Bloedige actie op vliegveld Ankara Sprankje hoop in Libanon c Opnieuw "zelfmoord" in Zuidafrikaanse cel Italiaanse regering afgetreden Comité van vijf moet breuk in OAE lijmen 3 Elf doden, vijftig gewonden Minister van arbeid van Lesotho vermoord Buitenland JOHANNESBURG (UPI/DPA) - De 21-jarige zwarte Zuidafrikaan Ernest Depale is gisteren dood gevonden in zijn cel in het hoofd bureau van politie in Johannes burg. Dit heeft de politiewoord voerder, Johann Coetzee, beves tigd. Depale was afgelopen don derdag gearresteerd en legde vol gens Coetzee zaterdag een "vol ledige bekentenis" af. Vandaag zou Depale voor de rech ter verschijnen. Wat hem ten las te wordt gelegd wilde Coetzee niet zeggen. Bij de politie bestaat het vermoeden dat de gevangene zelfmoord pleegde. Hij werd hangend aan een stuk van zijn gevangenisdeken gevonden in zijn cel. Coetzee zegde toe dat een uitgebreid gerechtelijk on derzoek zal worden gehouden. Depale is de tweede arrestant die dit jaar in een Zuidafrikaanse cel om het leven kwam. Op 5 februa ri werd de blanke vakbondslei der Neil Aggett dood gevonden in zijn cel in Johannesburg. De politie suggereerde eveneens dat het een zelfmoord betrof, het geen fel aangevochten werd door Aggetts familie en activisten te gen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. De familie nam ad vocaten in de arm om te bewij zen dat Aggett werd vermoord. Het gerechtelijk onderzoek naar de doodsomstandigheden van de vakbondsleider is nog steeds niet afgerond. De advocaat, die door de ouders van de ongekomen jongeman is aangezocht, zei dat vorige week een moordaanslag op Ernest De pale is gepleegd. Afgelopen dins dag twee dagen voor zijn arres tatie - waren er schoten op hem afgevuurd in Soweto. De advocaat, Graham Dyson, be vestigde dat Depale een medege- vange is geweest van de vak bondsleider Neil Aggett. Depale was in oktober 1981 gearres teerd, maar in januari weer vrij gelaten, zonder dat een aan klacht tegen hem was ingediend Morgen zal lijkschouwing den verricht. Een man snikt het uit, nadat zijn broer bij de Armeense aanslag op het vliegveld van Ankara is omgekomen. ROME (AFP/UPI) - De Ita liaanse regering van premier Spadolini is zaterdag afgetre den, zo is in Rome bekendge maakt na een bijeenkomst van de ministerraad. Spadolini heeft besloten tot het ontslag van zijn 13 maanden oude regering omdat hij door het opstappen vrijdag van ze ven socialistische ministers geen meerderheid meer in het parlement had. President Pertini, een 85-jarige socialist, onderbrak zijn vakantie en vloog zaterdag ochtend vroeg terug naar Ro me om de crisis het hoofd te bieden. De president heeft al aange kondigd dat hij vandaag zou willen beginnen met de vor ming van een nieuw kabinet. Maar verwacht wordt dat de crisis niet makkelijk valt op te lossen en dat er deze herfst verkiezingen worden gehou den. De coalitieregering bestond uit christen-democraten, socia listen, sociaal-democraten, republikeinen en liberalen. Spadolini maakte vorig jaar geschiedenis toen hij Italië's eerste niet-christendemocra- tische minister-president werd sinds de Tweede We reldoorlog. Het voortbestaan van zijn regering hing ver scheidene malen aan een zij den draadje als gevolg van felle botsingen tussen de coa litiepartners over het econo mische beleid. De conflicten speelden zich voornamelijk af tussen de christen-demo craten, de grootste regerings partij, en de ambitieuze so cialisten, die herhaaldelijk hebben opgeroepen tot ver vroegde verkiezingen. De coalitie brak woensdag avond, toen ongeveer 70 par lementsleden zich niet aan de stemafspraken hielden. Daar voor werd een wetsontwerp ter bestrijding van belas tingsontduiking, waaraan de socialisten grote betekenis hechten, verworpen. Het wetsontwerp zou leiden tot afschaffing van de belasting- privileges van oliemaat schappen en particuliere be- lastinginners. Ook zou het mogelijk worden beoefena ren van vrije beroepen, zoals artsen en advocaten, die zich •schuldig maken aan belastin gontduiking, uit hun beroep te zetten. Donderdag besloten de socia listen de regering te verlaten. Ze voerden aan dat het inci dent aantoonde dat Italië on bestuurbaar was geworden. De crisis kwam onverwacht, omdat de regering Spadolini er eerder in was geslaagd een ingrijpend bezuinigingspro gram door het parlement te loodsen. De socialistische minister van financiën, Rino Formica, ver weet de christen-democraten dat zij dit wetsontwerp heb ben gesaboteerd om de be langen van de oliemaatschap pijen niet te schaden. De so cialisten hebben 62 zetels in de 630 zetels tellende Kamer van Afgevaardigden, maar zonder hen beschikken de resterende regeringspartijen niet over een parlementaire meerderheid. ANKARA (Reuter/AFP) - Leden van het geheime leger voor de bevrijding van Armenië (Asala) hebben zaterdag een bloedige actie uitgevoerd op het vliegeveld van Ankara. De actie, waarbij bezoekers werden gegijzeld, eindigde na ruim drieëneenhalf uur. Ze heeft aan minstens 11 personen het leven gekost. Er vielen ruim 50 gewonden, van wie 39 in kritieke toestand verkeren. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 MASERU (AFP/UPI) - De minister van arbeid van de zuidelijk Afrikaanse staat Lesotho, Jobo Rampeta, is zaterdagavond in het noorden van het land vermoord. Dit heeft radio Lesotho bekendgemaakt. Volgens de radio werd Rampeta's Landrover in de buurt van zijn woonplaats in het Berea-district aangevallen. Zijn chauffeur en een oud-politieman die in een Landrover achter hem reed kwa men hierbij ook om het leven. De politie is een klopjacht begon nen op de daders van de aanslag. Volgens radio-Lesotho moeten de daders worden gezocht in de gelederen van de verboden op positie-partij Basutoland Congress (BCP) die onder leiding staat van Ntsu Mokhele. De militaire vleugel van de BCP, het bevrijdingsleger van Lesotho (LLA), voerde dit jaar de acties tegen de regering van premier Leabua Jonathan op. Jonathan greep in 1970 de macht en ver klaarde toen de enige verkiezingen die sinds de onafhankelijk heid van Groot-Brittannië werden gehouden ongeldig toen het ernaar uitzag dat de BCP ging winnen. Het LLA stelde zich eerder dit jaar verantwoordelijk voor een aanslag op minister van landbouw Chief Peete Peete, die ernstig werd gewond. Een woordvoerder van het LLA verklaarde vori ge week dat zijn beweging een legervoertuig had aangevallen waarbij vier militairen omkwamen. De eigenlijke actie werd voorafge gaan door een reeks bomexplo sies in de luchthaven Esenboga die 30 kilometer buiten Ankara ligt, aldus deelden de Turkse po litie én de staatsradio mee. Daar na opende een groep gewapende mannen het vuur op bezoekers in de ontvangsthal, van wie 23 werden gegijzeld in het restau rant. De te hulp geschoten politie en mi litairen omsingelden het restau rant. Er deden zich daarna twee uur van schotenwisselingen Over het aantal daders en het aan tal doden bestond onduidelijk heid. De staatstelevisie maakte bekend dat twee leden van het commando waren doodgescho ten en een derde gewond in een ziekenhuis was opgenomen. Maar andere berichten maakten melding van een commando van twee man. De televisie sprak ver der van 57 gewonden. Autoritei ten zeiden dat er verder drie poli tiemannen en een Westduitse en een Amerikaanse vrouw zijn ge dood. Het Asala stelde zich kort na het begin van de actie verantwoorde- EG-bezoek aan Argentinië BUENOS AIRES (Reuter) - De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Emilio Colombo, is gisteren in Argentinië gearri veerd voor een tweedaags be zoek. Verwacht wordt dat hij on der meer zal proberen de als ge volg van het Falkland-conflict sterk bekoelde betrekkingen tus sen Argentinië en de Europese gemeenschap te verbeteren. Colombo zal vandaag spreken met president Reynaldo Bignone en minister van buitenlandse zaken Ramon Aguirre Lanari. Argen tijnse regeringsfunctionarissen zeiden te hopen dat deze bespre kingen het begin zullen zijn van een geleidelijke dooi in de be trekkingen met Europa. lijk voor de actie. In een telefoon tje naar het kantoor van het Franse persbureau AFP in Athe ne werd meegedeeld dat de actie, met als naam Erzerum, het werk was van het zelfmoordcomman do "Pierre Gulumian" naar een Armeense terrorist die vorige week dinsdag in een Parijse voorstad omkwam toen een zelf gemaakte bom ontplofte. Het Asala is de grootste van de (verboden) Armeense bewegin gen die strijden tegen het be wind van Turkije. Het is opge richt in 1975 en heeft zijn hoofd kwartier in Beiroet. Bij acties buiten Turkije hebben leden van Asala in de afgelopen jaren meer dan 20 Turken, meest diploma ten, gedood. In een andere verklaring die Asala in Beiroet uitgaf, stond dat de VS. Canada, Frankrijk, Groot- Brittannië, Zwitserland en Zwe den zeven dagen de tijd kregen om 85 Asala-leden vrij te laten die ten onrechte vastzitten op be schuldiging van steun aan de Ar meense zaak. Het Asala dreigde met acties in de genoemde lan den als haar eis niet werd inge willigd. De actie is de meeste bloedige ge weest die Armeniërs in Turkije zelf hebben gepleegd. Er heerst in Turkije nu de vrees dat Ar meense groepen hun tactiek heb ben gewijzigd en aanslagen in Turkije van plan zijn. Hoe de commando's de luchthaven binnen zijn gekomen, is nog on duidelijk. Volgens een douane functionaris die tijdens een vuur gevecht gewond raakte, kwamen ze vermoedelijk op de luchtha ven aan in een vliegtuig van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa dat net voor de aanslag geland was. Veilig heidsfunctionarissen zeiden ech ter dat voorlopig onderzoek erop wees dat ze niet in een vliegtuig waren gearriveerd. Driehonderd doden bij scheepsramp JAKARTA (UPI) - Minstens 300 mensen moeten zijn verdronken nadat een schip met veel te veel passagiers aan boord bij de kust van Soelawesi was gekapseisd, zo heeft het Indonesische pers bureau gisteren bekend ge maakt. Het was de 251 ton metende Hasrat Mulia, een veerboot die ten hoog ste 60 passagiers kan vervoeren. Het schip was donderdag op weg van Zuid-Soelawesi naar Oost- Borneo met ongeveer 400 men sen aan boord toen het in slecht weer raakte. Ongeveer honderd passagiers hebben de schip breuk overleefd, aldus het pers bureau. PERP1GNAN - Gelukkig vielen er geen doden, toen deze bus in Zuid- Frankrijk in een bocht slipte en naast de weg bleef steken. Wel werden 23 passagiers (licht)gewond. Spoedig aftocht Palestijnen TRIPOLI (Reuter/AFP) - Het gast land Libië heeft gisteren formeel toegegeven dat de 19de topcon ferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid niet kan doorgaan bij gebrek aan een quo rum. Een dertigtal Afrikaanse staatshoofden en regeringslei ders besloot op een informele bijeenkomst van comité van vyf staatshoofden te belasten met het leggen van contacten van vüf staatshoofden te belasten met het leggen van contacten van de afwezige landen, opdat de top la ter dit jaar alsnog kan worden ge houden. Het comité bestaat uit de presidenten van Tanzania, Li- bic, Mali, Kongo en Zambia. In de 19 jarige geschiedenis van de Panafrikaansc organisatie is het nog niet eerder voorgekomen dat een top moest worden afgelast. De afwezige landen boycotten de top uit protest tegen de toelas- ting van de Democratische Ara bische Sahararepubliek. uitge roepen door het Polisario, als 51ste lidstaat van de OAE. Bij een aantal staten speelt voorts het wantrouwen tegen de Libi sche kolonel Ghaddafi, aan wie het voorzitterschap van de OAE zou worden overgedragen, een rol. Het comité van vijf staatshoofden is nu belast met het lijmen van de breuk, om te voorkomen dat de scheuring in de OAE perma nent wordt. De plaats van sa menkomst voor de nu uitgestel de top blijft Tripoli, omdat Libië op de vorige top in Nairoibi, in 1981, als gastland is gekozen, zo verklaarde de Libische delega tieleider Ali Triki. Om een quorum van tweederde te bereiken moeten 34 landen aan wezig zijn. In Tripoli waren 32 landen vertegenwoordigd, de Sa- hara-republiek en twee rivalise rende Tsjadische delegaties mee gerekend. Drie van deze 32 - Ni geria, Kenia en Togo - hebben niet deelgenomen aan de infor mele beraadslagingen giste- Libische pogingen om dit infor meel beraad te presenteren als een mini-top van de OAE hebben OAE-functionarissen ernstig in verlegenheid gebracht. Zij heb ben er steeds nadrukkelijk op ge wezen dat deze bijeenkomsten formeel niet in kader van de OAE hebben plaatsgehad. Om nieuw touwtrekken in de wan delgangen te voorkomen moet het comité van vijf presidenten er tevoren zeker van zijn dat een quorum wordt gehaald, alvorens een nieuwe datum vast te stellen voor de 19de OAE-top. President Betancoer: "Colombia ongebonden land" BOGOTA (AFP/Reuter/UPI) - Belisario Betancoer, die zaterdag is beë digd als 77e president van Colombia, heeft bekend gemaakt dat hij het land lid wil maken van de beweging van met-gebonden staten. Hij drong aan op een heroverweging van de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de landen van Zuid-Amerika en riep de binnenlandse verzetsbeweging ertoe op, haar acties tegen de autoriteiten te staken. De guerrillabeweging M-19 heeft evenwel aangekondigd dat ze haar activiteit zal opvoeren. Meer dan 50.000 Colombianen hadden zich ver zameld op het Bolivar-plein in het centrum van Bogota. Bij de beëdi ging van Betancoer tot opvolger van Julio Cesar Turbay waren 70 bui tenlandse delegaties aanwezig. Daaronder bevonden zich de presiden ten van Ecuador, Venezuela, Bolivia, vice-president Bush van de Ver enigde Staten, premier Calvo Sotelo van Spanje en de secretaris-gene raal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Een Israëlische soldaat neemt een "douche" onder de waterslang van zijn legertruck. Het Israëlische leger voorziet zijn troepen in Beiroet via watertanks van water Inmiddels heeft Israël de watertoevoer naar West-Beiroet weer aangeslo- JERUZALEM/BEIROET (DPA/ Reuter) - Twee maanden en drie dagen na het begin van de Israë lische invasie in Libanon werd gisteren algemeen verwacht dat de 6.000 tot 8.000 Palestijnse guerrillastrijders van de PLO die in West-Beiroet zijn ingesloten zeer binnenkort Libanon zullen verlaten. De PLO-zender in Beiroet beves tigde zaterdagavond dat de PLO bereid is "begin volgende week" met de aftocht te beginnen. De Libanese premier, Sjafik el Waz- zan, zei dat er "reden voor voor zichtig optimisme" was dat de eerste Palestijnen vandaag al zouden vertrekken. Een Israëlische regeringswoord voerder zei gisteren dat bij de on derhandelingen meer voortuit gang was geboekt dan ooit tevo ren. De Israëlische minister van defen sie, Ariel Sjaron, vloog na de ka binetsvergadering van gisteren samen met de algemeen secreta ris van het ministerie van buiten landse zaken, David Kimche, naar Beiroet om bijzonderheden te bespreken met de Amerikaan se onderhandelaar voor het Mid den-Oosten, Philip Habib. De Israëliërs hadden gisteren voor het eerst sinds twee weken de watervoorziening van West-Bei roet vrijgegeven. Vijf van de 17 ziekenhuizen hebben gebrek aan medicamenten, elektriciteit, wa ter en dieselolie voor de noodag- gregaten. Tyfus en darminfecties grijpen om zich heen. Het vuilnis ligt al weken lang op straat te rot ten. Intussen meldde de officiële Liba nese radio dat de Palestijnse kampen Sabra en Sjatila gister middag twee uur lang zijn be schoten uit de Hadeth-sector'in de christelijke zóne. Gistermiddag begonnen de Israëli sche troepen het zuiden van Bei roet te beschieten met artillerie en raketten. Het Palestijnen kamp Bourj al Barajneh, de Sjiïe- tenwijken Laylake en Mrayje aan de rand van de stad en de sport wijk lagen onder vuur. Van zee uit werden de sector Ouzay en de ambassadewijk Jnah eveneens beschoten. De PLO vuurde te rug. Het blad van de PLO, "Palestijnse revolutie", erkende gisteren voor de eerste maal dat de organisatie de hoop in Beiroet te kunnen blijven heeft laten varen en de hoogste voorrang geeft aan het overleven van de leiders. "Wij hebben het besluit genomen ons uit Beiroet militair terug te trek ken. De mogelijkheid van de ver nietiging van Beiroet boven de hoofden van een half miljoen moslems is niet langer een moge lijkheid maar een vaststaand feit". Hoge PLO-functionarissen zeiden dat de Israëlische bombarde menten van vorige week zondag en woensdag de PLO tot die overtuiging gebracht hebben. "Zij zeiden dat ze Beiroet zouden vernietigen. Maar dit is ons land niet. Het is Jeruzalem niet. Bei roet is voor ons voorbij. Ik voel de me vorige week een misdadi ger. Al die mensen zijn gestorven omdat wij, Palestijnen, in het land zijn", zei een naaste mede werker van Arafat gisteren. Bomaanslagen in Noord-Ierland BELFAST (DPA) In Noord-Ier land zijn vanochtend weer ver scheidene aanslagen gepleegd. In Banbrook, wierpen terroris ten twee bommen naar een poli- tie-auto. In Belfast en London derry waren gebouwen en auto's het doelwit van bomaanslagen. De grootste schade ontstond door een brandbom in een super markt in Londonderry

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6