C Stop uitbreiding waterwinning in duinen" Wassenaars echtpaar verstrikt in regels Goed dat vredesmars in Moskou gelukt is" 3- Binnenbrand in Oegstgeest Initiatiefnemer Den Hartog iLe/cfee agenda Milieuorganisaties en gemeentebesturen volgende week naar Raad van State Warmond stelt geld beschikbaar voor loopbrug en haven Kleuter aan beterende hand Voorlopig geen extra ambtenaar in Warmond Stad en rand DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 DEN HAAGAVASSENAAR - "De weg voor de burger om zijn recht te vinden, wordt steeds moeilij ker". Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de provinciale AROB-commissie, mevrouw Stolker-Nanninga. Ze zei dat tij dens de behandeling van een zaak uit Wassenaar. Voor de commissie verscheen een echtpaar uit Wassenaar. De ech telieden hadden bezwaar aange tekend tegen een verklaring van 'geen bezwaar' van de provincie. Met die verklaring konden buren van het stel aan de Oostdorper- weg een muur naast hun OEGSTGEEST - Een brandende kaars op een boekenrek heeft ge zorgd voor een binnenbrand in een flatwoning aan de A.van Neslaan in Oegstgeest. De brand weer moest er aan de pas komen om de boeken, die vlam vatte te blussen. De bewoner had voor het slapen gaan vergeten het vlammetje te doven. De schade is beperkt gebleven tot de boe kenwand. bouwen. Volgens het al op leef tijd zijnde echtpaar, wordt door de muur de keuken een sombere en donkere ruimte. Naar hun zeggen vertoeven zij nagenoeg de gehele dag in de keuken. Van daar het bezwaar. De gemeente Wassenaar verleen de, ondanks het bezwaar, een bouwvergunning. Het echtpaar keek daar van op, zij hadden ver wacht dat de bouw werd stopge zet. Volgens juriste Zuijdam van de commissie, hadden zij bij de Raad van State schorsing van de bouwvergunning moeten aan vragen. "Waarom heeft de gemeente dat niet gezegd", vroeg het stel zich voor de commissie af, "we begre pen er al niets van. Hoe kan de gemeente nu een ^bouwvergun ning geven als wij een beroep hebben lopen bij de provincie? We hebben precies gedaan wat in de brief van de provincie stond. Dat jullie het zo moeilijk maken is onze schuld niet". In de desbe treffende brief staat onder meer dat het echtpaar veertien dagen de tijd had, om tegen de beslis sing in beroep te gaan. "Ze had den toen ook moeten zeggen dat we tegelijkertijd naar de Raad van State moesten gaan. Wij zijn maar leken", aldus het 'gedupeerde' echtpaar. De woordvoerder van de gemeente Wassenaar zei tijdens de zitting dat het echtpaar wel op de hoog te kon zijn van de te volgen pro cedure. De gemeente had een in formatiebulletin gestuurd, waar in alles zou staan. Volgens de ambtenaar is het in dit soort za ken "schieten met een dubbel loops geweer". "Je moet zowel bezwaar aantekenen als schor sing aanvragen bij de Raad van State", aldus de ambtenaar. Als een soort doekje voor het bloe den zei de voorzitter dat zij, on danks dat ze zo goed op de hoog te is, ook wel eens bijna de fout in was gegaan. Ook de juriste he kelde de gang van zaken rond de bezwaarschrift-procedures. "Maar de mensen worden geacht de wet te kennen. Zo luidt een, overigens afschuwelijke, bepa ling", aldus Zuijdam. Als advies kreeg het echtpaar om alsnog een schorsing aan te vra gen van de verklaring van geen bezwaar. Een schorsing van de bouwvergunning kon niet meer. Mocht de Raad van State het schorsingsverzoek inwilligen, komt gelijk de bouwvergunning weer op losse schroeven te staan. VOORSCHOTEN - "Prima dat het gelukt is", dat is de me ning van Voorschotenaar Piet den Hartog over de vre desdemonstratie van Scandi navische vrouwen in Mos kou. Den Hartog is de Neder landse initiatiefnemer om ook in Moskou een vredes mars te organiseren. Zijn ac tie is tot op heden niet gelukt. Na de grote demonstratie tegen de kernwapens op 21 novem ber vorig jaar, nam Piet den Hartog het voortouw om ook in de Sowjet-Unie zo'n actie te houden. Den Hartog begon zijn actie min of meer uitge daagd door de 'vliegende' re clame van het Oud Strijders Legioen die bewuste zater dag. Zij vlogen met vliegtuig jes met daarachter de tekst: Wie demonstreert er in Mos kou? Brieven en overleg met de Rus sische ambassade in Neder land leverde niet het gewen ste resultaat op. Den Hartog en de vele mensen die achtei zijn actie schaarden, waren niet welkom in Moskou. Zelfs een persoonlijke brief Piet den Hartog wil weer gaan proberen om ook in Moskou te gaan demonstreren tegen de kernbewa pening. aan Brezjnjev veranderde niets aan deze situatie. Wat Piet den Hartog en consor ten niet lukte, lukte wel een groep Scandinavische vrou wen. Enkele weken geleden hielden zij een vredesmars van Stockholm naar Minsk, met als 'tussen-station' Mos kou. "Het is jammer dat wij er niet bij waren. Ik heb op dit moment nog geen idee hoe zij het voor elkaar heb ben gekregen", was gisteren het commentaar van Den Hartog. Zelf is hij net terug van vakantie. "Ik heb al gelezen dat een paar duizend Sowjet-burgers met de mars hebben meegelopen of het geheel hebben gezien. De groep heeft exact bereikt wat ze wilden, tegen kernwa pens demonstreren in Rus land". Op de vraag of de Sow- jet-autoriteiten deze mars niet voor hun eigen propa ganda gaan gebruiken, zegt Den Hartog dat "verdraaien van de feiten niet te voorko men is". "Maar het is wel zo dat toch meer Russen nu we ten wat er aan de hand is. Er zijn altijd wel berichten die dborsijpelen". Den Hartog heeft nog niet defi nitief afgezien van 'zijn' vre desmars in de Sowjet-Unie. "Ik wil eerst een verklaring hebben van de ambassade waarom zij wel mochten en wij niet. Van dat gesprek zal het afhangen of we door zul len gaan met de actie. Want vechten tegen de bierkaai heeft natuurlijk geen zin. We hebben in ieder geval nu weer wat om beet te pakken". DONDERDAG 22.15 u Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Werkgroep Dienstweigeren, teL 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - Het Wedde, midgetgolf- wedstrijd, tot 10 jaar om 9 uur en om 14 uur vanaf 10 jaar. Warmond - Burgemeester Ketalaar- straat, speurtocht, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 juli tot 6 aug door: Apotheek Leiden Z-W, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, teL 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13 13.30 uur. DEN HAAG/WASSENAAR - Milieuorganisaties en de ge meentebesturen van Katwijk en Wassenaar maken ern stig bezwaar tegen de voorgenomen uitbreiding van de waterwingecapaciteit in de Katwijkse duinen. Voordat daarmee een begin wordt gemaakt moeten eerst de resul taten van het zogenaamde integraal onderzoek drinkwa tervoorziening in Zuid-Holland (IODZH) worden afge wacht, menen zij. De bezwaren van de milieuorgani saties en de gemeentebesturen zijn zo groot dat zij die hebben voorgelegd aan de Raad van Sta te, het hoogste beroepsorgaan in ons land. De bezwaren richten zich vooral tegen de afgifte van een vergunning voor de uitbrei ding door het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Volgende week donder dag buigt de Raad zich over de kwestie. De Leidse Duinwatermaatschappij (LDM), die het drinkwater ver zorgt voor Leiden, Oegstgeest, Valkenburg, Katwijk, Noord- wijk, Rijnsburg, Warmond, Voorschoten, Alphen aan den Rijn en de bollenstreek, acht de uitbreiding van de waterwinca- paciteit noodzakelijk. Ook het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is die mening toegedaan'en heeft daarom de vergunning verleend. De tegen standers van die plannen vinden onder meer dat de natuur er bij het verlenen van de vergunning bijzonder bekaaid van is afgeko- Er bestaat vooral bij de gemeente besturen van Wassenaar en Kat wijk, grote ongerustheid over de gevolgen voor de natuur als nog meer water dan nu het geval is wordt gënfiltreerd in het water wingebied tussen het villadorp en de vissersplaats. Evenals de milieuorganisaties vin den de gemeentebesturen dat eerst nader onderzoek naar de eventuele gevolgen van zo'n uit breiding moeh worden ingesteld. Voor die tijd mag de LDM niet beginnen met het opvoeren van de waterwinning. "Uitbreiding van de waterwincapaciteit", zo zullen organisaties en gemeente besturen volgende week voor de Raad van State aanvoeren, "brengt onevenredig grote nade lige gevolgen met zich mee voor natuur en landschap". Die organisaties zijn (behalve ui teraard de beide colleges van B en W van de gemeenten Wasse naar en Katwijk): de stichting Duinbehoud en Waterwinning uit Leiden, de stichting Natuur en Milieu en de stichting inma- ling Rijksdorp. Bovendien heb ben ook de natuurbeschermings consulent van Staatsbosbeheer en de hoofdingenieur-directeur voor landinrichting (HID) be- Een van de zogenaamde filtratiebekkens van de LDM i teiten uitbreiden. Daartegen zijn bezwaren gerezen. i het Katwijkse duingebied. De LDM wil haar achtivi- Méér De Leidse Duinwatermaatschappij zelf is volgende week donderdag ook van de partij, net als de ande re organisaties en besturen om de beschikking van het ministe rie aan te vechten. Zij het om een heel andere reden: de LDM wil juist nog méér water in de dui nen gaan zuiveren dan de ver gunning toestaat. Dit om in ieder geval tot 1990 de regio van drink water te kunnen voorzien. Volgens de LDM is het niet denk beeldig dat uit het onderzoek van het IODZH zal blijken dat de waterwinning in de duinen ver der zal moeten worden uitge breid. „Het kan echter nog zeker acht jaar duren voor daar een vergunning voor wordt afgege ven. De drinkwatervoorziening moet in ieder geval tot die tijd worden gegarandeerd", aldus de LDM. Volgens het bedrijf is de huidige toestand te vergelijken met „ie mand die voor komende moeilij ke jaren wat geld heeft gespaard en die een verbod krijgt dat geld op te nemen. De LDM moet in de komende jaren de watervoorzie ning gaande houden door in te teren op de diepwatervoorraad". Om die diepwatervoorraad op peil te houden moet volgens de LDM de hoeveelheid te infiltreren wa ter hoger zijn dan nu in de ver gunning is toegestaan. Bezorgd Hoewel de LDM van het ministerie minder water in de duinen mag infiltreren dan zij wenselijk acht te, blijven B en W van Wassenaar bezorgd over de gevolgen van de produktie-uitbreiding op de na tuurwaarden van het duinge bied. Volgens het college is er geen onderzoek geweest naar de gevolgen van een dergelijke uit breiding. Er wordt weliswaar verwezen naar het integraal onderzoek drink watervoorziening Zuid-Holland, maar dat stelt B en W niet ge rust". Volgens het Wassenaarse college zal er, ongeacht de resul taten van het onderzoek „een na genoeg onomkeerbare aantas ting van hét duingebied plaats hebben". Zij kunnen zich er niet mee verenigen dat dit alles kan gebeuren zonder dat een "belan genafweging" is geschied. Het gemeentebestuur van Katwijk vindt dat er geen uitbreiding mag plaatsvinden voordat de zo genaamde voorzuiveringsinstal latie is gebouwd. Volgens het college van B en W van Katwijk zijn er al delen van het gebied in belangrijke mate aangetast. "Daardoor zijn natuurweten schappelijke en landschappelij ke waarden verloren gegaan". Koppelleidingen Volgens de Stichting Duinbehoud en Waterwinning brengt de capa- citeits-uitbreiding onevenredige nadelige gevolgen voor natuur en landschap met zich mee. De stichting zegt net als de stichting Natuur en Milieu dat er voldoen de alternatieven zijn, „die niet al leen geen aantasting van natuur en landschap met zich meebren gen, maar ook een veilige drink watervoorziening door de LDM kunnen waarborgen". De twee stichtingen denken bij wijze van mogelijke andere op lossing onder meer aan het be nutten van de overcapaciteit van de bekkens in de Biesbosch en die van Den Haag en Rotterdam. „Dit water kan met reeds aanwe zige koppelleidingen aan Leiden worden geleverd", menen zij. De natuurbeschermingsconsulent bij Staatsbosbeheer en de hoofd ingenieur-directeur voor landin richting, grond- en bosbeheer in Zuid-Holland vinden dat er voor het duingebied geen gedegen be langenafweging heeft plaatsge had. Er wordt volgens hen in het geheel niet ingegaan op het be lang van natuur- en landschaps behoud en de effecten van het uitbreiden van de waterwinning en de infiltratie op dat belang. In de tweede plaats wordt hen in de beschikking onvoldoende aandacht besteed aan andere, voor het duingebied minder on aanvaardbare mogelijkheden. Ook zij denken daarbij onder meer aan de Biesbosch, „zeker nu de behoefte aan drinkwater ver achter blijft bij de progno- Grondwaterpeil De stichting inmaling Rijksdorp vreest dat door de plannen van de LDM het grondwaterpeil niet goed meer in de hand zal zijn te houden. „De hoeveelheid uit de duinen naar de teelgronden vloeiend water is steeds meer ge stegen en zal straks verder toene- Er wordt door de bollentelers tus sen de duinen en de Katwijkse- weg en tussen Rijksdorp en het Katwijkse Bos, bovendien steeds meer hinder ondervonden van van onderuit opkomend grond water. Deze problematiek maakt volgens de stichting een grondi ge studie noodzakelijk. De stichting meent dat, indien de vergunning van kracht wordt, een onhoudbare situatie ontstaat voor de telers. "De vergunning aan de LDM mag 'pas dèn wor den verleend als de studie en de daarmee samenhangende ont werpen en maatregelen in posi tieve zin voor de grondeigena ren- en gebruikers uitvallen", al dus de stichting inmaling Rijks dorp. WARMOND - Het benodigde geld voor de voetgangersbrug naar het eiland Koudenhoorn en de herinrichting van de gemeente haven in Warmond wordt alvast gereserveerd. De commissie voor financiën en economische aangelegenheden schaarde zich gisteravond achter het financiële voorstel van 1,4 miljoen gulden. De commissieleden vroegen zich NOORDWIJK - Het 3-jarige meis je uit Leiden dat dinsdag in zorg wekkende toestand in het Aca demisch Ziekenhuis werd opge nomen na en ongeval in Noord wijk is aan de beterende hand Het meisje werd dinsdag aange troffen op de bodem van het zwembad van een Noordwijkse camping. Zij moet daar in een onbewaakt ogenblik in terecht zijn gekomen. De Noordwijkse politie denkt dat door de oplettendheid van een Duits meisje, die de kleuter uit het water haalde, en de mond-op- mond beademing, die een Neder landse kampeerder toepaste, het leven van de kleuter is gered. wel al hoe het college van burge meester en wethouders zich de bezuiningen had voorgesteld. Het gereserveerde bedrag is na melijk twintigduizend gulden la ger dan de begroting van de Hei- demij. Wethouder Van Schagen (CDA) zag hiervoor wel enige mogelijkheden in het beperkter uitvoeren van werkzaamheden door de gemeentelijke diensten. Met name de herinrichting van de gemeentehaven kwam hier voor in aanmerking. Enkele leden hadden wel de nodi ge twijfels over het vroege tijd stip van reservering. Van Scha gen wees erop dat het geld nu al gereserveerd wordt, omdat er nog veel vergunningen aange vraagd moeten worden. Zo moet het definitieve groene licht nog gegeven worden door de provin cie, het hoogheemraadschap en rijkswaterstaat. Daarnaast lopen er nog enkele pro cedures bij de Raad van State te gen de voetgangersbrug naar het eiland. Deze procedure is onder meer aangespannen door belang hebbenden van de recreatie- vaart, die de komst van de brug als een vaarbelemmering zien. Over de afloop van de procedure kon Van Schagen geen uitsluit sel geven. Hij deed wel de belofte dat de gemeente geen stappen Het eiland Koudehoorn gezien vanaf het Joppe. Warmond heeft geld gereserveerd om een voetgangersbrug laar dit eiland te realiseren. De verwachting is dat aan het eind van dit jaar met de bouw wordt begonnen. WARMOND - De commissie voor financiën en economische aangelegen heden in Warmond adviseert aan de gemeenteraad, om het personeel van de afdeling sociale zaken en huisvesting niet uit te breiden. De commissielèden hadden gisteravond de grootste moeite met de ma nier waarop de kosten voor deze uitbreiding gedekt werden. De nood zaak van zo'n uitbreiding werd wel door alle leden onderschreven. Des ondanks wilden zij niet overgaan om de huidige stagiaire op deze afde ling een vaste aanstelling te geven. Het probleem is dat het geld weliswaar tot en met december van dit jaar gevonden is, maar voor de periode daarna zijn nog geen middelen aan wezig. Daarom werd besloten om over te gaan tot een tijdelijke aanstel ling voor die periode. Wel deed de commissie het voorstel om bijvoor beeld voor september de kostendekking voor de volgende jaren rond te hebben, waarna alsnog tot een vaste aanstelling kan worden overge gaan. De uitbreiding van de afdeling is volgens B en W noodzakelijk geworden door het steeds groeiende aantal aanvragen voor een sociale uitkering alsmede de controle hierop. B en W hadden voor dit jaar dekking ge zocht in het laten vervallen van het voorlichtingsblad gemeentebegro tingen. Dat leverde een bedrag op van ruim 4.000 gulden, wat neerkomt op de helft van de benodigde extra kosten voor de rest van dit jaar. De andere bezuinigingen om het salaris van de nieuwe ambtenaar op tafel te bregen, waren eenmalig. Voor het volgend jaar is dus nog geen dek king gevonden, iets waar de commissieleden niets voor voelden. zou ondernemen, die achteraf ge zien beter niet hadden kunnen worden gedaan. De hele AROB- kwestie zou wel voor de nodige vertragingen kunnen zorgen. Ondanks alle problemen, hoopt de gemeente Warmond, als het enigszins mogelijk is, aan het einde van dit jaar met de vaste oeververbinding te kunnen be ginnen. Dit is volgens wethouder Van Schagen het beste tijdstip omdat de scheepvaart dan op een laag pitje staat en de door vaart zo min mogelijk gehinderd wordt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leldach Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvang tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 (nabpzorging na 19 30 u zaterdag v 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o s. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cpïro. Commentator W F J Wirtz M. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2