„Ik demarreerde niet eens ling Tijd zal leren of dat ding helpt"... Hinault: 'Kop van een ezel' Peloton gunt Adrie van Houwelingen rol fietser 99 VRIJDAG 23 JULI 1982 SAINT PRIEST - Terwijl Pa rijs zich opmaakt voor de huldiging van Bernard Hi nault als winnaar van de Ronde van Frankrijk, heeft het organiserende sportdag blad 1'Equipe de Breton gis teren flink de les gelezen. Uitgerekend vlak voor het glorieuze en historische mo ment dat hij - net als Fausto Coppi, Jacques Anquetil en Eddy Merckx - in één seizoen zowel de Ronde van Italié als die van Frankrijk op zijn naam gaat schrijven, is de Franse sportpers tegen hem in opstand gekomen. „Beste Bernard Hinault", schrijft l'Equipe in een open brief van redacteur Jerome Bureau, „ik ben al lang van plan u te schrijven. Bij ge brek aan een mogelijkheid om normaal met u te kunnen praten. Zonder dat u kwaad wordt bij de minste of ge ringst lastige vraag. Centraal staat het twistpunt over het zuinige rijden van de gele truidrager. L'Equi pe: „Waarom zou ik de Tour met tien of twaalf minuten moeten winnen als het ook in zes kan? Heeft u gezegd, waarom? Alleen om ons een plezier te doen, zoals een musicus die tot het uiterst gaat om een partituur te ver tolken". Twee andere citaten van Hi- Winnen proefkonijn energie-apparaat Ploeg arts Jules Mertens meet de energie wacht op zijn beurt. (GPD-Foto). ST. PRIEST (GPD) - In de wielerploeg Capri Sonne waarvan Peter Winnen en Theo de Rooy deel uitmaken, wordt geëxperimenteerd met een apparaat dat de energie in het lichaam van de renners op niveau moet houden. Het systeem laat zich vergelijken met het opladen van een accu. De handeling wordt verricht door ploegarts Jules Mertens, die elke ochtend de energie van de renners meet en zonodig met stroomschokken („net of je schrikdraad vast pakt", zegt Peter Winnen) het peil bijstelt. Peter V/innen met het MT-1 apparaat. Theo de Rooy De techniek is niet nieuw (Ameri kaans). Het type apparaat wel (ontworpen door de Belg Ed- mond Petitjean). Er is nog een andere opvallende proefneming: bio-feedback. Een techniek voor nault, die in de open brief van commentaaar worden voorzien, zijn: „Ik rij om te blijven en niet om me kapot te maken" en „ik rij met mijn hoofd". Op dat laatste zegt de krant: „Nou goed, maar leef dan ook met uw hoofd. Ook al is het de kop van een ezel, want niemand zal u het recht ontnemen een rot karakter te hebben. Dat is trouwens een onderdeel van uw talent". Maar de strijd met de verslag gevers vindt l'Equipe nog niet het ergste. Vooral de minachting van het publiek wordt erg hoog opgenomen. Onlangs, toen hij bij de eind streep bijna werd platge drukt door verslaggevers, fotografen en publiek en zich nadien door een haag van complimenterende han den een weg naar z'n hotel moest banen, liet Hinault zich ontvallen: „Soms zou ik een vest van punaises onder m'n trui moeten dragen. Ik heb genoeg van al die klap jes op mijn rue". De schrijver van de open brief repliceert: „Verander dan van trui, of kruip in de huid van een ander. Maar u bent Bernard Hinault. Dag en nacht. En als u om deze brief alleen maar kwaad wordt of er minachtend over doet, denk dan tenminste dat u een van uw bewonderaars hebt ver loren". het geestelijk welzijn. Via casset tebandjes moeten de renners voor het slapen gaan inspiratie opdoen voor de volgende dag. Beide systemen zijn van de 30-jan- ge Edmond Petitjean, een ont werper en constructeur van elek tronische apparatuur in de medi sche sector. Hij werkte er vier jaar aan en noemde het MT-1. De aanschafkosten: 40.000 Belgi sche francs (zonder btw), ofwel bijna 2300 gulden. Over het principe ervan zegt Ed mond Petitjean, die de exploita tie onderbracht bij het bureau „Assist" waaraan de Nederland se arts Jan Janbroers is verbon den: „Via de elektrodes die de renner in zijn handen houdt komt er een signaal waarop het lichaam reageert met een tegen- signaal en dat wordt gemeten. Het is. globaal gezien, een directe maat voor de energie-inhoud. De ideale waarde op mijn schaal die loopt van 9 tot 90. is 80. Na een nt blijkt het peil vaak gezakt te ztjn tot 40. Wel. dan is het simpelweg een kwestie van het energieni veau oppompen". SAINT-PRIEST (GPD) - Hoewel het moeilijk te bewijzen valt, was er gis teren in Saint-Priest vrijwel niemand die er vanuit ging dat de etappeze ge van Adrie van Houwelingen uitsluitend gegrondvest was op een grote persoonlijke, sportieve prestatie. Daarvoor was de manier waarop het hele Tour-peloton hem hielp wel wat al te opvallend. Die passiviteit liet zich eenvoudig verklaren. De Belgische formatie van Van Houwelingen (Vermeer Thijs) wordt in haar vortbestaan bedreigd en met dit succes zou het mogelijk toch veilig kunnen worden gesteld. Hulpvaardig heid dus van het peloton, dat pal stond voor de werkgelegenheid. De verklaringen na afloop waren vaag als altijd. „Niemand wilde rijden. Nee, wij ook niet", zei Ad Wijnands bijvoorbeeld. „Waar om? Ja. wie zal het zeggen". Het peloton zweeg als een massa graf en suggesties, die in de rich ting van een gigantische samen zwering gingen, werden wegge wuifd. Adrie van Houwelingen was er in elk geval goed mee. De 28-jarige renner uit Zaltbommel, vijf jaar beroepsrenner, bewees er ook z'n ploeg een dienst mee. De dag nadat de sponsor huis waarts was gereisd bezorgde hij hem de tweede Tour-zege, want eerder zegevierde Pol Verschue- re. Twee knechten, die meer moesten doen dan werken al leen. Omdat kopman Fons de Wolf geen prestaties leverde en vanaf het vorige weekeinde het Onderzoek kwaliteit bidons SAINT-PRIEST (ANP) - Felix Levitan, de directeur van de Tour, heeft een laboratorium-on derzoek gelast naar de oorzaak van de diarree, waar sinds de Al pen meer dan de helft van de ren ners last van kreeg. De verden king gaat uit naar de drinkbus sen. die de renners voor en tij dens de etappes krijgen uitge reikt. Daar zit over het algemeen water in. De fabrikant van de drinkbussen heeft intussen al plechtig verklaard dat er geen ander materiaal werd gebruikt Deze Ronde van Frankrijk werd onder extreem hoge temperatu ren verreden. Het is mogelijk dat het binnenwerk van de bidons oploste en zich vermengde met de inhoud. De Peugeot-ploeg ge bruikte de officiële bidons sinds acht dagen niet meer. De renners vonden dat ze naar dieselolie stonken. In de ploeg van De Muer had typerend genoeg nie mand last van buikloop. De officiële uitslag van de achttiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Morzine naar Saint-Priest over 233 kilometer: 1. Adrie van Houwelingen (Ned/Swe) 6 uur 32 minuten en 51 seconden (met tijdsvergoeding 6.32,21), 2. Kelly (Ier/Gr) op 10.31 (met tijdsverg. 6.43,02), 3. Van Vliet (Ned/Pos) op 10.31 (met tijdsverg. 6.43,12), 4. Mutter (Zwi/Arn) op 10.31. 5. McKenzie (NwZ/God), 6. Van der Velde (Ned/Pos), 7. Peeters (Bel/Pos), 8. De Wolf (Bel/Swe), 9. Van der Poel (Ned/ Bru), 10. Wynands (Bel/Dri), 11. Urbany (Lux/Kim), 12. Van Brabant (Bel/Kim), 13. Gomez (Fra/Boi). 14. Villemiane(Fra/ Boi), 15. Chassang (Fra/Boi), 16. Van den Brande (Bel/Kim), 17. Vanoverschelde (Fra/Cre). 18. Bertin (Fra/Dan), 19. Li- nard (Fra/Mue), 20. Thaler (WDl/Arn), 30. Hinault (Fra/Gui). 31Wijnands (Ned/ Pos). 42. Winnen (Ned/God). 53. Zoete melk (Ned/Dan), 54. De Keulenaar (Bel/ Pos), 70. Knetemann (Ned/Pos). 78. Veldscholten (Ned/Pos). 94. Kuiper (Ned/Bru), 99. De Rooy (Ned/God) allen dezelfde tyd als Mutter. 126. Jan van Houwelingen (Ned/Swe) op 19.49, 127 en laatste H. de Vos (Bel/Bru) z.t. Niet gestart. Wellens (Bel/Kim), opgegeven: Dal Pian (Ita/Boi), te laat: De Gendt (Bel/Swe). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Hinault (Fra/Gui) 81 uur 39 minuten en 49 seconden, 2. Zoetemelk (Ned/Dan) op 5.27. 3 Winnen (Ned/God) op 7.13. 4. Van der Velde (Ned/Pos) op 8.06,5 Breu (Zwi/Gir) op 9.05, 6. Anderson (Aus/ Mue) op 10.01. 7 Alban (Fra/Cre) op 12.25, 8 Martin (Fra/Dan) op 12.39, 9. Kuiper (Ned/Bru) op 14.18. 10. Fernan dez (Spa/Per) op 15.18, 11 Bernaudeau (Fra/Mue) op 17.15,12. Willems (Bel/Dri) op 17.16,13. Vallet (Fra/Cre) op 17.34,14. Nilsson (Zwe/Boi) op 21.12, 15. Kelly (Ier/Gri) op 26.53, 16. Berard (Fra/Gui) op 28.47, 17. Michaud (Fra/Dan) op 29.07, 18. Anderson (Den/Dan) op 29.19, 19. De Rooy (Ned/God) op 29.35, 20. Si mon (Fra/Mue) op 30.37, 35. Veldschol ten (Ned/Pos) op 48.48, 37. Peeters (Bel/ Pos) op 50.36, 41. A. van Houwelingen (Ned/Swe) op 53.02, 44. Lubberding (Ned/Pos) op 56.18, 49. Wijnands (Ned/ Pos) op 1.02,35, 50 Knetemann (Ned/ Pos) op 1.03.32, 52. Van Vliet (Ned/Pos) op 1.05,48, 61. De Keulenaar (Bel/Pos) op 1.19,15, 104. Van der Poel (Ned/Bru) op 2.08,13, 107. J. van Houwelingen (Ned/Swe) op 2.09.18. 127 en laatste W de Vos (Bel/Dri) op 2.55,02. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. Swerts 26.42.57, 2. Post 26.53,28, 3. Boishardy z.t., 4. Godefroot z.t., 5. De Muer z.t., 6. Danguillaume z.t. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT 1. Danguillaume 335.23,13, 2. Guimard 335.37.01, 3 De Muer 335.45,47, 4. Post 336.19.03, 5. Crepel 336.32,27, 6. Godef root 336.55,28. PUNTENKLASSEMENT 1 Kelly 385 punten, 2. Anderson 149, 3 der Velde 82 BERGKLASSEMENT 1. Vallet 270 punten. 2 Bernaudeau 213, 3 Breu 205, 4. Hinault 137, 5. Wi 110, 6. Simon 108. 13. Van der Velde 46. JONGERENKLASSEMENT 1. Anderson 81.49,50, 2. Andersen op 19,58, 3. Madiot op 31,53, 4 Veldschol- i op 38,47, 5. Chaurin op 52,05, 6. Wy- bestaan van de ploeg zelfs in de waagschaal stelde door de in het zelfde hotel logerende hood- sponsor geen blik waardig te gunnen. „Als hij zich wat anders gedraagt", meende Van Houwelingen, „zou den we nu misschien al zeker heid hebben gehad over onze toekomst". Maar De Wolf schermde met aanbiedingen uit het buitenland en weigerde steeds zijn handtekening onder een nieuw contract te zetten. Toch liet hij al tijdens deze Tour weten voor zichzelf te hebben besloten in dienst van de huidige firma te blijven. Maar de geld schieter hield toen ook de boot af. „Je had zes weken geleden al kun nen tekenen, maar toen wilde je niet", zei hij. De grillige De Wolf jongleerde dus eigenlijk met de zekerheid van zijn knechten. En dat hoofdstuk is nog niet afgeslo ten want de Belgische kopman voelt zich niet goed en wil direct na de Ronde van Frankrijk een medisch onderzoek ondergaan. „Als er dan niets wordt gevon den stop ik met fietsen, want ik voel zelf wel dat het niet gaat en dan staat voor mij vast dat ik niet geschikt ben voor dit vak". Ook die beslissing zou, dat staat wel vast, het einde van die equi pe betekenen. Adrie van Houwe lingen, de oudere broer van Jan van Houwelingen die eerder tij dens deze Ronde verbaasde in de individuele tijdritten, maar giste ren geplaagd door darmstoornis sen als voorlaatste werd geklas seerd, heeft zijn sportieve toe komst in elk geval redelijk zeker gesteld. Want, hulp of niet, hij kan bij komende contractbespre kingen altijd deze winst op tafel leggen. Bij sportdirecteur Roger Swerts kondigde hij woensdagavond zijn aanval reeds aan. „Tijdens de etappe kwam ik langs de auto om water te halen en toen vroeg Roger: val je nog aan", verhaalde Van Houwelingen. Hij antwoord de bevestigend en voegde de daad bij het woord. Adrie van Houwelingen mag juichen, het peloton is nog in geen velden of wegen te bekennen. Een valpartij met witte-truidrager Phil Anderson en Bernard Val let, leider in het bergklassement, vormde het enige dat tot dan toe voor opschudding had gezorgd. Zij konden weer opstappen, maar de Italiaan Alonso dal Pian moest met een kaakfractuur naar het ziekenhuis worden gevoerd Kort na de eerste ernstige valpar tij uit deze Tour ging Van Hou welingen aan de haal. „Ik demar reerde niet eens, maar reed ge woon langs het peloton naar vo ren", liet hij weten. Zeventig kilometer waren er toen nog te gaan, maar de voorsprong van de Nederlander liep snel op. „Tot in de laatste bevoorrading, zo'n tien kilometer nadat ik uit het peloton was weggegaan, heb ik getwijfeld. Toen had ik zo dne, tot vier minuten voorsprong Het liep op tot bijna een kwartier en daarmee was de overwinning zeker. Het experiment wordt uitgevoerd door Jules Mertens huisarts te Wesemaal (vlakbij Leuven) die de medewerking kreeg van alle renners en ploegleider Walter Godefroot. Deze laatste zegt zich geen seconde afgevraagd te heb ben of zo'n experiment wel ver antwoord is of niet. „Want", al dus Godefroot, „van medische zaken heb ik geen barst ver stand. Daarvoor is er een dokter en op hem ga ik af. Ik heb dat kastje waarmee gewerkt wordt gezien en voor de rest ben ik er niet bij betrokken". Geen bezwaar Dokter Jules Mertens zegt geen en kel bezwaar te zien in de toepas sing van wat Edmond Petitjean ontwikkelde, „omdat het een ab soluut onschadelyke manier is van het versterken van de fysio logische weerstand" Mertens: „Het werken met elektrische im pulsen die de biologische ener gie van het lichaam aanvult is iets wat absoluut geen kwaad kan. Ik meet het energieveld 's morgens omdat er anders slaap- stonngen zouden kunnen ont staan De tijd die nodig is voor het bijstellen van de energie via de MT-1 (die werkt op batterijen, red) ligt tussen de halve minuut en vijf minuten". Peter Winnen heeft zich zonder be denkingen overgeleverd aan de proefneming, die gesteld is op een jaar. „Want", aldus dokter Jules Mertens, „die tijd is nodig om de verzamelde gegevens van enige betekenis te kunnen laten zijn" Peter Winnen: „Voor dat soort dingen sta ik open. Ik weet dat onze dokter altijd op zoek is naar verantwoorde alternatieve methodes. Ik heb vertrouwen in hem Maar of het helpt...9 de tijd zal het moeten leren. Ik ben er in elk geval niet slechter van gaan rijden". En Theo de Rooy: „Ik ben er al eens goed mee geholpen ge weest. De meter wees 70 aan en toen ik tien minuten aan die schokker had gezeten stond ie op 80... Ik geloof er wel in". "Verwaarloosd" Het enthousiasme voor het andere experiment is beduidend minder bij de twee Nederlanders in deze Belgische ploeg. „We maken geen gebruik van die cassettr bandjes", zeggen ze. De methode heet bio feedback em komt neer op het gericht activeren van het onderbewustzijn door muziek bandjes met een tekst die via een speciale techniek onverstaan baar wordt gemaakt. „Maar", zegt Petitjean over deze vanuit Amerika gekomen vinding, „Het onderbewustzijn registreert het letterlijk en verwerkt het ook". Het bandje wat in deze Tour ge bruikt wordt heelt een door Pe titjean zelf gemaakte tekst. „Als ik op m'n fiets stap ben ik sterk, gezond en snel". Maar daar heb ben Peter Winnen, Theo de Rooy en hun ploegmaats bewust dus geen weet van". Dit onderdeel van de mentale training is door ons altijd verwaarloosd", zegt Petitjean nands op 52.34.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9