Ook D'66 is tevreden Vakantie: een zware tijd voor bloedbanken Wie maakt me los 't Gaat om adem voor Jeffrey' Bromfietser breekt been .^eidse dichteres begint actie voor fibrosis-kinderen Misverstand leidt tot ruzie PvdA-ontwerp alleszins aanvaardbaar Door Jaap Visser LEIDEN - De Leidse waren markt: domein van de bood schappende gezelligheids mens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse waren markt: schepper van tiental len arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote sociale functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waard derhalve. Vandaag deel drie over am- soy en paksoy, rijst met kou seband en de Nederlandse boer die onderhand ook be gint te 'vreeten' wat-ie niet kent. Het vak heeft hij geleerd van z'n ouders, die al meer dan twintig jaar met uitheemse groenten en kruiden op de Haagse markt staan. Als jo chie van dertien jaar hielp Rob Luscuère zo'n beetje el ke zaterdag met het verkopen van rijsttafelprodukten aan klanten uit de Indische buurt. Na een opleiding te hebben vol tooid voor instrumentenma ker, heeft Luscuère, nog geen twee jaar 'in het vak gezeten'. Voor de gein volgde hij een cursus voor welzijnswerker aan de middelbare sociale academie. Maar toen hij als werkloze stagiair slechts een uitkering van tachtig gulden in de week incasseerde, wist Luscuère niet hoe snel hij zijn geitewollen sokken uit moest trekken. "Ik heb 't trouwens toch nooit als m'n roeping gezien om als wel zijnswerker aan de slag te gaan. Ik ben die studie be gonnen omdat de stof me wel interessant leek. Meer niet". Eenmaal achter ae studieboe ken vandaan belandde Rob Luscuère als koopman op de markt. "Ik wilde vrij zijn. De drang om vrij te zijn heb ik altijd al in me gehad. En als marktkoopman voel je je vrij, ook al kun je natuurlijk niet zo maar van je kraam weglo pen. Maar je bent in elk geval je eigen baas". Net als zijn ouders ging Rob in de rijsttafelprodukten. In Den Haag, met z'n vele Indo nesiërs en Indiè-gangers, was daar een redelijke boterham mee te verdienen. Maar om dat hij er weinig voor voelde om met z'n eigen ouders te concurreren, moest Rob z'n handel ergens anders zien te slijten. Hij probeerde het eerst op de Haarlemse markt "maar dat was een dooie boel". Vervol gens werd geprobeerd een plaatsje op de Leidse markt te veroveren. Als 'lotering', iemand die geen vaste plaats op de markt heeft maar selchts in aanmerking komt voor het opvullen van open gevallen plekken, zwierf Lus cuère een tijdlang rond de Hooglandse kerk. Na ruim een jaar kreeg hij eindelijk z'n vaste stekkie op de Hoog landse Kerkgracht, tegen over het voormalige wees huis. paar heeft hij in vijfjaar tijd een vrij grote en zeer vas te klantenkring opgebouwd. Luscuère, 33 inmiddels, schat dat zo'n tachtig procent van zijn publiek met de regel maat van de klok bij hem te rugkeert. Het grootste deel van z'n klantenkring wordt gevormd door de vrij uitge breide Surinaamse gemeen schap die Leiden kent. Lus cuère heeft er z'n waar aan aangepast: "Behalve echte kruiden en verschillende soorten sambal en zo, ver koop ik steeds meer verse Surinaamse groente en als het even kan vers fruit". Een probleem bij het verkopen van Surinaamse groente en fruit vormen de gigantische transportkosten waardoor de produkten soms zeer prijzig worden. Luscuère noemt als voorbeeld een Surinaamse Rob Luscuère op zijn vaste stek op de Hooglandse Kerkgracht "Belazerij? Indonesiërs hoef je echt niets wijs te maken wanneer het om eten gaat". pepersoort die in 'de West' nog geen twee kwartjes de ki lo kost maar op de Hoogland se Kerkgracht voor twee gul den vijftig per ons van de hand gaat. Hetzelfde geldt voor de kouseband, lang ge rekte sperciebonen, die bij de rijst worden gegeten. Lus cuère: "De Surinamers heb ben daar wel eens moeite mee, juist omdat ze weten dat die produkten bij hun in Su riname vrijwel niets kosten. Toch komen ze bij me terug. Waarom? Omdat ze weten dat ik hen niet belazer". Kom i Het vertrouwen van de Suri naamse gemeenschap win nen, is iets waar Luscuère ja ren over heeft gedaan. "In het begin was het echt narigheid. Dat kwam natuurlijk ook om dat ik nog geen vaste stek op de markt had. Maar op zeker moment wordt je naam door verteld in de Surinaamse ge meenschap cn gaat jc klan tenkring gestaag groeien". Behalve Surinamers en men sen met Indisch bloed krijgt Luscuère steeds meer 'gewo ne' Hollanders 'over de vloer'. Vooral onder studen ten en in jonge gezinnen be speurt hij een veranderde eet-mentaliteit Het spreek woord: wat de boer niet kent dat vreet-ie niet, is volgens Luscuère niet meer van toe passing op het Nederlandse volk, althans op het jongere deel daarvan. "De tijd dat er alleen maar boerenkool en bloemkool werd gegeten, is definitief voorbij". Vooral in Voorschoten, waar hij op vrijdag een markt kraam bemand, verkoopt Luscuère "waanzinnig veel aan Hollandse klanten". In Den Haag (markt Leyweg) en Scheveningen waar hij op respectievelijk dinsdag en donderdag handel drijft, ver schijnen voornamelijk klan ten met Indisch bloed. Van 'belazerij' in de uitheemse groentebranche wil Luscuère niets weten. Sinds Aziatische koolsoorten als amsoy en paksoy vooral uit onze eigen Westlandse kassen komen, doen steeds meer geruchten de ronde dat de verkoop van oosterse produkten dikwijls nepperij in een exotische ver pakking is. Luscuère be strijdt dat: "De mensen heb ben donders goed in de gaten wanneer ze in de maling wor den genomen. Je hoeft niet te denken dat je Surinamers cn Idonesièrs iets wijs kan ma ken wanneer het om eten gaat. En wat die amsoy en paksoy uit het Westland be treft. De kwaliteit daarvan is net zo goed, misschien wel beter, als die van de zoge naamde Aziatische Boven dien is het allemaal een stuk verser en dus ook smakelij ker wanneer het gewoon hier is geteelt". Behalve wanneer 's ochtends om half zes z'n wekker af loopt, heeft Luscuère veel plezier in z'n bestaan als marktkoopman. "Dat komt vooral door de leuke sfeer die er bijna per definitie op een markt heerst Neem nou zo'n Leidse markt Daar woedt geen harde concurrentie strijd maar heerst een hele collegiale sfeer. Als ik even van m'n kraam wegmoet voor een sanitaire stop of zo, dan kan ik tegen m'n buur man zeggen: Joh. let jij effe op m'n handel. Da's geen en kel probleem. Marktkooplui beseffen gewoon dat ze een markt met z'n allen moeten maken". LEIDEN - Een 25-jarige bromfiet ser uit Leiden moest gistermor gen omstreeks half tien met een breuk in zijn linkerbeen naar het AZL worden vervoerd, na te zijn aangereden door een auto. De automobilist reed de Haagse Schouwweg op zonder de brom fietser voorrang te verlenen. Duivensport P.v. De Rijnklievers hield een wedvlucht vanuit Corbeil. De uitslag: l.,4. en 7. J. Zevenho ven; 2., 5., 8. en 9. J. Kok; 3. en 10. S. van Goozen; 6. B. van Mil. Voor jonge duiven ging het vanuit St. Quentin. De uit slag: 1. C. van Dokkum; 2. B. van Mil; 3. en 4. J. v.d. Wal; 5. comb, van Leyden; 6. en 7. J. Kok; 8. H. Sladek; 9. en 10. J. Zevenhoven. 982>INSDAG 27 JULI 1982 C Lelden 99Behoefte neemt alleen maar toe99 LEIDEN - De Leidse bloedbank heeft in deze zomermaanden te kampen met een gebrek aan do noren. Nu veel donoren vanwege de vakantie niet beschikbaar zijn, is de bloedvoorraad van de Leidse bloedbank maar net ge noeg. In vergelijking met andere steden heeft Leiden echter nog niet te klagen. Bleven in andere steden donoren bij duizenden weg vanwege negatieve publica ties in de dagbladen, aan Leiden ging deze massale leegloop bijna onopgemerkt voorbij. Enkele weken geleden stonden de kranten vol van berichten over het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode kruis een overschot aan bloedprodukten heeft en de voorraden zelfs moet laten be derven. Donoren van bloedban ken die bloed aan het CLB leve ren namen deze publicaties ter harte en besloten hun bloed niet langer beschikbaar te stellen. Gevolg was dat veel bloedban ken in moeilijkheden kwamen. Volgens dr. A. Brand, waarnemend directrice van de Leidse bloed bank, heeft Leiden niet veel do noren verloren door de negatieve publicaties. Het verloop in het donorenbestand bleef de laatste tijd zoals normaal. Wel hebben verschillende mensen de bloed transfusiedienst gebeld om op heldering, maar deze mensen konden gerust worden gesteld. Het is namelijk zo dat Leiden he lemaal geen bloed levert aan het CLB. Het Academisch Zieken huis, waar de bloedbank is ge vestigd, verwerkt het bloed na melijk zelf tot produkten. Daar komt nog bij dat het AZL alle produkten die het bloed voort brengt ook zelf in het ziekenhuis kan gebruiken. Dr. Brand: "In het AZL is veel ope- n-hartchirurgie, er worden transplantaties verricht en er worden patiënten met bloeder- ziekten behandeld. We hebben dus zowel de rode bloedcellen, plasma en bloedplaatjes zelf no dig. In andere regio's blijven sommige produkten over, maar het is zeker niet zo dat het donor- bloed daar zinloos is. Alleen de bloedprodukten waar minder be hoefte aan is, blijven liggen. De rest van het bloed blijft zeer waardevol. Het is een enorme or ganisatie om het delen van het bloed optimaal te laten verlopen, dus het is best begrijpelijk dat er soms moeilijkheden ontstaan". Begrijpelijk vindt ze het echter ook dat donoren bang zijn ge worden. "Maar het is wel ten on rechte. Ik denk dat slechte voor lichting aan de donoren over wat er met hun bloed gebeurt een be langrijke oorzaak is. Met name Amsterdam kampt nu met een enorm gebrek aan donoren". Mag het gebrek in Leiden dan niet zo nijpend zijn, toch is het dono renbestand hier ook niet om over naar huis te schrijven. Dr. Brand: "De vakantietijd is voor alle bloedbanken moeilijk. En je moet ook niet vergeten dat door dat we een veelzijdig ziekenhuis zijn patiënten uit heel Nederland krijgen. Met name de open-hart en grote vaatoperaties en de transplantatie-patiënten slok ken bloed op en zijn daarbij af hankelijk van donoren uit alleen de Leidse regio. Op het moment telt de Leidse bloedbank onge veer elfduizend donoren. Dat aantal blijft tamelijk stabiel maar tegelijkertijd neemt de behoefte aan het bloed alleen maar toe. Met name open-hartoperaties gebeuren in het AZL steeds meer". Waarom mensen bloeddonor wor den is niet precies te omschrij ven. Velen beginnen er in militai re dienst mee. werden door fami lie 'aangestoken' of kwamen op het idee omdat iemand uit de naaste omgeving in het zieken huis met een bloedtransfusie te maken kreeg. "Veel mensen vin den dat ze iets moéten doen. En het geven van bloed is iets tast baars". Wervingen voor donoren vinden in Leiden niet zozeer plaats. Dr. Brand: "Eigenlijk zou dat meer moeten gebeuren. Maar een goede reclamecampagne kost veel geld en uiteindelijk moet dat altijd weer verhaald worden op de ziekenfondsen". Wie donor wil worden kan zich op geven bij de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis, Rijns- burgerweg 10, telefoon 147222. Na opgaaf moet een formulier worden ingevuld en volgt er een keuring. Ook voor elke bloedaf name moeten donors nog een kleine keuring ondergaan. CONNY SMITS leiden - door elkaar niet te begrijpen gingen twee Leidenaars elkaar gisteravond omstreeks kwart voor zeven te lijf. De ene, een 47-jarige man, wilde zijn buurman bezoeken om iets uit te praten. Deze verkeer de echter in de veronderstelling dat de man ruzie kwam maken en sloeg hem. De bezoeker ging onderuit, werd zeer boos en gooide een paar ruiten van zijn buurman kapot. Op het bureau werd de ruzie uitgepraat Besloten werd dat geen van beide heren aangifte zou doen. vakantie. Laat ik daar dit over zeggen. De ouders van de fibrosi s-kinderen - er zijn in Neder land ongeveer duizend patenten moeten veel extra geld betalen voor dieëten en dergelijke. Daar door schiet de vakantie er vaak bij in. Maar dat is niet alles. Een fibrosis-kind dat op vakantie gaat moet ook vergezeld worden door een arts. En dat proberen wij nu te regelen". Artiesten Willen er volgend jaar een paar honderd kinderen met hun ou ders een aantal weken onder de rook van Eindhoven kunnen doorbrengen, dan moet de stich ting een half miljoen bij elkaar zien te 'bedelen'. "Tsja, dat lukt wel", zegt Koudijs. "En volgend jaar gaan we nog veel professio neler werken, zodat er ook het jaar daarop weer kinderen op vakantie kunnen". Koudijs ver telt dat hij een paar Amerikaanse artiesten in de arm heeft geno men, die volgend jaar in Neder land willen optreden voor de ac tie. "En de winst gaat naar ons. Nee, ik vertel niet wie het zijn". Er is overigens nog een stichting in Nederland die zich bezighoudt met fibrosis. "'Maar", zegt Kou dijs, "zij houden zich vooral be zig met medische voorlichting. Samenwerken? Nou, wij ver schillen van mening met hen over de vraag of veel publiciteit over deze ziekte nou wel zo goed is. Zij vinden van niet, wij van wel". Van publiciteit is Koudijs inder daad niet wars. Welbeschouwd werkt hij full-time voor de stich ting. "Ik maak daar gewoon de tijd voor vrij en ik moet zeggen: tot nu toe kan ik die bezigheden aardig combineren met mijn da gelijkse werk, de handel in on roerend goed. Ja veel vrije dagen heb ik inderdaad niet, maar dat geeft niet. Adem voor Jeffrey - dat is mijn zoon, daar gaat het al lemaal om". WIM BRANDS Het onderkomen van de bloedbank op het AZLlerrein. "Veel mensen vinden dat ze iets moeien doen En hel geven van bloed is iets lastbaars". Mevrouw A. Onvlee signeert een van haar bundeltjes. Segher Koudijs houdt de financiën in de gaten. LEIDEN - "Het PvdA-ont- werp van een college-pro gramma is een alleszins aanvaardbaar uitgangs punt om het over eens te worden. De meeste moei te hebben wij met de para graaf over het parkeren. Die is wat slapjes. Er staat niet duidelijk dat er twee parkeergarages moeten j komen". D'66-fractieleider Hoekema zegt het op bescheiden toon ("Voor zover wij nog een rol spelen bij de college-vorming"). Hij wijst erop dat wat D'66 betreft de ge meente de eerste jaren best geld mag steken in de bouw van die garages. Het standpunt over horeca zal vol gens Hoekema iets anders moe ten. Het verruimen van de slui tingstijd zou "hier en daar moge lijk moeten zijn". Het bestrijden van overlast en het ontzien van 'gevoelige wijken' zouden daar bij een rol moeten spelen. De fractieleider van D'66, zegt op zich er wel voor te voelen om de Marktenroute autovrij te maken, maar vindt het nog te vroeg om dat precies vast te leggen in het collegeprogramma. Het is vol gens Hoekema een uitwerking van het Verkeers Circulatie Plan en daarom zou er eerst gelegen heid moeten worden gegeven tot inspraak. Moeite heeft D'66 ook met het PvdA-standpunt over het aan stellen van drie (deeltijd) eman- cipatiewerk(st)ers bij de ver schillende sectoren van de ge meente. D'66 ziet liever uitbrei ding van het emancipatiewerk bij de afdeling personeelszaken. De democraten denken aan één extra deeltijdbaan. Ten slotte zal D'66 een wijziging voorstellen op het gebied van de internationale uitwisselingen (ju- melage). Hoekema wil de ge meentelijke contacten met Kre- feld en Oxford langzaam terug draaien. Er zou nog wel geld be schikbaar moeten blijven voor onderlinge contacten van bur gers van de verschillende steden. "Het gaat om ettelijke tientallen guldens. Wij vinden dat het uit gespaarde geld naar de Algeme ne Dienst (zonder vaste bestem ming, red.) moet en niet naar de post Internationale Solidariteit. Wel zijn we van mening dat de uitgaven voor internationale soli dariteit op peil moeten blijven". Garenmarkt De bouw van een binnenstads- school op de Garenmarkt stuit bij D'66 niet op principiële be zwaren. Hoekema verwacht ech ter dat het onmogelijk zal blijken om er snel (ten hoogste een jaar vertraging) te bouwen en om de parkeerproblemen op te lossen. Dat zijn de voorwaarden die D'66 eraan stelt. Met het invoeren van rioolbelas ting gaat D'66 ("in godsnaam maar") akkoord. Hoekema wijst erop dat de bronnen van ge meenten om aan geld te komen t gering zijn en dat een gemeente als Alphen aan den Rijn niet al leen een hogere onroerend-goed- belasting, maar tevens een riool belasting kent. D'66 wil eventueel nog iets verder gaan dan het PvdA-voorstel en onderzoeken of een rioolbelas ting voor iedereen (dus niet al leen voor huiseigenaren) haal baar is. EIDEN - "Omdat ze hebben ver geten aan te kondigen dat ik zou signeren voor de stichting fibro se kind en gezin op vakantie, zit ik hier eigenlijk voor noppes", urg verzuchtte mevrouw A. Onvlee /an gistermiddag in een lunchroom aan de Donkersteeg. Even om je ,er- heenkijken was inderdaad vol- en- doende om tot de slotsom te ko- lui- men dat er maar weinig thee- en en koffiedrinkers belangstelling hadden voor het tafeltje waar- Jj" achter de dichteres zat, bereid om vele boekjes van haar signa- tuur te voorzien. Nog geen man ik- overboord overigens, want: "we >or doen dit gewoon nog een keer en over, maar dan goed". A. Onvlee wilde gistermiddag in de lunchroom een drietal dichtbun deltjes voor tien gulden verko pen ten bate van voornoemde stichting. Zij zegt: "Ik had in de krant gelezen dat er een actie was gestart voor kinderen die lij den aan fibrosis. Toen dacht ik: waarom zou ik me niet inzetten voor die kinderen". Te koop wa ren de boekjes: Baby, Snippers en Wist u dit al? Van elke drie boekjes die worden verkocht gaat een rijksdaalder naar de stichting. Grote man achter die stichting is Segher Koudijs, vader van een kind dat lijdt aan fibrosis. "Ja, hoe moet je nu uitleggen wat fi brosis precies is", vraagt hij zich af, om te vervolgen met: "Nou ja, laat ik het zo zeggen: het gaat om een ziekte aan de alvleesklier en daardoor hoopt het slijm zich op. De kinderen moeten dan ook één tot viermaal per dag op hun rug worden geklopt. Maar dat is niet alles: ze moeten ook een gelijk aantal keren aan het hevelappa raat. Ook daardoor komt het slijm los". De stichting houdt zich alleen be zig met het regelen van vakan ties. "Of we dit jaar al gaan? Nee, want de stichting bestaat pas. Kijk, mensen zullen zich mis schien afvragen waarom wij geld moeten inzamelen voor een

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3