Wereldraad van kerken hekelt politieke moord c Borrel mag in Belgisch café DE KRANT NEE DP VAKANTIE Florijn kan faam niet waarmaken Beurs Amsterdam Bevriezing kernwapens bepleit pvztfy ei/Jet"*" -x Brazilië: "In 1984 mini-WK Varia MAANDAG 26 JULI 1982 GENÈVE (GPD) - De We reldraad van Kerken heeft zich in een scherpe verkla ring gekeerd tegen het in verschillende wereldde len om zich heen grijpen de verschijnsel van execu ties zonder enige vorm van proces. Het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad, het centrale comité, dat nog tot en met woensdag in Genève bij een is, nam een zes pagi na's tellende verklaring aan waarin politieke moorden, waaronder de steeds vaker voorkomen de 'verdwijningen', aan de kaak worden gesteld als afschrikwekkende misda den tegen de mensheid. Dc verklaring stelt dat het onwet- tig, met voorbedachten rade do den of doen verdwijnen van mensen, uitgevoerd in opdracht of met medeweten van regerin gen, onder geen enkele voor waarde te verdedigen is. Volgens de Wereldraad is het de plicht van alle regeringen om wettelij ke maatregelen te nemen tegen hen die verantwoordelijk zijn voor politieke moorden. Individuen, groepen en nationale en internationale organisaties die zich inzetten voor het onder zoeken en aan de kaak stellen van deze misdaden, wordt steun toegezegd. Het centrale comité roept de kerken op haar stelling- name over te nemen en zich in te zetten om buitengerechtelijke executies te voorkomen of te on derzoeken en de daders gerech telijk vervolgd te krijgen. De verklaring over politieke moor den komt twee jaar nadat het centrale comité een soortgelijk document aanvaardde over de in aantal en ernst toenemende ge vallen van marteling. Aanvanke lijk had het comité er moeite mee dat dit soort verklaringen altijd zo uitgebreid en minitieus is ge formuleerd. Wereldraad-adviseur Olie Dahlen, die voor Zweden ambassadeur is geweest bij de VN, verzekerde de vergadering echter dat de verkla ring over het martelen in vele landen zijn bruikbaarheid heeft bewezen, juist door zijn even- wichte en gedetailleerd formule ring. Ontwapening Het centrale comité van de Wereld raad ging zaterdag ook akkoord met een verklaring naar aanlei ding van de mislukte VN-zitting over ontwapening, de oecumeni sche beweging noemt de afloop van de vijf weken die in New York vergaderd werd. diep te leurstellend. Als mogelijke oor- zaak voor de mislukking worden genoemd: de verscherpte Oost- West-tegenstellingen. de gewa pende conflicten in het Midden- Oosten en rond de Falkland-ei- landen, en de frustratie over het mislukken van de ontwape ningsgesprekken tussen Ameri ka en Rusland. De Wereldraad vraagt de kerken waar mogelijk steun te geven aan het enige resultaat van de zitting, de wereldwijde ontwapenings campagne waartoe de VN heeft besloten. Regeringen moeten aangemoedigd worden deze campagne financieel te steunen. Ook wordt de kerken gevraagd zich aan te sluiten bij de groeien de vredesbeweging in verschil lende delen van de wereld. Kernwapens De Wereldraad spreekt zich uit voor een onmiddellijke bevrie zing van de ontwikkeling, het testen, de produktie, het plaat sen en het opslaan van kernwa pens. Overigens komt de wapen wedloop dezer dagen nog uitvoe riger ter sprake in het centrale comité, wanneer de resultaten van de hoorzitting die vorig jaar in Amsterdam plaatsvond aan de orde zijn. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 2.25 per dag berekend. Het nazenden op uw vakante-adres in Nederland of België f^gratis. Ter voorkoming van fonten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een VAKANTIEPERIODE WAgnp Tornrjnp INVULLEN NIET INVULLEN HUISADRES 1 I I 1 I I I 1 1 1 1 t' HUISNUMMFR PLAATS LAND Leidsch Dagblad B.V. afd Abonnementenadmim Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden ESSEN (ANP) De erelijst was indrukwek kend. Zeker voor wat betreft de verrichtin gen van de dames en de zware roeiers. Ere metaal was voor de Nederlandse deelnemers aan de Baldeneijsee-regatta niet schaars. De waarde van de prestaties was echter uiterst betrekkelijk. De ploegen uit Oost-Duitsland en de Sovjet Unie ontbraken op de laatste grote regatta voor de wereldkampioen schappen van eind augustus in Luzern. Daarbij kwam nog dat de toch al niet indruk wekkende deelnemersvelden, danig verlies leden door de vele boten die hun inschrij ving niet gestand deden. Daardoor werd het bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Roeibond. dat na de wed strijden in West-Duitsland zijn ploeg voor de wereldtitelstrijd moest samenstellen, niet al te veel wijzer. Twee eerste plaatsen waren er voor de onge stuurde vier van Aegir. Een klassering overi gens in een "veld" van maar drie ploegen. Meer tegenstand was er voor de vier-met- stuurman van Nereus/Orca, die goed was voor een tweede en een eerste plaats in de finales. De hoop dat Oranje in de combinatie Göbel/ Florijn een nieuwe dubbel-twee van formaat had. werd niet bewaarheid. De Hoop/Die Leythe combinatie, die op de Bosbaanregat ta twee weken geleden verraste, kwam op de Baldeneijsee niet verder dan een zesde en een vierde plaats. Royaal Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond is ongekend royaal geweest bij de aanwijzing van de Nederlandse ploegen die van 22 tot 29 augustus op de Rotsee van Lu zern zullen deelnemen aan de wereldkam pioenschappenen en de FISA-titelwedstrij- den voor lichte r Maar liefst negen ploegen worden naar Zwit serland afgevaardigd. Wanneer men de in schrijving van reserve Jos Compaan, mee telt is Nederland zelfs op tien van de acht tien onderdelen die de kampioenschappen kennen, vertegenwoordigd. Het centrale comité wijdde zater dag ook nog aandacht aan het be sluit van Zuid-Afrika om een deel van de voormalige provincie Natal af te staan aan Swaziland. Deze stap, die algemeen gezien wordt als een poging om een buf- ferstrook te scheppen tussen Mo zambique en Zuid-Afrika. maakt 800.000 zwarte Zuidafrikanen van de ene op de andere dag bui tenlanders in hun land van ge boorte. Verreweg het grootste deel van deze bevolkingsgroep woont niet in de betreffende strook, maar elders in Zuid-Afri ka. De Wereldraad gaat de ach tergronden en gevolgen van een en ander onderzoeken via de af delingen voor internationale za ken en bestrijding van racisme. BALTIMORE - Twee racemotorboten kwamen zaterdag met elkaar in botsing op de Back-rivier in Essex bij Baltimore. Een van de boten maakte een salto waarbij de twee passagiers in het water terecht kwamen. De boten deden mee aan een wedstrijd. In beide boten zat behalve de bestuurder een discjockey van een plaatselijk radiostation. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Voor verdiensten Europese eenheid Kardinaal Willebrands onderscheiden PADERBORN (ANP) - De St. Li- bonus onderscheiding voor een heid en vrede is toegekend aan kardinaal Willebrands in zijn funktie als president van het Va ticaanse secretariaat voor de een heid der christenen. Dit heeft aartsbischop Degenhardt van Paderborn gisteren bekend ge maakt. De onderscheiding met bijbeho rende versierselen zal de kardi naal op 24 oktober worden uitge reikt op het feest van de heilige Liborius. De Nederlandse kardinaal krijgt deze onderscheiding wegens zijn bijzondere verdiensten voor de eenheid van een Europa op christelijke grondslag. De onder scheiding werd in 1977 uitgereikt aan de toenmalige Belgische pre mier Tindemans. In een rapport van het generaal-vi- cariaat van het aartsbisdom Pa derborn wordt het werk van Wil- lebrand voor de eenheid der christenen gekenschetst als een belangrijke bijdrage voor de een heid van Europa. BRUSSEL (ANP) - In Belgi sche café's en restaurants zal men binnenkort legaal een borrel mogen schenken. Dat komt omdat de regering be sloten heeft om de uit 1919 stammende wet-V andervelde ("ter beteugeling van de dronkenschap") sterk te wij zigen. Die wet bevatte allerlei merk waardige bepalingen, bij voorbeeld dat sterke drank (boven de 22 pet. alcohol) in slijterijen met niet minder dan twee liter tegelijk ver kocht mag worden en dat men in café's en restaurants geen sterke drank mag verko pen. Dat laatste mag alleen in besloten clubs. Met de wet-V andervelde werd al lang de hand gelicht. In veel café's in België kan men wel degelijk een borrel kopen. Maar dat neemt niet weg dat het officieel verboden is en dat soms, na constatering van een overtreding, nog ho ge boetes worden uitgedeeld. De wetswijziging die nu is inge diend door de ministers van financiën en van justitie schaft al die merkwaardige beperkingen door Vander- velde voorzien vooral om de arbeiders van de drank af te houden) af. Er komt een ver gunningenstelsel. Caféhouders die een vergun ning wensen te hebben moe ten een plan van hun drank gelegenheid indienen en ze moeten een door het gemeen tebestuur afgegeven getuig schrift inzake hygiëne en goed gedrag kunnen overleg gen. De jaarlijkse kosten van een drankvergunning zullen een nog nader te bepalen percen tage van de huurwaarde van de betreffende drankgelegen heid omvatten. Verkoop van sterke drank op de openbare weg blijft verboden. Maar terrasjes e.d. zullen als behorend tot de drankgele genheid worden beschouwd. Jongeren onder de 18 jaar zullenm ook geen sterke drank kunnen kopen. RIO DE JANEIRO (ANP) - De Braziliaanse voetbalbond (CBF) wil in 1984 het "Mundialito" or ganiseren. Brazilië heeft, volgens een woordvoerder van de CBF, aan de wereldvoetbalfederatie (FIFA) een officieel verzoek ge daan om toestemming voor de organisatie van het mini-WK- toernooi. Rond de jaarwisseling 1980/1981, werd met deelneming van het Nederlands elftal, in Uruguay al een dergelijk toer- nooi gehouden. Gastland Brazi- lië wil voor het toernooi weer de andere vijf landen uitnodigen, die de wereldtitel sinds 1930 heb ben veroverd: Uruguay, Italië, West-Duitsland, Engeland en Ar gentinië. Voor het toernooi van ruim twee jaar geleden in Uru guay zegde dé voetbalbond van Engeland af, omdat men in het competitieprogramma geen ruimte kon vinden voor een tour nee naar Zuid-Amerika. Neder land werd toen als "invaller" uit genodigd. Erades derde in Alkmaar ALKMAAR - Tijdens een interna tionaal wieleromnium op de baan in Alkmaar heeft Swift-ju- nior John Erades de derde plaats voor zich opgeëist. Hij eindigde achter Aart van der Kruisweg en Frank van der Heiden. Bij de amateurs bereikte Alphe- naar Leen Jansen met zijn kop- pelgenoot John Roozenburg uit Rijswijk de achtste plaats. Op de eerste plek legden de gebroeders Pieters uit Zwanenburg beslag. Zij bleven de tandems Klooster- mans/Foubert en Ger Vlot/Ton Vrolijk voor. De Abbenesser Aart de Jong kwam tijdens de afvalwedstrij- den ten val en brak op drie plaat sen zijn sleutelbeen. WIELRENNEN - De Belg Roger Six heeft gisteren in het Italiaan se Marsciano het wereldkam pioenschap op de weg bij de jeugd behaald. De Oostduitser Andreas Lux werd tweede, de Rus Abramov derde. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn, 23 juli. Snijbonen 2,10; sperziebonen 80-1,- bospeen II 24-1,08; waspeen AI per kist 5.20-7,50; All 5,«7,-; BI 11,- -14,70; Cl 2,-3,50; breekpeen BI per kist 10,-; uien per kg 23-37; pe terselie (krul) 31-35; selderij bos 15- 47; bloemkool 6 per bak I 95-1,24; 611 23-76; 81 47-85; 811 0,23; 101 54; bonekruid 16-19; capucijners blauw 4,20-4,50. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vanochtend 1086 stuks vee aange voerd, 613 slachtrunderen en 473 scha pen/lammeren. De prijsnoteringen van de slachtrunderen waren exact hetzelf de als vorige week. Schapen 180-220 en lammeren 190-225. Toelichtingen: slach trunderen aanvoer matig, handel rede lijk en prijzen stabiel. Schapen/lamme ren redelijk, matig en stabiel (lammeren lager). MAANDAG 26 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN 21.00c 21.0 153,50 153.50 CtBdo Kr (laimlnd, Dril MIJ Dorp ro Cl BINNENLANDSE AANDELEN OUt Broc*4c« 4.00e 200.00e 138.00 136.00e 29.20 29.10 210.00 211.00 Ned. Scbeepthyp. GOUD EN ZILVER Goud onbew 30630 31130, vorige 31620-32120 BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN Blrdeut o ■r Druk Bols BorusmU Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs kende een rustig begin van de beurs- week. De handel had weinig om het lijf, mede door het uitblijven van impulsen van buitenaf. Wall Street was iets lager terwijl de dollarkoers nagenoeg onveran derd was. Over het algemeen stonden de koersen in Amster dam enigszins onder druk. De internationals waren verdeeld. Koninklijke Olie verloor een hal ve gulden op 85,70. De eerste koers voor de nieuwe aandelen Dordtsche Petroleum van 20 nominaal kon worden ingewis seld tegen twee nieuwe aandelen van 45 alsmede vier scrips van 1. De scrips deden vandaag 15,70. Per saldo weken de koersen van de omgewisselde aandelen ten opzichte van de koers van de oude aandelen van vrijdag weinig af. Akzo won een dubbeltje op 25,10 en Unilever vijftig cent op 155,50. Philips was onveran derd, terwijl Hoogovens en KLM enkele dubbeltjes kwijt raakten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8