Staatsgreep in Kenia verij deld "Grote politiek" beheerst congres VN over ouderdom Verslagenheid in Frankrijk na busramp Solidariteit doet oproep bij herdenking in Polen Wijziging Panamese politiek r x Z P/DPA) - De of- Verwarring op congres OAF, Discussie in,media over veiligheid wegen en vakantiespreiding L .c van de Warschau- -g van het verboden /S Vakverbond "Solidari- yr neeft zich gisteren via een r -dspreker gewend tot de dui zenden bezoekers van het mili taire Powazki-kerkhof in War schau. Dezen herdachten de do den van de opstand tegen de Duitse bezetters op 1 augustus 1944. Zeker 10.000 personen schreden langs de graven toen plotseling uit een luidsprekerkast voor het centrale monument voor de do den de woorden klonken "hier is radio-Solidariteit". Vervolgens kondigde Zbignieuw Bujak, die lid is van de voorlopige nationale commissie van het vakverbond, aan dat er in de tweede helft van de maand plakacties van Solida riteit te verwachten zijn. Vanaf 13 augustus (dan is het twee jaar geleden dat de stakingen begon nen op de Lenin-werf in Gdansk die leidden tot de oprichting van het vakverbond, red.) moeten de sympathisanten van Solidariteit Buitenland MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 hun "propaganda-acties verster ken en de protesten opvoeren" om aan te dringen op het op nieuw toelaten van het vakver bond van Lech Walesa, aldus Bu jak. Terwijl de officiële ceremonie zich voltrok bij de zuil voor de helden van de opstand van Warschau, verzamelden zich verscheidene duizenden mensen bij de plaats waar 15.000 te Katyn gedode offi cieren werden herdacht. De Duitsers en de Russen hebben elkaar beschuldigd van deze massamoord, die in het begin van de Tweede Wereldoorlog werd gepleegd in het bos van Smolensk. Bij de opstand van Warschau, die 63 dagen duurde, stierven meer dan 200.000 Polen, terwijl het rode leger wachtte aan de oostelijke kant van de Wistula. In een Rooms-Katholieke kerk in Warschau is een mis opgedragen voor Lech Walesa, de leider van Solidariteit, die sinds 13 decem ber geïnterneerd is. In de kerk van het Heilige Kruis, in het cen trum van de Poolse hoofdstad, waren 2.000 gelovigen bijeen. Hij zei er niet bij wie erom had ge vraagd. Op het plein van de overwinning, waar de bevolking in het afgelo pen jaar herhaaldelijk bijeen kwam bij een uit bloemen be staand kruis op de plek vanwaar vorig jaar de vroegere primaat van de katholieke kerk, kardi naal Wyszynski werd begraven, kwam gisteren weer een nieuw bloemenkruis. Ordetroepen had den het aanwezige kruis in de nacht van zaterdag op zondag verwijderd. Op hetzelfde plein werd een mili taire parade gehouden en werd een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Bij het bloemenkruis hadden zaterdag 1.000 Polen gedemonstreerd. De manifestatie, waarbij de deelne mers liederen zongen en het V- teken maakten, was de eerste sinds de leiding van het onder gronds gegane vakverbond haar aanhangers had opgeroepen niet- meer te protesteren om een ge schikt klimaat te scheppen voor besprekingen met de autoritei ten. Vijf ondergedoken kopstukken van Solidariteit hebben in een verklaring die in het weekeinde circuleerde, de plannen van de regering verworpen die een ge leidelijke afschaffing inhielden van de uitzonderingstoestand die sinds december van kracht is. Ze riepen op tot nieuwe de monstaties en tot het vormen van een verzetsbeweging op bre de basis. Hun oproep vormde een reactie op een toespraak van de militaire leider, generaal Woj- ciech Jaruzelski. Deze had op 21 juli duidelijk gemaakt dat Soli dariteit in zijn oude vorm niet te rug kan komen en dat de tijd nog niet rijp is voor het opheffen van de uitzonderingstoestand. (Van onze correspondent Albert Stol) TRIPOLI/DEN HAAG - De president van Kenia, Daniel Arap Moi, heeft gisteravond regering- en legersleiders bedankt voor hun loyaliteit en tegelijkertijd een avondklok ingesteld. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan een poging tot staatsgreep van het leger. Nadat gisterochtend een deel van de Keniase luchtmacht probeer de de macht aan zich te trekken, is er in de hoofdstad Nairobi op grote schaal geplunderd en zijn bij schermutselingen zeker 8 burgers gedood en 50 gewond. Enkele toeristen en buitenlan ders hebben problemen gehad met plunderende militairen, maar gisteravond was niets be kend over ernstige problemen met buitenlanders. Na de boodschap van de president voor de nationale radio wordt verwacht dat leger en politie de situatie op korte termijn onder controle krijgt. De opstandelin gen hadden in de nacht van za terdag op zondag vanaf de lucht machtbasis Embakasi, vlak bij de Keniase hoofdstad, onder meer het nationale radiostation overgenomen. In een eerste uit zending werd meegedeeld dat een „militaire raad van verlos sing" was opgericht, de grond wet was opgeschort en dat alle politieke gevangenen werden vrijgelaten. Terwijl de bevolking werd gelast de eerste 24 uur niet op straat te komen, werden studenten in Nairobi opgeroepen te demon streren voor het nieuwe bewind. Er zijn inderdaad zes bussen met zingende studenten in de Kenia se straten gesignaleerd. Ook is er door soldaten en burgers geplun derd, waarbij vooral winkels van Aziaten het moesten ontgelden. De minderheidsgroep van Azia ten heeft in Kenia al eerder te maken gehad met dergelijke pro blemen, een aanzienlijk deel heeft het land sindsdien verla ten. De poging van de luchtmacht van Kenia de regering van president Daniel arap Moi omver te wer pen veroorzaakte ook grote ver warring in de Libische hoofdstad Tripoli, omdat juist van Moi, de huidige voorzitter van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid (OAE), werd verwacht dat hij zijn gewicht in de strijd zou werpen om de topconferentie te redden. Men gist hier naar de juiste rede nen van de luchtmacht-opstand. Was die alleen gericht tegen het bewind van Moi, dat elke, ook wettig toegestane oppositie smoort, of speelde ook de confe rentie in Libië een rol? Indien de opstand alleen tegen Moi was gericht, dan zou volgens ve len, hier aanwezig, het logischer zijn geweest als de opstandelin gen met het plegen van een staatsgreep hadden gewacht tot dat Moi later deze week - waar schijnlijk dinsdag - zou zijn ver trokken naar de Libische hoofd stad, zoals hij vlak voor het weekeinde had aangekondigd. Dat dit niet gebeurde, zou erop kunnen wijzen dat de poging tot staatsgreep indirect tegen de topconferentie was gericht, die dan nog verder in moeilijkheden zou zijn gekomen door het even tuele afzetten van de president en huidige voorzitter van de OAE. De hier aanwezige Afrikaanse mi nisters weigerden ieder com mentaar, omdat er sprake was van een binnenlandse aangele genheid van Kenia. Of Moi nu nog zal komen - of op tijd - gezien de situatie in zijn land, valt te be twijfelen. Ondanks het feit dat er nog steeds niet voldoende minis ters van buitenlandse zaken aan wezig zijn op de ministersconfe rentie, die aan de top voorafgaat om de agenda vast te stellen, gaan de voorbereidingen voor de top gewoon door en worden overal op de muren nieuwe opge wekte posters opgehangen. Volgens Archie Mogwe, minister van buitenlandse zaken van Botswana en voorzitter van de ministersconferentie, kunnen de pogingen om uiteindelijk het quorum te halen en de officiële ministersconferentie te laten be ginnen tot ongeveer 3 augustus doorgaan, omdat er daarna geen tijd meer overblijft voor de staatshoofden om Tripoli op 5 augustus te bereiken, de dag dat de topconferentie moet begin nen. Als de ministersconferentie op 3 augustus nog steeds informeel zal moeten bijeenkomen, door het ontbreken van het vereiste aantal om officieel aan het werk te gaan, voorziet hij geen topcon ferentie op 5 augustus en zal hij zijn eigen staatshoofd adviseren niet uit Botswana te vertrekken, maar af te wachten of Daniel Arap Moi zal besluiten de top ge heel af te gelasten, uit te stellen of mogelijk in te korten in af wachting van de deelneming van voldoende landen. De Libische woordvoerder, dr. Ali Abdoessalaam Treiki, ambassa deur van zijn land bij de Verenig de Naties, verklaarde daarente gen ervan overtuigd te zijn, dat de Afrikanen er uiteindelijk alles aan gelegen is hun eenheid te la ten bestaan. Hij zei verder: „Ook als er geen quorum bereikt wordt tijdens de bijeenkomst van de ministers van buitenland se zaken, dan wil dat nog niet zeggen dat de staatshoofden niet zouden komen. Niets kan ze ver hinderen toch zelf te komen, want het is hun topconferentie. Zij kunnen dan hun eigen agen da wel opstellen". Indien de zogenaamde gematigde Afrikaanse landen (de groep lan den die weigert de Democrati sche Arabische Republiek Saha ra te erkennen), al dan niet met Amerikaanse steun, erin zouden slagen de topconferentie te blok keren, betekent dat tevens dat zij gastland Libië alleen laten staan en de deur sluiten voor een dia loog met Khadaffi, die voor bei de partijen en hun betrekkingen uiterst nuttig zou kunnen zijn. LIVERPOOL (AP) - Afgelopen weekeinde zijn er weer ongeregeldheden geweest in Toxteth, de verpauperde wijk van de Engelse havenstad Liver pool. In een leegstaand flatgebouw werd brand gesticht, waarna de poli tie de straat afzette. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De zes oppositie partijen in Panama, onder lei ding van de christen-democrati sche partij, zien de presidents wisseling van afgelopen vrijdag avond als een staatsgreep. Presi dent Aristides Royo zou volgens de oppositie niet wegens gezond heidsredenen zijn afgetreden, zo als de officiële versie luidt, maar op aandringen van de Nationale Garde. Het onverwachte aftreden van de als progressief bekend staande Royo heeft in ieder geval belang rijke gevolgen: de Nationale- Gardechef, generaal Ruben Pa redes, een populaire militair met conservatieve trekjes, heeft zich plotseling opgeworpen als de nieuwe sterke man van Panama; en Ricardo de la Espriella, die een intieme vriendschap met ge neraal Paredes onderhoudt, zal als nieuwe president ongetwij feld de progressieve buitenland se politiek van Panama bijsturen om de relaties met de Verenigde Staten te verbeteren. President Royo ontpopte zich tij dens de Falkland-crisis als een van de felste voorstanders van een organisatie van Amerikaanse staten zonder de Verenigde Sta ten. Vorige week nog bracht hij een bezoek aan de Venezuelaan- se president Herrera Campins om het met hem eens te worden over een ontmoeting van alle Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken met in de plaats van de vertegenwoordiger uit Washington de Cubaanse minis ter. Een dergelijke ontmoeting had op 17 december in Panama moeten plaatsvinden, maar lijkt na het wegvallen van Royo een onmogelijke zaak geworden. Tevens had Koyo deze week een uitgebreid protest willen indie nen tegen de Amerikaanse schendingen van de Panamaka naal-akkoorden. In de eerste plaats omdat de Amerikanen Britse schepen door het Pana makanaal hadden laten passeren tijdens het conflict om de Falk- land-eilanden. Ten tweede zou de opleiding van Salvadoriaanse officieren op Panamees grondge bied aan de kaak worden gesteld. En als laatste punt zou de inzet van in Panama gestationeerde Amerikaanse transportvliegtui gen en piloten bij de huidige oe fening op Hondurees grondge bied, nabij de grens met Nicara gua, worden aangevallen. In de Panamakanaal-akkoorden staat namelijk dat de Amerikaanse troepen in Panama zich moeten beperken tot de bewaking van de kanaalzone. De progressief geïnspireerde Aris tides Royo werd in 1978 door de legendarische Panamese leider Omar Torrijos opgedragen om zich over het presidentschap te ontfermen. Om het politieke evenwicht te behouden benoem de Torrijos de nauw met het na tionale zakenleven verbonden Ricardo de la Espriella tot vice- president. En die maakte Royo het leven bijna onmogelijk na het mysterieuze vliegtuigonge luk waarbij Torrijos op 31 juli van het vorig jaar om het leven kwam. In eerste instantie kon Royo nog rekenen op de steun van de op volger van Torrijos als comman dant van de Nationale Garde, ko lonel Florencio Flores. Maar die werd in maart van dit jaar by een soort van semi-staatsgreep afge zet door de ambitieuze kolonel Ruben Paredes. Royo werd van die machtswisseling pas twaalf uur later op de hoogte gesteld. Hij werd op die manier bijna gei- soleerd in zijn machtspositie en wist mede daarom geen ant woord meer te geven op de ern stige economische crisis in Pana ma en de elkaar opvolgende sta kingen. Een als Cesar verklede oudere man, lauweren rond zijn hoofd, demonstreert bij de ingang van het imposante Hofburgpaleis, waar de deel nemers aan de Wereldconfe rentie over vergrijzing in- en uitlopen. „Vrede voor ieder een" staat op zijn banier in drie talen te lezen. Een toe passelijke tekst, want deze eerste wereldassemblée van de Verenigde Naties over dit onderwerp weerspiegelt alle internationale conflicten. Van het Midden-Oosten tot de bevrijdingsstrijd in Zuidelijk-Afrika en die van Polisario in het noordwesten van de Sahara. Vooral de Israëlische invasie in Libanon overschaduwt de conferentie. De zgn. groep van 77, waarin de ontwikke lingslanden verenigd zijn, wil Israël in een speciale resolu tie scherp veroordelen, ook al ligt een verband met de ver grijzing van de wereldbevol king niet direct voor de hand. Dat politieke kwesties hier de overhand krijgen, vinden vele deelnemers verwerpe lijk: „Een afschuwelijke zaak, het is om je dood te er geren", zegt Michaël van Thiel. Hij is voorzitter van de bejaardenbond COSBO, die in Nederland totaal 400.000 leden telt. Vooral de Arabische landen slagen erin op vindingrijke wijze vergrijzing te verbin den met politiek. De af gevaardigde van de Arabi sche Liga, bijvoorbeeld, deed dit als volgt: „Elke Arabische burger is nu verzekerd van veiligheid op hogere leeftijd. Elk individu op gevorderde leeftijd heeft immers het recht te leven in vrede. Maar wat er vandaag gebeurt in Li banon is een flagrante schen ding van dit recht. Vele oudere Palestijnen zijn ge bombardeerd tijdens de re cente aanvallen op Beiroet. De oorlog daar neemt vele vormen aan; zonder aanzien des persoons worden oude ren gedood in vluchtelingen kampen, samen met kinde ren, vrouwen en onschuldige mannen. Het is de plicht van de internationale gemeen schap om deze daden te Ver oordelen". De eerste politieke incidenten dienden zich al begin deze week aan in de vergadering. Toen de Israëlische gedele geerde, Ben Zion Rubin, het woord voerde over de vergrij zingsproblemen in zijn land, stapten Arabische landen uit protest op. Ze verlieten de vergaderzaal vergezeld van de Sowjet-Unie en enkele Oosteuropese staten. UNWRA, de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen, schrijft hier in een rapport, dat van de bijna twee miljoen vluchtelingen zeker 150.000 ouder zijn dan 60, van wie 20.000 ouder dan 80 jaar. De VN concludeert dat sommigen meer dan de helft van hun leven hebben doorgebracht in kampen op een steenworp afstand van de plek waar ze ooit als vrije burgers hebben gewoond. Een andere politieke kwestie die hier veel tijd opslokt is het recht op zelfbeschikking van de Saharawi-volkeren. De Democratische Sahara- Republiek, uitgeroepen door de verzetsbeweging Polisa rio, wordt niet erkend door Marokko. Maar de strijd van Polisario wordt wel gesteund door Algerije. Marokko en Algerije nemen niet eens meer de moeite om een ver band te forceren tussen ou der worden en de Noordwest- afrikaanse guerrilla-oorlog. De beide afgevaardigden ma ken elkaar onverbloemd voor rotte vis uit en de voorzitter van de plenaire vergadering, de Oostenrijkse oud-minister Hertha Firnberg, laat ze rus tig hun gang gaan. Ook binnen de commissiever gadering, waar aan een actie plan wordt gewerkt met een veertigtal aanbevelingen, ko men politieke kwesties veel vuldig ter sprake. De Sowjet- Unie slaagde erin ontwape ning te verbinden met ouder worden. Niet-gouvernemen- tele organisaties, waarvan er hier 240 vertegenwoordigd zijn, willen de wapenrace eveneens ter discussie stel len. Zij vragen zich af wat voor nut het heeft om te pra ten over ouder worden wan neer de wereld met de druk op één knop vernietigd kan worden. Nederland, dat aan het thuis front flink bezuinigt op be jaardenhulp, maakt hier goe de sier als toonbeeld van de verzorgingsstaat. In het ont- werp-actieplan wil delegatie leider Peter Blommesteijn een groot aantal wijzigingen introduceren die de vooruit strevendheid van Den Haag gestalte moet geven. „Beslui ten die oudere burgers aan gaan-worden regelmatig ge maakt zonder medezeggen schap van die burgers zelf, vooral waar het hoge bejaar den, zwakkeren of gehandi capten betreft". Deze paragraaf wil Den Haag in het slotdocument op laten nemen, met de toevoeging: „Medezeggenschap van ou deren bij de ontwikkeling van gezondheidszorg en -diensten moet worden aan gemoedigd". „Mooie woorden"., zo reageert J. van Geffen, directeur van de Federatie van Bejaarden tehuizen, bitter. „Daar kopen we niets voor. Vooral niet als je weet dat Den Haag het mes wil zetten in de subsidies voor de bejaardenzorg". De meningen lopen uiteen over het nut van dit actieplan, dat moet gelden voor 157 ver schillende lidstaten van de VN. De Nederlandse delega tie vindt eenstemmig dat het weinig zin heeft een clausule op te nemen over bijvoor beeld een minimumpensioen voor bejaarden, omdat de overgrote meerderheid van ontwikkelingslanden daar voorlopig niet aan toe is. Het actieplan, dat vrijdag naar verwachting zal worden aan genomen, blijft daarom vaag. Geen enkele regering zal bij voorbeeld aanstoot nemen aan een clausule zoals deze: „Het stereotiepe van de be jaarde met fysieke en psycho logische tekortkomingen moet worden opgeheven". Of deze tenslotte: „Aandacht moet geschonken worden aan het feit dat voldoende en gepaste voeding van wezen lijk belang is voor het welzijn van bejaarden". WILLEM OFFENBERG (Van onze correspondenten) CREPY-EN VALOIS - President Francois Mitterrand en premier Pierre Mauroy zullen dinsdag de laatste eer bewijzen aan de 44 schoolkinderen en 9 volwasse nen die zaterdag in alle vroegte de dood vonden bij het ergste au to-ongeluk uit de Franse geschie denis. Het aantal slachtoffers was zo groot omdat de bus waar in de omgekomen kinderen za ten. direct na het ongeval vlam vatte en vluchten onmogelijk werd doordat deuren en ramen als gevolg van de klap niet kon den worden geopend. Het drama speelde zich af nabij Beaune. De kinderen waren op weg naar een vakantiekolonie in Zuid-Frank rijk. Gisteravond waren nog slechts en kele lichamen geïdentificeerd Veie duizenden mensen trokken gisteren langs de stoffelijke res ten. die waren opgebaard in eer. gymnasium in Crèpy-en-Valois. In de rouwkamer deden zich hartverscheurende taferelen voor. Uit binnen- en buitenland zijn blijken van medeleven geko men. PLO-leider Yasser Arafat stuurde president Mitterrand een brief met de tekst: „We kun nen de vertwijfeling van anderen nooit helemaal begrijpen". De laatste zaterdag van juli, wan neer in Frankrijk de grote vakan- tiegolf losbarst, wordt ieder jaar omschreven als „zwarte zater dag". Dit jaar kreeg die bena ming een wel heel wrange bij smaak. In heel Frankrijk heerste grote ver slagenheid na de ramp. Al direct braken op radio en televisie dis cussies uit over de grote ver keersonveiligheid in Frankrijk. In Europa staat Franrjkijk duide lijk aan de top voor wat betreft het aantal verkeersongelukken Het afgelopen weekeinde zijn ook weer stemmen opgegaan om de vakanties meer te gaan sprei den en zodoende de drukte op dc wegen enigszins te remmen. Op de „zwarte zaterdag" begint ie- Tegen twee uur zaterdagmorgen ontstond het zware ongeluk op de Autoroute du Soleil, ter hoog te van Beaune waar de snelwe gen Parijs-Lyon en Mulhouse- Beaune samenkomen. Twee per sonenauto's botsten bij hevige regenval op elkaar. Vervolgens knalden twee autobussen, die achter elkaar reden, en een paar andere auto's er boven op. Er brak onmiddellijk brand uit, die alle voertuigen in korte tijd ver woestte. De kinderen uit de eer ste bus konden via de voordeur nog net op de tijd de bus verla ten. De jongens en meisjes in de achterste bus verbrandden le vend. Slechts 14 inzittenden wis ten via de achterdeur te vluch ten. De anderen hadden tever geefs geprobeerd de geblokkeer de voordeur te openen. Ooggetuigen hebben verklaard dat de bussen, die uit Parijs kwa men, met een snelheid van onge veer 130 kilometer per uur zou den hebben gereden. Op het tijd stip van het ongeval was de weg glad als gevolg van hevige regen val. Het staat vrijwel vast dat de voertuigen die bij het ongeluk waren betrokken met veel te ho ge snelheid hebben gereden. De Franse justitie is direct na het on geval met een onderzoek gestart. De Autoroute du Soleil bood zater dagmorgen bij zonsopgang een macaber beeld. Temidden van de geblakerde wrakken waren brandweerlieden uren bezig met het bergen van de verbrande stoffelijk resten van de slachtof fers. De autoweg was voor alle verkeer afgesloten. Tegen het middaguur werd de verkeerssi tuatie weer normaal. Het laatste ongeluk in Frankrijk waarbij een groot aantal kinde ren om het leven kwam gebeur de in 1964 toen in de Savoie een autobus in een ravijn reed. Daar bij vonden 14 kinderen de dood. In juli 1973 stortte in de Alpen een bus met Belgische toeristen in een ravijn. Dat ongeval eiste 43 mensenlevens. Ouders van twee omgekomen kinderen staan vertwijfeld voor het gebouw waür de slachtoffertjes zijn opge baard. Niet meer dan zes kinderen konden na de busramp worden geïdentificeerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6