LEIDSCH DAGBLAD Grote grondaankoop Leiden eist terugtrekken Israël "Export naar W.-Duitsland te eenzijdig" Invloed Nederland in NAVO verminderd "Aardgasembargo onjuist Merendeel "gespreide" ambtenaren is tevreden Minder geld voor kleine gemeenten Gemeenten kunnen profiteren van bouwmalaise DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dtrecleu' G Koopman wee 1 Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W nrs cx**r Congrescommissie valt Reagan af: WASHINGTON (AP) - Eén van de commissies voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse con gres heeft gisteren stelling geno men tegen het beleid van presi dent Reagan in de kwestie rond de Russische aardgasleveranties aan Europa. Met vijf tegen twee stemmen nam de commissie een voorstel aan om het door Reagan aangekondigde embargo tegen meewerkende Europese bedrij ven ongedaan te maken. Het is de eerste officiële politieke af keuring van Reagans beleid, sinds deze zijn besluit tot sanc ties bekend maakte. Het aangenomen voorstel komt naar verwachting begin volgen de week in behandeling in de voltallige commissie buitenland van het congres. "De boosheid in Europa (over het embargo) mag niet worden on derschat, aldus de voormalige onderminister van buitenlandse zaken George Ball. "Ik volg de Europese aangelegen heden al 35 tot 40 jaar nauwlet tend, en ik kan u verzekeren dat ik de boosheid en verbitterdheid die ik daar nu bespeur in mijn hele na-oorlogse periode niet heb meegemaakt. Arthur Downey, een expert in het internationale recht, getuigde dat de Britse, Franse, Italiaanse en Westduitse maatregelen om het embargo te trotseren stoelen op principe te voorkomen dat de Verenigde Staten bedrijven in Europa de wet gaan voorschrij- DEN HAAG (ANP/GPD) - Zes op de tien ambtenaren die de laatste jaren in het kader van het zoge noemde spreidingsbeleid vanuit de Randstad naar een ander deel van het land moesten verhuizen, zijn tevreden in de nieuwe situa tie. Dit is gebleken uit een onderzoek door de Rijks Psychologische dienst (RPD), dat minister Ny- pels (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Na twee jaar voelt tachtig procent van de overgeplaatste ambtena ren zich geaccepteerd door zijn nieuwe omgeving. Eén op de zes verhuisde ambtena ren wil het liefst terug naar de Randstad. Acht procent heeft er duidelijk spijt van dat er ooit aan de verhuizing is begonnen. Wel is de meerderheid tevreden over de financiële tegemoetkomingen van het rijk en wonen de mees ten nu beter - hoewel ook duur der - dan voorheen in de Rand stad. Voor de partner blijkt het zeer moeilijk een baan te vinden in de nieuwe woonomgeving. De spreiding van de rijksdiensten heeft een positief effect gehad op de werkgelegenheid in Zuid- Limburg, Overijssel en het noor den van het land. Bij een over plaatsing van 100 ambtenaren komen in de regio nog eens 30 tot 40 arbeidsplaatsen in de regio te stand. Dit o.a. door het bouwen van nieu we kantoren en de bestedingen van de nieuwkomers. De onder zoeken werden uitgevoerd in Heerlen, Emmen en Zwolle. 14 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - De kleine ge meenten in Nederland zullen in de toekomst minder geld uit het gemeentefonds krijgen, terwijl de bijdragen aan de (middelgro te gemeenten zullen stijgen. Dit is een van de gevolgen van het wetsontwerp financiële verhou dingen, dat de ministers Rood (binnenlandse zaken) en Van der Stee (financiën) vandaag aan de Raad voor de gemeentefinanciën voor advies hebben aangeboden. In totaal zullen 319 gemeenten minder geld van de rijksoverheid ontvangen. Daar tegenover staan 93 gemeenten die op meer geld kunnen rekenen, als het wetsont werp tot wet zou worden verhe ven. Dat kan nog wel even op zich laten wachten. Na de advies- ronde moet het nog naar de Raad van State. Daarna is het parle ment aan de beurt. Komt het wetsontwerp door al deze obsta kels dan is er nog een overgang stermijn van tien jaar in het ont werp opgenomen. Het is volgens de opstellers van het wetsontwerp niet de bedoeling de totale beschikbare middelen voor de lagere overheden te wij zigen. Door middel van een betere verde ling en regels voor de specifieke uitkeringen „bevat het wetsont werp aanzetten om in verband met de verslechterende econo mische omstandigheden even tuele noodzakelijke aanpassin gen te vergemakkelijken". (Van onze verslaggevers) LEIDEN - ALPHEN AAN DEN RIJN - Het in elkaar stor ten van de bouw speelt gemeenten op het ogenblik in de kaart als het gaat om de verwerving van gronden. Leiden bereikte met projectontwikkelaar Noorlander Bouw een ak koord over de aankoop van belangrijke bouwterreinen aan de Hoge- woerd en het Noordeinde. Alphen den Rijn krijgt binnenkort de kans om na zes jaar wachten toch de resterende grond in het Alphense uitbreidingsgebied Kerk en Za- nen aan te kopen. De mogelijkheden voor Alphen zijn een gevolg van het faillissement van projectontwikkelaar Nomij uit Geldrop. WASHINGTON/NEW YORK/BEI ROET/DEN HAAG (GPD/Reu- ter/UPI/AFP) - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft vannacht een resolutie aan genomen waarin Israël wordt be rispt omdat het de besluiten van de raad negeert. Alle leden van de raad stemden voor, alleen de Verenigde Staten onthielden zich van stemming. In een andere resolutie, ingediend door Jordanië en Spanje, wordt Israël opgeroepen zijn troepen onmiddellijk terug te trekken tot Buiig Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Mi nimumtemperaturen omstreeks 16 graden. Middagtemperaluur onge veer 24 graden. Matige wind uit uit eenlopende richtingen. Het weer in ons land wordt thans be heerst door een kleine depressie, die maar heel langzaam naar het noor den trekt en ook morgen het weer nog zal beinvloeden. De vakantielanden hebben over het al gemeen weinig last van depressies. In Scandinave, Finland en Denemar ken blijft het zonnig en warm. Op de Britse eilanden, in de Benelux en noord-Duitsland is er veel bewol king met plaatselijk een regen- of onweersbui. In het noorden van Frankrijk, het Al pengebied en noord-Italie blijft het zonnig met temperaturen tot 25 gra den. De kans op een bui neemt iets toe. In zuid-Frankrijk, Spanje, Portugal, zuid-Italie. de Balkan en Grieken land is het zonnig en warm tot zeer warm met temperaturen variërend van 25 tot 35 graden. Maan op: 22.27 uur, maan onder: 07.23 uur. Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 04.53 en 17.25 uur, laagwater om 00.58 en 13.18 uur. de posities van zondag, toen een staakt het vuren werd afgekon digd. Op aandringen van de VS werden uit deze resolutietekst termen als "gruwelijkheden" en "veroordeling" geschrapt. President Reagan overweegt sancties uit te vaardigen tegen Israël, zo is gisteren in kringen in het Witte Huis vernomen. Na de Israëlische invasie in West-Bei- roet werd de president de hele nacht van de situatie op de hoog te gehouden. De regering-Reagan heeft al eerder tijdelijke sancties opgelegd aan Israël. Dat was na de Israëlische aanval op een Iraakse kernreac tor en eveneens na bombarde menten op Beiroet vorig jaar. Het ging toen om tijdelijk uitstel van levering van hypermoderne straaljagers aan Israël. Nu over weegt president Reagan militai re, economische en dipomatieke maatregelen. Gedurende drie uur overleg stelde de speciale crisisstaf van de president een lijst van „theoretische sancties" op. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties heeft aangekon digd zelf naar Libanon te willen Miljoenenstrop ziekenhuizen ENSCHEDE (GPD) - De Twentse ziekenhuizen worden alsnog ge confronteerd met een miljoenen- strop, die voortvloeit uit het bankroet van de vorig jaar maart failliet verklaarde Stichting Au tomatisering Twentse Zieken huizen (SATZ). De Almelose rechtbank heeft bepaald dat de eigenaresse van het pand in En schede waarin de SATZ was ge vestigd, recht heeft op een af koopsom van tenminste 1.2 mil joen gulden. reizen. Premier Begin liet daarop weten dat idee niet af te wijzen, als Perez de Cuellar zich ont houdt van onderhandelingen met de PLO. De Nederlandse regering heeft gis teren in een verklaring laten we ten dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen in West-Beiroet de bezorgdheid over de situatie aldaar nog hebben versterkt. Ne derland blijft, aldus de verkla ring van het ministerie van bui tenlandse zaken, zijn hoop ge richt houden op de pogingen van de Amerikaanse bemiddelaar Habib om tot een diplomatieke oplossing te komen. De regering ziet geen reden om eigen stappen te ondernemen in deze kwestie. Aan het geduld van president Rea gan komt echter een einde, om dat Israëls aanvallen „de voort gang van de diplomatieke pogin gen vrijwel onmogelijk maken", aldus een zegsman van het Witte Huis. Philip Habib kan zich niet meer bezighouden met de oplos sing van het probleem, omdat hij als maar opnieuw een wapenstil stand tot stand moet brengen. (Zie ook pagina 6) DEN BOSCH (ANP) - Een brand in het opslag- en emballagege bouw van de Heineken Brouwe rij op het industrieterrein in Den Bosch heeft vannacht een schade van zeven tot tien mil joen gulden aangericht. Drie mensen raakten licht gewond, onder wie een brandweerman die werd getroffen door een uit elkaar spattend biervat. De oorzaak van de brand, die om streeks middernacht ontstond, is niet bekend. De vuurzee werd bestreden door de brandweer korpsen van Den Bosch en uit de omgeving en de bedrijfs brandweer. In totaal waren 125 tot 150 brandweerlieden op de been, die het vuur pas vanoch tend om half zes onder de knie hadden. De bestrijding van de brand le verde nogal wat moeilijkheden op door ontplofTende biervaten. Tot ver in de omtrek waren de knallen te horen. De tientallen meters in het rond vliegende en uit elkaar spattende vaten richtten ook schade aan bij be drijven in de buurt, waaronder een nieuw kantoorgebouw van Philips. Het emballagegebouw werd vol ledig in as gelegd en de hele op slag van Heineken ging verlo ren. De brouwerij van dc bierfa brikant, die honderd meter van het emballagegcbouw verwij derd ligt, bleef gespaard. Voor het verpakkingsmateriaal moest Heineken na de brand een beroep doen op andere be drijven om de orders normaal te kunnen uitvoeren. Volgens een woordvoerder van de biergi gant zal het bedrijf door de brand geen leveringsmoeilijk heden ondervinden. Leiden Met de totale Leidse transactie is een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid. Nu de gemeen te ook overeenstemming bereik te met de eigenaar van de voor malige Camera-bioscoop heeft men in één klap het gehele ge bied aan de St. Jorissteeg, tussen Levendaal en Hogewoerd, in handen. De vroegere Barbara- school aan het Levendaal was al eerder aangekocht. De projectontwikkelaar wilde op die plek winkels en kantoren bouwen. De gemeente Leiden weigerde echter medewerking en denkt nu aan de bouw van woningwetwoningen, voorname lijk bestemd voor gezinnen. In het plan zou enige ruimte kun nen worden gereserveerd voor een paar winkels en een nieuwe bioscoop. Volgens wethouder Tesselaar kan in de loop van 1984 met de bouw worden begonnen. Noorlander had van de gemeente wel vergunning voor de bouw van premiekoopwoningen op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat. De vrees dat de woningen niet te verkopen zouden zijn doorkruiste de bouwplannen. Nu de gemeente de braakliggende grond in han den heeft overweegt men de aan grenzende Boerhaaveschool te slopen en ook daar woningwet woningen te bouwen. Met deze nieuwbouw zou volgend jaar jaar al moeten worden begonnen. Alphen aan den Rijn De bezittingen van de failliete No- mij in de Alphense polder Kerk en Zanen worden op 25 augustua in parkrestaurant "Avifauna" in Alphen aan den Rijn geveild. Hoewel de Alphense wethouder Goedhart geen commentaar wil de geven op de ontwikkelingen is duidelijk dat de gemeente een oogje heeft op het ongeveer 100 hectare grote gebied. Dure opslag ZÏJRICH (Reuter) - Op het vlieg veld van Zurich it men in de maag met een schilderij met de handtekening van Adolf Hitler. De opslagkosten lopen steeds ver der op omdat men de eigenaar niet kan vinden. Het doek, waarvan de waarde wordt geschat op meer dan een miljoen gulden, werd acht jaar geleden door een onbekende Fransman op het vliegveld opge slagen. In 1976 kocht de projectontwikke laar de grond aan de zuidkant van Alphen voor de neus van de gemeente weg toen was uitgelekt dat daar op grote schaal wonin gen zouden worden gebouwd. Het gemeentebestuur heeft toen als tegenzet aangekondigd dat de door Nomij verkochte grond de bestemming "groen" zou krij gen. Een deel van de grond is nu nodig voor de aanleg van de nieuwe Rijksweg 11 (Leiden - Al phen. Van Agt: "In 1983 rakettenbesluit" Korte paniek in stroomloos België Dierentuinen blij met geboortegolf Klachtenrecht voor sollicitant bepleit DEN HAAG (ANP) - De groei- en ontwikkelingsmogelijkheden van de Nederlandse export naar West-Duitsland worden beperkt door een aantal blijvende te kortkomingen in de economi sche verhouding tussen beide landen. Daarom moet het pak ket van de Nederlandse export minder eenzijdig worden en moet het meer op andere regio's dan op Noordrijn-YVestfalen worden gericht. Dat zegt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het vanochtend gepre senteerde rapport "Onder in vloed van Duitsland". Daarin worden de betrekkingen tussen Nederland en de Bondsrepu bliek zowel op economisch als op veiligheidsgebied onder de loupe genomen. Volgens de WRR is het exportpak ket van Nederland in het alge meen al eenzijdig, maar voor de uitvoer naar de Bondsrepubliek, onze belangrijkste handelspart ner, geldt dat in versterkte mate. Nederland is vooral leverancier van landbouwprodukten en brandstoffen en voert investc- rings- en consumptiegoederen in. Dat is niet al op voorhand ne gatief, zegt de WRR, maar dat wordt het wel als er gekeken wordt naar de toekomstige afzet mogelijkheden. Terwijl verwacht wordt dat de agrarische export in de periode 1975-1990 met in totaal dertig procent zal stijgen, zal de groei naar de Bondsrepubliek slechts negen procent zijn Ook wat de raffinage van olie betreft komt de uitvoer naar West-Duitsland onder druk te staan, verwacht de WRR, omdat daar de vraag cl- neemt, er een blijvende overca paciteit is en het Midden-Oosten zich meer doet gelden. De raad vindt dat het Nederlandse be drijfsleven geherstructureerd moet worden en dat het zijn ima go als leverancier van industrie- produkten moet versterken H WERELD, 7) LAND. 71 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee meen Twee goede redenen voor één abonnement -i DEN HAAG (ANP) - De in vloed van Nederland in de NAVO is minder geworden. Dat komt onder meer doordat de Nederlandse regering tot op heden geen beslissing heeft genomen over hoofdon derdelen van het veiligheids beleid. Daarbij komt dat Ne derland de laatste jaren niet in staat of bereid is gebleken in voldoende mate aan de bondgenootschappelijke ver langens te voldoen. Met deze opmerking in het rap port "Onder invloed van Duitsland" onderschrijft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) de visie van premier Van Agt die al eerder heeft gezegd dat het uitblijven van een beslissing over de plaat sing van 48 kruisraketten m Nederland de Nederlandse invloed in het bondgenoot schap heeft aangetast. Volgens de raad kan het voort durende beraadslagen - en ze ker een eventuele weigering om tot plaatsing van dc raket ten over te gaan - de politieke eenheid van het bondgenoot schap ernstig schaden, voor opgesteld dat het zg. dubbel- besluit van 1979 ovir de plaatsing als een doorslagge vende test wordt beschouwd voor de politieke wil van de NAVO De WRR noemt het denkbaar dat de Westeuropese landen in de NAVO een zelfstandi ger veiligheidsbeleid gaan voeren, maar in zo'n situatie kan Nederland voor een moeilgk aanvaardbaar West- europees beleid komen te staan, bijvoorbeeld vanwege een Frans-Westduits directo raat of vanwege hogere kos ten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1