c Warmond: strijd om recreatiegebied in Hemmeerpolder y [Le/cfee agenda Schitterend vuurwerk sluit paardenweek af Fietsers voor Casa Materna nu in Napels ,/lte-77fk Stad en rand MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 n Bijdragen: Wim Weqman Adriaan Brandenburg Titel voor viertal Zowel het wereldrecord paal- zitten voor dames als dat voor heren is gisteren in Noordwijkerhout verbeterd. Frans Bierman. Gerrie van den Burg. Bas Ouwehand en Nico Meeuwenoord stapten gezamenlijk na 102 uur en drie minuten van hun palen af en verbeterden daarmee het oude wereldrecord met een uur. Toen zij het record verbraken, werden zij ont haald op bloemen en cham pagne. Corina Koetsier werd zondagmorgen vroeg na 89 uur en 23 minuten te hebben gezeten, door het medisch team van haar zitplaats ge haald. Haar oude wereldre cord heeft zij met bijna acht uur verbeterd. Jan Poolman, die samen met Richard Stam en Hendrik Steenbeek het oude record in zijn bezit had. viel zaterdag middag van zijn paal af. Pool man: "Ik was -helemaal niet kapot, dat niet. Maar ik heb een black-out gekregen ter wijl ik wat oefeningen deed. Ik moet langzaam van mijn plank af zijn geschoven. Ik probeerde me nog vast te grijpen aan de parasol-stan daard. maar die brak af. Ik heb de zaak op het laatste moment onderschat, denk ik". Corina Koetsier wist zich niet veel meer te herinneren van het afstappen. "Ik weet al leen dat ik ontzettend ver moeid ben". Frans Bierman was er van de vier overgeble ven paalzitters het slechtst aan toe. "Af en toe dacht ik: wat doen al die mensen hier? Het drong nauwelijks meer tot me door wat er allemaal gaande was. Het liefst was ik weggevlucht", zei Bierman. Nico Meeuwenoord maakte nog de fitste indruk. "Ik zou nog wel een dag hebben kun nen blijven zitten. Maar we hebben met z'n vieren de af spraak gemaakt dat we sa men zouden afstappen". Meeuwenoord zegt dat hij zijn goede conditie onder r heeft te danken aan het speciale voedsel dat hij gedu rende de ruim vier dagen tot zich heeft genomen. "Ik heb geen eten aangenomen van het medisch team maar een mengsel van eiwitten en melkpoeder gegeten. Dat wordt namelijk helemaal door je lichaam opgenomen. Je darmen werken bijna niet meer als je zo lang zit. Het eten hoopt zich op als het niet wordt verteerd, waardoor er gassen vrijkomen in je dar men. En daar word je ontzet tend moe van". Gerrie van den Burg beweerde toen hij nog op zijn paal zat, dat hij nog wel twee dagen zou kunnen doorgaan. Vol gens zijn broer, die hem be neden stond aan te moedi gen, was dat echter bluf. "Hy is op. Hij heeft het ontzettend moeilijk gehad. Od een gege- i moment kreeg hij denkbeelden, hij meende bij voorbeeld dat de lucht 's nachts het dak was van een grote schuur. Of dat het wa ter stilstond en dat de palen langzaam wegdreven". Bas Ouwehand zei dat hij veel steun heeft gekregen van zijn mede-paalzitters. "Het was erg gezellig. Vooral toen Liek de Jong er nog zat. Hij heeft de boel flink aan de gang ge houden met zijn fratsen. Het is eigenlijk een prima erva ring geweest. Ik heb er veel goede kennissen aan overge houden". Liek de Jong, de "illegale" paalzitter, is in de nacht van donderdag op vrijdag van zijn balk afgetrokken door nog onbekende personen die met een jeep het Oosterduin- se meer in reden. De Jong hield aan dit voorval een ka potte knie over. Na te zijn be handeld keerde hij weer te rug naar zijn balk, maar hij gaf zijn poging vrijdagavond op. Aad van Werkhoven, die met zijn poging geld probeerde in te zamelen voor het clubhuis van zijn rugbyvereniging "The Bassets" moest zater dagmiddag afhaken. Dit on danks zijn overtuiging het re cord te breken. Wel heeft hij een aardige som geld bijeen weten te garen. Hoeveel pre cies, is echter nog niet be kend. De Noordwijkerhoutse evene mentencommissie, die het paalzitten heeft georgani seerd, was dik tevreden over de deelnemers en het aantal bezoekers. De paalzitters ble ven gemiddeld langer zitten dan hun collega's van vorig jaar. De evenementencom missie meende dat dit kwam door het betere weer en door de betere motivatie van de deelnemers. Volgens de organisatie bezocht een recordaantal toeschou wers het wereldkampioen schap. Waren er vorig jaar te gen de vijftigduizend bezoe kers, nu hebben er, volgens een voorzichtige schatting, zeventigduizend mensen naar het evenement gekeken. Het strand bij het Ooster- duinse meer was gisteren zo vol, dat er bijna geen doorko men aan was. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, 'Wuthering Heights' van Ro bert Fuest, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000 Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, film- middag, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 juli tot 6 aug door: Apotheek Leiden Z-W, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Aanrijding tussen auto en koelkast VOORSCHOTEN - Een aanrij ding tussen een koelkast en een auto had vanochtend om half zes plaats op de Leidseweg in Voor schoten. Een automobilist reed over deze weg richting De Vink. Toen een auto uit de tegenover gestelde richting kwam aanrij den, moest de bestuurder op de vrij snalle weg uitwijken. De keus die hij kon maken: of tegen de andere auto aanrijden, of een koelkast meenemen, die half op de rijweg lag. De automobilist koos voor het laatste. De koel kast werd geramd, die op zijn beurt weer in aanraking kwam met een geparkeerde auto. De blikschade was vrij groot. Automobilist had haast LEIDEN Een 70-jarige automo bilist ramde zaterdagavond om streeks acht uur twee geparkeer de auto's aan de Hoge Rijndijk. Hij reed door naar de Kanaalweg en botste daar eveneens tegen twee geparkeerde auto's. Zijn eigen auto en één van de ge parkeerde auto's werden totaal vernield. De man die overigens niet had gedronken - verklaarde dat hij haast had om elders in de stad zijn echtgenote op te halen. Auto van weg WASSENAAR - Een 61-jarige au tomobilist uit Wassenaar raakte gistermiddag op de Backersha- genlaan door onbekende oorzaak van de weg en botste eerst tegen een verkeersbord om vervolgens tegen een boom tot stilstand te komen. De brandweer kwam eraan te pas om de echtgenote van de be stuurder uit de totaal vernielde auto te bevrijden. De vrouw werd met ernstig been- en bek kenletsel in het Bronovo-zieken- huis in Den Haag opgenomen. De man kon het ziekenhuis on middellijk na behandeling weer verlaten. Hemmeerpolder - recreatiegebied of niet. Als het aan de gemeente Warmond ligt niet. WARMOND - De bezwaren van de gemeente Warmond tegen het verdwijnen van de Hemmeerpol der worden door het recreatie schap Noord-Zuidhollands Plas- sengebied niet gedeeld. In de Hemmeerpolder zouden aanleg steigers moeten komen. Verder zouden er horecavoorzieningen moeten worden gebouwd en zou er een aangelegd moeten wor den. Warmond heeft deze plan nen afgewezen. De bezwaren van de gemeente Warmond richten zich vooral op de vernietiging van de natuur. De naastliggende polders zyn "zeer goede weidevogelgebie- den", aldus de gemeente. Vol gens het recreatieschap is de Hemmeerpolder geen belangrijk natuurgebied. "Wij kunnen ons echter niet voorstellen dat de vo gels de grenzen zo sterk erva ren", schrijft Warmond. Voorts vindt de gemeente het niet nodig dat er extra ligplaatsen ko men voor boten die er tydelijk willen liggen. In het bestem mingsplan Zuid is nog een nieu we jachthaven opgenomen voor de opvang van de ongeveer vijf honderd boten die nu illegaal lig gen. "Een tekort aan beschikba re overlengte voor het tijdelijk Veel Voorschotenaren bij festiviteiten VOORSCHOTEN Met sterren- bommen, kanonslagcn, figuratie- stukken en een slot bombarde ment, werd zaterdagavond de feestweek rond "zevenhonderd jaar marktrechten" in Voorscho ten besloten. Na een toch wel regenachtige za terdagavond, werd het rond de klok van half elf droog. Het tijd stip waarop op het Frans Hals plantsoen het vuurwerk zou los barsten. Duizenden Voorschote naren stroomden hun huizen uit om dit spektakel mee te maken. Het vuurwerk was door het Voorschotense bank- en bedrijfs- wezen aangeboden. Zaterdagmiddag gaf de landelijke ruitervereniging "Koningin Em- ZOETERWOUDE - Na een voor spoedige maar zeer warme reis zijn de wielrijders van de werk groep Casa Materna bij het ge lijknamige weeshuis in de Zuidi- taliaanse stad Napels aangeko men. Zij arriveerden daar zater dagmiddag rond kwart over vier. Dit bericht voor achterblijvers in "Ons Huis", werd zaterdagavond telefonisch meegedeeld door Ro nald de Hoop. Hij vertelde dat de rit zeer zwaar was geweest. Voor al de etappe van vrijdag van Spoleto naar Sora - was uitein delijk te zwaar gebleken. "De af stand bleek achteraf geen 180 maar 222 kilometer te bedragen en dat was in de bloedhitte van 35 graden eigenlijk te gek. Ik heb dan ook menige rijder horen kreunen en steunen", aldus de Hoop. De laatste etappe werd afgelopen zaterdag verreden en voerde van Sora naar Napels en uiteindelijk naar het doel van de rit: 'Het weeshuis Casa Materna'. "De ontvangst daar was werkelijk fe nomenaal De fietsers moesten door een lint rijden en er werden bedjes voor ons gezongen door zo'n 80 90 dolenthousiaste kin deren. Wc werden daarna toege sproken door de arts, die ons rus tige dagen toewenste. De wielrij ders worden aanstaande zater dag in Zoeterwoude terugver wacht rond 16.00 uur. Zij zullen dan na alle doorstane hitte in Ita lië alsnog warm op het thuisfront worden ontvangen. ma" uit Wassenaar een ruiterde- monstratie. Carroussel rijden, stoelendans, springen, fles en barrière rijden, trompet en pau- kenspel. Een puur kijkgenot, waarin het paard zich liet zien als luxe huisdier met een sterke band tot de mens. Het popcon cert vrijdagavond op de ijsbaan trok als enige activiteit in de feestweek niet het aantal bezoe kers dat verwacht werd. Blijk baar waren de popgroepen voor de jeugd niet belangrijk genoeg. Het organiserend comité "Tot In standhouding van de Voorscho tense Paardenmarkt", kan terug zien op een bijzonder geslaagd feest. Misschien zal het wel weer zevenhonderd jaar moeten duren voordat er een zomerweek komt waarin alle vormen van buiten recreatie gewoon doorgang kun nen vinden. Het paard stond de hele week cen traal. De kortebaandraverij, om het kampioenschap van Neder land, werd een ware happening. De paardenmarkt trok veel be zoekers maar weinig paarden. Twee jaar is er vooraf gestoeid over de feestweek. Het voortouw werd genomen door het comité "De Vier". Na overleg, onder meer met de gemeente, trok deze groep zich terug ten gunste van het paardenmarktcomité. Zij hebben kans gezien niet alleen burgers van Voorschoten maar ook het bedrijfsleven warm te la ten lopen, waardoor er een waar dige viering kwam. De Wassenaarse ruitervereniging gaf afgelopen zaterdag een ruit er demonstratie. De demonstratie werd gege ven in het kader van de zevenhonderd jaar marktrechten in Voorschoten. aanleggen van boten is nog nim mer feitelijk aangetoond". In het antwoord op de Warmondse reactie schrijft het recreatie schap dat de bezwaren worden onderkend, maar dat het project toch uitgevoerd moet worden, omdat de Hemmeerpolder een van de weinigen gebieden is waar mensen uit de regio kun nen recreëren. Het recreatie schap komt Warmond wel enigs zins tegemoet. De uitvoering van de plannen voor de Hemmeer polder zullen op een laag pitje worden gezet. Eerst zal worden bekeken of er soms alternatieven zijn. Warmond had in zijn reactie de Put van Menten in Oegst geest, de Vlietlanden in Voor schoten, het Braassemermeer en de Westeinderplassen genoemd als andere mogelijkheden. Het recreatieschap zal deze mogelijk heden gaan onderzoeken. Kinderactiviteit Dinsdagochtend wordt er voor de kinderen in Voorschoten een wandel-puzzeltocht georgani seerd. De start is om negen uur vanaf het cultureel centrum. Er kan vijf of tien kilometer gepuz zeld worden. Kinder (2) De traditionele dierenshow in Voorschoten vindt dinsdagmid dag twee uur plaats. Dierenarts Van Oostrom zal op het plein van het cultureel centrum keu ren op gezondheid en de om gang met het kind. Kinder (3) In Warmond begint om half twee dinsdag de bchendigheidswed- strijd op de step en fiets. Plaats van handeling is de Ganzewei. LEIDSCH DAGBLAD dagblad voor leiden en omstreken Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB leiden Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfworging na 19 30 uur); abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post I 307.30 A. van Leeuwen Ptv AJg redactiechef Directie G Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs Washinqjoa Cpiro I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2