LEIDSCH DAGBLAD Israël en Rusland ruziën Congres VS tegen bevriezingsplan Protesten tegen dumpen gevaarlijk slib LEF Schokbeton moet 250 man ontslaan Resolutie voor wapenembargo in Veiligheidsraad Verscherpt rijtijden besluit AUTOHOME Leideidorp OV Staaloorlog afgewend Argentijnse bevelhebber Laini Dozo neemt ontslag VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36849 Orecieu 6 Koopman HookVedadeur A_A M Sctmurmans Ad| -hooWredadem R D Paau* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*MU Wfle 1 ?3n BGleoc* Voor W W K CXHoion ROTTERDAM (GPD) - De Raad van State heeft zich vandaag ge bogen over de plannen van de gemeente Rotterdam om het door Shell sterk verontreinigde havenslib uit de Eerste Petro leumhaven in putten op te slaan en met schoon zand af te dekken. Verscheidene milieuorganisaties verzetten zich fel tegen deze plannen. Zij vrezen dat het ha venslib met giftige resten van be strijdingsmiddelen uit de land bouw (pesticiden) op den duur in het water terecht zal komen. Ber ging van het slib op het land wij zen de organisaties eveneens van de hand. omdat het gif in het grondwater terecht kan komen. Een recent onderzoek van het labo ratorium voor grondmechanica in Delft heeft uitgewezen dat het vrijwel zeker is dat de pesticiden, en ook zware metalen als cad mium, in het oppervlakte- en grondwater terecht zullen ko- Uit het onderzoek blijkt ook dat het geruime tijd, mischien wel tienduizend jaar, kan duren voordat de verontreinigingen een bedreiging voor het milieu zullen vormen. Het Openbaar Lichaam Rijnmond is eveneens tegen het puttenplan van de gemeente Rotterdam. Een en ander heeft er al toe ge leid dat het baggeren van de put ten gedeeltelijk is gestaakt. Vol gens de milieuorganisaties is er maar één oplossing, en dat is het giftige havenslib opsluiten door het aanbrengen van enkele dam- wanden en het in gedeelten af voeren naar de afvalverwerking Rijnmond, waar het slib bij hoge temperaturen moet worden ver brand. Volgens de milieuorgani saties is dit weliswaar eén kost bare oplossing, maar is verbran ding de enige methode zonder gevaar voor het milieu. Het gebruik van de pesticiden die bij Shell worden gefabriceerd is in Nederland per 1 juli jl. verbo den. terwijl de oude voorraden tot 1 november van dit jaar mo gen worden opgebruikt. Shell heeft laten weten dat de produk- tie van de ongeveer 5000 ton be strijdingsmiddelen per jaar niet zal worden stopgezet vanwege de uitvoer naar het buitenland. AMSTERDAM (ANP) - Een rechercheur en een andere man zijn vanochtend gewond geraakt bij een schietpar tij in een woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam. Twee rechercheurs waren naar de woning gegaan naar aanleiding van een diamantdiefstal. In het huis hadden de politiemensen een gesprek met twee mannen. Op een gegeven moment verliet een van de twee de kamer en kwam terug met een 9 mm. pistool, waarmee hij een van de rechercheurs in de maag schoot. Diens collega trok daarop zijn pistool en loste enkele schoten, die de schutter ernstig verwondden. De tweede man is aangehouden, beide gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zege Reagan op punt bewapening WASHINGTON (AP) - De voorstanders van het zoge naamde nucleaire bevriezingsplan hebben vannacht in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een neder laag geleden. Het Huis stemde een resolutie af waarin de supermachten werden opgeroepen de produktie, statio nering en het testen van nucleai re wapens te staken. DEN HAAG (GPD) - Er komt rond de jaarwisseling een nieuw rijtij denbesluit voor vrachtwagens en autobussen. Voornaamste veran dering zal zijn dat overtreding van het rijtijdenbesluit voortaan zwaarder kan worden gestraft. Bovendien komt er de mogelijk heid niet alleen de werkgever maar ook de chauffeur aan te pakken. Dat deelde mr. L. de Jong van het directoraat-generaal van het ver keer gisteravond mee in KRO's Brandpunt. Buien Het weer wordt ook morgen nog be heerst door een lagedrukgebied, dat zich uitstrekt over de Noordzee, En geland, Frankrijk, België, West- Dultsland en Nederland. Dit lagedrukgebeid brengt vochtige lucht met zich mee, waardoor er 's nachts bij opklaringen mist kan ont staan. 's Middags bestaat de kans op buien door de oplopende tempera- De minimumtemperatuur ligt rond de 16 graden, de maximumtemperatuur rond de 24 graden. De wind is zwak tot matig, aanvankelijk uit uiteenlo pende richtingen, later overwegend uit het noordoosten. 7 augustus Zon op: 06.10 uur, onder. 21.20 uur. Maan op: 22.48 uur, onder: 08.34 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.39 en 18.05 uur, laagwater 01.37 en 13.51 uur. Met 204 stemmen voor en 202 te gen werd de resolutie verworpen en in plaats daarvan een resolu tie van Republikeinse afgevaar digden aangenomen. Daarin wordt de gedachte van bevrie zing verworpen en steun betuigd aan de Amerikaanse opstelling in de Start-besprekingen in Ge- nève waar wordt onderhandeld over een vermindering van het aantal intercontinentale raket ten. De uitslag van de stemming, een week nadat het Huis de hoogste defensiebegroting in de Ameri kaanse geschiedenis heeft goed gekeurd, kan worden be schouwd als een overwinning van de regering-Reagan. Reagan heeft betoogd dat accepte ren van de bevriezings-resolutie de Amerikaanse onderhande lingspositie zou kunnen ver zwakken. Toepassen van bevrie zing zou uiteindelijk lijden tot een verzwakte strategische posi tie, zo redeneert Washington. MAZDA NÜ MINIMAAL f 2.000,- goedkoper dan een vergelijkbare Europese auto -I Weversbaan 27 Leiderdorp Tel. 071 - 899349 NEW YORK (AFP, Reuter) - In de Veiligsheidsraad van de Verenigde Naties zijn de vertegenwoordigers van Is raël en Rusland vanochtend fel naar elkaar uitgevallen. De raad was in openbare zitting bijeengekomen op verzoek van de Sowjet-Unie naar aanleiding van de Israëlische weigering om zich neer te leggen bij de resolu ties die de raad de afgelopen da gen c De Russen eisten dat Israel zich alsnog terugtrekt uit Beiroet en dat de leden van de VN bij wijze van druk afzien van het verlenen van alle militaire hulp aan Israel. Nadat de verwijten over en weer over tafel waren gevlogen werd de zitting verdaagd tot vanmid dag zes uur. De Russische VN-ambassadeur Owinikov zei dat de "onbe schaamdheid van de agressor" toe te schrijven was aan de eco nomische, politieke en militaire steun van zijn overzeese be schermheren. Hij noemde de re solutie het "absolute minimum om de wapens uit handen van de krankzinnige Israëlische agres sors te slaan". Eventueel zouden nog krachtiger maatregelen genomen moeten worden wanneer Israël blijft wei geren. "Israël moet worden belet in Beiroet te doen wat de nazi's deden in Warschau, Lidice en Coventry", aldus de Rus. De Israëlische ambassadeur Blum noemde Owinikov "vulgair" en zijn verklaring "obsceen en per vers" en Israël zal zich door die taktiek van de grote mond niet laten intimideren. "Wie is boven dien de Sowjet-Unie dat zij ie mand schending van het interna tionale recht zou aanwrijven?", aldus Blum. De reactie van Owi nikov: "Gij vertegenwoordigt de grootste bedreiging voor de in ternationale vrede en veilig heid". beid haar relaties met de Israëlische Arbeiderspartij heeft verbroken naar aanleiding van haar steun aan de inval in Libanon. De PvdA heeft dit bericht vanmorgen echter als onjuist bestempeld. "Het hoofdbestuur van de partij is hier over nog niet bijeen geweest en heeft er dus ook nog geen standpunt over kunnen bepalen". zegsman Wel is, volgens PvdA, een socialistische internatio nale werkgroep in het leven geroe- Die werkgroep, waarin geen Nederlan ders zitten maar wel vooraanstaan de socialisten uit onder meer Portu gal en Frankrijk, zou vandaag in Lis sabon bijeenkomen. Zij zal voorzit ter Willy Brandt inzake deze situatie adviseren, aldus de PvdA-woord- voerder. Minister De Graaf Kinderbijslag voor kleuters omlaag PAGINA 7 In Italië dreigt regeringscrisis PAGINA 6 KNMI: nog geen einde aan zomer Intimidatie bij verkoop huizen Kans op overleving Helft banen bij Vihamij verdwijnt ARNHEM (GPD) - Bij alle elf vesti gingen van Vihamij-Buttinger (o.a. in Sassenheim) komen me dewerkers op straat te staan. De ontslagen zijn onvermijdelijk als gevolg van noodzakelijk geachte saneringsmaatregelen. De voor genomen afslanking van de tech nische groothandel vergt circa 240 arbeidsplaatsen. Dat is bijna de helft van het totale perso neelsbestand in den lande (500). Hier en daar zullen bovendien mogelijk zelfbedieningsafhaal- magazijnen worden afgestoten. „De gedwongen ontslagen zullen", zo verklaarde een woordvoerder van de ondernemingsraad van morgen, ,,zo gelijkelijk mogelijk over het hele bedrijf worden ver deeld". Het reddingsplan kost circa 15 mil joen gulden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN (ANP) - Schokbeton heeft na wekenlange onderhandelingen met banken - ABN en Pierson, Heldring en Pierson - en groot aandeelhouder ENCI een overle vingsplan opgesteld, dat ontslag betekent voor ongeveer 250 werknemers zo blijkt uit een me dedeling van de raad van be stuur. Deze inkrimping van het personeel zal o.m. worden bereikt door sluiting van één van de drie pro ductiebedrijven in Zwijndrecht, Koudekerk aan den Rijn of Kam- pen. Het Israëlische dagblad Ma'ariv Samen met een eerder afgekondig- meldde vanochtend dat premier de afslanking zal het aantal per- Begin de Amerikaanse president soneelsleden hiermee van 725 op Reagan heeft laten weten aan de ca. 400 komen, eigen veiligheid grotere prioriteit De afslanking moet volgens te geven dan aan de wensen van Schokbeton op korte termijn de Veiligheidsraad. Reagan had worden uitgevoerd om de toe- Inmiddels is de strijd in Libanon ook vandaag voortgezet. PLO- strijders openden vannacht in west-Beiroet het vuur op Israëli sche troepen. Israëlische militai ren doodden vanochtend drie Palestijnen die in de oostelijke secor van het bezette Libanon door de linies probeerden te glip pen. de ondernemingsraden en vak bonden plaats vinden over de reorganisatie. "De vakbonden weten vrij goed hoe groot de pro blemen zijn en we verwachten daarom van hen een positieve opstelling", zo zei een woord voerder van Schokbeton desge vraagd. Het voortbestaan van het betonbe drijf werd mogelijk gemaakt, doordat de Maastrichtse cement fabriek ENCI. met 72 pet. de grootste aandeelhouder, bereid bleek tot het geven van bepaalde garanties. Door deze zekerheids stelling waren de banken bereid opnieuw kredieten te verstrek ken. Volgens de woordvoerder is uitvoering van het overlevings plan geen voorwaarde voor de kredietverstrekking. Met de verkiezingen in zicht heeft premier en CDA-lijsttrekker Van Agt de duim schroeven bij de PvdA nog wat verder aange draaid De PvdA mag wat hem betreft best met het CDA meere- geren. maar dan moet zij wel be reid zijn van de beslissing over de plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied een zg vrije kwestie te maken. Dat wil zeggen: al in de kabinetsformatie moeten de sociaal-democraten zich bereid verklaren dat zij zich op dit punt zullen neerleggen bij een meerderheidsbesluit van de Tweede Kamer, hoe dat besluit ook uitvalt. Een maand geleden verkondigde Van Agt precies hetzelfde stand punt toen hij een bezoek bracht aan Cairo. Inmiddels heeft hij zijn visie nog wat nader gepreci seerd. In de loop van 1983, zo schrijft hij in zijn partijblad CD-Ac- tueel, moet Nederland over de plaatsing een beslissing nemen; de bondgenoten mogen daarop in redelijkheid aanspraak maken Met andere woorden; het raket- tenbesluit móet wel in de formatie worden geregeld, want het nieu we kabinet kan het zich niet per mitteren een beslissing verder dan een jaar voor zich uit te schuiven. Wat opvalt in het standpunt van Van Agt is het ontbreken van een overtuigend motief om al in de loop van '83 een beslissing te ne men. In het CDA-programma staat dat een beslissing over de plaatsing moet worden genomen in het licht van de resultaten van de wapenbesprekingen die de VS en de Sowjet-Unie nu in Ge- nève voeren Maar Van Agt wil niet wach ten "tot Sint Juttemis". Hij vindt dat de NAVO-partners recht heb ben op een Nederlandse beslis sing in 1983. Daarom moet de PvdA, die mordicus tegen plaat sing is. zich volgens Van Agt maar neerleggen bij het meerder heidsstandpunt van de Kamer, vooropgesteld dat ze wil meere- geren. Dat de premier dit een handreiking aan het adres van de PvdA wenst te noemen en geen blokkade, ge tuigt van lef. Men kan in redelijk heid immers niet van de sociaal democraten verwachten dat zij al tijdens de kabinetsformatie hun' onvoorwaardelijk neen" laten vallen en zo impliciet hun partij standpunt geweld aandoen Van Agt verlangt dat ook niet van de zg. dissidenten in het CDA, die eveneens tegen plaatsing zijn en die straks misschien ook een af gevaardigde in het nieuwe kabi net zullen hebben Het merkwaardige bij dit alles is dat de CDA-lijsttrekker naar de WD een "handreiking op dit punt achterwege heeft gelaten De li beralen zijn in pnncipe vóór plaat sing en het zou dus in de rede hebben gelegen dat Van Agt ook van deze seheuze regenngskan- didaat zou hebben verlangd dat zij haar standpunt in de formatie pnjsgeeft Dat hij dit niet heeft gedaan, ver sterkt de gedachte omtrent Van Agts toekomstdroom een kabi net met de WD en "ja" tegen de plaatsing van kruisraketten W. gevraagd de militairen terug te trekken op posities die zondag werden ingenomen. komst van het bedrijf veilig te stellen. Begin volgende week zullen er onderhandelingen met VS en EG eens over quota WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten en de Europese Gemeenschap zijn het er in be ginsel over eens geworden, dat met ingang van 1 oktober de in voer van Europees staal in de Verenigde Staten aan quota zal worden gebonden. De beperkin gen betreffen elf soorten btjal produkten en zullen van kracht blijven tot eind 1985. Dat is van weungclichte zijde ver nomen in Washington, waar ver tegenwoordigers van de Verenig de Staten en de Europese Ge meenschap de afgelopen drie da gen hebben onderhandeld om een dreigende staaloorlog af te wenden. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van koophan del weigerden echter te bevesti- Een akkoord zou een einde maken aan een handelsconfiict, dat deze zomer ontstond door de klacht van de Amerikaanse staalindus trie dat Europese landen hun staalexport naar de Verenigde Staten op oneerlijke wijze subsi diëren. De Amerikaanse regering heeft op de klachten gereageerd met het instellen van strafheffin- gen op de invoer uit Europa, wel ke op 24 augustus van kracht moet worden Een eventueel akkoord zal een voorlopig karakter hebben, tot dat de Amerikaanse staalindus trie en de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap er hun goed keuring aan hebben gehecht. BUENOS AIRES (GPD) - De be velhebber van de Argentijnse luchtmacht, generaal Basilo La- mi Dozo, heeft vannacht zijn ont slag ingediend. Lami Dozo was de belangrijkste tegenstander binnen de Argentijnse legertop van de door opperbevelhebber Cnstino Nicolaides en piesident Reynaldo Bignone uitgedachte politieke plannen. Met zijn aftre den lijkt de (politieke) eenheid van het Argentijnse leger in eer ste instantie hersteld Afgelopen dinsdag, na het bekend worden van de richtlijnen voor politieke partijen, die tot begin volgend jaar de tijd hebben om zich te herorganiseren, maakte Lami Dozo zich sterk voor de op richting van een „officiële par tij" Een dergelijke partij had volgens de luchtmachtbevelheb ber moeten dienen om de militai re invloed in de politiek ook na de wellicht reeds binnen twee jaar te houden vrge verkiezingen te kunnen garanderen. TT WERELD, 7) LAND. Tl STBEEK Nieuws van verre en nieuws van nabi| Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1