Dierentuinen zijn blij met geboortegolf Blik in de weekbladei HP deTijd Reporta9e van betere mentaliteit EISEVIERS Door Miep Hoenson De Amsterdamse Artls heeft er twee ijsbeertjes bij. Zo te zien kunnen de dieren het prima met eikaar vinden. Het giraffekalfje Lavina, dat in het Wassenaarse Dierenpark kan worden bewonderd. Het beestje is 1.70 hoog, moeder zes heeft gehad. "En je kunt zo'n kleine ook niet meteen in de groep terugplaatsen, hoewel soortgenoten haar heel vrien delijk benaderden. Apen zijn heel lief voor zo'n kleintje. Ze gingen heel voorzichtig naar Gina toe om haar te aaien.... schattig was het". Truus Winterswijk zegt dat de verzorging van zo'n gorillaba by net zoveel voeten in de aarde heeft als die van een baby. Om de vier uur krijgt Gina de fles. Ze gebruikt ra zend veel luiers. Ze wil óók liefde en aandacht krijgen, en koestert zich in alle aandacht. "En momenteel heeft ze last van haar tandjes. Tja, ze is écht net zo bewerkelijk als een baby. Maar wel heel leuk". Truus Winterswijk kan nog niet voorspellen hoe het Gina, eenmaal in haar eigen omge ving teruggekeerd, zal ver gaan. Haar aanwezigheid op deze aardbol onder deze om standigheden is tamelijk uniek. De keerzijde ervan is dat men met het grootbren gen van dergelijke baby's nog maar weinig ervaring heeft. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 -t v"" y Vijf neusbeertjes in die renpark Amersfoort. Twee ijsbeertjes in het Amsterdamse Artis. Een gorillababy in Blij- dorp, een giraffekalfje in Dierenpark Wasse naar: de vaderlandse dierentuinen hebben momenteel heel wat nieuw leven in huis. En dat komt de aanwas, maar niet in de laatste plaats het bezoekers aantal ten goede. De moeite die de mensen achter de dierentuinen zich getroosten om al dat jonge leven gebo ren te laten worden wordt dan ook ruim schoots beloond. Moei te kóst het (laten) be vruchten, bevallen en verzorgen van het jon ge grut wel. Er komt een heel legertje van verzorgers, biologen en andere regelaars aan te pas. De geboortegolf in de Neder- landse dierentuinen kan niet los worden gezien van de ver anderde mentaliteit over hoe de dieren zo comfortabel te huisvesten. De dierentuinen trachten vandaag de dag niet alleen meer een verzamel plaats voor alle mogelijke diersoorten te zijn. De jaren lange kritiek, dat de dieren tuinen wilde beesten in (te) kleine kooien opsluiten, gaat niet meer op. Het zal de trou we dierentuinbezoeker zijn opgevallen dat de beesten de ruimte krijgen. Hun natuur lijke situatie wordt zo nauw keurig mogelijk nagebootst, terwijl er de afgelopen jaren grondige onderzoeken zijn verricht naar het soort voed sel dat de uitheemse dieren dienen te eten. In de meeste dierentuinen is het onmogelijk geworden dat de beesten door publiek wor den gevoederd met kost waar ze niet tegen kunnen. Er} zo kan het gebeuren dat dieren in gevangenschap paren, zwanger raken en bevallen. Een natuurlijk gebeuren, dat een aantal jaren terug even wel praktisch ondenkbaar Paren In het Wassenaars Dierenpark loopt sinds een week of twee een giraffekalfje rond, Lavi na, dat veel bekijks trekt. Het éénmeterzeventig hoge dier tje (zijn moeder is bijna zes meter) maakt het uitstekend, op wat kleine probleempjes met zijn ontlasting na. Directeur Louwman van het Wassenaars Dierenpark zegt dat de geboorte van Lavina een direct gevolg is van de verbeterde omstandigheden, waarin de dieren leven. Ener zijds, zegt hij, zijn de diëten van de beesten verder vervol maakt: biologen hebben ja renlange onderzoeken ge daan naar de hoeveelheid protënen, eiwitten en minera len die elk willekeurig dier nodig heeft. De dieren zijn daardoor in een betere condi tie. Daarnaast trachten Louwman en de zijnen de natuurlijke si tuatie, de situatie dus waarin de dieren in hun oorspronke lijke omgeving zouden leven, zo nauwkeurig mogelijk te achterhalen en toe te passen. "Zo stimuleren we de dag lengte-verschillen, die je in de seizoenen ook hebt. Hoe weet een dier anders dat het vooijaar is dan door het licht? En het is heel eenvou dig om het voor de dieren langer licht te doen lijken, want we hebben in de nacht verblijven tl-buizen aange bracht. In het vooijaar is het dus langer licht, ook bij de dieren, en dat gegeven bën- vloedt hun hypofyse, het ge deelte in de hersenen dat de hormonen aan 't werk zet. Het dier krijgt dan de drang om zich voort te planten". Een ander trucje van het Was senaars Dierenpark om de beesten tot paren te bewegen is hen tijdelijk te isoleren. Louwman: "Dat klinkt wat wreed, maar dat is het niet. In de natuur zonderen sommige diersoorten, chita's bijvoor beeld, zich ook een tijdlang af. Als ze dan terugkomen willen ze wél paren, dan is hun lust opgewekt". Aansporing De giraffe die onlangs het kalf je ter wereld bracht had daar voor weinig aansporing no dig. De oppassers hoefden weinig meer te doen dan con stateren dat de giraffe zwan ger was, het dier wat extra stro toedienen en zien dat het na 14(!) maanden zo ver was. In alle rust bracht ze Lavina ter wereld. "Zo'n beest heeft daar echt geen mensen bij nodig. Ik weet het, een boer zal bij zijn koe waken als het zo ver is, maar dieren in een dierentuin zijn nog te weinig gedegenereerd, die kunnen het zelf wel af', zegt Louw- De bevalling van een giraffe ge schiedt op een bijzondere manier: de moeder blijft ge woon staan. Het kalfje moest dus een val maken van een meter of twee, voordat het vaste grond onder de poten kreeg. Een val waartegen het kalfje heel goed bestand is, zo verzekert de directeur van het dierenpark. Het kalfje zelf wordt nu met al le mogelijke aandacht en zorg omringd. De moeder is met haar jong in een aparte ren geplaatst, om te voorko men dat Lavina, die net zélf kan lopen, door soortgenoten onder de voet wordt gelopen. Moeder en kind trekken veel bekijks. Dat is gebruikelijk bij een 'dierentuinjong'. Vo rig jaar zomer trok een baby- orang oetan duizenden men sen naar de apenverblijven. Louwman denkt niet dat de beesten last hebben van al die drukte. "Integendeel, zou ik bijna zeggen. De beesten in het apenverblijf vonden het, dacht ik, een prima af wisseling. Het was zelfs maar de vraag wie wie bekeek, de mensen de apen of ander som". Uitwisseling De dierentuinen houden er de laatste jaren een levendige uitwisseling van beesten op na. Dat is geen luxe, maar pu re noodzaak. Het wordt steeds moeilijker om uit heemse dieren - bedreigd als vele soorten zijn uit de wildgebieden naar ons land te halen. Vandaar dat de die rentuinen het heft in eigen hand willen nemen en door middel van het stimuleren van zwangerschappen onder ling een goede populatie wil len opbouwen. Er worden stambomen bijgehouden van alle mogelijke dieren: dit om inteelt te voorkomen. De gorillababy Gina van Dier gaarde Blijdorp is zo'n beest dat op stamboom werd ge fokt. Dat lukte volgens plan. Dat de moeder voor haar jong zou willen zorgen was echter een misrekening: de gorilla begreep er niets van, werd ze nuwachtig en weigerde om Gina te voeden. Vandaar dat de nu twee maanden jonge gorillababy in het huis van verzorgster Truus Winters wijk wordt grootgebracht. "Het gebeurt vaak, dat bees ten gewoon niet weten hoe ze voor hun jong moeten zor gen", zegt Truus Winters wijk, die van kindsaf al met dierentuinbeesten te maken De geboorte van vijf neusbeer tjes in dierenpark Amers foort is ook uniek te noemen. Verzorger Hoedemaker laat de beestjes zoveel mogelijk met rust. De geboorte (op 5 mei) vond zonder menselijke inmenging plaats. Juist daar door had Hoedemaker aan vankelijk geen idee om hoe veel jongen het ging. "In juni dachten we nog dat het er drie waren. Een maand later pas telden we er vier. En pas nu weten we dat het maar liefst om vijf jongen gaat", zegt hii enthousiast. Nog altijd worden de neusbeer tjes met alle mogelijke zorg, maar vooral met rust om ringd. Wel is Hoedemaker praktisch constant in hun na bijheid, voor het geval er iets mis mocht gaan. Zodra hij merkte dat 'ma' zwanger was werd ze apart gezet, onttrok ken aan het oog van de bezoe kers. Het publiek had daar al le begrip voor, zegt Hoede- makers. Hij denkt dat het nooit mogelijk zou zijn ge weest dat er een bevruchting c.q. bevalling had plaatsge vonden in een dierentuin 'ou de stijl'. 'De kooien waren daarvoor veel te klein geweest. Boven dien bevonden de beesten zich té dicht bij de mensen. Ze hebben nu veel meer ruimte, en de afstand tussen de beesten en het publiek is letterlijk gezien groter gewor den". Natuurlijk Het resultaat bij het Amers- foortse dierenpark gaat gelijk op met dat in de andere die renparken: de geboorte-ex plosie leverde deze zomer zelfs zes flamingo's op, maar ook tientallen nieuwe hoef dieren. Voor de ouders van dat bees tenspul geldt dat ze zélf de verzorging van hun jongen ter hand nemen. De neusbeer bijvoorbeeld laat niet toe dat de verzorger haar vijf jongen voedert. Hoedemaker zet wa ter en voedsel klaar; zij brengt dat naar haar jongen. Dieren in een dierentuin wor den meer dan ooit in hun waardigheid gelaten en krij gen daardoor een (tweede) kans op een zo natuurlijk mo gelijke manier van leven. IJsbeertjes Die onervarenheid betreft ook de twee ijsbeertjes, die ge broederlijk een bassin delen in het Amsterdamse Artis. Het mannetje werd geboren in het Arnhemse Burgers Dierenpark, het vrouwtje komt helemaal uit Moskou. De beesten zijn door Artis overgenomen. Vooralsnog gaat het goed met de 'baby's', die het uitstekend met elkaar kunnen vinden. 'Cocaine past beter in de geest van deze tijd, omdat je er harder door gaat werken en je er beter door voelt'. Het stereotiep van de kapitalist (man met hoge hoed) siert het omslag van HP, ter illustratie van een uitvoerig artikel over "de revival van het kapitalisme". Bedoeld wordt de opmars van aanbodeconomen, een dezer da gen veelvuldig beschreven feno meen. Aanbodeconomen zijn aanhangers van het vrije markt mechanisme pur sang: economi sche groei is slechts te bereiken bij een ruim baan voor bedrijven en dat kan dan weer alleen als de overheid haar bemoeizucht tem pert en het belastingklimaat vriendelijk houdt. De winsten van bedrijven zullen dan toene men. de welvaart voor iedereen komt als logisch gevolg. Flip de Kam en Frank van Empel schetsen de geschiedenis van de stroming, geven een beeld van de nieuwe fans (voornamelijk ter rechterzijde) en geven aan hoe zeer het bepleitte systeem haaks staat op een op solidariteit met de zwaken gebaseerde verzor gingsstaat. Volgens het duo gaat het bij de komende verkiezing in feite maar om één vraag: winnen de aanbodeconomen (in volgor de van enthousiasme zijn dat WD. CDA, een tijd niets en dan een minderheid in de PvdA) het van de verdedigers van de ver zorgingsstaat (minderheid CDA, meerderheid PvdA en klein links)? Ook in HP: de FNV moet gezien het verminderde ledental dras tisch bezuinigen, maar blijkt dat niet te doen via het medicijn dat de grootste bond bij bedrijven en overheid bepleit, namelijk de ar beidstijdverkorting. Brugsma wijdt zijn column aan de theorie dat de VS het overleg over ver mindering van kernwapens wel moeten laten mislukken, omdat een eigen conventionele bewape ning door Europa (zonder kern wapens) de greep van Amerika op het continent zou doen ver- mninderen. Ook in HP een arti kel over het verslag van Anja Meulenbelt van haar reis naar China en het laatste deel van de serie over het einde van de avant- garde. i/n VRIJ NEDERLAND VN beschrijft in het openingsver haal de moeizame weg die het blad moest gaan om aan een ge heim rapport uit 1943 te kunnen komen. In het rapport moesten nadere bijzonderheden vermeld staan over Francois 't Sant, advi seur en vertrouweling van konin gin Wilhelmina. Van 't Sant was voorbestemd om in het na-oor- logse Nederland een belangrijke rol te gaan spelen, maar onder druk van allerlei geruchten (o.m. in relatie tot het erotische en fi nanciële avonturenwereldje van prins Hendrik) trok hij zich steeds verder terug. De officiële geschiedschrijving liet nog veel onopgehelderd en vandaar dat VN's nieuwsgierigheid werd ge wekt door een rapport van ir. C.J. Warners, raadsadviseur van de toenmalige minister-presi dent Gerbrandy, over Van 't Sant. Pogingen om het rapport in handen te krijgen, o.m. via het kabinet van de koningin, liepen stuk, maar uiteindelijk lukte het via de Raad van State. Achteraf blijkt het rapport niets spectacu lairs te bevatten. VN verklaart de ondervonden weerstand door "de slechte gewoonte van de Ne derlander om onmiddellijk de pink op de naad van de broek te zetten zodra het begrip "Konink lijk Huis" valt". Anders gezegd: Oranje staat boven de wet. Verder in VN een interview met een kleurrijke naamgenoot van SPD-voorzitter Willy Brandt, die in België woont, de oorlog door het hele lijf heeft ervaren en die nog elke verjaardag een brief krijgt van de beroemde Brandt. Ook polste VN de meningen in de Nederlandse joodse gemeen schap over de Israëlische invasie in Libanon en dook Jef Coeck voor een serie verhalen in het nog niet zo bekende oorlogsver leden van België. Ab van Ieperen interviewde filmregisseur Jean- Luc Godard. In navolging van de Amerikaanse Freeze-beweging (anti-kernwa pens) om in plastische bewoor dingen op schrift te stellen "wat er gebeurt als er een atoombom op uw woonplaats valt" lijkt deze methode ook in Nederland haar intrede te hebben gedaan. Be wijs hiervan is de laatste penne- vrucht van De Tijd's Ton Crijnen die een "scenario voor een kern oorlog" schreef. Na een uitgebreid onderzoek van nationale- en internationale lite ratuur op dit gebied verhaalt hij in een science-fictionachtig ver haal van de gruwelijkheden van een dergelijke gebeurtenis. Als plaats van handeling koos hij Rotterdam, een getroffen stad te midden van de Derde Wereldoor log Science-fiction gebaseerd op harde feiten, aldus Crijnen. "Als we er niet in slagen de kernbewape ning fors terug te dringen kan het 'morgen' gebeuren". Gelukkig is er ook plaats inge ruimd voor een wat vrolijker ver haal. "Onze man in Brussel", Chris van der Klaauw. Voorheen minister van buitenlandse zaken, nu ambassadeur te Brussel. "België is een uitermate interes sant land", zegt Van der Klaauw. "Ten eerste grenst het aan Ne derland. En ten tweede spelen er problemen die ons ook raken". België is voor Van der Klaauw al een oude liefde, blijkens zijn af studeerscriptie "Politieke be trekkingen tussen Nederland en België in de jaren 1919-1939". Zijn hobbies zijn, wandelen met de hond, detectives van Agatha Christie en lezen over België". "Mijn laatste boek is 150 Jaar België. Daar zitten veel plaatjes in, waaraan ik een enorme waar de hecht". Schilderachtige fi guur, die Van der Klaauw. Dit blijkt niet alleen uit het verhaal, maar ook uit de bijbehorende fo to waarop hij staat afgebeeld als een soort moderne Napoleon. MAGAZINE Cocaine is een misdadig en mo dieus fenomeen, constateert El- seviers Magazine. Het gebruik neemt onrustbarende vormen aan, al is de hoge prijs die voor dit genotmiddel moet worden betaald voor velen nog een te groot struikelblok. Coke blijft voorlopig een elitaire drug. EM geeft een historisch overzicht van het gebruik van cocaine, af komstig uit de bladeren van de coca-plant in Zuid-Amerika. Veel beroemdheden schijnen van het 'wondermiddel' gebruik te hebben gemaakt. En wie kent niet de drank 'Coca cola', onder druk van politici momenteel ge produceerd zonder het kenmer kende extract van coca-bladeren. Cocaine gaat het maken als 'de' drug van de jaren '80, voorspelt EM. Het gebruik ervan heeft te maken met faalangst, competitie en zorgen over de carrière. Pro blemen die vroeger werden weg geblazen met een stevige joint. Voorts besteedt EM aandacht aan het rumoer dat is ontstaan rond het Bechtel-concern, een im mens Amerikaans constructiebe drijf. Drie top-politici uit de Ver enigde Staten zijn voormalige werknemers van dit bedrijf: mi nister van defensie Weinberger, minister van buitenlandse zaken Shultz en de diplomaat Habib. Er bestond in de VS de nodige reserve tegen met name George Shultz, die voor Bechtel grote za ken deed met enkele Arabische landen. Hoe zou hij zich opstel len in de kwestie-Libanon? Er is echter geen reden tot achter docht, stelt EM. Bechtel is het soort firma dat zich geheel bui ten de lokale politiek wenst te houden. 'Bechtel bouwt zonder aanzien van regeringspolitiek'. Dat drie prominente Amerikaan se politici uit dit concern afkom stig zijn komt alleen maar 'omdat de presidenten kwaliteit vinden bij Bechtel'. Verder in EM: een lyrische be schouwing over actrice Natassia Kinski, de 'onbetaalbare' aow, de schrijftechniek van Truman Ca pote, en de Parijse wintermode. hervormd nederland De sociale verdediging - het sys teem van massaal, geweldloos, actief verzet wordt in Neder land gesaboteerd door de dicta tuur van het militaire denken, constateert HN. Uit een gesprek met prof. J. Niezing put het blad het bewijs voor de stelling dat met rfame het ministerie van bui tenlandse zaken de sociale ver dediging maar gevaarlijk vindt en er alles aan heeft gedaan om uitvoering van dit verzetssys- teem (bijv. tegen kernwapens) te gen te houden. Niezing zat in een werkgroep die vier jaar lang be zig is geweest de elementen voor de sociale verdediging aan te dragen. De werkgroep is inmid dels bedankt en met het rapport wordt weinig tot niets gedaan. Niezen vermoedt dat Buiten landse Zaken hier een dikke vin ger in de pap heeft en dat het on derzoek van de werkgroep uit zijn oorspronkelijke context wordt gehaald op grond van een negatief rapport van het instituut voor vredesvraagstukken (Neu mann) over sociale verdediging. HN had ook een interview met de Vlaamse schrijver Paul de Wi- spelaere, die het steeds moeilij ker vindt zijn plaats in de wereld te bepalen. Verder besteedt het blad uitvoerige aandacht aan de toestand in Polen. Daarbij plaatst de schrijver van het arti kel de Poolse situatie in histo risch perspectief (Boedapest, Praag) en concludeert hij dat er voor de satellietstaten van de Sowjet-Unie nog maar één ma nier is om zich van de super macht los te weken: hervormin gen op gang brengen in meer lan den tegelijk. Verder in HN verhalen over de moeilijke gang van asielzoekers in Nederland, het tot een tweede El Salvador verwordende Co lombia en het drastische anti- kernwapenbeleid van de Cana dese regering.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10