c De paarden verdwijnen, maar de mensen blijven Winkeliers in de clinch over pad 3 Voorschotense paardenmarkt verandert: Bewoners Vliet wei handhaven bezwaar tegen appartementen Stad en rand DONDERDAG 29 JULI 198DN VOORSCHOTEN - De doordringende paar- denpoep-geur was gis teren aan het eind van de middag al verdwe nen in het dorpscen trum van Voorschoten. Gezelligheid en mensen waren er toen nog volop in de feestelijke Voor straat. Een duidelijk contrast met enkele ja ren geleden. De paar- dengeur was toen nog tot zeker een dag na de jaarlijkse paarden markt door de neus waar te nemen. Het ho- recawezen sloot in die tijd 's middags meestal de deuren. De Voorscho tense paardenmarkt verandert: de paarden verdwijnen, de mensen blijven. "Ga ik daarvoor vroeg mijn bed uit". Een zin, met een duide lijke toon van teleurstelling en ook wel boosheid, uit de mond van een bezoeker van de zevenhonderste paarden markt om acht uur 's och tends. Om zes uur die och tend was hij al te vinden in de Voorstraat. "Je moet er vroeg heen gaan, dan zie je de aan voer en het handelen", had den oud-Voorschotenaren te gen hem gezegd. Om zes uur waren er maar zo'n tien paar den te bekennen. De paar denmarkt van weleer met honderden paarden was ver dwenen. Duizenden en duizenden men sen trokken door de Voor straat, tussen de aan weerszij den gespannen touwen en palen. Daaraan moesten de paarden staan, maar je moest wel goed kijken. Twee kame len, één ezel en 124 paarden en pony's was alles aan vier voeters dat te bekijken viel. Een vergelijking met vorig jaar: het aantal kamelen was verdubbeld, het aantal paar den bijna met de helft ver minderd. De sfeer was er niet minder om. Voor de toeristen was het een attractie, voor de Voorschote naren de dag om oude ken nissen te ontmoeten. Maar De bezoekers van de paardenmarkt moesten al schuifelend langs de paarden trekken. De paarden hadden daarentegen voldoende ruimte om zich te bewegen. Dat laatste was in "gloriejaren" onmogelijk. toch was het romige pikante sausje van de markt verdwe nen: de paardenhandelaren. In hun lange grijze of groene stofjassen, de houten wandel stokken en het geschreeuw van "pas op" als er tussen de mensen door met paarden werd gerend. Want juist die paardenhandelaren gaven met hun voorkomen het ca chet aan de paardendag. Een enkeling was nog wel te vin den tussen de mensenmassa, maar het waren duidelijk 'nieuwe'. Zelfs het traditionele hand jeklap werd nauwelijks meer waargenomen. Was ergens een concentratie van mensen te zien, dan werd er onder handeld. Een onduidelijk ge murmel komt dan uit de monden van de handelaren, onder het luid geklap op el- kaars handen, om daarna ge woon weer weg te lopen. Geen overeenstemming over de prijs, want anders zou de koper aan de verkoper een gulden geven; het geluk. Besodemieterd De Voorstraat voor de paarden handelaren, de Schoolstraat voor de schreeuwende verko pers. Ofwel het standwer kersconcours. Dit maal opge fleurd met de 'anti-abortus stand' van pater Koopmans, en de "Er is hoop"-groep. De rappe praatjes van de ver schillende kopers zorgden voor een waar spektakel. Het gemak waarmee mensen, on danks de economische reces sie, zich spullen in de maag lieten smeren was ongeloof lijk. "U heeft er toch recht op om besodemieterd te worden. Nou hier word je besodemie terd op een eerlijke manier". De kreet van de man die een 'surprise-pakket' verkoopt. Voor zeven gulden en vijftig In het centrum waren veel terrasjes aanwezig, die nagenoeg de gehele dag goed bezet waren. cent drie ingepakte pak ketjes. Wat er in zit weet nie mand. "Thuis open maken hoor". En met een ongeloof lijke snelheid wordt het geld uit de verschillende porte monnees gepakt om 'besode mieterd te worden'. Dat deze ambulante verkopers van alles kunnen verkopen bleek ook gisteren weer. Aan het begin van de dag probeer de één van hen stripboeken te slijten. "Deze vier voor een tientje. Bij mijn schoonvader in de winkel betaal je zeker 25 gulden". De verkoop ging niet lekker, en enkele uren la ter zag je zoonlief achter de boekjes staan en vaders voor een tientje een "pondje palin gen en dan doe ik deze er nog bij en deze dikke speciaal voor u" aan de man-vrouw brengen. Voor de vermoeide benen wa ren er voldoende 'terrasjes' in het dorp te vinden. Aan lange tafels zaten de mensen onder de zon, wat een kleurrijk en gezellig gezicht gaf. De drankprijzen waren duidelijk aangepast. Omdat het een feestdag was, maar ook om de breuk en diefstal van gla zen in te calculeren. Want dat er glazen naar huis verdwe nen, werd onomstokelijk be wezen toen een man een plas tic zak per ongeluk liet val len. Er klonk glasgerinkel en 'schuldbewust' liep de man maar door. Naar de zak werd door hem niet meer omgeke ken. PAUL VAN DER BURG Foto's HOLVAST DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat I film 'Rio Lobcf-Howard Hawks, 20 22.15 uur Architektenwinkel - Oude Vest 1( kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidset 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, sprt uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof I vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a. Werkgr Dienstweigeren, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 i 't Spoortje - Bernhardkade 40, spree uur hulp- en adviesbureau WAO/WS1 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - ligweide zwembad h Wedde, zeskamp, 10 uur. Cultureel Centrum - start puzzelwand< tocht, 18 uur. HW-terrein - minivoetbalwedstrijd, |j Het Wedde - zwemevenement, 19 u Cultureel Centrum - start recrea fietstocht, 19.15 uur. het Roerdomperf - polstokverspringeJ WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van de Rijn: 134604, tel. 1 zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Krul gebouw Berkenkade 7, tel. 41013T spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, 896193, spreekuur ma, woe, vt 13.30 uur. Orka trekt 5 veel publiek in Wassenaar1 WASSENAAR (ANP) - Bij dei" strandploeg van de Wassenaarse politie heeft de telefoon gisteren niet meer stilgestaan na de mei-! ding dat er een 'orka' langs de kust was gesignaleerd. Volgens' een woordvoerder van de strand-, ploeg was de belangstelling varit3 bezorgde zwemmers en plank-1 zeilers overweldigend. Dinsdagavond en gisteren verza melden zich belangstellenden op j duintoppen voor de kust. Met verrekijkers werd geprobeerd nog een glimp van de verdwaal de zwaardwalvis of witsnuitdol- fyn op te vangen. Het beest heeft zich echter niet meer laten zien. In Oegstgeest DEN HAAG/OEGSTGEEST Een knetterende ruzie tussen twee buren in de Kempenaerstraat in Oegstgeest over een pad is geëin digd in een ingewikkeld juri disch steekspel dat beide kem phanen inmiddels al duizenden guldens moet hebben gekost. Gisteren werd in het Haagse pro vinciehuis een nieuwe episode bijgeschreven in de twist-ge- schiedenis van kapper Plu en zijn buurman, oud-speelgoed man F. de Koning, in Oegst- geests winkelstraat. Voor een provinciale geschillen commissie vocht De Koning een verklaring van geen bezwaar aan van de provincie, waarin aan Plu voor zijn zaak aan de Kempe naerstraat 65, toestemming wordt gegeven zijn bedrijf aan de achterkant uit te breiden. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de verleende bouw vergunning de langste die in der tig jaar tijd door de gemeente Oegstgeest is verleend. „Het is op het ridicule af wat hier is ge produceerd om aan beide partij en tegemoet te komen", aldus de vertegenwoordiger van B en W gisteren voor de provinciale De Koning wil de toestemming van de provincie aan de kapper om te gaan bouwen echter onge daan laten maken omdat hij niet wil "dat het publiek ten koste van zijn erf gaat winkelen in een zaak die daar volgens het be stemmingsplan niet mag zijn". Het ontstaan van de ruzie was na afloop van de zitting al bijna niet meer te achterhalen. Volgens Plu ontstond die nadat een gedeelte van zijn winkel in gebruik was genomen door een bedrijf in sportartikelen. (De Koning zelf was niet op de zit ting verschenen, maar liet zich door een advocaat vertegen woordigen). De winkel van Plu en die van De Koning grenzen gezamenlijk aan een ongeveer twee meter breed pad. De Koning maakt regelma tig gebruik van dit pad, waarvan ieder voor de helft eigenaar is, om zijn auto naar de garage ach ter zijn winkel te rijden. 'Toen de sportzaak in de winkel van kwam, moest ook personeel daarvan regelmatig van het pad gebniik maken om spullen te la den of te lossen achter de zaak. Volgens Plu ging De Koning daarbij dwarsliggen en zette on der andere zijn auto voor de inrit om die te blokkeren. Van het een kwam het ander en in middels diende er voor de Haag- Het pad in de Kempenaerstraat waar kapper Plu en oud-speelgoedman De Koning om r se rechtbank een kort geding over onder andere het gebruik van een deur aan de nieuw te bouwen achterkant van de win kel van Plu. Die zou volgens De Koning uitzien op zijn erf en zijn privacy aantasten. De rechtbank gaf De Koning gelijk en besliste dat de deur daar niet mag worden gebruikt. Tegelij kertijd had Plu ontdekt dat De Koning ten onrechte een garage achter zijn winkel had gebouwd. Plu stapte daarop ook naar de rechter en op 14 oktober zal deze zich over de garage buigen. Het ziet er overigens naar uit dat er in de toekomst geen auto meer naar de garage kan komen, om dat Plu bij de gemeente een ver gunning heeft aangevraagd om een erfafscheiding op de ruimte tussen de twee winkels op te trekken. Als hij daarvoor vergunnig krijgt, dan kan hij ook gebruik maken van de deur, die in tiet nieuwe gedeelte moet komen, omdat er dan geen uitzicht meer is op het erf van De Koning. Of er dan een einde zal zijn geko men aan de ruzie tussen de twee neringdoenden is nog maar de vraag, omdat in dit geval De Ko ning geen gebruik meer zal kun nen maken van zijn garage, die hij bovendien wellicht nog zal moeten afbreken als de rechter zijn buurman Plu gelijk geeft. VOORSCHOTEN - De bezwaren tegen het bouwplan op de hoek Oranjeboomstraat en Molenlaan in Voorschoten, zijn ongegrond verklaard. Tot dezelfde conclusie kwam Gedeputeerde Staten wat betreft de bezwaren van de win keliers Besuyen en Koster tegen het realiseren van een voetpad tussen deze winkels. Het betrof hier bezwaren tegen net bestemmingsplan 'Voorstraat' en 'Centrum'. In totaal werden er twaalf bezwaren ingediend, waarvan er door GS vijf niet-ont- vankelijk werden verklaard. De andere bezwaarschriften wer den, op een paar kleine punten na, alle ongegrond verklaard. Eén van de bezwaarschriften was tegen de komst van 34-wooneen- heden aan de Oranjeboomstraat. Bezwaren als 'uitzicht belemme rend', 'storend in oude dorps kern' en 'verdwijnen van privacy door de bouw', werden onder meer aangevoerd. GS stelden dat er grote behoefte is aan wonin gen voor kleine huishoudens, en Provincie wijst bezwaren tegen bouwplan in centrum van Voorschoten af Een andere zaak die tevens behan deld werd, was de toegangsweg tussen de parkeerplaats op het MOC-terrein en de Voorstraat. Achter het centrum van Voor schoten heeft de gemeente een parkeerterrein aangelegd. De be doeling was dat dit terrein een directe verbinding zou krijgen met het dorp. Daarvoor wilde de gemeente gebruik maken van het pad tussen de fietsenwinkel en de postzegelhandelaar. Bei den voelden daar niet veel voor. De fietsenhandelaar stelde onder meer dat door zo'n voetpad zijn bedrijf schade zou leiden. Te vens was in het bestemmings plan zijn verkooppunt van benzi ne verdwenen. Wat dit laatste be treft concludeerden GS dat het verkooppunt alsnog in het be stemmingsplan opgenomen moest worden. Wel zou de ver koop van LPG moeten worden uitgesloten. De bezwaren tegen het voetpad vonden GS niet gegrond. Vol gens zal het voetpad geen belem mering betekenen voor de be drijfsvoering. Daarnaast stelden zij dat dit voetpad erg aantrekke lijk is, juist door de ligging en de winkels. Drie vissticks gestolen... LEIDEN - Een 34-jarige bewoner van de Oude Singel kwam giste ren met een stalen gezicht bij de Leidse recherche aangifte doen van diefstal van drie vis-sticks. De aangever, iemand die kennelijk snel aangebrand is, stond er op dat de dienstdoende rechercheur de diefstal opnam. Vandaar dat vanochtend in het 'dagrapport' melding werd gemaakt van de mysterieuze verdwijning van drie vis-sticks uit de gemeen schappelijke koelkast van een woning aan de Oude Singel, ver moedelijk gepleegd door een van de huisgenoten van de aange- DEN HAAG/WARMOND - Een aantal bewoners van de Vlietwei in Warmond geeft de strijd tegen de bouw van appartementen in hun straat niet op. Voor een pro vinciale AROB-commissie voch ten ze gisteren de noodzaak van het „massale" bouwwerk aan, omdat ze het in strijd achten met het bestemmingsplan. Het was overigens voor de tweede keer dat ze in de slag waren met Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Victor Alexander zv. P.O. Gijsbers en L.E. Loopstra, Gherben zv. E.T.M. van der Holst en P. Bakker, Joost Aalko zv. A. Hassing en C.A. den Haan, Floris Martijn zv. H.J.M. Dickhoff en C.M.E. Pieterse, Jan Hendrikus zv. H.G. van der Zalm en L. van Duijvenvoorde, Bart zv. R.F. Groenen en S.C. Versteegh, Ka- mal zv. M. Abba en R. Mani, Marjolein dv. A. Philoppo en G. de Zwijger, Fleur dv. A.C. Zierikzee en M. Dool, Jan Tho mas zv. P.G. Heemskerk en J.M. van der Marei, Mansurah Begum dv. H.H.M. van der Velden en B.R. Chowdhary, James George zv. P.E.J. Parramore en M.J.T. Bol, Merel Helene Daniélle dv. C.P.M. Hoogeveen en H.D. Cramer, Natalie Jo hanna Maria dv. H.C.L. van den Berg en Mara dv. H.F.B. de Vrind Boer, Bas zv. J. van Dijk en E.A. van Riessen, Nicolaas zv. F.J. Zwaan en C. van der Spek, Johanna Hendrika dv. H.W.J. Koelewijn en J.C.M. Kraan, Ma rieke dv. J. van Beelen en M.J. Heems kerk. Overleden: G.M. Schreuders, (1906) vrl. echtg. van M. Sepers, M.A. van der Ham, (1893) man, J.J. Overvliet, (1897) man, P.W. Ouwerkerk, (1892) vrl. echtg. van S. Brouwer, F.A.J. van Seters, (1931) man. Ginah, (1912) vrl. echtg. van M.E. Donkersloot, C.J. Ultee, (1918) man, P.J.A. Baltus, (1960) man, C.H. Stouten, (1908) vrl. echtg. van J.H. Sira, K. van Ommen, (1905) man, A. van der Mee, (1914) man. D J Mooij. (1912) man. R H. Gaykema, (1900) vrl. echtg. van A.P. Hasselbach, J. Siera, (1891) man, A. Bruggeman, (1922) vrl. echtg. van D. van der Vlis. de gemeente over de bouwplan- nen. Iets meer dan een maand j geleden had de Raad van State Warmond al op de vingers getikt j omdat die de verkeerde weg had j bewandeld bij het tot stand ko men van de plannen. Het gemeentebestuur maakte rap zijn huiswerk over en kreeg van de provincie een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van zeventien appartementen voor één- en tweepersoonshuishou dens. De bedoeling is dat ver pleegkundigen van Mariënhage er in zullen gaan wonen. De bewoners van Vlietwei vroegen zich gisteren af of het wel nodig was zoveel haast te maken met de bouw. "De zaak loopt nu al weer ruim vierenhalf jaar", aldus de bewoners. Volgens burge meester Hendrickx is die haast er nog steeds. "Er komen veel aanmeldingen van leerlingver pleegsters binnen uit Brabant en Limburg, die hebben die huis vesting dringend nodig". Volgens de bewoners zijn er in het verleden door de gemeente ver wachtingen gewekt, die niet na gekomen worden. Zo zouden er, werd de bewoners toentertijd door de gemeente verteld, op het stuk grond waar de appartemen ten moeten komen, één of twee bungalows worden gebouwd. "Mede daarom heb ik aan de Vlietwei een huis gekocht", zei één van de bewoners gisteren. Het bezwaar van de omwonenden richt zich met name tegen de om vang van het bouwwerk. "Het mftakt inbreuk op de woonomge ving, de privacy van ons wordt aangetast en de parkeerproble- matiek zal toenemen". Een van de bewoonsters merkte bovendien nog op dat de veilig heid van de kinderen er niet be ter op zal worden."Bovendien", zo zei ze, "krijgen de kinderen hier in de buurt steeds minder ruimte, want er is al verschrikke lijk weinig groen". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij LexJsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschn|ving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post I 307,30 Losse nummers 0.00 Directie G Koopman AJg redactiechef A. van Leeuwen Ptv Alg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cpiro. Commentator W F J Wirtz I. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2