Ex-coach nekt waterpoloteam Zilveren medaille voor Verstappen Lammers staat weer op straat Nationaal record Kroes Rirri Kuijf wint open NK schaken Goud" op haar na gemist Kunstzwemduo eindigt vijfde Joegoslavië van Trumbic 'kaapt' zege: 7-6 DIEREN - Rini Kuijf uit Bos koop is zaterdag de nieuwe open Nederlandse schaak kampioen geworden. Welis waar vergaarde Gert-Jan de Boer uit Castricum evenveel punten als Kuijf, doch in weerstandspunten schoot hij duidelijk te kort. Des te onbegrijpelijker was het dat Kuijf binnen tien mi nuten zijn partij tegen Dek ker remise gaf. Kuijf en Dieks gingen er daarna in hun onderlinge treffen hard tegen aan. Kuijf zegevierde na vijf uur spelen in flonke rende stijl en nam de titel over van Frans Borm, die twee punten op hem achter bleef. Wim Heemskerk uit Rijnsburg legde beslag op een uitste kende derde plaats. In de slotronde wist hij via stuk winst concurrent Hoeksema uit Baflo terug te wijzen. Smout uit Leiden viel juist buiten dc prijzen, doordat hij in zijn laatste duel de Hilversummer Peek moest laten voorgaan. Ook Rem- melt Otten uit Leiden en Jan Bakker uit Leiderdorp fi nishten met een nederlaag. Otten moest zijn meerdere erkennen in de Rotterdam mer De Wit, terwijl Bakker sneuvelde tegen Van de Veen uit Ommen. Roel Piket uit Leiderdorp kon door een overwinning op van Keulen uit Lekkerkerk oprukken naar een plaats in de uitgebreide middenmoot. In de reservegroep heeft Wie bes uit Leiderdorp het toch niet kunnen maken. Welis waar zette hij tegen Verbeek uit Zeist een winnende stel ling op het bord, doch in de tijdnoodfase greep hij jam merlijk mis. Een nederlaag werd daardoor zijn deel, met als resultaat dat hij met een negende plaats precies bui ten de prijzen viel. Eindstand aan kop: 1. Rini Kuijf 7Vz (56 weer standspunten); 2. De Boer 7Vz (50); 3/5. Dekker, Podziel- ny en Heemskerk 7; 6/12. Dieks, Los, Ejsing, Peek, Roggeveen, Sehner en Schmidt 6Vz. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 GUAYAQUIL (ANP) Pas bij het telefoontje, waarmee zij thuis in Rosmalen haar moe der uit bed belde, realiseerde Annemarie Verstappen zich hoe dicht zij op de openings dag van het zwemprogramma van de strijd om de wereldkampioenschappen in Guaya quil in de buurt van het goud is geweest. "Het scheelde maar achthonderdste van een seconde, goed hè", meldde ze het thuisfront. - Ondanks een tegenvallende lOOm-race had Annemarie Verstappen reden tot lachen. Met haar tijd van 56.02 sec. is zij kanshebster voor een plaats op het ereschavot. GUAYAQUIL (ANP) Hans Kroes heeft bij de series 200 meter vrije slag heren het Nederlandse re cord verbeterd. Kroes maakte een tijd van 1 minuut 52,16 seconden en bleef daarmee ruim vier-tien- de seconde onder het record van Kees Vervoorn, dat sinds 1980 op 1.52,57 stond. Kroes eindigde in zijn serie als tweede achter de V/estduitser Mi chael Gross, die aantikte na 1 mi nuut 49,55 seconden en daarmee het Europese record van Serge Kopliakov (Sov), dat op 1.49,81 stond verbeterde. Hans Kroes bereikte met zijn tijd van 1 minuut 52,16 seconden als zevende zwemmer de eindstrijd. De vorige Nederlandse record houder, Kees Vervoorn, was niet zo gelukkig. Vervoorn van ZIANI Vitesse was wel de snelste in de derde serie, maar zijn tijd (1.54,57) was de 21e in het veld van 51 deelnemrs. Vervoorn, die uitstekend startte, had meer bin nen bereik dan die plaats. Hij Hans Kroes: record. had zich ingesteld op strijd met de Amerikaan Rick Seager en de Zweed Pelle Holmertz, maar dat tweetal bleef ver bij hem achter. Vervoorn, duidelijk verbaasd over het uitblijven van tegen stand van et duo dat hij vreesde, keek achterom waar zijn tegen standers bleven en ontdekte toen dat het tweetal meters achter hem dobberde, in de veronderstelling dat de serie opnieuw zou moeten worden begonnen wegens een foute start. Die veronderstelling van de Ameri kaan en de Zweed werd echter niet gehonoreerd en dat beteken de dat zij kansloos waren voor een finaleplaats, net als Ver- voorn feitelijk, die door zijn "af wachtende" houding ook kostba re tijd had verspeeld. Vanaf de tribune leek het verschil nog minder. Sommige leden van de Nederlandse ploeg hieven zelfs juichend de handen om hoog. Maar het elektrisch score bord maakte duidelijk dat de Oostduitse Birgit Meineke in de duik naar de finishrand toch nog iets meer snelheid had ontwik keld: 55.79 tegen 55,87. "Het laat ste wat ik weet was dat ik gelijk lag. Toen was het een kwestie van de ogen dicht en boem. Achteraf bekeken heb ik het op die laatste meters misschien net niet gemaakt. Ik had wel een eindsprint. Maar eigenlijk toch niet helemaal, als men begrijpt wat ik bedoel". De 16-jarige Brabantse is veel te blij met het zilver op de 100 me ter vrije slag en haar nieuwe Ne derlandse record, dat tevens de vierde tijd op de "eeuwige" we reldranglijst betekende, om te treuren. Nauwelijks één jaar nadat in de vrije slag estafette van de Euro pese kampioenschappen in Split haar specifieke sprintcapacitei ten naar voren waren gekomen had zij dan toch maar de Europe se kampioene Karen Metschuk en de Amerikaanse Jill Sterkei, gevestigde vedetten, tégen wie ze had opgekeken, achter zich gelaten. En dat nadat een al te formalistische starter haar in de series de stuipen op het lijf had Vertraging Al in de eerste serie was Wilma van Velsen tweemaal te vroeg te wa ter gegaan. Bij het op de kant klimmen beschadigde het Tielse meisje de elektronische appara tuur, waardoor er een vertraging van tien minuten ontstond en tussen de series in de aantik- plaats steeds opnieuw uit het wa ter moest worden gehaald. Toen twee series later ook Annemarie Verstappen te vroeg reageerde op de trage startmethode, voeg de de Britse starter haar toe: "weet je wel, dat ik je kan dis kwalificeren?". Bij de start van de finale in de avondlijke uren, toen een koele bries de verzengende hitte van de dag was komen vervangen, kwam bij de Brabantse de schrik weer boven. Gelukkig was het Karen Metschuk, die in de fout ging. Bij de tweede start was ie dereen weer goed weg. Ook Ver stappen. Bij het keerpunt zag ze Metschuk en Sterkei achter zich en vanaf dat moment wist ze dat er nog één voor haar kon liggen. Op 75 meter lag ze zij aan zij met Birgit Meineke, die dank zij wat gelukkig uitkomen bij het aan tikken de Oostduitse zegereeks op dit nummer kon voortzetten. GUAYAQUIL (ANP) - Sharon Hambrook en Kelly Kryczka uit Canada hebben bij de duetten de wereldtitel kunstzwemmen be haald. Zij slaagden er in de tij dens de verplichte figuren opge bouwde voorsprong in de vrije oefening te handhaven. Het duo Tracie Ruiz-Candace Costie uit de Verenigde Staten moest ge noegen nemen met de tweede plaats. Ruiz was op de eerste dag winnares van het solonummer geworden. Het brons was voor de Japanse meisjes Ikoku Abe en Masae Fu- jiwara. Marijke Engelen en Cath- rien Eyken eindigden als vijfde. Het Nederlandse tweetal moest naast de medaillewinnaressen Caroline Holmyard en Carolyn Wilson voor zich dulden. Het ver schil met de nummer vier uit Groot-Brittannië was iets meer dan een punt. De Amerikaanse Megan Meyer heeft het wereldkampioenschap schoonspringen van de drie-me- terplank veroverd. De twintigja rige Megan had zich ook in de kwalificatiestrijd de beste springster getoond. Drie spron gen vor het einde zakte zij door een concentratiefoutje naar de derde plaats. In de laatste pogin gen herstelde de in Florida stu derende Meyer zich echter. Haar alndgenote Christina Seufert eindigde als tweede, de derde plaats ging naar Peng Yuanchun uit China, dat voor het eerst tij dens een wereldtitelstrijd zwem men een afvaardiging heeft ge zonden. Fysiek 5D T Maar Meineke mag dan bij dezelf de club zijn opgegroeid als Bar bara Wanje-Krause, zijn opgeleid door dezelfde trainer en fysiek een opmerkelijke gelijkenis ver tonend met de Olympische kam pioene, ze heeft lang niet dezelf de kwaliteiten. In de finale viel ze zelfs terug in vergelijking met haar serietijd. Een voor Oostduit se zwemsters hoogst ongebrui kelijke zaak. Haar eindtijd van 55,59 seconden was exact een volle seconde boven het wereld record van Krause. Men kan het achteraf betreuren dat de Nederlandse ploegleiding psychologisch niet beter heeft ingespeeld op deze relatieve kwestbaarheid van de jongste Oostduitse zwemgeneratie. Het wordt tijd dat men afstapt van doelen te formuleren in termen: de beste persoonlijke prestaties een kans hebben GUAYAQUIL (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam heeft de laatste acht bereikt van het wereldkampioenschap in Guayaquil, maar de passage naar de laatste vier is goed deels geblokkeerd door de nederlaag van gisteren (6-7) tegen Joegoslavië. Na de over winning van zaterdag met 12-5 op Frankrijk kwam dit eerste verlies na veertien wed strijden des te harder aan, omdat het resultaat blijft staan in de tweede ronde. Hetgeen inhoüdt dat de equipe van Denes Pocsik na de rustdag vandaag de ontmoetingen tegen Cuba en Hongarije móet winnen om een kans op een medaille te behouden. Die twee landen dienen teel hoger te worden aangesla gen dan Joegoslavië, waar Ivo Trumbic, de voormalige coach van Nederland, te weinig tijd heeft gehad om de vrijwel geheel vernieuwde equipe naar zijn hand te zetten. Ruw In Guayaquil dirigeert Trumbic een Joegoslavisch team dat het voornamelijk moet hebben van conditie en ruw spel. De Neder landse coach Denes Pocsik be treurde het dat scheidsrechter Rasmadan uit de Sowjet-Unie daar in het geheel niet tegen was opgetreden. Altijd waren er wel Joegoslavische handen en benen om vrij zwemmen te beletten. Desondanks vond aanvoerder Ton Buunk dat er te weinig was bewogen. Een andere, waarschijnlijk door slaggevende, factor was het feit dat Nico Landeweerd in het be gin van de derde periode met een omkeerfout en twee zware over tredingen voorgoed naar de kant moest. Van de drie persoonlijke fouten werd alleen de laatste te recht gegeven. Trumbic wist hoezeer de Hilversumse lichtge wicht strateeg de spil is waar het Nederlands team om draait. Hij zette zijn grootste komediema kers op hem en slaagde. De Nederlandse voorsprong van 4- 2 die bij het definitieve vertrek van Landeweerd op het score bord stond, was net niet groot ge noeg om Trumbic de kans te ont nemen het eindschot te plaatsen, dat in Guayaquil bekend begint te worden. Want ook tegen Cana da en Frankrijk dwong Joegosla vië de winst in de laatste periode af. Het begin van het prestigeduel was uiterst nerveus. De wedstrijd was nog geen twaalf seconden oud toen Van Es er al was uitge stuurd, gevolgd door Noorder- graaf. De minstens even nerveu ze Joegoslaven profiteerden niet en toen bij een doelpoging de bal boven de voortreffelijk keepen de Misdorp van de lat terugket ste, lokte Van Belkum bij een te genaanval een strafworp uit, die door Van Mil werd benut (1-0). Enkele minuten later kwam de gelijkmaker voort uit een vrijwel identieke situatie. Van Es schoot tegen de paal. De Joegoslaven braken uit en via Slokovic werd het 1-1. Nico Landeweerd was tevoren bij het blokkeren van een schot zo danig geblesseerd geraakt dat hij de arm niet meer boven water kon houden. Op de kant gaf fy siotherapeut Rolf Wagenaar eer ste hulp. Bij Landeweerds terug keer in het water stond Joegosla vië met 2-1 voor. De Hilversum mer nam onmiddellijk het heft in handen en scoorde twee voor treffelijke doelpunten. Het eerste na een samenspel met Van Mil, het tweede met een achterwaard- se boogbal na een combinatie tussen Noordegraaf en Van Es. Nederland doorstond en man-min- der-situatie en bij de break-out zorgde Stan van Belkum voor 4- 2. Met het definitieve vertrek van Landeweerd haperdb de motor echter. Van Mil, Van Es en ook Nieuwenhuizen lieten zich door de Joegoslaven verleiden tot per soonlijke duels die ze gedwon gen waren te verliezen. Van Bel kum raakte het overzicht kwijt. Hij maakte de overtreding die Sukno dc gelegenheid gaf in het begin van de vierde periode 5-4 te maken. Even later kreeg Buunk een trap, de trap die Be- bic de vrijheid bezorgde voor 5-5. Nog een keer zorgde Van Bel kum voor opluchting door een man-meer-situatie te benutten: 6-5. Maar meteen scoorde Bebic 6-6, terwijl Markovic met nog één minuut en veertig seconden te spelen Joegoslavië voor het eerst op voorsprong zette: 6-7. Met nog veertig seconden zuivere speeltijd veroverde Van Belkum de bal. Buunk werkte een tegen stander uit het water, maar het overzicht dat bij de daardoor ont stane man-meer-situatie nodig was, ontbrak na het vertrek van Landeweerd ten enen male. De bal bleef te ver van het Joegosla- viesche doel. In armoede schoot Noordegraaf maar van afstand, de bal werd gestopt en aan de kant van het bad hief Trumbic de armen omhoog. werd te weinig bewogen slipte hij de oorzaak op een finaleplaats. Dat werkt wellicht bij de matig begaafden, die in het 52 man sterke gezel schap van actieven, dat de KNZB naar Guayaquil afvaar digde, rijk vertegenwoordigd zijn, dat werkt niet bij iemand met een typische topsportmenta liteit als Annemarie Verstappen. Zo iemand heeft sterkere prik kels nodig. De 16-jarige Brabant se had er een paar uit eigen voor raad voorhanden: de stemming thuis en het feit dat ze de men sen, die ze in Ecuador heeft ont moet, niet wilde teleurstellen. Meute De openingsdag leverde één we reld- en één Europees record op. Op de 400 meter wisselslag re kende de heerseres van de laat ste drie jaar, de Oostduitse Petra Schneider, overtuigend af met de wereldkampioene van West- Berlijn, Tracy Caulkins. Terwijl de 19-jarige Olympische kam pioene ver aan het hoofd van de meute naar een nieuw wereldre cord van 4,36,10 snelde (tegen over het oude van 4.36,29) werd Tracy Caulkins op handslag ge klopt door de tweede Oostduitse Kathleen Nord. Voor de Amerikanen was de te leurstelling zo groot dat tijdens de ereceremonie een afkeurend gefluit te horen viel alvorens de sirene van een voorbij razende brandweerauto iedereen horen en zien deed vergaan. De West duitser Gross brak het Europees record op de 200 meter vrije slag. ZANDVOORT (GPD) - Jan Lammers is weer eens een werkloze formule-1-coureur. De leiding van het Theodore- team heeft de 26-jarige Zand- voorter de laan uitgestuurd, omdat hij geen resultaten in de Grand Prix-racerij behaal de. Lammers wist zich alleen voor de formule-1-wedstrijd in Nederland te kwalificeren. Daar viel hij halverwege uit. Voor de andere zes races, waaraan hij wilde deelne men, plaatste hij zich niet. In België, Monaco, Engeland en Frankrijk was hij te langzaam in de trainingen en in Detroit en Montreal bleef hij aan de kant vanwege een gebroken duim Theodore was Lammers' vierde team sinds hij in 1979 in de formule-1 begon. Eerder reed hij zonder succes bij Shadow, ATS en Ensign. Het mislukte formule-1-avontuur bij Theo dore kostte Lammers, die in totaal 21 Grand Prix heeft ge reden, ruim 200.000 gulden. Het slechte presteren lag vol gens Lammers aan de wagen, die volgens hem in vergelij king met de top-bolides veel tekort komt. De manager van Theodore, Sid Taylor, dacht daar anders over. Hij meende dat ook Lammers debet was, want, zo redeneerde Tayler, Derek Daly (nu bij Williams) had zich in de tijd voor Lam mers wel steeds weten te kwalificeren. Lammers; „Dat klopt, maar dat kwam, omdat het verschil tussen de Theo dore en de andere wagens be gin dit jaar kleiner was dan nu. De overige stallen had den geld om verder te ont wikkelen en Theodore niet. Daardoor zijn wij stil blijven staan en stilstand betekent, zoals iedereen weet, achter uitgang". Lammers: „Zakelijk gezien komt dit ontslag me erg slecht uit. Sportief heb ik er niet zo'n moeite mee, want achteraan rijden is nu ook niet alles. Dat levert niets op en is bovendien slecht voor de concentratie". Lammers richt zich vanaf nu alvast op het volgend seizoen. Hij hoopt erop dat Han Aker sloot van Renault Nederland door diens goede contacten in Frankrijk iets kan regelen bij de formule-1-stal van die firma. Bij Renault heeft zo wel Alain Prost als René Ar- noux te kennen gegeven aan het einde van dit jaar op te stappen. Bij Theodore neemt de Ierse formule-3-rijder Tommy Byr ne de plaats in van Lammers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8