Pironi ontsnapt aan wisse dood Enorme blunder van Streuer/ Sehnieders Tambay: met dank aan Salazar Kuiper grijpt winst in Kortenhoef Weer zware crash in autosport Fabi: titel Formule II Larrauri in Formule III Van Gastel m heerst in Eersel Mikkenze voorop in rolstoel-marathon HOCKENHEIM (ANP) De sportwereld werd in het weekeinde voor de zoveelste keer opgeschrikt met een gruwelijk ongeluk uit de snelste autosport, de Formule 1. Op het circuit van Hockenheim bij Heidelberg in West-Duitsland sloeg de 30-jarige Franse coureur Didier Pironi, met negen punten voorsprong lijstaanvoerder in het klassement om het wereldkampioenschap, in de stromende regen drie keer over de kop met zijn Ferrari. De bolide veranderde, met de cou reur vast in de gordels, in drie se conden in verschillende schroot hopen. Pironi zat twintig minu ten vastgeklemd tussen ver schrompeld metaal, dat vooral tegen zijn verbrijzelde onderbe nen drukte. Met zijn gebroken arm kon hij zelf, voor zover bij bewustzijn, niets uitrichten. Pironi maakte in het sinistere de cor van Hockenheim vreselijke momenten door, maar hij was ge lukkiger dan zijn stalgenoot Gil les Villeneuve. De Canadese vond enkele maanden geleden op het circuit van Zolder in Bel gië de dood. Pironi bracht het er tenminste levend vanaf. Voor de Formule 1-wereld was Di dier Pironi de aanstaande we reldkampioen. Met negen pun ten voorsprong kon hem niets meer gebeuren, heette het. Zeker in de autosport is nooit iets ze ker. Pironi kan het nog navertel len. Ruim vijf uur bracht de Fransman door op de operatieta fel van het Heidelbergse zieken huis. De artsen probeerden eerst het leven en vervolgens het rech terbeen van de coureur te red den. Tien uur na het ongeluk functioneerde het hart van Piro ni weer normaal en was er op nieuw bloedcirculatie in de ge broken en verbrijzelde ledema ten. Het ongeluk gebeurde zaterdag ochtend om half elf in de stro mende regen. Pironi had vrijdag al met 1.47.947 de snelste tijd la ten afdrukken. Hij was, gezien het weer al verzekerd van de eer ste startpositie van zondag. Niet temin joeg hij zijn Ferrari met een snelheid van 240 kilometer per uur over het zes kilometer lange circuit, hoewel de baan door de regen vrijwel blank stond. Wat hem daartoe bezielde, wist niemand. Pironi raakte in volle snelheid de Renault van zijn landgenoot Alain Prost, die volgens de Ierse coureur Daly in kalm tempo richting renners- kwartier reed. Daly verklaarde niets van het on geluk zelf te hebben gezien. Oog getuigen echter zagen de Ferrari drie keer over kop vliegen, nadat het achterwiel van Prost geraakt was. Wereldkampioen Piquet was het eerst bij de in het schroot vastzittende Pironi. Piquet ver telde later: "Pironi vroeg mij hem uit het wrak te trekken. Ik heb zijn helm afgezet en trok aan een arm. Toen zag ik het bloed stromen en een bot uitsteken. Ik durfde verder niets te doen zon der een dokter erbij". Door het ongeluk van Pironi werd de training voor de Grote Prijs van West-Duitsland enige tijd onderbroken. Daarna werd er door bijna alle deelnemers door gereden of er niets was gebeurd. De Italiaan Michele Alboreto weigerde echter opnieuw in te stappen. Albereto kreeg laaiende ruzie met zijn baas Ken Tyrrell. "Mijn beste vriend ligt in het zie kenhuis. Ik rijd niet meer. Als je banden wilt testen stap je zelf maar in". In de Ferrari-hoek probeerde men de gebeurtenissen te verdringen. Nadat Pironi in de helikopter naar het ziekenhuis was ver voerd zei Ferrari-ingenieur Mau- ro Forghieri tegen tweede rijder Patrick Tam bay, eveneens een Fransman: "Laten we er niet meer over praten. Didier leeft, dat is de hoofdzaak. We moeten ons nu weer op de race concen treren. Zeg me wat je van de wa gen denkt". Ferrari trok Pironi niet officieel terug uit de race. Dat hield in dat de eerste start plaats open bleef. Schreeuwend van de pijn zit Didier Pironi tussen de stukken verschrompeld metat van zijn bolide. Een arts geeft eerste hulp. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 MISANO (ANP) - De Italiaan Cor- rado Fabi is zaterdag op het cir cuit van Misana in Italië Euro pees kampioen in de Formule II geworden. Fabi startte als outsi der in de dertiende en laatste ra ce van het seizoen. Het klassement werd aangevoerd door de Venezolaan Johnny Ce- cotto voor de Belg Boutsen. Fabi won de race en steeg van de der de naar de eerste plaats in het eindklassement om het Euro pees kampioenschap. Cecotto was in de eerste ronde betrokken bij een botsing en moest uitval len, Boutsen kwam niet verder dan de zesde positie. KNUTSTORP (ANP) - De Argen tijn Oscar Larrauri is gisteren op het autocircuit van Knutstorp in Zweden Europees kampioen in de Formule Ill-klasse geworden. Larrauri verzekerde zich van de titel door een overwinning in de twaalfde race van het seizoen. Daardoor werd hij onbereikbaar in het klassement om de Europe se titel. EERSEL (ANP) - Rijn van Gastel en Erik Hurkmans zijn uitste kende zijspancrossers, die op wereldniveau tot de subtoppers gerekend moeten worden. In de strijd om de Nederlandse titel is het Eindhovense tweetal dit jaar echter een klasse apart. Een uit spraak van regerend kampioen Jan Bakens ("de eerstkomende driejaar komt niemand rr mijn titel") was de psychologi sche prikkel, die Van Gastel no dig had om dit jaar in de nationa le titelstrijd tot ongekende pres taties te komen. Op circuit "De Ketelberg" in Eer sel was Van Gastel gisteren weer ongenaakbaar. In de vierde van zes crosses om het kampioen schap won Van Gastel beide manches: dat betekende zijn vierde en vijfde manchezege van dit seizoen. In de eerste reeks was de kopstart voor Bennie Janssen, maar Van Gastel en Hurkmans namen al in de twee- *de ronde de leiding over. Halver wege kwam Van Gastel met een kapotte olieleiding in de proble men. Zijn voorsprong op wereld kampioen Van Heugten slonk daarna, maar bedroeg aan de HOCKENHEIM (ANP) - De overwinning van Ferrari-rij- der Patrick Tambay in de Grote Prijs van West-Duits land stond in de schaduw van de gebeurtenissen, die het Formule-I-weekeinde op de Hockenheim-ring tot een van de opwindendste van dit sei zoen maakten. Nadat de door waanzinnige snelheden ge kenmerkte trainingen het uit vallen van favorieten als Lau- da (pols gekraakt) en Pironi (benen verbrijzeld) had opge leverd, ging in de race alle aandacht naar het opgeven van de Braziliaanse titelver dediger Nelson Piquet. Piquets renstal Brabham, on der regie van Foca-leider Ber- nie Ecclestone, waagde zich voor de derde keer dit sei zoen aan de gewaagde wissel truc. De Brabham-bolides van Piquet en Patrese ver trokken, net als op Brands Hatch en Le Castellet, met half gevulde tanks en extra zachte banden. De gewichts winst van honderd kilogram door de halfvolle benzine bunkers en de extra grip op het wegdek, die het gebruik van zacht rubber oplevert, le vert de Brabham-wagens zo veel extra snelheid op, dat halverwege de race gemakke lijk een pitstop ingelast kan worden. Die stop wordt be nut voor bijtanken en ban denwissel, maar kon op Hoc kenheim voor de derde achtereenvolgende keer niet uitgevoerd worden. Weer haalden de Brabham-rij- ders Piquet en Patrese de helft van de wedstrijd niet. In Patrese's geval werd daar niet over getreurd, Piquet's uitvallen ging gepaard met veel emoties. De Braziliaan reed namelijk volgens sche ma veel srïeller dan de con currentie en liep per ronde zo'n anderhalve seconde uit. In de zeventiende ronde leid de Piquet, met zijn door een BMW-turbomotor aangedre ven, bolide met ruim 25 se conden voorsprong. De in brandoveralls gestoken me caniciens stonden al klaar voor de tankstop/bandenwis sel, maar konden het pak weer uittrekken. Chileen Eliseo Salazar stond het succes van de Brabham-truc in de weg. In de 17e omloop werd Salazar De gedubeld door de razend- snelle^iquet. De Chileen zag de leder rechts passeren, maar chrok zo van diens ma- noeuve, dat hij vergat voor de vegende chicane op de rem t trappen. Piquets wa gen verd door de geschrok ken Slazar van achteren ge- ramden viel uit. De Brazi liaan 'erloor zijn beheersing en rede na het uitstappen achte Salazar aan en tim- merd-met zijn vuisten op het van elm voorziene hoofd van d Chileen. "Bij zovel domheid kon ik me echt iet meer beheersen", veroruchuldigde Piquet na afloop zijn opgewonden ge drag ?n opzichte van Sala zar. D Chileen, bewust van zijn stommiteit leverde geen commentaar. Het race-verhaal was daarna snel verteld. Tambay schoof door de "vriendelijke" mede werking van Salazar op naar de eerste plaats. Zijn opper machtige Ferrari-turbo kan slechts bijgehouden worden door René Arnoux, de win naar van de Franse GP-race. De twee turbowagens eindig den in dezelfde ronde. De rest van het veld werd op een en meer ronden achterstand gereden. Stand WK 1. Pironi (Fra) Ferrari 39 punten 2. Watson (GBr) McLaren 30 p. 3. Rosberg (Fin) 27 p. 4. Prost (Fra) Renault 25 p. 5. Lauda (Oos) McLaren 24 p. ANDERSTORP (ANP) - De Nederlaners Egbert Streuer en Bernard Sehnieders mogen dan vorige week de eerste Grand-P xzege uit hun motorsportloopbaan op de naam geschreven hebben, tot de echter prfessionele top van deze wegrace-tak behoort het Asser tweetal nog lang niet. - Terwijl Hurkmans de combinatie Heugten proberen te volgen. streep, waar Van Gastel en Hurk mans zwart van de olie arriveer den, toch nog veertien seconden. In de tweede manche was de kop start voor Ton van Heugten, die weer met de herstelde Frits Kig- gen reed. Zijn machine viel ech- toom houdt geeft Van Gastel gas waarbij het zand opspuit. Muller en Van stante prestatiecurve, als Neder lands kampioenen gehuldigd worden. De stand: 1. Van Gastel 198 punten, 2. Muller 187, 3. Van der Laan 166, 4. Janssen 156, 5. ter stil, waarna Van Gastel hem passeerde en zijn tweede dag- overwinning afdwong. In de vol gende zijspancross om het Ne derlands kampioenschap, 5 sep tember in Anloo, kunnen Van Gastel en Hurkmans, bij een con- Egbert Streuer leende in Ander storp, waar de races om de Grote Prijs van Zweden gereden wer den, zijn laatste stel nieuwe ban den aan regerend wereldkam pioen Rolf Biland. Streuers goedgeefsheid werd in de race afgestraft. Binnen twee ronden bleken de gebruikte banden van Streuers driewieler van hopeloze kwaliteit. De winnaars van Sil- verstone zwalkten in vijfde posi tie over de baan, kregen twee ronden voor het eind nog machi nepech, maar konden hun span na het afvlaggen van winnaar Bi- land toch nog als elfde combina tie over de streep duwen. Streuer betreurde na afloop zijn amateuristische werkwijze. "Ik dacht, het kan nog wel, maar in de race werd ik verrast door het snelle afslijten van de banden. Vreselijk jammer", aldus de As ser zijspancoureur, die naar de vierde plaats in de tussenstand Twee Neerlandse motorcoureurs raaktei tijdens de trainingen voor dcnotorraces om de Grote Prijs va Zweden gewond. Mar Schoutn uit Almkerk ging za- terdagiorgen bij de afsluitende oefenstsie hard onderuit, maar kwam r met een gebroken lin- kersleielbeen genadig van af. Bakkeist Vroegop brak een hand ten de combinatie met Van De over de kop vloog. Spencer, de snelste in de trainin gen in Anderstorp, viel al na twee ronden uit en liet het voor naamste werk over aan Kataya- ma, een gewezen popzanger die in Soesterberg een motorenhan- del bezit. Boet van Duimen, de enige Nederlandse troef in de 500-cc, werd in Anderstorp ze vende. Van Duimen startte uit stekend, de Ammderzoden ging weg op de vierde plaats, die hij lange tijd vast hield. Toen Kork Ballington hem echter gepas seerd was en Van Dulmens Su zuki weinig fraaie geluiden pro duceerde, bepaalde de Nederlan der zich tot het uitrijden van de race. Van Duimen, 35 jaar en be zig met plannen volgend jaar in samenwerking met Jack Middel burg een professioneel race-team te formeren, werd uiteindelijk zevende. van d' wereldtitelstrijd terug zakte. De 500crace, waarin Franco Un- cini d»r het afzeggen van Ro berts s wereldkampioen van start ki, leek de zesde seizoen zege vor de Italiaan op te leve- De Ammerzoder had vooral pro- ren. Urini kreeg echter voor het blemen met de afstelling van zijn KORTENHOEF - Hennie Kui per heeft zaterdag de klassie ker onder de Nederlandse criteria, de Ronde van Kor tenhoef, gewonnen. Na 110 kilometer verraste de num mer negen van de Tour een achttal medevluchters met een scherpe demarrage. Kui per kwam daarna onbedreigd als eerste aan de meet. Pal voor zijn deur zegevierde Jan Raas in de Ronde van 's Hee- renhoek. De Zeeuw versloeg in de sprint om de eerste plaats Roger de Vlaeminck. Joop Zoetemelk en Hedy Nieuwdorp. In Rotterdam bleef Gerrie Knetemann der- ny-specialist René Pijnen voor in een koers over 102 ki lometer. Claude Criquielion werd derde. Adje Wijnands bracht de Grote Prijs van Dortmund op zijn naam. In de eindsprint klopte hij land genoot Adri van der Poel. WK - PLOEG Na afloop van de Nederlandse wielerkampioenschappen op de baan in Amsterdam heeft de sportcommissie van de KNWU de ploeg bekend ge maakt, die gaat deelnemen aan de wereldkampioen schappen tijdens de laatste week van deze maand in Lei- cester (Engeland). Dames. Sprint: Erica Oomen en Conny Meier. Achtervolging: Petra de Bruin en Mieke Havik. Reserve: Monique Kauffman. Wegwedstrijd (4 september): Hen nie Top. Thea van Rijnsoever, Mie ke Havik. Leontien van der Lien- den, Conny Meier en Els Gottschal. Reserve: Wil Bezemer. Amateurs. Sprint, tandem en 1 kilometer tijd rit: Rainier Valkenburg en Ton Vro lijk. Achtervolging: Peter Pieters en Dick van Egmond. Ploegachtervolging: Albert Harren. Peter Pieters, Rob Groen, Rick Moorman en Dick van Egmond. (Eén van de vijf wordt reserve). Klassementswedstrijd: Peter Pie ters en Albert Harren (voorlopig). Stayers: Gaby Minneboo (gangma ker Walrave), Matthé Pronk (Koch), Eric Geserick (Stakenburg) en Pier re van der Eng (Zijlaard). Beroepsrenners. Achtervolging: Herman Ponsteen en Roy Schuiten. Klassementswedstrijd: René Kos of Martin Havik. Stayers: René Kos (gangmaker Wal rave), Martin Venix (Koch) en Mar tin Havik (Zijlaard). eerst <t seizoen met machine pech 1 kampen. Een gebroken kettinwierp hem uit de strijd. De kowerd onmiddellijk over- genorm door de Japanse Hon- da-coieur Takazumi Katayama, die dëweede GP-overwinning' van diseizoen voor de grootste Japan1 motorenfabriek op zijn naam ichreef. De Amerikaan Fred bencer, in de belangstel ling bYamaha als opvolger van de nazHonda lonkende oud-we- reldkapioen Roberts, was eer der inlelgië succesvol. Suzuki, de 1981-fabrieksmachine die begin dit jaar bereden werd door Jack Middelburg. Chef- monteur Albert Siegers van het Ergon-team, waarin Van Duimen voorlopig ook is ondergebracht, deed volgens kritische Boet wei nig deskundigde handelingen met zijn motorfiets. Van Duimen hoopte in Anderstorp hardop, dat zijn eigen monteur, Gerrit Veldscholten, voor de volgende GP-race (Mugello, 5 september) de technische touwtjes weer in handen zal hebben. Brad Lackey wereldkampioen ETTELBRUCK (ANP) - De Amen kaan Brad Lackey is gisteren in het Luxemburgse Ettelbruck wereldkampioen motorcross in de 500 cc-klasse geworden. In de laatste wedstrijd van het seizoen won de beginnende dertiger een persoonlijk duel tegen de Belg André Vromans, de enige die hem nog van de wereldtitel kon afhouden. Lackey eindigde in de eerste manche op de tweede plaats en in de tweede op de der de positie. Vromans kwam niet verder dan een derde en een zes de plaats. De Zweed Carlquist won de grand prix. ADVERTENTIE Importeur: Auto Palace - De Binckhorst B. V., Binckh stlaan 312-322, corr adres: postbus 148, 2501 CC Den Haag, tel.: 070-855100/101 LEIDEh De Bloemenmarathon, een soort Ronde van Nederland voor rolstoetleten, beleefde zaterdag zijn 'proloog' in Rijnsburg. Bewon derd d>r een groot aantal toeschouwers werkten de gehandicapten in het blcnendorp een aantal series af, waaruit Henk Makkenze uit Dor- drechtls winnaar te voorschijn kwam. Makkenze bracht één serie op zijn nm, terwijl de Leidenaar André Moedig en de Zwollenaar Bei- lard ine andere series succesvol waren. Makkenze werd evenwel alge heel wnaar en startte derhalve gisteren in Aken (West-Duitsland) in de gelieiderstrui. Vanuit xen vertrok de karavaan gisteren voor de eerste etappe, die leiddeaar Hulsberg (nabij Valkenburg). De organisatie had bepaald geen gnakkelijk parcours uitgestippeld voor het peloton. In het heu- velactge gebied deden zich diverse valpartijen voor, terwijl de atleten ook lfte banden niet bespaard bleven. Van de twintig deelnemers toondtfakkenze zich opnieuw de sterkste. Hans Beilard eindigde op een twde plaats, Seine Wessies uit Nieuwegein werd derde, terwijl Andréloedig beslag legde op de vierde plaats. Deze klassering was voor Dedig evenwel niet voldoende om zijn groene trui (voor de twee de geksseerde) te kunnen behouden. Dit in tegenstelling tot Henk Makkee, die vandaag opnieuw in de leiderstrui start. Via diverse verplaïingen komt de karavaan zaterdag aan in Oegstgeest, waar het eindpit van de Bloemenmarathon ligt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12