Waterpoloteam gekwalificeerd Haarlem blijft onder de maat bij Noordwijk F rans Grimbergen kent sterke dag op Roomburg "Renners helpen mee aan verloedering baansport" Ondanks verlies naar finale en de Spelen 0£>r/w/w. f Moe too B}T-£U-kömÖj1 kolonel -» rZ_J {t£-QE-r£-Q£7\ ("Wfg-feftyrT) j f (LlETOËgVggPRÜr) DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 NOORDWIJK - Het tweede oefen duel tegen een nationale eredivi- sionist heeft Noordwijk aanmer kelijk meer speelplezier opgele verd. Waar de zaterdageer steklasser vorige week kansloos met 1-6 van Ajax verloor, moest nu 'slechts' met een negatieve 1-3 marge tegen Haarlem genoegen genomen worden. Op zich een knappe prestatie van de formatie van Piet Buter maar de profclub uit de Spaarnestad zou zich in feite diep moeten schamen. Een stelletje broodvoetballers, dat zich over ruim een maand in het UEFA-cup toernooi stort, moet een amateurclub als Noordwijk natuurlijk met veel ruimere cij fers verslaan. Het gebeurde niet en dat leverde het elftal uit de drukbezochte badplaats (maar de wedstrijd trok slechts 1000 man) een goed resultaat op het voorlopige elftal- rapport op. Hans van Doorne- veld beoordeelde zijn équipe ui teraard met een veel lager cijfer, nu gisteravond duidelijk werd dat Haarlem in aanvallend op zicht aan kracht heeft moeten in boeten. Voor de naar Rotterdam vertrokken Ruud Gullit werd de Deen Tommy Kristiansen aange trokken. Al eerder mislukte die linkerspits bij Feyenoord, na eerst bij Go Ahead Eagles rede lijk te hebben gefunctioneerd. Na een avontuur in de VS (Ed- minton Prillers) kwam Kristian sen terecht bij Haarlem maar te gen Noordwijk gaf hij de frontli nie bepaald geen impulsen. Ook Terry Hendriks, hij fungeerde als spits, voldeed niet aan de ver wachtingen terwijl op rechts Joop Böckling geen grootse da den voorschotelde. De verdedi ging zag er met Edward Metgod in doel en Martin Haar als vrije verdediger goed uit en dat was maar goed ook. Het kwintet moest veelvuldig in actie komen om de fouten van het midden veld te corrigeren. Kleton, Balm en Nijholt hadden slechts oog voor het door ex-collega Dort- mundt bewaakte doel, de defen sieve taken werden verzaakt. In de eerste helft kon Haarlem die zwakte redelijk camoufleren. Na dat Noordwijk aanvankelijk het balletje redelijk liet rondgaan, namen de profs gaandeweg bezit van de vlakke piste en dwongen de tegenstander tot verdedigen. Niet spelbepaler Kleton maar voetballer-van-het-jaar Martin Haar bleek in die periode de ge vaarlijkste aanvaller. Hij stond ook aan de basis van de voor de pauze gescoorde treffers van Nij holt en Hendriks. Veel minder acteerde de ploeg van Van Doomeveld in de tweede helft. De combinaties verliepen minder vloeiend waardoor Noordwijk de verdedigende stel lingen kon verlaten. Via laatste man Anton Marijt en spelbepaler Jan Willem Bogers was de thuis ploeg weliswaar geregeld in bal bezit maar de noodzakelijke doorstroming naar het front bleef uit omdat de tweemans voorhoede Gert-Jan Bakker en Timo Gerlof zich niet aan de straffe dekking kon onttrekken. De tegenvallende Bakker werd een half uur voor tijd vervangen door de jeugdige Klaas Vink, die een kwartier later uit een penalty (toegekend omdat doelman Met god de doorgebroken Gerlof neerhaalde) de achterstand hal veerde. Noordwijker John Marijt ontwijkt Noordwijk wilde toen meer maar kreeg even later dankzij een slor digheidje van Anton Marijt de derde tegentreffer te verwerken. De voor Hendriks ingevallen Van der Veldt scoorde beheerst. Trainer Piet Buter kon er niet warm of koud van worden. Hij had immers geconstateerd dat zijn team, min of meer rondom Jan Willem Bogers geformeerd, een redelijke prestatie had neer gezet. Weliswaar moet er hier en daar nog 'gesleuteld' worden, maar dit veijongde Noordwijk zal in de komende competitie weer met de besten meekomen. Of de oudjes dat nu leuk vinden of niet... In zijn tweede oefenwedstrijd heeft Quick Boys gisteravond af gerekend met zondag vierdeklas ser Randstad Sport: 3-0. Voor de pauze slaagde de ploeg van Ber ry Janse, met Frenk van der Kley de Haarlemse verdediger Pieter Huyg. LEIDEN - Frans Grimbergen was gisteravond op Roomburg best te spreken. Dat mocht ook wel want de Lissenaar had een beste tennisdag achter de rug. Hij be gon met een vlekkeloze zege van Van Koesveld in het HEB. De grote triomf voor Frans Grim bergen moest echter nog komen Tegen Adama van Scheltema in het HEA werd hij toch wel alge meen als verliezer getipt. Zelf dacht hij daar anders over. Grim bergen won uiteindelijk. Hoewel bij de stand 6-4. 5-2 er maar liefst zeven matchpunten door zijn vingers slipten. Adama van Scheltema haalde, jagend met een forehand, het spel binnen, 5- 3. Om toen te worden geveld door een niet aflatende Grimber gen. Op diens achtste match- punt, 6-3. als vervanger van Teun van der Plas, er niet in om tot scoren te komen. Na de rust echter legde de blauwwitte formatie Rand stad Sport aan banden. Dankzij een puntgave hattrick van de op het oude nest teruggekeerde Huug Aandewiel kwam de 3-0 eindstand op het scorebord. Freek Rienks en Leo van Delft (beiden ex-Rijnsburgse Boys) blonken uit in de Katwijkse ploeg. Zondag tweedeklasser SJC startte de oefenserie met een verrassen de 11-1 overwinning op Altior. Na een snelle 0-1 achterstand, speelde het elftal van de nieuwe trainer Jan Zoetemelk (ex-West- landia) Altior van de mat. Piet Alders (3x), Jos Alders (2x), Ge rard van Veen (2x), Ben van der Zalm, Maarten Plug, Ben van der Zalm en René de Ridder scoor den de doelpunten. GUAYAQUIL (ANP) De nederlaag met één treffer tegen Hongarije (6—7) werd gisteravond door het Nederlands waterpoloteam gevierd als een overwinning. Coach Pocsik viel zijn spelers in de armen, officials schoten toe om de verliezers te feliciteren. Het Jambeli-bad maakte ken nis met de volstrekt belachelijke consequentie van het systeem van het wereldkampioenschap, dat van verliezers winnaars blijkt te maken. Want dankzij die kleine nederlaag ging na Hongarije ook Nederland over naar de finalepoule van vier, waardoor onder meer de kwalificatie voor de Olympische Spelen van Los Angeles nu reeds is verdiend. René Kos, achter gangmaker Wairave, op weg naar de titel. Combine is in dit geval een groot woord. Al zijn er natuurlijk van oudsher vriendschappelijke ban den tussen Nederland en Honga rije, die recentelijk nog eens wer den verstevigd door de aanstel ling van een Hongaar als coach van het nationale waterpolo team. Het was duidelijk dat Hongarije veel liever Nederland met zich mee nam naar de fianlegroep dan de veel ruwer spelende Cubanen of Joegoslaven. Toen met nog bijna vier minuten zuivere speel tijd in het verschiet Hans Blik slager, die in het duel een belang rijke rol speelde door zijn snelle uitzwemmen, de achterstand van Nederland had teruggebracht tot 6-7 drongen de Hongaren niet verder aan. De Pocsik-équipe kwam zelfs niet eens in ernstige moeilijkheden toen Van Mil door de "niet mee werkende" Amerikaanse scheidsrechter uit het water werd gestuurd. Die demonstratie werd mogelijk gemaakt door de wedstrijd er voor: Cuba zegevierde met 9-8 over Joegoslavië. Dat maakte Hongarije in ieder geval tot pou le-winnaar. Maar de rest stond gelijk met elk twee punten. Cuba door de zege van 9-8 op Joego slavië, Joegoslavië door de 7-6 op Nederland en Nederland door de 9-7 op Cuba. Gretig werd vanuit de Nederlandse ploeglei ding geïnformeerd naar de ver schillen in doelpunten. Neder land had 1 (15-14), Joegoslavië - 1 (27-28) en Cuba - 3 (24-27). Een nederlaag met één doelpunt verschil zou Nederland bij de laatste vier brengen. Die weten schap heeft ongetwijfeld een be langrijke rol gespeeld, al heeft Nederland wel degelijk pogin gen gedaan op eigen kracht ver der te komen. Het was een open wedstrijd waarin eindelijk de Nederlandse kracht, veel zwem men en hard schieten, tot uit drukking kwam. Aan het eind van de tweede periode had Ne derland dan ook een voorsprong van 5-4. In het derde kwart leek het echter mis te gaan. Noordegraaf, die al twee persoonlijke fouten had, zat met een pijnlijke arm aan de kant. Net als in de wedstrijd te gen Joegoslavië bleek hoe moei lijk Nederland een basisspeler kan missen. De Hongaren scoor den drie keer achtereen en als niet Blikslager de achterstand in het begin van de vierde periode tot één treffer had teruggebracht, zouden de Hongaren vermoede lijk niet op het idee zijn gekomen rustig spelend de finaleplaats in te dobberen. Het scoreverloop was: Nederland - Hongarije 6-7 (2-3, 3—1, 0-3, 1-0); Horkai (strafworp) 0-1; Van Mil 1—1; Landeweerd 2—1 (7—6 meer derheid); Budavari (strafworp) 2-2, Csapo 2-3; Nieuwenhuizen 3-3 (7-6); Van Mil 4-3 (7-6), Toth 4-4; Van Bel kum 5-4 (7-6); Horkai 5-5; Sujar 5-6 (7-6); Horkai 5-7 (7-6); Blikslager 6-7 (7-6). De eindstand in de groep is; 1. Hongarije 3-6 (28-24) 2. Nederland 3-2 (21-21) 3. Joegoslavië 3-2 (25-26) 4. Cuba 3-2 (24-27) Dames De Nederlandse dames raakten door het verlies van 6-8 tegen Australië hun ongeslagen record in de vijfde wedstrijd kwijt. Hal verwege het duel leidde Neder land nog met 4-2. Uitermate belangrijk voor Neder land wordt morgen het duel te gen Canada, dat met 9-9 gelijk speelde tegen de Verenigde Sta ten. De Nederlandse dames moe ten tegen Canada tenminste ge lijk spelen om in het bezit te ko men van de Lambasa-beker, de inzet van het waterpolotoernooi voor de dames. GUAYAQUIL (ANP) - Bij het kunstzwemmen is het Neder lands achttal in het WK voor ploegen als vierde geëindigd. Daarmee klasseerde het team zich als beste van Europa. Cana da won het goud, de VS-ploeg pakte zilver en Japan veroverde brons. AMSTERDAM (GPD) - Terwijl on de eerste dag van de Nederland se titelstrijd wielrennen op de baan KNWU-voorzitter Jan Ka- rel Hylkema de kampioenstrui- nen over de schouders liet glij den van Rainier Valkenburg (sprint amateurs) en Marco van der Hulst (klassementsrace ama teurs) en René Kos (beroeps stayers), spuide Bas Goud, lid van de sportcommissie van de wielrenunie zijn gal over de hoofden van een handvol profs ten opzichte van het kampioen schap. Bert Oosterbosch en Roy Schuiten zagen te elfder ure af van deelna me aan het lauwe (slechts 250 toeschouwers) gebeuren in het Olympisch Stadion in Amster dam, waardoor de achtervolging werd gedegradeerd tot een wei nig zeggend spektakel met vijf coureurs. Bij de profstayers, die woensdagavond hun rondjes draaiden op de betonnen piste, hielden Fred Rompelberg en Martin Rietveld het op het laat ste moment voor gezien met als gevolg een finale achter de grote motoren met zes deelnemers. En het onderdeel sprint bij de be roepsrenners moest de KNWU tot overmaat van ramp voor het begin van het kampioenschap al van het programma schrappen omdat er drie deelnemer^ waren. Bas Goud, een van de lieden bin nen de wielerunie die heeft mee gewerkt aan de totstandkoming van een vijfjarenplan dat de baansport uit het moeras moet trekken, is vooral ontstemd over de redenen die de afzeggingen vergezelden. „Of wij krijgen he lemaal geen opgaaf', zegt Bas Goud, „of het ging zoals bij Oos terbosch om iets onnozels als het merk van de fiets waarop zijn sponsor hem niet wilde zien rij den. Als je ziet hoeveel inspan ningen de KNWU zich heeft ge troost om een vijfjarenplan te realiseren, dat een aanzet moet zijn tot een opbloei van het wiel rennen op de baan, dan voel je je knap genomen door de instelling van bepaalde profs". „Niet dat het kampioenschap valt of staat met de aanwezigheid van Schuiten of Oosterbosch, maar het zijn toch mannen die nog wat publiek naar de baan trekken. De mensen komen al niet snel op het baanfietsen af. Als renners dan ook nog meehelpen aan ver dere verloedering van de baan sport, staan wij bij de wielrenu nie machteloos" Overigens waarschuwt Bas Goud dat voor Roy Schuiten (bleek achteraf maagklachten te heb ben) en Oosterbosch - zij waren potentiele medaillekandidaten - de bedankjes wel eens gevolgen kunnen hebben. „Ik denk dat de KNWU er niet over zal denken om hen af te vaardigen naar het wereldkampioenschappen eind deze maand in Engeland". Door het gedevalueerde kam pioenschap bij de broodcoureurs lijkt de opleving van de baan sport waarover KNWU-directeur Harry Meeuwese deze week zo enthousiast sprak in de kiem ge smoord, al verklaart Bas Goud met nadruk: „Over de inbreng van de amateurs hebben wij niks te klagen. Er zijn meer inschrij vingen dan we in jaren hebben gehad. Dat duidt erop dat we met het vijfjarenplan dit jaar de goe de richting zijn ingeslagen. Aan trekkelijker prijzenschema's voor de wedstrijden op de diver se banen in ons land en het aan stellen van districtstrainers blij ken een schot m de roos te zijn geweest". Wil de baansport in ons land weer de gloed krijgen die het in het verleden had. dan zijn de maatrc gelen die in het vijfjarenplan zijn Even verrassend was de zege van Mannus Brooshooft op Freek van der Capellen. Dat wil zeggen voor wat de score betreft, 6-1,6-3 Brooshooft speelde zijn ver trouwde, degelijke patroon met goed serveren als basis In het HDB met Mark NHt WM Van der Capellen tegen het ge duchte koppel Frits Luyk/Rene Casteleine beter op droef Er leek voor laatstgenoemden geen vuil tje aan de lucht toen zij in de eer ste set op 5-3 kwamen De jonge garde aan de andere kant van het net verblikte of verbloosde ech ter niet. Mark Nije vuurde enkele harde topspin forehands langs of op zijn tegenstanders af en Freek van der Capellen dook herhaal delijk in het drive-geweld op met een priemende volley. Twee set- punten deden de 'jonkies" tOkid om vanuit de kansloos lijkende positie toch de set via de tiebreak te winnen. 7-6 (7-4) Freek van der Capellen en Mark Nije woinnen ook de derde set. Aan het einde van de derde, offi ciële speeldag begint er tekening te komen in de stnjd om de Leid- se tennistitels. In het HEB tre den M. Winter, F. Grimbergen. M. Brooshooft. R. Koppelle, en M. Holderbusch aan voor de kwartfinales. De drie laatstge noemden weten nog met wie zij tegenover zich zullen vinden Marco Winter en Frans Grimber gen komen tegen elkaar op het gravel. By de dames komt Jac queline van Wijk in de halve fina le tegen de nog geplaatste Mir jam de Groot. Marielle Smit zal of Nicole Eyssen of Annette van Osnabrugge aan de andere kant van het net zien. In de andere halve finale. De verrassing in het DEC is totnutoe Anneke van Overloop, die tegen A. Kiers een 6-2, 6-4 zege boekte en geruisloos de halve finale binnenstapte Ju liette Grimbergen won simpel van M.S. de Lint, 6-1, 6-0 Dat deed ook Karin Roosendaal. 6-0, 6-1 tegen N. Bennink. In het HEA werd Hans Tönjann duidelijk afgetroefd door Frits Don 2-6. 0-6 FRANK BONTE Studententeam: uitzicht op vijfde plaats MEXICO STAD (ANP) - Het Ne derlands studentenvoetbalelftal heeft in Mexico Madagascar met 5-2 verslagen. Door dit resultaat is de vijfde plaats fijdens het WK-toernooi voor Nederland binnen bereik gekomen. De fina le gaat tussen de ploegen van Mexico en Frankrijk. Frankrqk versloeg in de halve eindstryd West-Duitsland na verlenging met 1—0 (0—0). Mexico was ster ker dan Uruguay, 3-2 na een ruststand van 2-1 De Nederlandse doelpunten kwa men op naam van Mantel, Theo van Seggelen, Bijman en Bert Graafland (2). Laatstgenoemde is met vijf treffers topscorer van het toernooi. opgesomd alleen niet genoeg „Meer prijzengeld, trainingsfaci liteiten en noem maar op", zegt Bas Goud, „kunnen de baan sport een zetje in de rug geven, maar meer ook niet. Nee. het baanfietsen is pas echt geholpen als er in het midden van ons land een centrum krijgen. De KNWU is in onderhandeling met de ge meente Utrecht om daar zijn nieuwe centrum van de grond te krijgen Dat zou redding v.m de baansport betekenen. Maar daar zijn miljoenen mee ge moeid". Uitslag finale profstayers 1 Rene Kos (gangmaker Wairave), 2 Martin Venix (Koch) op 480 meter. 3 Martin Havik (Zylaard) op een ronde en 200 meter. 4 Co Montz (Van Duivcnbo de) op zeven ronden Klassementswedstrijd 630 kilometer) 1. Marco van der Hulst 45 punten, 2. Al bert HarTen 34, 3. Barend Huvenecr» 22 4 Dick vna Egmond en Ron Groen 21 Finale sprint amateur- Valkenburg Wint in twee ritten van Vrohó. 12.22 en 12.05 Sjaak Pieters werd derde en behoefde slechts eenmaal te starten Zieleman kwam in eerste manche ten val en blesseerde zyn enkel De indeling voor de halve finales achter volging amateurs is Dick van Rpnoad t. c- n H r. ;k n I'. t- r I' t. r Dompelink By de profs rydt Ponsteen tegen Koppert en Aad van den Hoek te gen Jan Jonker. INXRO\AP ,~-i_ t MET El.kAN? OJQER J iC'WNVVifR azen C'Xu MAAR NU EVEN óerieus r M£~raasp A£r r uoa, fu -£H- bedoelt DOT IK NI£T-£W-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9