Tbc: van gevreesde ziekte tot 'eenvoudige' infectie Eenzijdige blik op Leienaars en hun kunst LEZERS SCHRIJVEN Elfde aflevering Hutspot, Haring en Wittebrood Uitsluiting gevraagd van Centrumpartij Bejaarden (2) Honderd jaar na ontdekking bacterie door Robert Koch Verjagen spreeuwen voorlopig 'afdoende" DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 Leiden LEIDEN/OEGSTGEEST - Ooit was het een gevreesde ziekte in Nederland. En nu nóg kijken mensen verschrikt als je zegt dat je tuberculose (tbc) hebt. Een angst die diep zit geworteld. Toch is tuberculose heden ten dage te beschouwen als een 'eenvoudige' infectie-ziekte, die wordt overgebracht door de tuberkelbacterie: Mycobac terium tubercolosis. Longarts Anema: "Het zou mooi zijn als we nu iets voor de r ontwikkelingslanden konden gaan doen". (Foto Holvast) Robert Koch in 1883 - een jaar na zijn beroemde rede in Berlijn. Met 'later' bedoelt Anema, de le gendarische dag - 24 maart 1882 - waarop Robert Koch zijn ont dekking van de tuberkelbacterie bekend maakte. De, in 1843 in Clausthal (in het Harzgebergte) geboren Koch kreeg in 1866 'cum extrema laude' het artsendiplo ma uitgereikt. Vanaf die tijd hield hij zich bezig met de ver schillende facetten van de bacte riologie. Hij behaalt het ene suc ces na het andere. Uit nagelaten aantekeningen blijkt dat hij reeds vóór eind 1881 de verwekker van deze ziekte had gevonden en in reincultuur had gekweekt op een voedingsbo dem van gestold runderserum. Wetenschappers vinden het nog steeds merkwaardig dat Koch deze onderzoeken in het diepste geheim heeft verricht. Zijn oude vriend en beschermer, prof. Co- hen, schrijft in zijn dagboek dat Koch hem 'wunderbare Sachen', heeft getoond, op tal van gebie den. Consultatiebureaus Na nieuwjaar 1882 breidde Koch zijn proeven uit met materiaal uit verschillende ziekenhuizen. Toen hy zijn bevindingen steeds weer zag bevestigd, bood hij aan in het Fysiologisch Genootschap (Berlijn) een voordracht over tu berculose te houden. Dat zou de, onder wetenschappers veel stof doen opwaaiende, wereldbe roemde voordracht van 24 maart 1882 worden. Tot zover ontdekker Koch, die in 1910 op 66-jarige leeftijd aan hartklachten overleed. Overi- LEIDEN "Er heeft in Leiden altijd een samenhang bestaan tussen de bloei van de kun sten en het floreren van han del en nijverheid. Alleen bij welvaart gedijen de kunsten. Als die welvaart ontbreekt, kiezen ook minder mensen het kunstenaarsvak". Onheilspellende woorden, om dat opnieuw een economi sche recessie zich heeft mees ter gemaakt van stad en land. Ze zijn te vinden in deel 11 van het verzamelwerk "Hut spot, Haring en Wittebrood" (uitgave De Kler-Waanders) dat gaat over "Leiden, Leie naars en hun kunstenaars". Deze aflevering werd ge schreven door R. Ekkart en J. Heyboer. De auteurs hebben zich bij de schildering van eeuwen Leid- se kunst beperkt tot schilders en tekenaars. Aan al die zan- Jan van Goyen is één van de meeste Produktie- ve Leidse schil ders geweest. In zijn nalatenschap ook diverse Leidse stadsgezichten. Op de afgebeelde tekening de Vis- brug. Toen Van Goyen dit maakte - dat was 1654 - woonde hij overi gens al enige ja ren in Den Haag. Dit jaar is het honderd jaar gele den, dat deze bacterie door Ro bert Koch werd ontdekt. Met de ze, in de medische geschiedenis, spectaculaire ontdekking was de basis gelegd voor de bestrijding van tbc. In die honderd jaar heeft de tuber- culose-bestrijding heel wat ont wikkelingen doorgemaakt. De methoden zijn de afgelopen der tig jaar drastisch veranderd. Aan tbc gaan in Nederland nog nau welijks mensen dood, en het langdurig kuren in sanatoria is helemaal afgezworen. Met medi cijnen is de ziekte, die in vroege re tijden de afschrikwekkende scheldnaam 'vliegende tering' meekreeg, nu makkelijk te gene- "Wat de tuberculosebestrijding in het begin niet makkelijker maak te, was dat veel mensen het als een schande voelden als zij- tu berculose hadden. Men dacht dat tuberculose onverbrekelijk was verbonden met armoede en ge brek". Longarts G.S. Anema weet er veel over te vertellen. Ze is al ruim dertig jaar bezig met de bestrij ding van tuberculose. Zij heeft haar vak geleerd op het sanato rium Dekkerswald in Groes- beek, waar veel tbc-lijders naar toe werden gestuurd. Nu contro leert ze al bijna 25 jaar de bevol king in de regio Leiden op tbc. Zij mag zich districtsarts noe men en is hoofd van het consul tatiebureau tot bestrijding van de tuberculose aan de Lange Voort in Oegstgeest. In haar werkkamer, omringd door röntgenfoto's van longen met vlekjes, zegt ze: "Later begreep men pas dat het om een besmet telijke ziekte ging, die evengoed in de rijke gezinnen slachtoffers maakte. Beroemde der aarde zo als Chopin en Mozart zijn eraan gestorven". Omdat er in je een tje niets te doen viel tegen de gevreesde ziekte, begonnen de mensen kort na 1900 samen te werken. Ze vormden verenigin gen, waarmee de overheid en vakbeweging zich ook ging be moeien. In 1920 stierven nog 15.000 mensen aan tbc. LEIDEN - Het comité Mensen en Mensen, dat strijdt tegen racisme en fascisme, en het comité Jon geren tegen fascisme willen dat de Centrumpartij alsnog wordt uitgesloten van de Tweede-Ka merverkiezingen in de kieskring Leiden. Zij hebben daartoe bij de Raad van State beroep aangete kend. Het hoofdstembureau ver klaarde dinsdag de kandidaten lijst van de Centrumpartij geldig. Volgens loco-burgemeester Waal voldoet de partij aan de eisen die de Kieswet stelt De twee daaraan twijfelende comi tés zeggen diverse malen in Lei den te zijn geconfronteerd "met de racistische propaganda van de Centrumpartij". Verwezen wordt ook naar een gerechtelijke uitspraakvan 25 mei, waarin de Centrumpartij wordt verboden bepaalde uitlatingen over bui tenlandse werknemers te doen. Het meedoen van de Centrum partij is in strijd met de openbare orde en de goede zeden en moet daarom verboden worden, aldus de twee anti-fascisme comités. Fiets gestolen van gehandicapte student (21) LEIDEN - ten 21-jarige gehandi capte student is erg onthand nu zijn driewieler gisteren is gesto len. Deze aangepaste fiets (merk* Lely) stond op slot in de onder doorgang van de Pelikaanhof. De waarde van dit voertuig is 2500 gulden. Gaarne nog een kleine reactie op de ingezonden brief van me vrouw E. Heck-Uppenkamp in de krant van 28 juli. Wij zijn deze mevrouw dankbaar dat zij gerea geerd heeft op het artikel van 23 juli. De juiste snaren zijn nu ge raakt wat betreft het gebruik van verslindende stroomvreters, o.m. diepvriezers, strijkbouten en haarverzorgingstoestellen. Wij als delegatie hadden ook ver zocht deze punten in het artikel van 23 juli te noemen, maar het is helaas niet opgenomen. Dat is buiten onze schuld gebeurd. De redactie heeft het helaas over het hoofd gezien. Wat betreft de medewerking van de centrale boekhouding (CBW) hebben wij alleen verzocht of het gei a, muiiAdiucu, uiuaiCRi, toneelspelers, beeldhouwers die Leiden binnen zijn poor ten moet hebben gehad, gaan ze voorbij. Hun argument is dat je in zo'n klein bestek on mogelijk alles kunt behande len. Inderdaad, in een pagina of twintig kun je niet zo heel veel kwijt. Maar waarom dan deze aflevering niet "Leiden, Leienaars en hun schilders" genoemd? Nu suggereert de titel een breed terrein dat in het geheel niet wordt betre den. mogelijk is om in de toekomst de formulieren voor huursubsidie in te nemen in het kantoortje van de Stellingmolen, met het oog op de vele bejaarden die in onze flats wonen. Dat vele aanvragers van huursub sidies het afgelopen jaar uit hun evenwicht zijn geraakt door de steeds veranderende voorschrif ten is voor ons een duidelijke zaak geweest. Dit heeft ook niets met de medewerking of tegen werking van het CBW te maken. De medewerking die de aanvra gers kregen hadden zij hoofdza kelijk te danken aan de belas tingsdienst - waar wij zeer er kentelijk voor zijn en deze dienst al zo een hoop werk be zorgde. Het chaotisch verloop van de be wonersvergadering is ons ook niet ontgaan, maar de reden Schilders hebben zelden van hun werk kunnen leven. Nu niet, vroeger niet. Eeuwen geleden bestond er niet eens verschil tussen kunstschil ders en schilders in de bouw. Wie met verf en penselen om ging, was schilder. Punt uit "De meeste kunstenaars wer den door hun stadgenoten vooral beschouwd als hand werkslieden. En de schilders zouden het wel uit hun hoofd laten hun neus op te halen moet gezocht worden by de lei ding van deze vergadering, die daar niet tegen optrad. Dat de meeste bewoners naar hun zin wonen is ons ook bekend, maar dat er na verloop van vijf jaar kleine gebreken geconsta teerd worden is logisch. Dit tij dig te melden bij de woning bouwvereniging (De Goede Wo ning) is bedoeld om de kosten zo laag mogelijk te houden. Als er bijtijds wordt gewaar schuwd wil dat niet zeggen dat men ontevreden is met de woon situatie. Klachten en kritiek zijn niet erg, als het maar opbouwend is, zowel voor de bewoners als voor de woningbouwvereniging. Namens de delegatie van Molenbe woners, de heren Buis, Rietkerk, Mulder, Breugels. Koen en Ani- ba. Per adres: Poldermolen 67. gens werd vlak na zijn dood zijn laatste artikel gepubliceerd. Koch raadt daarin aan kleinscha lige 'Fürsorgestellen' (consulta tiebureaus) in het leven te roe pen, die patiënten en hun gezin nen zoveel mogelijk terzijde staan. Zijn advies is opgevolgd. Terug naar longarts Anema over de veranderingen. "Door betere voeding, hygiène en woning bouw kon de ziekte steeds ver der worden teruggedrongen. Ook kwam men er na de Tweede Wereldoorlog achter dat de vaak maandenlange voorgeschreven rust kon worden vervangen door medicijnen. Pas in de jaren vyf- tig is de behandeling met medi cijnen goed op gang gekomen. Dit combineerde men eerst nog wel steeds met een verblijf in een sanatorium". Ook werd er voor de oorlog al een netwerk van consultatiebureaus opgezet om de tbc op te sporen. Het eerste consultatiebureau was er in 1903. Zo werden alle kinderen op scholen veelvuldig gecontroleerd. Ook het onderwij zend personeel was verplicht zich één keer per jaar te laten keuren. Deze, bijna tot traditie verworden, onderzoeken zijn in middels afgeschaft en het aantal consultatiebureaus, specifiek ge richt op tbc, is tot meer dan de helft verminderd. Klachten Bestaat tbc dan niet meer? Anema: "De eerste tientallen ja ren zal de tuberkelbacil zeker blijven bestaan, dus ook de be smettingen, alleen is het aantal door de gunstige omstandighe den drastisch gedaald. En de aanpak is, zoals ik al eerder zei. voor eenvoudige schil derklusjes. Want juist daar mee moesten velen het brood op de plank krijgen. Het be leg kwam van de "grote op drachten". Maar er waren natuurlijk schil ders die ver boven de middel maat uitstaken en zich wel via hun kunst staande kon den houden. Leiden heeft in de loop der tijden heel wat beroemdheden gekend. Lu cas van Leyden, wiens ouder lijk huis op een achtererf tus gewijzigd. Van de zes- tot zeven duizend mensen uit Leiden en omgeving die jaarlijks het con- sulatiebureau in Oegstgeest be zoeken hebben er vijftig tbc. Het meest voorkomende is de longtuberculose, maar ook in andere organen kan de tuber kelbacterie zich nestelen". De klachten van een lijder aan tu- bercolose zyn vaak bijzonder ge ring en niet specifiek. De eetlust is niet groot en het gewicht neemt af. Bij een verdergaand proces kan bloed worden opge hoest. Vaak is dit het eerste symptoom, waarover men zich druk maakt. Een symptoom, dat wat betreft longarts Anema, nim sen Breestraat en Langebrug stond, was er zo eentje. Zijn meesterwerk is het grote drieluik met Het Laatste Oor deel, geschilderd in de jaren 1526-27. Het ontsnapte op het nippertje aan de Beelden storm in de Pieterskerk. Ja ren sierde het daarna de bur gemeesterskamer in het stad huis. En daar zou het onge twijfeld in de stadhuisbrand van 1929 zijn vernietigd als het daarvóór niet naar de La kenhal was overgebracht mer aan de aandacht van de mensen mag ontsnappen. "Nu het nog zo weinig voorkomt, be staat de kans dat men niet meer zo snel aan tbc denkt". Alertheid blijft volgens haar dus altijd ge boden. "De besmettelijke groep vormt ab soluut geen gevaar meer voor de gezondheidszorg", constateert mevrouw Anema tevreden. "Na drie tot vier weken zyn ze zelfs niet meer besmettelijk". Wel staan deze mensen onder strenge controle. De districtszuster gaat op huisbezoek en houdt nauw keurig in de gaten of alle patiën ten op het spreekuur komen en of de medicynen wel worden in genomen. Anema: "Als we ergens een kleine Een andere grootheid was jan van Goyen, de landsschaps- schilder, die in de 17de eeuw leefde. In hoog tempo lever de hij zyn werk af. Een goed koop massaprodukt in zijn tijd, maar daar wordt nu héél anders over gedacht. Met het geld dat Van Goyen zo ver diende, speculeerde hij in huizen. De zeventiende eeuw zag ook de opkomst van twee won derkinderen in de schilder explosie ontdekken, is dat ook geen ramp meer. Zoiets dammen we nu snel genoeg in. We be schikken tegenwoordig ook over medicynen tegen tubercolose. Uit voorzorg geven we die medi camenten een half jaar aan per sonen, die recent besmet zouden kunnen zijn. maar nog geen ziek- teverschynselen vertonen. Door deze preventieve maatregelen kunnen veel ziekten worden voorkomen. Onder buitenlandse werknemers vinden we nog wel eens wat actieve tbc-gevallen. De vreemdelingenpolitie eist daar om ook een tbc-verklaring. voor dat ze een verblijfsvergunning krijgen". Ontwikkelingslanden We raken nu een teer punt. Neder land (zo'n 1600 gevallen per jaar) heeft het laagste tuberculosecy ter van de hele wereld. In de ont wikkelingslanden daarentegen is het aantal tubercolose-Ujders schrikbarend hoog. Drie miijoen mensen sterven daar nog aan de ze ziekte. "Het zou erg mooi zyn als we voor deze mensen nu eens iets konden gaan doen", ver zucht tbc-arts Anema aan het eind van het gesprek. In een commentaar in het Neder lands Tydschrift voor Genees kunde wordt gesteld dat gebrek aan gelden en politieke wil ons ervan weerhoudt om een massa le aanval tegen tuberculose te ondernemen. Het commentaar wordt besloten met 'laten we be ginnen. liever vandaag dan mor gen'. Morgenavond zal ook de KRO-televisie in het programma 'Honderd jaar na Robert Koch', aandacht besteden aan de tbc bestrijding sinds 1882. SASKIA STOELINGA Geraadpleegde literatuurMemisa Nieuws, medische editie (augus tus '82); Tegen de tuberculose, or gaan van de van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der tubercu lose (nummer 1 - 1982). kunst: Rembrandt Har- mensz. van Ryn en Jan Ele vens Ze waren vrienden en werkten jarenlang in één ate lier in Leiden. De secretaris van de stadhouder, Constan- tijn Huygens, die hen eens bezocht noemde hen "eerder opgeschoten jongens dan jongemannen". Lievens werd aanvankelijk zeker niet de mindere van Rembrandt geacht, al zag Huygens al snel waarop het zou uitdraaien: "Rembrandt bereikt op een klein schilderij een effect dat men op kolossale doeken van anderen vergeefs zal zoe ken". Lievens zwierf uit naar Londen en Antwerpen, maar vestigde zich later, evenals Rem brandt, in Amsterdam. Daar stierven ze kort na elkaar. Rembrandt in 1669. "niet in armoede, zoals vaak wordt beweerd, maar juist weer in redelyke welstand". Een leerling van Rembrandt was Gerard Dou (1613-1675), met wie de Leidse school van "fijnschilders" een aanvang nam - kunstenaars die ui terst nauwkeurig en gedetail leerd op het doek te werk gin gen Aan nog tal van Leidse schilders (de Van Mierissen, Jan Steen. Bakker KorfD wordt aandacht besteed en voorts aan de plaats die de te kenacademie Ars Aemula Naturae innam. RUUD PAAUW LEIDEN - Het verjagen van de dui zenden spreeuwen en kouwen in de bomen van de Witte Singel is volgens boomspecialist Klynstra van de gemeente Leiden een suc ces geworden. Gisteravond stre ken er slechts nog een paar hon derd op hun stek neer Ook die zijn weer met angstkreten en donderbussen verjaagd. Klynstra: "Er byven natuurlyk al- tyd wat stugge jongens over, maar die nchten niet veel schade aan. Voorlopig zyn deze maatre gelen afdoende geweest". Duivensport (1) De Blauwkras vloog vanuit Bergerac. De uitslag: 1., 2. en 8. F. v.d. Wetering; 3. en 5. comb. De Wetering; 4 J. Schipper; 6. R. Verhoogt; 7. J. Rozier; 9. J. Beekman; 10. J. Franken. Duivensport (2) De Reisduif vloog ook vanuit Bergerac. De uitslag: 1., 2., 3. en 4. W. v.d. Hoogt; 5. en 6. S. v.d. Hoven; 7. H. Hartevelt; 8. J. Colsen. Duivensport (3) .P.C. vloog vanuit eveneens vanuit Bergerac. De uitslag: 1. en 10. J. Staffelen; 2. en 7. N. de Groot zn.; 3. J. Pen zn.; 4. en 8. J. v.d. Meijden; 5 G. van Stein; 6. W. Onstenk; 9. G. Jongbloed. Duivensport (4) Columba's vlucht uit Bergereac had de volgende uitslag: 1,2., 5., 8 en 10. R. de Graaf; 3. en 7. L. Klem; 4., 6. en 9. H. Kette- Vakantie (1) In buurthuis Groenoord wor den de komende twee weken vakantie-acitiviteiten voor de jeugd van vier tot en met twaalf jaar georganiseerd. Activiteiten in het buurthuis aan de Palsteurstraat 23, een reisje naar de Efleling en - met goed weer - naar het strand. Opgeven kan tn buurthuis Groenoord. Vakantie (2) Ook in buurthuis Op Eipen Wie ken de komende veertien da gen vakant levert ter Onge veer dezelfde actitnteilen tn het buurthuis (Valkenpad 2) plus tripjes naar Ben nebroek en Rijswijk (pretpark Drie- vliet). Opgeven en inlichtin gen in het buurthuis (teL 212893). Muziek Wie morgen het voetbaltoernooi in de Rotterdamse Kuip be zoekt. kan ook een optreden tegemoet zien van muziekver- eniging Concord ia. Vorig jaar trad het korps ook al op by de wedstrijd Nederland- Belg te. Zaterdag is Concor dia trouwens ook te zien bij het bloemencorso.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3