Het verkeer rijdt weer links Bevolking Falklands heeft gratis kleurentelevisie, maar... Landmijnen en collaborateurs ZATERDAG 24 JULI 1982 PAGINA 15 door Andres Ortega Het is moeilijk om vast te stellen wat er precies is gebeurd tijdens de Argentijnse bezetting. De ge ruchten vieren nog steeds hoog tij. Langzaam komen de verha len los. Dikwijls spreken die el kaar tegen. Het lijkt alsof de Falklanders nog niet bekomen zijn van hun verbazing. De Londense correspondent van het Spaanse dagblad El Pais, Andres Ortega, behoorde tot de eerste niet-Britse journalisten die in de gelegenheid waren om na een slopende vliegtoehLvanM uur de bevrijde Falkland-ellanden te bezoeken. Vorigerffeek publiceerden wij zijn eerste bevindingen. Vandaag het tweede en laatste artikel. In deze kleine stad, of liever ge zegd het dorp Port Stanley, kon den de bewoners van de ene buurt geen contact hebben met die van de andere buurten. Vanaf vier uur 's middags gold een uit gaansverbod. De 1800 Falklanders zijn een vreedzaam volk. Er waren maar twee politieagenten op het ei land. Voor de 2e april, de dag van de invasie, had men nauwelijks geweren of groter geschut ge zien. De schok was enorm. Die schok werd nog vergroot door het vervormde beeld dat gege ven werd door de overdrijvende Argentijnse media: tienduizend soldaten tegen 76 mariniers en een sterk gereduceerde bevol king. Geschoten Op sommige bewoners, zo wist men te vertellen, werd gescho ten. Ongeveer 15 Falklanders werden overgebracht naar de „Vosbaai" op het andere eiland. Onmiddellijk na de invasie wer den allen die een militaire 'of bur ge lij ke functie hadden door de Argentijnen opgehaald. Een van hen was Stuart Wallace, lid van de gemeenteraad en van de vrij willige landmacht. Wallace is er zeker van dat de Argentijnen be schikten over informatie over bijna alle eilandbewoners. De Argentijnen hielden lijsten bij van de wapens, de fototoestellen en de radiozenders die zij aan troffen tijdens huiszoekingen. In elk huis op de eilanden is wel een radiozender te vinden, omdat die het enige middel is voor onder linge communicatie. Maar de Ar gentijnen deden erg hun best om alles te registreren. Het gebruik van de zenders werd verboden en de Argentijnse opperbevel hebber, Commodore Rivadavia, gaf opdracht om zendpiraten op te sporen. Argentijnse officieren namen hun intrek in het hotel en in de hui zen. Zij betaalden correct huur. De Argentijnse peso had een vas te koers: 20.000 pesos voor een pond sterling. De salarissen van de Falklanders werden doorbe taald in ponden. In veel huizen hebben de Argentij nen grote vernielingen aange richt. Maar het meeste was vol gens ooggetuigen vier weken na de overgave alweer bijna her steld. Als je door Port Stanley of door andere plaatsen loopt zie je niet veel schade aan de gevels van de gebouwen, waarvan er veel van hout zijn. Zeven huizen werden met de grond gelijk ge maakt door de Engelse bombar dementen. Het hoofdbureau van politie werd verwoest door een Britse raket. Het politiebureau van Port Stanley - waar in vreedzame tijden slechts twee agenten dienst deden - is behoorlijk beschadigd door een Britse raket toen de Argentijnen er zetelden. (Foto AF) volgens de Falklanders die ik ge sproken heb. Aan het hoofd van hen stond vice-commodore Car los Blumary, en over hem wordt niets dan goeds verteld. Hij ken de de Falkland-eiland en goed en werd daarom speciaal uit Duits land gehaald, waar hij op de Ar gentijnse ambassade werkte. Ook de artsen behandelden de eilandbewoners goed. De Argen tijnse officieren gedroegen zich ook redelijk, hoewel ze een min achtende houding aannamen. Ze deden helemaal niets. Behalve enkele officieren van de voor lichting, die slechte televisie maakten, in een tot mislukking gedoemde poging om de sympa thie van de bevolking te v Er gebeurden vreemde dingen. Zo als het geval van commandant Dowline, die, volgens Desmond King, zonder enige reden begon te dreigen de hele bevolking te fusilleren. De Falklanders be schrijven overigens generaal Ma rio Menendez, militair gezagheb ber van de archipel, als be schaafd en correct. Hij installeer de zich zonder al te veel luxe in het regeringsgebouw, waar wel liswaar al het zilver gestolen werd. Er werden veel medicijnen in z'n bureau gevonden. Waar schijnlijk leed hij aan zwaarmoe digheid. De enkele keren dat Me nendez door Port Stanley wan delde, was hij omgeven door tien zwaar bewapende soldaten. Die hielden alles onder schot met hun geweren. Waarvoor was hij bang? De verstandhouding tussen de ei landbewoners en de militairen werd slechter naarmate de Britse marine naderde en de ontsche ping op 21 mei bij San Carlos. In hotel „Upland Goose" in Port Stanley bleven de officieren in Nerveus De ongeoefende Argentijnse recru- ten waren soms nerveus en ver veelden zich. De laatste weken weigerden zij hun superieuren te groeten. Er was een bijna totaal gebrek aan discipline. Ze werden gevaarlijk. Op een nacht vuurden zij 27 ko gels af op het huis van de priester Daniel Spraggon, de speciale af gezant van de pauselijke nuntius in Londen. Even later vlogen twee kogels in de richting van het hotel. De protesten van de priester werden door de legerlei ding genegeerd. De soldaten mochten de plaatselij ke winkels niet in. Uit de verla ten huizen stalen zjj burgerkle ding om toch maar 'inkopen te kunnen doen'. Er deden zoveel verhalen over plunderingen in de huizen de ronde, dat op 7 juni, een week voor de overgave, Me nendez zich verplicht zag een verordening uit te vaardigen te gen dit vandalisme. In de laatste dagen van de oorlog- raakte het sanitair in de kleine stad verstopt. Het was niet op een zo grote invasiemacht bere kend. De Argentijnen deden hun behoeftes overal in de door hen gevorderde huizen, op de vloer bedekking en op alle mogelijke andere plaatsen, zo vertelden de Falklanders. Dat riep veel protesten op, alleen men wist niet precies tegen wie. Wat is er op de Falklands nog over van ruim twee maanden Argen tijnse bezetting? De invallers leg den alleen een tv-circuit aan waarop video-programma's ver toond werden, zoals voetbalwed strijden, tekenfilms (Tom en Jer ry) en nog wat andere program ma's. Die werden altijd gevolgd door een gebed waarin God aan de kant van de Argentijnen stond... Dit tot ergernis van de Falklanders. Tijdens het nieuwe regime reed het verkeer rechts. De verkeerste kens op het asfalt werd uitge wist, maar de verkeersborden bleven dezelfde, Engels, en dus gemaakt voor links rijdend ver keer. Kortom, een chaos. Er zijn in de afgelopen dagen 1500 Brit se geniesoldaten aangekomen, die de situatie van vóór de inva sie zullen herstellen. Mijnen en puin ruimen, de achtergebleven voertuigen repareren, ruines af breken en de wegen opnieuw plaveien. Langzaam zal het leven het oude ritme terugkrijgen. Gemist Patrick Watts, een Falklander van 37 jaar en eigenaar van het plaat selijk radiostation en van de krant „Penguin News", wil dat het Comité van de Wereldkam pioenschappen Voetbal 1982 hem de 200 dollar terugbetaalt die hy als borg moest storten om de wedstrijden in Spanje te kun nen verslaan. Dat werd hem ge weigerd. Officiële reden: de aan- meldingsbrief kwam te laat aan Hij is er nu achter dat de Argenij- nen die brief hebben onder schept en hebben geopend. Zij veranderden het adres van de af zender. Port Stanley werd Puer to Argentina en Falklands wer den Islas Mal vin as Daardoor was de brief te laat en miste Pa trick Watts zijn accreditatie in Madrid. Hij had er toch nooit naartoe kunnen gaan en daarom eist hij nu zijn geld terug Correct Over het algemeen gedroegen de Argentijnen die het burgerlijk bestuur uitoefenden, zich correct Het zal nog geruime tijd duren voordat de Falklanders hun ei gen leven weer kunnen leiden. Het land ligt letterlijk bezaaid met landmijnen. Alleen al rond Port Stanley hebben de Britten 12.000 mijnen opgespoord. De stad, de dorpen en het land er omheen zijn nu met een dikke laag sneeuw bedekt, waardoor het zoeken er naar moeilijker en gevaarlijker wordt. De Argen tijnen hebben op het platteland in het wilde weg mijnen gelegd. Op sommige plaatsen hebben zij grote hoeveelheden landmij nen lukraak uit helikopters ge gooid. Men verwacht dat de bewoonde gebieden in oktober vrij van ge vaar zullen zijn. De rest van het land misschien pas over een jaar. De grootste zorg gaat uit naar spelende kinderen. Op de eilanden zijn veel kinderen, want de Falklanders planten zich onbekommerd voort. De Britse opruimingsdienst heeft explosieve valstrikken gevon den, die schijnbaar in alle haast door de Argentijnen geplaatst zijn in de laatste uren voor de bevrijding. In een school, in zakken wol, op de renbaan en op vele andere plaatsen bleken mijnen te liggen. De eilandbewoners begrepen aan vankelijk niet waarom de Ar gentijnen een zo geweldig grote overmacht op de eilanden sta tioneerden. Evenmin begrepen zij waarom de Britten met een groot deel van hun vloot, met een groot aantal bataljons mari niers, parachutisten en Ghur- kas naar hun kleine land in de Ant&rtica opstoomden. Pas la ter kregen zij door dat het niet alleen ging om de vrijheid van de 1800 inwoners, maar om het herstel van de door Argentinië met voeten getreden internatio nale rechtsorde. In de oorlog, die letterlijk en figuurlijk over hun hoofden heen werd ge voerd, wonnen de Britten hun sympathie. Sympathie Vóór die oorlog was dat anders. De Falklanders hadden geen bijzonder hoge dunk van het Britse koloniale beheer. Zij voelden zich in feite door Lon den In de steek gelaten. Er is maar negen kilometer geasfal teerde weg op de eilanden. De verbetering van de drinkwater voorziening werd nooit uitge voerd. De nieuwe wet op de Britse nationaliteit verlaagde hen tot tweederangs burgers. De eilandbewoners wilden een luchtverbinding met Chili. Lon- De Falklanders zijn niet politiek bewust. Er zijn geen politieke partijen op de eilanden. De ver kiezingen stonden in het verle den altijd in het teken van de verhouding met Argentinië. De economie van het land en de 1800 inwoners wordt vrijwel ge heel bepaald door de 'Falkland Island Company', eigenaresse van zo'n 46 procent van de grond van de archipel. Er zijn op de eilanden maar 30 zelfstan dige landbouwers. Krotten Volgens pater Bagnall, die het Va- ticaan vertegenwoordigt In Port Stanley, zou er al lang nie mand meer op de eilanden wo nen wanneer zij Argentijns be zit zouden zijn geweest. Het feit dat de bewoners Brits zijn, geeft hun het gevoel pionier te zijn In dit bizarre landschap. Dat houdt hen op de been. Daarom trotseren zij afzondering en ook armoede, leven zij in fantasielo ze huizen, die naar westerse maatstaven eigenlijk krotten zijn. Volgens pater Bagnall is de bevol king niet zo eensgezind als op het eerste gezicht lijkt. Er zijn grote verschillen. Tijdens de Argentijnse bezetting waren er veel Inwoners die met de Argen tijnen samenwerkten. Die colla borateurs worden met de vinger nagewezen. Als het aan de pater lag, werd alles zo spoedig moge lijk weer normaal. Het liefst zou hij zien dat de soldaten en offi cieren zo snel mogelijk naar En geland zonden terugkeren of, als dat niet mogelijk is, hun in trek zouden nemen in nieuw te bouwen kazernes. Door de ver menging van het burgerlijke en het militaire leven, door de aan wezigheid van vier soldaten op één burger, vreest hij voor de toekomst. Voor gouverneur Rex Hunt Is al les veranderd sedert de tweede april en zo denkt eigenlijk ie dereen erover. Hunt denkt dat door de aanwezigheid van Brit se troepen het levenspeil zal stijgen. Er zal een beter uitge rust ziekenhuis moeten worden gebouwd. En er zullen meer tv- toestellen en andere luxe-arti kelen komen. Hunt wil de eco nomie op de eilanden oppeppen. De waarschijnlijk aanwezige oliebronnen zullen versneld moeten worden geëxploiteerd. Hij wil de landbouw en visserij laten floreren. Samenwerking Daarvoor is samenwerking met Argentinië niet alleen noodza kelijk, maar ook mogelijk, zo verzekert Hunt. De eilandbewo ners willen hier voorlopig nog niets over horen. Hunt zou het liefst de koloniale status van de eilanden zo snel mogelijk wijzi gen. HIJ wil dat de eilandbewo ners kunnen meepraten over hun toekomst Niet door middel van een referendum, maar vla hun democratisch gekozen ver tegenwoordigers. De bewoners, de meesten tenmin ste, lUken ervan overtuigd dat alleen een langdurig verblijf van een voldoende sterke Britse troepenmacht een afdoende garantie vormt voor de vrijheid van de eilanden. Wat de Falklanders precies van de toekomst verwachten, is nog allerminst duidelijk. Maar, zo zegt pater Bagnall, er zal geko zen moeten worden tossen bet verleden of de toekomst Vol gens bem heeft de oorlog de noodzaak van een verandering versneld. Sommige eilandbewo ners willen een grotere Integra tie in het Britse Gemenebest. Anderen willen on&fh&nkelljk- heid zonder meer. Weer anderen zouden graag zien dat Engeland verantwoordelijk tslljft voor de buitenlandse politiek en de de fensie. Het geloof dat een door Engeland gegarandeerde onafhankelijk held de Argentijnen voorgoed buiten de deur zou kunnen hou den, is een bewijs van de naïvi teit van de Falklanders. Met een toegeeflUke glimlach zegt Pater Bagnall: „We willen het beste van twee werelden". In de meeste eenvoudige huis kamers van Port Stanley staat nu een kleurentelevisie. Die zijn meegebracht door de Argentijnse soldaten om ze goedkoop op afbetaling aan de eilandbewoners te verko pen. Zij hebben slechts de tijd gehad om de toestellen af te leveren. Het incasseren is er niet meer bij. Dat is een klein voordeel dat de in woners van de eilanden hebben overgehouden aan ruim twee maanden oorlog. De Argentijnen hebben ook videofilms achterge laten en de Britten hebben beel den van de wereldkampioen schappen voetbal meegebracht. De kleurentelevisie is voorals nog het enige lichtpunt in de chaos die bezetting en bevrijding hebben opgeleverd. Alles anders Volgens David Davidson, meteoro loog uit Schotland die jaren gele den besloot op de Falkland-ei- landen te blijven om er een café te beginnen, betekende de komst van de Argentijnse overmacht een definitieve ommekeer in het tot dan toe zo geisoleerde leven van de eilandbewoners. Omdat de Engelsen er nooit in zijn ge slaagd om ondanks vele zware bombardementen de landings baan van het vliegveld onbruik baar te maken, bleven de Argen tijnse Hercules-vliegtuigen zodra het donker werd opstijgen en landen. Dat betekende een psy chologische omschakeling voor de eilandbewoners, die gewend waren aan de absolute stilte 's nachts. De gemeenschap van be trekkelijk wereldvreemde men sen werd totaal ontregeld. Niets bleef hetzelfde, alles werd an ders.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15