LEIDSCH DAGBLAD Israël: geen VN-controle J3Ï De liefste foto's: Diana en haar baby. ANDIJVIE EN SPEKLAPJES Kwartet breekt paalzitreeord Feyenoord wil Kraay houden TNO: schadelijke stof is veilig te verbranden Nieuw bestand na zware bombardementen West-Beiroet VS: geheim nieuw wapen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36845 OrecleufG Koopman HookJ'edacieix AAM Sctiuuonans Ad| -hootófedacteuf R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bmau WmeSnjft i 2311 BG Lad* Voortel m re a*** (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Werd het wereldrecord paal- zitten vorig jaar op naam van een driemanschap ge bracht, dit jaar vestigde een viertal een nieuw wereldre cord. Frans Bierman, Gerrie van den Burg, Bas Ouwe hand en Nico Meeuwenoord besloten gistermiddag na 102 uur en drie minuten ge lijktijdig van hun palen in het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout te stap pen. Zij verbeterden het re cord van 1981 met precies De Katwijkse Corine Koetsier, vorig jaar wereldkampioene bij de dames, heeft ook dit jaar de titel behaald. In to taal zat zij ruim 89 uur bo ven het water. Zij verbeter de haar tijd met bijna acht uur. Het wereldkampioenschap paalzitten, dat werd georga niseerd door de Noordwij- kerhoutse evenementen commissie, begon afgelopen woensdagochtend. Volgens de organisatoren werden tij dens het evenementen meer dere records gebroken: be halve een recordtijd van de paalzitters werd ook een re cordaantal bezoekers geno teerd. Volgens een woord voerder van de evenemen tencommissie wisten de af gelopen dagen ongeveer 70.000 mensen het Ooster duinsemeer te vinden, dat was 20.000 meer dan vorig jaar. Cycloon doodt 48 Japanners TOKIO - Een wervelstorm heeft afgelopen nacht Japan geteisterd. Volgens de politie zijn er 48 doden gevallen en worden 29 mensen vermist. Duizenden mensen zijn dak loos. De wervelstorm trok over een 400 kilometer breed front tus sen Osaka en Yokohama. Ook de hoofdstad Tokio werd getroffen. Door overstromingen zyn veel verbindingen verbroken. De wervelwind, die de naam 'Bess' heeft gekregen, was de eerste die dit 'seizoen' Japan trof. Op 23 juli werd de omge ving van Nagasaki getroffen door hevige regenval. Bij de daardoor veroorzaakte over stromingen en aardverschui vingen zijn 350 gekomen. Weer hartklachten van nieuwe trainer ROTTERDAM - Feyenoord wil Hans Kraay 'koste wat het kost' houden. Het bestuur van de Rot terdamse eredivisieclub gaat vandaag "desnoods tot diep in de nacht" overleggen op welke wij ze zyn werkzaamheden kunnen worden aangepast. Dat is nodig geworden omdat Kraay zaterdag voor de aanvang van het internationale toernooi in het Westduitse Kassei, dat het 'aangeslagen' Feyenoord overi gens won, zodanig onwel werd dat hij naar huis moest terugke ren. Vlak voor de eerste wed strijd viel de nieuwe trainer neer. Geholpen door verzorger Gerard Meyer was Kraay weer wel snel bij zijn positieven, maar gezien zijn vroegere hartklachten vond hij het toch verstandiger af te rei zen en de coaching over te laten aan tweede trainer Ab Fafié. Kraay. die zich nu weer goed voelt, moest eerder in zijn trai nersloopbaan al tweemaal we gens hartklachten voortijdig een contract beëindigen, bij FC den Haag en bij Sparta. Als het aan Feyenoord ligt zal daar dit keer echter geen sprake van zijn. "We willen hem onder geen beding kwijt", zegt bestuurslid Aad van der Laan. "Want hij ligt erg goed in de spelersgroep en hij heeft tot nu toe al fantastisch werk gedaan. Het zou best kun nen dat het technische apparaat wordt uitgebreid en dat Kraay blijft voor de managing, de spon soring en dat soort technische za ken. Hij moet zich wel met voet ballen blijven bemoeien, want daar heeft hij een geweldige fee ling voor, maar dat betekent niet dat hij dan speciaal op het veld moet staan. Hij mag het wat ons betreft ook vertellen. Als hy maar blijft - Annemarie Verstappen behaalde een zilveren me daille op de 100 m vrije slag. Zilver op WK-zwemmen PAGINA 8 JERUZALEM/BEIROET (GPD) - De regering Begin wei gert waarnemers van de Verenigde Naties toe te laten in het door Israël gecontroleerde gebied. Op het sturen van waarnemers is in de Veiligheidsraad van de VN bij motie aangedrongen. Bedoeling van die motie is om via controle de naleving van het bestand zeker te stellen. Staatsgreep in Kenia VERS VOORDEEL Zie sleuteltjes pagina 12. Warm en zonnig Morgen zal het de hele dag warm en zonnig zijn. De temperaturen kunnen oplopen tot 30 graden. In de namiddag en avond worden echter plaatselijke onweersbuien verwacht, vooral in het zuiden. De oostenwind zal tot vrij krachtig toenemen. Het warme weer in noord-Europa wordt bepaald door een hogedrukge- bied, waarvan het centrum ligt tussen IJsland en Noorwegen. In zuid-Scandi- navië werden gisteren temperaturen tot 34 graden gemeten. De komende da gen zal dit weertype hier aanhouden. In noord- en midden-Scandinaviè is het iets koeler. Maar met temperatu ren tot 24 graden toch heel aangenaam. Groot-Brittannië geeft hetzelfde weer beeld: Veel zon en temperaturen van 20 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden van het land. In de Benelux en noord-Duitsland blijft het warm en zonnig tot 30 graden net hier en daar kans oop een on- Het weer in Frankrijk, het Alpenge- )ied, noord-Italië en zuid- en midden- Juitsland is wat wispelturiger. Het is K>k hier warm, maar de regen- en on weersbuien kunnen plaatselijk ontaar- len in hagelbuien met flinke windsto- In de landen rondom de Middellandse See blijft het bakken geblazen: Zonnig :n warm tot zeer warm, met tempera turen van 27 tot 35 graden en hoger. Son op: 06.04 uur. zon onder: 21.27 uur. daan op: 20.59 uur, maan onder: 04.12 lur, Waterstanden Katwijk: hoogwa- er 03.09 en 15.36 uur, laag water 11.30 DELFT (ANP) - Onderzoekers van TNO zijn erin geslaagd een veili ge en effectieve methode te vin den om de zeer schadelijke pcb's (polychloorbifenylen) op te rui- Met een proef in de Golf van Mexi co hebben zij aangetoond dat de moeilijk afbreekbare stoffen, waarvan er sinds 1929 zo'n vier miljoen ton in de wereld is ge produceerd, het beste op zee kunnen worden verbrand. Dit leidt niet tot een merkbare belas ting van het milieu. Bovendien is het in verhouding goedkoop. Met de nu gevonden methode is het volgens TNO (organisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek) mogelijk het wereldwijde probleem van de pcb's op te lossen. In verschil lende landen is de produktie van deze stoffen verboden omdat ze tot nu toe niet op een veilige ma nier konden worden vernietigd. Pcb's worden, vanwege hun gro te chemische stabiliteit, voor een groot aantal produkten gebruikt, zoals elektrische apparaten, -smeermiddelen, inkten, verven, plastics en als brandwerende middelen voor hout. De stoffen concentreren zich in biologisch weefsel, tasten de le ver aan, veroorzaken miskramen en verhinderen zwangerschap pen. De schade die aan zeehon den in het Waddengebied is aan gebracht wordt eveneens in be langrijke mate aan de aanwezig heid van pcb's in het water toe geschreven. Bij de proef van TNO, die door de afdeling analytische chemie van de organisatie werd gedaan in opdracht van Chemical Waste Management in Washington, werd drieduizend ton pcb-hou- dend afval verbrand. Daarbij werd een verbrandingspercenta ge van ongeveer 99,98 bereikt. Met de overblijfselen, die vol gens dr. J. Gielen van het TNO- instituut minder zijn dan bin nenshuis vaak wordt aangetrof fen, werd ruim voldaan een de Amerikaanse norm van 99,95 procent. Bij de verbranding van pcb's komt zoutzuurgas vrij dat zich goed over het zee-oppervlak verspreidt en snel in het zeewa ter wordt opgenomen. Biologi sche experimenten toonden aan dat er geen schadelijke gevolgen waren voor het leven in de zee. De Israëlische bombardementen op West-Beiroet van het afgelo pen weekeinde hebben opnieuw grote verwoestingen aangericht en honderden slachtoffers geëist. De Libanese hoofdstad was van ochtend nog gehuld in een dikke rookwolk als gevolg van de ui terst hevige beschietingen en bombardementen, die 14 uur lang de Libanese hoofdstad m één groot slagveld veranderden. Volgens een voorlopige schat ting kwamen minstens 200 inwo ners om en raakten er 400 ge wond. De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren verklaard dat het bloedvergieten in Libanon on middellijk moet worden beëin digd. Reagan zal vandaag in het Witte Huis een onderhoud heb ben met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir. De Israëlische aanval op West-Bei roet begon om drie uur zaterdag nacht met het oprukken van Is raëlische tanks en pantsereenhe den en bombardementen vanuit zee en de lucht. Na hevige ge vechten werd het vliegveld van Beiroet door de Israëli's bezet. Van Palestijnse kant werden ge durende de beschietingen ook de christelijke wijken in Oost-Bei- roet met raketten bestookt. Na afloop van een kabinetsberaad in Jeruzalem over de ontwikke lingen rond Beiroet werd bekend gemaakt dat de ongekend hevige aanvallen niet de aanzet vorm den voor de inname van West- Beiroet, maar dat deze een reac tie waren op de voortdurende Palestijnse bestandsschendin gen. Premier Begin sprak de hoop uit dat de Palestijnen de boodschap nu hadden begrepen en het nieuwe bestand, dat zon dagmiddag om vijf uur van kracht werd, niet meer zouden schenden. Vanochtend bleek dat toch nog bestandsschendingen plaatshadden. In het stadscen trum ontploften diverse bom- Dit negende staakt-het-vuren werd afgekondigd na zware druk uit het Witte Huis en de Verenig de Naties. Het oplaaien van de strijd direct gevolg van de politieke impasse. Israël neemt geen ge noegen met de vage uitspraken van PLO-leider Arafat en het be sluit van de Arabische Liga om dat deze geen harde en onvoor waardelijke garanties bieden dat de Palestijnse guerrillastrijders inderdaad uit Libanon zullen vertrekken. En tegelijkertijd, zo meent Jeruzalem, buit de PLO het beleg uit om politiek zijn po sitie te verbeteren zonder zich te verplichten uit Beiroet te ver trekken. Alarmoproep verbeteren Levensverhaal Herman Krikhaar WASHINGTON/BRUSSEL (Reuter/DPA) - De Verenigde Staten werken aan een geheim militair projekt dat het arsenaal aan neutronenwapens kan verdubbelen of zelfs verdrievoudigen. Dat hebben officiële bron nen van het Amerikaanse Congres verklaard tegenover het Britse pers bureau Reuter. Een woordvoerder van het Pentagon (Amerikaanse mi nisterie van defensie) bevestigde dat er een klein soort neutronengra naat wordt ontwikkeld. Deze is minder explosief dan een standaard nucleair wapen, maar verspreidt een zesmaal dodelijker straling. Hij voegde er echter aan toe dat er over de produktie van deze "W 82" nog geen beslissingen zijn genomen. Het nieuwe stralingswapen is volgens Amerikaanse congresleden hoofd zakelijk bedoeld om te worden ingezet tegen Russische tanks als deze West-Europa binnenvallen. NU AL IN STORY! Lord Snowdon fotografeerde en prinses Diana koos uit: de mooiste kleurenfoto's van Diana en de kleine prins. Deze week al in Story! STAAT DER NEDERLANDEN 10>ë96 LENING 19BE PER 1986/1989 inschrijving volgens het tendersysteem op 3 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Andijvie, per kilo Speklapjes. 500 gM8 4.48 kilo

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1