"Ik ben niet de gevangene van Lévitan Johan van der Velde regelmatig als klok ■c D Jacques Goddet, de blijde boodschapper van de Tour: Tour-renners vormen blok voor criteriums Kelly naar Godefroot Peter Winnen op vijf seconden van erepodium Kneet: Ik kijk er niet van op" Qa^ATERDAG 24 JULI 1982 Sport AP De heimwee klinkt door in zijn altijd vriendelijke, milde, stem als hij zegt: ,Je suis un homme d'une autre époque". En zo loopt hij er ook bij: Jac ques Goddet, 77 jaar, de god de vader van de Tour de France. De schouders licht ge bogen. maar dat is niet van de laatste tijd. Bij start en aankomst wandelt hij met een tred waaruit misprijzen spreekt, door het cordon deci bellen dat waanzinnig wordt opgeblazen door reclame- boodschapen en aanverwan te muziek. Het is bekend: monsieur Jac ques betreurt de omvang van de inmenging van de com mercie. ,Je suis un homme d'une autre époque", Goddet beschouwt zichzelf dus niet meer van deze wereld, hij is van een vroeger tijdperk. Hij bemoeit zich dan ook niet met die schetterende reclameka ravaan; contacten met spon sors mijdt de Tourveteraan. Daarvoor heeft de „société anonyme du tour", zeg maar de 'B.V. Tour' (opgericht toen het organiserende sportdag blad l'Equipe werd opgekocht door Le Parisien Libéré) een ander: Felix Lévitan. In de tour-airectie is Lévitan de boekhouder en Goddet de le vende mythe. V/aar Lévitan cijfert en daar weinig vrien den aan overhoudt omdat de sport bij hem niet voorop staat („hij zou het gelukkigst zijn met een Tour zonder ren ners"), houdt Goddet in per soon het monument overeind. Hij doet dat op zijn best in zijn dagelijkse hoofdartikel in l'Equipe waarvan hij be halve hoofdredacteur ook di recteur is. Jacques Goddet schrijft ze op de ouderwetse manier, met de hand dus. Aan typemachines heeft hij een hekel en de minicassette- recorders waarmee veel sportjournalisten in de Tour Zijn hoofdartikelen genieten faam vanwege het hoge school-Frans, het dichterlijke, de dromerij, het romantische en bovenal de lyriek. Wan neer „het grote lijden" aan de beurt is, manifesteert Jacques Goddet zich als de man die letterlijk aan de hand van uitvinder Henri Desgranges meeliep om het imago van de Tour de France op te zetten. Het bloed, het zweet, de tra nen... Jacques Goddet kan er ongelooflijk door in vervoe ring geraken. „Dat", zegt hij, „is de basis van de wielersport en dus ook van de Tour". Voor degenen die hem verwijten dat dergelijke inspanningen meer van de autre époque zijn en in deze tijd een te zware belasting vormen, met het gevaar van dopinggebruik, heeft hij een snel antwoord: „Het onmen selijke, dat is nu juist de grandeur, en wat de stimu lantia betreft: wat je als or ganisator ook doet, er zullen er altijd zijn die met niet toe gestane middelen de grens proberen te verleggen". Nonsens Wie hem confronteert met kri tiek op de zwaarte van een evenement als de Tour, krijgt de wind fel van voren. God det vindt dat baarlijke non sens van mensen die er niets van begrijpen en geen gevoel hebben voor de hogere waar den van het wielrennen. Een coureur", betoogt hij vu rig, „is niet iemand die zo maar even van tafel opstaat om te gaan koersen, of recht van de café-stoel op een fiets springt. Daar zit de grote ver gissing. Degenen die bezwaar hebben tegen de inspannin gen die aan wielrenners in een Tour worden opgelegd, vergeten dat zo'n sportman anders leeft dan zij. Hun dis cipline is groot. Die is zelfs enorm groot. Ik heb daar diep respect en grote bewondering voor. De wielrenner legt zich zelf een zwaar levensregime op om aan de start van een Tour te kunnen komen, maar dat zien maar weinigen". „Dat gebeurt eigenlijk in stilte, in de voorbereiding op de Ronde. Door die inspanning is een renner in staat om ber gen te beklimmen en andere spectaculaire opdrachten uit te voeren. Voor het publiek zijn dat onbereikbare idea len, omdat men er zich niet op toelegde. Dat heeft de Tour ook die grote reputatie gege ven: de bewondering van het volk voor wat uit wilskracht tot stand kwam. Want dat is het: wilskracht en géén domp- tuur zoals de tegenstanders menen, een mens kan veel meer presteren dan men denkt, wanneer hij zich ten minste ergens vol overgave op toelegt. Maar wat doen de meesten: lekker eten, alcohol drinken en een pakje sigaret ten per dag... Daarom heb ik zo'n bewondering voor die wielrenners. Zij kunnen zich zelf pijn doen door zich tal van plezierigheden te ontzeg gen". „Hoe ouder ik word, hoe meer ik ervan overtuigd raak dat wielrennen de meest fantasti sche sport is. Een wielrenner is een karakter-mens. Die kan lijden en die kan afzien. Daar ontbreekt het in deze tijd van welvaart bij velen aan. Er zijn zoveel sociale re gelingen die het bestaan vei lig stellen en er is daardoor zoveel zekerheid, dat er in de werkzin een slapte is ont staan. Bij de beroepswielren ners echter treft men dat niet aan. En de mensen langs de kant, die ernaar kijken. Jacques Goddet (77), mede-directeur van de Tour, riet zichzelf als iemand van een vroeger tijdperk: "Je suis un homme d'une autre époque"... waarderen dat. Ze raken op gewonden door het awon- tuur zoals dat in een Tour tot ontplooiing komt. Ze bewon deren het atletisch vermogen dat in die vele maanden voor de start is opgebouwd". (Foto GPD) „Tegen de achtergrond van lan ge etappes, zware beklimmin gen, gevaarlijke afdalingen en hoge snelheden, gaan ze de renner zien als een held. Dat is het wielrennen, dat is de Tour". Twijfel Toch blijkt ook Goddet wel eens getwijfeld te hebben aan de opdracht waarmee de cou reurs op pad worden ge stuurd. „Dat was", zegt hij, „toen Tom Simpson dood ging. Op dat moment dacht ik: zouden we dan toch te ver zijn gegaan....? Ik kreeg schuldgevoelens. Dat voorval met Simpson is iets wat ik moeilijk heb verxverkt. Ik ben een fel tegenstander van do ping en ik weet zeker dat de Tour naturel te rijden is. Maar ja... Het gebruik van stimulantia kun je helaas niet voorkomen en het bela chelijke is, dat de firma's waar dat spul vandaan komt. rustig doorproduceren terwijl wij in de wielersport controles uitvoeren". In zijn passie voor het wielren nen, heef het Jacques Goddet altijd gestoord dat de beoefe ning en de populariteit ervan het qua internationale be langstelling aflegt tegen vele andere sporten. ,JJet als voet bal zou wielrennen tn alle landen van de wereld een be langrijke plaats moeten heb ben", verzuchtte hij in het verleden vaak. En in het ver lengde daarvan lag meerdere malen de droomwens die hij uitsprak dat een amateur- wielrenner ooit nog eens de Tour wint. ,Jk hoop", zo luidt een bekend citaat van hem, „het nog mee te maken dat een Tsjech of een Bulgaar eerste wordt". Onverwacht gooide de Tour directie deze maand de deur naar beide doelen op Eerst Goddet bij de start in Bazel waar hij de wereldronde in troduceerde. Een verrassend initiatief waarvan hij zegt: „Voor de internationale be kendheid van het wielrennen en de Tour is dat een belang rijke zaak. Stelt u het zich eens voor: een start of finish bij het Witte Huis en een re ceptie bij Reagan. Zijn tegenpool Felix Lévitan kwam vervolgens met het nieuws van een „open" Tour; amateurs in de Ronde van ixAgend jaar. Opmerkelijk daarbij was, dat Jacques Goddet ontbrak by de presen tatie. „Ik wist er niets van", zegt hij. „Wel was ik op de hoogte van het plan. maar niet van het feit dat hij het nu in deze Tour en op die plaats zou doen". Waarmee Goddet zelf het meest recente beeld gaf van de situatie in de ver houding tussen hem en Lévi tan. Sinds Lévitan als employé van Le Paruien via de fusie met l'Equipe in de directie kwam. heeft het wielerwereldje het daar van-tijd-tot-tijd druk mee. De sympathie is altijd (en nog) uitgegaan naar de aimabele Jacques Goddet. De beminnelijke penneridder die de harde zakenman Lévitan naast zich moest dulden. Be gin '60 leidde dat zelfs tot een niet mts te verstane actie: journalisten langs het Tour parkoers met het spandoek „Liberez Goddetbevrijdt Goddet. Daar heeft monsieur Goddet altijd met slechts een paar woorden op gereageerd: „Ik voel me niet de gevangene van Lévitan". Terwijl de algemene indruk er altijd een was van de haat liefde verhouding, neemt Goddet het op voor Lévitan als hij zegt: „De hele verant- woording voor het commer cieel draaiende houden van de Tour, berust bij hem. Van uit zijn functie wordt hij vaak gedwongen tot maatre gelen die hem niet geliefd ma ken. Hij is de boeman, ik ben de blijde boodschapper..." ST. PRIEST (GPD) - De top van de Nederlandse Tour-renners heeft besloten om met betrekking tot de contracten voor de criteriums een blok te vormen. Wanneer een van hen op een hinderlijke ma nier wordt gepasseerd door een wedstrijdcomité, zal de rest soli dair zijn en niet starten. Het ak koord werd gesloten op advies van manager Peter Bonthuis, op tredend namens de Stichting Bevordering Beroepswielerpsort binnen welke organisatie alle ge ledingen vertegenwoordigd zijn. Bonthuis wil verhinderen dat de recente Nederlandse Tour-suc cessen gaan leiden tot een onge wenste handel met contracten. Bij het akkoord zoals dat tot stand kwam zijn betrokken: alle Ra- leigh-renners die de Tour de France deden, plus Peter Win nen, Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Theo de Rooy, Adrie van der Poel, en de gebroeders Van Houwelingen van wie Adrie sinds zijn overwinning in St. Priest een veel gevraagd renner is. In totaal worden er na de Tour de France 45 criteriums verreden (maandag de eerste wedstrijd in Boxmeer), met welk aantal de Nederlandse wielersport ook in dit opzicht toonaangevend is; op de tweede plaats komt Frankrijk met 26 wedstrijden en opvallend zwakke derde is België met 22 koersen. Peter Bonthuis heeft namens het grootste aantal van de 45 comités Hinault benaderd voor een serie koersen in Nederland, maar de Fransman is er niet op ingegaan. SAINT-PRIEST (ANP) - Jean-Re- né Bernaudeau rijdt volgend jaar voor de ploeg van Marcel Boishardy. De wisselvallige klimmer wordt daar de enige kopman voor de Ronde van Frankrijk. Hij verlaat het mi lieu van de ploeg van Maurice de Muer, waar te veel kapiteins op een schip rondlopen. De Ierse sprinter Sean Kelly, dit jaar in supervorm in de equipe van baron De Gribaldy en al ze ker van de groene trui, rijdt het volgend seizoen voor de ploeg van Godefroot. Kelly bezweek voor de gunstige financiële aan bieding. SAINT-PRIEST (GPD) - Peter Winnen had er niet meer op gerekend. Na de bergetappes stond hij derde in het algemeen klassement en hjj twijfelde er niet aan of hij zou in Parijs om die reden op het erepodium worden geroepen. Johan van der Velde verstoor de die droom. De Nederlandse kampioen reed gisteren in Saint-Priest een van de beste tijdritten uit zijn carrière en passeerde Winnen met vijf seconden. Weliswaar een uiterst gering tijdsverschil, maar moeilijk overbrugbaar. „Ik reken er dan ook maar niet meer op", stelde Winnen, „want ze zullen mij echt niet laten gaan in een ontsnappinkje". Gerrie Knetemann beklimt het startpodium voor de tijdrit annex ver* kenningstocht. Hij deed zijn werk goed, in twee opzichten. Maar aan het einde van de dag toch weer datzelfde liedje: tweede, opnieuw geklopt door Hinault... Voor hem waren het dus vyf ellen dige seconden. En er was in Saint-Priest nog een Nederlan der die slechs een paar tellen van de vreugde verwijderd bleef. Gerrie Knetemann - het is wel haast traditie - in de Ronde van Frankrijk kwam negen seconden te kort om Bernard Hinault in de 48 kilometer lange etappe tegen het horloge voor te blijven. Zo „normaal" als de tweede plaats van Knetemann was, zo sensatio neel was de tijdrit van Van der Velde. De Rijsbergenaar heeft al tijd beweerd die discipline van de wielerpsort volstrekt niet te beheersen en was op dat gebied eigenlijk bijna de evenknie van Winnen. In de twee voorgaande Uitslag tijdrit over 48 km in St. Priest: 1. Hinault (Fra-Gui), 48 km in 1 uur 4 minuten en 29 seconden; 2. Knetemann (Ned-Post) 1.04.38; 3. Poisson (Fra-Gui) 1.04,48; 4. WiUems (Bei-Drie) 1.05.03; 5 Clere (Fra-Dan) 1.05,16; 6. Zoetemelk (Ned-Dan) 1.05,23; 7. Van der Velde (Ned-Post) 1.05,42; 8. Kelly (Ier-Gri) 1.06,08; 9. Demierre (Zwi-Gir) 1.06,13; I 10. Fernandez (Spa-Per) 1.06,20; 11. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) 1.06,30; 12. I Winnen (Ned-God) 1.06,40; 13. Mutter (Zwi-Arn) 1.06,43; 14. Anderson (Aus- I Muer) 1.06,44; 15. Vallet (Fra-Cre) 1.06,47; 16. Peeters (Bei-Post) 1.06,52; 17. De Wolf (Bel-Swe) 1.07,04; 18. Andersen (Den-Dan) 1.07,07; 19. Veld'scholten (Ned-Post) 1.07,11; 20. Duclos-Lasalle (Fra-Muer) 1.07,13; 25. De Rooy (Ned- God) 1.07,31; 34 Kuiper (Ned-Bru) 1.08,11; 36. A van Houwelingen (Ned- Swe) 1.08,15; 52. De Keulenaer (Bel- Post) 1.09,09, 58. Lubberding (Ned-Post) 1.10,40; 61; Wijnands (Ned-Post) 1.10,46; 64 Van der Poel (Ned-Bru) 1.10,58; 65. j Van Vliet (Ned-Post) 1.11,03, 126. en I laatste Graignic (Fra-Gri) 1.20.13. i Opgeven; William Tackaert (Bel-Bru). Algemeen klassement: 1 Hinault (Fra-Gui) 82 uur 44 minuten I' en 18 seconden; 2. Zoetemelk (Ned- Dan) op 6 minuten en 21 seconden; 3. Van der Velde (Ned-Post) op 9.19; 4 I Winnen (Ned-God) op 9.24; 5. Anderson (Aus-Muer) op 12.17; 6. Breu (Zwi-Gir) der Velde 84. op 13.19; 7. Martin (Fra-Dan) op 15.35; 8 Fernandez (Spa-Per) op 17.08; 9. Alban (Fra-Cre) op 17.19; 10 Willems (Bel-Dri) op 17.50; 11. Kuiper (Ned-Bru) op 18.00; 12. Vallet (Fra-Cre) op 19.52; 13. Bernau- i deau (Fra-Muer) op 20.02; 14. Nilsson (Zwe-Bois) op 25 11; 15. Kelly (Ier-Gn op 28.32; 16. Berard (Fra-Gui) op 31.35 17. Andersen (Den-Dan) op 31.57; 18. Mi- chaud (Fra-Dan) op 32.21; 19. De Rooy (Ned-God) op 32.37; 20. Simon (Fra- Muer) op 34.22; 32. Veldscholten (Ned- Post) op 51.30; 34. Peeters (Bei-Post) op 52.59; 40. A. van Houwelingen (Ned Swe) op 56.48; 46. Lubberding (Ned Post) op 1.02.29; 47. Knetemann (Ned Post) op 1.03.41; 51. Wijnands (Ned Post) op 1.08.52; 53. Van Vliet (Ned Post) op 1.12.22; 62. De Keulenaer (Bel Post) op 1.24.55; 100. J. van Houwelin gen (Ned-Swe) op 2.11.19; 104 Van der Poel (Ned-Bru) op 2.14.42; 126. er ste W. de Vos (Bel-Dri) op 3.04.44 Dagploegenklassement: 1. Post 4.24,23; 2. Guimard 4.24,41; 3. Danguillaume 4.25,11; 4. De Muer 4.28,40; 5. Crepel 4.31,18; 6. Swerts 4.31,50. Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 339.48,24; 2. Guimard 340.01,42; 3. De Muer 340.14,27; 4. Post 340.43,14, 5. Crepel 341.03,45; 6. Godef root 341.32,05. Jongerenklassement: 1. Anderson 82.56,34; 2. Andersen op 19,41; 3. Madiot op 37,12; 4 Veldschol ten op 39.14, 5. Chaurin op 53.41, 6. Pois son op 56,08; 7. Wijnands op 56,36. SAINT PRIEST (GPD) - Knetemann, hij is er gewend aan geraakt dat Bernard Hinault hem tijdens de Tour de France in grote tijdritten verslaat. In Saint Priest bleef hij uiterlijk doodkalm onder de „neder laag". „Ik ben", vertelde hij, „op het laatste stuk he lemaal stilgevallen. En ik weet niet wat daar de oor zaak van was. In elk geval sta ik er niet van te kijken Inderdaad verloor Knetemann in de laatste tien kilo meter maar liefst tien volle seconden op Pascal Poisson, die op dat moment de beste tijd achter zijn naam had staan. Die renner uit de formatie van Hi nault werd uiteindelijk derde. „Maar het feit dat ik veel op hem verloor gaf wel te denken". Later bleek ook wel dat Knetemann inderdaad in die slotfase van de 48 kilometer lange tijdrit „inleverde". Der tien kilometer voor het einde namelijk was hij nog altijd negen seconden sneller dan Hinault. „Hij is dus wel hetzelfde tempo blijven rijden", redeneerde Knetemann, die met negen seconden verschil twee de werd. Hij ging niet gebukt onder dat verlies. „Ik vind zo'n tijdrit altijd mooi. Niet onderweg, want dan maak je van alles mee. Maar de kick, die je krijgt als je over de finish komt blijft iets geweldigs. Ook al ben je, zoals ik vandaag, tweede". Knetemann verwerkte zijn teleurstelling met enkele grappen. Hoe hij zich had voorbereid op de tijdrit? „Tijdens de bergetappes, natuurlijk. Dat zijn halve rustdagen. Als we klimmen moet ik werken, als we dalen rust ik uit". En wat hij nog van plan was in de komende dagen: „Ik wil morgen een uur terugpak ken en overmorgen nog één. Dan win ik de Tour. Alleen... Ik denk niet dat het lukt". grote tijdritten gaven ze elkaar niet veel toe. Bij elkaar opgeteld boekte Winnen zelfs negen se conden winst. „Ik heb een stel tips van de Kneet gehad", liet Van der Velde we ten, „en dat heeft me moreel ge weldig gesteund. Hij zei me dat ik niet te snel moest vertrekken en waar ik welke versnelling het beste kon gebruiken". Van der Velde reed zodoende een uiterst regelmatige tijdrit. Telkens üep hij iets in op Winnen. „Dat is mijn grootste winst ge weest", meende de Brabander. „Ik heb mijn krachten goed ver deeld en steeds bouwde ik de voorsprong wat uit Op een be paald moment kreeg ik boven dien Beat Breu in zicht die drie minuten eerder gestart was. Dat gaf ook een geweldige stimulans om er een schepje bovenop te doen". Winnen: „Ik reed deze tijdrit goed en normaal gesproken doen wij niets voor elkaar onder Maar Jo han moet vandaag wel buitenge woon sterk zijn geweest" De „ruil" tussen Van der Velde en Winnen was niet de enige ver schuiving in het klassement. Hennie Kuiper zakte twee plaat sen en kwam net buiten de grens van de eerste tien, een soort ma gisch getal voor een algemeen klassement. Hij moest nu de Spanjaard Albert Fernandez en de Belg Daniël Willlems voor laten gaan De laatse behoedde zijn land daar 'Té Tour do Franco Totaal )i»t, 21o Etoppo - CZ3J EB nrWTfl ■I II ".- T Ji ej er; mee voor een „debacle". Sinds 1909 eindigde er elk jaar een Belg by de eerste tien en tot gisteren zag het er naar uit dat die traditie werd doorbroken. Dat gebeurde niet, net zoals een andere traditie - de tweede plaats van Zoetemelk - niet in gevaar kwam Hij reed opnieuw een goede tijdrit en eindige als zesde. Zoetemelk bleef zijn naaste con currenten ruimschoots voor. „Of ik me daar op heb gericht? Ben je gek", zei hy, ,je rijdt voor wat je waard bent en verder niets". Zo dacht ook Bernard Hinault er over. Hij boekte zijn derde zege in de Tour en liep wéér een mi nuut uit „Zijn jullie nu tevre den?!", snauwde hij de Franse verslaggevers toe, ,jk wel"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9