3 Over PvdA-program valt te praten „Het past precies in omgeving Opheffing van sociale pedagogiek overwogen C Expositie in Hortus over alle functies van huid WD-leider Kuijers: toch ook wezenlijke verschillen van inzicht DONDERDAG 22 JULI 1982 LEIDEN - "Een tentoonstel ling voor iedereen", noemt drs. G. van Vliet de expositie 'Met huid en haar' die mo menteel in de Oranjerie van de Hortus Botanicus te be zichtigen is. De titel moet in zijn meest letterlijke beteke nis worden opgevat. "Met .weinig woorden en illustra ties die voor zichzelf spre ken" (aldus Van Vliet) wordt ingegaan op alle mogelijke functies van de huid: de huid als grens tussen binnen en buiten en de huid als commu nicatiemiddel. 'Met huid en haar' is een echte grote-vakantie-tentoonstel- ling, resultaat van een inmid dels traditionele samenwer king tussen het Rijksmu seum van natuurlijke historie en de Hortus. Het aardigste onderdeel is wel een soort gi gantische kijkdoos, waarach ter een opgezette ijsbeer, kro kodil, python en nog een paar andere dieren te zien zijn. "Toch veel leuker dan alleen maar een fotootje", meent Van Vliet. Op de tentoonstelling wordt Leiden Aandacht voor hoe er met huid en haar gecommuniceerd kan worden. vrij uitgebreid ingegaan op de betekenis van de huid als barrière tegen droogte, water, verwonding, ziektekiemen en koude. Wat dat laatste be treft wordt ook een verband gelegd naar menselijke hulp middelen: een gans gezeten op een donzen deken. In het tweede deel worden de mogelijkheden van commu nicatie met de huid getoond. Behalve camouflage kan de huid ook van pas komen als verleidingsmiddel of ter inti midatie. Ook hierbij wordt weer de stap naar het mense lijke ras gemaakt. Al is de als Buckingham Palace-wacht verklede pop in dat verband misschien wat minder geluk kig gekozen, gezien het re cente en ongewenste bezoek aan koningin Elizabeth. Een groot Electro-spel met opga ven over de tentoonstelling sluit het geheel af. In de Hortus-Oranjerie ligt ook nog een foldertje, waarin kort wordt ingegaan op de huiden en haren van planten. Op de tentoonstelling wordt daar verder zelf geen aandacht aan besteed, maar de Hortus be zit tenslotte zelf genoeg groen om - aan de hand van de folder - daar meer over te weten te komen. 'Met huid en haar', waarvoor de belangstelling volgens Van Vliet heel behoorlijk is, is nog tot en met eind september te zien. De openingstijden zijn gelijk aan die van de Hortus: doordeweeks van negen tot vijf uur en op zondag van tien tot vijf uur. Ontslagen onvermijdelijk LEIDEN - De afstudeerrichting sociale pedagogiek aan de Leid- se universiteit wordt waarschijn lijk opgeheven. Tenminste, dat is het voornemen van het facul teitsbestuur van de afdeling so ciale wetenschappen. In de vak groep werken negen De noodzakelijke infrastructuur ontbreekt, schrijft het faculteits bestuur. Daarmee wordt bedoeld Vechtpartij niet oorzaak van dood LEIDEN - De schermutselingen met een automobilist op de Zoe- terwoudseweg, vorige week dinsdag, blijken niet de dood soorzaak te zijn van de in coma geraakte Leidenaar die afgelo pen maandag in het AZL over leed. Sectie heeft uitgewezen dat een ernstige leveraandoening de doodsoorzaak is geweest en niet. zoals aanvankelijk werd veron dersteld, de klappen die de Lei denaar van een 35-jarige automo bilist had gekregen. De 56-jarige man moet in coma zijn geraakt als gevolg van een bloeding dat er in de vakgroep te weinig zogenaamde senior-onderzoe kers werken. Daar komt nog eens bij dat de faculteit vreest geen opvolger te kunnen vinden voor prof. Weiten die naar Nijme gen vertrok, omdat het subfacul- teitsbestuur volgens hem onvol doende vertrouwen stelde in zijn pogingen het wetenschappelijk onderzoek bij de vakgroep socia le pedagogiek tot een aanvaard baar niveau op te krikken. "Wil het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit meewerken aan het opvullen van de vacatu- re-Welten, dan moet er sprake zijn van een stevige vakgroep", zegt de decaan van de faculteit der sociale wetenschappen, prof. Laeyendecker. "En in het geval van sociale pedagogiek is dat niet het geval". Op de vraag of het niet wat voorba rig is om nu zonder dat er is gezocht naar een opvolger van Weiten - al te stellen dat er geen nieuwe hoogleraar kan worden gevonden, antwoordt Laeyen decker. "Ik herhaal nog eens dat het belangrijkste argument is dat de vakgroep niet stevig genoeg is. En dan is het inderdaad ook nog eens een keer zeer moeilijk om een nieuwe hoogleraar te vin den. want dat is de praktijk. We moeten bovendien oppassen: stel je namelijk een benoemings- LEIDEN - "Dit ontwerp van een college-programma draagt duidelijk een puur PvdA-stempel. Het zal op veel plaatsen gepolijst moeten worden. Dat is veelal een kwestie van toonzetting en van het zetten van komma's op de juiste plaats. Maar in zijn algemeenheid valt over het ontwerp te praten, al lijkt de PvdA te zijn vergeten, dat een college-programma iets anders is dan het verkie zingsprogramma". Dat is desgevraagd de reactie van WD-fractieleider Kuijers op het ontwerp-programma dat volgens de PvdA ten grondslag zou moe ten liggen aan een nieuw te vor men college van B en W. In het huidige college werken PvdA en WD samen. Behalve kwesties van toon en komma's, erkent Kuijers dat er ook wezenlijke verschillen van inzicht bestaan. De belangrijkste knelpunten liggen op het gebied van de gemeentelijke belastin gen en van parkeergarages. Maar ook de passage over kern energie noemt Kuijers een moei lijk punt. De plaats van de bin- nenstadsschool, de verkeersaf wikkeling op de Marktenroute, het wijkgezondheidscentrum in de Stevenshof. het aanstellen van emancipatiewerk(st)ers en de sluitingstijden van café's hou den de huidige college-partners eveneens verdeeld. Bij de gemeentelijke belastingen gaat het met name om de onroe- rend-goedbelasting. De PvdA wil het onderscheid tussen huur ders en eigenaren handhaven en de belasting trendmatig verho gen. Omdat de heffing van huiseigenaren aan het wettelijk gestelde plafond zit, willen de so ciaal-democraten een rioolbelas ting voor huiseigenaren invoe- Kuijers wijst erop dat het invoeren van een rioolbelasting in strijd is met het WD-programma. Al is de WD op zich geen tegenstan der van een trendmatige verho ging, toch aldus Kuijers is Kuijers - tegen rioolbelasting voor huiseigenaren. het wettelijk plafond in de onroe- rend-goedbelasting (ogb) er niet voor niets. Hij vraagt zich trouwens af of het toegestaan zou worden als Lei den op deze manier het wettelijk voorschrift wil omzeilen. "Het PvdA-voorstel is in feite verho ging van de ogb, het wordt alleen anders genoemd. Ik denk dat we een andere oplossing moeten vinden", aldus Kuijers. Kernenergie In het ontwerp van de PvdA staat ook een passage over kernener gie: In de organen van het ener giebedrijf Rijnland, energiebe drijf Zuid-Holland en de SEP stellen de vertegenwoordigers van college-partijen zich op het standpunt dat toepassing van kernenergie dient te worden beëindigd, zodra dit technisch mogelijk is. Kuijers noemt dit een moeilijk punt en meent dat het program ma in de eerste plaats van het college is en niet van de partijen, waarop het college steunt. Hij zet verder vraagtekens achter de be tekenis van 'zodra dit technisch mogelijk is'. Het horeca-beleid zien WD en PvdA verschillend. Kuijers on derschrijft de stelling dat het voorkomen van overlast uit gangspunt moet zijn, waar het gaat om de sluitingstijden van de café's. Hij deelt echter niet de conclusie van de PvdA, dat daar om de openingstijden niet moe ten worden verruimd. Over de plaats van de binnenstads- school (de PvdA koos voor de Garenmarkt, tenzij dat een ver traging van meer dan twee jaar met zich mee zou brengen) is Kuijers heel duidelijk. De VVD- leider noemt een vertraging van twee jaar eigenlijk nauwelijks aanvaardbaar. Grote twijfels heeft hij over de gevolgen op het gebied van parkeren. Kuijers wijst erop dat het aantal voorstanders van de Garenmarkt als lokatie voor de nieuwe school gering is, zowel onder ambtena ren als onder de politieke partij en. Hij noemt de Gerestraat een nog iets handzamer alternatief. Het aanstellen van vier medewerk- (st)ers voor emancipatie hoort volgens Kuijers niet in het pro gramma, maar bij de bezuini- gings-voorstellen thuis. "Het komt ons ook wat veel en duur voor", aldus de WD-er. De stellingname op het gebied van parkeergarages (stimuleren, maar niet subsidiëren) noemt de WD een stap terug. Ook het voorgestelde uitbreiden van de markt op de Marktenroute hoort volgens Kuijers niet in het pro gramma te worden geregeld, om dat dat een vooruitlopen zou zijn op het nieuwe verkeers circulatie plan en op de inspraak op dit plan. Wat betreft het wijkgezondheids centrum in de Stevenshof stelt de PvdA in haar ontwerp-pro gramma dat alle werkers (ook de artsen) in loondienst Van het cen trum moeten komen. Kuijers verklaart dat de vrije artsenkeu ze van de patiënt en de rentabili teit van het centrum voor de WD voorop staan Ten slotte vindt Kuijers dat het ontzien van de uitgaven in het kader van de internationale soli dariteit (een soort lokale ontwik kelingshulp in de vorm van voor- lichtingsacties over Zuid-Afrika, Latijns Amerika en dergelijke) ook niet in het programma thuis hoort, maar bij de bezuinigings voorstellen. Lichtpuntje Al met al vindt Kuijers dat er wei nig terug te vinden is van de in breng van de WD. "Terwijl wij toch in de eerste ronde al punten hadden ingeleverdOndanks de niet geringe verschillen tussen PvdA en WD ziet Kuijers een lichtpuntje. Het ontwerp stelt aan welzijnsin- stellingen en -groeperingen eisen van openheid en openbaarheid. De voorkeur wordt gegeven aan algemeen toegankelijke instel lingen boven 'verzuild' georgani seerde activiteiten. Kuijers ver wacht dat dit "enige probleem punten voor het CDA" (min of meer de concurrent van de WD bij de college-vorming) zal ople- commissie in. dan is het gevaar zeer groot dat zij geen goede kan didaat kunnen vinden. Welnu, in dat geval laat je die commissie oneigenlijk werk doen, want ze moeten concluderen: de vak groep moet worden opgeheven. En daar roep je een benoemings commissie toch niet voor in het leven". Als ook de raden van de subfacul teit. de faculteit en de universi teit én het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit akkoord gaan met dit voornemen, dan zal volgens de decaan van de facul teit de vakgroep aan het einde van het komende studiejaar op houden te bestaan. "Er kunnen dan geen nieuwe stu denten sociale pedagogiek meer worden aangenomen", zegt hij. "Maar we zullen degenen die nog niet zijn afgestudeerd natuurlijk wel in de gelegenheid stellen om hun studie af te maken". Ontslagen Wordt de vakgroep opgeheven, dan zal een aantal medewerkers ongetwijfeld worden ontslagen, want het zal wel niet mogelijk zijn om hen allemaal een andere baan te geven. Laeyendecker hierover: "Het lijkt mij ook met dat we voor alle medewerkers ander werk kunnen vinden. Maar je moet hier natuurlijk niet al te zeer op vooruitlopen. Want wy het faculteitsbestuur hebben tot nu toe alleen nog maar de wens kenbaar gemaakt dat we de vakgroep willen ophef fen. Zo ver is het echter nog lang niet. want er moeten nog heel wat instanties hun oordeel uit spreken. Een voorspelling over de afloop? Daaraan durf ik me niet te wagen". Tasjesrovers zeer actief LEIDEN - Het winkelende publiek is gistermiddag in de Leidse bin nenstad belaagd door enkele slagvaardige tasjesrovers. Bij de politie kwamen minstens vijf be roofde vrouwen aangifte doen. Een 31-jarige vrouw uit Noordwijk werd in het pannekoekhuisje aan de Breestraat beroofd van haar tas waarin haar portefeuille en rijbewijs zaten. Een 19-jarige vrouw uit Noordwijkerhout moest het in een lunchroom in de Donkersteeg opeens zonder haar handtas stellen waarin vijf tig gulden, haar paspoort, rijbe wijs en giropas zaten. In een schoenenzaak in dezelfde Don kersteeg werd een Leidse be roofd van haar tas waarin behal ve paspoort en rijbewijs ook tweehonderd gulden en enkele girokaarten zaten. In een cafeta ria aan de Haarlemmerstraat raakte een 28-jange Leidse een tas met 150 gulden en een bank- pasje kwijt terwyl op de markt een leeflijds- en plaatsgenote werd beroofd van een portemon nee met 75 gulden. LEIDEN - Na de zomervakantie zal het grootste deel van de nieuwbouw van de Leidse uni versiteit aan de Witte Singel wor den bevolkt door studenten. Het laatste gebouw van het Witte Singel-Doelencomplex (WSD- complex) is naar verwachting eind volgend jaar klaar. En dat is eerder dan men enkéle jaren ge leden hoopte, want toen werd er nog gesproken over '84. Het noordelijk deel van de bebou wing aan de Witte Singel (naast het gebouw van het Leidsch Dagblad dus) is al opgeleverd zo als dat heet. In deze gebouwen komen o.m. godgeleerdheid, de talen van het nabije oosten en het lexicologisch instituut. Het zuidelijk deel waarin de moder ne talen worden gehuisvest zal in augustus klaar zijn. De biblio theek enkele maanden daarna; waarschijnlijk in augustus. Gaan we naar het Doelenterrein. Sinds oktober vorig jaar zitten si nologie en japonologie al in het Arsenaal. De nieuwbouw aan het Paterstraatje is sinds het voor jaar in gebruik. Hier wordt o.m. muziek- en kunstgeschiedenis gedoceerd. De nieuwbouw waarin bijvoor beeld archeologie komt, zal over een jaar gereed zijn. Ook nog niet klaar is het centrale faciliteiten gebouw. Een belangrijk bolwerk waarin o.m. het taailaborato rium, het audiovisuele centrum en het beheer van het WSD— complex zullen worden gehuis vest. Dit gebouw zal medio '83 in gebruik kunnen worden geno men, naar het zich nu laat aan- "Ja, je kunt gerust stellen dat alles volgens plan verloopt", vat amb tenaar ir. W C. Wildervanck het voorgaande samen. "Dat we eer der mochten beginnen met de nieuwbouw voor o.m. archeolo gie was natuurlijk een grote mee valler". Volgens drs. M.J. Koom- stra, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit, kon er eerder worden begonnen, "omdat we het rijk ervan wisten te overtuigen dat het dan goed koper zou worden". Het idee dat er nu nog een bouw- stop zou kunnen worden afge- Witte Singel-Doelencomplex nadert zijn voltooiing de bebouwing aan de Witte Singel, i kondigd door het rijk in verband met geldgebrek, raakt volgens Wildervanck kant noch wal. "On zin, want de schade die je dan leidt is veel groter dan wanneer je het project gewoon afmaakt. Want wat gebeurt er: de aanne mers gaan in dat geval schade claims indienen. En die liegen er natuurlijk niet om". Systeem De bibliotheek zal wat later klaar zijn dan werd verwacht. Op de vraag of dat komt door grote wa terschade, die in de miljoenen zou lopen, reageert Koomstra verbaasd. "Welnee. Er was bou- w- en regenwater binnengeko men. maar daar hebben we later nooit meer last van gehad. Er zijn dan mensen die meteen panieke rig reageren, terwijl er eigenlijk niets aan de hand is. Miljoenen schade - hoe ze het verzinnen weet ik niet". Is het gebouw aan de Witte Singel waarin de bibliotheek wordt ge huisvest in november klaar, dan nog is alles lang niet in kannen en kruiken. Er moeten tenslotte miljoenen boeken worden ver huisd. Een karwei dat waar schijnlijk wel een jaar in beslag zal nemen. Koornstra: "Er zijn bovendien een paar mensen al ja ren bezig geweest met het beden ken van een systeem om de boe ken zo goed mogelijk te verhui zen en onder te brengen in het nieuwe gebouw. Want vergeet niet: staat er een boek fout. dan kun je het wel vergeten Dan is het zoeken naar een speld in een hooiberg. Dat werk moet dus echt zeer perfect worden uitge voerd". Direct na de zomervakantie zullen enkele duizenden studenten ge bruik maken van de gebouwen aan de Witte Singel. Voorlopig zullen zii het echter wel moeten stellen zonder een aantal voorzie ningen. Het talenlab bijvoor beeld is nog niet klaar, want dat komt in het centrale faciliteiten gebouw op het Doclenterrein. (Waarin ook alle grote collegeza len zitten.) Het wordt dus behel pen het eerste jaar. Hoewel ir. Wildervanck het liever anders zegt. "Kyk. nu is het be helpen voor die mensen. Ze sjou wen nu echt de hele stad door. En het eerste jaar zullen bijvoor beeld de studenten Nederlands ook nog naar het talenlab aan de Breestraat moeten. Maar een jaar dat is welbeschouwd toch niet zo'n lange overgangsfase" De parkeerkelder aan de Witte Sin gel zal over enkele maanden in gebruik kunnen worden geno- nten Koornstra wQst er nog eens op dat de universiteit een gebaar naar de gemeente heeft gemaakt wat betrefl deze kelder "Wij hebben gezegd jullie mogen 's avonds, op koopavonden en in het weekeinde gebruik maken van die kelder. Als jullie daar voor de voorzieningen maar tref fen. Dus het plaatsen van slagbo- men bijvoorbeeld En overdag moeten die auto's natuurlyk weg zyn, want dan moeten de men sen van de universiteit gebruik kunnen maken van de kelder Welnu, je zou toch denken dat de gemeente deze mogelijkheid met twee handen aan zou gnjpen. Maar nee hoor. ze reageren tot nu toe zeer laks. Schuiven de zaak steeds maar weer naar voren" Inrichting De inrichting van de gebouwen, die binnenkort in gebruik wor den genomen, is vanzelfspre kend al voorbereid. "Geen spec taculaire zaak", zegt Koornstra, "maar wel arbeidsintensief Want je moet tenslotte alles pre cies verantwoorden tegenover het rijk" Badinerend "Dus pre cies de grootte aangeven van de prullenmanden" Waarop Wil dervanck laat volgen: "We ne men trouwens ook veel oude spullen mee. Niet alles is nieuw" Over het aanzicht van dat deel van het complex dat klaar is zijn zo wel Koornstra als Wildervanck zeer te spreken Eerstgenoemde zegt "Volgens mij komt de sfeer het arbeidsethos ten goede" Op de vraag naar verduidelijking vervolgt hij: "Neem de sinolo gen. die dus al sinds enige tijd op het Doelenterrein werkzaam zijn. Vroeger was het een veelge hoorde klacht dat die mensen haast nooit bereikbaar waren. Zaten altijd thuis Maar dat was ook niet vreemd, want ze waren zo slecht gehuisvest dat ze wel thuis moesten werken. Nu zitten ze in dat nieuwe gebouw. En tot volle tevredenheid, want ze heb ben nu wel genoeg ruimte" Dat die hoge toren (waar in de eer WSD-plannen sprake van was) achteraf niet is gebouwd, is volgens Koornstra eigenlijk maar goed ook 'Hoewel je niet moet vergeten dat het in die tyd helemaal met zo'n gek idee was, want massaal bouwen - dat was toen in. Nu hoor je WWV VH mensen dat het complex er zo truttig uit gaat zien Ach, ik be grijp die klacht wel. maar het is wel onzin volgens mij. Want ge voelsmatig zeg ik het complex past toch precies in de omge ving" En daar is Wildervanck het geheel mee eens "Het gebied moest doorschnjdbaar bruggetjes en weggetjes, zodat het geen geslo ten geheel wordt WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3