■Politie dreigt met actie Heftige discussie rond koers WDM Artsen zien zelfdoding patiënten niet aankomen Minister houdt vast aan sluiting vormingscentra Studie voor "bijstandmoeders" onbetaalbaar -c Ij Bezuinigingen minister Rood "onaanvaardbaar" lifi-importeurs n de slag Methylbromide Faber (IKV) toegang tot DDR ontzegd 1982 DONDERDAG 29 JULI 1982 Binnenland .EIDEN (ANP) - Bijna de helft van de mensen die een poging tot zelfdoding doen is kort daar voor nog bij de huisarts geweest. Maar in slechts een klein aantal gevallen bemerkt de huisarts dat er sprake is van een depressie, die tot een poging tot zelfdoding kan leiden. Dit blijkt uit een onderzoek van prof. dr. R. F. W. Diekstra en drs. M. van Egmond van de vakgroep klinische psychologie van de Leidse universiteit en drs. A. C. de Graaf van de hoofdinspectie vj van de geestelijke volksgezond- >:J heid. •:;faet aantal ziekenhuisopnemingen :j; ten gevolge van pogingen tot :';:j zelfdoding is in de periode 1970- 1979 bijna verdubbeld. De gerin ge aandacht voor deze problema- xj tiek valt volgens de onderzoe- kers te betreuren, omdat een stij ging van het aantal niet-dodelij- ke pogingen doorgaans ook leidt tot een toeneming van het aantal pogingen dat wel slaagt. Dat zelf doding als doodsoorzaak onder jongeren steeds belangrijker wordt, lijkt aldus de onderzoe kers - voor een groot deel het ge volg van falende of ontbrekende preventie van niet-dodeïijke po gingen bij deze groep. Diekstra, De Graaf en Van Eg- mond schatten dat in 1979 en 1980 gemiddeld 74 van elke 100.000 Nederlanders boven de vijftien jaar een poging tot zelf doding hebben gedaan, vaak meer dan één. De meeste pogin gen komen voor bij mensen tus sen de 15 en 55 jaar. Het aantal vrouwen onder hen is anderhalf keer zo groot als het aantal man nen. Bijna de helft van de patiënten heeft binnen twee maanden voor de poging nog kontakt met de huisarts gehad. Ruim 70 procent van hen heeft nog in de laatste twee weken voor de poging de huisarts gesproken. Als reden voor het kontakt geven de huisartsen in zeventig procent van de gevallen psychische klachten op, maar die worden in maar weinig gevallen omschre- Tweederde van de patiënten kreeg medicijnen voorgeschreven, vooral kalmerende middelen. Doorgaans blijken deze medicij nen volgens de onderzoekers ook de middelen te zijn waarmee de poging tot zelfdoding wordt uitgevoerd. Omdat er bij de huisartsen en an dere hulpverleners kennelijk nogal wat schort aan het onder kennen van depressieve stoor nissen en dreigende pogingen tot zelfdoding, zal daaraan by de op leidingen volgens de onderzoe kers meer aandacht moeten wor den geschonken, evenals aan het verhogen van kennis en vaardig heden in het omgaan met men sen die de neiging tot zelfdoding hebben. )EN HAAG (GPD) - De Algemeen Christelijke Politiebond dreigt een kort geding aan te spannen tegen minister Rood (binnenlandse zaken) als deze zijn brief over de bevriezing van de politiesterkte niet intrekt. De Nederlandse Politiebond heeft zich bij deze eis aangesloten en steunt de ACP. De bonden vinden dat de minister eerst overleg had moeten voeren. net. Premier Van Agt heeft im- mers twee weken geleden voor de televisie verklaard dat niet meer bezuinigd kan worden op de politie, terwijl Rood nu toch met bezuinigingsvoorstellen komt. „De politie mag geen speelbal van de bezuinigingspe rikelen worden", aldus Faber. Hij zal vandaag vragen stellen aan de premier, minister Rood en mi nister De Ruiter (justitie) hoe de verschillende uitspraken met el kaar te rijmen zijn. Verder wil hij van De Ruiter weten of ook van hem een zelfde brief valt te ver wachten wat betreft de rijkspoli tie. Tenslotte wil Faber weten hoeveel de bezuinigingen zullen opleveren. Minister Rood zei echter gisteren dat het nooit een gewoonte is ge weest, dat over problemen met de sterkte van de gemeentepoli tie overleg wordt gevoerd met de bonden. Er valt volgens de be windsman niet te praten over in trekken van de maatregel. )e brief van minister Rood aan de Nederlandse burgemeesters kondigt een aantal bezuinigin gen op de gemeentepolitie aan. 1S" Minister Rood tfSTERDAM (ANP) - De groep van ongeveer twintig kleine im porteurs van hifi-geluidsappara- tuur, die zich hebben afgeschei den van de Firato mogen de naam Novirato niet gebruiken en aok geen tentoonstelling van hun apparaten organiseren on der die naam. t heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher gisteren bepaald in ïen kort geding dat de stichting Firato, die sinds 1963 grote ten- oonstellingen van elektronische ïpparatuur in het RAI-gebouw n Amsterdam organiseert, had langespannen tegen de groep, •lgens de stichting zou de naam Novirato door zijn gelijkenis met «'irato verwarring wekken onder iet publiek en daardoor schade oebrengen aan de show van ilektronische apparatuur in het lAI-gebouw. EERRAPPORTEN és i u De vergoedingen, die de ge meenten van het rijk krijgen voor materiaalkosten, worden verminderd en de sterkte van de korpsen wordt bevroren. Boven dien mogen politiekorpsen de vacatures van politieagenten die met pensioen gaan, pas vervul len op het moment van vertrek, in plaats van twee jaar eerder. Dit geldt ook voor de vier grote ste den, ondanks de eerdere toezeg ging tot personeelsuitbreiding van de vorige minister van bin nenlandse zaken Van Thijn. Onaanvaardbaar De Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) vindtde bezuiniging op het politiepersoneel onaan vaardbaar. De ACP constateert in een brief aan de minister dat over de maat regel geen overleg is geweest met de betrokken partijen. Vol gens de bond is dit in „flagrante" strijd met de regeling georgani seerd politieoverleg. De christe lijke politiebond dreigt een kort geding tegen de minister te zul len aanspannen als de brief niet wordt ingetrokken. Bovendien eist de ACP een bijeenkomst van het georganiseerd overleg op zeer korte termijn om over de be zuinigingen te spreken. Ook de Nederlandse Politiebond neemt het hoog op dat de minis ter niet de moeite heeft genomen eerst overleg te plegen met de bonden, terwijl er toch een Ko ninklijk Besluit georganiseerd politie-overleg bestaat. De alge mene politiebond heeft gisteren spoedoverleg met de christelijke politiebond gevoerd en een ka derbrief aan alle leden gestuurd. In een brief aan de mimster wijst de Nederlandse Politiebond de maatregel volstrekt van de hand. „Deze aankondiging betekent dat onder de Nederlandse politie de zaak .iog meer op de spits wordt gedreven. De minister be grijpt niet wat er allemaal speelt bij de Nederlandse politie. Zo'n aankondiging kan niet anders dan tot een explosie leiden", al dus Frank. Rauw De „ingrijpende voorstellen" van minister Rood zal de politie „rauw op het lijf gevallen zijn", zegt CDA-kamerlid Sytze Faber. Hij heeft vooral bezwaar tegen het zigzag-beleid van het kabi- WD-fractieleider Nijpels noemt de maatregel van Rood „onaan vaardbaar". Volgens hem mag er noch op het personeelsbestand, noch op het materieel van de po litie worden bezuinigd. Hij kon digt aan dat als de WD bij de komende kabinetsformatie zal worden betrokken één van de ei sen van de liberalen zal zijn, dat de maatregel wordt ingetrokken. De Rotterdamse burgemeester Pe per, zegt in een eerste reactie „buitengewoon teleurgesteld" te zijn over de „rauwe ingreep" van minister Rood. Volgens Peper getuigt de maatregel van minis ter Rood van een onvoldoende besef van de problemen in de grote steden. Hoofdcommissaris Vermeij van de Rotterdamse po litie verwijt de overheid een ge brek aan belangstelling voor de politietaak in de grote steden. UTRECHT - Een uitslaande brand heeft gisteravond een drukkerij en een woonhuis in de Amsterdamsestraatweg in Utrecht volledig verwoest. De brand ontstond na een ontploffing. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Aangrenzende panden liepen forse schade op. DEN HAAG (ANP) - Mi nister De Boer (crm) zal de subsidiëring aan tien vor mingscentra (volkshoge- In scholen en vormingsinsti tuten) definitief beëindi houc £e. ^lsterdam ncider Bilt t instegen Lorde d> Helder 100 kl"e(dam Argeg onbew. 24 15 0 onbew. 24 14 0 onbew. 24 15 0 onbew. 24 14 0 regen 24 16 0.1 onbew. 20 16 0 licht bew. 24 15 0 onbew. 24 14 singen geheel bew. 21 17 1 -Limburg genfurt aenhagen sabon be urope? dat van 'ec ecl^__ 21 14 onbew. rwaar bew. 27 12 licht bew. 26 14 swaar bew. 26 14 mist 22 regen 17 14 half bew. 22 12 licht bew. - 10 onbew. 18 9 jwaar bew. 23 12 licht bew. 25 13 regenbui - half bew. 16 13 rwaar bew. 23 12 waar bew. 19 12 twaar bew. 34 21 half bew. 32 22 zwaar bew. 18 15 onbew. 26 20 half bew. 27 16 half bew. 23 11 licht bew. 29 19 onbew. 28 17 DEN HAAG (ANP) - Glastuin- ders, die op hun bedrijf verzinkt stalen of koperen waterleiding buizen hebben, kunnen als ook aan andere voorwaarden is voldaan - vrijstelling krijgen voor het gebruik van methylbro mide als grondontsmettingsmid- del. Minister De Koning (land bouw en visserij) heeft hiertoe besloten. De minister is tot zijn besluit geko men omdat het Keuringsinsti tuut voor Waterleidingartikelen (Kiwa) geconstateerd heeft, dat buizen van dit materiaal abso luut ondoorlatend zijn voor me thylbromide. Begin vorig jaar werd het gebruik van methylbromide met onmid dellijke ingang verboden omdat gebleken zou zijn dat het drink water op enkele plaatsen in het Westland was verontreinigd. gen per 1 januari 1983. Hij GS heeft dat in een gesprek meegedeeld aan vertegen woordigers van de vor mingscentra. twee stichtingen voor vormings werk in internaatsverband heb ben inmiddels ontslag aange vraagd voor 102 personeelsleden, brief aan minister De Boer CRM vragen GS dan ook om de genomen beslissing te her overwegen. wijzen er in hun brief op dat, als beide instellingen gesloten zouden worden, er twee specia lismen van landelijke betekenis verloren zouden gaan. Kerk en Wereld is sinds de oorlog koplo per gevyeest bij het inspelen op maatschappelijke veranderingen en Kontakt der Kontinenten heeft een unieke deskundigheid op het gebied van de mondiale ontwikkelingsproblematiek. Met twee instellingen zal het over leg worden voortgezet omdat volgens het ministerie positieve voorstellen zijn gedaan om tot andere oplossingen te komen. De werkgeversorganisatie vor- mings- en ontwikkelingswerk DEN HAAG (ANP) heeft de minister laten weten dat zij nog andere voorstellen wil be spreken. Hierover zal in de ko mende weken nader overleg plaatsvinden, aldus het ministe- De tien vormingscentra zijn door het intrekken van de subsidie ge dwongen voor ruim 300 perso neelsleden ontslag aan te vragen. Het College van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht maakt zich grote zorgen over de gevolgen die het intrekken van de subsidie voor Kerk en Wereld te Driebergen en Kontakt der Kontinenten te Soesterberg zullen hebben. Deze De secretaris het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), Micnt Jan Faber, die dezer dagen een van zijn geregel de besprekingen voert met ker kelijke instellingen en vredesbe wegingen in Oost- en West-Ber- lijn, is tot twee keer toe de toe gang tot de DDR ontzegd. Redenen werden niet gegeven. Ook navraag bij de ambassadeur van de DDR in Nederland door het IKV zelf en de Raad van Ker ken leverde geen nadere uitleg op, aldus het IKV. Over de gang van zaken is het IKV "zeer verbaasd en verontwaar digd". Volgens een woordvoer der is er tot op heden geen enke le aanwijzing geweest voor een dergelijke stap van de Oostduit- se autoriteiten. "Integendeel, in het verleden werd aan het IKV geen enkele belemmering in de weg gelegd bij het onderhouden van zijn kontakten in de DDR", aldus de woordvoerder van het IKV eggen held PhNINGEN (GPD) - Er moeten meer F^jOgelijkheden komen voor alleenstaand paKloeders met een bijstandsuitkering om e ld v stuc^e of cursus te volgen. Weliswaar geia v,eft ex.minister yan der Louw van net P^M de regels voor het schoolgaan met i dipe)houd van uitkering wat versoepeld, t N d aar vooral alleenstaande ouders die een ®»gere opleiding willen volgen, blijven ,muj oblemen houden. Aangezien deze airope^p door de bijkomende belasting van ïr .lishouden en kinderen meestal is aan- alwezen op Part time-banen, kunnen ze voorai s onafhankelijk worden van de so ciale dienst, als ze in een hoger geschoold beroep zitten. Dat stelt de Groninger werkgroep Van Steun naar Studie, die samen met de We tenschapswinkel voor onderwijs van de Rijksuniversiteit een onderzoek heeft ge daan naar de behoefte aan studiemoge lijkheden voor alleenstaande ouders. To taal werden 252 alleenstaande ouders uit het bestand van de Groninger Gemeente lijke Sociale Dienst benaderd. Uiteraard spelen de voorschriften van de Algemene Bijstandswet een belangrijke rol. Bijstand-ontvangers moeten zich in principe beschikbaar houden voor de ar beidsmarkt, en in de meeste gevallen sluit dat het volgen van een dagopleiding uit. Sinds 1980 zijn die regels voor vrou welijke gezinshoofden wat versoepeld. Die versoepeling geldt echter voor „vrou wen in een achterstandssituatie", die de kans krijgen om zich „een aanvaardbare startpositie op de arbeidsmarkt" te vero veren. De universiteit en hogere beroeps opleidingen vallen daarbuiten. De voor malige staatssecretaris, mevrouw Kraayeveld-Wouters, vond dat leiden tot een te grote bevoordeling van uitkerings trekkers ten opzichte van werkenden. Van de 40 alleenstaande ouders, die uitein delijk meewerkten aan het onderzoek en gemotiveerd bleken om te gaan studeren, liet bijna de helft weten daar niet toe te komen door financiële problemen. Bo vendien vermoeden de onderzoekers dat veel bijstandmoeders, die waren bena derd, alleen al uit angst voor verlies van hun uitkering niet durfden mee te werken aan het onderzoek. In elk geval laat het onderzoek zien, dat er meer vrou welijke gezinshoofden zyn die eigenlijk willen studeren dan de staatssecretaris indertijd constateerde. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) maakt moeilijke Ujden door. Behalve dat het ledenbestand is teruggelopen van 35.000 tot cir ca 13.000, heeft de affaire van de arrestatie van vier bestuursleden, die met geheime militaire tekenin gen zouden hebben geknoeid, de soldatenvakbond geen goed gedaan. Het al regelmatig geschonden imago van de bond lijkt dit keer zwaar gehavend. Het rehabiliteren van de inmiddels vrijgekomen WDM-bestuurders ver andert daar niets aan. En ook al is het bestuursbe sluit - schorsing van drie betrokken WDM-be stuurders - op wens van de ledenvergadering inge trokken, het verwijt van een aantal leden dat het bestuur de vier maten heeft laten vallen, is hard aangekomen. Een verhaal gaat over die bijzondere vakbond, die uitgroeide van een groepje anti-koperpoetsers tot een volwassen en gerespecteerde vakbond met ei gen faciliteiten in de kazernes. Maar ook het ver haal van een vakbond die politiek gevoelige vraag stukken hoe dan ook tracht te vermijden. Uit lijfs behoud, want ook de maten onderkennen dat nieu we realisme. In Ede werd in 1966 de WDM opgericht. Drie kritische sol daten weigerden nog langer hun energie te verspillen aan het poetsen van koper. Tij dens een solidariteitsbijeen- komst werd de eerste Neder landse soldatenvakbond op gericht. Al snel na de oprichting haalt de WDM haar eerste succes sen binnen. Het koperpoet- sen wordt afgeschaft, net als de tuchtklasse en de groet- plicht, er is sprake van vrije haardracht, de kamers mo gen worden ingericht zoals de soldaat dat zelf wil, mili taire treinen verdwijnen, de diensttijd wordt verkort en er is een compensatieregeling voor onregelmatige diensten. Die veranderingen hebben de nodige voeten in de aarde ge had. De legerleiding, die tot 1966 aan het hoofd had ge staan van een gesloten groen bolwerk, kon de veranderin gen maar moeilijk verwer ken. Toen een dienstplichtige weigerde een meerdere te groeten, kreeg hij daarvoor een paar maanden gevange nisstraf. Ondanks die vrijheidsstraffen ging de WDM door met het vechten voor zaken die in de burgermaatschappij als te rechte verworvenheden wer den beschouwd: vrijheid van meningsuiting, compensatie voor alle overuren en een wedde, gekoppeld aan het minimumloon. Die laatste twee punten werden bereikt in 1976, het jaar waarin de WDM het tienjarig bestaan vierde. Voeg daarbij het binnenkort te verwachten verdwijnen van de militaire rechtbanken - een oude wens van de WDM - en de conclusie zal snel worden getrokken dat de sol daten het prima voor elkaar hebben gekregen. Optimaal is de materiële positie van Jan Soldaat echter nog lang niet, aldus hoofdbe stuurder Sylvo Gaastra: „Er bestaat nog steeds ongelijk heid in de betaling van solda ten. De WDM heeft als be langrijk punt een weddever- hoging tot het peil van be roepsmilitairen. Ons loon is gekoppeld aan het minimum jeugdloon, terwijl de Kort Verband Vrijwilligers met een het salaris krijgen van be roepsmilitairen. Wij vinden dat gelijk werk gelijk moet worden betaald". De manier waarop voor onder meer deze week wordt ge streden, heeft intern nogal wat strubbelingen veroor zaakt. In de WDM zijn twee stromingen: een groep die eerst actie wil voeren en daar na wil praten, en een andere groep die het net andersom wil. Die twee stromingen onder de soldaten zijn duidelijk zicht baar. De WDM heeft een aantal jaren geleden haar mo nopoliepositie onder de dienstplichtigen verloren. Naast de WDM is er nu ook de Algemene Vereniging Ne derlandse Militairen, een club van circa 4000 leden die enkel door middel van over leg een betere positie voor de soldaten nastreeft. Daarnaast is er de uiterst kleine Bond Van Dienstplichtigen (BVD), ongeveer honderd mi litairen en burger-sympathi santen. die een veel militan tere visie hebben op het leger dan de WDM De BVD zrgt dat het leger per definitie aan de kant staat van wat wordt genoemd „de bezitter" en al tijd zal worden ingezet bij het breken van sociale acties Op heffen van het leger is het doel van de BVD Een onderzoek maakte enkele jaren geleden duidelijk dat het ledenverlies voor een groot deel te wijten is aan de invloed van wat wordt ge noemd „klein links en andere splintergroepjes". In dat ka der moet dan ook de schor sing van de drie militante be stuursleden worden gezien de WDM mag niet het stem pel krijgen van een politieke organisatie van linkse activis ten. Sylvo Gaastra: „We zijn een sol datenvakbond. ons terrein is de kazerne. Het is onze taak te vechten voor optimale da gelijkse werkomstandighe den. Het ontvreemden van militaire tekeningen is. niet iets dat we als vakbond moe ten aanmoedigen". Juist deze affaire heeft duidelijk ge maakt hoe moeilijk het soms is grenzen te trekken. „De WDM moet meer ruimte krijgen voor het vakbonds werk. We hebben nu eenmaal gekozen voor militaire dienst, dat wordt wel eens verkeerd opgevat door links. Dat we de vermeende daden hebben afgekeurd maar de jongens zijn blijven steunen, is geen paradox. Voor indivi duele daden moet men zelf de verantwoording dragen. De WDM moet niet worden vereenzelvigd met het gedrag van de leden buiten de kazer ne. Dat wil niet zeggen dat we hun geen juridische onder steuning geven", aldus Gaa stra. Kort na de arrestatie van de WDM'ers trad voorzitter Ralph Mullenders af. Het voortijdige opstappen van Mullenders leidde natuurlijk tot allerlei speculaties. Mul lenders: „Mijn aftreden heeft met die arrestaties niet van doen" Uit het gesprek met Mullen ders en Gaastra blijkt steeds weer dat hun persoonlijke opvattingen vaak anders zijn dan de officiële koers van de WDM. Persoonlijke opvat tingen en functioneren als vakbondsbestuurder zyn blijkbaar twee verschillende zaken. „Een vakbond moet er zijn voor de rechtspositie van mensen De WDM is er om informatie te geven over het- gene dat je te wachten staat als je weigert site-wacht (be waken van kernkoppen) te lopen en ze zal juridische steun geven als soldaten door site-wacht te weigeren in de problemen komen Adkl Op dat gebied zullen we onder steunen, maar het WDM be stuur zélf zal nooit tot acties oproepen. Acties moeten uit gaan van de leden", aldus Mullenders. Niet alleen over het gebruik van kernwapens in het leger, maar ook over de functie van het leger heeft Gaastra een opvatting die hy met nadruk geeft als zyn persoonlyke op vatting en niet die van de be stuurder-Gaastra „Ik vind het leger een lachertje, even als het voortdurend vechten tegen een potentiële vyand. de angst voor de Russen De illusie dat, als je maar een le ger hebt, dat je redding bete kent! Leger pure verspilling. Nuttig voor arbeidsplaatsen, maar zolang er een leger is. zal er oorlog worden ge voerd Die scheiding tussen persoon lyke opvattingen en het func tioneren als WDM-bestuur- dcr wordt wel eens vergeten Ralph Mullcnder ..Als WDM- bestuurder ben je extra kwetsbaar Bestuursleden krygen als ze tegen kernwa pens protesteren meteen vyf dagen zwaar, soldaten die niet actief zyn voor de vak bond komen er met een lich te boete vanaf'. ANJA KRUISE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7