c jVW neemt proef met info-gids' "Allang vermoeden dat wat ging gebeuren met sociale pedagogiek" Wie maakt me los Bejaarden Merenwijk-flats liebben lijst vol klachten LEIDEN RIJNLAND EN BOLLENSTREEK f Geert gehoor bij woningbouwvereniging Vakgroep wacht zaken nog even af "Twee extra leerkrachten voor twee bijzondere scholen" En de wekker bleef thuis... -^IJDAG 23 JULI 1982 LEIDEN - De Leidse VW heeft een nieuwe vorm van informa- tj tieverstrekking geïntroduceerdin plaats van de gestencilde, 5 wekelijkse agenda wordt er nu een gidsje uitgegeven. Het drukwerk, dat overigens gratis wordt verspreid, zal in het hoogseizoen (mei tot en met augustus) om de twee weken ver- schijnen in een oplage van 16.000. In de overige maanden wor- den er 9.000 exemplaren verspreid in Leiden en de bollenstreek. )2 De gids wordt toegestuurd naar leden van de VW en is op een aantal punten in de stad verkrijgbaar. Met nadruk stelt de VW dat de nieuwe uitgave het karakter van een proef heeft. Mocht blijken dat gids geen goede fuik voor advertenties is, dan stopt men weer. Het werven van de advertenties wordt overigens niet door de WV zelf gedaan. VW-woordvoerder Hugens: "De Amsterdamse 1 uitgeverij die de info uitgeeft, VEKO Verkaart probeert ook ad vertenties binnen te krijgen". Op de vraag of de oplage niet wat aan de lage kant is, antwoordt a Hugens: "Volgens ons niet. Wij hebben die cijfers echt toege- spitst op de behoefte. Ja kijk, als je bij iedereen een gratis info in c de bus gooit moet je natuurlijk wel wat meer exemplaren laten drukken, maar dat kan toch niet de bedoeling zijn". il De kat wordt vooralsnog uit de boom gekeken. Hoewel Hugens i- liever spreekt van een bescheiden begin. "We hebben bijvoor beeld het horeca-gebeuren nog niet opgenomen. Voordat we 0 dat doen moeten we namelijk eerst nog een afweging maken: a' wat zet je er wel in en wat niet. Als je alle horecagelegenheden er in zou zetten, kom je pagina's tekort". De omslag van de eerste WV-gids. Leiden AGENDA 4CIDEN De merendeels bejaar de bewoners van de flats aan de .Pel-, Polder- en Stellingmolen zijn ontevreden. Ze hebben een lange lijst met klachten, maar - it zo menen zij vinden bij de wo ningbouwvereniging De Goede Woning nauwelijks of geen ge- t hoor. let name de explosieve stijging van de kosten die in rekening worden gebracht voor de lift en i voor de portiekverlichting zit be- iwoner J.J. Buis (72) en met hem vele anderen dwars. "Exorbi- 'tant", meent Buis en hij bena drukt dat deze stijging zich al ja- 'ren voordoet. jen punt van ergernis zijn ook de ramen in de woningen. Deze kunnen maar gedeeltelijk open en zijn zo gecontrueerd, dat het [schoonmaken van de ramen aan 'de buitenkant praktisch onmo gelijk zelf gedaan kan worden. ie oplossing van dit probleem zou het vervangen van de ramen door tuimelramen zijn. Maar een voorstel van het bestuur van de woningbouwvereniging om deze oplossing te realiseren tegen een huurverhoging van acht gulden per maand is door de bewoners verontwaardigd van de hand ge wezen. Uiteindelijk betreft het een fout in de constructie en dat moet niet - zo luidt de redenering - worden afgewenteld op de bewoners. Bo vendien meent Buis dat het werk veel goedkoper uit te voeren is, dan het volgens de berekening van De Goede Woning zou zijn. Een probleem is ook de gang van zaken rond het aanvragen van huursubsidie. "Het is toch geen doen voor die oude mensen", zegt de 72-jarige Buis, "om hele maal naar het kantoor van de centrale boekhouding te gaan aan de Hoge Rijndijk om de for mulieren in te leveren. Dat kost ze tientallen guldens aan de ta- Maar het voorstel van de bewoners om de formulieren voortaan in te leveren in het leegstaande zaaltje van de Stellingmolen zou vol gens de centrale boekhouding van woningbouwcorporaties geen haalbare kaart zijn. De be woners dringen erop aan om toch vooral een oplossing voor dit probleem te zoeken. Een andere klacht betreft de toe gangsdeuren tot de brandgan gen. Deze zijn volgens de bewo ners niet altijd open. Verder heb ben de bewoners gevraagd of zij zich als lid van de vereniging kunnen laten inschrijven, maar het bestuur zou deze kwestie nog niet hebben willen bespreken. Buis: "En dan is er nog de kabel-tv. De uitbreiding daarvan is voor ons weggegooid geld. Wij, be jaarde mensen, hebben in het verleden nooit de kans gehad om Engels, Duits en Frans te leren. Wij hebben praktisch niets aan die uitbreiding". "En het ergste is: Men heeft ons ook nooit iets gevraagd. We heb ben het zomaar gekregen. Maar we merken het wel in de huur", aldus Buis. Vocht Behalve deze algemene klachten is er ook nog het probleem van slechts één bewoonster van de Stellingmolen, mevrouw Boom. Zij heeft al twee en een half jaar last van vocht in de woning. De toezegging dat er nu na al die tijd iets aan gedaan zal worden, neemt Buis met een korreltje zout. "De woningbouwvereni ging belooft wel vaker wat, maar alles wordt eindeloos vertraagd". Voorzitter Coster van De Goede Woning verklaart desgevraagd: "Ik heb toegezegd dat de bewo ners begin september bericht krijgen hoe alles in elkaar zit. Verder heb ik geen commen taar". LEIDEN - De argumenten die het bestuur van de faculteit sociale wetenschappen gebruikt om de vakgroep sociale pedagogiek op te heffen kunnen volgens de voorzitter ad interim van die vak groep. prof van den Broek, ook gebruikt worden om de vak groep nieuw leven in te blazen. "Bezuinigingen zijn natuurlijk de belangrijkste redenen, maar we hebben er in dit land een ge woonte van gemaakt dat beestje niet bij z'n naam te noemen". In het persbericht van de Leidse universiteit wordt inderdaad met geen woord gerept over bezuini gingen. Wel valt er te lezen dat er in de vakgroep niet voldoende, zogenaamde senior—onderzoe kers zitten en dat het moeilijk zal zijn om een nieuwe hoogleraar te vinden; een vervanger van pro fessor Weiten, die enige tijd gele den naar Nijmegen vertrok, om dat hij onenigheid had gekregen met het bestuur van de subfacul teit over de wijze waarop het on derzoek beter zou moeten wor den. Op de vraag of met het vertrek van Weiten ook het doodvonnis van de vakgroep werd getekend, ant woordt Van den Broek, de tijde lijke vervanger van Weiten: "Dat weet ik niet. Het vermoeden be stond natuurlijk wel dat er wat te gebeuren stond". De vakgroep sociale pedagogiek zou zwak zijn. Is Van den Broek het daar mee eens? "In de eerste plaats is het natuurlijk zo dat el ke vakgroep wordt verzwakt als de hoogleraar weggaat. De enige Huurder Buis kan de ramen van zijn flatwoning aan de Poldermolen alleen met de grootste moeite zemen. DEN HAAG/LEIDEN - De Onder wijsraad, het adviesorgaan van de minister van onderwijs, heeft de bewindsman geadviseerd voor het komende schooljaar geld uit te trekken voor extra leerkrachten voor twee bijzonde re scholen in Leiden. Het gaat om de prot. chr. school voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen De Weerklank aan de Robijnstraat en de Prof. Vliegenthartschool voor voortgezet bijzonder onder wijs (VBO) aan de Zuidsingel. De onderwijsraad wil De Weerklank geld geven voor een extra leerkracht voor de „tweede groep meervoudig gebrekkige kinderen". Dit totdat er in het komende schooljaar een afdeling speciaal voor kinderen met meer gebreken tot stand komt. Het geld voor de Vliegenthart school aan de Zuidsingel is be stemd voor een tiende leerkracht naast het hoofd. Die leerkracht is volgens de onderwijsraad nodig voor de „continuiteit van de school" De minister heeft inmiddels een beslissing genomen over de r.k. kleuterschool aan de Lorentzka- de in Leiden. De school mag in elk geval tot 1 januari 1983 blij ven doorgaan. De kleuterschool voorziet volgens de bewindsman in de behoefte en bovendien is het volgens hem de bedoeling dat de kleuterschool samengaat met de lagere school op hetzelfde adres. vakgroep waarmee ik sociale pe dagogiek kan vergelijken, is on derwijskunde waaarvan ik ook voorzitter ben. Vergelijk ik die twee. dan zeg ik: inderdaad so ciale pedagogiek is zwakker. Maar aan de andere kant: dat haal je de duvel. Onderwijskun de bestaat al een jaar of acht en heeft bovendien twee hooglera ren" Meer aandacht In financieel betere tijden zou het bestuur van de faculteit volgens Van den Broek een geheel ande re conclusie uit de zwakte van sociale pedagogiek hebben ge trokken. "Ze zouden dan gezegd hebben: is de vakgroep zwak. Goed. dan gaan er meer aan dacht aan besteden". Dat de faculteit in elk geval een duidelijke uitspraak heeft ge daan vindt Van den Broek een goede zaak. "We weten nu ten slotte waar we aan toe zijn. Nee. een verdedigingstaktiek heb ik nog niet uitgestippeld. Het pro bleem is namelijk dat alle mede werkers op vakantie zijn. Maar zodra zij terug zijn zullen we ons natuurlijk eens terdege gaan be zinnen. Of ik mezelf veel kans geef? Over dat soort vragen maak ik me niet druk. We moe ten gewoon knokken". De studenten zullen in elk geval voorlopig geen schade ondervin den van de discussie over het al dan niet opheffen. Het onderwijs gaat gewoon door; die garantie heeft het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit gegeven. En zelfs als de vakgroep met in gang van het studiejaar '83-'84 ophoudt te bestaan zullen de stu denten in de gelegenheid wor den gesteld gewoon af te stude ren. Er worden dan alleen geen nieuwe studenten meer toegela ten in de afstudeerrichting socia le pedagogiek. LEIDEN Een van de plezierigste dingen van vakantie is wellicht, dat de wekker thuis kan worden gelaten. Dat moet een familie uit de Kanaalstraat ook gedacht hebben, toen zij op vakantie ging Tot groot verdriet van de thuisblij vende omwonenden, want elke nacht hield de wekker-radio de buurt van 's nachts half'één tot half vijf wakker. De politie heeft de nachtrust weer hersteld, door via een dakraam naar binnen te klauteren en de wekker het zwij gen op te leggen. Door Jaap Visser Vader Dirk helpt een paar klanten terwijl op de voorgrond Klaas Hartevelt het fileermes hanteert "Een visboer die 's avonds klaar is, dat bestaat niet". LEIDEN - De Leidse waren- - markt: domein van de bood schappende gezelligheids mens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, - ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse waren markt: schepper van tiental len arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote sociale functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. - Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- 1 merrubriek waard derhalve. Vandaag deel twee over twee onvervalste Katwij- kers, Klaès en Dirrèk Harte velt, 'het oom seggertje' en 'waaiting voor het poessie'. Als een duivelskunstenaar han teert Klaas Hartevelt het fi leermes. Met duizelingwek kende snelheid ontdoet de rasechte 'Katteker' de schol len, tongen en 'schellevisse' van kop en graat. In een ra- zend tempo bedient hij zijn klanten, ondertussen in hoog Katwijks vooral het vrouwe lijk deel van zijn publiek dol lend: "Moe je waaiting dón, wijffie? Zeker voor je poessie hè? Hebbie een beetje een poessie dón?" Vader Dirk staat al een halve eeuw op de Leidse markt, kent ongeveer de helft van de Leidse bevolking terwijl meer dan de helft Dirrèk Har tevelt kent. Ruim vijf jaar ge leden werd hij getroffen door een lichte beroerte waarna 'onze Klaès' de zaak over nam. Dat was aanvankelijk helemaal niet de bedoeling want geen haar op de 'Kattekse kop' van Klaas die er aan dacht om in 1 de "kleine handel" te gaan. Na een paar jaar mulo, waar hij vooral uitblonk in het doubleren, ging Klaas in de groente bij zijn zuster. "Dat was best aardig, alleen ver diende ik niet zo veel. Vijf tien gulden in de week terwijl mijn kameraden die op het land zaten zestig gulden in de week pakten. Na een jaar zei m'n vader dat-ie wel een mooi baantje voor me wist. Bij ome Jaap in de groothan del. Daar pakte ik de eerste week al meteen 127 gulden. Het was goed verdienen bij ome Jaap maar je moest wel dag en nacht werken. In die zeven jaar in de groothandel heb ik echt alles van het vak geleerd. Ik was ook niet van plan om er weg te gaan". Door de beroerte van zijn vader belandde Klaas op zijn 23 e tocht op de markt. "Want zo'n familiebedrijf laat je natuurlijk niet zo maar naar de knoppen gaan. Mijn grootmoeder stond vroeger al op de visbanken, moet je we ten. We hebben dus een soort van familiebedrijf'. Klaas stapte in een goed lopen de zaak die hij al snel door z'n vlotte manier van werken, z'n olijke kop en z'n Katwijkse grappenmakerij nóg beter het lopen. Het is vaak drin gen geblazen bij visboer Har tevelt, zodat de hulp van zijn inmiddels zeventig jaar oude maar geheel herstelde vader geen overbodige luxe is. Hoewel ze een veel minder gro te keel opzetten, zijn vader en zoon Hartevelt net zo ad rem als groenteboer Dool (zie afle vering 1). Een uurtje luiste ren naar het niet aflatende ge leuter van Klaas Hartevelt le vert met gemak de volgende- bloemlezing op: "Vin je dit geen mooie skar- retjes dan wijffie? Ik heb er anders net de strikkies af-e- haald hóór". Klant: "Nee hoor visboer, ik moet geen haringen meer want die zitten tegenwoordig vol met kwik"; Klaas: "Ach moedertje, je moet niet zeur- re. Als dat waèr was dan had ik al lang een thermometer moeten zijn want ik eet zellef vijf haèringen per dag". "Pas op hoor meissie, niet te veel van die uitjes erbij doen anders hebbie vanavond een gratis concert thuis". n zijn riante woning (plus be drijfsruimte) aan het Kat wijkse Duinpad, pal achter het 'witte kerkje', kan Klaas Hartevelt smakelijk vertellen over het vak van visboer. Ook al is hij die middag eigenlijk van plan om "een beetje met zo'n surfplank op zee te gaan klooien", neemt Klaas alle tijd om uit te leggen wat het mooie is van het vak waar hij niet eens vrijwillig voor heeft gekozen: 'Het contact met de mensen hè. Dat vind ik echt mooi. En het is leuk werken met Leie naars want je kunt er een hoop tegen zeggen". De men sen vis leren eten, dat is waar Hartevelt het meeste genoe gen in schept. "Ik knjg vaak mensen bij m'n kraam die nog nooit vis hebben gegeten maar het wel eens willen pro beren. Nou, dan laat ik ze heel voorzichtig beginnen met een scholletje. Dat fileer ik dan voor ze en leg ze uit hoe ze 't klaar moeten maken Dan laat ik ze de volgende week terugkomen om te zeg gen hoe het heeft gesmaakt. Negen van tien keer zijn ze enthousiast. Nou, dan gaan we vandaag wat anders doen, zeg ik dan". ioewel hij er nooit wat van zal zeggen, heeft Klaas Hartevelt inwendig wel eens kritiek op z'n collega's: "Ik zie bg som mige gasten handel liggen die ik al lang in de purrieton had gegooid. Dat zgn van die gasten die benne 's avonds zo klaar En dat kan niet hè. Een visboer die 's avonds klaar is, dat bestaat niet". ielf is Klaas Hartevelt in de re gel pas om een uur of half tien 's avonds klaar. Nou ja klaar; dan stopt-ie er mee. Steevast loopt z'n wekker de volgende morgen al om vijf uur af. Na de wagen te heb ben opgetuigd met lege kis ten trekt hg naar de afslag (IJmuiden of Schevemngen) om daar de "buitenlandse handel" op de kop te tikken: garnalen, sardientjes, tongn- tjcs en kikkerbillen 'Da's be neden. Als ik dat spul heb. ga ik naar boven, naar de klok, voor de tongen en zo", ver duidelijkt Hartevelt, die z'n haring weer ergens anders haalt. Bg z'n vaste 'dealer', een Katwijkse groothandel uiteraard. De huidige haring, de 'Deense nieuwe', vindt Klaas trou wens "een hele beste". Er gaat volgens hem niets boven Deense haring die op z'n Hol lands is verwerkt. Zelfs de 'Hollandse nieuwe' kan daar niet tegen op. Van de afslag gaat Hartevelt naar een van z'n vaste stand plaatsen Naar de Karne- melksbrug (woensdags en za terdags). naar de markt in Leiden Zuid-west of naar de Kopermolen. Klaas Hartevelt maakt weke lgks dus vgf zeer lange, zeg maar dubbele, werkdagen De dinsdagmiddag is z'n vrge middag. En de zondag na tuurlijk: "Want al komen ze me duizenden guldens bie den voor een plaatsje ergens langs de boulevard dan zou ik nog weigeren Uit principe ja. Ik werk zes dagen in de week. De zevende, da's een rustdag. Dan gaan we ook niet naar het strand of zo. Een ommetje maken met de kin deren door de duinen en er gens gezellig een flessie drin ken. Da's alles". Het keiharde werken begint in middels z'n sporen te trekken op het nog maar 28 jaar oude lichaam van Klaas Hartevelt "Ik heb last van spataderen, maar wat wil je als je met honderd kilo schoon aan de haak de hele dag op je benen staat De mensen zeggen te gen me dat ik het rustiger aan moet doen. Hoe dan rustiger aan? Als er twintig mensen voor m'n kraam staan, kan ik er toch kwalijk tien wegstu ren?" Voor z'n zestigste hoopt Klaas in elk geval wat anders te hebben: "Inkoper bg een groothandel of zo". Want zo doorpezen tot aan z'n pen sioengerechtigde leeftgd dat lgkt zelfs hem onmogelgk. Wat er dan met het familiebe drijf gebeurt, is nog de vraag. Zaterdags krijgt Klaas bchal ve van zgn vader ook dikwijls hulp van een "oom segger- tje" Een neeQe dus. die het aardig schijnt te doen maar een mogelijke opvolger ziet Klaas nu met direct in hem "Welnee, dat kereltje heb veel meer aandacht voor vliegtuigen en boten. Als-ie een boot door de Nieuwe Rgn ziet varen dan laat-ie z'n klanten gewoon staan". Iets wat Klaas nooit zou doen Die helpt 't Liefst twintig klanten tegelgk. De kans dat zgn nu twee jaar oude zoon Jaap het familiebedrgf zal voortzetten is volgens Klaas veel groter. Deze aankomende visboer is immers met voor mets naar 'ome Jaap' vernoemd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3