A 1 Is er ei rgens een g; aatje 1 L -ï op is, J tiang iJ k weer iets Leidse agenda Klaverhal op tijd klaar voor feestweek Wassenaar: mogelijk keuze uit aanbod van kabel-tv n Maastrichts aardewerk de grote liefde van familie uit Voorschoten V) VOORSCHOTEN Nagenoeg geen enkel stukje muur of tafel is in het huis van de Voorschotense familie Polling onbenut gelaten. Overal waar je om je heen kijkt zie je Maastrichts aardewerk. Borden, lampetkannen, kop en schotels, vazen en noem maar op. Zelfs de overloop boven is 'bezaaid' met aardewerk. "Ik schat dat ik rond de vier duizend stuks aardewerk heb", zegt Polling bescheiden. "Toen we er aan begonnen, wisten we niet dat er zoveel zou zijn. Al dertig jaar zijn we bezig, maar elke maand vinden we eigenlijk wel weer wat. Nog steeds weten we niet hoeveel merken en vormen er zijn. Meestal verza melen de mensen een bepaald iets, wij verzamelen ei genlijk alles", aldus de familie Polling die deze verza melwoede toch wel ziet als een 'aangeboren afwijking'. Dat er veel Maastrichts aardewerk is, komt omdat er in het midden van de negentiende eeuw. twee fabrieken waren. De oudste fabriek is van Peter Regout. Enkele jaren daarna, in 1863, kwam de tweede fabriek, de Societé Cé- ramique, die met Belgisch kapitaal werd opgericht. Ui teraard stonden beide fabrieken in de nabije omgeving van Maastricht. Aan het einde van de negentiende eeuw begon een neef van Peter Regout, Louis, ook een fabriek je. Dit is de enige van de drie die nu nog bestaat, onder de naam 'MOSA'. De twee eerder genoemde fabrieken fu seerden in 1959, maar stopten met de produktie van het aardewerk in 1969. Van het aardewerk zijn ze toen over gestapt op het maken van sanitair. Dat het verzamelen van het aarde werk een belangrijke hobby is van de familie Polling, blijkt wel uit de stortvloed van woorden na elke gestelde vraag. Op een intri gerende toon passeert de hele ge schiedenis en betekenis van het aardewerk de revue. Zo intrige rend dat je onbewust onder het koffiekopje gaat kijken of het ook Maastrichts aardewerk is. Ze blijken echter ook 'gewoon' aar dewerk in huis te hebben. Tekst: Paul van der Burg Foto's: Holvast i de bovenverdieping zijn stellages gemaakt om al het aardewerk neer te zetten. Het heeft n opslagplaats van de aardewerkfabriek dan van een overloop van een woonhuis. Verschillen "Het is een heerlijk verzamelge bied. Ook als je weinig geld hebt. Het is wel zo dat de prijzen de laatste tijd omhoog zijn gevlo gen. Zo'n twintig jaar geleden was het niets waard. Voor tien gulden kon je het aantal niet ver slepen. Juist de markthandela- ren hebben de prijs opgevoerd. Als het aardewerk op zijn kop e ligt, dus het merkje naar boven, dan wordt er een paar gulden ex tra gevraagd". Het Maastrichts aardewerk is na melijk te herkennen aan een merkje aan de onderkant. Zo had Regout eerst alleen zijn naam er onder, maar later werd deze 'ver sierd' met een sphinx. Overigens ook de naam van de huidige sani tair fabrieken. De Societé beeld de een leeuw af, maar niet de Ne derlandse. Om het accent van het Belgische kapitaal in de fabriek tot uiting te brengen, werd Maas tricht geruime tijd met 'ae' ge- De gehele bovenrand van de woonkamer is versierd met Maastrichtse borden. Daarvoor heeft Polling speciale rekken gemaakt. schreven. Alleen al van deze beeldmerken zijn er ruim zeven honderd verschillen. Polling heeft hiervan een uitgebreide studie gemaakt en een boekje uitgegeven. De beeldmerken worden vaak gezien als de indi catie van het jaar waarin het ge maakt is. De verschillende cultuur-stromin gen zijn ook in het aardwerk te rug te vinden. Stijlen zoals Ju gendstil, Art Deco, en dé Ver nieuwing. "Sommigen zijn wat betreft het patroon erg lelijk. Denk daarbij aan de Art Deco. Veel daarvan is dan ook wegge gooid. Toen je dat zag, dacht je 'god wat lelijk'. Nu vind je het nog steeds niet mooi, maar je gaat het anders waarderen. Vaakzijn gewoon leuk van gek kigheid. Het aardewerk van de jaren twintig is daarom ook moeilijk te krijgen. Het is mas saal gemaakt, maar ook massaal weggegooid". Streken Naast de verschillen in de cultuur stromingen hebben ook de Ne derlandse streken hun stempel gedrukt op de soorten aarde werk. De bekendste daarvan is natuurlijk wel het echte boeren bont. "Vooral buurten als Stap horst en Spakenburg hebben een duidelijke streeksmaak", aldus Polling. Maar wie dan denkt aan christelijke afbeeldingen op de kannetjes en borden, komt van een koude kermis thuis. Vooral Chinese en Indische afbeeldin gen zijn zeer geliefd bij deze in woners. "Er is ook een duidelijk verschil tussen het noorden en zuiden van het land. In het zuiden is al les vaak bonter en zijn er meer opschriften. Waarschijnlijk hoort dat bij het geloof'. Niet alleen Nederlandse teksten zijn te vin den op bijvoorbeeld de mokken, maar ook buitenlandse geschrif ten. Van sommige is het zelfs on bekend welke taal het is. "Er is veel uitgevoerd. Naar Suriname, Engeland, maar ook naar de Zuid-Amerikaanse landen. Be wust geëxporteerd". Zoals al eerder geschreven staat het hele huis van de familie Pol ling vol. Aan de muren in de woonkamer zijn rekken gemaakt waarin de borden staan. In de hoek staat een kast met een 'bon ten' servies. In de keuken staan de voorraadpotten van aarde werk. Op alle treden naar boven staan blakers (de ouderwetse schaaltjes met een kaars in het midden uit de tijd dat de electri- citeit nog niet bestond). Eenmaal boven gekomen lijkt het wel of je in een opslagplaats van de aard- werkfabriek bent beland. Alle wanden zijn volgebouwd met stellages. In het midden een gro te kast, uiteraard vol. En op de grond staan wel acht stapels, van ongeveer zestig centimeter hoog, met borden. En nog hebben ze niet alles. Kubus "We proberen alles uit te stallen, maar dat is niet goed mogelijk. Als er ergens een gaatje is, dan sla ik een soiiker in de muur en hang dan weer iets op". Het aan tal liefhebbers van deze hobby stijgt met de jaren. Velen komen er achter dat ze vroeger van het Maastrichts hebben gegeten of constateren dat het nog achter in de kast staat. Zo'n drie jaar gele den is er dan ook een vereniging opgericht. Het secretariaat van de vereniging is, hoe kan het ook anders, bij de familie Polling in Voorschoten. "De vereniging krijgt steeds meer bekendheid. Ongeveer zes keer per jaar orga niseren we speciale ruilbeursen. Uit alle hoeken van het land ko men dan de verzamelaars, en dat is heel leuk". Dat het Maastrichts aardewerk een bepaalde waarde heeft zal nie mand verrassen. Een huis vol ge lijk een museum, is dat niet ge vaarlijk in verband met inbre kers? "Een inbraak, daar ben ik niet bang voor. Ze moeten dan toch eerst met een vrachtwagen komen en daarna alles netjes in pakken. Want reken maar dat het breekbaar is". De familie Polling en het Maastrichts aardewerk: bijna een twee-eenheid. De ken nis in deze van Polling zal naar alle waarschijnlijkheid nooit in een boekwerk uitgegeven wor den. "Een boek maken is op zich geen probleem, maar dan moet het wel een standaardwerk worden. Dus moeten alle decors er in ver meld worden. Vermoedelijk ben ik dan nog wel zo'n vijf tot tien jaar bezig om alles te vinden. By elkaar wel duizenden patronen. Het boek zal dan wel de omvang krijgen van een kubus". PAUL VAN DER BURG ZOETERWOUDE - De Kla verhal. het nieuwe sport- en recreatiecentrum in Zoeter- woude-Dorp (zie foto), is 3 september klaar. De bouwer heeft dit beloofd. Die datum is zo belangrijk omdat dan de feestweek ter ere van de om- leidingsweg en de Klaverhal begint. Frans de Graaff, lid van de werkgroep die de bouw bege leidt: "De kritische weken zijn voorbij. Volgens de plan ning komt de hal nu op tijd klaar. Iedereen probeert het te halen". Zelfs in de bouw vakvakantie wordt doorge werkt om de hal op tyd voor de feestweek klaar te krijgen. Er is nog zo'n week of vijf te gaan. De Graaff: "Als je ziet wat er zeven weken geleden stond en wat nu, dan geloof ik dat 3 september haalbaar Momenteel is er een man of veertig aan de hal aan het werk. Ook op de zaterdagen wordt vaak doorgewerkt om het tijdschema aan te kunnen houden. Het comité "Verkeer(s)weg" kan dus opgelucht ademha len. Het comité vreesde enke le maanden geleden dat de hal niet op tijd klaar zou zijn. Dat zou een kleine ramp zijn, omdat het gebouw een cen trale plaats binnen de festivi teiten heelt. Het slotfeest is in de Klaverhal gepland en de hal moet als toevlucht bruik baar zijn wanneer door slech te weersomstandigheden de buitenactiviteiten onder dak gebracht moeten worden. De bouw van de Klaverhal kost ongeveer drie miljoen gul den. Binnen dit budget is de werkgroep die de bouw bege leid in ieder geval gebleven. Volgens De Graaff een hele prestatie. Ook de bezettings graad valt mee. Alleen in de weekeinden is er nog ruimte voor verenigingen en bedrij ven om er te sporten. De Zoe- terwoudse KPJ krijgt een ei- aparte hal. De sporthal zelf zal voornamelijk door de WASSENAAR - Op de Wasse- naarse camping Duinrell is van morgen de tentoonstelling "Wa ter heb je nodig om te leven" ge opend. De tentoonstelling van Unicef bestaat uit foto's, tekenin gen en een diaserie met geleid. Tot eind oktober is de expositie dagelijks te bezichtigen. LEIDEN Drie kraakpanden zijn gistermorgen omstreeks elf uur op bevel van de rechtbank ontruimd Twee panden, Con dorhorst 142 en Boshuizerkade 81, bleken al te zijn verlaten. Het pand Lindestraat 15a was nog wel bewoond, maar de ontmi- ming leverde voor de deurwaar der geen moeilijkheden op. "Kleuterschool 'De Robbedoes' nog een jaar open laten" DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De Onderwijsraad, het adviesor gaan van de minister van onder wijs, wil dat de kleuterschool „De Robbedoes" aan de School straat in Voorschoten in elk ge val nog dit jaar open mag blijven. Dit ondanks het geringe aantal kleuters op de school. In '80 en '81 zaten er respectievelijk negentien en twintig kleuters op de school. Dit jaar waren het er in april 23. De Onderwijsraad liet meewegen dat de kleuterschool en de lagere school, waarmee wordt samengewerkt, in één ge bouw zijn gehuisvest en dat de kleuterschool in de buurt ligt van de in aanbouw zijnde wijk „Bijdorp". LEIDEN - In de Groenoordhallen komen dit weekeinde Jehova's getuigen bijeen om een reeks congressen af te sluiten. Op het programma staan een aantal the ma's: het gezinsleven, het leve ren van een produktief aandeel aan de maatschappij, de predi king van huis tot huis en de pro blemen die op veel jongeren in werken. VRIJDAG 23 JULI 15 VRIJDAG Leiden - Kijkhuis. Vrouwenkerkko straat 17, film 'Wagon Master' van Jo i Ford. vr en za om 20 en 22.15 uur. J LVC - Breestraat 66, film 'To have ve not' van Howard Hawks, 21.15 23.30 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg open soos, 22 uur, tel. 149987. Caeciliastraat 18 - open-huisavo L.V.L.', 21 uur. tel 764236. Dierenbescherming Leiden, meldi zwerf- en gevonden dieren, tel. 21202 ZATERDAG Leiden - Groenoordhallen, congres He hovah's getuigen. z In de Burcht - volksmuziekdag, 11 L Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - V tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Qp Vrouwenhuis - Hooigracht 79, ca j avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualitei s Caeciliastraat 18, jongeren-café, tot c c geveer 20 jaar, vanaf 22 uur disco. c Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67, 14-17 uur. De LVC - Breestraat 66, open café, 14- 1 uur. 1 Voorschoten - Gevers Deynootscho Schoolstraat, tentoonstelling over pa: denmarkt. 11 uur. Voorstraat - paardentram, 14-17 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, congres hovah's getuigen. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14» Ontmoetingscentrum - hoek Boshui laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Voorschoten - manege Vreehorst, Vei seweg, paardendag, 11.30 uur. Dorpskerk - herdenkingsdienst pai denmarkt, 15 uur. .Pel MAANDAG tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaap den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 13054'r Architektenwinkel - Oude Vest 161z,Jn kosteloos advies, 17-18 uur. lan, Voorschoten - Prins Bernhardlaan, koizo i tebaandraverij om het nationaal kannin pioenschap, 14 uur. \y0 Cultureel Centrum - disco, 20 uur. y.0( Zwembad 't Wedde - 'onderwaterfeest 21 u [et ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint'2 terdag om 8 uur en eindigt zondag o H.J. Klaassen, tel rti 213546; spreekuur vlgs afspraak. x' zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelsté gracht 131, tel. 132500; spreekuur vlgpn afspraak. ran Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijkkui Professorenwijk, de Waard: en za 8 uur tot zo 8 uur: J.E.C. Crul, Noord scj. eindsplein 8a, tel. 142888; spreekuur 12 j en 17 uur. ae, zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, d<8el Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur 11 en 17 uur. >e o Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid he west: do za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm vo laan 5, tel. 310420; spreekuur Vlgs af wc spraak. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher °p straat 1, tel. 766123; spreekuur 12 en 1' "u uur. Pe Voor de praktijk van Groeneveld, R. v ve Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol we Verhage, Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel"" 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.3( uur in gezondheidscentrum Merenwijk Rosmolen 2. Leiderdorp - O. du Ry van Beest Holle en R.W.M. v. Velzen, Vlaskamp 16, tel 891100; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse weg 128a, tel. 2493; zo, J.P. Baars, J.W Frisoflat 1, tel. 2520. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst var; de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 23 juli tot 30 juli Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen C.M. Holthuis, Nassaulaan 4, Oegst geest, tel. 152108. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. WASSENAAR - Het wordt mis schien mogelijk in de toekomst in Wassenaar te kiezen uit diver se pakketten van televisiezen ders. Binnenkort begint kabel exploitant Casema met een der gelijke proef in Den Haag. In juli 1983 zal die proef afgesloten wor den en mocht het geslaagd zyn dan wil de gemeente Wassenaar ook meedoen. Wethouder Barning zei dit gister avond in de commissie finan ciën, waar 27 bezwaarschriften tegen de jongste uitbreiding van het kabelaanbod werden behan deld. Hij zei verder dat er op dit moment geen mogelijkheid is de keuzemogelijkheid in te voeren. Overigens vroeg hij zich af of er wel zo'n behoefte bestaat aan een dergelijke verandering. Na de uitbreiding van het kabelaanbod is het aantal aansluitingen geste gen, terwijl daarvoor een daling te constateren was. Nu is ruim tachtig procent van de Wasse- naarse huizen aangesloten op de kabel. Problemen zijn er echter nog ge noeg voordat het mogelijk wordt te kiezen. Zo is het nodig dat een gehele zogenaamde "unit" kiest voor bijvoorbeeld alleen de Ne derlandstalige zenders. Dat bete kent in de praktijk dat een gehe le straat of flat het eerst met el kaar eens moet worden over het kabelaanbod. Ook is er nog een financieel pro bleem. Als iemand bijvoorbeeld alleen de Nederlandstalige zen ders wil, zal hij toch flink moeten betalen voor dat beperkte aan bod. Want er moeten speciale fil ters in het kabelnet worden aan gebracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post t 79.70 Aangesloten tnj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 a in Bonn. Brussel, Londen, Parijs. WastirigtQD^Caicp. Per post 307.30 Directie G Koopman

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2