Mannenkostuum in trek Wintermode '82-'83 warwinkel van stijlen u»s8cle"- TT^^swndebl0 PAGINA Extra Vrouwen die de volgen de winter modieus ge kleed willen gaan, kunnen maar beter niet beginnen met een hoop geld uit te geven. Het is handiger om eerst de eigen kleren kast eens goed te door zoeken, en daarna te kijken wat de gardero be van man, vriend, broer of misschien va der aan mogelijkheden biedt. Want het meest modieuze arti- kei van volgend jaar winter is het colbert, en allerlei varia ties daarop: meer of minder getailleerd, langer of korter, met of zonder manchetten, met grote of kleine revers en met of zonder nauwsluitend boord aan de onderkant. Dat is de opvallendste bood schap van de 43e Prêt-a-por- ter Féminin, de Parijse da- mesconfectiebeurs. Een heel nieuwe garderobe aanschaffen, wordt door de confectie-industrie dus niet gestimuleerd. Een totale wis seling van stijl blijft, evenals de afgelopen seizoenen, uit- •De industrie is zich zeer be wust van terughoudend koopgedrag bij de mensen. De cijfers laten daar dan ook geen enkele twijfel over be staan. Onderzoek wijst uit dat niet alleen mensen met weinig geld minder kleren kopen, maar ook mensen die nog genoeg te besteden heb ben worden zuiniger: de slechte economische situatie maakt hen wat voorzichtiger. Daarom zoekt de confectie al enkele jaren, en steeds duide lijker, verkoopmogelijkhe den in uitbreiding en lichte verandering van bestaande stijlen, en niet in een volko men ander modebeeld. Ook de luxe Parijse warenhuizen ademen die sfeer uit: verre weg de meest kleren zijn klassiek en weinig verras send. Ontwerpers Voor zover de malaise het toe laat, gaan de Frans ontwer pers door met het bedenken van nieuwe kleren, waarvan sommig later in vereenvou digde en goedkopere vorm in de confectie zijn terug te vin den. Hoewel het kringetje van ontwerpers de reputatie heeft een mannenwereld te zijn, gaat dat in Parijs steeds minder op. Steeds meer vrou wen, met als grote voorbeel den natuurlijk de inmiddels overleden Frangaise Coco Chanel (bekend van het kraagloze Chanel-pak) en de Britse Mary Quant (bekend van de mini-rok) vechten om een plaatsje onder de dertig meest gewilde en meest door de confectie nagevolgde ont werpers. Namen als Anne- Marie Beretta, Sonia Rykiel, France Andrevie, Chantal Thomas, Dorothee Bis en Emmanuelle Khanh raken meer en meer bekend. Te midden van hen is een nieu we ontwerpster opgestaan, Maryll Lanvin, die haar in breng wil hebben in het door haar echtgenoot (Bernard Lanvin) en schoonzus be roemde modehuis-Lanvin. Montana Maar de meest succesvolle on der de Parijse ontwerpers is nog steeds een man: Claude Montana. Hij heeft steeds veel invloed op de confectie, en hij was het die enkele ja ren geleden de brede schou ders bedacht die de confectie zo nadrukkelijk overnam, en die ook in de komende win ter weer zeer populair zullen zijn. Maar ook Montana had deze keer in zijn collectie kleine eenvoudige nieuwtjes, die gemakkelijk toepasbaar zijn zonder een hele mode om te gooien, zoals leren stukken op ribfluwelen broeken. Bijna unaniem nemen de ont werpers afstand van folklore- kleren. Hun rokken zijn op of even boven de knie en de meeste van hun creaties heb ben een V-vormig silhouet: brede schouders in colberts, blouson-achtige jasjes, en blouses, veel broeken, en veel rechte en strakke rok ken. Gevarieerd Op de beurs zelf zijn de kleren zeer gevarieerd, wat het ge voel geeft dat bijna niets ou derwets zal zijn. Colbertjes en colbert-achtige jasjes voe ren de boventoon. Maar daar naast zijn er volop meer blou son-achtige jasjes, met op staande boordjes om de hals, soms een a-symmetrische sluiting, brede schouders, en vaak versierd met riempjes en klepjes. De verschillende jasjes worden gecombineerd met allerlei soorten broeken (lange rechte broeken, broe ken tot even boven de enkel, knickerbockers) en strakke en wijde rokken. Steeds meer rokken vallen op of even bo ven de knie, maar wie daar aan niet wil meedoen hoeft beslist niet. Om het idee van het mannenkostuum volledig te maken, presenteert men deze kleding met kleine don kere hoedjes. Onder de jasjes worden sterk versierde blouses gedragen, zoals we die ook de afgelopen winter en deze zomer volop zien: ruches om de hals. pas sen met kant, jabots, grote of kleine strikken onder het hoog gesloten kraagje, enzo voort. Ook de blouses heb ben brede schouders, soms zelfs met schoudervulling. Glitter Die blouses sluiten aan bij een andere stijl die Parijs voor volgend jaar winter brengt: een barokke stijl met veel glitter en glamour, met veel stroken aan rokken en blou ses, met kant, met glanzende stoffen (satijn, tafzijde, ve lours): nog feestelijker dan het deze zomer al gedragen wordt. Naast de behoudende klassieke colbertjes-stijl komt Parys dus wel degelijk ook nog met iets nieuwers en gewaagds. Ook daar zit een commerciële theorie achter, sterk afwij kend van de eerder genoem de. In het Franse vakblad ..Journal du textile" zegt een confectionnair daarover: „Als men een verstandig kle dingstuk aan een vrouw aan biedt, reageert ze verstande lijk, en vraagt ze zich af: heb ik het nodig? En het ant woord zal negatief zijn. Maar als men haar iets nieuws, iets vrolijks laat zien. denkt ze niet langer na, maar dan gaat ze door de bocht en koopt ze het". Deze theorie is onder meer gebaseerd op het gege- Een knickerbocker-pak met een vrij nauw-aansluitend col bertjasje. Een pakje van taftzijde met een vrij lange rok. Uit de collectie van Jean Claude de Luca een geruit jasje met een grote kraag. Onder het jasje wordt een pantalon ge dragen die de enkels onbedekt laat. Een vrije lange trui met dia gonale strepen, gedragen op een vrij rechte rok. dit ls een creatie van Claude Montana. Nog eens barok nu voor het 'groot-avondloilette'' en door u deze stijl dan eigenlijk ook het meest voor geschikt Dit po/broekpak van Carven is uitgevoerd tn een cachemire waarin, zoals het een barok- ontwerp betaamt, veel goud is verwerkt. Van dezelfde ontwerper is de ze mantel van schapevacht waaronder een tweedelig pakje met mgebreide kabels wordt ge dragen. Een beetje Russisch doet deze mantel van Isseg Miyake wel aan. Het materiaal lijkt een beetje op papier Een paar beenwarmers en rem milita- risch aandoende pet complete ren de creatie rieze wikkelrok opgevuld. Ben In dit ontwerp van Jean Jac ques de Castelbajac zult u het zeker niet koud hebben. Het is een met leer afgezette poncho van mohairwol. De kleuren lo pen van wit tot antracietzwart. - ven dat maar 35 procent van de vrouwen kleren koopt om aan de mode mee te doen. De anderen doen het vooral om dat de vorige versleten waren of najaren te jeugdig zijn. En die 35 procent, zo redeneert men, moet men met iets leuks over de streep trekken. Het grote aantal stijlen dat te genwoordig tegelijkertijd te koop is, hangt samen met de periode waarin kleren in de mode blijven: in plaats van ieder jaar een totaal andere dwingende mode te maken, presenteert men ieder sei zoen enkele stijlen naast el kaar die elk steeds aange vuld, en iets veranderd wor den. Hetzelfde mechanisme beïn vloedt de kleuren, in plaats van ieder seizoen totaal ande re kleuren te kiezen zoekt men naar tinten die aanslui ten bij het vorige seizoen. In de komende winter zyn het vooral grijsblauw, blauw groen (donkerder dan de zo- merkleuren). wijnrood, oker en bruin, veel effen stoffen en voor de klassieke styl ook ruitjes en streepjes. In de ba rokke styl ook grote bonte motieven. De stoften die volgend jaar winter gedragen worden han gen helemaal af van het styl- tje dat men kiest: satyn ve lours- en zijde achtige stoften voor de vrolijke, feestelyk aandoende kleren Wollen tweedachtige stoffen voor colbert-pakken, veel leer in blousons, blouses van zowel katoen als kunststof. Daar naast veel wol m enorme sjaals en omslagdoeken, wol len rokken, wollen tweeds in ruime jassen en capes En veel kunststof voor gevoerde regeryassen. vaak met grote vierkante zakken en soms met ceintuurs. En al wil mo dieus Parys de rokken wat korter, de confectie houdt het grootste deel van haar collec tie veilig onder de knie. NEL VAN BEMMEL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13