LEIDSCH g#: DAGBLAD Arafat aan dood ontsnapt Staalakkoord weer op losse schroeven Ambtenaren boos op minister Rood Jamin wil Gilda niet overnemen |")T,<iWH Schokbeton Koudekerk behouden Arts geeft gepleegde euthanasie zelf aan Bij nieuwe Israëlische bombardementen op Beiroet Directeur jamfabriek ontvoerd Brits stel gaat op in liefdesdaad a'ii [•IV 4:7:1 U IJ:; 1© ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36850 Orecieur G Koopman EVsmu wne Sogrf 1 Ad) -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voo* I* nrw« axfri 26 PAGINA'S Met Speyer neurose te lijf PAGINA 14 en grotere politieke tegenstelling dan die tussen de voormalige Leidse wethouder Kret (links) en de VToegere Zwarte Panter-leider Bobby Seale (rechts) is nauwelijks denkbaar. In de laatste aflevering van "Da's waar ook" blikt de eerste terug op zijn Leidse jaren en presenteert Seale zich als schrijver van barbecue-boeken. I Proces Story: geen soelaas •PAGINA 17 GRONINGEN (ANP) - Een 63-ja- rige vrouwelijke arts uit Haren heeft bekend actieve euthanasie te hebben gepleegd op een 73-ja- rige Groningse, die afgelopen donderdag is overleden in het bejaardenhuis Patrimonium in Groningen. De arts heeft er zelf de aandacht op gevestigd dat het hier geen natuurlijke dood be trof, door het Openbaar Ministe rie schriftelijk van haar daad op de hoogte te stellen. De arts heeft de vrouw, die aan een ernstige ziekte leed, een injectie toegediend. Zy was niet de be handelend arts, maar kende de vrouw goed. De Groningse officier van justitie mr. M.J. Severijn, die de zaak in onderzoek heeft, kon niet zeggen of de vrouw langs deze weg doel bewust een proefproces wil uit lokken. Hij veronderstelde wel dat zij niet voor niets de open baarheid heeft gezocht. De vrouw is niet aangehouden. Don derdag is sectie op het lijk ver richt. Indien er inderdaad sprake blijkt te zijn van een onnatuurlij ke dood, zal men tot arrestatie overgaan, aldus de officier. BEIROET (GPD/UPI/AP) - PLO-leider Jassar Arafat is gistermiddag ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen Israëli's opnieuw bombardementen uitvoerden op het westelijk deel van de Libanese hoofdstad Beiroet. Tot de nieuwe aanvallen was besloten" vanwege her haaldelijke bestandsschendingen door de guerrilla strijders", zo werd door het Israëlische militaire com mando bekendgemaakt. BONN (AP) De ontvoerders van een Westduitse fabriekseigenaar hebben een losgeld geëist van 1 miljoen mark, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Het slachtoffer is de 62-jarige Wil helm Brassel, eigenaar van een jamfabriek in Bad Honnef, een plaatsje even ten zuiden van Bonn. Brassel, die aan suiker ziekte lijdt, vertrok donderdag ochtend zoals gewoonlijk naar zijn werk, maar is daar niet aan gekomen. De familie van de ontvoerde direc teur heeft op de kidnappers een beroep gedaan deze in staat te stellen een insuline-ipjectie te la ten toedienen en hebben het los geld reeds ter beschikking ge steld. De politie verklaarde gis teravond dat de ontvoerders het losgeld nog niet hebben opge haald. Meest zonnig Vandaag perioden met zon maar in de namiddag of avond mogelijk een on weersbui. Morgen droog weer met zon nige perioden. Het kwik kan oplopen tot 25 graden maar blijft vlak aan zee enkele graden lager staan. Beide dagen matige wind uit noordelijke richtin gen. 8 augustus Zon op: 06.12 uur, onder: 21.18 uur. Maan op: 23.07 uur, onder: 09.45 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.16 en 18.43 uur. laagwaler 02.16 en 9 augustus Zon op: 06.14 uur, onder. 21.16 uur. Maan op: 23.26 uur, onder: 10.58 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.53 en 19.17 uur, laagwater 02.54 en 15.08 uur. WASHINGTON (AP) - Het moei zaam bereikte akkoord tussen de Verenigde Staten en de Euro pese commissie om de uitvoer van Europees staal naar Ameri ka te beperken is al meteen op losse schroeven komen te staan door de afwijzende houding van de grootste en op twee na groot ste Amerikaanse staalprodu centen. David Roderick, president-direc teur van U.S. Steel Corporation, (de grootste staalfabrikant in de Verenigde Staten) noemde de voorgestelde regeling "eerlijk noch billijk". Aanvaarding er van, zei hij, betekent dat de in voer van "onredelijk" grote hoe veelheden gesubsidieerd Euro pees staal in de Verenigde Staten gewoon voortgaat. Jones and Laughlin Steel Corpora tion, de op twee na grootste staal producent, verklaarde bij monde van woordvoerder John Purser "niet met de voorwaarden van het plan te kunnen instemmen". Ook de fabrikanten van speciaal staal hebben het akkoord ver worpen. Voor de uitvoering van het ak koord, dat bereikt werd door de Amerikaanse minister van han del Malcolm Baldridge en de vi- ce-voorzitters van de Europese commissie, Etienne Davignon en Wilhelm Haferkamp, is de goed keuring vereist van de Ameri kaanse staalindustrie en de be trokken landen van de Europese gemeenschap. Amerikaanse staalbedrijven heb ben formele klachten ingediend. dat Europees staal op oneerlijke wijze zou worden gesubsidieerd. Op grond van die klachten moet de Amerikaanse regering de in voer van Europees staal extra gaan belasten. Een lid van de Europese onderhan delingsdelegatie noemde het ak koord het best bereikbare resul taat en zei, dat de Europese com missie in geen geval de onder handelingen zal heropenen. r RIJNSBURG - In totaal ne men vandaag 43 versierde wagens deel aan het 36ste Rijnsburgse bloemencorso dat dit jaar onder het motto "Bloemen in het spel" weer een kilometerslang kleurig lint door de streek trekt en tienduizenden belangstellen den langs de route op de been zal brengen. Bij de opening van de rijdende bloemententoonstelling, gis termiddag, klaagde voorzit ter Jac. Hermans van veiling Flora in Rijnsburg, zijn nood over de financiële situatie van de bloemenkwekers op dit moment. "De kweker is uitgekleed, staat slechts met een zwembroekje aan en blijft alleen met het vaste vertrou wen in zijn produkt nog over eind", zo zei hij ondermeer. De praalwagen op de foto eer ste prijs) reed vandaag aan de kop van de bloemenstoet. Tien minuten nadat Arafat het PLO-hoofdkwartier in het cen trum van West-Beiroet had verla ten, wierpen Israëlische bom menwerpers een tapijt van ex plosieven op de PLO-kantoren. Op een steenworp afstand van het kantoor van de Libanese pre mier Wazzan werd vervolgens een flatgebouw van acht verdie pingen met de grond gelijkge maakt. Het flatgebouw werd bewoond door vluchtelingen en werd vaak bezocht door Arafat en zijn me dewerkers. Volgens het Rode Kruis vielen er by de actie tien doden en 25 gewonden. By het zoeken naar overlevenden onder de brokstukken kwamen door een zware autobom op korte af stand van het flatgebouw nog eens tien mensen om het leven. Tanks Onder dekking van zwaar artille- riegeschut rukten Israëlische tanks gisteravond verder op over de Museumweg in West-Beiroet. De bedoeling is om zodoende een wig te drijven tussen het cen trum en de Palestijnse kampen aan de zuidkant van de stad. In ditzelfde gebied hebben de Israë li's woensdag geprobeerd een doorbraak te forceren, maar toen werd de opmars gestuit door Pa lestijnse commando's. De Mu seumweg komt uit op een kruis punt, vanwaar de hoofdweg van West-Beiroet kan worden be heerst. De Verenigde Staten hebben giste ren de belegerde PLO in West- Beiroet laten weten dat de kans op een slotoffensief van de Israë lische invasiemacht steeds gro ter wordt als de Palestijnen niet onmiddellijk uit de Libanese hoofdstad vertrekken. Uit Liba nese regeringskringen werd gis teren vernomen dat Israël de PLO andermaal een ultimatum heeft gesteld: als zij niet vóór zondag middernacht een begin maakt met de ontruiming van Beiroet zou Israël de definitieve aanval openen teneinde de stad in te nemen. Verenigde Naties hun veto uitge sproken over een door de Sow- jet-Unie ingediende ontwerp-re- solutie, waarin een internatio naal wapenembargo tegen Israel werd voorgesteld tot het tijdstip waarop dit land zijn torepen uit Libanon zou terugtrekken. Twaalf leden van de raad stemden vóór de ontwerp-resolutie, de Verenigde Staten verklaarden zich tegen en drie onthielden zich van stemming, waaronder Groot-Brittannië. Frankrijk be hoorde tot de voorstemmers. NAUPLION (AP) - In de Griekse badplaats N'auplion is een Brits stel gearres teerd, dat de verdraagzaam heid van de Griekse over heid ten aanzien van toeris ten wat extreem interpre teerde. Onder toeziend oog van onge veer 2.000 toeristen en Grie ken gingen de 24-jarige Caldwell McGuire en zijn 21-jarige vriendin Agnes Wright over tot het verrich ten van de liefdesdaad. Vol gens een politiewoordvoer der hadden zij niet in de ga ten dat er zoveel mensen om heen stonden. Het stel is gearresteerd en be schuldigd van immoreel ge drag in het openbaar en het veroorzaken van een schan daal. Brief aan Kamer Genegeerd ROTTERDAM (ANP) - Jamin in Oosterhout ziet definitief af van de overneming van de failliete Rotterdamse dropfabriek Gilda. Dat heeft Jamin gisteren bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is uit een verkennend ge sprek met Gilda-directeur L.J. Gillet en de curator mr. E. de Lia- gre Bohl gebleken dat de conse quenties van zo'n overneming niet in het belang van Jamin zou den zijn. De voedingsbond FNV overweegt een kort geding tegen de direc teur van Gilda, om hem te dwin gen de machines, gebouwen en voorraden van de failliete drop- fabriek tegen een redelijk bedrag ter beschikking te stellen van een overnemer Het Israëlische kabinet vergaderde gisteren vijf uur over de te vol gen taktiek, nu de Verenigde Staten de politieke druk op Is raël om de gewelddadigheden te staken verder opvoeren. Minister van defensie Sjaron zei na afloop van het beraad dat VN-waarne mers niet tot West-Beiroet zullen worden toegelaten. Verder maakte hij onverbloemd duide lijk dat het dreigement van de VS om Israel door middel van economische en militaire sanc ties te dwingen de opmars in West-Beiroet te staken, door pre mier Begin is genegeerd. "Wij verkiezen het nationaal belang bovep dat van de Verenigde Sta ten", zo zei hy. Veto De Verenigde Staten hebben giste ren in de veiligheidsraad der DEN HAAG (GPD) - De vyf centra les van overheidspersoneel wil len dat de Tweede Kamer minis ter Rood (binnenlandse zaken) ter verantwoording roept voor de manier waarop de bewindsman vorige maand het salarisoverleg heeft gevoerd. Dat overleg is vol gens de centrales, die boos zyn over de eenzijdige maatregelen van Rood, niet constructief ge weest. Het overleg eindigde zonder over eenstemming. Het feitelijk ver loop was volgens de ambtena renbonden „een ondubbelzinni- Borgsom voor Rijssenaar in DDR-cel DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft 50.000 mark ge stort gekregen op zyn rekening Het bedrag is afkomstig van het comité "Eric in nood" uit het Overijsselse Ryssen. Het comité heeft het geld ingezameld om de vrijlating te bewerkstelligen van Eric Feenstra een inwoner van Rijssen. Feenstra zit in Oost-Duitsland in een cel wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk, waar bij enkele weken geleden zyn broer en een schoonzuster om het leven kwamen Het ministerie kan echter voorlo pig niets beginnen met het door het comité ingezamelde bedrag. De officier van justitie in Oost- Berlijn heeft het verkeersonge luk nog in voor-onderzoek, en ty- dens vooronderzoeken kunnen geen borgsommen worden ge stort ge bevestiging van de ge rechtvaardigde twijfel over de mooie woorden die de minister op diverse plaatsen aan dat over leg heeft gewijd". De centrales zeggen dit overigens „zonder enige vreugde" vast te stellen. De minister heeft geen enkele po ging gedaan tot overeenstem ming te komen. Hij kwam met voldongen feiten om kabinetsbe sluiten door te drukken. Er is één procent gekort zonder in te gaan op het voor de vakbeweging unieke aanbod om extra in te le veren voor werkgelegenheids- bevorderende maatregelen, al dus de verwyten. De centrales stuurden gisteren een brief naar de Tweede Kamer, waarin zjj hun nood klagen en de „mooie, maar niet gehonoreerde uitspraken" van Rood fel laken. De parlementsleden wordt drin gend verzocht de bewindsman verklaringen te vragen over het verschil tussen zyn woorden en zijn daden. 'n WERELD, 71IAND, 11 STREEK N ieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement ->*•. Het Motorhuis vondellaan80 leiden Tel 071-769SU zich teruggetrokken, omdat di- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - recteur Gillet van Gilda weigert De Koudekerkse vestiging van de gebouwen en machines van Schokbeton BV blijft behouden, de dropfabriek te verkopen. Volgens woordvoerder Th. Bak ker van Schokbeton zal de ves- Bü het faillissement van Gilda vo- tigin*in dc vo rige week raakten de 180 werk- in Zwijndrecht moeten nemers van het bedrijf hun werk sluD? beslissing hierover kwijt. Gillet maakte daarna be- word begm volgende week ver- kend zestig van hen opnieuw in wacni. dienst te willen nemen, omdat Bakker spreekt overigens de be richten (afkomstig van de vak bonden) tegen als zou Schokbe ton niet willen praten over een sociaal plan voor de werkne mers die moeten worden ontsla gen. "Wij zijn bereid over een sociaal plan te praten. Wel staat vast dat. indien een sociaal plan wordt overeengekomen, dit een mager sociaal plan zal zijn", al dus Bakker. Schokbeton is voorlopig uit de fi nanciële problemen omdat de Enci (eigenaresse van 72 pro cent van dc aandelen van Schokbeton) zich garant heeft gesteld voor de schulden van de betonfabriek aan de banken ABN en Pierson, Heldring en Pierson. Het Vaderland wordt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1