„Hier heb ik van gedroomd Frans Grimbergen niet in goede doen Sheene schept Middelburg in training GP Ribli in kandidatentoernooi Johan van der Velde wint Ac van Hinault weigert controle op doping DONDERDAG 29 JULI 1982 Amersfoort: Surséance van betaling UTRECHT (GPD) - De Utrecht se rechtbank heeft Sport club Amersfoort surséance (uitstel) van betaling ver leend. Daarmee is de voet balclub uit de eerste divisie voorlopig van de ondergang gered. Een door de recht bank een dezer dagen aan te stellen bewindvoerder zal gedurende de periode dat de surséance loopt (anderhalf jaar) moeten proberen een regeling te treffen met de schuldeisers van SC Amers foort. De club die op dit mo ment nog maar één be stuurslid telt (Joop Bakke- nes) staat bij de belasting, bedrijfsvereniging en ande re schuldeisers voor onge veer acht ton in het krijt. Niemand Zoals bekend heeft van de spe lersgroep van SC Amers foort nog niemand een con tract getekend voor het ko mende seizoen. De slechte fi nanciële situatie bij de club en een bestuurlijke chaos waren daar onder meer oor zaak van. LAS PALMAS De voorlaatste partij van Jan Timman in het in terzonale schaaktoernooi van Las Palmas, tegen de Braziliaan Jaime Sunye-Neto, is in de twee de zitting na 58 zetten in remise geëindigd. Door het resultaat van de strijd, waarbij de Neder lander met wit speelde, staat Timman met zes matchpunten op de zevende plaats. Ribli, de Hongaar kwalificeerde zich voor het kandidatentoernooi door de Rus Smyslov te verslaan. Open NK Na de zevende ronde van het toer nooi om de open Nederlandse schaaktitel begint er enige teke ning in de strijd te komen. Het topduel tussen Wind en De Boer ging lange tijd gelijk op, maar in de slotfase kon De Boer via tempodwang het punt naar zich toetrekken. Smout uit Lei den moest het opnemen tegen Hoeksema. Nadat er tegenge steld gerocheerd was, bleek de aanval van Hoeksema gevaarlij ker te zijn. Ondanks heftig ver weer slaagde Smout er niet in het ty te keren, zodat een nederlaag zijn deel werd. Hoewel Smout eerder zijn hangpartij tegen Slu- zewski uit Oosterwolde gewon nen had, komt hij nu niet meer in aanmerking voor de titel. Belangrijkste uitslagen: afgebroken partijen: Podzielny (BRD) - De Boer opnieuw afg., Dieks - Wind 'A-'A, Heinbuch (BRD) - Heemskerk Vi—Vz, De Boer - Cuipers 1-0, Schmidt (Dk) - Kuijf 'A-'/i, Dekker - Van derTuuk 1-0. 7e Ronde: Wind - De Boer 0-1, Heemskerk - Podzielny afg., Dekker - Dieks x/i-Vz, Kuijf - Peek 1-0, Hoeksema - Smout 1-0, Pieterse - Heinbuch Vt— Vt, De Roode - Schmidt 1-0, Willemsen - Perrenet afg.. Los - Klip 1—0. Stand aan kop n 1. De Boer 5V4 „«6., Dieks. De Roode, Kuijf, Hoeksema Cu Los 5Vz, 8. Heemskerk 5+1 afg., 9/14 Wind, Pieterse, Heinbuch, Van der Tuuk, Beukelhoff en Sehner 5, 15. Pod zielny 4Vi 2 afg. SILVERSTONE (ANP) - Het is niet zeker of Jack Middelburg zondag op het circuit van Silver- stone start in de wedstrijd om de Grote Prijs van Engeland. De CHAAM (GPD) - Precies een week geleden streden Peter Winnen en Jo han van der Velde nog zij aan zij om de overwinning in een van de zwaarste Tour-etappes. In die rit van Alpe d'Huez naar Morzine was het voor Johan van der Velde een pijnlijke ervaring dat hij zijn landgenoot in de laatste beklimming moest laten gaan. In Chaam bracht de nationale kampioen gistermiddag voor ruim 50.000 toeschouwers de balans echter alweer in evenwicht. PARIJS (AFP) - Vijf Franse renners, onder wie Bernard Hinault, hebben disndag- avond na het criterium van Callac in West-Frankrijk, geweigerd zich te onderwer pen aan de dopingcontrole. Met Hinault, die de wed strijd won, meldden ook Bernard Vallet en Jean René Bernaudeau (tweede en der de) en de door het lot aange wezen renners Clerc en Le Bigaut, zich niet om hun uri- nestaal in te leveren bij de met de controle op het ge bruik van verboden stimule rende middelen belaste offi cial. Het bestuur van de Franse wielerbond heeft gisteren bekend gemaakt dat de ge bruikelijke straffen zullen volgen, wanneer het regle ment is overtreden. De re gels zeggen onder andere dat renners, die weigeren mee te werken aan het onderzoek naar verboden stimulantia op dezelfde manier zullen worden gestraft als renners van wie overtreding van het regelement is vastgesteld. Sinds jaar en dag vinden er in Frankrijk na criteria geen dopingcontroles plaats. Aan het begin van dit seizoen echter heeft de Franse wie lerbond de professionals ge waarschuwd dat men bij cri teria steekproeven kon ver wachten en dat men zich niet aan zijn verplichtingen kon onttrekken. Bij een eerste overtreding van het dopingreglement wordt professionals een boete op gelegd van ongeveer 1300 gulden en volgt bovendien een voorwaardelijke schor sing van een maand. Uitgerekend met de man die hem zeven dagen geleden in Frank rijk van de overwinning afhield, stevende Van der Velde in Ne derlands grootste wielercrite- rium opnieuw op de eindstreep af, maar dit keer had Winnen in de sprint geen schijn van kans te gen de man die z'n talrijke sup porters uit de omgeving tevre den naar huis kon sturen. Johan van der Velde werd 25 jaar geleden immers op een steen worp afstand van Chaam gebo ren en als geen ander kent hij de betekenis van de „Acht van Chaam", waaraan hij gisteren voor de elfde maal in zijn carrière deelnam. Joop Zoetemelk rijdt dit jaar de Ronde van Nederland, van 23 tot 28 augustus, als voorberei ding op het wereldkampioen schap in de Engelse plaats Goodwood als „gastrenner" in de ploeg van B en S-Elro. Even als vorig jaar zal ook de in bui tenlandse dienst zijnde Roy Schuiten in de formatie van Jos Ehlen als gast de Ronde van Ne derland rijden. „Iedere coureur droomt ervan om hier eens op het podium te mo gen staan. Dat geldt dus ook voor mij, toch zeker omdat ik in deze omgeving ben opgegroeid. Niet alleen voor het publiek, maar ook voor de renners heeft Chaam een speciale betekenis". Ondanks wat Franse inbreng, werd de Acht, zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, praktisch weer een volledig Nederlandse aangele genheid. De Franse Tour-helden kwamen na een lange reis per au to duidelijk vermoeid aan in Chaam, terwijl van Belgische zij de alleen Daniel Willems verte genwoordigd was in de zeven man sterke kopgroep, die al na 45 van de 120 kilometer tot stand was gekomen. De buitenlanders kunnen het zich deze weken nog wel eens permit teren zich te verstóppen in het peloton, maar dat gaat voor de Nederlandse coureurs niet op. Op hen rust de komende ander halve maand het gewicht van de criteriums. „Je kunt eigenlijk be ter nog in de Ronde van Frank rijk rijden dan elke dag zo'n wed strijd", zei Gerrie Knetemann. in '78 en '79 winnaar in Chaam, nog voor de start. „Dit zijn vreselijke weken. Slapen, eten, fietsen en weer slapen". Na nog wat minder serieuze vluchtpogingen kwam dan op ongeveer 72 kilometer van het einde de kopgroep van zeven tot stand. Omdat alle grote ploegen op dat moment een mannetje vooraan hadden, werd in het pe loton aanvankelijk niet gerea geerd. Die reactie kwam pas van onder anderen Wies van Dongen en de Deen Kim Andersen toen het peloton al bijna tegen een mi nuut achterstand aankeek. Twintig kilometer voor de aan komst luidde Hennie Kuiper dan een uiterst enerverende finale in, waarin niemand erin zou slagen meer dan 100 meter voorsprong te nemen. De ook in Chaam weer erg strijdlustige Hennie Kuiper werd teruggepakt door Jan Raas, die even later een ontsnapping van Hennie Kuiper met Johan van der Velde evenmin toestond. Pas in de laatste lus van vier kilo meter viel de beslissing. Toen ondernam Johan van der Velde iets. Alleen Peter Winnen kwam er nog aan, maar met een tweede nederlaag binnen een week te gen dezelfde opponent en voor de tweede achtereenvolgende maal een tweede plaats in Chaam nam Johan van der Velde dit keer geen genoegen... De uitslag: 1. Johan van der Velde, de 120 km in 2.35,18, 2. Peter Winnen z.t., 3. Jan Raas op 20 se conden, 4. Hennie Kuiper z.t., 5. Henk Oosterbosch z.t., 6. Jos Lammertink z.t., Daniël Willems (Bel) z.t., 8. Gerrie van Gerwen op 1,25, 9. Henk Lubberding z.t., 10. Jos Jacobs (Bel) z.t.. Uitslag amateurs: 1. Johan Lam- merts (Bergen op Zoom) 100 ki lometer in 2.16,11,2. Ron Mackay (De Meern), 3. Berry Zoontjens (Tilburg). Johan van de Velde gaat in Chaam als eerste over de meet. Na een nieuw duel met Peter Winnen pakte hij de winst, waarvan hij zei "eerder te hebben gedroomd". "De Acht heeft voor iedere rer diepe betekenis. Nu ik bovendien Peter Winnen nog heb verslagen, ben ik helemaal tevreden". Een Brabantse winnaar van de 'Acht van Chaam' derhalve, vanavond rijdt het wielercircus in Wateringen. Het zou geen verbazing wekken als daar Westlander René Koppert als eerste over de finish raasde. f7 J /mg- SPRIM© JE Zonder, m'M -7Zkrr?3GV£ 73e» Nederlandse motorcoureur raak te gisteren tijdens de officieuze trainingen betrokken bij een on geluk. Bij een snelheid van 240 kilometer per uur kwam de vroe gere wereldkampioen Barry Sheene in botsing met Middel burg en de Fransman Patrick Igoa. Middelburg, die vong sei zoen de Grote Prijs van Enge land won maar dit seizoen nog weinig succes had, liep een aan tal kneuzingen in de rug en een beenblessure op. De Engelsman Sheene, die een nieuwe Yamaha probeerde, brak beide benen en zijn linkerhand. De drie motor renners werden tevens aan het hoofd gewond, maar verloren niet het bewustzijn. Volgens de artsen is hun toestand naar om standigheden redelijk wel. Op het circuit van Silverstone wordt zondag de negende race in de strijd om het wereldkam pioenschap gehouden. Barry Sheene en Igoa zijn voor gerui me tijd uitgeschakeld. Sheene was in 1976 en 1977 wereldkam pioen in de halve-literklasse. Dit jaar neemt hy achter de Italiaan Franco Uncini en Kenny Roberts uit de Verenigde Staten de derde plaats in het WK-klassement in. Goede worp met speer van Sinersaari HELSINKI (SID) - De Fin Pcntti Sinersaari heefi gisteren tijdens internationale atletiekwedstnj den in Helsinki voor de beste prestatie gezorgd Sinersaari won het speerwerpen met 88,96 meter Achter de Oostduitser Detlef Michel (94,52) en de Ame rikaan Bon Roggy (93,72) neemt Sinersaari nu de derde plaats in op de wereldranglijst van dit sei zoen. De Fin eindigde tijdens de Olympische Spelen van 1980 in Moskou als zesde. Door de lage temperaturen behoor den opvallende tijden niet tot de mogelijkheden. De Amenkaan Marty Krulee zegevierde op de 100 meter in 10,36 seconden, de chrono van zijn landgenoot Craig Masback op de 1500 meter (3.40,03) sprak evenmin tot de verbeelding. Verrassend was de overwinning van de Chinees Tsjoe Tsjenkwang by het hinkel- stapspnngen: 16,56. De voornaamste uitslagen 100 meter heren 1 Marty Krulee (V«t) 10,36, 2 Egbunike (Nig) 10,37 Kogels- lingeren 1 Harn Huhtala (Fin) 75.M 110 Meter horden 1 Sam Turner (Vst) 13.62, 2 Tony Campbell (Vit) 13,67. 3 Arto Bryggarte (Fin) 13,67 Hoogsprin gen heren 1 Leo William* (V«t) 2.21 1500 Meter heren 1 Craig Masback (Vst) 3 40,03 5000 Meter heren 1 Martti Vainmo (Fin) 13 32,73 7 DVS -B4-MS1. \EBJVCUDI603. s*"1 )- Tönjann wel op dreef in Katwijk KATWIJK Frans Grimbergen stak gisteren op het "Zee en Duin"-tennistoernooi niet in de vereiste vorm voor het optreden tegen de Duitser Mans. De Unicummer werd in twee sets aan de kant gezet met de opvallend royale 6-2, 6-3 score. i de benen en kon het loopwerk waarop de Duitser Mans hem tracteerde Grimbergen ontbeerde kracht na dat hy er reeds een zware dag taak op had zitten ("Een vakan tiecentje verdienen"). Mans speelde behendig op het tekort aan loopvermogen in en trakteer de Grimbergen op een stroom aan dropshots. "Ik moest meteen volop lopen, dat was een afknap per", zei Grimbergen na afloop. "En dan die ballen, pluizige din gen die niet eens opkwamen. Service-volley had ik moeten spelen, maar dat kon ik vandaag gewoon niet opbrengen". Hans Tönjann, als achtste ge plaatst, had geen enkel probleem met de altijd zo gedegen Cornel Schrama. Tönjann verkeert in te genstelling tot Grimbergen wel in opperste conditie en ondanks zijn lage notering blijft hij een belangrijk gegadigde voor een fi nale-plaats. Duidelijk is dat Tön jann zich momenteel sterk ont wikkelt. De aanval gaat steeds meer de afwachtende defensie verdringen. Meer en meer wordt hij all-rounder, misschien niet helemaal een "touch-speler" maar zeker één die een wedstrijd kan winnen vanuit het achter veld èn aan het net. Als nu ook nog de tweede service dieper op de helft van de tegenstander pe netreert zal Tönjann dit seizoen een klasse aan spelkracht heb ben gewonnen. Behalve Tönjann speelde gisteren ook de Roomburger Joost van Leeuwen een sterke pot. Hij gaf Piet van der Berge met 6-2, 6-1 nauwelijks tijd om warm te lo pen. Merkwaardig was het daar om dat hij in het HDB met part ner Bub van der Zee. toch een dubbelspeler van naam, in twee sets tenonder ging tegen het Kat- wykse duo M. en W. Lugthart: 4- 6. 3-6. Bij de dames bereikte Maryke Guyt de halve finale met een af getekende zege (6-0. 6-3) op Petra Velzel. Ook Liselotte van der Byl kwam zover via 6-16-3 winst op Marlies van Baaien. In Voorhout waren de als no 1 en no 2 geplaatste spelers, Eytel Ho- man en Marcel van Paridon, on aantastbaar. Het ziet er niet naar uit dat de verwachte finale tus sen deze twee in het HEC kan worden verstoord. In het HED lijkt Egbert Vonk zich als "reu- zendoder" te zullen kunnen ma nifesteren. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9