c ANWB: oproep moet verbeterd y "Israëli's vermoorden burgers" Tanken zonder geld ook een proef voor kredietwaardigheid? Drie gewonden bij explosie in Bijlmer Sluit Centrumpartij uit Verpleegster terug uit West-Beiroet: Voor buitenlanders in Nederland Drukte op de wegen viel mee Hollandse veerdienst op Harwich gaat door ondanks Britse staking Vertrekhal ontruimd na twee valse bommeldingen Schiphol Comité stapt naar Raad van State: uornecke MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 Binnenland SCHIPHOL (ANP) - Wat het Is raëlische leger aanricht in West- Beiroet is het beste te omschrij ven als genocide (volkeren moord). Dit vertelde de verpleeg kundige Tineke Vlug uit Hilver sum gisteren op Schiphol bij haar terugkeer uit West-Beiroet, van waar zij vrijdag is vertrok ken. Zij heeft elf maanden ge werkt in een ziekenhuis in West- Beiroet, uitgezonden door het Medisch comité Palestina, dat dit ziekenhuis van de Palestijnse Rode Halve Maan (een soort Ro de Kruis-organisatie) had gea dopteerd. Het is de Israëli's niet te doen om militaire objecten, zij hebben het vooral gemunt op burgerdoelen en de gewone Palestijnse en Li banese mannen, vrouwen en kin deren. Als voorbeeld noemt zij het gebruik van fosforbommen, die afschuwelijke brandwonden veroorzaken en waaraan vele mensen na hevige pijnen meestal overlijden. Verder ook het ge bruik van cluster- en fragmenta- tiebommen. Dit zijn bommen met daarin splinters en hele klei ne bommetjes, die het lichaam van mensen doorzeven, aldus Ti neke Vlug. Zelf heeft zij twee Palestijnse kin deren behandeld, wier benen wa ren afgeslagen, nadat zij een ball point hadden opgeraapt die ver volgens explodeerde. Want ook cpppipoed on ha'Ipoints die ex ploderen als zij worden opge pakt, werpen Israëlische vlieg tuigen af op West-Beiroet. Van de vluchtelingenkampen rond West-Beiroet is zeventig procent vernietigd. De Palestijnse bevol king bivakkeert op het strand of in boomgaarden in het zuiden, vertelt de verpleegkundige. Het ziekenhuis, waarin zij zelf heeft gewerkt en dat in februari was gereed gekomen, compleet met verschillende medische afdelin gen, is niet meer te gebruiken na de Israëlische bombardementen. Met andere ziekenhuizen is het vol gens haar niet veel beter gesteld. Daarom heeft de Palestijnse Ro de Halve Maan 25 klinieken en noodziekenhuizen opgezet in veiliger delen van Beiroet, waar heen ook veel burgers zijn geëva cueerd. Dagelijks bombardeert het Israëli sche leger West-Beiroet van zee, van het land en met vliegtuigen. In totaal zijn daarbij de invasie in Libanon 10.000 mensen omgeko men en werden er 30.000 ge wond. DEN HAAG (GPD) - De ANWB en het Nationaal Bureau voor Toerisme vragen meer aandacht voor buitenlandse vakantiegangers in Nederland die wegens familieomstan digheden worden opgeroepen. Per dag worden gemiddeld zes buitenlanders in Neder land opgeroepen, maar vaak wordt er niet één bereikt. De twee organisaties doen hun be roep zowel op particulieren als op beheerders van plaatsen waar vakantiegangers bijeenkomen, vakantieverblijven in de ruimste zin: hotelrecepties, jachthavens, campings, jeugdherbergen, tank stations. Woordvoerder Kroon van de ANWB onderstreept de nood zaak van deze actie gezien het minimale aantal buitenlanders dat in Nederland wordt opge spoord - „tien a twintig procent" - terwijl van de 200 opgeroepen Nederlanders die buitenslands vertoeven nog altijd de helft wordt gevonden. Ernstig Bedacht moet worden, aldus Kroon, dat zulke oproepen altijd uitgaan aan mensen van wie fa milieleden in de eerste graad ge wond, ernstig ziek, stervend of overleden zijn. „Daardoor ge beurt het meer dan eens dat vakantiegangers die niet bereikt konden worden, bij thuiskomst enkele weken later moeten on dervinden dat zo'n familielid al is begraven of gecremeerd". ANWB en het NBT gaan hun actie voeren onder het motto 'Zoek een toerist die wordt vermist'. Zij zijn van plan om vinders van ge zochte buitenlanders met klei nigheden te belonen. Gedacht wordt aan speldjes, boeken en stropdassen. LOOSDRECHT (ANP) - Ongeveer 80 eigenaren van motorboten zijn gisteren in een demonstratief konvooi de Loosdrechtse Plassen opgevaren om te protesteren tegen het beleid van het Plassenschap voor Loosdrecht en omgeving. Het plassenschap verbiedt eilandbezitters hun bootje aan hun eigen grond (legakkers) af te meren; mensen die op hun eiland een huisje hebben staan mogen dat wel. De demonstranten verzetten zich te gen deze, naar hun mening discriminerende maatregel. WEERRAPPORTEN ADVERTENTIE Praktische hulp na een Jborstoperatie Amsterdam mist 26 16 0 De Bilt onbewolkt 26 17 0 Deelen onbewolkt 26 16 0 Eelde onbewolkt 30 17 0 Eindhoven onbewolkt 26 16 0 Den Helder licht bew. 24 20 0 Rotterdam mist 26 16 0 Twente onbewolkt 26 16 0 Vlissingen half bew. 25 18 0 Zd. Limburg licht bew. 25 16 0 Aberdeen motregen 18 13 01 Athene half bew. 29 23 0 Barcelona zwaar bew. 0 47 Berlijn onbewolkt 29 17 0 Bordeaux onweer 27 17 19 25 17 0 Genève 26 13 0 Helsinki onbewolkt 23 11 0 Innsbruck 26 13 0 Klagenfurt licht bew. 27 13 0 Kopenhagen onbewolkt 30 16 0 Lissabon half bew. 15 06 Locarno half bew. 27 13 0 Londen licht bew. 27 16 0 Luxemburg licht bew. 25 16 0 Madrid onbewolkt 27 13 0 Malaga onbewolkt 31 19 0 Mallorca geheel bew. 31 24 0 Munchen mist 11 0 Nice zwaar bew. 21 Oslo onbewolkt 15 Parijs mist 25 16 0 Rome onbewolkt 31 18 0 Stockholm mist 28 14 0 Wenen onbewolkt 27 16 0 mist 25 13 01 Casa Blanca half bew. 25 16 0 Istanbul onbewolkt 27 17 04 Las Palmas onbewolkt 27 20 - t.lJJMIJ.IIÜU.I.ill.l speciale badkleding. Als erkende speciaalzaak bieden wij een persoonlijke service met speciaal opge leide medewerksters. U kunt ons vrijblijvend een bezoek brengen. Bij ons krijgt U het boekje Weer zelfbewust door het leven. A DEN HAAG (GPD) - De voor het afgelopen weekeinde voorspelde topdrukte op de Europese wegen is uitgeble ven. Op alle autowegen naar het Zuiden was het aanzien lijk minder druk dan de ANWB had verwacht. Aange nomen wordt dat veel men sen te elfder ure besloten pas vandaag op stap te gaan. Daarbij kwam dat als gevolg van het ernstige verkeerson geluk op de Autoroute du So- leil talloze automobilisten ge dwongen waren vanaf Beau- ne andere routes te kiezen. Juist op deze toegangsweg naar het Zuiden werd de grootste drukte verwacht omdat afgelopen vrijdag voor tien miljoen Fransen de vakantie begon. De ANWB alarmcentrale ont ving minder meldingen van ongevallen dan het vorig jaar. Daarentegen kregen de cen trale in Den Haag en de steunpunten in Lyon, Barce lona en Mendrisio (Zwitser land) veel meer telefoontjes te verwerken van mensen die onderweg ziek waren gewor den. In die gevallen werd ge vraagd hoe te handelen. Is de ziekte zo ernstig en kan ie mand zijn voertuig niet meer besturen, dan wordt de auto van ANWB-leden door een medewerker van de bond naar huis terug gereden. In totaal 600 zaken kreeg de ANWB dit weekeinde te ver werken. Vooral zaterdag bel den veel mensen om te verne men of familie betrokken kon zijn geraakt bij het onge val met de bussen nabij Beaune. Verder kwamen er veel telefoontjes van Neder landers uit de omgeving van het Italiaanse Gardameer, waar zaterdagmorgen een wervelstorm heeft huisge houden. Veel tenten gingen de lucht in en werden onher stelbaar vernield. Een groot aantal vakantiegangers dat die morgen vanuit Noord-Ita- lië de terugreis naar Neder land inzette, kwam vele uren later thuis als gevolg van het slechte weer. In eigen land zorgde het mooie weer toch voor weinig extra drukte op de wegen. Alleen zaterdagmiddag rond het middaguur kwam het tot een aantal files op de bekende knooppunten (o.a. Zeelandroute, bij Eindhoven en tussen Arnhem en Apel doorn). Zondag was het zeer rustig op de wegen, meldde de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. Bij de explosie in het flatgebouw ontstond een ware ravage op de galerij waar zelfs de radiator van een van de vernielde woningen werd aange troffen. AMSTERDAM (GPD) - Gisteravond om tien uur heeft een explosie die in de hele Bijlmermeer doortrilde zeven woningen op de bovenste verdie ping van het flatgebouw Kleiburg vernield. Drie gewonden van wie één zeer ernstig zijn naar het nabijgelegen academisch medisch centrum gebracht. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, had de brand na ongeveer een half uur bedwongen. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend, maar de politie neemt aan dat het een gasexplosie is geweest. De bewoner, Machmud H. Nasser Eddine (25), is met ernstige verbrandingen naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam vervoerd. De gewonde zou afkomstig zijn uit Pakistan en een gezin met drie kleine kinderen hebben. De twee andere gewonden zijn een Nederlandse man en vrouw van respectieve lijk 28 en 35 jaar die op een andere etage wonen en door glassplinters waren geraakt. Zij konden na behandeling naar huis terugkeren. Op last van de brandweer zijn drie woningen op de tiende verdieping door de bewoners ontruimd in verband met instortingsgevaar. HOEK VAN HOLLAND (ANP) De voor vandaag afgekondigde algehe le staking bij de Britse veerdienst Sealink zal geen invloed hebben op het vaarschema tussen Hoek van Holland en Harwich, daar dit al sinds enige weken aangepast wordt uitgevoerd door Nederlandse schepen. Dit zegt de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ), die samen met Sealink de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt. Volgens een woordvoerder van de SMZ is het personeel van het Sealink- schip "St. George", dat op de lijn Hoek van Holland - Harwich vaart, al vier weken geleden in staking gegaan. Vanaf die tijd onderhouden de "prinses Beatrix" en de "koningin Juliana" van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland een aangepaste dienst. De afvaarten waren al veranderd sinds het andere Sealinkschip, de "St. Edmund" door de Britse regering in verband met de Falklandcrisis werd gevorderd. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland verwacht vandaag haar normale passagiersaanbod te kunnen verwerken. Alleen in het weekeinde moest wegens de grote vakantiedrukte een aantal niet-geboekte passa giers met bussen naar Oostende worden vervoerd. Zij maakten van daar uit de oversteek naar Engeland. De vakbond van de Sealink-werknemers riepen vrijdag op tot een algehe le staking om te protesteren tegen de door de directie aangekondigde ontslagen en loonsverlaging. De Britse staatsonderneming Sealink voert behalve op Hoek van Holland ook diensten uit op Frankrijk, Bel gië, Ierland en de Kanaaleilanden. SCHIPHOL (ANP) - Twee bommeldingen hebben zaterdagmorgen op de luchthaven Schiphol voor consternatie gezorgd. De vertrekhal Noord, waar het lijndienstverkeer wordt afgehandeld, werd door de politie ontruimd, alsmede de bovengelegen kantoorgalerij. De voorrijweg voor de vertrekhal werd gesloten. Even na twaalf uur werden de ruim ten en de weg weer vrijgegeven. Er was geen bom aangetroffen. De bommeldingen hadden tot gevolg, dat een tiental lijndienstvluchten door de onderbroken incheck-procedures vertragingen opliepen van één tot anderhalf uur. Het charter-verkeer ondervond geen hinder van de bommeldingen. De eerste bommelding kwam om 10.38 uur. de tweede twee minuten later. De telefonische, in het Nederlands gedane meldingen, kwamen binnen bij het afhandelingsbedrijf Aero Ground Services en de om roepdienst van de luchthaven. De meldingen waren hetzelfde: om half twaalf zou een bom bij balie 15 van Aero Ground Services in de vertrek hal-Noord ontploffen. Een woordvoerder van de nv Luchthaven Schip hol heeft dit meegedeeld. NIJMEGEN (ANP) - Het Nij meegs comité waakzaamheid te gen fascisme heeft zaterdag bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State beroep aangete kend tegen het besluit van het hoofdstembureau in de kies kring Nijmegen om de lijst van de racistisch genoemde Cen trumpartij voor de Tweede-Ka merverkiezingen geldig te ver klaren. Volgens het comité is de Centrum partij in Nijmegen op onrecht matige manier aan de ter onder steuning van de kandidatenlijst noodzakelijke 25 handtekenin gen gekomen. Het Nijmeegs hoofdstembureau verwierp vrij dag het beroep van het comité waakzaamheid tegen fascisme, omdat naar zijn mening formeel aan de in de Kieswet voorge schreven vereisten is voldaan Het comité zegt echter over verkla ringen van zes ondertekenaars van de lijst van de Centrumpartij te beschikken, die hun handte keningen ongeldig verklaard wil len zien nu is gebleken dat die bedoeld waren voor steun aan de Centrumpartij. Volgens het anti fascistische comité hebben de zes getekend op basis van be- driegelijke en onjuist informatie. Het hoofdstembureau ging vrijdag niet in op de verklaringen van de zes ondertekenaars die zich wen sen terug te trekken. Daar staat ze dan bij de kassa: mevrouw Lucassen uit Loowoude, het vuurrood kleurende hoofd in scherp contrast met haar giroblauwe jeanspak. Het gemak van haar postgiro is, in weerwil van de hardnekkige reclame van Postcheque- en Giro dienst, omgeslagen in een re gelrechte ramp. Ze staat rood op haar postreke ning. Het rechtstreeks met de controle-computer van giro en banken verbonden kasre gister van de supermarkt geeft dat onverbloemd aan, zodra ze haar plastic kaartje in de gleuf steekt. Mevrouw Lucassen wil dan ook het liefst ter plekke door de grond zinken, terwijl de win kelchef zo discreet mogelijk haar volgeladen karretje te rugrijdt naar de vakken. Geen saldo? Geen bood schappen! "Betaalpasje" Toekomstbeeld van een op ons afstormende computermaat schappij? Het zou kunnen. Sterker nog: in technisch op zicht is die toekomst niet eens zo ver meer af. Eind vol gend jaar start in Tilburg een proef bij een stuk of 60 benzi nepompen. waar getankt kan worden zonder dat er geld of cheques aan te pas hoeven komen. Even een plastic „be taalpasje" met ingebouwd minicomputertje in de kas sagleuf schuiven en op het zelfde moment is het ver schuldigde bedrag overge schreven van de rekening van de klant naar die van de pomphouder. Als de proef, die een jaar gaat duren, slaagt, wordt de „com puterkassa" (point of sale-ter minal in vakjargon) mis schien wel sneller dan we denken gemeengoed bij ben zinepompen, warenhuizen en supermarkten. De plastic be taalkaart gaat dan een groot deel van het huidige geld- en chequeverkeer vervangen met als belangrijke voordeel, dat dieven het nakijken heb ben, want de kaart is bevei ligd met een (in te toetsen) code, die alleen de eigenaar kent. Niet happig Veiligheid is dan ook het be langrijkste argument ge weest om de proef met de benzinepompen in en rond Tilburg te beginnen. Doordat er geen of nauwelijks contant geld meer omgaat, zal de aan drang om zo'n tankstation te overvallen ongetwijfeld een stuk minder worden, aldus de redenering van de olie maatschappijen, die al een tijdlang bij banken en Postgi ro op de invoering van het systeem hadden aangedron gen. Postgiro en banken op hun beurt waren er niet zo happig op. Met name de Postgiro niet, geeft de directeur Com merciële Zaken van de PTT- gelddiensten, drs. Hans Ver koren, eerlijk toe. De Giro vreesde een niet onaanzienlij ke wegstroming van girosaldi van de Tilburgse automobi listen naar de bankrekenin gen van de pomphouders. „We zouden, met andere woorden, wel mee moeten betalen aan de kosten van het experiment en op de koop toe een groot saldiverlies moeten lijden. Dat was niet erg aantrekkelijk voor ons". Het probleem is intussen opge lost, nu een belangrijk deel van de betrokken pomphou ders heeft toegezegd naast hun bankrekening ook een girorekening te zullen ne men, waardoor girosaldi in principe girosaldi blijven. En zo kon onlangs, tijdens een vergadering van het college van overleg van de gezamen lijke banken, vertegenwoor digers van de Postgiro en de oliemaatschappijen, dan ein delijk het sein op groen wor den gezet voor het Tilburgse experiment, te starten najaar 1983 Eerst tanken In tegenstelling tot bijvoor beeld in België, waar de auto mobilist met zijn plastic kaar tje de benzinepomp moet ontgrendelen (en dus pas benzine kan tanken als blijkt dat er geen negatief saldo is), kan de Tilburgse automobi list zorgeloos de slang in de tankhals hangen. Na het tan ken moet hij, net als nu, naar de kassa lopen, waar de aan wezige kassier het pasje in de gleuf stopt „Dat systeem hebben de olie maatschappijen en de pomp houders bewust willen hand haven terwille van de omzet in het winkeltje", licht Ver koren toe. Een autorijder, die niet meer per se naar de in die shop opgestelde kassa hoeft, zal ook niet gauw wat snoep, een frisdrankje, een pakje sigaretten of misschien zelfs wel een reserveonder deel voor de auto meenemen. Vraag is natuurlijk wat er ge beurt als er een lampje gaat branden op de kassa, waaruit blijkt dat de automobilist in kwestie (te) rood staat. De benzine zit al in de tank. Haal dat maar eens terug. Verko ren: „Dat vinden die pomp houders helemaal geen pro bleem. Ze krijgen nu ook re gelmatig klanten, die bij het betalen ontdekken dat ze hun portefeuille kwijt zijn of zoiets. Dat risico lopen ze nu eenmaal en ze zullen straks waarschijnlijk wel niet an ders reageren dan nu. name lijk de klant vragen iets van waarde achter te laten, zoals het kunstgebit of een horloge of zoiets, totdat de betaling is geregeld". Marge Terug even naar de door de re clamemakers van de Postgiro verzonnen mevrouw Lucas sen. Staat die nou straks, la ten we zeggen: over een jaar of tien, inderdaad met blo zende konen bij de kassa van haar supermarkt, omdat haar giro- of banksaldo negatief is? Verkoren. „Dat denk ik niet Rood staan is tot op zekere hoogte geaccepteerd in het betalingsverkeer. Als je die mogelgkheid in zo'n compu tersysteem ongedaan maakt, gaat natuurlijk memand die plastic kaartjes gebruiken. Dan wordt het systeem van zijn levensdagen niet popu lair. Je kunt daar allerlei op lossingen voor bedenken, bij voorbeeld door een zekere marge in te bouwen, zodat je pas niets meer kunt kopen zodra je negatieve saldo ho ger is dan, ik noem maar een willekeurig bedrag, duizend gulden". Akkoord, maar dan sta je na tuurlek nog voor paal als je die limiet overschrijdt. Dat lijkt niet erg aantrekkelijk Verkoren: „Zoiets hoeft na tuurlijk niet pas aan de kassa te blijken. Je kunt bg de in gang van een winkel een ap paraat neerzetten, waarmee de mensen voor het bood schappen doen even met hun kaartje controleren of ze nog voldoende krediet hebben. Dat is een stuk minder gê nant dan met een al volgela den winkelwagentje bg de uitgang tot die ontdekking te moeten komen". EGBERT Z1JLEMA

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7