Geen gesprek met Poolse vakbond conté Israël versterkt greep om vliegveld van Beiroet Walesa nog niet vrij Britse schepen waren drijvende vuurfakkels Tass beschuldigt Reagan van sabotage Vredesmars in Moskou Nederlandse vissers allerminst tevreden PAGINA 6 Bondskanselier Helmut Schmidt. (Van onze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON - De logeerpartij van bondskanselier Helmut Schmidt bij zijn goede vriend George Shultz was al maanden geleden gepland. Inmiddels is Bechtel-president Shultz minis ter geworden en zijn Europa en Amerika zwaar gebrouilleerd ge raakt over handelsvraagstukken. President Reagan heeft de levering van Amerikaanse onderdelen voor de Sowjet-gaspijplijn ge blokkeerd en er dreigt een gigan tisch conflict over Europese staalexporten naar de Verenigde Staten. Schmidt had niet op een meer gelegen moment kunnen komen om het Europese stand punt uit te leggen aan een Ameri kaanse regering die steeds meer voor provinciale belangen het hoofd buigt. Het programma wordt „informeel" genoemd. Gistermorgen had Schmidt in Houston een ontbijt met een club, die zo uit de televi sie-serie „Dallas" had kunnen komen. West-Duitsland is slechts half zo groot als de deel staat Texas. Vandaar dat het juist zo belangrijk is om Europese standpunten aan deze vertegen woordigers van de zakenwereld uiteen te zetten. Schmidt heeft het niet alleen over economische problemen, maar ook over het Atlantische bondgenootschap en ontwapening. In Californië zal Schmidt een voordracht houden over economische samenwer king en na een logeerpartij bij minister Shultz zal hij zich drie dagen ophouden in „Bohemian Grove", een geheimzinnig retrai te-oord voor de machtigen der aarde. Aan George Shultz zal Schmidt wel enige steun hebben. Deze is zich sterk bewust van de gevaren van groeiend protectionisme. Ook het dreigen met boycotac ties stuit hem van nature tegen de borst. Zo was George Shultz tegen de graanboycot van Jim my Carter. Schoorvoetend heeft hij zich achter Reagans boycot van de Russische aardgaspijp naar West-Europa gesteld. Provincialisme De laatste maanden van de rege ring Reagan hebben zich gekern- merkt door een groei van nieuw rechts provincialisme. De beslis sing over de aardgaspijp en de dreigende handelsoorlog zijn hier duidelijke voorbeelden van. Zonder na te denken over de gevol gen in het buitenland besloot president Reagan om te buigen naar de steeds luider klinkende eisen tot „hard optreden" van de conservatieven, en verbood hij de Amerikaanse bedrijven om onderdelen van de Russische aardgaspijp door dochteronder nemingen in Europa te laten bouwen. Bovendien mochten Europese bedrijven Amerikaan se ontwerpen ook niet in licentie bouwen. De beslissing werd ge nomen, terwijl toenmalig minis ter Haig in New York met zijn Russische collega Gromiko praatte. Het kwam geheel onver wachts vlak na een economische topconferentie in Parijs. Dege nen die de beslissing genomen hadden, hadden ook duidelijk gebrek aan ervaring in het bui tenland. President Reagans onkunde met de wereld buiten Amerika is be kend. En zijn staf kan hem niet bijspijkeren, want Reagan's vei ligheidsadviseur 'Judge' Clark kan nog steeds geen interview geven aan journalisten, omdat hij bang is door de mand te val len als hij België in Zuid-Ameri- ka situeert. Minister van defensie Weinberger is in de politieke strijdvragen van de deelstaat Ca lifornië groot geworden, en doet soms zelfs zijn eigen militai^ staf versteld staan met zijn onbe zonnenheid. En de Witte Huis stafleden Meese en Baker komen ook uit de binnenlandse politiek. Alleen vice-president Bush heeft beperkte buitenlandse ervaring. Om die reden dacht oud-minister Haig een volledig mandaat te hebben in het buitenlandse be leid. Toen bleek dat hij zich daar in vergiste, nam hij ontslag. Zijn opvolger Shultz moet meer ge hoor geven aan de wensen van het Witte Huis, hoe graag deze er varen zakenman en oud-minister van financiën het ook anders zou Zwart schaap Ook het Amerikaanse Congres richt de blik steeds meer landin waarts. De Amerikaanse han delsbalans met West-Europa ligt zeer gevoelig in deze tijd van groeiende werkeloosheid. Rea gan's economische programma blijkt nog steeds geen vruchten af te werpen. De werkeloosheid groeit vooral in de sterk verou derde Amerikaanse staalsector. De congresleden die dit jaar her DONDERDAG 22 JULI 1982 kozen moeten worden, zoeken graag naar een zwart schaap. Het is gemakkelijk om Europa of Ja pan de schuld van de economi sche malaise te geven, en de 10 procent werkloze Amerikanen geloven het grif. Mits er binnen korte tijd geen oplossing komt door onderhandelingen, gaan de Amerikanen hoge tarieven hef fen op de Europese staalexpor ten naar Amerika. Ambtenaren van het ministerie van handel gaven toe aan Euro pese delegatieleden dat lang niet alle Europese landen staal „dum pen", maar dat ze niet anders kunnen door de grote binnen landse druk tot het nemen van handelsbeperkende maatrege len. In de landbouw ziet het er al weinig vrolijker uit. Door de ho ge rentes gaan dagelijks talloze overbeleende boeren failliet en ook zij eisen maatregelen tegen wat ze onrechtvaardige concur rentie van Europese landbou wers op de wereldmarkt noe men. De congresleden luisteren toe. De arrogante bondskanselier Schmidt heeft altijd geprobeerd de Amerikanen „op te voeden", maar het ziet er niet naar uit dat het zal helpen in deze economi sche noodsituatie... WARSCHAU (GPD/AFP/Reuter) - De Poolse vice-premier, Mieczyslav Rakowski, heeft gisteren in een toespraak tot het Poolse parlement elke onderhandeling met de huidige leiding van de vakbond Solidariteit uitgesloten. Hij zei "mensen die na 1980 openlijk hun vijandigheid tegen het socialisme hebben getoond en dat zijn blijven doen terwijl zij hun voorwaarden dicteerden" moeilijk te kunnen vertrouwen. Volgens Rakowski zou de leider van Solidariteit, Lech Walesa, hebben ingestemd met een sta kingsverbod tot 1985. Ook zou Walesa met de Poolse autoritei ten besprekingen voeren om "belangrijke meningsverschil len" bij te leggen. Walesa zal, aldus Rakowski, "voor zijn eigen veiligheid" niet beho ren tot de 1227 geïnterneerden, die worden vrijgelaten. Sri Lanka: wet tegen kapers COLOMBO (Reuter) - Het parle ment van Sri Lanka heeft giste ren een wet goedgekeurd waar door een Srilankees die een Ita liaans vliegtuig kaapte kan wor den vervolgd wegens luchtpira- terij. Het gaat om de 33-jarige Se- pala Ekanayake die deze maand in Colombo enthousiast werd in gehaald nadat hij in ruil voor 750 duizend gulden een door hem ge kaapte Boeing 747 van Alitalia in Bangkok aan de autoriteiten had overgegeven. Minister van buitenlandse zaken Shahul Hameed benadrukte het algemene karakter van de wet en zei dat hij nodig is om aan te slui ten bij de internationale conven ties die Colombo heeft onderte kend. Argwaan De aankondiging van de vrijlating van de geïnterneerden is in War schau met de nodige argwaan ontvangen. Vooral omdat, even min als Walesa, geen enkele lei der van de verboden vakcentrale in vrijheid wordt gesteld. Generaal Jaruzelski heeft gisteren Stefan Olszowski benoemd tot minister van buitenlandse zaken als opvolger van Jozef Czyrek. Olszowski was vorige week ont heven van zijn functie van secre taris van het centrale comité. Hij blijft lid van het politbureau. Olszewski wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van de harde lijn in de partij. Hij is al .eens minister van buitenlandse zaken geweest, van 1971 tot 1976, onder Edward Gierek. Jaruzelski heeft tevens aangekon digd dat de reis van de paus naar Polen moet worden verschoven naar volgend jaar "om meer tijd te hebben voor de voorbereidin gen". De rede van Jaruzelski in het Pool se parlement was na alle ver wachtingen en geruchten van de laatste tijd voor veel Polen te leurstellend. Velen hadden ge hoopt dat de leider van de Mili taire Raad voor Nationale Red ding veel meer te bieden zou hebben op de dag voor de natio nale feestdag. Op zijn minst had- AD VERTENTIE haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 den zij verwacht dat de staat van oorlog zou worden opgeheven, of dat er een amnestie zou worden afgekondigd voor de jongeren die zijn veroordeeld en gevangen zitten, omdat zij de decreten van het oorlogsrecht hebben overtre den. De Russische president- en partij leider Leonid Brezjnjev heeft gisteren de steun van de Sowjet- Unie toegezegd aan Jaruzelski in diens pogingen "de contra-revo lutie in Polen definitief te ver pletteren en de macht te bewa- Reacties De Verenigde Staten willen eerst de Europese bondgenoten raad plegen over de vrijlating van de 1227 geïnterneerden door de Poolse regering, voordat zij een oordeel zullen bekendmaken. Dit blijkt uit gelijkluidende ver klaringen die het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie, van buitenlandse zaken gisteren in Washington hebben afgelegd. Daaruit werd duidelijk dat de Poolse maatregelen naar Ameri kaanse opvatting nog niet vol doende zijn voor wijziging van de tot dusver gevoerde politiek. Nederland heeft de Poolse leider in voorzichtige bewoordingen op heffing van de economische san- ties in het vooruitzicht gesteld, indien hij voortgaat op de nu in geslagen weg. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat de re gering met "bijzondere aan dacht" had kennisgenomen van berichten over de vrijlating van een groot aantal geïnterneerden. De regering zal haar definitieve oordeel echter pas geven waan eer zij overleg heeft gepleegd met de Europese bondgenoten. WARSCHAU - In de Bialoleka-gevangenis in Warschau, waar veel leden van Solidariteit gevangen zitten, werden deze vier foto's gemaakt. Linksboven: Henryk Wujec in zijn cel, daarnaast Jan Rulewski, Jacek Kuron en Janust Onystkiewicz. Linksonder: Kuron tijdens het luchten en daarnaast vier gevangen leden van Solidariteit die naar de televisie kijken. BEIROET (Reuter/DPA) - Israëli sche militairen hebben hun greep om het vliegveld van Bei roet gisteren versterkt na scho tenwisselingen 's nachts met Pa- lestijnen, die zich in de gebou wen van de luchthaven hadden verschanst. Premier Begin zei dat de 6000 Palestijnse strijders in West-Beiroet over drie weken zijn vertrokken. Israëlische tanks waren duidelijk zichtbaar vanuit de passagiers hal toen ze nieuwe posities inna men. Graafmachines brachten aarde voor verschansingen voor de militairen. Libanese officie ren die het vliegveld in de gaten hou.den zeiden, dat er flink is ge schoten. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) sugge reerde dat Israël een aanval op West-Beiroet voorbereidt. Zoals het Israëlische dagblad Maariv schreef, heeft premier Begin gezegd dat de "terroris ten" binnen drie weken West- Beiroet zullen hebben verlaten, is het niet goedschiks dan wel kwaadschiks. Minister van de fensie Sharon zei dat Israël de voorkeur geeft aan een diploma tieke oplossing, maar niet terug schrikt voor een militaire. In de Israëlische pers werd op grond van berichten uit Was hington en Beiroet gespeculeerd dat de PLO bereid is het be staansrecht van Israël te erken nen in ruil voor de erkenning door de Verenigde Staten van de PLO. Maar het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken zei niet te kunnen geloven dat de PLO oprecht de gedachte van vrede met Israël wil aanvaarden. Plan Het linkse blad As Safir in Beiroet maakte gisteren melding van een plan dat de Amerikaanse pendel diplomaat Philip Habib aan de PLO zou hebben voorgelegd. Dat plan zou inhouden dat Liba nese militairen de posities van Israël om Beiroet innemen, ter wijl een internationaal vredesle- ger dat doet met de steunpunten van de Palestijnse strijders in West-Beiroet. De Palestijnen gaan naar hun vluchtelingen kampen totdat een definitief toe vluchtsoord is gevonden. Ten slotte moet er een sterke Libane se regering komen, de ambtster mijn van de Libanese president Elias Sarkis wordt met twee jaar verlengd, en de Israëlische en Syrische troepen alsook de Pale stijnse strijders, vertrekken uit Libanon. Secretaris-generaal Chedli Klibi van de Arabische Liga heeft er gisteren bij de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz op aangedrongen dat de Verenigde Staten en de Arabi sche landen weer met elkaar moeten gaan praten. Klibi noem de de benoeming van Shultz, van wie wordt gezegd dat hij "vrien delijker" voor de Arabieren is dan zijn voorganger Haig, een goede gelegenheid voor het be gin van een opbouwende dia loog. Kernproef-verdrag MOSKOU (DPA/UPI) - Een groep van 300 Scandinavische deelnemers aan de vredesmars in de Sowjet-Unie kwam gisteren per trein vanuit Leningrad in Moskou aan. Zij werd in een afgezet deel van het station verwelkomd door enige honderden Sowjet-burgers. In leuzen en op spandoeken riepen zij alle tegenstanders van kernwapens op, zich aan een te sluiten. De activisten liepen nadien in gezelschap van 50 leden van de officiële vredesbeweging in de Sowjet-Unie zingend in een op tocht naar hun hotel. Langs de straten en vanachter ramen en op bal kons stonden inwoners van Moskou hen toe te zwaaien. De deelnemers aan de "Vredesmars '82 blijven na eerdere bezoeken aan Wyborg. Leningrad en Kalinin vijf dagen in Moskou. Hun tocht eindigt op 29 juli in Minsk. LONDEN (UPI) - Er zijn bij de strijd om de Falkland-eilanden nodeloos Britse zeelieden omge komen, omdat hun schepen drij vende vuurfakkels waren, waar uit geen ontsnappen mogelijk was. Een onderzoek waarvan de resultaten vandaag in het Engel se blad "The New Scientist" ver schenen, wees uit dat "door een reeks fouten de opvarenden van schepen na raketaanvallen of bombardementen niets konden uitrichten tegen de branden waardoor hun schip zonk". Het Engelse blad, dat zijn bronnen niet wil noemen, zegt dat reser vegeneratoren voor het hoofd blussysteem op de "Sheffield" niet werkten, toen de hoofdgene ratoren bij een explosie na een raketaanval uitvielen. Het blad klaagt er verder over dat de vlootopvarenden onvoldoen de noodbeademingsapparatuur hadden. Ook hun standaardkle- ding voldeed niet, omdat die van synthetisch materiaal was dat smolt en aan de huid hechtte, zo dra men in de buurt van vlam men kwam. Een woordvoerder van het minis terie van defensie in Londen wil de geen commentaar geven zo lang officiële deskundigen de be schuldigingen niet hebben on derzocht. MOSKOU (RTR/DU) - De Sowjet- Unie heeft president Reagan er gisteren van beschuldigd bespre kingen te saboteren over een nieuw uitgebreid verdrag dat kernproeven verbiedt. Ze rea geerde hiermee op het besluit van Reagan te streven naar bete re controlemaatregelen in het ka der van de kernproeven-beper kende verdragen uit 1974 en 1976. Volgens Amerikaanse functionarissen weet Washing ton niet zeker of de Sowjet-Unie zich aan die verdragen heeft ge houden. Het officiële persbureau Tass wees deze insinuatie van de hand en zei dat Washington tegen een nieuw verdrag is, omdat zo'n overeenkomst niet in het straatje van de NAVO te pas zou komen. "Het spreekt vanzelf dat het pro bleem van de controle met de zaak hoegenaamd niets heeft te maken, het is niets dan een voor wendsel om de besprekingen te saboteren", aldus het persbu reau. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Nederlandse vis sers hebben de afgelopen twee dagen druk gelobbied in de Brusselse wandelgangen om bij de vaststelling van een nieuw Europees visserijbeleid een rede lijk aandeel voor Hollands glorie in de wacht te slepen. De vissers zijn allerminst tevreden over de voorstellen die de Europese commissie op dit punt heeft ge daan in Brussel. De vissers ho pen ook visserijminister De Ko ning de afgelopen dagen in hun herhaalde contacten ervan te hebben overtuigd dat Nederland relatief minder krijgt aan toege stane vangsten van plat- en rond- vis dan waarop men recht zou hebben. De werkelijke strijd om de verde ling van de vis tussen de Europe se partners is deze week in Brus sel echter nog niet ontbrand. De nemarken blokkeerde de bespre king van de commissievoorstel len ter zake. Dit land eist zoveel meer vis dan aanvaardbaar is voor de Europese partners dat werkelijke onderhandelingen nog geen zin hadden. Denemar ken hield door zijn opstelling ook onderhandelingen met Noorwegen tegen om voor Euro pa meer vis te krijgen die de in terne vangstverdeling wat soepe ler had kunnen doen verlopen. De visserijministers zullen nu op 20 en 21 september na intern Deens beraad een nieuwe poging doen om het al zo lang verwachte gemeenschappelijke Europese visserijbeleid van de grond te krijgen. Dit beleid is erop gericht de be schikbare vishoeveelheden en de toegang tot de rijke, vooral Brit se visgronden redelijk te verde len over de Europese lidstaten. Het moet er tegelijk voor waken dat bepaalde soorten vis niet door overbevissing uitsterven. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten rerknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6