Israël omsingelt hart van Beiroet Paniek in "stroomloos" België Advocaten gispen Surinaamse gezag Frans verkeer aan banden "Ruimtevaart wordt te militair" J Palestijnen zouden eis laten vallen Handboek zelfmoord omstreden Anti-joodse stemming in Griekenland "Staken de socialisten of komen de Russen?".... Keniase luchtmacht bijna geheel opgepakt Walesa heeft hoop gehouden Bewind Turkije verzacht DONDERDAG S AUGUSTUS 1982 Buitenland PARAMARIBO (GPD) - Het be- stuur van de Orde van Advoca ten in Suriname heeft dinsdag in een open brief aan de bevelheb ber van het nationale leger, luite nant-kolonel Desi Bouterse, zyn verontrusting uitgesproken over de beslissing van het militair ge zag personen die door de rechter lijke macht zijn vrijgelaten ei genmachtig opnieuw te arreste- In brieven aan de waarnemend president, mr. L. F. Ramdad Mis- ier, en de minister van justitie en binnenlandse zaken, mr. F. Lee- flang, is eveneens een dringend beroep gedaan op uitvoering van de rechtelijke bevelen en hand having van de integriteit van de rechtspleging in het land. De directe aanleiding voor de brie ven van de Orde van Advocaten is het opnieuw arresteren door de militaire politie van twee offi cieren, Dihal en Birdja, nadat zij eind vorige week door de rech- ter-commissaris op vrije voeten waren gesteld. Dihal en Birdja werden met 52 anderen sinds 12 maart vastgehouden op verden king van samenzwering tegen het militaire gezag. De Orde van Advocaten wijst de opvatting van bevelhebber Bou terse over de functie van de rech terlijke macht af. In die opvat ting „is het militair gezag verhe ven boven de bestaande rechts orde en mag naar eigen inzicht bepalen of een rechterlijke be slissing al dan niet zal worden gerespecteerd". Daarnaast richt de Orde van Advo caten zich tegen de teneur van uitspraken van de bevelhebber zoals afgelopen zaterdag in een redevoering bij de opening van een markt in de volksnieuw bouwwijk Halfflora. In deze re devoering liet Bouterse zich ne gatief uit over de bijdrage aan het revolutionair proces in Suri name van een aantal maatschap pelijke groeperingen en met na me noemde hij daarbij de rech terlijke macht, de medici, de me dia en enige vakbonden. Het is nu de tweede keer binnen een aantal maanden dat de Orde van Advocaten in Suriname zich richt tegen de rechtspleging van het militair gezag. Eerder veroor deelde het grootste deel van de balie zich middels een brief de executie van Hawker in maart. PARIJS (Reuter/DPA) - De Franse regering heeft gis teren scherpere verkeerscontrole en verkeersregels afgekondigd als reactie op het ongeluk dat zaterdag op de autoweg bij Beaune in Bourgondië aan 53 mensen, onder wie 44 kinderen, het leven heeft ge kost. Het Franse kabinet zei in een verklaring besloten te hebben dat chauffeurs van het openbaar vervoer niet langer dan vier uren onafgebroken achter het stuur mogen zitten. Tot dusver was dat vijf uren. In andere Europese landen bestaat deze maatregel al. Het toezicht op de maximum snelheid voor alle auto mobilisten, de minimum afstand tussen voertuigen en het inhalen zal worden verscherpt. Vrachtwa gens moeten een afstand van minstens 50 meter op de voorligger bewaren. Boetes op overtredingen worden verhoogd en zullen in overeenstemming worden gebracht met de finan ciële positie van de overtreders. Hun wagens kun nen in beslag worden genomen en van de weg wor den verwijderd, en zij lopen de kans dat hun rijbe wijs voor langere tyd wordt ingetrokken. Gist«»rpn 7Pi de Franse politie dat bij Crepy, waar de chauffeurs van de ongeluksbussen hun reis waren begonnen, twee tachograafschijven van die bussen waren gevonden. Die schijven geven bijzonderhe den over snelheden, rusttijden en reislengte. De po litie kon niet zeggen waardoor die schijven zo ver van de plaats van het ongeluk waren geraakt. De schijven zijn in handen gegeven van de deskundi gen die een officieel onderzoek instellen. De resulta ten daarvan zullen midden september worden gepu bliceerd. President Mitterrand, die de begrafenis van de slacht offers heeft bijgewoond, riep op tot een nationale poging de veiligheid op de weg te verbeteren. Hij zou in het kabinet gezegd hebben dat "echte moed bestaat uit het verwerpen van snelheid". In de eerste vijfmaanden van dit jaar zijn op de Franse wegen 4.520 personen omgekomen, tegenover 4.424 in dezelfde periode van 1981. Dit in tegenstelling tot de algemene lijn: het aantal verkeersdoden was de voorgaande negen jaren met 27 procent gedaald. Na een proefperiode van een half jaar zullen de ver keersregels opnieuw worden bezien. (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft het afgelopen etmaal van alle kanten de blokkade van West-Beiroet versterkt. Vanuit het zuiden rukten Israëlische troepen op tot ten noorden van de wijken Bourj el Barajne en El Uzai. Daardoor zit Israël nu aan de rand van het centrum van West-Beiroet waar zich ook de Palestijnse hoofd kwartieren bevinden. PARIJS (UPI) - In Frankrijk hebben twee jongemannen deze week zelfmoord ge pleegd, kennelijk na inne ming van slaapmiddelen waarvan zij de recepten uit een boek getiteld „Manieren om zelfmoord te plegen" had den. 's Maandags werd de 24- jarige Michel Tazilleau ge vonden in zijn tent op de camping in Secondigny (West-Frankrijk) met het boek nog in zijn handen. Drie dagen eerder trof men de 27-jarige Patrick Bondy in Tours dood aan met het boek naast hem. Het is voor het eerst dat zelfmoorden recht streeks in verband worden gebracht met het boekwerk, dat in april jl. in Frankrijk uitkwam. Toen al ontstond er een heftige ethische en more le discussie over. De Franse consumentenbond (FNCC) drong aan op het schrappen van een hoofdstuk dat „te suggestief voor jonge men sen" heette. In het betreffende hoofdstuk staat een lijst van bijzondere geneesmiddelen om bij zelf moord te gebruiken, met ge detailleerde beschrijvingen van fatale doses en hoe men eraan kan komen. Volgens de FNCC is dit vergaand in strijd met de geest en de let ter van de wet inzake het ad verteren van geneesmidde len. In een reactie hebben de schrij vers, Claude Guillon en Yves le Bonniec, gezegd dat de keus en de wijze waarop ie mand de dood verkiest zijn eigen zaak is, waar de FNCC zich buiten dient te houden. Het ministerie van volkge zondheid trad daarop in mei in overleg met regeringsfunc tionarissen over mogelijke censuur, zonder resultaat tot nog toe. De Franse minister van volks gezondheid deed zijn collega van justitie Badinter het voorstel om het boek te cen sureren. Maar Badinter zei dat dat niet kon omdat zelf moord een zaak van persoon lijke vrijheid was. Het Israëlische opperbevel be klemtoonde dat het niet de be doeling was de stad binnen te trekken, maar Libanese bronnen maakten melding van zware ge vechten en grote Palestijnse weerstand. In de middaguren be gonnen Palestijnse eenheden gisteren het christelijke oostelij ke deel van de Libanese hoofd stad met raketten te bestoken. Tegen de avond reageerde Israël hierop met luchtbombardemen ten. De Israëlische luchtmacht was tot dan toe niet ingezet om dat de strijd zo hevig was en er vanuit Israëlisch oogpunt het ge vaar bestond eigen troepen te treffen. Vanuit het noorden trokken even eens Israëlische eenheden op, naar alle waarschijnlijkheid met de bedoeling om onder andere het daar gelegen parlementsge bouw onder controle te krijgen. Een zeer voorlopige schatting van de Libanese politie over het aantal slachtoffers wees in de richting van enkele honderden doden en gewonden. Bij de aan val werd ook een ziekenhuis ge troffen en dinsdagavond maak ten de Libanese autoriteiten mel ding van een ernstig tekort bij de bloedbanken. Het oprukken van Israëlische troe pen, hoewel het zeker nog geen definitieve invasie is, bewijst op nieuw hoezeer Israèls geduld op raakt. De langdurige politieke onderhandelingen lijken weinig op te leveren en Israël vreest dat de Palestijnen tijdrekken om po litieke beloftes los te krijgen. Juist gisteravond, terwijl de strijd nog in volle gang was, deden te gengestelde geruchten de ronde over een versneld Palestijns ver trek. De Palestijnen zouden daarbij van hun eis afgestapt zijn om eerst met behulp van een in ternationale macht de troepen te scheiden. Anderzijds zou de Amerikaanse bemiddelaar. Ha- bib, geheel radeloos zijn gewor den door het hernieuwd oplaaien van de strijd. De keiharde Israëlische houding inzake Beiroet heeft de betrek kingen met Egypte tot een onge kend dieptepunt gebracht. Egyp te heeft zijn ongenoegen kenbaar gemaakt door uit te roepen dat Israël het vredesakkoord op het spel zet. Bovendien, zo meent Egypte zou het wijs zijn met de nieuwe situatie van de PLO reke ning te houden door een soepeler houding aan te nemen in de auto- nomie-onderhandelingen, onder andere door het doen van ver dere concessies aan de Palestij nen. Israël heeft hierop gereageerd met een ernstige waarschuwing aan het adres van Egypte. Regerings kringen in Jeruzalem stelden dat als Egypte zich niet langer aan de Camp-Davidakkoorden wenst te houden, het voor Israël een zeer eenvoudige stap is de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook te annexeren. In Jeruzalem meent men dat Egypte door dit dreigement nu wel een toontje lager zal zingen. ATHENE - Vijf afgevaardigden van de rechtse oppositiepartij hebben de Griekse regering vra gen gesteld waarin zij hun zorg uitspreken over een toenemende anti-joodse hetze waarvan Grie kenland het 'centrum' zou zijn geworden. Dit mede in verband met de heftige anti-Israëlische uitlatingen van de socialistische premier Andreas Papandreou. De regering antwoordde dat zij zich alleen richt tegen het ge welddadige optreden van Israël in Libanon en dat van enigerlei etnologische overweging, ook te genover de joodse minderheid in Griekenland zelf, geen sprake is. Inderdaad kan men premier Pa pandreou nergens betrappen op anti-joodse uitlatingen, al valt er over te twisten hoeveel gelijk hij had toen hij, enkele weken gele den, het Israëlische optreden in Libanon op één lijn stelde met dat van de nazi's tegen de joden. Er is waarschijnlijk geen land waar de stemming zo pro-Palestijns is als in Griekenland, spotte on langs een Griekse karikaturist. Dat heeft stellig te maken met minstens twee speciale factoren: het lot van de Palestijnen ziet men als enigszins identiek met dat van de bijna 200.000 Grieks- Cyprische vluchtelingen waar ook niemand zich meer voor in teresseert. Griekenlands groezeligste dag blaadje, de 'Avriani' ('krant van morgen'), dat meer dan twee maal zo goedkoop is - in meer dan één opzicht - als alle andere kranten en daardoor op een flin ke oplaag kan bogen, kwam na Bij de ontploffing in de elektri citeitscentrale van Vilvoorde raakten drie mensen gewond. Volgens woordvoerders kan het lang duren voordat alle schade is hersteld en de centrale weer ge bruikt kan worden. De Belgen zijn daarom onder meer aange wezen op een noodvoorziening via het Franse elektriciteitsnet GENT (GPD) - Bijna geheel België heeft het gisteren een paar uur zonder stroom moeten doen. Gevolg was dat het openba re leven totaal werd ontregeld. De stroomstoring werd veroorzaakt door een overbelasting van de elektrische centra les nadat in de kerncentrale te Doel een mankement was opgetreden waardoor geen stroom meer kon worden geleverd. De treinenloop liep volkomen in de war, fa brieken moesten noodgedwongen slui ten. Het niet meer werken van de koel kast en diepvrieskisten bracht veel onge mak met zich mee voor winkeliers en de gewone burgers. In sommige streken van België duurde de onderbreking slechts enkele minuten, terwijl andere delen pas aan het eind van de middag weer stroom hadden. De sto ring ontstond rond 11 uur in de morgen. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat er iets mis is gelopen bij het uitvoeren van tests in de centrale van Doel, waar gister ochtend de derde kerneenheid werd op gestart. De drie groepen zyn hierdoor uit gevallen. Bijna gelijktijdig deed zich in de centrale van Vilvoorde een mechani sche breuk voor. Of er een verband be staat tussen beide voorvallen is nog niet duidelijk. Als gevolg van de stroomstoring kwamen verscheidene gemeenten zonder drink water te zitten. In ziekenhuizen moesten snel de pas geboren babies uit de couveu ses worden gehaald. De meeste zieken huizen konden door hun eigen nood- stroomvoorzieningen wel verder werken In de Kempense steenkoolmijnen was wel even paniek toen de ventilatie in de gan gen uitviel en de liften blokkeerden in de schachten. De mijnen konden echter zeer spoedig op eigen stroom overschakelen. De schade was wel bijzonder zwaar in de grote bedrijven, zowel door het uitvallen van de produktie als door de problemen die ontstonden toen opnieuw plotseling stroom werd geleverd. Het uitvallen van de raffinaderijen van Esso veroorzaakte veel schade. Bij Volvo in Sint-Truiden zorgden de spanningspieken en stroom- verminderingen ook voor een rem ir. de produktie. De totale schade die de indus trie en het bedrijfsleven hebben geleden loopt in de miljoenen. In de Antwerpse haven werd gevreesd voor heel wat moeilijkheden, maar de inge schakelde noodaggregaten konden de be i de drijven en sluizen in de haven gang houden. Daar ook de radio, zowel de BRT als de vrije zenders, uit de ether bleef, duurde het geruime tijd voordat men iets te we ten kwam. De meest wilde geruchten ble ven niet uit. „Komen de Russen?" of „Zijn de socialisten aan het staken?" wa ren enkele van de schertsende vragen. Anderen dachten aan een incident in een atoomcentrale, een aanslag of een zware bomontploffing. Kregen deze vragen wel enig antwoord heel wat landgenoten bleven met verve lende ongemakken zitten. Restaurant houders aan de kust die „ouderwets" ble ven, konden een bediening met kaars licht verzorgen, maar anderen kenden een zwarte dag. LONDEN (AP) - Prins V/illiam, de 45 dagen oude zoon van Prins Charles en prinses Diana is gisteren in Buckingham Palace gedoopt. De plechtigheid had in beperkte kring plaats, maar buiten de hekken van het paleis stond het rijen dik en waren de mensen door het dolle heen. Dat had ook. te maken met de 82e verjaardag van de koningin-moeder. Waarschuwing in Amerikaans onderzoeksrapport WASHINGTON (UPI/AFP) - De koude oorlog in de kosmische ruimte heeft een nieuwe fase be reikt en zou een „hete oorlog" waarschijnlijker kunnen maken. Het gevaar bestaat dat de ruimte, die een beslissende factor voor de wereldvrede zou kunnen zijn, gebruikt gaat worden voor de laatste oorlog van de mensheid, aldus onderzoeker Daniël Deud- ney in een rapport dat is gepubli ceerd door het Worldwatch insti tuut, een belangeloze groep van particuliere stichtingen en V.N.- organisaties. Deudney zei dat de ruimte, na de afgelopen twintig jaren gebruikt te ziin voor telecommunicatie en de bosbranden van het afgelopen weekeinde met een kop over de hele frontpagina dat „de joden er achter zaten" (de tekst eronder bracht geen bewijzen, sprak al leen van „waarschijnlijkheid, daar de joden alle reden hadden Papandreou te haten"). Verontrustender nog is het optre den van een veel serieuzere rege ringsgezinde krant, de 'Elefthe- rotypia', die, naar men zonder meer kan stellen, al enkele jaren een anti-joodse koers vaart. Zij voerde vorig jaar een campagne tegen het feit dat een jood direc teur was van de elektriciteits maatschappij. Zij bracht vorige maand op prominente plaats en zonder commentaar een ingezon den stuk - slechts met initialen ondertekend - waarin de vraag werd gesteld of Hitier misschien toch niet gelijk had gehad. Een andere, telefonisch ingediende, vraag of wellicht niet de drie treinongelukken die binnen vijf dagen plaatsgrepen, door zionis ten waren aangericht, publiceer de zij uitvoerig en eindigde met de laconieke slotregel: „Kunnen we het uitsluiten?" waarneming, nu het terrein is ge worden van militaire program ma's van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, die een wed strijd voeren in het lanceren van wapens in een baan rond de aar de. De S.U. heeft „dodende" kunstma nen ontwikkeld en de V.S. zyn bezig met het ontwikkelen van een eigen anti-satellietstelsel. „Als deze ontwikkelingen niet in de hand worden gehouden, wor den gelden onthouden aan bur gerlijke programma's van grote wetenschappelijke en commer ciële waarde en wordt een atoomoorlog waarschijnlijker", aldus Deudney. Hij zegt dat de Sowjets een kunst man gebruiken die tot dicht bij het doel wordt gemanoeuvreerd en dan tot ontploffing wordt ge bracht. Het Amerikaanse anti-sa tellietsysteem, dat nog niet is be proefd, maakt gebruik van klei ne raketten die uit een hoog vliegend straalvliegtuig worden gelanceerd. Dat Amerikaanse systeem zal de zaak veel meer gaan ontwrich ten, omdat het zonder waarschu wing overal kan toeslaan, terwijl de lancering en in een baan bren gen van Sowjetrussische wapen kunstmanen kunnen worden waargenomen, zegt hij. „Het Amerikaanse stelsel is veel meer dan een poging tot inhalen van een achterstand, het is een technologisch oprukken naar een geheel nieuw veld van geva ren", aldus het rapport. Deudney zegt dat er amper nog tyd is voor het in de hand houden van deze nieuwe ruimtewapens. Binnen kort worden met het Amerikaan se systeem proeven genomen en dan is er feite geen wég terug meer omdat, wanneer de anti- kunstmaanwapens eenmaal zijn goedgekeurd, zij overal kunnen worden opgesteld en daardoor „een nachtmerrie voor controle op wapenbeheersing" gaan vor- NAIROBI (UPI/AP) - Als gevolg van de mislukte staatsgreep te gen het bewind van president Daniel Arop Moi op zondag be vindt zich vrijwel de gehele luchtmacht van Kenia onder ar rest, berichtte gisteren het gezag hebbende dagblad Nairobi Ti- Reeds zouden zich meer dan 2.000 personeelsleden van het wapén in verzekerde bewaring bevin den. Een hooggeplaatste leger- woordvoerder heeft gezegd dat zich in heel Kenia luchtmacht mensen overgeven, hoewel de leiders van de snel neergeslagen opstand naar het buitenland lij ken te zijn gevlucht. President Moi heeft gezegd dat GDANSK - "lech Walesa is ervan overtuigd dat de zaak van Solida riteit zal zegevieren en dat de mensen hem hun vertrouwen schenken". Dat heeft de vrouw van de geinterneerde leider van de geschorste Poolse vakbond Solidariteit gisteren in haar woonplaats Gdansk gezegd na dat zy met haar zeven kinderen een maand in Arlamowo had doorgebracht. Volgens Danuta Walesa is de more le weerstand van haar man groot, maar voelt hij zijn isolement erg. Walesa verwacht niets van de door de militaire leider Jaruzels- ki aangekondigde versoepeling van de bepaleingen van de noodtoestand. "De toespraak van de generaal heeft niets ver anderd", aldus Mevrouw Walesa. voortgaand verzet "genadeloos" zou worden aangepakt en hy heeft op het volk een beroep ge daan met legef en politie samen te werken bij het opsporen van de daders. Het hoofd van de poli tie, Ben Gethi, waarschuwde dat het verlenen van onderdak aan opstandelingen gestraft kan wor den met levenslange opsluiting. Patrouilles van leger en politie hebben gisteren in de sloppen wijken van Nairobi huis aan huis afgezocht naar gestolen goede ren en rebellen van de lucht macht die betrokken waren bij de mislukte staatsgreep. Verder in de stad kwam het dagelyks le ven weer op gang. Bij een meer aan de rand van Nai robi klonken geweerschoten toen leger en politie de hutjes in het district Kibera uitkamden op zoek naar de opstandelingen die president Moi hadden willen af zetten. De duizenden bewoners van de sloppenwijk hadden opdracht gekregen gedurende de ochtend binnen te blijven, terwijl pa trouilles door nauwe steegjes trokken. Soortgelijke operaties werden in twee andere gebieden uitge voerd. ANKARA (Reuter/AFP) - Het Turkse militaire bewind heeft gisteren twee wetten opgeheven die politieke debatten tegen gin gen, om vrijere discussie over een nieuw ontwerp, grondwet mogelijk te maken. Het betrokken decreet handhaaft wel het verbod van politieke par tijen en het verbod van publika- tie van mededelingen of com mentaar op besluiten van de rechterlijke macht door Turkse oud-presidenten, oud-premiers of leiders of militanten van voor malige politieke partijen. Ook mógen geen verklaringen worden afgelegd door oud-leden van politieke partijen over de voormalige en toekomstige poli tieke en gerechtelijke structuur van Turkije en is kritiek op be sluiten die de regerende gene raals hebben genomen, verbo den. Vorige maand werd een ontwerp- grondwet gepubliceerd waar over in november een referen dum wordt gehouden. Het is de eerste belangrijke stap naar her stel van de democratie, maar er is op het ontwerp al felle kritiek geuit. Het zou de uitvoerende macht teveel macht verlenen en "potentieel repressief' zyn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6