Waterpoloteam in strijd om brons niet te motiveren l! 1 WK-organisatie '/i prestigezaak Lotto Tevreden met plaatsing voor Spelen Goud, zilver, brons MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 Vooral voor officials GUAYAQUIL (ANP) Tegelijkertijd dat in het zuiden van het land honderden arme drommels de bergen introkken om de herontdekte goudmijnen uit de koloniale tijd opnieuw te gaan ontginnen, zijn de deelnemers aan het vierde wereldkampioenschap zwemmen, waterpolo, kunstzwemmen en schoon- springen uit Ecuador vertrokken met al het door de organisatie beschikbaar gesteld goud, zilver en brons plus een onvoorstelbare hoeveelheid souvenirs. Niets bleef in het land, van de evenaar achter. Hoogstens de herinnering aan de goed ge trainde, weldoorvoede lijven van de toppers die in Guaya quil de beste tijd van hun leven hadden. Het eerste wereldkam pioenschap op het zuidelijk halfrond gaf een totale supre matie van de rijke landen te zien. De bevolking van Guaya quil ontwikkelde een wonder baarlijke affiniteit voor spor ten die nooit eerder te zien wa ren geweest en koos bij gebrek aan favorieten van eigen bo dem voor de andere vertegen woordigers van het Zuidameri- kaanse continent. Maar het werd vrijwel steeds te leurgesteld. En toen het dan ein delijk lukte en de Braziliaan Ricardo Prado na de 400 meter wisselslag op het erepodium verscheen, juichte het publiek een feite een produkt toe van Noordamerikaanse makelij, in dit geval van Mission Viejo- trainer Mark Schubert, die niet bij benadering kon zeggen hoe veel niet-Amerikaanse pupillen hij onder de deelnemers aan het wereldkampioenschap had. Na het terugtrekken van de Verenigde Staten vertrouwde de internationale zwemfedera- tie (FINA) de organisatie van het vierde WK toe aan Ecuador onder het motto dat hierdoor de zwemsportbeoefening in de der de wereld zou worden bevor derd. Zeven jaar geleden klonk dezelfde slogan toen de Colum- biaanse stad Cali het wereld kampioenschap mocht organi seren. Wat is daar sindsdien ge beurd? Vrijwel niets. De dood arme Columbiaanse zwembond moest regeringssteun vragen om een groepje deelnemers de reis naar het buurland te laten maken. Van hen kwam school slagzwemmer Pablo Restrepo in twee finales terecht. Luid toe gejuicht natuurlijk. Maar ook Restrepo blijkt te maken te heb ben gehad met de inmiddels bij na onvermijdelijke Schubert. De zwemsport is in Columbia in elk geval niet van de grond ge komen en het is de vraag of het in Ecuador anders zal zijn. Guayaquil houdt aan de we reldkampioenschappen niet minder dan vijf uitstekend geoutilleerde zwembaden over, die wellicht de burgerij ten goe de zullen komen, al blijft de vraag of voor de driehonderd duizend in de sloppenwijken drinkwater niet belangrijker is dan badwater. Toch zijn er in Ecuador geen stemmen opgegaan tégen het geldverslinderde karakter van dergelijke evenementen. Zowel links als rechts en zelfs de op de achtergrond toekijkende mili tairen hebben het slagen van het wereldkampioenschap tot een zaak van nationaal belang verheven. En men is daar alle GUAYAQUIL (ANP) - Of er nu een Hongaar of een Joegoslaaf langs de kant staat, het Nederlands zevental zal waarschijnlijk nog geruime tijd een wat amateuristisch aan doende eend in de professionele waterpolobijt blijven. Een gevolg in verschil in volgor de van prioriteiten. sombere voorverhalen ten spijt - nog in geslaagd ook. Alle scholen - van het lager on derwijs tot de universiteit toe kregen vrijaf om het organisa tiecomité te helpen aan vol doende tolken, begeleiders en mensen voor de veelal dubbel of driedubbel betaalde baantjes die een vage relatie hadden tot de organisatie. Een speciaal co mité leverde mensen die voort durend met de ploegen optrok ken om te voorkomen dat er er gens iets teveel zou worden be taald omdat dat de indruk zou wekken dat Ecuador een loopje nam met de verplichtingen van het gastheerschap. Deelnemers, ploegleiding en pers werden al te vaak aangeklampt door mensen die maar een ding wil den weten: welke gunstige in druk Guayaquil op de buiten landers maakte. Maar wee degene die dat niet apprecieerde. Dan gold ineens de spelregel: alles is mogelijk, maar geen kritiek. Zoals de vrouwelijke voorzitter van de federatie van zwemjoumalis- ten Beth Besford overkwam, toen ze dacht de chaotich doende organisatie te kunnen stroomlijnen. "Kritiek uitoefe nen op onze vlekkeloze organi satie, wat denkt die dame wel? Laat ze gauw naar huis gaan", schreef een van de plaatselijke bladen niet zonder mannelijk chauvinisme. Dezelfde behandeling kreeg de verslaggeefster van het West- duitse boulevardblad Bild toen ze een grappig verhaal over de misdaad in Guayaquil schreef. Het meest van allen voelde Alenka Weber zich gepakt. Op verzoek van het FINA-bestuur kwam ze al begin dit jaar naar Guayaquil om de organisatie bij te staan. Maandenlang had ze het idee dat niemand naar haar adviezen luisterde. Tot bij het begin van het kampioen schap bleek dat men ze wel de gelijk had uitgevoerd. Men had het haar alleen niet gezegd. Want al mag het kampioen schap niet zijn bedoeld voor de Ecuadoriaanse zwemmers en zwemsters, voor de Ecuado riaanse officials is het een hele bijzonder tijd geweest. In Nederland werk en waterpolo. Bij de echte grootmachten: wa terpolo en werk. Joegoslavië, Cu ba, Hongarije en de Sowjet-Unie kunnen desnoods de discipline en eentonigheid van trainings kampen verdragen. Westuitse poloërs drinken de spanning met een biertje weg. De Nederlandse waterpolospeler daarentegen zakt langzaam weg en is moeilijk meer te motiveren. Dat alles speelde een rol in de eindfase van het wereldkampioenschap in Guayaquil. Nederland was op gebrand na anderhalve maand De eindstand in het waterpolotoernooi is: 1. Sowjet-Unie; 2. Hongarije; 3. West- Duitsland; 4. Nederland; 5. Verenigde Staten; 6. Cuba; 7. Joegoslavië; 8. Spanje; 9. Italië; 10. China; 11. Austra lië; 12. Griekenland; 13. Frankrijk; 14. Canada; 15. Egypte; 16. Nieuw-Zee- 5 D T GUAYAQUIL (ANP) De keurige blazers, waarmee het Amerikaanse trainerscorps de tropische hitte van Guayaquil trotseerde, zal wel geen nieuwe trend worden in de internationale zwemsport. De pupillen van de keurig in het pak gestoken heren werden zo nu en dan geducht de oren gewassen door jongens en meisjes, die nog nooit zo'n luxe figuur op de kant hebben zien staan. de der dingen. Niet het feit dat de Amerikanen buiten de medailles vielen en dat hun eerste man, George di Carlo, met een verschil van 22 seconden als zesde aantik- In Ecuador wankelde de traditio nele Amerikaanse zwemhegemo- nie. De zwemsters van de USA werden vooral gedurende de laatste dagen op bijna alle fron ten geslagen door de nieuwe Oostduitse zwemgeneratie en ook hun mannelijke collega's zouden ernstig bedreigd zijn ge weest als de Oostduitse zwem bond wat geld op tafel gelegd om onbezette estafettes naar Guaya quil te sturen. Nu ontbrak de DDR op de 4x100 meter wissel slag, het slotnummer van de kampioenschappen, waarop het "USA all the way" alsnog over het water daverde. Winnaars en verliezers in de Ame rikaanse équipe zochten steun bij elkaar voor een krachtig op treden in estafetteverband. Daar gingen ze: Rick Carey, Steve Lundquist, Matt Grible en Row dy Gaines. Met slechts één doel voor ogen: de verbetering van het al zes jaar staande wereldre cord. Rowdy Gaines nam zo snel over, dat iedereen op de tribune er een valse start in zag. De voor zitter-kamprechter hield de ere- ceremonie op. Pas na het zien van de filmbeelden en het con troleren van de tijdwaarneming annonceerde de speaker dat er met de tijd van 3.40.84 een nieuw wereldrecord was geboren: het zevende en laatste van dit we reldkampioenschap. Vele insiders wijten de terugval van de Amerikanen - in West- Berlijn vier jaar geleden twintig maal goud, nu nog slechts acht maal - aan de Olympische boy cot. "Er was opeens geen doel om naar toe te werken Er heeft zich geen nieuwe zwemgeneratie gemeld en de overblijvers van de De winnende getallen zijn: 3 - 9 - 14 - 18 35 - 37, reserve 16. Aantal deelne mers: 477.541. Cijferspel 31 Het winnende cijfer is 919096. Aantal deelnemers: 185.045. Belgische Lotto De winnende getallen zijn: 9 - 25 - 29 - 31 - 34 - 38. reserve 3. Westduitse lotto De winnende getallen zijn: 2 - 14 - 38 - 41 - 46 - 49. reserve: 47. 'Spen?': 6443000 Supertrio De draverij met het supertrio werd gelo pen in de Vacantie-prijs, zondag op Duindigt over 2040 meter. De volgorde van aankomst is: 1 - 4 - 6.1. nr. 1: Rein- dert (Kees Imming), 2. nr. 4: Single Bel le (Roelof Kromkamp), 3. nr. 6: The Im port Laren (Piet Smit). Supertrio: 80.70. Omzet: 144.626,-. oude generatie hebben het niet allemaal meer kunnen opbren gen", aldus de Amerikaanse chef-trainer Mark Schubert, die het verlies aan typische Yankee mentaliteit het meest verontrus tend vond. "Wij zijn niet gewend aan verliezen. Als we dat wel wa ren, zouden we beter met zwem men kunnen stoppen". Het is de vraag of daar alleen de oorzaak ligt. Oostduitse en ook Nederlandse trainers verbaasden zich over de vaak ruwe manier van zwemmen van de Amerika nen. De verwaarlozing van de techniek was vooral merkbaar bij Schuberts pupillen, die de ruggegraat van het team uit maakten, maar bijvoorbeeld ook bij Tracy Caulkins, de 5-voudige kampioene van Berlijn, die nu niet éénmaal kon overtuigen. Stomheid Oost-Duitsland bracht wel nieuw talent aan de start. Talent dat het soms zo goed deed, dat de eigen ploegleiding met stomheid werd geslagen. Terwijl op de perstri bune journalisten bezig waren met het invullen van de vragen lijst, waaruit Petra Schneider als opvallendste figuur van het WK naar voren kwam, repte Cornelia Sirch zich naar een nieuw we reldrecord op de 200 meter rug slag. Een 15-jarig meisje, dat zo maar uit het niets tevoorschijn kwam. Dit vooijaar in Amersfoort, waar zij haar eerste internationale start maakte, was haar doel nog dit jaar 2.14 te zwemmen. In Guayaquil tikte ze na de eerste honderd meter in 1.02.85 aan en na 200 meter in 2.09.91, waarmee het de eerste keer in de geschie denis van het dameszwemmen is dat een meisje binnen de 2.10 zwom. En dan te bedenken dat Sirch haar plaatsje in het Oost duitse team uitsluitend te dan ken had aan het feit, dat de lang geblesseerd geweest zijnde Olympische kampioene van Moskou Rica Reinisch niet slaag de een comeback te forceren. Het was niet de enige keer dat Oost-Duitsland toesloeg. Op de 200 meter vlinderslag moest de gedoodverfde favoriete Mary Meagher het afleggen tegen de langere adem van Ines Geissler. Bij de heren waren het de Rus sen die de Amerikanen de pas af sneden. Alexander Sidorenko, de Olympische kampioen op de 400 meter wisselslag, versloeg op de halve afstand Bill Barrett van uit baan zes. Salnikov's hart stochtelijk bejubelde zege op de 1500 meter vrije slag - zijn twee de na de 400 meter - lag in de or- te. Zo'n afgang is on-Amerikaans en duidt op een slechte planning. Daarover is iedereen het wel eens. Het probleem is alleen dat voor de Amerikaan die met zwemmen zijn studiebeurs ver diend, het winterseizoen het be langrijkst is. Daarna gaat hij in april/mei met vakantie. Voor de Olympische Spelen, zoals die over twee jaar in Los Angeles plaats vinden, wordt zo'n vakan tie wel opzij gezet. Maar de mees ten doen dat niet voor een werel- kampioenschap met als gevolg dat de Amerikaanse selectiewed strijden pas veertien dagen voor het begin van het WK konden plaatsvinden: te kort voor her stel, te lang om de vorm te be houden. En dat was er de angst wat hen al lemaal in Ecuador te wachten zou staan. Fina-penningmeester Klaas van der Pol was erbij, toen het Amerikaanse gezelschap een dag voor de officiële opening zijn intrek nam in het meest luxueu ze hotel van Guayaquil. "Het was me een gezicht. De hele stoep stond vol flessen water, pakken zout en van alles en nog wat. Goed beschouwd is zoiets eigen lijk een belediging voor het gast land". Verstappen De Oostduitsers kwamen eerder en onopvallender, maar het eerst van allemaal arriveerden de Ne derlanders. En dat werd natuur lijk onmiddellijk in verband ge bracht met het succes van Anne- marie Verstappen, Annelies Maas en de vrije slagestafette. Met goud op de 200 meter vrije slag voor Verstappen, zilver voor Verstappen op de 100 meter vrije slag, brons voor Annelies Maas op de 200 meter vrije slag en brons voor de vrije slagestafette beleefde Nederland het succes volste wereldkampioenschap uit de geschiedenis. Terwijl er ter il lustratie van dat feit veertien na tionale records werden gezwom men en evenzovele finaleplaat sen werden behaald. Alleen op de laatste dagen was de druk van de ketel. De wisselsla gestafette miste het brons op eenhonderste van een seconden, terwijl de laatste optredende Ne derlandse Jolanda de Rover op de 200 meter rugslag, waarop zij vorig jaar bij de EK in Split nog tweede werd, vier seconden bo- van toernooien en tramingskam pen, toen eenmaal de Olympi sche kwalificatie was veilig ge steld. Wat Denes Pocsik ook bedacht, de spirit kwam er niet meer in. Vry- dag ging de wedstrijd tegen de Sowjet-Unie met 5-7 verloren, waarbij het excuus opging, dat het hier de zwaarste tegenstan der van het toernoi betrof. Op de laatste dag eindigde de ontmoe ting met de Westduitsers in een nederlaag met 3-5. Daarbij was niets te merken dat het aan Ne derlandse kant om het brons ging. Integendeel, de Duitsers waren kwaad dat het verschil slechts twee doelpunten be droeg. Nu mocht in de eindstrijd Hongarije met een verschil van een doelpunt verliezen om toch zeker te zijn van het zilver. De Hongaren waren echter met voor dat handeltje te vinden. Ze zetten de Russen stevig de duim schroeven aan en als het doel punt dat ze tegelijkertijd met slotsignaal maakten, had geteld, waren de Magyaren zowaar nog wereldkampioen geworden. Nu keurde de jurytafel de treffer af, waardoor met de eindstand van 7-7 de titel naar de Russen ging. Tweede dus Hongarije, derde West-Duitsland en vierde Neder land. Een buitengewoon hoge eindklas sering voor een team, dat drie maal won en vier maal verloor. Aanvoerder Buunk: "Vier jaar geleden in West-Berlijn wonnen we meer wedstrijden, maar we eindigde wel als dertiende". Van de overwinningen waren de wed strijden tegen Canada en Frank rijk verplichte nummers. Die met 9-7 op Cuba was echter van onschatbare waarde. "Die laatste twee minuten toen we van 7-7 naar 9-7 gingen, hebben het voor ons helemaal gemaakt", aldus Dick Nieuwenhuizen. Het gaf Oranje de gelegenheid via een nederlaag met een doelpunt ver schil tegen Hongarije (6-7) de fi nalepoule binnen te stappen. "Ik feliciteer jullie daar natuurlijk van harte mee. maar ergens heb ik het gevoel dat het toch een beetje vreemd is, dat we blij *Ün met een nederlaag", sprak de KN ZB-voorzitter Klaas van der Pol. Nog vreemder was dat daar mee de kwalificatie voor de Olympische Spelen was zeker gesteld. Er voer een vorm van tevredenheid in het team die slechts met de grootste moeite in strijdlust was om te zetten. Tegen de Russen lukte dat nog het best. In de der de periode maakte Noordegraaf nog een keer geluk (4-4) en in de vierde was het van Belkum die de achterstand tot 5-6 verklein de. Het eindoffensief dat had moeten komen, bleef uit. De Russen bleven in balbezit en scoorden kort voor tijd 5-7. De slotwedstrijd tegen de West duitsers had niet veel om het lijf- Van Belkum en Landeweerd werden scherp afgedekt en de overige spelers wisten nauwe lijks iets te bedenken om de vij andelijke zone-verdediging in te breken Het gevolg waren af standsschoten die meestal naast of ver over gingen. West-Duits- land liep uit naar 3-0. Het vertrek van Loebb en Freund met dne persoonlijke fouten gaf Buunk c.s. wat meer mogelijkheden. De achterstand werd verkleind tot 2- 3. Meer kwam er niet uit. Otto lokte een overtreding van Van Belkum uit en met de Leidenaar op de kant maakte Weyer de marge weer twee doelpunten. De mcdailleverdellrg vaj mmen, waterpolo, springen en ku t i u it I en vijand met een fantastisch wereldrecord. De zoveelste Oostduitse zege ven de streefiijd bleef van de se lectiewedstrijden in Rotterdam. Maar toen was de goede indruk allang gevestigd. Schubert: "Ik denk dat het Nederlandse succes te danken is aan twee zaken. De ploeg is naar ik hoor vele malen bij elkaar gekomen voor trai- ningsweekeinden. Dat schept een band. Verder is natuurlijk de vroege aankomst in Guayaquil van belang geweest". Financiële redenen blijken daarbij een rol te hebben gespeeld. Klaas van der Pol: "Een trai ningskamp hier in Guayaquil is Rewoon veel goedkoper dan in lederland. De tramingsuren wa ren gratis. In Nederland zouden we daar heel wat voor hebben moeten neertellen." 1. Ver. Staten 2. O.Duitsland 2. Sowt'nie S 9 4 4. Canada 3 3 1 5. H. Duitsland t 1 3 6. Nederland 1 1 2 7. Braxllië 1 0 0 8. Hongarije 0 2 0 9. Australië 1 9 10. Gr.-Britlan. 0 1 11. Japan 0 0 3 12. Zweden 0 0 3 13. China 0 0 S 14. ItaUë 0 0 1 15. Roemenië 0 0 1 10. Joegoslavië 0 0 I NB: op de 100 meter schoolslag da me» werden twee zilveren medail les uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9