stem DIGROS Opnameduur voor patiënt beperken Bijdrage kernwapens ontkend Garnalenpellerijen-aan- huis onhygiënisch Armeniërs zouden achter aanslag consul zitten -C Keuringsdienst van Waren beducht voor schadelijke gevolgen Kema acht radioactiei afval niet gevaarlijk Ziekenfondsen voor vaste tigtijden Drie mannen voortvluchtig in Rotterdam Bergbeklimmer verongelukt Spreiding vakanties voor 1983 vastgesteld GROOT OVERSCHOT BRAADKUIKENS en EIEREN Levering Nederlandse apparatuur aan Argentinië omstreden lèïmt- koUkm NEEM MEE VOOR'. HAAL HET BIJ DONDERDAG 22 JULI 1982 Binnenland UTRECHT (ANP) - De zestien keurings diensten van waren in ons land vinden dat alle garnalenpellerijen-aan-huis liever vandaag dan morgen moeten worden ge sloten. Voor de volksgezondheid en ook uit sociaal oogpunt is het van het grootste belang dat deze vorm van huisnijverheid - waarmee uitsluitend buitenlandse werk nemers met hun grote gezinnen een veel al karige boterham verdienen - snel wordt opgedoekt. Controle op de hygiëne in de pellerijen is onbegonnen werk. "In feite is er sprake van een uit oogpunt van volksgezondheid niet te tolereren si tuatie. De kans op ongelukken is groot". Dat zegt ir. H.D.M. Touw, directeur van de keuringsdienst van waren in Utrecht, naar aanleiding van het oprollen van een illegale garnalenpellerij gisteren in de Domstad. Volgens de politie was het in de garnalen- pellerij, die door Marokkanen werd ge dreven, een regelrechte beestenbende en werd er met de hygiëne een loopje geno men. Volgens de politie - die de pellerij bij toeval op het spoor kwam - was de pellerij vergeven van de vliegen en ook van de muizen, getuige de vele muizekeu- tels. De garnalen stonden opgeslagen tot op de vervuilde toiletten en de stank was niet te harden. In het pand stonden voorts open en bloot aangebroken blikken met ont smettingsmiddelen tegen schurft en hoofdluis. Symptomatisch Volgens ir. Touw is de situatie in de Utrechtse pellerij vermoedelijk sympto matisch voor de toestanden bij de meeste andere pellerijen. Eind vorig jaar heeft de Keuringsdienst van Waren in het Utrechtse nog enkele tientallen illegale pellerijen gelegaliseerd. Maar eigenlijk heeft Touw daar achteraf spijt van als ha ren op zijn hoofd. Want de legaal ver klaarde pellerijen zijn niet te controleren. Controleurs wordt eenvoudig de deur ge wezen met een of andere smoes. Of de pellers hebben lucht gekregen van de ko mende controle en zorgen ervoor dat de boel tijdelijk keurig aan de kant is. Maar als de controleurs hun hielen hebben ge licht wordt er vermoedelijk weer op de oude voet aangerotzooid, zo vreest men bij de politie en de keuringsdienst. Door schade en schande wijs geworden hebben de keuringsdiensten onlangs be sloten geen vergunningen meer aan "huispellerijen" te verstrekken. De huidi ge vergunningen zijn maximaal een jaar geldig en zullen als ze zijn afgelopen geen van alle worden verlengd. Fabrieksmatig Ir. Touw vindt dat de garnalenpellerij zo snel mogelijk moet worden verkast van de huiskamer naar grote, fabrieksmatig opgezette pellerijen. Daar kunnen de keuringsdiensten van waren veel beter het zicht houden op de hygiëne dan nu in talloze versnipperde pellerij bedrijfjes. De fabrieksmatige aanpak zou ook uit so ciaal oogpunt grote voordelen bieden. De buitenlanders - veelal vrouwen die nu vaak tegen illegale hongerloontjes van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zitten te peilen - zouden in de grote pellerijen be tere arbeidsvoorwaarden en arbeidsom standigheden kunnen krijgen dan nu. Bo vendien zou de kinderarbeid - waar in de huisnijverheid veelal sprake van is - kunnen worden uitgebannen. Als de garnalen niet volgens het boekje worden behandeld dan slaat de staphylo- coccenbacil toe. In voldoende hoge con centratie vormen die bacillen een gif waar mensen met voldoende weerstand weliswaar niet dood aan gaan maar toch "knap beroerd" van kunnen worden. Vol gens ir. Touw gebeurde dat nog in 1980 op grote schaal bij een garnalenfestijn in Den Haag. Mensen met weinig weerstand (zieken, bejaarden) kan een garnalenver- giftiging wel fataal worden, aldus ir. Touw. ARNHEM (GPD) - De gigantische afgraafoperatie op het Kema-ter- rein in Arnhem heeft meer dan 27 kilo radioactief afval boven de grond gebracht. In de afgelopen twaalf weken is achttien kilo tho rium, negen kilo natuurlijk ura nium en 210 gram verrijkt ura nium opgegraven. Die hoeveel heid radioactief afval zat ver spreid in totaal 1500 kubieke me ter grond. Het karwei waarmee in totaal zes miljoen gulden is gemoeid, is zo wel in financieel als in technisch opzicht gunstiger verlopen dan aanvankelijk begroot, aldus Ke ma-woord voerders gistermiddag tijdens een perconferentie. Stralingsdeskundige ir. G. van der Lugt noemde de boven de grond gehaalde hoeveelheid radioactief afval „beslist niet schrikbarend". „In de Betuwe zit ook radioactief ZEIST (GPD) De ziekenfondsen willen een vaste opnameduur voor patiënten in het ziekenhuis na bepaalde medische ingrepen. Het gaat daarbij om zestig tot zeventig, voornamelijk routinematige medische ingrepen, waarbij het mogelijk zou zijn een ge middelde opnameduur vast te stellen. afval in de kleigrond. Het is daar alleen wat homogener verdeeld dan hier in de Kema-bodem het geval was", aldus Van der Lugt Hoewel het hoofdstuk graafwerk zaamheden Kema-afval met het beëindigen van de gigantische operatie voor de Kema in Arn hem nu is afgesloten, is een eind rapport van de overheid pas in het najaar te verwachten. Het personeel dat het afgraafkarwei heeft geklaard is inmiddels voor een deel gekeurd op eventuele straling. Tot dusver is niet geble ken dat een van de werknemers bij de operatie een stralingsdosis heeft opgelopen. Ook het urine- onderzoek heeft geen negatieve resultaten opgeleverd. De immense afgraafmachine, die voorlopig nog op het Kema-ter- rein in Arnhem blijft staan, wordt naar de verwachting van de Kema-leiding verkocht „Wel licht heeft een aannemer interes se. De installatie kan ook worden gebruikt bij het afgraven van bo dems waar gif in de grond is aan getroffen", aldus directeur ir. R. van Erpers Roijaards van de Arn hemse instellingen (Kema en GKN) Politiemensen onderzoeken de auto waarmee de vier daders van de aanslag op de turkse consul-generaal poogden te ontsnappen. ROTTERDAM (ANP) - Een orga nisatie die zich het "Rode Ar meense leger" noemt, heeft via Beiroet de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag, die gis terochtend in Rotterdam werd gepleegd op de Turkse consul- generaal K. Demirer. De consul bleef daarbij, zoals wij gisteren berichtten, ongedeerd. Een van de daders werd kort na de aanslag in een smalle straat in de wijk Het Oude Westen door poli tiekogels getroffen nadat de poli tie de achtervolging had ingezet. Drie van de vier daders zijn nog voortvluchtig. Een kort na de aanslag ingezet, grootscheeps politie-onderzoek leverde niets op. Volgens de politie hebben de da ders tijdens de aanslag en de ach tervolging in totaal vijftien ko gels afgevuurd. De politie schoot viermaal. De neergeschoten ver dachte werd in het Dijkzigt-zie- kenhuis aan een schotwond in de buik geopereerd. De Turkse consul stond al enkele maanden onder zware bewaking WEERRAPPORTEN van een veiligheidseenheid van het bureau opsporing en aanhou ding (BOA) van de Rotterdamse politie. Zowel de chauffeur als de begeleidende rechercheurs is lid van dit speciale politieteam. Zij dragen kogelvrije vesten en zijn bewapend met hun normale dienstwapen, de Walther P5, en een karabijn. Een woordvoerder van de Turkse ambassade in Den Haag zei res pect te hebben voor het optreden van de politie. Volgens hem is het uniek in de reeks van aansla gen die de afgelopen acht jaar op Turkse diplomaten en hun fami lieleden zijn gepleegd, dat een dader is gepakt. Verschillende Armeense organisa ties achten de Turkse staat nog steeds verantwoordelijk voor de deportatie van en massamoord op ongeveer anderhalf miljoen Armeniërs in 1915 en 1916. Van de ongeveer zes miljoen Arme niërs die nu nog leven, wonen er ongeveer 4,7 miljoen in de Sow- jet-Unie en 1,3 miljoen verspreid over de rest van de wereld. Driejaar geleden was de Turkse di plomatieke vertegenwoordiging in Nederland ook doelwit van een aanslag. Toen werd in Den Haag de 27-jarige Ahmet Benier, zoon van de Turkse ambassaeur in ons land, doogeschoten terwijl hij met zijn auto stond te wach ten voor een verkeerslicht. De verantwoordelijkheid voor die aanslag werd opgeëist door een organisatie die zich "rechters voor de Armeense volkeren moord" noemde. Een van deze moordaanslag verdachte Liba nees werd september 1980 door de Haagse rechtbank wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. BONDO (DPA) - De 18-jarige bergbeklimmer Rogier van der Schoot uit Naarden is dinsdag op de Pizzo Badile in het Bergell-ge- bergte in Graubünden (Zwitser land) dodelijk verongelukt, zo heeft de Zwitserse politie giste ren meegedeeld. De jongen was met een vriend, eveneens een Nederlander, be gonnen aan de beklimming van de zwaar besneeuwde noord westelijke wand van de Pizzo Ba dile. Hij gleed echter uit en stort te 30 meter naar beneden. De vriend heeft met het stoffelijk overschot vier uur lang aan een bergwand gehangen voordat de plaatselijke reddingsdienst op zijn noodsignalen reageerde en hen met een helikopter ophaal de. De plannen voor het landelijk ge lijktrekken van de ligduur bij be paalde medische ingrepen wer den ook al voorgesteld in de brief die minister Gardeniers in april van dit jaar stuurde aan de Natio nale Ziekenfondsraad. Onafhan kelijk daarvan heeft nu ook de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) haar ideeën over deze zaak naar buiten ge bracht. De VNZ had zelf al geconstateerd dat er landelijk grote verschillen bestaan in de opnameduur bij gelijke medische ingrepen. Aan gezien er geen enkele aanwijzing was dat bij een langere opname duur ook de medische ingreep beter was, is men bij de VNZ gaan zoeken naar andere oorza ken van deze opvallende ver schillen. Al snel bleek er toen een duidelijke samenhang te bestaan tussen het aantal beschikbare bedden in een ziekenhuis en de tijd dat pa tiënten na de opname moesten wachten op de medische ingreep en de tijd tussen die ingreep en het ontslag uit het ziekenhuis. Met andere woorden: hoe meer bedden een ziekenhuis „over" heeft, hoe langer de patiënt voor een ingreep moet worden opge nomen. Efficiënter De heer F. H. Werkman, secretaris van de VNZ: „Het was duidelijk dat er bij een langere opname duur niet gesproken kon worden over een kwalitatief betere in greep. Integendeel, bij een korte re opnameduur bleek alles vaak veel efficiënter te zijn gegaan en bijvoorbeeld gebruik te zijn ge maakt van de poliklinische facili teiten of van zaken als dagverple- ging". Werkman geeft als voorbeeld de plaatsen Delft en Zwolle. „Delft heeft 10 ziekenhuisbedden per 1000 inwoners en Zwolle maar 3,7. In Delft is de opnameduur bij vergelijkbare ingrepen aan zienlijk langer dan in Zwolle". De VNZ wil nu op basis van effi ciënt werkende ziekenhuizen ko men tot een lijst van maximale opnameduur en op basis van die lijst de ziekenhuiskosten gaan vergoeden. Als specialisten patiënten langer willen houden na een ingreep, moet dat ook worden verant woord. Werkman: „Het gaat dus alleen maar om een aantal routi nematige ingrepen met een min of meer voorspelbare opname duur. Er blijft natuurlijk ook een groot aantal andere ingrepen, waarvan de opnameduur onmo gelijk vooraf vast te stellen is". Kraamzorg De ziekenfondsen richten zich ove rigens niet alleen op een beper king van de opnameduur, maar ook het terugbrengen van de duur van de kraamzorg van tien naar vijf dagen, mogelijke bezui nigingen op het ziekenvervoer, hulp voor patiënten buiten de woonplaats (campingdokters en dergelijke) en bezuinigingen op de laboratoriumverrichtingen. De vereniging van specialisten heeft al afwijzend gereageerd op de plannen van de VNZ. Werk- DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) gaat ak koord met het advies over de spreiding van bedrijfsvakanties voor volgend jaar, dat de Stich ting van de Arbeid hem heeft ge geven. Het bedrijfsleven wordt gevraagd zich aan te passen aan het schema van de zomervakan ties voor de scholen, dat er als volgt uit ziet: In Noord- en Zuid-Holland en de woonkern Almere valt de zomer vakantie voor het kleuter- en la ger onderwijs in de periode van 23 juli tot en met 4 september en voor het voortgezet onderwijs in de periode van 16 juli tot en met 28 augustus. In Zeeland, Noordbrabant en Lim burg gaan de kleuter- en lagere scholen van 25 juni tot en met 7 augustus met vakantie en de scholen in het voortgezet onder wijs van 2 juli tot en met 14 au gustus. In de rest van het land vieren kleu ter-, lager en voortgezet onder wijs vakantie van 9 juli tot en met 21 augustus. man: „We hadden ook niet ver wacht met de specialisten over deze zaak tot overeenstemming te kunnen komen. Vandaar dat we ons via de Ziekenfondsraad direct tot de minister richten". Vergeten.... VLISSINGEN (ANP) - De rijkspolitie te water in Zee land heeft gisteren voor de kust van Walcheren tever geefs een grootscheepse zoekactie ontketend naar een als vermist opgegeven wind surfer. De man was gister middag om half twee bij af landige wind op zijn plank gestapt. Toen hij om half vijf nog niet terug was bij zijn echtgenote op de Camping in Zoutelande sloeg deze alarm bij de strandpost daar. Gisteravond bleek dat haar man al op de camping was te ruggekeerd op het moment dat de zoekactie werd inge zet. Het echtpaar had gewoon vergeten de rijkspolitie even te waarschuwen. ADVERTENTIE Amsterdam a De Bilt a Deelen a Eelde a Eindhoven bew. 20 11 bew. 22 11 bew. 23 9 bew. 22 12 bew. 23 11 Den Helder half bew. 19 14 0 Rotterdam zwaar bew. 22 11 0 Twente zwaar bew. 22 8 0 Vlissingen zwaar bew. 22 14 0 Zd. Limburg half bew. 25 13 0 Aberdeen motregen 22 12 0.7 Athene onbewolkt 33 23 0 Barcelona licht bew. 30 22 0 Berlijn onbewolkt 28 15 0 Bordeaux mist 24 16 0 Brussel zwaar bew. 24 14 0 Frankfort geheel bew. 32 18 - 0 Genève onbewolkt 30 15 4 Helsinki onbewolkt 18 8 0 Innsbruck mist 30 13 4 Klagenfurt licht bew. 30 16 0 Kopenhagen zwaar be- w. 23 13 0 Locarno zwaar bew. 29 17 0.5 Londen zwaar bew. 20 13 0 Luxemburg geheel be- w. 25 16 0.9 Madrid onbewolkt 30 13 - onbewolkt 35 25 0 licht bew. 32 19 0 licht bew. 29 14 0 onbewolkt 29 21 0 zwaar bew. 23 12 regen 29 16 Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parys Split 24 onbewolkt 33 21 0 licht bew 21 12 0.1 onbewolkt 31 16 0.4 :waar bew. 29 16 0 Stockholm Wenen Zurich a Casa Blanca w. 24 19 0 Las Palmas onbewolkt 25 20 Tunis onbewolkt 37 23 SOEST, DEN HAAG (GPD) - Het bedrijf Foxboro Soest ontkent berichten dat via Zwitserland ap paratuur zou worden geleverd aan Argentinië, die kan worden gebruikt voor de fabricage van Argentijnse kernwapens. Het Soester bedrijf, een dochteron derneming van het Amerikaanse Foxboro, heeft een contract afge sloten voor de levering van regel- apparatuur aan het Zwitserse be drijf Sulzer. Dit bedrijf heeft de totale levering van een zwaar wa ter-reactor aan Argentinië in handen. Voor de zwaar-waterfabriek wordt de regelapparatuur geleverd door Foxboro. Het gecomputeri seerde systeem staat evenwel niet op de lijst van gevoelige ma terialen die volgens het non-pro liferatieverdrag (het verdrag dat de verspreiding van kernwapens tegen moet gaan) niet mogen worden geleverd. „Dit soort ap paratuur vind je in een heleboel chemische fabrieken", aldus de woordvoerder van Foxboro. Exportvergunnig Volgens het bedrijf is er voor de le vering ook geen exportvergun ning nodig van de Nederlandse regering. De apparatuur wordt namelijk in Soest alleen maar in elkaar gezet. Volgens het bedrijf is de noodzakelijke vergunning afkomstig van de Amerikaanse regering. 'De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Dean Fischer, zei maandag in Washington dat de regering de export van het com- puterdeel van de centrale had goedgekeurd „omdat de appara tuur niet speciaal is ontworpen voor gebruik in zwaar water- reactoren, er geen gevoelige technologie in is gebruikt en ook uit andere buitenlandse bronnen te verkrijgen is". Op de ministeries van economi sche- en buitenlandse zaken kon gisteren nog geen uitsluitsel wor den gegeven over de noodzaak van een aparte Nederlandse ex portvergunning. Ook Nederland heeft het non-proliferatieverdrag ondertekend, dat o.m. samen werking op het gebied van kern energie met staten die het ver drag niet hebben ondertekend verbiedt Kernbom Zwaar water wordt gebruikt om natuurlijk uranium te verbran den. Volgens een woordvoerder van Foxboro Soest is zwaar wa ter echter niet voldoende om een kernbom mee te fabriceren. „Het zijn sprookjes dat iedereen in zijn achtertuin een kernbom kan maken. Met zwaar water alleen ben je er niet. Je hebt ook nog verrijkt uranium nodig", aldus de woordvoerder, die alle ver dere berichten over medewer king aan de fabricage van Argen tijnse atoombommen als „sprookjes" van de hand wijst. Volgens de Amerikaanse woord voerder van buitenlandse zaken probeert ook de regering-Reagan Argentinië te bewegen het non- proliferatieverdrag alsnog te on dertekenen. Zijn voorganger Carter ging daarin veel verder en heeft steeds geprobeerd de Zwit sers er zolang van te weerhouden de centrale aan Argentinië te le veren. Volgens Fischer betekent de exportvergunning van het computerdeel echter geen wijzi ging in dit beleid. C'N ONZE D/EPVe/ËSfiTDÏ KAKELVERSE KATWIJK aan ZEE Visseri|kad« 2 SASSENHEIM: Hoofdstraat 284 NOORDWIJK Kerkstraat 20 OUDE WETERING: Meerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 LEIDERDORP: W.nkelhof 70 WASSENAAR Starrenburglaan 47

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7