c „Ik kan de Ronde winnen" "Godefroot heeft mij alles geleerd Diarree plaagt renners Raas weer 'de oude' Post hoeft niet te rekenen op Winnen, want... V) Peter Winnen kijkt na fraaie etappe-zege drie jaar vooruit mijnTour' -w] DONDERDAG 22 JULI 1982 STEENWIJK - Jan Raas blijkt zich wonderlijk snel te hebben hersteld van de vermoeienissen in de Tour. In Steenwijk kwam hij weer ouderwets voor de dag. In het vijftiende Spektakel van Steenwijk, een ronde voor professionals over 100 kilo meter zonder bergen, leidde Raas de beslissende ont snapping in. Met nog 20 kilo meter voor de wielen voeg den zich niemand minder dan de Italiaanse vedette Francesco Moser en de ex- supersprinter in de Tour de France Theo Smit bij hem. Op de meet had het drietal twintig seconden voor sprong op de achtervolgers. Moser won de spurt. De organisatoren van deze Overijsselse wielerronde hebben ongetwijfeld diep in de buidel moeten tasten om grootheden als Raas en Mo ser aan de start te krijgen. Sport Jan Raas terug tn de race. Aan de start van het Spektakel van Steenwijk, 100 km over het vlakke Overijsselse land. Geen rugpijn, dus. Voor het vertrek onderhoudt de renner zich met Lucien van Impe (m) en de latere Francesco Moser. MORZINE (GPD) - Op zijn verlanglijstje van klassementsrenners kan Peter Post een naam doorhalen: die van Peter Winnen. Zowel voor de start van de Tour de France als tijdens de afgelopen weken, blijkt Post contact gezocht te hebben met Winnen over een transfer naar Raleigh maar na zijn overwinning in Morzine maakte de rossige Limbur ger duidelijk dat het daar niet van zal komen. Hij blijft bij zijn huidige werkgever. „Ik heb", aldus Peter Winnen, „het contract nog niet getekend, maar voor mezelf nam ik de beslissing om een jaar bij te tekenen". Daarmee gooide hij de deur voor andere sponsors dicht op een moment waar alle coureurs naar snakken: het te gelde kunnen maken van een sterke prestatie MORZINE (GPD) - De laatste Al penrit, tussen Alpe d'Huez en Morzine, heeft bijna evenveel uitvallers opgeleverd dan alle voorgaande etappes bij elkaar. Drie renners, onder wie de Ne derlander Jos Schipper, gingen niet eens meer van start, veertien anderen stapten onderweg in de bezemwagen. Het aantal uitval lers in de Tour steeg daardoor 23 r r 40. Buikklachten De reden voor dat massale vertrek was tweeledig: heel wat coureurs hebben in de afgelopen, krank zinnig zware, week al te diep in hun reserves moeten tasten en bovendien hebben veel renners af te rekenen met buikklachten. Eén van hen is Jos Schipper, die net als de Belgisch kampioen Frank Hoste (etappewinnaar in Chateaulin) en de ex-Belgische titelhouder Gery Verlinden niet eens meer vertrok. „Dat was zin loos geweest", zei Schipper. „Gisteravond na het eten kreeg ik ineens diarree. De hele nacht heb ik op de wc gezeten en daar bij moest ik ook nog eens overge- Water Andere renners uit zijn ploeg (klas sementsrenner Claude Criquie- lion en spurter Eddy Planckaert) hadden dezelfde klachten en staakten de strijd. Hetzelfde ge beurde met Jos Jacobs, uit de ploeg van Fons de Wolf. De oor zaak van die diarree-aanvallen in het peloton? „We hebben op de cols van iedereen water aangeno men. Sommigen halen dat uit die bergbeken en daat zitten toch bacteriën in", meende Schipper. omdat het contract afloopt. Peter Winnen laat zijn vertrouwen in ploegleider Walter Godefroot plus zijn gevoel voor fatsoen pre valeren boven een ordinair spel letje „sponsors uitspelen". Peter Winnen: „Ik ben in deze ploeg goed opgevangen. Men liet mij meteen de Tour rijden en ik kreeg enorme faciliteiten, zoals dit voorjaar een zuurstofkuur in Font Romeu. Walter Godefroot stippelde met mij een lijn uit en gaf me de mogelijkheden die ik wilde. Van hem kreeg ik mijn eerste lessen als beroepswielren ner. En om dan, nu het lekker gaat, meteen mijn biezen te pak ken en over te stappen naar Pe ter Post... Dat zou erg ondank baar zijn. Ook al omdat mijn op leiding nog niet voltooid is. Ten minste: dat vind ik zelf..." Overigens kwam Peter Post op een uiterst gelegen moment want bij hem wist Peter Winnen zich ver zekerd van twee voorwaarden die hij thans node mist: de rege ling van zijn sociale lasten via een plaats op de loonlijst van de sponsor en een groep sterke ren ners rond zich. In dat opzicht was het voortzetten van de con tacten met Raleigh uiterst verlei delijk, maar zijn huidige sponsor heeft al te kennen gegeven dat de MORZINE (GPD) - Zelfvertrouwen: daar heeft het Peter Winnen nooit aan ontbroken. Voor- en tegenspoed konden hem in de aanloop naar de Ron de van Frankrijk geen moment uit zijn evenwicht brengen. Hij moest, hield hij steeds hardnekkig vol, zijn vijfde plaats van vorig jaar kunnen evenaren. Een mededeling, die met de nodige reserves werd opgetekend. Immers, heel wat jonge renners moesten na een spectaculair Tour-de- buut toch worden bijgezet in een mausoleum van de eeuwige talenten. Winnen echter bewees dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan groot spraak. Gisteren won hij na een indrukwekkend duel met Johan van der Velde de laatste bergrit in de Ronde van Frankrijk, steeg naar de derde plaats in het algemeen klassement en kwam vervolgens met een opzien barende mededeling. wensen van Peter Winnen op beide punten in vervulling gaan. Hij wordt van kleine zelfstandi ge, een werknemer met alle so ciale verzekeringsvoordelen van dien en hij mag samen met Wal ter Godefroot een aantal knech ten vervangen door betere hulp krachten. kopman Peter Winnen is nu dus een echte kopman. Vorig jaar, na zijn over winning op Alpe d'Huez reageer de hij op een al te enthousiaste loftuiting van premier Dries van Agt („Mijnheer Winnen, ik vind u een heel groot wielrenner") met de relativerende opmerking dat de tijd nog wat te leren had. Nu, in Morzine zei hij met de onwen nigheid van de jonge promoven dus: „Tja.... In die zin is dit een verschrikkelijk belangrijke dag voor me. Een kopmanschap is iets wat groeit. Je moet goede re sultaten laten zien om respect af te dwingen. Je krijgt je autoriteit pas als je hebt getoond dat je be paalde verantwoordelijkheid kunt dragen". Peter Winnen bewees dat niet al leen door zijn overwinning in de etappe Alpe d'Huez-Morzine, maar ook door zijn houding bin nen de ploeg waarvan koerscap- tain Ronald de Witte (14 jaar profrenner) zegt: „Hij was een voorbeeld door de rust die hij uitstraalde. Naarmate de Ronde vorderde, werd iedereen nerveu zer. Zelfs Walter Godefroot." Peter Wmnen over die zenuwen oorlog: „Belgen paniekeren nog al gauw. Ze komen veel te snel onder druk. Ik kan beter tegen die spanning. Natuurlijk ver wacht een sponsor goede presta ties. Want het geld dat zo'n ploeg kost. is niet niks. Maar er zijn mensen mee gemoeid en mensen kunnen falen. Dat is een gegeven wat je moet accepteren, anders kun je als bedrijf veel beter je geld aan televisie-spots beste den." „Nu weet ik", zei de kleine Lim burger, „dat ik over een jaar of drie, vier een Ronde-winnaar zou kunnen zijn. Op dit moment ver lies ik nog te veel in de tijdritten, maar elk seizoen neemt de kracht toe. Voor dit jaar weet ik dat die derde plaats het maxima le is wat ik kan halen". De Alpenrit tussen Alp.e d'Huez en Morzine, over 251 kilometer met twee gigantische cols de (Colom- biere en de Joux Plane, allebei van de eerst categorie) werd een Nederlands feest. Want naast Pe ter Winnen reed Johan van der Velde zich in volle licht van de schijnwerpers. Samen maakten ze er een briljant achterhoede-ge vecht van. De strijd om de ere plaatsen achter de onaantastbare Hinault bereikte een enorm hoogtepunt. Het was in deze Tour de France nog niet zo fraai geweest. „Ik ben dan wel tweede", zei Van der Velde, „maar ik ben er zeker van dat we de mensen in Neder land een stuk schitterende wie lersport hebben laten zien". De Rijsbergenaar uit de Raleigh- ploeg van Peter Post nam die tweede plaats, de vervelendste klassering die een renner zich ze ker achter een landgenoot kan bedenken, goed op. De officiële uitslag van de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van l'AIpe d'Huez naar Morzine, over 251 kilometer: 1. Winnen (Ned-God) 7 uur 34 minuten en 20 seconden; 2. Van der Velde (Ned- Post) op 32 seconden; 3. Bernaudeau (Fra-Muer) op 1.24; 4. Alban (Fra-Cre) op 1.51; 5. Nilsson (Zwe-Bois) op 1.53; 6. Hi nault (Fra-Gui) op 2.27; 7. Anderson (Aus-Muer) z.t.; 8. Zoetemelk (Ned-Dan) op 2.28; 9. Fernandez (Spa-Per) z.t.; 10. Martin (Fra-Dan) z.t.; 11. Michaud (Fra- Dan) z.t.; 12. Breu (Zwi-Gir) z.t.; 13. Kui per (Ned-Bru) op 4.00; 14. Mutter (Zwi- Am) op 4.25; 15. Kelly (Ier-Gri) op 4.26; 16. Didier (Lux-Gui) z.t.; 17. Simon (Fra- Muer) op 5.33; 18. De Rooy (Ned-God) z.t.; 19. Andersen (Den-Dan) op 5.35; 20. Willems (Bei-God) z.t.; 39. Van Vliet (Ned-Post) op 17.09; 40. A. van Houwe- lingen (Ned-Swe) z.t.; 41. Wijnands (Ned-Post) z.t.; 47. Veldscholten (Ned- Post) op 22.13; 48. Peeters (Bei-Post) z.t.; 59. Lubberding (Ned-Post) op 22.48; 63. Knetemann (Ned-Post) z.t.; 65. De Keu lenaar (Bel-Post) z.t.; 112. J. van Houwe- lingen (Ned-Swe) op 34.57; 126. Van der Poel (Ned-Bru) op 48.14; 130. en laatste Aliverti (Ita-Zan) op 54.29. Jacobs (Bel-Swe), Bourreau (Fra-Muer), Kerbrat (Fra-Bois), Gisiger (Zwi-Zan), Moro (Ita-Boi), Urrutibeazcoa (Spa-Per), Kaenel (Zwi-Arn), Wilmann (Noo-God), J. Wijnants (Bel-Dri), Bontempi (Ita- Boi), Jourdan (Fra-Cre), Rui (Ita-Zan), Eddy Planckaert (Bei-Kim) en Criquie- lion (Bei-Kim) stapten af. Verlinden (Bel-Dri). Schipper (Ned- Kim) en Hoste (Bei-Post) kwamen niet aan de start. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Hinault (Fra-Gui) 74 uur 56 minuten en 15 seconden; 2. Zoetemelk (Ned- Dan) op 5.27; 3. Winnen (Ned-God) op 12.51; 9. Kuiper (Ned-Bru) op 14.30; 10. Fernandez (Spa-Per) op 15.30; 11. Ber naudeau (Fra-Muer) op 17.17; 12. Wil lems (Bel-Dri) op 17.40; 13 Vallet (Fra- Cre) op 17.46; 14. Nilsson (Zwe-Bois) op 21.24; 15. Kelly (Ier-Gri) op 27.45. 16. Be- rard (Fra-Gui) op 28.59; 17. Michaud (Fra-Dan) op 29.19; 18. Andersen (Den- Dan) op 29.31; 19. De Rooy (Ned-God) op 29.47; 20. Simon (Fra-Muer) op 30.49; 35. Veldscholten (Ned-Post) op 48.50; 37. Peeters (Bei-Post) op 50.38; 43. Lub berding (Ned-Post) op 56.20; 48. Wij nands (Ned-Post) op 1.02,47; 49. Knete mann (Ned-Post) op 1.03,44 51. A van Houwelingen (Ned-Swe) op 1.04,39; 52. Van Vliet (Ned-Post) op 1.06,10; 64. De Keulenaar (Bei-Post) op 1.19,17; 102. J. van Houwelingen (Ned-Swe) op 1.59,52; 111. Van der Poel (Ned-Bru) op 2.08,25; 130. De Vos (Bel-Dri) op 2.52,54. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. Danguillaume 30.30,19; 2. Dc Muer 30.37,17; 3 Guimard 30.37,47; 4. De Gri- baldy 30.55,40; 5 De Bruyne 31.03,09; 6. Godefroot 31.12,13; 8. Post 31.14,23. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Danguillaume 308.29,33; 2. Guimard 308.43,21; 3. De Muer 308.52,19; 4. Post 309.25,23; 5. Crepel 309.38,59; 6. Godef root 310.02,00. BERGKLASSEMENT 1. Vallet 259; 2. Breu 205; 3. Bernaudeau 191; 4. Hinault 133; 5 Winnen 110; 6. Si mon 108: 13. Van der Velde 46. JONGERENKLASSEMENT 1. Anderson 75.06,28; 2. Andersen op 19,18; 3. Madiot op 31,51; 4 Veldschol ten op 38,37; 5. Chaurin op 52,05, 6. Wij nands op 52,34. Zijn traditionele inzinking bleef - tot nu toe - in de Tour achterwe ge en dat is al heel wat. De triomftocht van Winnen echter drong het optreden van Van der Velde naar de achtergrond.De ex-onderwijzer, die vorig jaar op Alpe d'Huez de hele wielerelite de les las, versloeg de nationale kampioen op de Joux de Plane. „Een col, die ik erg goed ken. Ik ben daar al een keer of drie over heen gekomen en ik wist dat 't terrein me wel lag. Eerlijk ge zegd heb ik een beetje gehoopt dat ik vandaag een goede dag zou hebben. Want ondanks die lange afdaling naar Morzine was ik ervan overtuigd dat degene die met een halve minuut voor sprong boven zou komen, moei lijk meer kon worden versla gen". Risico De enige die in de laatste klim kon bijblijven was Van der Velde. „Hij reed verdomd knap naar bo ven en ook een verdomd grote versnelling", stelde de latere winnaar. „Maar ik had wel in de gaten dat hij het lastig kreeg en zonder te demarreren raakte ik hem kwijt. Een hele kleine tem poversnelling was voldoende". Winnen wist dat hij in de laatste kilometers een zo groot mogelij ke voorsprong moest nemen om het risico uit te bannen dat hij in de afdaling werd ingelopen. „Ik heb alle risico's genomen. Niet té gek natuurlijk, maar wel zo hard mogelijk naar beneden ge gaan. En ik ben er zeker van dat mijn voorsprong op de eind- "Holland Festival" gisteren in de Alpen. Peter Winnen, de latere winnaar, en Johan van der Velde (rechts) op weg naar Morzine. Winnen reed later Van der Vglde op 32 seconden. streep niet kleiner was dan op de de Joux Plane, waar de suppor top", liet hij weten. Het klopte. ters soms angstaanjagend dicht De halve minuut die hij boven op en langdurig met hem mee hol den, voorsprong had op de Ne derlands kampioen, hield hij vast tot op de streep. MORZINE (GPD) - Voor de zo veelste keer in deze Tour de France heeft Bernard Hinault zich na de finish van de 17e etappe opgewonden over een vraag rond zijn zuinige rij den. "Ouwe wijven" De vraag van een Franse jour nalist ,,Wat vind je van de opmerkingen van veel oud- renners zoals Merckx en An- quetil die zeggen dat je min der sterk rijdt. 7 Het meteen raak. Hinault rea geerde uiterst fel: „Die ouwe wijven moeten eens ophou den met kletsen. Dit is mijn Tour; die ry ik zoals ik wil en die win ik zoals ik wil, en daarmee uit". /VEHK-IE MAAI? /ffó MLTÜ MAaO f-wr- T'n rrry

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9