponsor voor 1 september geen resultaat heeft opgeleverd, zowel het eer ste herenteam als het eerste da mesteam terug te trekken uit de eredivisie. LEIDEN - Alle ogen waren giste ren in de Bloemenmarathon ge richt op André Moedig. De Leid- se rolstoelatleet leek in de tijdrit van zeven kilometer in Groot- Am mers regelrecht op weg naar een eerste plaats in het algemeen klassement. Halverwege het par cours reed Moedig theoretisch in de gele leiderstrui, maar bij aan komst bleek hij toch te kort te zijn gekomen. Henk Makkenze bleef Moedig voor en zit dermate stevig in het lei derszadel, dat de eerste plaats in de Bloemenmarathon hem nau welijks meer kan ontglippen Of Stars, dat als Flamingo's de aanzet heeft gegeven tot de sponsoring van basketbal in Nederland, haalde als eerste club Ameri kaanse Nederlanders in de natio nale competitie en veroverde tussen 1968 en 1973 vier keer de- nationale titel. De club is ook or ganisator van het traditionele kerst- en nieuwjaarstoernooi in Haarlem. Bij de voorbereiding op het ko mende seizoen had Stars de toe zegging van een potentiële spon sor. Nadat die zich echter had te ruggetrokken. ziet het bestuur, tenzij er nog een oplossing komt, geen mogelijkheid verder te gaan op eredivisieniveau Moedig (nu op een derde plaats) moet vandaag in de etappe Schoonhoven - Zoetermeer nog een verschuiving teweeg kunnen brengen. Makkenze heeft zich in deze Ronde van Nederland voor rolstoelatleten echter zo sterk ge toond, dat een Leidse zege niet waarschijnlijk is. Er moet dan ook ernstig rekening worden ge houden met een overwinning van Makkenze in de Bloemen marathon, die morgen in Oegst- geest zijn eindpunt bereikt Om ongeveer 14 45 uur worden de rolstoelatleten bij winkelcen trum de Lange Voort verwacht. Shirtreclame voor Roda JC KERKRADE (ANP) - Als ne gende vereniging, van de achttien, in de eredivisie heeft Roda JC een contrac af gesloten voor het komende seizoen om shirtreclame te maken. De Club uit Kerkrade zal van de eerste competitiedag de merknaam van een broeken fabrikant (Clark-jeans) op de shirts dragen BREDA (GPD) NAC en Hans Kr.i.iy ir 1 m ur tcren vrijwel tot een volledig akkoord gekomen over een éénjarig contract. NAC heeft alleen nog wat moeite met de wens van de 22-jarige midden velder na zijn dienstverband by de Bredase club transfervrij te zijn. Manager Ton van der Meer „De zaak is voor 95 procent rond. Bn Haarlem was Kraay transfer vrij. hetzelfde wil hij bij ons ook zien te bewerkstelligen. Daar over wordt nog onderhandeld" Eerder kwam Hans Kraay jr uit voor AZ'67. Excelsior en Haar lem en speelde hij ook in de Ver enigde Staten Kraay was wat blessures betreft tot nu toe vrij ongelukkig en liep in zijn carnè re tweemaal een beenbreuk op. Over de fitheid van Hans Kraay jr bestaan bij NAC geen twijfels meer Kraay speelde twee uiterst bevredigend verlopen oefenwed strijden voor de Bredase eredivi sieclub. die met de nieuwe aan winst wel een administratief pro bleem heeft binnengehaald Kraay jr valt namelijk buiten de BBI salarisnorm die voor NAC wordt gehanteerd, zodat hij niet op de loonlijst van de club kan worden geplaatst Van der Meer: „Dat gaat nog wat administratie ve inspanningen kosten ja Het is de bedoeling dat Kraay bij een bedrijf hier uit de buurt op de loonlijst komt en dat ie betaald gaat worden door de stichting Vrienden van NAC" In Bloemenmarathon

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11